<9 HEMA Cjrocn ^warLr Jexels 'm het harL, <S) toch overgenomen verpakking opgevist Vliehors doelwit bij training kernaanval Granaten in originele lONDENBEZ TTERS NIET UJ MET ANT -P0EPTE6ELS Super deBoer lOordeelland Fersfe overleg al geweest Paracentrum wellicht Dak Calluna verzwaard met zakken grind JpGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 DINSDAG 15 FEBRUARI 2005 Losse Winteruitvoering DEK Jarenlang was Door Eigen Kracht de uitzondering op de regel dat fanfare korpsen vergrijzen en te kampen hebben met teruglopende leden aantallen. Aandie voorspoed lijkt een einde te zijn gekomen. Aan de jaar lijkse winteruitvoering, die afgelopen zaterdag in 't Skiltje werd gegeven, was dat echter met te merken. Pagina 2 m Nierdialysecentrum Ruim veertig toeristen hebben zich al aangemeld voor behandelingen in het nieuwe nierdialysecentrum in Oosterend dat op 1 maart de deuren opent. Deze week wordt de laatste hand gelegd aan de interne verbou wing van de voormalige huisartsen praktijk, die daardoor volledig ge schikt is gemaakt voor het dialyseren van maximaal zes patiënten tegelijk. Pagina 5 m Noordijkfonds Wim Eelman heeft donderdagavond namens Texel Vitaal de prijs van het Noordijkfonds gekregen. De uitrei king had plaats tijdens de voorjaars vergadering van coöperatieve rund veevereniging Delta. Pagina 5 Rijden zonder geldig rijbewijs Een 58-jarige inwoner van Utrecht werd vrijdag rond 16.30 uur aange houden op de Nikadel in De Koog, omdat hij een auto bestuurde terwijl zijn rijbewijs ongeldig was verklaard. De man kreeg een proces-verbaal. Andere grondprijs Omdat de gemeente ons een ver keerde prijs doorgaf, is in de vonge krant een storende fout ontstaan over de op handen zijnde uitgifte van het nieuwe bedrijventerrein in Oude- schild. De prijs bedraagt niet €25,- maar €75,- tot €85,- per vierkante meter (exclusief BTW), afhankelijk van de aansluitingskosten die het NUON berekent. F-16's oefenen op Vliehors F-16's van de Koninklijke Luchtmacht houden volgende week een oefening met zogenoemde explosieve bom men op de Vliehors. Ze gooien in to taal twaalf bommen van het type MK82. Met deze 500-ponders wordt op de middag van woensdag 23 fe bruari geoefend, donderdag 24 fe bruari 's morgens en 's middags en vrijdag 25 februari 's morgens. De sectie Geluidshinder van de lucht macht richt op Texel een meetpost in, die in direct contact staat met de to ren van de Vliehors Range. Bij (ver wachte) overlast worden de oefenin gen afgelast. Wie toch klachten heeft, kan contact opnemen met het gratis klachtennummer: tel. 0800 0226033. TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. KP'iArr» KiMfrr v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave den gesteld dat het gaat om grana ten die aan het einde van de oorlog in de Mokbaai zijn gedumpt. Buiten de explosieven zelf werd ook een kist met ontstekers uit het slib gehaald. De munitie is voorlopig opgeslagen in een bunker van de Duik- en Demon- teergroep. oefenterrein heeft gemaakt. Op die website (www.geocities.com/ cornfield12000) is bij de betreffende foto vermeld dat het om dummies van nucleaire wapens gaat en de bezoeker wordt geattendeerd op de parachutes waaraan de dummies omlaag zijn gekomen. Atoomwapens worden voorzien van remparachutes, zodat piloten na het afwerpen meer tijd hebben op veilige afstand te ko men. Er staat met bij wanneer de foto is gemaakt. Doordat het ministerie geen uitspra ken doet, is het onbekend of er nog steeds 'nucleaire' aanvallen op de Vliehors worden geoefend. De SP wil dat Defensie daar uitspraken over doet. Volgens het rapport maakt de Schietrange deel uit van een netwerk van achttien schietranges in acht Europese landen waar de NAVO pi loten in vredestijd de vaardigheden in het afwerpen van nucleaire ladingen onder de knie laat houden. Militair oefenterrein De Noordvaarder op Ter schelling wordt ook tot één van de achttien ranges gerekend, maar dat Kampioenschap schnitzel eten Wie kan de meeste schnitzels op? Dat is de uitdaging voor deelne mers aan het Texelse kampioen schap schnitzel eten, dat op nader te bepalen datum zal worden ge houden in het Eierlandsche Huis. Wie binnen een half uur een kilo schnitzel naar binnen werkt, plaatst zich voor het wereldkampi oenschap schnitzel eten, dat wordt gehouden in het Drentse Drouwenermond. Het (vr)eetfestijn is een initiatief van Wally van Beek, die door NBC-col- lega Marco Tuntelder werd geat tendeerd op een krantenartikel over het wereldkampioenschap schnitzel eten in restaurant De Tolplaats in Welke muziek bij komst Wagemaker? Welke muzikaal onthaal krijgt de Dok ter Wagemaker bij de aankomst be gin juni? Die vraag houdt met name veel amateur-muzikanten op Texel bezig, nu Teso heeft laten blijken een muzikale bijdrage zeer op pnjs te stel len, In de media verschenen al be richten over KTF dat druk aan het componeren zou zijn, gisteren belde een lid van DEK de redactie met de vraag of ook de muziekvereniging uit Den Hoorn een deuntje mag blazen Komende week zal een deel van de granaten door het duikvaartuig Argus op de Noordzee worden vernietigd. Op de foto enkele granaten aan boord van het duikvaartuig Nautilus. terrein is al enkele jaren geleden ge sloten. De 'nucleaire' trainingen zijn een klein onderdeel in het ongeveer honderd pagina's tellende rapport. Hoofdonderwerp is dat er nog steeds 480 Amerikaanse kernwapens in Eu ropa zijn, ondanks toezeggingen dat de Amerikaanse raketten zouden worden weggehaald. De Ameri kaanse milieuorganisatie maakt zich daar zorgen over. Uit het verhaal dat de Texelse Cou rant op 8 september 1970 publi ceerde, blijkt dat op 11 augustus dat jaar met een Amerikaans toestel een ruim drie meter lange op een atoom bom gelijkende dummy boven de Vliehors werd gedropt. Het met be ton verzwaarde voorwerp was even eens voorzien van een remparachute. Het vliegtuig vloog direct na het af werpen stijl omhoog. Al te moeilijk werd er destijds niet over de dummy gedaan. De luchtmacht vond het met nodig hem meteen op te ruimen, waardoor de 'atoombom' nog da genlang tussen de zeehonden lag. Drouwenermond. 'Ik ken verschil lende Texelaars die wel willen mee doen aan dat kampioenschap. Voor deelname aan de voorronde zouden we naar Drenthe moeten rijden. Veel leuker is het natuurlijk om die op Texel te houden. Die schnitzels kunnen we m het Eierlandsche Huis ook wel bak ken.' Wanneer het evenement gaat plaatsvinden is nog met duidelijk, maar volgens Van Beek zijn organi satoren Gerjan en Anja Kleefman ak koord met het houden van een voor ronde voor het WK op Texel. 'Daar koppelen we natuurlijk meteen een Texels kampioenschap aan.' Het eve nement in Drenthe trok vorig jaar duizend bezoekers en de organisatie wil proberen in aanmerking te komen vooreen plaatsje in het Guiness Book of Records. Hiervoor is speciaal een schnitzel van 8,5 kilogram gebakken. en J, Huisman uit Den Burg meldde als jochie een lied te hebben gezon gen ter verwelkoming van een nieuw schip. Alleen wist hij met meer wan eer dat is geweest. 'Er zijn veel plan nen en ik krijg veel telefoontjes', ver telt Jan Wieten van KTF, die volop met de voorbereidingen bezig is. Maar je belt eigenlijk te vroeg, want eerst gaan we er zaterdag tijdens het winterconcert van KTF stevig tegen aan.' Wieten belooft volgende week met de redactie van deze krant om de tafel te gaan, om één en ander naar buiten te brengen. aracentrum Texel (PCT) wordt ellicht toch overgenomen door it nieuwe bedrijf Skydive Texel dat op 30 april een tweede iracentrum op het terrein van iegveld Texel begint. Beide par en bevestigen dat er afgelopen jjdag een gesprek is geweest, aarmee lijkt de familie Rienks een ndere koers te hebben gekozen, orige week maakte advocaat aurice Frantzen, optredend na- ens Rienks, nog bekend dat de zich met hand en tand zou rzetten tegen de komst van lydive Texel. at gesprek volgde kort op de ikendmaking van Herman Lands- an dat hij de overstap maakt naar itnieuwe skydive-centrum. 'Wezijn xiderdag gebeld door een tussen poon dienamens de familie enks optrad. Vervolgens is er een spraak gemaakt voor een gesprek neutraal terrein, in Amsterdam', ivestigt Alexander Beetz, een van vier initiatiefnemers van Skydive «el Dropzone en financier van het oiect. In de bijeenkomst is door de milie Rienks een vraagprijs op tafel ilegd die in de buurt zit van de vijf iljoen euro. 'We hebben aangege- m dat we inmiddels al bepaalde ngen hebben aangeschaft, maar vraagprijs biedt in elk geval vol lende basis om door te onderhan den. We hebben wel gevraagd om n onderbouwing. Verder heb ik seist dat het Paracentrum alle pro cures tegen de gemeente en het iegveld direct stopzet. Als het tot en overname komt, dan willen we de «standhouding met alle partijen oed houden en niet beginnen met rictie.' Namens PCT stelde advocaat Üaurice Frantzen vorige week de ge- eente en het vliegveld aansprake- ivoor alle schade die voortvloeit uit komst van een tweede para- intrum. In 1975 heeft de NV ichtvaartterrein Texel namelijk be laid dat per activiteit maar één be- ijfop het vliegveld zou worden toe- tóten. Volgens vliegvelddirecteur Ide Bruijn is dat inmiddels achter- lald. Via de nieuwsbrief van Vlieg- Sd Texel zouden alle bedrijven er al ruime tijd van op de hoogte zijn dat beleid is bijgesteld. Hulpgoederen weer onderweg it transport met hulpgoederen van Stichting Motherhood, dat enkele J~gen heeft stil gestaan aan de grens it India, heeft de reis naar het door tsunami getroffen gebied in Zuid- Ha hervat. In het transport bevin- n zich ook 188 door Texelaars met Ipgoederen gevulde dozen, die Hen worden verdeeld onder de ge- iffen bevolking. Hongerige dief ikkerij Dros, het bakkerswinkeltje ide hoek van de Kogerstraat en de Ie Kruislaan, werd eind vorige bezocht door een hongerige In de nacht van woensdag op iderdag werden twee ruiten inge- agen en werd een groot aantal lek- imijen uit de etalage ontvreemd. De efging er vandoor met onder meer grote Hoornderringen, 13 kleine lemplaren, jodenkoeken, koek- ikken, potten jam en een beeldje ineen bakker. De totale waarde van gestolen goederen bedraagt zo'n 140,-. De 40-jarige eigenaresse aeft aangifte van diefstal gedaan. De Schietrange op de Vliehors is in ieder geval tot halverwege de jaren negentig gebruikt voor trainingen in het werpen van nucleaire wa pens. Dat staat in een rapport over kernwapens in Europa dat een Amerikaanse milieuorganisatie deze maand heeft gepubliceerd. Dat piloten tijdens de Koude Oorlog met dummies (namaaksels) van kern wapens boven de Vliehors trainden, was mm of meer bekend. In 1970 werd daar in deze krant al eens mel ding van gemaakt. In het rapport US Nuclear Weapons in Europe van de Amerikaanse organisatie Natural Resources Defense Council (NRDC) wordt geschreven dat ook in 1992 en 1994 trainingen in het uitvoeren van nucleaire aanvallen boven de Vliehors nog gebruikelijk waren. De auteur van het rapport baseert zich daarvoor op deels geheime stukken van de Ame rikaanse luchtmacht die hij met be hulp van een Amerikaanse wet voor vrijheid van informatie (Freedom of Information Act) boven water kreeg. Een woordvoerster van het ministe rie van Defensie wilde gisteren des gevraagd met op de materie ingaan, omdat GroenLinks vorige week over het rapport Kamervragen heeft ge steld. Het is gebruikelijk bij ministe ries dat er geen uitspraken worden gedaan over onderwerpen waarover Kamervragen moeten worden beant woord. De SP heeft gisteren even eens Kamervragen gesteld. Die par tij vindt het onacceptabel dat dergelijke oefeningen boven het Waddengebied worden gehouden. Dat er boven de Vliehors op het ver richten van nucleaire aanvallen is getraind, wordt in het rapport van de NRDC met een foto van de Vliehors onderbouwd. Daarop zijn twee man nen te zien die bij afgeworpen dummies van kernwapens staan. De foto is afkomstig van 'de onofficiële website' van de Schietrange die een frequent bezoeker van het militair Hoewel de onderhandelingen net zijn begonnen, zou er binnen twee weken overeenstemming moeten zijn over een eventuele overname. Beetz: 'We waarderen het zeer dat de familie Rienks wil onderhandelen, maar we wijken niet af van onze oorspronke lijke planning. Dat betekent dat we er binnen twee weken uit moeten zijn. want anders zet ik m'n handtekening onder het koopcontract van een nieuw vliegtuig.' Hij benadrukt dat Skydive Texel hoe dan ook op 30 april van start gaat. 'Alles is rond en we hebben teveel geïnvesteerd om nu nog terug te krabbelen. Dat willen we ook niet.' Waar het nieuwe bedrijf onderdak krijgt, staat nog niet volledig vast. Er zijn verschillende gesprekken ge weest met Zweefvliegclub Texel. Die vereniging, met eigen accommoda tie op het vliegveldterrem. zal moge lijk een deel van de hangar verhuren aan Skydive Texel. 'We hebben afge lopen week weer gesproken met voorzitter Sjaak Hofstra en die heeft te kennen gegeven dat de club ach ter ons staat.' Hofstra zelf beaamt dat, maar stelt dat er nog geen con crete afspraken zijn gemaakt over de medewerking van de Zweefvliegclub, danwel het beschikbaar stellen van (een deel van) de hangar. 'We hebben er als Zweefvliegclub belang bij dat de activiteiten op het vliegveld blijven doorgaan. Er bereikten ons signalen dat een groot aantal para's niet meer op Texel wilde springen. Daardoor zou het aantal activiteiten op het vliegveld drastisch afnemen. Dat vonden wij verschrikkelijk jammer, Lees verder pagina 3 Na een week baggeren in de Mokbaai van het type AA Spreng (anti lucht- heeft Explosievenopsporingsbedrijf doelgeschut). De granaten zijn veelal Van den Herik inmiddels een flink compleet met huls en uitdrijflading aantal explosieven boven water ge- aangetroffen, soms nog in de origi- haald. Zoals werd verwacht gaat het nele verpakking. Ze zijn echter niet hier grotendeels om explosieven uit voorzien van ontsteker en juist omdat de Tweede Wereldoorlog, Duitse gra- een deel van de granaten nog in de naten met een kaliber van 10,5 cm verpakking zat, kari bijna zeker wor- Kustpark EurOase heeft gisteren zakken met grind op het dak van zwemparadijs Calluna gelegd om de dakbedekking te borgen. Zaterdagochtend had de storm achtige wind vat gekregen op de bovenste laag, waardoor die be gon los te laten. Het park liet voor de zekerheid het zwembad ontruimen. Op dat moment waren er volgens manager Sjors Hoppenbrouwers van EurOase onge veer 250 badgasten aanwezig. De ontruiming verliep ordelijk en zonder problemen. Volgens Hoppen brouwers was er binnen niets te mer ken van de loslatende dakbedekking, maar werd het zekere voor het onze kere genomen. 'Je weet niet wat de consequenties zijn als de dak bedekking gaat scheuren.' De wind had vat gekregen op de mastieklaag, de bovenste laag van de dakbedekking die uit delen asfalt- papier bestaat. Volgens Hoppen brouwers lag de mastieklaag zater dag 'golvend' op het dak. IBS verzwaarde gisterochtend ongeveer tweehonderd vierkante meter van de dakbedekking met grind. Als het weer het toelaat, wordt de dak bedekking volgens Hoppenbrouwers verder gerepareerd. Volgens Henk Zillig van Calluna heeft het voorval geen effect gehad op de onderlig gende dakplaten. Maandag konden gasten het zwemparadijs weer betre den. Zondag was het bad voor de zekerheid nog gesloten.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1