Provincie Noord-Holland op SAIL Bibliotheek nieuwe stijl in zicht Stuur uw ideeën naar de provincie! p Lid van Provinciale Staten Noord -iïlolland Februari 2005 www.noord-holland.nl Gratis naar Attractiepark Cape Holland in Den Helder! Hollands Bloementuin: voorbeeldige, milieuvriendelijke bollenteelt Provincie kiest voor auto op aardgas Noord-Holland Digitaal k5j! Noord-Holland NU PROVINCIE Colofon De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een groot aantal huis-aan-huisverspreide nieuwsbladen in de provincie. Redactie en administratie: afdeling Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 3007,2001 DA Haarlem. Eindredactie: Arne Padt, tel: (023) 514 39 04. fax (023) 514 41 55, e-mail: nhnu@noord-holland.nl Het provinciebestuur van Noord-Holland is trots op onze waterrijke provincie en trots op het feit sponsor te zijn van het meest spetterende waterevenement van Nederland: SAIL Amsterdam 2005. De provincie Noord-Holland grijpt dit evenement, dat gehouden wordt van 17 t/m 22 augustus, met beide handen aan om te laten zien wat Noord-Holland betekent voor toerisme, jongeren en (maritieme) werk gelegenheid, water en cultuur. En u kunt meedoen! Het grootste VOC-schip ter wereld, de Prins Willem, komt van Attractiepark Cape Holland in Den Helder naar SAIL Amsterdam als ambassade van de provincie Noord-Holland. Tijdens SAIL is iedereen natuurlijk van harte welkom aan boord, dagelijks tussen 10.00 en 15.00 uur! jongeren krijgen tijdens SAIL bijzondere aandacht. Voor de Noord-Hollandse jongeren staan de volgende projecten op stapel: - Een speciaal lespakket genaamd 'SAIL, varen door de eeuwen heen', voor zo'n 5000 leerlingen van groep acht in 150 basisscholen - Twaalf VMBO-scholen uit de provincie bouwen een boot onder leiding van de zeeverkenners, ze maken kennis met het veelzijdige werk bij bedrijven in de maritieme sector en varen met hun zelf gebouwde schip naar SAIL - 65 jongeren, uit elke Noord-Hollandse gemeente één, gaan meedoen aan een zeilrace van Noorwegen, via Den Helder, naar SAIL - Een attractief programma op het Jongerenpodium van SAIL Verder besteedt de provincie tijdens SAIL ook aan dacht aan de kansen en bedreigingen van water, wordt de maritieme cultuur van Noord-Holland in het zonnetje gezet en zet het bestuur Noord-Holland internationaal als waterprovincie op de kaart. Tot ziens dus op SAIL Amsterdam 2005! Blijf voor meer informatie deze pagina volgen, of kijk op www.noord-holland.nl of op www.sail.nl. Wilt u de Prins Willem in Attractiepark Cape Holland te Den Helder al voor SAIL bezoeken? Kijk dan op www.capeholland.nl, of bel 0900-1231123 0.15 pfm). U kunt natuurlijk ook meedoen aan de prijsvraag op deze pagina! Het bibliotheekstelsel is volop bezig zich verder te vernieuwen. Dat is noodzakelijk, alleen al vanwege de ontwikkelingen op het gebied van informatie- en communicatietechnologie (ICT). Het programma is ambitieus. Inhoudelijk variëren de doelstellingen van cultuureducatie en leesbevordering tot levens lang leren en van het stimuleren van sociale samen hang en inburgering tot het verstrekken van over- heids- en gezondheidsinformatie. Al deze ambities plus de praktische en financiële aspecten van de voorgenomen vernieuwing zijn voor Noord-Holland in het Marsrouteplan 2005- 2007 uitgewerkt. Op basis van dit plan hoopt Gedeputeerde Rirtske Kruisinga (Cultuur) eind februari van het Rijk een bedrag van vijf miljoen euro te krijgen. Met dit geld gaan de provincie, de Noord- Hollandse bibliotheken en de gemeenten gezamen lijk aan de slag. Wat er allemaal gaat gebeuren? Allereerst streeft het Marsrouteplan een verbreding van de huidige bibliotheekfunctie na. De bibliotheek is naar verhouding de meest toegankelijke culturele instelling die we kennen, ledereen kan er gratis binnenlopen, en dat is belangrijk, ledereen heeft immers baat bij een breed aanbod aan educatieve, culturele en informatieve voorzieningen. Aan kwets bare groepen zoals ouderen, kinderen en nieuw komers met een anderstalige achtergrond zal in de nieuwe opzet extra aandacht worden besteed. Verder is het de bedoeling het aantal bibliotheek organisaties in Noord-Holland terug te brengen van 61 tot maximaal 16. Let op, dit is alleen een organi satorische maatregel! Het Marsrouteplan tast het aantal vestigingen op geen enkele wijze aan. Onder de naam basisbibliotheek gaan de nieuwe organisa ties zich straks met gemeenschappelijke taken als inkoop, administratie, personeelszaken, beleids voering en digitale ontwikkelingen bezighouden. Met de bibliotheek nieuwe stijl zal ook de digitale dienstverlening fors worden uitgebreid! Daar is al een begin mee gemaakt. Zo kan iedereen op de web site www.bibliotheek.nl al zijn vragen stellen aan de nieuwe service Al@din, die binnen 24 uur worden beantwoord! Meer informatie over het Mars routeplan op www.noord-holland.nl ofbijAstrid Vlug, vluga@noord-holland.nl of tel. (023) 514 34 55. In december vroegen we hoe lang de draagvleugel boot er volgens de dienstregeling over doet om van Amsterdam naar Velsen te varen. Het antwoord was dertig minuten en de tien prijswinnaars hebben hun retourtjes voor een boottocht inmiddels ontvangen. De prijsvraag staat deze keer wederom in het teken van water. De provincie Noord-Holland gaat zoals bekend deelnemen aan SAIL Amsterdam. Bezoekers kunnen straks van alles over Noord-Holland te weten komen aan boord van het grootste VOC- schip ter wereld, dat tijdens SAIL fungeert als een soort ambassade van Noord-Holland. Onze vraag luidt: wat is de naam van dit prachtige schip? Onder de juiste inzenders worden tien keer twee entreebewijzen voor het Attractiepark Cape Holland verloot. In dit geweldige themapark in Den Helder bent u even helemaal terug in de tijd van de VOC en piraten! Nieuwsgierig? Stuur dan uw antwoord naar: Redactie Noord-Holland NU, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem. Of e-mail naar nhnu@noord-holland.nl. De provincie Noord-Holland kiest voortaan voor de aanschaf van een auto die op aardgas rijdt als een auto van het bestuur aan vervanging toe is. De provincie heeft dit besloten na ervaringen met een aardgasauto die ruim een jaar geleden is aange schaft. De provincie wil met deze keuze laten zien ook in eigen huis een serieus milieubeleid te voeren! Aardgas heeft een aantal voordelen op bekende brandstoffen als diesel, benzine en LPG (autogas). Zo is de uitstoot van het broeikasgas kooldioxide erg laag en bedraagt de uitstoot van het kankerverwek kende benzeen zelfs nihil. Verder zijn aardgasvoer tuigen 50 tot 70 procent stiller dan dieselvoertuigen en is aardgas veel goedkoper dan andere brand stoffen. Het aantal vulpunten voor auto's op aardgas is nu nog klein, maar de verwachting is dat dit de komende jaren sterk zal toenemen. De provincie kiest met deze auto's op aardgas dus voor een schonere toekomst! www.noord-holland.nl: nu nog gebruikersvriendelijker! De website van de provincie Noord-Holland is ver nieuwd! De website is aangepast aan de huisstijl van de provincie, en tegelijkertijd is de site ook op het gebied van toegankelijkheid, gebruiksvriendelijkheid en interactiviteit grondig aangepakt. Het resultaat is een geheel vernieuwde website om trots op te zijn! De belangrijkste wijziging is de indeling in thema's, waarbij ieder thema een eigen kleur, homepage en navigatie heeft. Daarnaast heeft het digitaal loket een veel prominentere plaats op de site gekregen. In het digitaal loket staat een groot deel van de diensten en producten overzichtelijk bij elkaar. Komend jaar wordt het digitaal loket nog verder aangevuld en uitgebreid. De website heeft tot slot ook nog een flinke redactio nele slag ondergaan. De teksten van de vorige versie van de website zijn dus beoordeeld én aangepast op het gebied van leesbaarheid, lengte en relevantie. Nieuwsgierig? Neem dan snel een kijkje op www.noord-holland.nl! De Sf winstf lagen Strijd dag zinder de th mee de kw ker. H jaren van d< PeSp tend e ko sla jaand jouwe ten ecl ndes je Ien Texela tfet vi n de mdde de we> n een foerd, /erdec 20-25 Een p; iter Bi de dei denaai snelle laar vrije s service eidde D e loogte iet ov ien bi Eacht de Ac >unt (5 De provincie Noord-Holland maakt tijdens SAIL 2005 gebruik van het VOC-schip Prins Willemeigendom van Attractiepark Cape Holland in Den Helder Reizen doen we allemaal. En of u nu iedere dag of slechts af en toe gebruik maakt van het openbaar vervoer, u heeft er vast wel ideeën over. Bijvoorbeeld hoe het slimmer, sneller of leuker kan. Heeft u een eenvoudig, verrassend of revolutionair idee voor het reizen in uw eigen provincie? Beschrijf, teken of knutsel uw OV-reis-idee en doe mee! Behalve dat u kans maakt op een internationale treinreis voor twee personen per !CE of TGV, wordt uw inzending misschien wel werkelijkheid! Deelname aan deze ideeënwedstrijd staat open voor iedereen van twaalf jaar en ouder. Vanzelfsprekend is uw idee origineel en niet eerder gebruikt voor andere doelen. Houd bovendien rekening met de volgende 'spelregels': Beschrijving van het idee past op één A4 •Tekeningen/schetsen zijn niet groter dan één A3 Maquettes/ontwerpen als foto insturen Na de sluitingsdatum kiest een forum van deskundigen het winnende idee, waarna de winnaar persoonlijk i bericht ontvangt. Over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd. De inzendingen worden niet teruggestuurd en vallen onder het publicatierecht van de provincie Noord- j Holland. Medewerkers van de provincie Noord- Holland en hun gezinsleden zijn uitgesloten van deelname. Alles duidelijk? Aan de slag! Stuur uw idee in vóór 4 maart 2005 naar provincie Noord-Holland, t.a.v. Astrid Hartman, Antwoordnummer 25, 2000 VC i Haarlem! Of kijk op www.noord-holland.nl. In de Kop van Noord-Holland, tussen Noordzee, Waddenzee en IJsselmeer, ligt het grootste aaneen gesloten bloembollengebied ter wereld. Hier, in de omgeving van Anna Paulowna, bevindt zich Hollands Bloementuin. Zo'n tien jaar geleden voort gekomen uit een gelukkige samenwerking tussen de twee regionale sectoren bollenteelt en toerisme en nu op weg om een megaproject te worden. Hollands Bloementuin is een voorbeeldproject voor milieuvriendelijke bollenteelt. Met de resultaten van dit project kunnen ook kwekers elders in de binnen- duinrand hun voordeel doen. Bloeiende bollen velden zijn prachtig, maar het gebruik van gewas beschermingsmiddelen is slecht voor het grond- en oppervlaktewater. En dat moet afgelopen zijn! In het kader van het Programma Verduurzaming Bloembollenteelt Binnenduinrand 2005-2007 stelt de provincie hiervoor nu een bedrag van bijna een miljoen euro ter beschikking. Pijlers van genoemd herstructureringsprogramma zijn kennis, innovatie en onderzoek. In Hollands Bloementuin, bijvoorbeeld, wordt geëxperimenteerd met helofytenfilters, natte zandbedden begroeid met helofyten. Dit zijn moerasplanten, zoals lisdodden, biezen en riet. Zij zorgen ervoor dat er zuurstof in het zandbed komt. Rondom hun wortels leven talloze bacteriën die deze zuurstof nodig hebben. En het is de stof wisseling van deze bacteriën die de afvalstoffen uit het water in voedingstoffen voor de planten omzet. Zo wordt het water op een natuurlijke manier gezuiverd. Om Hollands Bloementuin ook in breder verband een extra impuls te geven is onlangs door de provincie een bedrag van nog eens 2,6 miljoen euro uitgetrokken. Met dit geld kan een fietspad worden aangelegd en waterberging worden gereali seerd. Met andere woorden: de belangen van toerisme, recreatie, milieu en landbouw worden allemaal tegelijkertijd behartigd! Het gebied wordt toegankelijk voor wandelaars en fietsers. En bollen- kwekers kunnen hun werk doen zonder schadelijke effecten voor dit mooie, maar kwetsbare stukje Noord-Holland! De 83 leden van Provinciale Staten zijn de gekozen volksvertegen woordigers van de provincie Noord-Holland. Op deze pagina elke keer twee Statenleden in gesprek over een ander onderwerp. Deze keer Greet Blokker (PvdA) en Jeroen Raasveld (VVD) over de subsidieverstrek king aan RTV Noord- Holland. Vanuit het Rijk komt jaarlijks subsidie vrij die ten goede komt aan de regionale radio- en televisie zender RTV Noord-Holland. Maar moet er eigenlijk wel subsidie beschikbaar worden gesteld voor het maken van regionale radio- en televisieprogramma's? "Ik denk eerlijk gezegd van niet", aldus Jeroen Raasveld. "Als er een toegevoegde waarde zou zijn misschien wel, maar mijn inschatting is dat die er gewoon niet is." Greet Blokker denkt daar anders over. "De regionale omroep is juist van groot belang. RTV Noord-Holland is door de onafhankelijke regionale berichtgeving waardevol voor het publiek." Raasveld pleit voor een nut- een noodzakelijkheidsonderzoek. "Zonder een rapportage waaruit het nut van een regionale omroep blijkt, zie ik geen reden om deze zender in stand te houden. Zeker niet omdat het gaat om het zuurverdiende belastinggeld van de Noord- Hollanders. Er zijn al meer dan genoeg media die niet gesubsidieerd worden en die ook voldoende regionaal nieuws brengen." Blokker ziet ook nog een toegevoegde waarde als het gaat om kunst en cultuur en het betrekken van jongeren daarbij. Blokker: "Dat doet RTV Noord-Holland ook erg goed."En verder is het natuurlijk zo dat de regionale omroep een grote rol speelt bij de informatie voorziening tijdens calamiteiten." Dat laatste wijst Raasveld van de hand. "Dat hoor ik wel vaker, maar als er écht iets aan de hand is, kijkt iedereen natuurlijk meteen naar Nederland 1, 2 of 3." Toegevoegde waarde of niet, de subsidieverstrekking aan RTV Noord-Holland staat tot 2008 in principe niet meer ter discussie. Meer informatie over RTV Noord-Holland (en de financiering ervan) is te vinden op www.rtvnh.nl en op www.noord-holland.nl. Greet Blokker (PvdA), tel. (0251) 311 209, e-mail: gb.akersloot@planet.nl Jeroen Raasveld (VVD), tel. (020) 400 45 54, e-mail: jraraasveld@hotmail.com De provincie kiest voor milieuvriendelijke bollenteelt

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 8