DEK vermaakt publiek met verrassend optreden TEXELSE 2 COURANT Teruglopend ledental goed opgevangen Mijn idee... Agenda teso texelseScourani A DINSDAG 15 FEBRUARI 2005 Met enkele spetterende solo's op mondharmonica Mathieu Vulto en de fanfareleden leefde zich zo te zien lekker uit. een verrassend gastoptreden af. Ook dirigent Schneider in. Om er toch nog iets leuks van te maken, had DEK niet voor halve maatregelen gekozen. De muzikanten zaten niet op hun vaste plek, maar vormden staande een rij, waarvoor zeven dames met schorten voor en theedoeken om hun hoofd zich opstelden. Ze waren voorzien van pannen, deksels, pollepels, fluitjes, wasbord, rasp, wekker en stoffer-en-blik en gaven het nummer met ritmisch gekletter een heel andere lading. 'Het stuk knapte er beslist van op', kondigde Schneider af en gezien de reacties waren de toeschouwers het met hem eens. In de finale speelde het fanfare een sfeervolle uitvoering van Good- nigt Saigon, het nummer waarmee Billy Joel in 1983 in Nederland een nummer 1 -hit scoorde, maar dat in de Verenigde Staten niet werd uitgebracht, omdat het onderwerp - de Vietnam-oorlog - er nog te gevoelig lag. Afwisselend hard en zacht, langzaam, snel en nog snel ler en ieder geval zeer swingend was de vertolking van When I'm 64 van Beatles-componisten Lennon McCartney. Met het laatste num mer in het programmaboekje trok de vereniging de meeste aandacht. In DEK Blues, een compositie van dirigent Mathieu Vulto zelf, werd het publiek getrakteerd op een spette rend gastoptreden van Ger Schee- ve, die voordat hij naar Den Hoorn verhuisde zeventien jaar lang in een bluesband had gespeeld. Scheeve bracht een paar heerlijke solo's op mondharmonica ten gehore, terwijl de muzikanten achter hem bewe zen dat blues misschien wel ten onrechte zelden of nooit door fanfa rekorpsen wordt gespeeld. De toe gift, Everybody needs somebody, mocht er eveneens wezen. En ook aan de show was gedacht. 'Op het toneel gaan de zonnebrillen op en in de zaal kunnen de gehoorappa raten uit', kondigde Schneider aan, waarna de muzikanten zich met één simpel gebaar het imago van Dan Akroyd en John Belushi van de Blues Brothers aanmaten. Genot Ook de beide andere afdelingen leverden aardige optredens af en zorgden bovendien voor een mooie mix. Een genot blijven de jongste majorettes, of ze nu onzeker hun plaatsje op het podium zoeken, hun stok laten vallen en dan veront schuldigend richting publiek kijken, met elkaar giechelen of enthousiast naar papa, mama, opa of oma in de zaal zwaaien. De meisjes uit de hoogste groepen van de basis school waren dat niveau al duide lijk ontstegen. Bewonderende kre ten uit de zaal leverde de gelikte show op van vier (bijna) volwassen dames, die op muziek van Michael Jackson elementen uit het circus, ballet en de ritmische gymnastiek met elkaar combineerden, terwijl ze prachtige capriolen met hun baton uithaalden. Een dapper optreden leverden de tamboers af. Ze waren maar met z'n zessen, zodat ze beperkt waren in hun repertoire. Dat bleek onder meer bij een uitvoering van het bekende Variant van A. van Velu- wen. 'Het is een stuk dat gespeeld hoort te worden door scherpe en doffe trommen, met daaronder de bastrommen, maar aangezien zij maar met een klein duppie zijn, wordt het een variant op de Vari ant', aldus speaker Schneider. Toch lieten ze zich van hun beste kant zien en horen. Trouw Voorzitter Herman Bakker vertelde aan het slot dat DEK het momenteel niet gemakkelijk heeft. Het afge lopen jaar kozen met name nogal wat jonge leden voor hun school of een andere hobby. Er meldden zich slechts drie nieuwelingen, waardoor de vereniging netto vijftien leden verloor. 'Het is een golfbeweging, waarmee we nu eenmaal te maken hebben', aldus Bakker, die logi scherwijs extra blij was met de mensen die DEK wél trouw blijven. Hij reikte het traditionele vijfje uit aan zes jonge meiden die vijf jaar lid zijn. Gehuldigd werd ook Jacob Lap, die zich veertig jaar geleden bij de inmiddels tachtig jaar oude vereniging aansloot en veel pieken en dalen meemaakte, waaronder het verstandshuwelijk dat DEK in de jaren zeventig met zusterver eniging KTF sloot en waaraan in 1984 een einde kwam, toen beide verenigingen weer op eigen kracht verder gingen. Lap bespeelde in vier decennia drie instrumenten - hoorn, tuba en tegenwoordig bas - en zat jarenlang in het bestuur. Twee van zijn kinderen zijn ook lid van DEK. 'Bijna net zo blij' was Herman Bak ker met Wim-Jan Bakker, de nestor van de vereniging, maar deson danks nog 'maar' twaalfeneenhalf jaar lid. 'Wim-Jan vormt het bewijs dat je ook op latere leeftijd nog kunt beginnen met muziek maken. Musi ceren is voor jong en oud', aldus de voorzitter, die zijn toespraak afsloot met een oproep aan muzieklief hebbers zich aan te sluiten bij de vereniging. Tekst en foto's Joop Rommets Majorettes van uiteenlopende leeftijden zetten hun beste beentje Jarenlang was Door Eigen Kracht de uitzondering op de regel dat fanfarekorpsen vergrijzen en te kampen hebben met teruglopen de ledenaantallen. De Hoornder muziekvereniging groeide, voor al dankzij de majoretteafdeling, waarvan vrijwel alle meisjes van de Jan Drijverschool lid waren. Aan die voorspoed lijkt een einde te zijn gekomen. Afgelopen jaar ging DEK terug van 95 naar 80 leden. Aan de jaarlijkse winteruit- voering, die afgelopen zaterdag in een goed gevulde Oudeschil der sportzaal werd gegeven, was dat echter niet te merken. Een avondje DEK is altijd zo om. Niet doordat de optredens zo kort duren, maar vanwege het hoge tempo waarin de drie afdelingen - fanfare, tamboers en majorettes - elkaar aflossen, waardoor de ver veling geen kans krijgt toe te slaan. Daar komt bij dat het fanfare in de afgelopen drie jaar onder leiding van scheidend dirigent Mathieu Vulto een opvallende gedaanteverwisse ling heeft ondergaan. Het traditio nele dorpskorps, met hoofdzakelijk marsen op het repertoire, is veran derd in een gezelschap dat de ver rassing niet schuwt en bovendien hard heeft gewerkt aan het niveau. Vooral na de pauze was dat goed te merken. Dat begon al met het openingsnummer van de tweede helft, Wim Laseroms' Semper Via tor, een 'statige mars', die echter 'iets ondefinieerbaars in de ritme sectie' miste, leidde speaker Piet Gewapend met potten en pannen en ander keukengerei voegde het fanfare 'iets ondefinieerbaars Peter Kaan Orgelman Peter Kaan heeft afgelo pen jaar op markten en braderieën €860,- voor de KNRM opgehaald. Eerder was in deze krant gemeld dat hij €680,- had opgehaald, maar dat klopte niet. Bierproeverij Café De Twaalf Balcken houdt zon dag 20 februari een bierproeverij met het thema Psst! Wie herkent d'n Duvel? Doel is een vergelij king te trekken tussen Duvel, één van de bekendste speciaalbieren Valentijn 'Aan wie heb jij je hart verpand?'vraagt de denker in de rubriek Kerkdiensten. Een door gewinterde kerkganger zal bij deze vraag, wanneer hij uit ker kelijke koker komt, een sterk ver moeden hebben in welke richting hij het antwoord moet zoeken: 'Zoek naar de eeuwige schat in de hemel, die niet kan verroesten of gestolen worden. Waar uw schat is, daar zal ook uw hart zijn.Sla ik echter een iets aardser medium op, dan lees ik: 'Lieve Aart, jouw vriendschap verwarmt mijn hals, mijn heup en mijn hiel. Jouw liefde verhit het diepst van mijn ziel. Allerliefste TEDDYBEAR, hart van mijn hart, wat hou ik van je. Yours 4ever, XXX-jes.En meer van deze ontboezemingen. Wie die lieve Valentijn geweest mag zijn en óf hij überhaupt wel bestaan heeft, is niet helemaal duidelijk, maar al sinds jaar en dag komt deze uit Amerika overgewaaide gast ook in Nederland rondspoken met veel zoetelieve kaarten en anonieme liefdesverklaringen. Tot in onze Texelaartjes toe: 'Echte liefde gaat nooit voorbij. Lady in red, I love you.' In Amsterdam maken ze het helemaal te dol. Afgelo pen zondag konden partnerloze knuffelbehoeftigen daar a raison van dertig euro op een Valen- tijns-knuffelparty een paar uurtjes aaien en geaaid worden om hun 'creatieve en spirituele groei te bevorderen'. Nabij Amstelveen maken ze het op 'Het Beloofde Varkensland' nog een graadje dol ler met body-to-body contact met een varken. Tijdens een work shop wordt hier 'een magische band gesmeed tussen mens en dier'. Wat ze in Amsterdam kun nen, kunnen wij hier ook. Ik zie gelijk grootse perspectieven om onze geliefde toeristische melk koe een nieuwe slechtweervoor- ziening aan te bieden, die 'tevens de wereld minder gewelddadig maakt, zolang er maar niet aan seks wordt gedacht'. Nooit weg in De Koog. Tegelijkertijd biedt het onze agrariërs een geheel bij hun stiel passende neventak. Ver ouderde boerenschuren komen weer optimaal in gebruik. Varkens worden ineens populair, waardoor ze ook minder stinken. Ligt hier een boterham voor onze drogis terijen? Ook onze appel boeren komen in beeld. Voor het luttele bedrag van slechts één euro per appel stellen zij workshoppers en andere liefhebbers in de gele genheid een varken dolgelukkig te maken. Afstanden kunnen ook per e-mail overbrugd worden, als het maar geld in het laatje brengt. Jaja, allemaal gepikte ideeën, maar waarom zouden wij zelf het wiel gaan uitvinden als we ergens anders de kar al zien rijden? Appel boeren, varkensboe- ren, verouderdeschurenboeren, therapeuten, politiemensen, op uw posten! Pien Verberg ter wereld, en zijn concurrenten. Dat gebeurt in de vorm van een blinde proeverij, waarbij pas ach teraf bekend wordt gemaakt welke bieren zijn geproefd. Naast Duvel worden zes andere bieren geser veerd. De proeverij begint om 15.00 uur. Deelname kost €12,50. Aan melden kan via tel. 312681 of e-mail info@12balcken.nl. Open huis ROC De MBO-locaties van het ROC Kop van Noord-Holland houden vrijdag 18 en zaterdag 19 februari open huis. In de gebouwen van de sectoren Eco nomie, Gezondheidszorg en Wel zijn, Techniek, Zeevaart kunnen toekomstige leerlingen en andere belangstellenden terecht voor informatie over de verschillende beroepsopleidingen. Uitgebreide informatie wordt gege ven over de (middelbare) beroeps opleidingen die het ROC aanbiedt en uitvoert. Verder staan er diverse rondleidingen door de gebouwen op het programma. Zo kan een kijkje worden genomen in de prak tijklokalen die tijdens deze dagen in gebruik zullen zijn. De open dag in Den Helder wordt gehouden op vrij dag 18 februari van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 19 februari van 11.00 tot 14.00 uur bij de sector Economie, Drs. F. Bijlweg 21; de sector Techniek, Sportlaan 54; de sector Zeevaart, Nieuwe Diep 20 en de sector Gezondheidszorg en Welzijn, Kievitstraat 31 Voor de opleidingen Orde en Veilig heid en het Oriëntatiejaar Konink lijke Landmacht wordt donderdag 17 februari een extra informatie avond gehouden in het gebouw van de sector Economie. Tijdens deze avond (aanvang 19.00 uur) zullen vertegenwoordigers van de ver schillende krijgsmachtonderdelen aanwezig zijn. DEK bijna rond met Ed de Boer Ed de Boer wordt waarschijn lijk de opvolger van Mathieu Vulto bij DEK. Om te zien of de fanfareleden van de Hoornder muziekvereniging en de beoog de nieuwe dirigent bij elkaar passen, is afgesproken dat de in Den Hoorn wonende De Boer binnenkort vrijblijvend twee maal een repetitie leidt. Met de komst van Ed de Boer zou DEK van een vervelend pro bleem verlost worden, want sinds Vulto afgelopen najaar te kennen had gegeven toe te zijn aan een nieuwe uitdaging, had de ver eniging vruchteloos geprobeerd een opvolger te vinden. Volgens voorzitter Herman Bakker hadden advertenties in muziekbladen 'nul komma nul' reacties opgeleverd en de in Noord-Holland wonen de kandidaten die DEK zelf had benaderd, vielen snel af omdat ze niet konden voldoen aan de wens op dinsdagavond te repeteren, te hoge financiële eisen stelden of opzagen tegen de wekelijkse reis naar Texel. Het contact tus sen DEK en De Boer kwam in informele sfeer tot stand. Vulto en De Boer zijn goede bekenden van elkaar, terwijl De Boer en Bakker naast elkaar wonen. 'Ik informeerde een tijdje geleden als buurman bij Herman of hij al een nieuwe dirigent had gevonden. Toen hij vertelde dat het erg moei lijk was, heb ik gevraagd of ik iets voor ze kon betekenen, zodat ze in ieder geval verder konden.' Nadat Bakker enthousiast reacties had gekregen van zijn medebe stuursleden, kwam de zaak in een stroomversnelling en feliciteerde Vulto het'fanfare in zijn afscheids- woordje, zaterdag aan het einde van het concert, alvast met zijn opvolger. Dat was een beetje voorbarig. Voordat het tot definitieve afspra ken komt, geeft De Boer twee keer leiding bij een repetitie. Bakker heeft wel vertrouwen in een goede afloop, maar zegt ook te besef fen dat De Boer, die zijn sporen heeft verdiend als componist en arrangementsschrijver, muzikaal op een hoger niveau staat dan het dorpsfanfare. 'Aan de andere kant woont hij in Den Hoorn en weet hij hoe we spelen. Bovendien heb ben twee van zijn zoons al bij ons gespeeld.' Volgens de kan didaat-dirigent zelf, die momen teel samen met Pip Barnard aan een opera over de Opstand van de Georgiërs werkt, is het niveau niet zaligmakend. 'Ik heb een tijd het accordeonensemble van de muziekschool geleid. Dat zijn ook geen professionele muzikanten, maar het klikte gewoon. Het gaat erom dat je leuke dingen doet binnen je mogelijkheden. Ik vind wél dat je allemaal de wil moet hebben om kwaliteit te brengen, op welk niveau ook, anders kun je beter gaan klaverjassen.' Wat ik leggen wou.. Geen nieuws Opkomen voor de belangen van Texel, dat is één van de taken van een raadslid. Op het moment dat die belangen geschaad worden, moet je dus proberen die schade te herstellen. Dat was ook de instel ling van de PvdA-fractie toen er een artikel over de Werelderfgoedlijst in de Volkskrant verscheen. Het ging er niet om koppen te laten rollen. De kern was en is: Texel en de andere Waddeneilanden zijn slecht in het nieuws gekomen en dat moeten we proberen te herstellen. Volgens de hoofdredacteur van de Texelse Courant echter, maakte de Dinsdag 15 februari: In de sportzaal van de Jan Drijver- school in Den Hoorn beginnen om 15.30 uur de onderlinge wedstrij den van gymvereniging ZDH. In de voormalige jeugdherberg Eyercoogh aan de Pontweg wordt een inlooples djembé spe len gegeven voor beginners en gevorderden. De lessen duren van 18.15 tot 20.30 uur en zijn gratis toegankelijk. In het gemeentehuis begint om 19.30 uur een openbare vergade ring van de gemeenteraad. De leden van de Texelse afdeling van de FNV Vrouwenbond bezoe ken samen de vergadering van de gemeenteraad. In Cinema Texel draaien Sponge bob, de film (aanvang 16.00 uur), Lepel (16.15 uur), Meet the Foc- kers (19.00 en 21.30 uur, Vet Hard (19.15 uur) en Eternal sunshine of the spotless mind (21.30 uur). Woensdag 16 februari: In de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg begint óm 10.00 uur een inloopochtend over gezondheid. Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introduc tieles golf gegeven. In EcoMare begint om 14.00 uur de poppenkastvoorstelling Jonas Jan en de verdwaalvogel. In de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg wordt van 14.00 tot 17.00 uur een informatiemarkt gehouden over gezondheidszorg. Basisschool Durperhonk uit De Cocksdorp houdt van 17.00 tot 19.00 uur een fancyfair. In Cinema Texel draaien Lepel (aanvang 13.45 en 16.15 uur), Plop Kwispel (14.00 uur), Spon gebob, de film (16.00 uur). Meet the Fockers (19.00 en 21.30 uur), Vet Hard (19.15 uur) en Eternal sunshine of the spotless mind (21.30 uur). Donderdag 17 februari: In EcoMare begint om 12.00 uur en om 14.00 uur de poppenkast- Hoogwater te Oudeschild Di. 15 00.24 en 12.10 u. Wo. 16 00.54 en 12.20 u. Do. 17 01.24 en 13.07 u. Vr. 18 02.00 en 14.30 u. Za. 19 03.04 en 15.35 u. Zo. 20 04.14 en 17.40 u. Ma. 21 06.40 en 18.54 u. Di. 22 07.25 en 19.44 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 6 februari op om 08.19 uur en gaat onder om 17.30 uur, woensdag 2 februari laatste kwartier; vrijdag 4 februari doodtij. voorstelling Jonas Jan en de ve«i/_ dwaalvogel. V 3 In de sportzaal van de LuberkWoute school in De Koog beginnen oifichou 15.30 uur de onderlinge wedstriavond den van gymvereniging Gyvo. clubks Pacini Van 16.00 tot 20.00 uur houdt otftels Stichting Wonen Texel open hujiemer in het nieuwe kantoor aan de Dnter de verstraat in Den Burg. Huurderjdasse die een bon hebben uitgeknip*l:l2. maken kans op een nieuwe kei- ken. feecon ban zi In Cinema Texel draaien Sporfen pa gebob, de film (aanvang 16.(Xbegmt uur), Lepel (16.15 uur), Meet thèleem Fockers (19.00 en 21.30 uur), V^igt uit Hard (19.15 uur) en The Grudgjli (21.45 uur). jde ha raadse jeindel i goed v hopen afel v Vrijdag 18 februari: De Jacob Daalderschool in Oc terend houdt van 17.30 tot 20.I uur fancyfair. In Cinema Texel draaien SponjenWo gebob, de film (aanvang 16.ffiopvoc uur), Lepel (16.15 uur), Meet thjVano Fockers (19.00 en 21.30 uur), Veis aar Hard (19.15 uur) en The Grudgjen ma (21.45 uur). ken nu jmenlijl (elkaar als hel Maar TESO zet vrijdag van 9.30 tot 16. uur twee boten in en verzorgt d; ieder half uur een afvaart, zowi vanuit Den Helder als vanaf Texe Toch moeten automobilisten oj Texel tussen 8.00 en 15.00 uu en in Den Helder tussen 11.0 en 17.00 uur rekening houde* met wachttijden van een half uu: Nadere informatie kan worde verkregen via tel. 0222-36960! of e-mail info@teso.nl. De veei dienst heeft ook een eigen web site: www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg I Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd; Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 33 82 Advertenties en abonnementen; Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl zijn van toepassing do Regelt van de Stichting ROTA. g< Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar €34.65 33,05 (aut Per jaar 67,50 65,35 (autom Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsjDeriode. Wat ik zeggen wou.. Hondenbelasting Eerlijk gezegd wist ik tot een half jaar geleden niet eens dat je op Texel voor een hond hondenbelas ting moest betalen. Zelf ben ik al ruim twee jaar in het bezit van een schattige kleine viervoeter die in de loop der tijd een trouwe vriendin is geworden. Het was nog niet in mij opgekomen om voor deze vriend schap aan de gemeente belasting te betalen. In de -Texelse Courant van 11 februari spreekt Frans van der Reijken uit Den Burg zijn veront waardiging uit over deze ouderwet se, middeleeuwse belastingheffing. Hij weigert te betalen zolang hij daar als hondenbezitter niets voor terug krijgt. Dit verwondert mij ook niet. Ik vind het zelfs heel terecht en moe dig dit vraagstuk eens aan de kaak te durven stellen. In veel gemeenten in Nederland is de hondenbelasting al lang achter- Ane d' haald en afgeschaft. Het stamt rtt'g jaa uit de tijd dat de hondenkar gebn ting. 4 werd als transportmiddel voor armen, terwijl de rijken het paard wagon als vervoer gebruikten, overheid zag in beiden een midi om transportbelasting te kunn heffen. Tegenwoordig gaan er zelfs ste men op om bezitters van honden andere dieren juist te belonen, onderzoek is namelijk gebleken het houden van huisdieren bevi derlijk is voor de complete gezo: heid van de mens. Dit scheelt hi denvol geld in de gezondheidszo Ook dragen hondenbezitters gri bij aan de buurtpreventie, voo natuurlijk 's avonds laat, dus weet... Misschien wordt de eens tijd ef nieuwe belasting te heffen. Op' verklikkers bijvoorbeeld die aan gemeente doorgeven wie wel wie geen hond heeft. Zelf dacht aan zoiets als de AVB (Algeme Verklikkers Belasting). W. Huisman, Den PvdA 'ophef' over het artikel, waar door er voor de burgemeester veel werk aan de winkel was om alles recht te praten... De wereld op z'n kop. De secretaris van het Overleg Orgaan Waddeneilanden stelt zelf op de Kabelkrant: 'De onherstelbare schade die hiermee wordt toege bracht aan de discussie in de regio vind ik veel ernstiger.' Waarbij hij spreekt over het artikel in de Volks krant. De PvdA Texel is het dus eens met de secretaris van het OOW: belangen zijn beschadigd door het artikel van een Volkskrantjournalist. Je kunt dat alleen constateren. Je kunt er ook iets aan doen. Heel sim pel met een persberichtje, waarin wat nuance wordt aangebracht. En dat hadden we nou graag gezien. Een positieve actie van het college of het OOW op een negatief artikel. Waarin men actief opkomt voor belangen van Texel. Is dat teve Tenslotte. De Texelse Courant cis sificeert de zorgen over het artikel de Volkskrant als 'Geen nieuws' dat geval zou de krant er geen s kei over moeten plaatsen. En ze* geen redactioneel commentaar. Eric Hercules, PvdA Ted Op «•moon Naschrift redactie: De rubriek Achter de schermen, wa-langs aan in bovenstaande brief wordt getbedar fereerd, is geen redactioneel commf taar - waarvoor wij de rubriek Gr» Zwat hebben -, maar een cold waarin de redacteur zijn persoon» belevenissen of opvatting optekej die niet noodzakelijke hoeven te sïr ken met de mening van de krant. QU(je

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2