At Ai Explosieven Mokbaai tot ontploffing gebracht id M. College: taxatie OZB was niet zorgvuldig v Radio brengt oude geliefden bij elkaar Opening Lidl kwestie van weken Meer woningtoewijzing voor senioren en zorgbehoeftigen SESSIES ComDi Texel gaat plat Texelse Media OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11956 VRIJDAG 18 FEBRUARI 2005 TEXELSE^ COURANT erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg /et een zware klap is gisteren voor Ie kust van Petten een deel van de lude Duitse munitie uit de Mokbaai lernietigd. Zes granaten met een aliber van 10,5 cm, waarvan vier nog ntact, twee losse granaatkoppen, en een stel losse hulzen werden door de )uik- en Demonteerploeg van de (omnklijke Marine tot ontploffing jebracht. Dat gebeurde acht mijl uit de kust op een zogeheten springlocatie. De ko mende maanden vaart de oprui mingsdienst naar verwachting vaker naar de springlocatie om oude mu nitie uit de Tweede Wereldoorlog die in de Mokbaai ligt te vernietigen. Hoeveel oude granaten daar liggen is niet bekend, maar tijdens het oprui men bleek al snel dat er meer ligt dan op basis van magnetisch onderzoek in de bodem werd aangenomen. Naar verwachting is baggerbedrijf Van den Herik uit Sliedrecht tot eind juni met een gepantserde bagger molen bezig met opruimen. De aanwezigheid van grote hoeveel heden munitie kwam ongeveer an derhalf jaar geleden aan het licht tij dens baggerwerkzaamheden in de zogeheten zwaaikom voor de haven van de Joost Dourleinkazerne. Vol gens commandant Bas van Rijswijk van de Mok gebeurde dat toen pas, omdat het eerder sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog niet nodig was geweest op die plaats te bagge ren. 'Die noodzaak kwam pas, nadat we onze haven hadden veranderd.' De mariniers willen de zwaaikom plus een deel van de omgeving in de Mok baai vrij van oude munitie hebben. Het gisteren vernietigde geschut was goed voor 36 kilo springstof. Het werd onder water vernietigd met twee behulp van twee blikken TNT van elk 18 kilo en een mijnen- vermetigingswapen van 100 kilo. De ontploffing ging gepaard met een zware klap en een stevige water kolom die vrijkwam door de warmte ontwikkeling op de bodem. De mu nitie werd door duikvaartuig Argus van de Duik- en Demonteerploeg naar de springlocatie gevaren. Elders in deze krant meer over die expedi tie. V.- ledewerkers van de Duik- en Demonteerploeg sjorren de oude Duitse granaten ei vinenvernietigingswapen vast in een kist. n oranje herkenningsboei acht mijl uit de Met een zware klap, gevolgd dooreen schok en een stevige waterkolom, worden de oude granaten tot ontploffing gebracht. (Foto's jenxn van Hutumj B en w zijn ontevreden over de re cente taxaties van woningen en bedrijfspanden in het kader van de Wet Onroerende Zaken. 'In een aantal gevallen is het niet zorgvul- genoeg gebeurd en moet het worden overgedaan', aldus burge meester Joke Geldorp. De taxaties moeten dus gedeeltelijk worden lerzien. Als gevolg van de vertra- jing die daardoor ontslaat, zullen je nieuwe WOZ-beschikkingen la- lerdan de voorgeschreven datum ran 1 maart de deur uitgaan. Het itreven is nu: vóór 1 april. Ie beschikkingen worden verstuurd lijk met de gecombineerde aan- van de gemeentelijke belastin- jen. De OZB-taxaties worden op èxel uitgevoerd door het gespecia- seerde bureau TOG. De Waarde- Ingskamer, het toezichthoudende rgaan voor gemeenten inzake de V0Z, wilde geen groen licht geven mdat zij de onderbouwing van de ueuwe waarden onvoldoende vindt. )e gemeente zal nu in overleg met 0G bekijken hoe de taxaties zo snel togelijk kunnen worden bijgesteld. de aangifte van de inkomsten- elasting is de vertraging geen pro- lleem, want voor het jaar 2004 geldt de oude waarde. De nieuwe axaties gelden voor de periode 1 ja nuari 2005 tot 1 januari 2007. Bij de recentelijk uitgevoerde taxaties zijn de objecten op Texel gemiddeld zo'n 50 procent hoger gewaardeerd dan vier jaar geleden. Elders in het land is de stijging minder groot. Of dat verschil geheel of gedeeltelijk zal verdwijnen bij de op handen zijnde hertaxaties, zal moeten worden afge wacht. Van de getaxeerde waarde wordt de gemeentelijke Onroerend Zaak Be lasting (OZB) afgeleid. Dat betekent in de Texelse situatie niet automa tisch dat bij een hogere taxatie het belastingtarief evenredig stijgt, want de totale OZB-opbrengst mag niet meer stijgen dan nodig is om de geld ontwaarding te compenseren. In in cidentele gevallen kan de belasting wel hoger (of lager) uitvallen. Anders ligt het bij de waterschaps belasting en het huurwaardeforfait, die ook van de OZB-waarde worden afgeleid en die wel even sterk stijgen als de waarde van het object. Met het oog op deze verstrekkende gevolgen voor de burgerij wil het gemeentebe stuur een zo correct mogelijke waar debepaling, mede met het oog op de vele bezwaren die anders zullen wor den ingediend en die in het verleden bergen werk hebben veroorzaakt. 500 controles bij één recreatiehuis Controle of een recreatiewoning al Jan niet permanent wordt be woond, kan flink in de papieren lo- Jen. Bij één recreatieverblijf wer- ten in 2003 en 2004 bijvoorbeeld iOO controles uitgevoerd. Toen lieruit niet bleek dat er werd ge woond, zijn ze eind 2004 gestaakt. ién ambtenaar was er toen 333 uur de weer geweest, wat bij sen gemiddeld uurloon van €48,30 op een kostenplaatje komt van "16.100,-. let rekenvoorbeeld werd dinsdag- vond gepresenteerd bij de besluit- orming in de gemeenteraad over de 'iidsnotitie Permanent wonen in \tieverblijven. Op grond hiervan ien mensen die kunnen aantonen it ze al vóór 31 oktober permanent 'onen in een voor recreatie bestemd ibouw dat voldoet aan het Bouw- isluit daarin blijven wonen. Het be- Jft een zogeheten uitsterf regeling. JWie ervan gebruik wil maken, moet floor 1 mei een aanvraag indienen bij De gemeente verwacht er p'n 40 binnen te krijgen. Wie een panvraag achterwege laat en tegen «lamp loopt, krijgt de gemeentelijke idhavers op z'n dak. Het plan g dinsdagavond de steun van de meenteraad. maar er werden wel rgen geuit over de kosten die met venwerking van de aanvragen eenmalig €18.624,-) en handhaving (jaarlijks €50.216,-) zijn gemoeid. 'Het is niet de bedoeling dat achteraf blijkt dat er veel meer geld aan op is ge gaan.' Burgemeester Geldorp be loofde de raad over een half jaar op de hoogte te brengen. Texelaars gewond bij auto-ongeluk in Den Helder Bij een verkeersongeluk in Den Helder zijn maandagmiddag drie Texelaars gewond geraakt, toen hun auto van de weg raakte en op een boom klapte. Eén van hen was er zo slecht aan toe dat hij naar het AMC in Amsterdam werd ge bracht. Hij is inmiddels buiten le vensgevaar, al zal herstel nog ge ruime tijd vergen. Het ongeluk gebeurde omstreeks 16.05 uur op de Zuidstraat. De in Den Burg wonende mannen waren na een uitje op weg naar de boot, toen de 67-jarige bestuurder waarschijnlijk een black-out kreeg en de auto tegen een boom botste. In het Gemini Zie kenhuis werd geconstateerd dat de bestuurder een gebroken borstbeen, twee kapotte ruggenwervels en in wendige kneuzingen bij longen en hart had opgelopen, zodat het ver standig werd geacht hem naar het AMC over te brengen. Zijn toestand leek even kritiek, maar stabiliseerde zich snel, waarna hij woensdag terug naar het Gemini Ziekenhuis werd gebracht. Hij hoeft inmiddels niet meer op de intensive care te liggen. De 48-jange bijrijder werd opgeno men in het MCA-ziekenhuis in Alk maar. Hij bleek een pols te hebben gebroken en verwondingen te heb ben aan borstkas en rug. De man is sinds gisteren weer thuis. Een 18-ja- rige man, een zoon van de bijrijder, zat achterin en kwam er met diverse kneuzingen nog het beste van af. Hij werd ter observatie in het Gemini Zie kenhuis opgenomen, maar mocht nog dezelfde avond naar huis. André Brouwer en Nathas/a Klaver werden door Radio Noordzee in Istanbul bij elkaar gebracht. Hij dacht even dat hij hotel Noord zee in De Koog aan de telefoon had. Een herhaling leerde André Brouwer uit Oosterend vorige week dat hij Radio Noordzee in Hilversum aan de lijn had en ze hadden hem niet zomaar gebeld. Een stille liefde had Brouwer bij een Valentijnstest van de landelijke radio zender voor een romantische trip naar Istanbul aangemeld en Brouwer was als éen van de potentiële geluk kigen uit de bus gerold. Om de Valen- tijnsreis te mogen maken, moest Brouwer wel één ding doen; ja zeg gen, zonder te weten wie dan die stille liefde zou zijn. De volledig overrompelde Brouwer wist even met waar hij het moest zoe ken, maar hij wist wel dat er één per soon was met wie hij graag die zojuist aangeboden trip naar Istanbul zou willen maken. Hij zei ja, maar daarna wilde de presentator meteen weten aan wie Brouwer dacht. Het zweet brak hem even uit, maar hij bekende een bijzondere vriendschap met zijn ex Nathasja Klaver uit Den Burg te onderhouden en aan haar te denken. De presentator beloofde Brouwer niet langer in spanning te laten en maakte bekend dat zijn stille geliefde aan al een andere telefoonlijn hing. Het was: Nathasja Klaver. Samen met 44 andere door Radio Noordzee bijeengebrachte stelletjes vertrokken de Texelaars zondag avond voor de romantische trip naar Turkije en woensdag waren ze weer terug op het eiland. De reis pakte succesvol uit. Brouwer en Klaver, die in 1999 met elkaar waren getrouwd, bleken opnieuw veel voor elkaar te voelen. 'Het heeft die extra tijd ken nelijk nodig gehad, maar echte liefde overwint alles. Dit gaat nooit meer stuk.' Een medewerker van installatiebedrijf Kok uit Hoogkarspel verricht werk zaamheden aan de gevel van de Lidl- supermarkt in De Koog. Een collega wist te vertellen dat het installatie- werk gisteren moest worden opgele verd. Naar verwachting zal de prijs vechter .spoedig beginnen met de inrichting van de zaak. Wanneer de winkel precies open gaat, kon een woordvoerster van het bedrijf niet vertellen. 'We verwachten binnen enkele weken.' Duidelijker taal stond op enkele posters in de etalage, waarop staat dat Lidl op zoek is naar een filiaalmanager en andere mede werkers. 'Parkeerkaart niet oorzaak tekort parkeeropbrengst' De parkeerkaart lijkt niet de hoofd oorzaak van de tegenvallende in komsten van het parkeren in 2004. Ondanks een verdubbeling van de parkeertarieven bleven de inkom sten €175.000,- beneden de begro ting. De oorzaak is volgens de ge meente dat vooral Texelaars een alternatieve parkeerplaats zoeken. Vast staat dat door de verdubbeling van de parkeertarieven met name veel Texelaars anders zijn gaan par keren. Het zorgde er in ieder geval voor dat er in 2004 ten opzichte van 2003, toen er 171 parkeerkaarten werden verkocht, door particulieren 338 meer kaarten zijn afgenomen. Het gevolg is onder meer dat de hou der van zo'n kaart langer de tijd neemt om boodschappen te doen. Dit zou gevolgen kunnen hebben voor de doorstroming op de parkeer plaatsen. De gemeente becijfert dat de verkoop van extra parkeerkaarten de inkomsten vermoedelijk €45.000,- heeft gedrukt. Uit een analyse leidt de gemeente ook af dat de inkomsten bij de par keerterreinen bij Albert Heijn en aan de Nikadel in de vakantieperiodes vrijwel zijn verdubbeld. Ook aan de Elemert en de Vogelenzang zijn de inkomsten in de vakanties flink hoger. Om de doorstroming te bevorde ren en om zorgbehoeftigen van dienst te zijn komt er verandering in de woonruimteverdeling zoals overeengekomen tussen de ge meente en de Stichting Wonen Texel. Thans wordt 50 procent van de vnj- komende seniorenwoningen bij voor rang toegewezen aan woning zoekenden die een huurwoning van de Stichting Wonen Texel achterlaten, zodat er meer woningen vrijkomen voor starters op de woningmarkt. Maar omdat de woningnood onder starters nog steeds groeit (er staan nu 700 huishoudens op de wachtlijst), zal dit percentage worden opgetrok ken naar 75 Verder is bepaald dat 50 procent van de vrijkomende apparte menten in de complexen Opperwal aan de Zes. Jan Dirkszoord en Sint Jan bij voorrang wordt toegewezen aan mensen die zorg nodig hebben en als zodanig zijn geïndiceerd. De door de Stichting Wonen voorge stelde wijziging is zonder aarzelen door b en w onderschreven en zal direct worden toegepast, dus ook bij de 22 seniorenappartementen die aan de Gasthuisstraat in aanbouw zijn. De erkende zorgbehoeftigen zijn nu geheel aangewezen op een plaats in het verzorgingstehuis of het ver pleeghuis. Los van het feit dat daar voor een wachtlijst is, is het met al tijd de beste oplossing. Rond deze tehuizen is echter een woonzorgzone met totaal 68 huurappartementen ontwikkeld en de Stichting Wonen en het Zorgcentrum vinden dat deze beter kan worden benut voor de Texelse zorgbehoevenden door toe passing van de genoemde 50- procentregeling maar met verdubbeld. Buiten deze periodes is wel sprake van een ver hoging van de parkeerinkomsten, maar zeker geen verdubbeling. Het wijst erop dat veel Texelaars blijkbaar een alternatieve parkeerplaats zoe ken. Deze gedragsverandering heeft het college bij het opmaken van de begroting met voorzien, met als ge- j volg dat de opbrengst ver beneden de verwachting bleef. Desondanks leidde dë verdubbeling van de tarie ven wel tot een meeropbrengst van €137.000,- in vergelijking met 2003. Insluiper Een bewoonster van de Duinreep in Den Burg heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal. Een onbekende insluiper heeft vorige week een por temonnee uit haar woning weggeno men. Het is met voor het eerst dat in deze omgeving voorwerpen verdwij nen. De politie houdt zich aanbevo len voor tips. Opnieuw inbraak in tandartscentrum Voor de tweede keer binnen enkele weken is de tandartsenpraktijk aan de Schoonoordsingel het doelwit geweest van inbrekers. In de nacht van woensdag op donderdag zijn twee dakkoepels vernield, werd ge probeerd een ruit van een deur kapot te slaan en is een paneeltje wegge nomen. In de praktijk werd in laden gesnuffeld en zijn kasten opengetrok ken. De daders leken op zoek naar geld. maar dat werd sinds de vorige inbraak met meer bewaard in het centrum. Veilig uitgaan Waarom wel iemand die door ruzie in de problemen komt te hulp schieten en waarom met in actie komen als ie mand teveel dnnkt? Dat was een vraag waarover burgemeester Joke Geldorp vierdeklasleerlingen van de OSG woensdag liet nadenken. Pagina 3 Schaatsliefhebber Fruitteler Leen Huisman (59) van De Veen. geboren in het Zuid-Hollandse Schoonhoven en sinds zijn dertiende woonachtig op het eiland, is een hartstochtelijk schaatsliefhebber. Al ruim tweeendertig jaar kan er geen schaatsevenement plaatsvinden of hij is erbij. Pagina 6 Hotel 't Jachthuis 'Het is hard werken, ook als de gas ten weg zijn.' Dat zeggen Lida en j Richard Bakker van 't Jachthuis in De Koog die hun hotel aan de Boodtlaan hebben verkocht aan Anton van der Vis en Chéra Grootjen. Pagina 7 Executieverkoop Zoals het er nu uitziet wordt in op dracht van de belastingdienst op donderdag 24 februari om 11.30 uur -de complete inventaris van het Griekse restaurant in de Weverstraat openbaar verkocht. Het betreft onder meer een koelunit, een bierpomp, jshoarmagrill en koelcel. Het lukte gis teren niet om meer informatie los te krijgen over deze kwestie. Eigenaar zwart schaap gezocht De politie is op zoek naar de eigenaar van een zwart schaap, dat zich al een week lang ophoudt in de omgeving van de Rozendijk. Het is geen Texe laar, om welk ras het wel gaat is tot dusver niet vastgesteld. Het dier is voorlopig ondergebracht bij een boer. J De eigenaar kan contact opnemen met de politie, tel 0900-8844. Rugletsel na val van paard Tijdens de dressuurwedstrijden die zondag in manege Akenburg werden gehouden, kwam een van de deelneemsters ongelukkig ten val. Bij het inrijden werd zij door haar nog jonge paard verrast en kon zich niet in evenwicht houden. Zij werd met rugletsel naar het ziekenhuis ge bracht. De amazone is inmiddels weer thuis, maar voorlopig uitge schakeld voor de paardensport. (Advertentie) Volgens de eigenaar van Combi Texel gaat het bedrijf plat Door de nieuwe ontwikkelingen gaat de gewone teevee eruit en zal iedereen binnen nu en een paar jaar een grootbeeld LCD scherm bezitten. Combi Texel heeft nu een flinke ruimte vrijgemaakt voor een passende presentatie. Goede afspraken met een paar topmerken vindt u terug in de scherpe aanbiedingen. Deze leveranciers zijn blij op zo'n drukke locatie aanwezig te zijn en met de professionele uitstraling die Combi Texel met nog 300 andere Combi zaken in Nederland heeft. TEXEL Sf OU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1