feel belangstelling voor nierdialysecentrum Waddenzee onderhevig aan discussie over status water .TEXELSE J COURANT" Ministerie koerst in tegen diverse adviezen Prijs Noordijkfonds voor Texel Vitaal Kapsalon Anja Zijm in residentie Californië (j cslciagd ./I in tuinwal roept vragen op Discussies over de Waddenzee lij ken de laatste tijd vooral over de Werelderfgoedstatus te gaan. Op een ander niveau woedt echter al maanden een stevige discussie over een heel andere status. De vraag is of de Waddenzee als na tuurlijk water of als sterk veran derd water moet worden gezien. Het verschil kan overeen paar jaar de nodige financiële gevolgen heb ben voor met name de landbouw- bouwsector, maar ook voor bedrij ven en huishoudens in het Waddengebied. Show Zonnebloem De Zonnebloem verzorgt zaterdag 5 maart haar jaarlijkse theater voorstelling in de Burgemeester de Koninghal in Den Burg. Dit jaar doen de bekende Nederlandse acteurs en zangers Henk Poort, Lucie de Lange, Dick Rienstra, Alma Nieto en Arie Cupé aan de show mee. Zij spelen een toneelstuk over onver wachte verrassingen op een cam ping in Frankrijk. Het spel wordt regelmatig afgewisseld met beken de Nederlandstalige liedjes. De voorstelling begint om 14.00 uur en de toegang kost EUR8.50. De show is bestemd voor mensen van 55 jaar en ouder. Opgeven is mogelijk tot maandag 21 februari bij Thea Witte, tel. 314305. leen op Texel werken, is de kans groot dat ze bepaalde patiënt- groepen niet zien.' Zo'n 35 verpleeg kundigen uit Alkmaar zullen hier per toerbeurt werken. Een arts bekijkt van tevoren of een patiënt op Texel gedialyseerd kan worden. Als deze te ziek of te instabiel is, dan wordt doorverwezen naar Alkmaar. Ter plekke worden alle patiënten nogmaals gescreend. Ge middeld eens per twee weken zal een arts uit het MCA de vestiging in Oosterend bezoeken. De Texelse patiënten gaan eens per zes weken naar Alkmaar voor een dialyse en worden daar extra onderzocht. De exploitatie van het Texelse cen trum ziet er volgens de coördinator hoopvol uit. Momenteel zijn er circa 40 aanmeldingen van toeristen die twee weken of langer gebruik willen maken van de Texelse dialyse faciliteiten. 'Vooreen goede exploita tie hebben we zo'n 800 tot 1000 ver richtingen per jaar nodig. Een gemid delde patiënt ondergaat zo'n 150 tot 160 behandelingen per jaar. Als we zo'n 300 tot 450 behandelingen bij Texelaars verrichten en de rest komt uit het toerisme vandaan, dan komt het goed.' Binnenkort wordt een promotiecampagne gestart om het Texelse centrum bij Nederlandse en Duitse nierdialysecentra bekend te maken. De officiële opening is ge pland op 31 maart. In april volgen open dagen voor de Texelse bevol- kmg. De statustoewijzing is het gevolg van de nieuwe Europese Kaderrichtlijn Water die over een paar jaar van kracht wordt. De kaderrichtlijn (een Europese voorzet op nieuwe natio nale wetgeving) moet ervoor zorgen dat in geheel Europa de kwaliteit van het oppervlaktewater wordt verbe terd. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil de Waddenzee de voorlopige status natuurlijk water geven en dat staat haaks op advie zen van onder meer Kamer van Koophandel Noordwest-Holland, landbouworganisatie LTO Noord (waarin de WLTO sinds dit jaar is op gegaan) en het adviesorgaan de Raad voor de Wadden. Zij pleiten voor de voorlopige status sterk ver anderd water, omdat die naar ver wachting in de praktijk minder streng uitpakt. De kneep zit hem onder meer in de belasting van de Waddenzee met bodembelastende voedingsstoffen als nitraten en fosfaten (nutriënten). Als de zee natuurlijk water wordt, komt voor met name de landbouw de lat hoger te liggen dan bij sterk ver anderd water. Hoe hoog of hoe laag de latten komen, wordt de komende jaren nader bepaald. "Maar we kijken er met zorg naar'zegt voorzitter Jaap Hin van NLTO afdeling Texel. 'Binnen de sector is er discussie over en we hebben te horen gekregen dat we het onderwerp serieus moeten nemen. De gevolgen zijn nog moeilijk in te schatten, maar het zal inspanningen vergen om de bedrijfsvoering niet te belasten.' De NLTO heeft samen met de Kamers van Koophandel van Gro ningen, Friesland en Noordwest-Hol land (waar Texel onder valt) twee weken de Vaste Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat in een gezamenlijke brief gevraagd de ver antwoordelijk staatssecretaris alsnog op andere gedachten te brengen Zuivering Woordvoerder George Freljsën van KvK Noordwest-Holland wijst erop dat het verschil in status ook een verschil in de kosten voor water- zuivenng kan uitmaken. Strengere eisen betekenen volgens de KvK dat hoogheemraadschappen extra kos ten moeten maken om aan de nor men te voldoen. 'En de rekening daarvoor komt uiteindelijk bij burgers en bedrijven terecht, ledereen zegt dat het wel meevalt, maar wij zijn er voorlopig met gerust op.' Het alge meen bestuur van hoogheemraad schap Holland Noorderkwartier, ver antwoordelijk voor de waterzuivering op Texel, vergadert deze week over de vraag welke voorlopige status haar voorkeur heeft. Woordvoerder Steef Klein van Hollands Noorder kwartier kon daar desgevraagd nog met op vooruitlopen. Als het hoogheemraadschap over een paar jaar echter door andere eisen extra kosten moet maken, worden die vol gens hem wel op de gebruikers om geslagen. 'We hebben hier geen geldbomen in de tuin staan.' Volgens Freijsen is het vanwege de vele onduidelijkheden rond de kader richtlijn voorlopig het beste de voor zichtige weg van sterk veranderd water te kiezen. 'Je kunt dit vergelij ken met een menukaart waarop de gerechten nog nader moeten worden ingevuld, waar ook nog geen pnjzen opstaan, maar je mag al wel bestel len. De Kamer van Koophandel is er natuurlijk met voor om een pleidooi voor lozen op de Waddenzee te hou den. maar we zeggen wel, kijk uit met die status. Wij vrezen dat Brussel de status met meer wil veranderen als hij definitief is en als dan blijkt dat je niet aan de doelstellingen kunt voldoen, heb je wel een probleem.' Het minis terie moet in 2009 een definitieve sta tus aan de Waddenzee toewijzen. In 2015 moet volgens de kaderrichtlijn aan de eisen die de betreffende sta tus met zich meebrengt voor een 'goede ecologische en chemische toestand' zijn voldaan. Niet veel Volgens Jan Kuiper, lid van de Raad voor de Wadden maakt het verschil tussen sterk veranderd water of na tuurlijk water in de praktijk niet veel uit. 'Als je puur naar de letter van de wet kijkt, zou de Waddenzee sterk veranderd moeten zijn. Als je volgens de geest van de wet handelt, zou de Waddenzee een natuurlijk water moeten zijn. Omdat het praktisch niet veel uitmaakt, heeft de Raad voor de Wadden het advies voor sterk veran- DINSDAG 15 FEBRUARI 2005 derd gegeven. Het is in 2009 gemak kelijker die status alsnog te verande ren in natuurlijk water dan andersom.' Volgens Kuiper is de invoering van de nieuwe kaderrichtlijn te vergelijken met de invoering van de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen 'De kaderrichtlijn water brengt ook veel veranderingen met zich meeDe Raad voor de Wadden pleit ervoor dat de overheid de landbouw, natuurbeschermingsorganisaties en het bedrijfsleven de komende jaren meer bij de invoering van de richtlijn betrekt en meer voorlichting geeft. Verkeer en Waterstaat moet uiterlijk in maart aan Brussel laten weten wat de voorlopige status wordt. Volgens een woordvoerder van het ministerie moet het besluit officieel nog worden genomen, maar is het wel te ver wachten dat het natuurlijk water wordt. Kaderrichtlijn De nieuwe Europese kader richtlijn Water dateert van halver wege de jaren negentig. Hij komt voort uit een internationaal ver drag dat in 1992 in Helsinki werd gesloten om grensoverschrij dende wateren beter te bescher men. De nieuwe kaderrichtlijn geldt voor alle soorten opper vlaktewater. Die kunnen worden ingedeeld in de statussen kunst matig, natuurlijk of sterk veran derd. Kunstmatig geldt onder meer voor sloten en andere soor ten water die zijn aangelegd. Sterk veranderd geldt voor waterlichamen als de grote rivie ren en het IJsselmeer. Een na tuurlijke status komt in aan merking, als het waterlichaam ongerept en natuurlijk is. De nieuwe kaderrichtlijn is een vervanging van een oude water richtlijn die nog uit 1976 dateert. Daarnaast vervangt de nieuwe nchtlijn tegelijkertijd een stel an dere Europese richtlijnen die be trekking hebben op onder meer gewasbescherming, de verkoop van biociden, de terugdringing van waterverontreiniging door gevaarlijke stoffen en de be scherming van grondwater. Alle Brusselse voorwaarden die aan die punten worden gesteld, wor den gezamenlijk in de nieuwe kaderrichtlijn Water verpakt. Vol gens de spelregels geeft de Eu ropese Commissie in een richtlijn aan wat er moet gebeuren en moet elk land dat vervolgens zelf in landelijke wetgeving omzetten. Culturele agenda naar gemeente De gemeente heeft tijdelijk de lange termijnagenda van de Welzijns- stichting overgenomen. De culturele agenda werd in de jaren zeventig in het leven geroepen om te voorkomen dat verenigingen op dezelfde dagen culturele activiteiten zouden organi seren. De laatste jaren werd weinig meer van het bestaan van de agenda vernomen. De afdeling Welzijn van de gemeente neemt de agenda in ieder geval tot halverwege 2005 in handen. Naar verwachting wordt hij daarna overgedragen aan de nieuwe Brede Welzijnsorganisatie. De lange termijn agenda is er alleen voor de afstem ming van activiteiten. Voor de bekendmaking van activiteiten zijn er de agenda's van de Texelse Courant en de VW. Die agenda's zijn ook bei den op internet (www.texelse courant.nl en www.texel.net) te vin den. Informatie over gezondheidszorg In de openbare bibliotheek aan de Dnjverstraat in Den Burg wordt woensdag van 14.00 tot 17,00 uur informatiemarkt gehouden over gezondheidszorg Op deze markt zijn verschillende organisaties ver tegenwoordigd. zoals Corbis Plus, Reumapatiëntenvereniging Texel, de Stichting Welzijn Ouderen Texel, Liever Langer Thuis en verschillende patiëntenverenigingen. Van enkele organisaties zijn personen aanwe zig om vragen te beantwoorden. Zo kunnen geïnteresseerden over zorg aan huis terecht bij de stand van Thuiszorg (TKN). De presentatie wordt door de bibliotheek onder steund met het onder de aandacht brengen van boeken met betrekking tot gezondheid(szorg). Wim Eelman heeft donderdag avond namens Texel Vitaal de prijs van het Noordijkfonds gekregen. De uitreiking had plaats tijdens de voorjaarsvergadering van coöpe ratieve rundveevereniging Delta in dorpshuis De Bijenkorf in Ooster end. De uitreiking had een speciaal tintje. Het was de vijfentwintigste keer dat de pnjs, een geldbedrag van €450.-. werd uitgereikt en het was de laatste keer dat Klaas Eelman dat deed Eelman 'treedt terug als bestuurslid van NLTO afdeling Texel (de WLTO is sinds dit jaar onderdeel van LTO Noord), waardoor hij automatisch ook terugtreedt als voorzitter van het Noordijkfonds Eelman was sinds de oprichting voorzitter. Texel Vitaal kreeg de pnjs voor haar maatschappelijke inzet om het eiland in de toekomst vitaal te laten blijven. Volgens Klaas Eelman is er binnen het fonds gediscussieerd over de vraag of Texel Vitaal de prijs nu al zou moeten krijgen. De nieuwe groepe ring bevindt zich nog in de beginfase. Het antwoord werd uiteindelijk ja, juist om de nieuwe club meteen een steun in de rug te bezorgen. Wim Eelman toonde zich verheugd met de prijs van Noordijkfonds. De gepen sioneerd accountant kwam een paar maanden geleden naar buiten met de plannen voor Texel Vitaal. Door de krachten van organisaties uit het 'maatschappelijk midden' te bunde len. wil Texel Vitaal ervoor zorgen dat dreigende achteruitgang in de leef baarheid van het eiland bijtijds wordt gesignaleerd en mogelijk oplossin gen worden aangedragen. De gedachte is dat de nieuwe Brede Welzijnsstichtmg die ideeën oppikt en er in de praktijk verder handen en voeten aan geeft. Texel Vitaal speelt daarmee in op de komst van de nieuwe Wet Maatschappelijke Onder steuning die de gemeente vanaf vol gend jaar veel meer verantwoordelijk heden op het gebied van zorg, welzijn en wonen geeft. Eelman benadrukte dat Texel Vitaal zich vooral wil nchten op het signaleren van knelpunten en het aandragen van oplossingen voor het behoud van de leefbaarheid. 'De uitvoering is een taak van de Brede Welzijnsstichting. Wij willen faciliterend zijn.' Texel Vitaal wil ook gaan inventariseren welke mogelijke subsidies van provincie, rijk en Euro pese Unie voor vitaliteitsprojecten op Texel kunnen worden aangesproken en op welke wijze instanties op het eiland voor dergelijke projecten geza menlijk een vuist kunnen vormen. Stichting Eelman maakte tijdens de prijs uitreiking bekend dat de nieuwe or- T ganisatie in een stichtingsvorm wordt ondergebracht, zodat Texel Vitaal een eigen rechtspersoon wordt. Texel Vi taal wordt momenteel gevormd door een adviesraad en een gemeenschapsraad waarin onder meer vertegenwoordigers van het dorpscommissies. verenigingen, ouderenorganisaties en het onderwijs zitten. De gemeenschapsraad komt vandaag (dinsdag) voor het eerst bij elkaar. Daarnaast is Texel Vitaal vol gens Eelman bezig met het opzetten van een klankbordgroep waarin be trokken Texelaars hun mening over ideeën van de gemeenschapsraad kunnen geven. 'We zijn daarvoor emailadressen aan het verzamelen.' Scheidend voorzitter Klaas Eelman van het Noordijkfonds werd door voorzitter Jaap Hin van NLTO Texel in het zonnetje gezet. Hin zegde toe voor een nieuwe voorzitter te zorgen. Het Noordijkfonds werd gevormd, nadat in 1980 de TBC-vereniging kon worden opgeheven. Het geld van de vereniging werd gestort in een fonds dat werd vernoemd naar oud-dieren arts Noordijk. Hij zorgde ervoor dat vee op Texel al TBC-vrij was voordat dat landelijk was gelukt. Met aanvul ling van geld van onder meer de KI, de onderlinge rundveeverzekering en een jaarlijks aanvulling van de Rabobank kan het Noordijkfonds jaarlijks de prijs van €450.- uitreiken. Wim Eelman van Texel Vitaal houdt het Noordijkfonds (links) luistert toe de uitreiking van de Noordijkpnjs een korte toespraak. Scheidend voorzitter Klaas Eelman v. Ruim veertig toeristen hebben zich al aangemeld voor behandelingen n het nieuwe nierdialysecentrum in Oosterend dat op 1 maart de deuren opent. Deze week wordt de aatste hand gelegd aan de interne nerbouwing van de voormalige huisartsenpraktijk, die daardoor vcfedig geschikt is gemaakt voor fietdialyseren van maximaal zes 'patiënten tegelijk. [Volgens Gertie Reinders, hoofd van [de afdeling nierdialyse van Medisch [Centrum Alkmaar (MCA) en coördi nator van de Texelse 'dependance' [verloopt de verbouwing volgens planning. 'De infrastructuur is aanwe- feg en we hopen deze week alle pehandelingsapparatuur te paatsen.'Aanvankelijk zou er vol- jgende week al een proefdialyse Plaatsvinden, maar volgens Reinders moet het water dat uit de water behandelingsinstallatie komt en bij de dialyse wordt gebruikt eerst nog door een laboratorium worden getest. In het Texelse centrum, dat in eerste instantie drie dagen per week open gaat, kunnen Texelaars en toeristen terecht om hun bloed te laten zuive ren van afvalstoffen die de nieren zelf niet meer uit het bloed halen. 'We gaan open op maandag, woensdag en vrijdag en afhankelijk van het aan tal aanvragen gaan we vaker open.' Het centrum, dat nagenoeg het vol ledige gebouw beslaat, is geschikt gemaakt voor vier patiënten tegelijk, maar in drukke perioden kunnen zelfs zes patiënten terecht. 'We zouden eerst het halve pand huren, maar dan voldeden we maar net aan de crite ria voor infectiepreventie en was de inrichting erg krap. Daarom hebben we nu het hele pand gehuurd en is er jAnja Zijm heeft deze week de deu- iren geopend van haar nieuwe kap salon in residentie Californië aan •de Californiëweg nabij De Koog. De 45-jarige kapster wil kleinscha lig en zonder personeel haar be roep weer oppakken. Al dertig jaar zat ze in het vak toen Zijm in april vorig jaar besloot te stop pen met haar goedlopende kapsalon aan de Binnenburg. 'De druk werd me te groot. Je bent niet alleen voor jezelf verantwoordelijk, maar je draagt ook de zorg voor je personeel. wilde ik niet meer.' Na ruim een half jaar niks doen, begon het toch weer te kriebelen bij de kapster. 'Ik miste de mensen en de bevrediging cie je uit je werk haalt. Toen kreeg ik de kans om hier wat te beginnen.' De dcatie is niet toevallig. Zijm's zuster Kann runt met partner Willem Koom het appartementencomplex. De kap salon is toegevoegd aan het Face- Bodvrarp Center dat al in het com- aanwezig is. Susanne 't Hart massages en Jacqueline werkzaam als schoonheids- 'Dat is een extra uitda- Bedrijvigïie/V meer ruimte voor een wat luxere in richting, het zijn tenslotte toch vooral patiënten die op vakantie zijn. Dan is het prettig als je wat meer luxe kunt bieden.' De dialysepatiënten, die zo'n vier uur bezig zijn, krijgen onder meer een laptop met internetverbinding tot hun beschikking en televisie. De rea lisatie, die tussen de tweeënhalf en drie ton kost, wordt betaald door de zorgverzekeraars. De extraatjes, zo als de genoemde faciliteiten, worden bekostigd door de Stichting Vrienden van Dialysecentrum Texel, waarvan Bruno Reitsma de initiatiefnemer is. Zijn vrouw Tineke moet nu meerdere malen per week naar Alkmaar voor dialyse. Zij is een van de twee dialysepatiënten die Texel momenteel telt. Volgens Reinders telde ons ei land de afgelopen tien jaar gemiddeld zo'n twee tot vier dialysepatiënten Arts Het Texelse centrum is een limited care voorziening die wordt bemand door twee verpleegkundigen, afkom stig van de Alkmaarse nierdialyse- afdeling. Er wordt niet gewerkt met vaste medewerkers voor Texel. 'We willen de verpleegkundigen zo allround mogelijk houden. Als ze al- ging, want ik ga niet alleen mijn eigen klanten knippen, we gaan ook beautyarrangementen aanbieden aan Texelaars en toensten. Dat lijkt me erg leuk' Te denken valt aan com binaties met een schoonheids- behandeling, (hoofd)massage en zonnekuur. De kapsalon gaat enkele dagen per week open. De exacte openingstijden zijn nog met bekend. 'Dat hangt er ook een beetje vanaf wat de mensen willen. Ik kan het flexi bel invullen.' Naast het reguliere kapperswerk geeft Zijm ook hoofdhuidmassages met etherische oliën. De ruimte is ingericht met twee kappersstoelen en een wastafel. Een hoek is ingericht als wachtruimte, die tevens wordt gebruikt door de klan ten van 't Hart en Aarts. Fris licht blauw en warm oranje zorgen voor een sfeervolle, huiselijke uitstraling. Net als in haar kapsalon aan de Binnenburg maakt Zijm gebruik van Redken- en Futurerproducten. Af spraken maken kan via telefoonnum mer 06-22917603. v -7 I Anja Zijm is >r begonnen met hetgeen zij graag doet: knippen Thomas Buis (18) uit De Waal is aan het Horizon College in Heerhugo- waard geslaagd voor het diploma autotechniek niveau 2 (tweede mon tuur). Hij is werkzaam bij Garage Grisnigt in Den Burg. Fancyfair in Durperhonk Basisschool Durperhonk uit De Cocksdorp houdt woensdag een fancyfair. De opbrengst wordt ver deeld onder Unicef en de actie Stuur een Papoea naar school van Harry de Graaf, die onlangs een presentatie hield waann hij vertelde over zijn werk op Nieuw-Gumea. De afgelopen we ken hebben de leerlingen van alle groepen gewerkt aan een thema waarin dat werk centraal stond. Ze hebben verschillende producten ge maakt, die op de fancv-fair worden verkocht. Daarnaast is er tussen 18.00 en 18.30 uur een optreden van een Texelse percussiegroep en ma ken kinderen ook zelf muziek. Er wordt eten en drinken met een bui tenlands karakter geserveerd, bezoe kers kunnen spelletjes doen, een gokje wagen bij het Rad van Fortuin of in de verloting, zich laten schmin ken en in buitenlandse kledij laten fo tograferen en een modeshow van de oudste groepen bekijken. De klassen zijn versierd en met overzeese zaken aangekleed. De fancy-fair duurt van 17.00 tot 19.00 uur. niet toestaat dat de naar de woning van mann en Marian Ran op de wordt verhard, is een an- ontstaan. Het pad werd amelijk gebruikt door de pachter het land van Staatsbosbeheer SBB). Maar het rijden met trekkers er volgens Brügemann mede de lorzaak van dat het pad 'ernstig be- chadigd' raakte. Toen verharding *nt werd toegestaan, besloten Ran Brügemann het pad af te sluiten. Staatsbosbeheer heeft overwogen dit bij de rechter aan te vechten, maar heeft er vanwege de omslachtigheid toch maar van afgezien. Omdat de pachter toch op zijn land moet kun nen komen, heeft SBB besloten dit mogelijk te maken via het holle weg getje dat loopt van 't Skillepaadje naar de uitkijkpost op de Hogeberg. Hiervoor is in de tuinwal een hek ge maakt. Volgens Brügemann is dit een slechte oplossing. 'Het laat zich ra den wat er met dit toch al kwetsbare pad gaat gebeuren als er gemotori seerd vervoer over gaat rijden. Blijk baar is de gemeente van mening dat gemotoriseerd vervoer op een wan delpad geen schade veroorzaakt en de wandelaar daar mets van merkt.' Volgens SBB is het niet de bedoeling dat er met zware trekkers over het pad wordt gereden. 'Die kunnen het perceel via de Schansweg, over land van de buren bereiken. Het pad zal onder meer woeden gebruikt voor het Verweiden.' iFolo/am.Bnigenu™y

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5