Voorjaar Eiland woensdag in de ban van dikke laag sneeuw Cjroen Twartsjexeh ïn het hart Scherpschutters naam nieuwe schietvereniging Jan Smit vijftig jaar fietsenmaker Hond bijt drie schapen %J vakantiekrant prschijnt maart OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11960 VRIJDAG 4 MAART 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Kinderen in Oudeschild hel sjoelen Bakker en kleindochter Danicene maken een ntje op de arrenslee trekker werd onder meer het fietspad bij Den Burg sneeuwvnj gemaakt D heiland bij de Breemhoeve in Den lom, waar Willem Bakker (83) uit nHoorn en kleindochter Danicene iritje maakte met de arrenslee, die rd voortgesleept door het Friese deren uit de Korfbaeck in De Mars bouwden e n rmrrem- Sneeuwpoppen maken was een geliefde bezigheid. Sneeuwballen rollen vormde een geliefde bezigheid. gie vierde deze week hoogtij paard Frits. Medewerkers van Ge- Ook elders op Texel zorgde het dikke om zich te vermaken in de sneeuw. meentewerken en Rijkswaterstaat waren voor dag.en dauw in de weer om de wegen schoon te vegen en kinderen aan de Korfbaeck bouwden een grote iglo. pak sneeuw waaronder het eiland Bij medewerkers van Gemeente woensdagmorgen ontwaakte voor werken rinkelde om 4.00 uur de tele- vermakelijke tafereeltjes. Juist in de foon. Met klem en groot materiaal week waarin de jeugd vakantie had, gingen ze urenlang op pad. Drie grote trokken kinderen er massaal op uit vrachtauto's strooiden zout en scho ven de sneeuw van hoofdwegen en jes en de gaatjes. Rijkswaterstaat busroutes, de stratenmakersauto nam de havens en dijkwegen voor z'n met schuiver en een kleine strooier rekening. Wethouder Corry Heijne werd ingezet op de belangrijkste stra- van Gemeentewerken kon als bijrijder ten in dorpen en op fietspaden en een het werk aan den lijve ervaren, tractor met schuiver deed de hoek- 'wist over hoge huur schiettunnel ider de naam De Texelse Scherp- hutters heeft een vijftal Texe- ars onder wie Willem (Sjeik) Bak- r een nieuwe schietsportver- liging opgericht. Dit nadat on- igheid binnen Schietsportver- iging (SSV) Texel vorig jaar dde tot het aftreden van de vijf stuursleden. lenigheid binnen SSV Texel leidde vong jaar toe dat Bakker, mede-im- liefnemer van het schietsportcen- um. de club de rug toekeerde. Ver ijlen over illegaal wapenbezit, in- ibiel bestuur en andere onver- rikkelijkheden vlogen over en weer, et als resultaat dat Bakker werd royeerd, een besluit dat later ove- |ens weer is teruggedraaid. Toen al de ex-voorzitter blijken dat de irichting van een tweede schietclub (demogelijkheden behoorde. Dat tmeer dan een half jaar heeft ge- urd, verklaart hij als volgt: 'We heb- n afgewacht of de rust binnen de tederen van SSV Texel zou weder- fen. Toen dit niet het geval bleek te i,hebben wij gemeend dat ervoor Texelse sportschutters een alter- 'ief moest komen. We hebben arom een onafhankelijke sport- feniging opgericht.' n medeoprichters zijn Ruud Bak- i, Siep Keijser, Cees-Jan Krijnen en ik Timmer, allen oud-bestuurders n SSV Texel. Het vijftal zegt vol- ende kennis in huis te hebben, in hoedanigheid van veiligheids- ictionarissen, baancommandan- basistrainers en instructeurs. 'Ze bben allemaal met goed gevolg de odigde opleiding gevolgd. De iners kunnen instructies geven alle schietsportdisciplines.' Ze adrukken dat het beoefenen van schietsport op een veilige en ont- nnen manier het doel is van de zal voorlopig niet gebeuren in de ttunnel aan de Emmalaan die ze hebben helpen bouwen. Het be- van de overkoepelende Stich- Sportschutters, die het complex heeft aangekondigd de we club een huur in rekening te gen die 3,5 keer zo hoog is dan SSV Texel. Bakker steekt met stoelen of banken hier zeer 'gen over te zijn. 'Ook wij heb ben immers aan de bouw meege werkt en bovendien is het gebouw met gemeénschapsgeld neergezet (€159.091,-). Extra kosten voor een baancommissaris hoeft de verhuur der niet te maken, want die hebben we zelf. En een mannetje in de wapenkamer is niet nodig, want onze vereniging schaft zelf baanwapens aan.' Maar volgens Henk (van de Baron) Witte, is de hogere huur een gerecht vaardigd besluit. 'SSV Texel is geli eerd aan de Stichting Sportschutters. Deze club heeft de lusten, in de vorm van een goedkopere huur, maar ook de lasten, in de vorm van het beheer van de kantine, het onderhoud van het gebouw en noem maar op. De nieuwe vereniging staat los van de Stichting Sportschutters en heeft dus geen lasten en ook geen lusten. We kunnen het aan SSV Texel met verko pen om de nieuwe club tegen de- Lees verder pagina 5 Dwangsom tegen overkapping te vragen Hij is nog in het raadhuis geweest om te laten weten dat de aanvraag op korte termijn zou wor den ingediend, maar nadien is mets meer vernomen. Het college conclu- Nestbescherming 'Lekker rondlopen in de buitenlucht, zo vrij als een vogeltje en op boeren land waar je anders nooit mag ko men. Soms ga ik wel eens in een slootkantje zitten en bekijk de vogels op m'n gemak.' Dirk Maas uit De Waal is één van de 25 vrijwilligers van de Vogelwerkgroep die aan het eind van deze maand weer de landerijen op gaan om de nesten van weide vogels te beschermen. Pagina 3 Dodenherdenking Voor het eerst zal op Texel Duitse betrokkenheid zijn bij de doden herdenking van 4 mei. Tijdens de samenkomst in de hervormde kerk van Den Burg zal een toespraak ge houden worden door Otto von der Gablentz, die van 1983 tot 1990 Duitslands ambassadeur in Den Haag was. Pagina 5 Boerderijen Texelaars kunnen de komende we ken schriftelijk reageren op de nieuwe beleidsvoorstellen voor vrijkomende agrarische bebouwing indienen. De concept-nota waarin de voorstellen staan, ligt tot maandag 4 april op het gemeentehuis ter visie. Pagina 6 Celstraf voor op Texel wonende kroongetuige De rechtbank in Amsterdam heeft een 45-jarige op Texel verblijvende kroongetuige veroordeeld tot vier jaar cel. De man was in 2003 be trokken bij de invoer van 400 kilo cocaïne. Zes weken na zijn aan houding (in mei 2003) bekende hij zijn betrokkenheid en besloot hij opening van zaken te geven. In ruil daarvoor vroeg hij om schorsing van de voorlopige hechtenis en de gebruikelijke strafvermindering. De man is maandag bij verstek ver oordeeld. Zijn advocaat liet des gevraagd weten dat zijn cliënt on danks de aangeboden politiebe- Met een dwangsom van €50,- per dag wil de gemeente een Duitse deert hieruit dat legalisering"van de scherming de reis met aandurfde, bungaloweigenaar ertoe brengen een w»- illegale overkapping te verwijderen. De dwangsom gaat in op 12 apnl (als de overkapping dan nog met weg is) deurwaarder in Duitsland inbaar, en kan oplopen tot maximaal €1.500,-. overkapping blijkbaar niet mogelijk is en dat er dus gesloopt moet worden. De dwangsom is via de gerechts- Voetbal afgelast Er wordt zaterdag en zondag met gevoetbald op Texel. De KNVB heeft vakantiecentrum De Knm. De opper- in verband met de slechte gesteld- De overkapping is aangebracht bij de bungalow Roggeslootweg 197 in het Hoeveel fietsen hij inmiddels in zijn handen heeft gehad, is niet meer te tellen. De 64-jarige Jan Smit uit Den Burg beleeft deze dagen een bijzonder jubileum. Hij is vijftig jaar actief als fietsenmaker. Smit begon in 1955 op zijn veertiende bij Adriaan Vonk in de Kogerstraat en negenendertig jaar geleden verhuis de hij naar de zaak van destijds Cees Zegel aan de Parkstraat waar hij sindsdien altijd is gebleven. 'Ik was nog een klein jongetje toen hij hier al werkte', zegt huidig eigenaar Melle Zegel, de zoon van Cees. Smit, zoon van Gerard en Jannie Smit, kwam vijftig jaar geleden rechtstreeks van de schoolbanken in de zaak van Vonk. Opleidingen of cursussen hoef de hij destijds niet te volgen, Smit leerde het vak van fietsenmaker ge woon in de praktijk. De rijwielen heeft hij in de loop der jaren steeds meer zien veranderen. 'Er is niet veel het zelfde gebleven. Vroeger had je alleen een remnaaf en drie versnellingen, nu kom je fietsen met éénentwintig tot vierentwintig versnellingen tegen.' In de winter deed Smit veel aan on derhoud en de zomers had hij regel matig de handen vol aan fietsen die aan toensten waren verhuurd. 'Vooral de fietsen die op de jachthaven wer den verhuurd (tot begin 2003 door Guus Zegel, red.), hadden vaak brok ken en die repareerde ik hier aan de Parkstraat.' In het verleden legde Smit zich ook toe op brommer- onderhoud en -reparaties, totdat Ze gel daarmee stopte. Eigen baas heeft Smit nooit willen worden. Hij vond het prettiger om voor een baas te wer ken. De laatste jaren werkte hij nog maar een paar uur in de week van wege rugproblemen. Eind april gaat de geboren en getogen Texelaar met pensioen. 'Dan is het mooi geweest en tijd om vakantie te houden. Dan ga ik lekker tuinieren en van het strand genieten.' De fiets blijft in zijn vrije tijd ook een belangrijke rol spelen, maar dan om erop te zitten. 'Mijn vrouw en ik vinden het heerlijk om te fietsen. In de zomer fietsen we soms wel hon derd kilometer op een dag.' vlakte is 1,8 x 6 meter bij een hoogte van 2,8 meter. De in Scherte wo nende eigenaar is in de gelegenheid gesteld alsnog bouwvergunning aan heid van de terreinen gisteren al be sloten alle wedstrijden in het ama teurvoetbal in heel Nederland af te gelasten. v lang is Jan Smit deze dagen actief als fietsenmaker in Den Burg. Opnieuw zijn schapen gewond door een bijtende hond. Deze keer waren de slachtoffers drie stam boekschapen van Maarten Veeger van 'Ruimzicht' aan de Rozendijk. Bij een van de hoogdrachtige die ren werd een stuk uit de onderlip gebeten. Het tweede dier liep een gescheurd oor op en het derde liep zowel beten op aan een oor als aan een poot. Vooral laatstgenoemde pootwond was vrij ernstig. Dierenarts David Tïjs- sen lapte de beesten op, maar kan met uitsluiten dat de schapen straks dode lammeren zullen werpen. In dat geval is de schade aanzienlijk. Veeger heeft niets gemerkt van de geweld dadige confrontatie tussen hond en schapen die in de nacht van dinsdag op woensdag moet hebben plaatsge vonden. De dieren stonden op een afgeschut weitje vooreen schuur, di rect aan de weg en op korte afstand van de boerderij, klaar om naar bin nen gebracht te worden voor het aflammen. Dat wordt kort na 5 maart verwacht. Veeger en de dierenartsen hopen dat de eigenaar van de hond zich zal mel den, zodat de kosten van de dier geneeskundige hulp en de mogelijke schade van verworpen lammeren op hem kan worden verhaald. Vrijwel élke hondeneigenaar heeft een aan sprakelijkheidsverzekering waarop hij in een dergelijk geval een beroep kan doen. Honden die schapen aanvallen vormen een oud probleem, veroor zaakt door hondeneigenaars die hun dier tijdens het uitlaten niet aan de lijn of onder appèl hebben. Het risico is vooral groot als het 'uitlaten' gemaks halve bestaat uit onbeheerd loslaten. Als de hond na geruime tijd terug keert kan er van alles zijn gebeurd, variërend van speels najagen tot en met ware ■slachtingen waarbij scha pen worden doodgebeten of verdrin ken nadat ze in paniek de sloot zijn ingerend. De drugs werden bij toeval gevon den, maar justitie had direct in de gaten dat het om een zeer professio nele organisatie moest gaan en startte een Impulse-onderzoek. Toen dit vastliep besloot het Openbaar Ministerie op het verzoek van de kroongetuige in te gaan. De man week vervolgens uit naar Texel, waar hij bescherming krijgt van de eiland- politie. Bij zeer bedreigende situaties kan hij een speciaal telefoonnummer bellen Hij leeft gescheiden van zijn gezin. Bij de criminele inlichtingen dienst is informatie binnengekomen dat er bedreigingen aan zijn adres zijn geuit; er zou een prijs van 100.000 euro op zijn hoofd staan. Omdat dat te veel beperkingen met zich zou brengen wil de man wil geen volle dige getuigenbescherming. Het is aan zijn getuigenis te danken ge weest dat justitie uiteindelijk tien ver dachten kon oppakken. De twee hoofdverdachten hebben begin fe bruari veertien jaar gekregen en de zeven anderen zijn veroordeeld tot straffen tussen de twee en zes jaar. Advertenties voor de Voorjaar-vakantiekrant van 25 maart kunnen worden ingeleverd t/m vrijdag 11 maart 16.30 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1