Thijsse bracht toerisme in stroomversnelling C 'Texelaar zal ik blijven tot het eind' Stapvoets over besneeuwde wegdek TEXELSE 2 COURANT Me(l'sche zorg Gerucht VRIJDAG 25 FEBRUARI 2005 Medische zorg Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende tele foonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086: 314727,314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg n informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen. 5 avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel 44. Den Burg, tel. 321461 - Jeugdgezondheidszorg: Schoon- oordsingel 44, Den Burg, tel. 4636549. Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen ova ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging van jonge kinderen. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 - Diëtiste: voor afspraken elke werkdag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223-650222, Kraamhulp: Voor directe kraamhulp jggf, op Texel en na poliklinische beval ling: Parenta Kraamzorg, tel. 090& 7273682 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszoi; ggef en voor opname in verpleeg- en ve zorgingshuis: Stichting RIO Texe Wieringen. Opvragen via tel. (0223 671552. Opname geschiedt op advig J c van huisarts of specialist Mondhygiëniste: Natasje Bottem; tel. 320104. Apotheek: Weverstraat 95. De Burg; tel. 312112. Maandag t/m vn e zij dag 8.00-17.30 u.: zaterdag 10 OC oedf 13.00 en 15.00-17.00 u zon- e-{$ di feestdagen 11.00-12.00 en 16.00 17.00 u. Buiten die tijden alleen voo spoedeisende gevallen. p Te Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 u. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Verslavingszorg: Steunpunt Brij- derstichting, Wilhelminalaan 1, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, con sultatie en preventie. Bereikbaar op di. en woe. tijdens kantooruren, tel. 314781www.brijder.nl. Verslavingsproblemen: Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs, Molwerk 31-45, 't Horntje. Spreek uur volgens afspraak, tel. 319413. Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijd voorziening, alarme- ffige ring, klusjesdienst, huishoudelijke H1 dienst, versteldienst. Spreekuur var igew 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tc'eter 16.00 u., De Buureton, Beatrixlaar et 0( 43, Den Burg. Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen var schepen en zwemmers in nood: te 316270. Chemicaliën op het strand: Bel J R brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texe; crisisopvang huiselijk geweld, 0222-321001, dag en nacht bereik- a baar. Jongeren Informatie Punt: voojgr vragen en advies over wonen, 1 ken, studie, recht, relaties, seksut e liteit, verslavingen en vrije tijd. Opt j ningstijden dinsdag en woensda; van 15.00 tot 17.00 uur; d'Ouw Ulo, Wilhelminalaan 1Den Burg, ts pP 315582. Bureau Jeugdzorg: voor hul; aan jongeren bij problemen i voor opvoedingsondersteuning a ouders. Spreekuur elke donderdagi lS.- d'Ouwe Ulo, Wilhelminalaan 1. Da Burg. Voor aanmelding, informaties advies: 0900 2223330, elke dag tut sen 10.30 tot 12.30 uur Kerken en minima: voor Texelaa in financiële nood. Spangerweg ifl 1793 EH De Waal. 5e k oerd <an ht inó.E 3 kW: et sc "v1 kerkdiensten Zondag 27 februari 2005 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. J.H.W. Kijzer. Gereformeerde kerk Den Burg: 10.00 u. ds. J. Nauta uit Nieuwegein. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. P.A. den Braan- ker. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. PROTESTANTSE WADDENGEMEENTE TEXEL: Oosterend: dienst in De Cocks- dorp. De Cocksdorp: 10.00 u. ds. P.C. Barnard; Waddendienst. Oudeschild: dienst in De Cocks dorp. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oos terend: 10.00 u. en 18.00 u. ds. C. Neele; woe. 2/03 19.30 u. ds. C. Neeie. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: oud Papier In verband met de voorjaarsvakantie haalt Scouting Texel zaterdag geen oud papier op. Oud papier kan wel worden gestort in de containers naast het clubgebouw aan de Bernhard- laan. In Oudeschild wordt dinsdag 1 maart vanaf 13.30 uur door 'De Bruinvis' oud papier opgehaald, leder wordt verzocht het tijdig gebundeld aan de straat te zetten. T E X E LS E™COU RANT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar 34,65 33,05 (automatisci Per jaar 67,50 65,35 (ouiomaiisci Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds.l Duinkerken-Visser. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. G. Sipkema. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. herenkoor. Oudeschild: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3. Den Burg: Openbi lezing, 10.30 u.: Een gereinigde - Zult u daar zijn? Wachttorenstudl 11.20 u.: Profetische Gods koninkrijk. Goud lost op in kwik, geloof lost op in welvaart (Kuuzehot) Radio Texel lQj), Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Peter (muziek) 20.00 u. Shopping met Bart en Peter (entertainment) 21.00 u. Bart draait nog even door 22.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma 18.00 u. Muziek met Marco 20 00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit doopsgezin gemeente Den Burg 11.00 u Vlaswiek (muziek en poezie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u Noud draait deur (Nederlandstalig) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. Hervormde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Bi' Ma orm\ q het 20 .00 u 15.00 u. The battle of music 16.00 u. Radio Noordholland 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) Raadscommissie. Rechtstreeks uitzending van de commissie Grondgebied vanuit het geme tehuis. aansluitend Radio Noordholln Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19 00 u. Op uw verzoek (verzoekplaten 20 00 u. Raadscommissie. Rechtstreeks uitzending van de gecombin» de vergadering van de comms sies Welzijn en Werkwijze raac vanuit het gemeentehuis aansluitend: Radio NoordhoW Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramm» (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met va af 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20 00 u. Radio Noordholland 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Cabaret café (Pip Barnard en Janien de Bruijn bespreken I* lokale nieuws). Vandaag: Valentijn. Óver Valentijnsd; over open en dichte winkels, die loketten van Teso. oude en nieuwe g# den, de Dubbele Von Sion en het aank mend voorjaar. Met het feuilleton Ms selweg 14, de Sommeltjes en veel rnujS (herhaling van 17 februari) 20.00 u. Radio Noordholland Toen de Amsterdamse onderwij zer Jac. P. Thijsse vlak na 28 december 1889 bericht van het Texelse gemeentebestuur kreeg dat hij per 1 februari van het jaar erop was aangesteld als hoofd van de Franse school in Den Burg, had hij ook de mogelijkheid ir. Wormerveer en Sint Petersburg aan het werk te gaan. Zijn beslis sing heeft hem nooit gespeten, schreef de toen al zeer bekende natuurbeschermer in het in 1927 door Verkade uitgegeven album Texel. 'Mijn leven lang zal ik er mij over blijven verheugen, dat ik Texel heb gekozen, en al heb ik er maar twee en een half jaar gewoond, Texelaar zal ik blijven tot het eind.' Dat hij inderdaad Texelaar was, wordt niet door iedereen beaamd. Direct vanaf het moment dat de Texelse Courant de lijst met hon derd genomineerden voor de titel Grootste Texelaar publiceerde, kwa men er reacties binnen dat Thijsse In maart wordt de grootste Texelaar gekozen. Om de tien genomineerden nader te introduceren, verschijnt er tot die tijd wekelijks een portret van ieder van hen in deze krant. In de achtste aflevering: Jac. P. Thijsse. nooit kandidaat kon zijn, omdat hij er maar zo'n klein deel van zijn lange leven had doorgebracht. Anderen stoorden zich kennelijk minder aan dit gegeven en kozen in groten getale voor de natuurbe schermer. die daardoor in de top tien belandde en misschien zelfs wel één van de favorieten voor de titel is. Onmiskenbaar zijn in ieder geval Thijsses verdiensten voor het eiland. De belangrijkste is ongetwij feld dat hij één van de albums van Verkade aan Texel wijdde en waarin hij in een aanstekelijke en eenvou dige schrijfstijl reclame maakte voor het natuurschoon op het eiland. Wat land is voor de boer, zijn tips voor de journalist. Onmisbaar. Je hebt tips die zó volledig zijn, dat de betrokkene de feiten alleen maar hoeft te bevestigen. Zoals onlangs met het bericht over het tweede paracentrum. Het drietal hoorde met stijgende verbazing aan hoe mijn collega zelfs al wist dat Herman Landsman de vierde partner was. Maar je hebt ook tips die zijn gebaseerd op een gerucht. Zo gaat momenteel het praatje rond dat vakantiepark De Krim plannen heeft om de RST over te nemen. De tipgever in kwestie vertelde dat het zelfs voor de hand ligt. Paul Krugers, directeur van RAB, is immers ook voorzitter van de Raad van Commissarissen van de Exploitatiemaatschappij De Krim (EMK) en zijn mededirecteur Jan Jacob Rab is lid van het bestuur van de RST. 'Die hebben het op een akkoordje gegooid. Boven dien: die jongens van RAB kijken niet op overname meer of min der, ook al is dat branchevreemd. Denk maar aan TWO en De Lin deboom.' Het gerucht was sterk en volgens ingewijden had ook Ben Rab. de vader van JJ, het gerucht gehoord en zijn zoon om opheldering gevraagd. De Krim die de RST overneemt, dat zou een sensatie zijn. Om de tip op waarheid te checken, belde ik Paul Krugers. Die verwees het verhaal meteen naar het rijk der fabelen. Net als het een-twee tje met zijn mede-directeur. 'Mijn spullen over De Krim bewaar ik aan de Molenstraat, Jan Jacob bewaart zijn spullen van de RST aan de Commandeurssingel. Dat zijn privé-activiteiten die we niet op de zaak bespreken.' Mijn tip gever nam geen genoegen met Achter de schermen de ontkenning, want het was hem met heel veel stelligheid verteld. Kort daarna belde een andere tipgever, die had gehoord dat het bedrijf RAB de RST zou overne men en de exploitatie zou overla ten aan De Krim. Gezien zijn glas harde ontkenning, voelde ik er weinig voor om Krugers opnieuw lastig te vallen. Dus maar een tele foontje naar Bart Bos, de voorzit ter van het bestuur van de RST. Ook hij had het gerucht opge vangen. 'Ik weet niet waar die praatjes vandaan komen, maar er klopt niets van. Je kunt niet zomaar die campings overnemen. Alleen al wegens de ondergrond, want die is van Staatsbosbeheer. Die moet dat allemaal wel goed vinden. Er is binnen het bestuur wel eens over samenwerking met een bepaald bedrijf gefilosofeerd, maar meer ook met en er is niets concreets uitgekomen.' Geruchten die de redactie niet bevestigt kan krijgen, leveren geen artikel op. In een grijs ver leden ging dat wel eens anders, zoals blijkt uit onderstaand bericht uit de Texelse Courant van 31 december 1946. Gerard Timmerman Eli Heimans, met wie hij artikelen begon te publiceren over de natuur in Nederland. Het tweetal wist een breed publiek warm te maken voor de planten, vogels en dieren. Samen startten ze het blad De Levende Natuur, dat nog steeds bestaat en inmiddels aan zijn 106de jaargang is begonnen. Ook schreven ze (en maakten ze alle gedetailleerde teke ningen voor) het naslagwerk Geïl lustreerde Flora van Nederland, dat tien jaar geleden z'n 23ste editie beleefde. In 1905 behoorde Thijsse tot de medeoprichters van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumen ten. Aanleiding was het plan van de gemeente Amsterdam een vuil stortplaats te maken van het Naar- dermeer. Veel zakelijk besef wordt Thijsse niet toegedicht, maar dank zij zijn enthousiasme verzamelde hij wel de juiste mensen om zich heen. Eén van hen was de financieel des kundige mr. P.G. van Tienhoven, die er met de verkoop van obligaties ruimschoots in slaagde de benodig de ƒ150.000,- binnen te krijgen. De aankoop van het Naardermeer riep verbazing op, want wat we nu als natuur beschouwen, stond destijds bekend als 'woeste grond'. Ook Texel kende nogal wat van deze gronden, die de bevolking in haar strijd om het bestaan probeerde te exploiteren. Zo werden de duinen verpacht om er vee te laten gra zen, riet voor dakdekking te maaien en heide te plaggen voor brand stof. Ook werden eieren geraapt en vogels verhandeld. Waalenburg Het eerste eigendom van Natuurmo numenten op Texel was de Staart in polder Waalenburg in 1909. Daarna volgden onder meer de Petten, de Zandkuil, Dijkmanshuizen en De Bol. Een belangrijke pleitbezorger voor deze aankopen was niet alleen secretaris Thijsse. maar ook admi nistrateur Jan Drijver, een gebo ren en getogen Texelaar. In 1935 kreeg Thijsse voor zijn zeventigste verjaardag symbolisch een gebied cadeau: Thijsses Fienweid. gren zend aan Dijkmanshuizen. Andere verenigingen waarbinnen hij een bestuursfunctie of andere belang rijke rol speelde, waren onder meer de Nederlandse Ornithologische Vereniging, Nederlandse Natuurkun dige Vereniging. Vogelbescherming, Sophiavereniging tot Bescherming van Dieren en de malariacommissie Noord-Holland. Daarnaast schreef hij artikelen voor kranten en tijd schotten, waaronder het Handels blad en De Telegraaf. Toen hij in 1927 één van de Ver kade-albums aan Texel wijdde (hij schreef er in totaal negentien), had den sommige natuurvrienden hun bedenkingen. 'Zou je dat wel doen, Co? Laat Texel nou van ons blijven', zouden ze hebben gezegd toen hij een jaar eerder aan boord van Teso-boot De Dageraad zijn plan bekendmaakte. Thijsse zette echter door. Niet alleen omdat hij anderen wilde laten meegenieten, maar ook geven te reageren op de reacties van politici op de inspraak. In de praktijk.wordt er meestal niet altijd even zwaar aan getild als een inspreker in tweede instantie nog een keer zijn mond open doet om de raads- en commissieleden van re pliek te dienen, maar volgens het Reglement van Orde is het formeel niet toegestaan. Op voorstel van raadslid Joop Groeskamp bekijkt de wegens het belang dat hij voor ogen had. 'Hoe meer menschen het zeer bijzondere natuurschoon van Texel leeren kennen en waardeeren, hoe liever mij dat is, want dan bestaat de beste kans, dat het blijft behou den', vond hij. Nog geen tien jaar later zag hij zich echter gedwon gen zijn mening aan te scherpen: 'Zolang het maar niet ontaardt in geldelijk gewin.' In De Levende Natuur waarschuwde hij voor te grote veranderingen in het landschap. 'Het oude land maakt een crisis door', constateerde hij in 1939. Hij hekelde de 'nieuwe zake lijkheid' waarmee boerderijen wer den gebouwd, maar bleef geloven in een goede afloop. 'De nieuwe tijd vraagt nieuw gemak en gerief, dat menige oude mooie stolp met meer kan geven. Misschien kan hij nog met smaak en inzicht zoo verbouwd worden dat hij oud-Texelsch blijft.' Texel Ondanks zijn drukke verplichtingen was Thijsse jaarlijks op Texel. In de jaren twintig ging hij ieder voorjaar met de vierde klas van de meis jesschool uit Bloemendaal waar hij werkte op schoolreisje naar het eiland. 'Wij logeerden dan in het dorpje Koog in het badhotel, waar in die tijd uit den aard der zaak nog niet veel gasten zijn', schreef hij in het Verkade-album. Thijsse werd gewaardeerd om zijn inzichten en verdiensten, tn 1922 ontving hij het eredoctoraat in de wis- en natuurkunde aan de Uni versiteit van Amsterdam. Tweemaal kreeg hij een koninklijke onder scheiding. Bij de opening van Thijs- se's Hof (de eerste heemtuin in Nederland) in Bloemendaal werd hij benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Tien jaar later werd hij ter gelegenheid van zijn zeven tigste verjaardag Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Op Texel werden naast natuurgebied Thijsses Fienweid ook een straat en een school naar hem vernoemd. Het gedachtegoed van Thijsse, die op 8 januari 1945 in Oven/een over leed, is nog steeds levend op het eiland, gezien de talrijke bescherm de natuurgebieden en niet te verge ten ook het toerisme, dat hij dankzij zijn promotie in een stroomversnel ling bracht. Het jaar 1995 werd uitgeroepen tot Thijssejaar. Ter gele genheid daarvan werden op Texel tal van excursies, tentoonstellingen, diavoorstellingen en andere evene menten aan hem gewijd. 'De pogin gen van Thijsse om voortdurend een evenwicht te vinden tussen de mens (landbouw, recreatie) en zijn omgeving zijn nu nog actueel', schreef de Texelse Courant op 31 maart 1995, bij de opening. 'Tot een volksheld is Thijsse ondanks zijn successen nooit uitgegroeid. Maar een speciale plaats in de harten van alle Texel-minnaars verdient hij zeer zeker.' Joop Rommets raadscommissie Werkwijze Raad dinsdag of het reglement kan worden aangepast. De raad hoopt op die manier bij insprekers het ongenoegen weg te nemen dat zij niet de kans krijgen te reageren op stellingname van commissieleden. Volgens het voorstel aan de commissieleden is het wel de bedoeling dat insprekers reageren op wat er na hun inspraak is gezegd en niet opnieuw hun ver haal gaan afdraaien. Toch nog een beetje winter op Texel, waar sneeuwbuien er woens dag en donderdag voor zorgden dat het eiland 's morgens een winterse aanblik bood. Hoewel er nog geen sneeuw van betekenis is gevallen, is de gemeentelijke strooiploeg deze week al enkele malen in actie geko men. Maandag kwamen alle wagens van gemeente en Rijkswaterstaat in actie op busroutes en verbindings wegen (de zogeheten snelle routes). Dinsdag werd 's avonds gestrooid in het noorden van het eiland en ook woensdagmorgen was de eer ste ploeg al om vijf uur actief. Ook toen lag het accent op de snelle routes. Gisterochtend werd op de Pontweg tussen Den Burg en De Koog zelfs even de sneeuwschuiver ingezet. Op plekken waar niet werd gestrooid, bleef het wat langer glad, zoals bijvoorbeeld op de uitvalsweg van woonwijk De Mars in Den Burg, waar de familie De Wit zich voor de zekerheid maar te voet verplaatste. (Foto Gerard Timmerman) Maar liefst 100.000 Nederlanders kochten geregeld een pak koek of rol beschuit van Verkade om nieuwe plaatjes voor het album te bemachtigen. Thijsse leverde daar mee ongetwijfeld een belangnjke bijdrage aan de bekendheid van Texel en het vreemdelingenverkeer, dat vlak na de oorlog aan z'n grote bloei begon. Kweekschool Jacobus Pieter Thijsse, door vrien den Co genoemd, kwam op 25 juli 1865 ter wereld in Maastricht, als derde zoon van beroepsmilitair Jacobus Thijsse en Johanna Pnes- ter. In 1877 verhuisde het gezin naar Amsterdam, waar de jonge Thijsse de kweekschool volgde. In 1883 behaalde hij de acte van bekwaamheid. Nadat hij onderwij zer was geweest in de hoofdstad, werd hij per 1 februari 1890 aan gesteld als hoofd van de Franse school op Texel, de voorloper van de ULO. Het vermoeden bestaat dat Thijsse was benaderd voor die functie, aangezien hij niet meedeed aan de eerste sollicitatieronde. Voor zijn proefles scoorde hij het cijfer 9, waarna de schoolopziener hem als nummer één op de voordracht plaatste, met de aantekening 'hij verdient de betrekking, zonder enig voorbehoud'. Als natuurliefhebber kon hij op Texel zijn hart ophalen. Thijsse maakte lange wandelingen over het eiland en probeerde zijn enthousiasme over te brengen op de schooljeugd. Dat gebeurde op een voor die tijd onorthodoxe wijze: hij nam zijn leer lingen mee de natuur in en liet ze kennismaken met planten, vogels en insecten en bracht ze daarmee spelenderwijs in aanraking met de natuur op het eiland. Zélf ervaren is de beste manier, luidde zijn motto, dat later in al zijn publicaties zou doorklinken. Tijdens de tochten liet Thijsse zich allerminst kennen als een strenge schoolmeester. Zo ging hij voorop bij het slootje springen. Een lezer van de Texelse Courant beklaagde zich in een ingezonden brief over 'de ruwe bende van mijn heer Thijsse'. Heimwee Thijsse bleef op Texel tot 1 sep tember 1892. Wegens heimwee van echtgenote Christina Petronella Bosch, met wie hij in 1891 getrouwd was en met wie hij twee kinderen zou krijgen, besloot hij terug te keren naar Amsterdam, waar hij hoofd van een lagere school werd. Hij raakte er bevriend met collega Het gedachtegoed van Thijsse is nog steeds levend op Texel. Inspraak commissies mogelijk uitgebreid Bezoekers van de commissie vergaderingen krijgen mogelijk de gelegenheid om tijdens vergade ringen twee keer in plaats van één keer in te spreken. De gemeente raad wil hen op die manier de kans

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2