Draadloos internetten in De Koog via breedband 5 'Eerste badplaats ter wereld met dit systeem' .TEXELSE COURANT" I Goedkeuring Zouteland blijft hangen op tikfout VRIJDAG 25 FEBRUARI 2005 )raadloos internetten achter een aptop op de camping, op het ter- as of zelfs op het strand. Het be- jint in De Koog allemaal tot de mo- jelijkheden te behoren. Melchior [ijssen uit Den Burg en Joseph Mandaat van Internet Café Texel in De Koog zijn daarvoor onder de 'naam HotSpot Texel een draadloze ""(breedbandverbinding in het bad- dorp aan het installeren. Kijk', gebaren Mandaat en Tijssen itaand op het dak van hotel Cooghen 6,4' De Toekomst) over De Koog. 'Bij Jjy luliana hebben we al een base-sta- ion staan, bij hotel Greenside en bij iet postkantoor.' Ook op het dak van 11 .Zliet hotel staat een base-station, de {^eerste die Tijssen en Mandaat in het L lorp installeerden. De stations, een H* soort antennes, zijn vrijwel de enige 16.0'k>chtbare objecten van het draadloze letwerk dat de twee Texelaars onder BTVjde naam HotSpot Texel in de lucht en het bouwen zijn. Toeristen en 'exelaars die zich binnen het bereik ran een base-station bevinden, kun- len straks met een laptop of note- »ok draadloos het wereldwijde in- ernet op. Snoeren, telefoonaan- iluitingen en modems zijn dan niet neer nodig. De draadloze verbinding d voor een snelheid tot 1 Megabit per seconde, waardoor er olgens de twee initiatiefnemers in orte tijd veel gegevens kunnen wor- jen binnengehaald. 'We bevinden ns nu nog in de testfase, maar van e zomer hopen we volledig te kun nen draaien.' De twee begonnen on geveer acht maanden geleden met hun project. Mandaat, die vorig jaar mei samen met Sanne Schoo het internetcafé aan de Badweg opende, zag afgelopen seizoen dagelijks hoe veel behoefte er onder toeristen is om even de mail te lezen of te msn-en (chatten). 'Ze stonden hier 's avonds in rijen te wachten. Het is een ontwik keling dié zich voordoet en daar wil len we verder op inspelen.' Tijssen liep met soortgelijke plannen rond en nadat ze het van elkaar wisten, sloe gen de twee de handen ineen en rich ten HotSpot Texel op. Er werden con tacten gelegd met een bedrijf dat software voor draadloze verbindin gen levert, de benodigde hardware werd aangeschaft en er werd contact gezocht met logiesverstrekkers in het dorp. Bij het internetcafé is een ser ver geplaatst waarmee alle base-sta tions, apparatuur die ook door het Israëlisch leger wordt gebruikt, in verbinding staan. Gebruikers die straks via het netwerk van Tijssen en Mandaat inloggen, komen automa tisch op een startpagina van het sys teem. Bij recepties van hotels en an dere meewerkende horecagelegen heden kunnen zij kaartjes met een wachtwoord en een gebruikersnaam kopen. Na het intikken van de gege vens op de startpagina, kunnen ze internet betreden. Tijssen: 'Voor één dag kost het €5,95, we vragen €8,95 voor drie dagen en we rekenen €10,95 voor een week. Dat is een heel stuk goedkoper dan het gebruik van het speciale netwerk dat grote hotels soms hebben.' In het dorp begint de belangstelling voor het project volgens Mandaat en Tijssen inmiddels flink toe te nemen. Bij ondernemers die meedoen, instal leren ze base-stations, zodat zowel binnen als buiten het bereik is verze kerd. Volgens Mandaat wordt ook bekeken of het mogelijk is dat inwo ners van De Koog het gehele jaar door draadloos kunnen internetten. 'Daar hebben we ook vragen naar gekregen,' Het netwerk bereikt bui ten al een groot deel van het dorp en een deel van de camping. Streven van Mandaat en Tijssen is ook bereik op het strand mogelijk te maken en het netwerk verder over het eiland uit te breiden. Mandaat: 'Voor bunga lowparken is het eveneens een prachtig systeem. Je hoeft bijvoor beeld niet meer per huisje een ADSL- verbindmg aan te leggen, maar je zet een paar base-stations neer en de huisjes zijn allemaal van een verbin ding voorzien.' Volgens Tijssen is het aanbieden van de mogelijkheid om te kunnen internetten een belangrijke factor bij de verhuur van accommo datie. Met het aanleggen van het net werk in De Koog lijken de twee in ie der geval goed op de ontwikkelingen vooruit te lopen. Onderzoek leerde Mandaat en Tijssen dat De Koog de eerste badplaats ter wereld is waar een draadloze breedbandverbinding is aangelegd. HotSpot Texel is te vin den op www.hotspottexel.com. GÖËdFmipODG! MEVROUWDE, IKBEh) .S.TRLKER VRN HPhDWUlRG^y PR IK ZIE HfcTpE WHS [VANMORGEN HIER OOK RL^ WEET oE DRTdE 1/QkER Komt drn de postbode AHToöw 2.5X7. Zoo S" De handhaver always rings twice ior Tijssen en Joseph Mandaat inspecteren het base-station op het dak van hotel Cooghen (De Toekomst). De twee zijn een draadloze ndverbinding voor internet in het dorp aan het realiseren VERVOLG VAN PAGINA 1 Noorderschorren voorzieningen voor de dieren :n gebrek in de nieuwe stal. De Jimte is binnen vijfentwintig meter need, bijna zestig meter lang, tien ïeter hoog en oogt ruim en licht. De wde stal was even lang, maar de lift smaller en de nok lag vier meter iger. 'Het is belangrijk dat de dieren licht en lucht krijgen', vertelt 'itte. 'Ze moeten het ook niet te 'arm krijgen, want dat is met goed hun melkproductie.' Het klimaat de stal is vrijwel gelijk aan het kli- it buiten. In zijkanten zijn grote Isparingen gemaakt waar vogel voor hangt en over de lengte de nok loopt een ventilatiegoot. vogelgaas kan met doeken wind- worden afgedekt, zodat de in niet op de tocht liggen. Van Star: 'Het verschil is dat we die ;en voortaan elektrisch vanuit de lergang kunnen bedienen. Het ift dus niet meer handmatig te iren, zoals je vaak bij andere irderijen ziet. Het afstellen doen we op gevoel.' De ligboxen zijn voor zien van rubberen matten van acht mm dik. Onder die matten zijn twee cm dikke verende isolatiematrassen aangebracht die warmte afgeven als de koeien erop liggen. In de oude stal lagen de rubber matten nog gewoon op het beton. Vader en zoon Van der Star en Witte hebben inmiddels tot hun volle tevredenheid gemerkt dat de koeien het in de nieuwe behuizing naar hun zin hebben. Witte: 'Je ziet ze nu genietend herkauwend in de boxen liggen.' De nieuwe stal is volledig onder- kelderd. Voorde opslag van drijfmest een ruimte van drieduizend kubieke meter ingericht. Aan de voorkant is een aparte ruimte van tweehonderd twintig kuub voor de opvang van re genwater gemaakt. 'Dat gebruiken we als drinkwater voor de koeien. Het is een stukje luxe, maar het was niet veel duurder om aan te leggen en we hadden nu de mogelijkheid om het te doen. De ruimte is afgesloten tegen de inval van licht, zodat zich geen ontwikkeling van microben kan voor doen.' Met een schuif wordt de mest vier keer per dag door de roosters op de vloer in de mestkelder geschoven. 'De koeien blijven daardoor schoner, het is beter voor hun klauwen, ze hebben schonere spenen bij het mel- it de voedergang kunnen Witte en Van der Star elektrisch de windbeschermende en legen het vogelgaas aan de zijkanten van de stal bedienen ken en ze krijgen ook minder snel uierontsteking.' Veestapel De nieuwe firma beschikt sinds de fusie over een veestapel van bijna vierhonderd dieren. In de potstal op het erf bij Van der Star staan nog honderd vleesstieren en in de stal van Witte aan de Genteweg is al het jong vee van Noorderschorren onderge bracht. Het jongvee gaat ongeveer drie maanden na de geboorte naar de stal van Sint Marcus en als ze oud genoeg zijn om te kalven, gaan ze terug naar de stal aan de Schorren- weg. Het nieuwe bedrijf beschikt in totaal 96 hectare land dat met onder breking van een weg aaneengesloten naast elkaar ligt. Daarnaast wordt in de zomer ook 36 hectare grasland van Natuurmomenten op Zeeburg gepacht. Noorderschorren heeft een melkquotum van 1,1 miljoen liter en is daarmee éen van de grootste boer derijen op het eiland. Naast schaalvergroting en kosten besparing heeft de nieuwe bedrijfs- constructie de drie ook arbeids besparing opgeleverd. 'We hoeven geen loonwerkers in te huren, omdat we zelf aan het werk toekomen', ver telt Renë van der Star. 'Doordat het land is uitgebreid, worden de machi nes ook vaker ingezet.' De fusie heeft voor Van der Star en Witte ook ge leid tot doorbreking van de vaste rit mes die zij eerder elk op het eigen bedrijf gewend waren, 'ik ben voor het eerst in vijfentwintig jaar opeens één keer in de twee weken op zon dag vrij', vertelt Witte lachend. De ene zondag nemen Rien en Martijn en Fred van der Star (broer van Rien) het melken voor hun rekening, de andere zondag doen Witte en René van der Star dat. Doordeweeks melkt Van der Star 's morgens de koeien en Witte 's middags. Fred van der Star helpt door-deweeks eveneens 's morgens mee bij het melken. Offici eel stapte hij een jaar geleden uit het bedrijf, maar hij bleef er daarna bij betrokken. René nam een jaar gele den zijn plaats over. De nieuwe stal is gebouwd door aan nemer De Jong uit Ursem. Werner Dros verrichtte de grondwerkzaam- Andere indeling raadszaal op komst De raadszaal van het gemeente huis krijgt mogelijk in haar nada gen nog een andere opstelling van het meubilair. Raadsleden spelen al een tijdje met de gedachte de tafels en stoelen anders neer te zetten, zodat de opstelling beter aansluit bij het dualisme. In de huidige opstelling, die al jaar en dag hetzelfde is. kijken toeschouwers op de publieke tribune voornamelijk tegen de ruggen van de raadsleden aan. En dat zou anders moeten vol gens sommige politici. 'Het is belang rijk dat het publiek de raadsleden kan aankijken', aldus raadsgriffier Marit de Porto. Ze benadrukt dat het puur om het verschuiven van het meubi lair gaat. Er worden geen investerin gen gedaan en het vloerkleed dat in het verleden door een groep vrouwen aan de gemeente werd geschonken, blijft eveneens op zijn plek liggen. De leden van de raadscommissie Werkwijze Raad kunnen zich vol gende week dinsdag uitlaten over vijf schetsen van een mogelijke andere indeling van de raadszaal. De schet sen zijn door een vakkundig tekenaar gemaakt. Er is ook nog een zesde schets, maar daarop is de raadszaal getekend zoals die nu al is ingedeeld. Op vier van de vijf andere schetsen zitten het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad nog steeds in een kring, maar zijn de vier grote, langvyerpige en deels rond lopende tafels anders neergezet, zo dat het publiek meer gezichten ziet. Bij de vijfde optie zit de voltallige raad in een hoefijzerachtige vorm naar de publieke tribune gericht en de wet houders apart aan een tafel achter de raadsleden. In die opstelling is ove rigens de tafel van de media wegge vallen. De gemeente heeft de voorge stelde indelingen nog niet in de praktijk getest, omdat de tafels iets te zwaar zijn om er lukraak mee te lopen schuiven. Op verzoek van de raad informeerde De Porto bij andere gemeenten in hoeverre daar de indelingen van de raadszaal op het dualisme zijn aan gepast. In de meeste gevallen bleek dat de wethouders tijdens vergade ringen niet meer tegenover de raads leden zitten, maar elders in de zaal vertoeven en op afroep beschikbaar zijn om het woord te voeren. De Porto trof tijdens de inventarisatie meer gemeenten waar wordt gediscussi eerd over de vraag of publiek voor of achter de raadsleden moet zitten. Bij de eventuele herindeling van de raadszaal wordt er rekening mee ge houden dat de zaal ook voor bruilof ten moet kunnen worden gebruikt. VERVOLG VAN PAGINA 1 Groeneplaats Je kunt wel mooie plannen beden ken, maar in hoeverre hebben de on dernemers nog inspraak op wat er gaat komen, vroeg Donald de Vrind zich af. Zijn zorg dat een overkantse projectontwikkelaar zijn stempel op de invulling drukt, leeft breed. Ten onrechte, vond Uriot. 'Er zijn ook goeie projectontwikkelaars. Wij als Texelaars moeten bepalen wat er gaat komen. Dat vergt discussie, stu die. financiële afwegingen, plannen en keuzes maken.' Bij de invulling moet goed worden geluisterd naar wat toeristen willen, vond Bos. 'En dan moet je misschien wat concessies doen aan wat je zelf wilt.' ledereen was het erover eens dat het hart gebaat is bij voorzienin gen die iets toevoegen aan Den Burg. Maar over de vraag welke dat zijn. verschilden de meningen. Bos' sug gestie voor een soort concertzaal, waarin allerlei activiteiten worden georganiseerd, kreeg weinig bijval. Vermuë: 'Er is al een overkill aan ac tiviteiten, niet nog meer. Bovendien: ais zo'n zaal gesloten is, is het eën dood ding. En dat moet je niet heb ben op zo'n plein.' Teneur van de avond was dat er op het plein in ie der geval reuring moet zijn. heden, Frans Stolk Mechanisatie le verde de voederboxen en Cees Duinker verzorgde de elektriciteit. Voorlichter Rudy de Herder van de Dienst Landbouwvoorlichting bege leidde Witte en Van der Star bij de bouw. 'Hij werd ondersteund door Nan Molenaar die op het eiland woont en bijna dagelijks even kwam kijken.' Op zaterdag 12 maart wordt er een open dag in de nieuwe stal gehouden. Adviescommissie spreekt kunstenaars Een positief gevoel. Dat hielden de kunstenaars en de nieuwe leden van de kunstadviescommissie over aan'de ontmoeting die zij gis teravond in Tusse de Banke had den. De adviescommissie Kunst- en Cul tuurbeleid kwam vorige maand onder druk te staan, nadat vijf van de negen leden waren opgestapt. Een deel van hen vertrok uit onvrede over de ge meente. De nieuwe adviescommissie had op eigen initiatief de professio nele kunstenaars uitgenodigd om hen in informele sfeer kennis te laten maken met de nieuwe leden en om met elkaar te praten. 'Als wij met de gemeente overleggen, moeten we wel weten wat er onder de kunste naars leeft', aldus Cor van Heer waarden, één van de leden die in de commissie bleef zitten. De commissie besprak met de kun stenaars het voorstel om een plan voor het gebruik van Tusse de Banke op te stellen. Volgens Van Heer waarden en Marja van den Berg (lid namens de geïnteresseerde burgerij) leeft de gedachte om een fonds in te stellen waarin kunstenaars voor het gebruik van de gemeentelijke expo sitieruimte een symbolisch bedrag storten. Dat zou een vervanging voor het betalen van huur moet worden. Van den Berg: 'Het voorstel is ook om met vaste openingstijden te gaan werken, een website voor Tusse de Banke te maken en kunstenaars mi nimaal twee of drie weken te laten exposeren. Dan voorkom je dat ie mand bij wijze van spreken al weer vertrokken is, als je hebt gelezen dat er een expositie is.' Het pian, waar over de nieuwe kunstadviescom missie nog verder met de gemeente moet overleggen, beoogt volgens Van Heerwaarden continuïteit voor de expositieruimte aan de Groeneplaats. De groep besloot om vaker met el kaar informeel te overleggen. Er werd eveneens gefilosofeerd over de cultuurnota die Pip Barnard heeft opgesteld. Van Heerwaarden: 'We moeten toch met elkaar verder.' De nieuwe kunstadviescommissie is ook al aan het nadenken over het nieuwe gemeentehuis. 'Daar hopen we ook een rol bij te krijgen.' Het provinciebestuur heeft op ver zoek van burgemeester en wet houders een klein deel van het nieuwe bestemmingsplan voor 't Zouteland in Den Hoorn nog niet goedgekeurd. Door een tikfout in het stuk zouden anders bij vrij staande woningen bijgebouwen worden toegestaan en dat wilde het college niet. Het tikfoutje zit hem in de plaats die de letter 'o' in één van de artikelen van de planvoorschnften heeft gekre gen. Doordat hij bij de verkeerde woonbestemming werd geplaatst, zou de Stichting Wonen Texel (SWT) volgens het nieuwe plan feitelijk geen bijgebouwen mogen plaatsen bij de nieuwe woningen die zij in het gebied gaat bouwen. Bij vrijstaande wonin gen zouden ais gevolg van de tikfout juist wel bijgebouwen mogen komen, terwijl het college dat alleen bij de woningen van de SWT wilde toe staan. De gemeente ontdekte zelf dat er nog iets verkeerd stond in de stukken die al naar het provinciehuis waren ge stuurd. waarna ze GS verzocht ge deeltelijk haar goedkeuring aan het plan te onthouden. Het provincie bestuur zag daar geen bezwaar in. De rest van het nieuwe bestemmings plan, dat moet leiden tot de bouw van 19 nieuwe woningen, is wel goedge keurd. Het euvel leidt niet tot vertra gingen. omdat het waarschijnlijk nog minimaal een jaar duurt voordat er überhaupt kan worden gebouwd. De bezwaren die vijf omwonenden van het gebied bij de provincie hadden ingediend, zijn door Gedeputeerde Staten allemaal ongegrond verklaard. De gemeente houdt er rekening mee dat zij nog naar de Raad van State stappen. 'Het duurt waarschijnlijk een jaar voordat daar uitspraak wordt gedaan', aldus een woordvoerder. 'We moeten ook nog wachten op het be stemmingsplan Den Burg en daarna gaan we afwegen waar we het beste met bouwen kunnen beginnen.' Gedeputeerde Staten vinden, in te genstelling tot de bezwaarmakers, dat de gemeente voldoende heeft gemotiveerd waarom er op 't Zoute land moet worden gebouwd. De ge meente onderzocht elf alternatieve locaties en na het beoordelen van de landschappelijke, ecologische en cultuurhistorische aspecten trok de gemeente volgens GS terecht de conclusie dat 't Zouteland de beste plek voor nieuwbouw in Den Hoom is. Volgens GS steekt het nieuw- bouwplan ook 'met af tegen het sil houet van het dorp, omdat de Heren straat en Klif op een kei leem op duiking liggen en daardoor hoger lig gen dan 't Zouteland.' Bouw van nieuwe huizen achter Diek, zoals de bezwaarmakers als alternatief had den voorgesteld, tast volgens GS het beschermde dorpsgezicht meer aan, omdat er dan een uitbouw aan de oude lintbebouwing zou plaatsvin den. Bezwaren dat de gemeente te weinig rekening zou houden met onder meer de zwanebloem, de wilde orchideeën en de foeragerende lepelaars op 't Zouteland, zijn eveneens door de provincie ongegrond verklaard. Zwa nebloem en wilde orchideeën, twee beschermde plantensoorten waar voor ontheffing op de Flora- en Faunawet moet worden aange vraagd. zijn volgens GS op het eiland tamelijk algemeen. Voor de lepelaars is het voor de provincie van doorslag gevend belang dat er geen kolonies op 't Zouteland zitten en dat de ge meente van plan is passende maat regelen te nemen om verstoring van broedende en foeragerende vogels te voorkomen. GS erkent dat er sprake kan zijn van een 'geringe aantasting' van het foerageergebied, maar het is volgens haar onwaarschijnlijk dat dat een significant effect op het voortbe staan van de lepelaar op Texel heeft. Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft bureau Laser, een bureau van het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit, inmiddels de ontheffingen op de Flora- en Faunawet verleend. Texelse historie ook voor jongste leerlingen school Het succesvolle lespakket Texelse Geschiedenis voor de groepen 5 tot en met 8 van de basisscholen, wordt uitgebreid met een editie voor de groepen 1 tot en met 4. Zo worden de kinderen op nog jon gere leeftijd in aanraking gebracht met belangrijke aspecten uit het culturele erfgoed van Texel. Ook het nieuwe lespakket (met DVD) is een product van samenwerking tussen EcoMare, de andere musea, historische vereniging, IVN en andere organisaties. In verband met de leef tijd die de samenstellers nu op het oog hebben, spelen muziek en dans een belangrijke rol en daarom wordt ook de Muziek- en Dansschool erbij betrokken Het lespakket knjgt het motto 'De boom vertelt' omdat aan de hand van de levensloop van een boom wordt ingegaan op de geschie denis van de diverse dorpen Leerlin gen krijgen onder meer de opdracht na te gaan wat de diverse bomen in hun omgeving allemaal hebben mee gemaakt. Net als bij het lespakket voor de oudere leerlingen worden de onder delen van het nieuwe pakket op de scholen zelf beproefd met inscha keling van een klankbordgroep van leerkrachten voordat ze definitief in het programma worden opgenomen. Financiering van het project is geen probleem, vooral dankzij een subsi die van de provincie. Zelfs als die zou worden afgewezen, is er geen nood want er zit nog geld in de pot. Het nieuwe pakket wordt dan alleen wat soberder uitgevoerd. Een bijdrage van de gemeente is in elk geval niet nodig. Strooiploeg in actie Hoewel erg nog geen sneeuw van betekenis is gevallen, is de gemeen telijke strooiploeg deze week al en kele malen in actie gekomen. Maan dag kwamen alle wagens van gemeente en Rijkswaterstaat in actie op busroutes en verbindingswegen (de zogeheten snelle routes). Dinsdag werd 's avonds gestrooid in het noor den van het eiland en ook woensdag morgen was de eerste ploeg al om vijf uur actief. Ook toen lag het accent op de snelle routes. Gisterochtend werd op de Pontweg tussen Den Burg en De Koog zelfs even de sneeuw schuiver ingezet.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5