Geschiedenis inspireert Strender muzikanten 'Van begin af aan plezierig gespeeld' TEXELSE 2 COURANT Gevarieerde muziekavond Excelsior Joop Noom 60 jaar muzikant Mijn idee... Eelman maakt indruk op 'thuispubliek' AgenJa teso TEXELSEÏhxiRM fc DINSDAG 15 MAART 2005 Het is geen kunst om met een orkest van 52 mensen hard te spelen, maar juist het zacht musi ceren vergt een goede beheersing van de instrumenten. Bij de spe lers van muziekvereniging Excel sior zit dat wel goed, zo bleek tij dens het winterconcert zaterdag in De Bijenkorf. De muzikanten uit Oosterend en omstreken verzorg den een avond die varieerde van marsmuziek tot koralen en van rock'n'roll tot funk. Muziek maken is met altijd even gemakkelijk, maar het samenstellen van een leuk programma is wellicht nog moeilijker. Dit jaar was Excelsi or er buitengewoon in geslaagd om een gevarieerd programma samen te stellen, dat het publiek aansprak en de muzikanten inspireerde. Dat was te horen in The saint of the city, over de mythe van de stad Zwolle, over de draak in de kolk die elke dag een offer eist, omdat hij anders de stad in vuur en vlam zet en die uiteindelijk wordt overwonnen. De 'geschiedenis' inspireerde Jacob de Haan tot een compositie, waarin alle facetten met overtuiging wer den gespeeld en waarin het publiek de verschillende fasen waaruit de mythe is opgebouwd herkende. Dat was onder meer te danken aan de uitgebreide toelichting van dirigente Bettie Bakker, die dat als geen ander kan. Hoe ver ze kan gaan in haar 'Een fijne club die goede muziek probeert te maken.' Zo omschrijft Joop Noom Excelsior, de ver eniging waar hij op zijn tuba al tientallen jaren een deuntje mee- blaast. Zaterdagavond werd zijn naam genoemd in het rijtje van jubilarissen, omdat de 71-jarige Texelaar 60 jaar muziek maakt. Het maken van muziek is de geboren Nieuwendammer met de paplepel ingegoten. 'Mijn vader was dirigent van beroep. Hij had wei vijf orkesten onder zijn hoede, elke avond een ander. Een druk leven waardoor ik hem als kind met zoveel zag, maar hij heeft me wel leren spelen.' Op zijn elfde gestart, pikte hij het gaan deweg op. Het bleef niet bij tuba alleen. 'Bij de jeugdharmonie speel de ik besbas en ik heb nog trom bone gespeeld. Ik heb jaren bij een harmonie gespeeld. Texel kwam in beeld via het kamperen. We hebben 17 jaar op Loodsmansduin gestaan, tot we besloten maar naar Texel te verhuizen. Ook daarna heb ik nog een tijdje in Amsterdam bij een fan fare gezeten, maar dat bleek niet vol te houden. Ik ben toen bij Excelsior gegaan. Dat was een jaar of twintig geleden. Van begin af aan heb ik hier met plezier gespeeld. Een voor keur voor bepaalde muziekstijlen heb ik met, zolang het maar mooi klinkt. Voor dit concert hebben we ongeveer tweeëneenhalve maand gerepeteerd. Het repertoire dat we spelen is praktisch helemaal nieuw. Dat is ook het leuke ervan: steeds wat nieuws instuderen.' Bijzonder Langzaam 'Ambtelijke molens werken lang zaam.' Van een constatering is dit zo langz(a)amerhand jammer genoeg een spreekwoord gewor den. Heel vervelend voor de amb tenaar die wél de handen uit de mouwen steekt. Maarzoals overal in het leven, moeten ook hier de goeden onder de kwaden lijden en bepaalt het tempo van de slak het imago van de haas. Helaas zit ten er een paar flinke slakken in de gemeentelijke tuin en het zou niet verkeerd zijn deze gewoon eens milieuvriendelijk doch effectief te bestrijden. Gelukkig geeft men in Eilandberichten, de paginagrote info-rubriek van de gemeente Texel, aan zich bewust te zijn van het feit dat er nog van alles verbeterd kan worden. Zo aardig staat er dat 'de gemeente streeft naar de vorming van een meer klantgerichte organisatie, waarbij de burger centraal staat'. In wol lige taal verpakt toch een dui delijke verwijzing naar de stand van zaken. Het lijkt me daarom beter om de lange tenen in te trekken en commentaar op het functioneren niet te beschouwen als negatief, maar als opbouwend meedenken van diezelfde burger. Het is toch te zot voor woorden dat een bestuursapparaat dat ten dienste staat van de gemeen schap slechts door een ultimatum in beweging te khjgen is om enige openheid van zaken te geven. Dit werkt niet mee aan een posi tieve beeldvorming en verankert de positie van het spreekwoord alleen maar steviger. 'Stap voor stap' klinkt verstandig, maar ook langzaam, terwijl de uitdrukking eigenlijk niets zegt over een tem po. De lopers in de halve mara thon afgelopen weekend rond De Waal zetten het ene been voor het andere, ook stap voor stap, maar kwamen op tijd binnen. Misschien is het voor sommige ambtenaren met verkeerd eens een pepertje bij de Natuurwinkél in te slaan. Plen Verberg uitleg over een compositie, bleek bij haar aankondiging van Everest van eveneens Jacob de Haan. De titel bleek de naam van een res taurant op de hoogste verdieping van een wolkenkrabber in Chicago, waar De Haan - kennelijk naar tevre denheid - een keer had gegeten. Bakker meende voor-, hoofd- en nagerecht in de compositie te kun nen herkennen. Om volledig te zijn had het orkest via internet zelfs de menukaart opgevraagd, waaruit bleek dat het 'pittig aan de prijs' is. Zelfs was bij De Haan geïnfor meerd wat hij er had gegeten, maar dat wist hij niet meer. Het resultaat was wel dat de toehoorders tijdens het luisteren de verschillende gan gen in gedachten aan zich voorbij konden zien trekken. Hoewel het verschillende muziekstukken betrof, vielen er onmiskenbaar patronen in te horen die terugkeren in het werk van De Haan. Hij is een componist van wie ook in het verleden al veel stukken zijn gespeeld, waardoor de De percussiegroep van Excelsior in actie tijdens het winterconcert. verenigingen zich moeten realiseren dat de verzadigingsgrens op de loer ligt. Aan de uitvoering zal dat overigens met liggen. Op enkele aarzelingen bij de inzetten na werd er goed gemusiceerd en was dui delijk dat de maandenlange repeti ties vruchten hadden afgeworpen. Enige handicap, wat de muzikanten overigens niet kan worden ven/ve ten, is de matige akoestiek van de gymzaal, waardoor de muziek niet zo mooi galmt als voor zo'n orkest wenselijk zou zijn. Origineel Excelsior had zich ingespannen ori ginele composities te vinden. Zo moment ontstond toen Bettie Bak ker het Lied van de vrijheid aan kondigde, een compositie van G.F. Handel. Het stuk is bewerkt door Siem Noom, de vader van Joop. 'Ik vond het leuk dat Bettie (Bakker, red.) vertelde dat ze mijn vader nog had gekend. De dirigente zei goede herinneringen te bewaren aan Siem Noom. 'Hij heeft mij mede enthousi ast gemaakt voor de muziek. Als ik hem sprak, praatte hij alleen maar over muziek. Met zo'n vader is het geen wonder dat Joop al zestig jaar in de muziek zit.' Het gedragen stuk werd ingetogen gespeeld, waarmee de spelers na afloop de handen op elkaar kregen. Noom: 'Het deed me wel wat om dit te spelen.' Hij omschrijft de omgang met de andere leden van het orkest, dat voor meer dan de helft uit vrouwen bestaat, als plezierig. 'Wat ook leuk is aan Texel, is de goede verstand houding met de andere orkesten op Texel. Hier in de zaal zitten leden van DEK en van KTF. Daarom vind ik het fanfarefestival, waarop alle drie de fanfares optreden, zo'n goed initiatief. Dan kun je eens naar collega's luisteren.' Andere jubilarissen bij Excelsior zijn Natanja Hin en Annemieke van Tatenhove, die werden onderschei den omdat ze beiden vijf jaar bij de majorettes zitten. Margot van Taten hove van de percussieband werd genoemd omdat ze 25 jaar muziek maakt. Karen Hin en Marian Krotje van het orkest zijn beiden 25 jaar lid van Excelsior. Nel Schreurs jubileert omdat ze 40 jaar in de muziek zit. werd bij een arrangement van het werk Rossini niet voor de klassieke uitvoering gekozen, maar voor een swingende variant, gearrangeerd door Johny Ocean. En evergreens van The Beatles werden vertolkt in een mix van stijlen. All you need is love had een swingend accent gekregen, A hard days night klonk een beetje funky en Let it be als een langzame mars. Het orkest werd afgewisseld door de percussiegroep, die op instru menten als snaredrums, marimba en vibrafone goud van oud speelde en andere herkenbare muziek, zoals Music for all van Werner Taler en Dance of the wind up toy van Chris Cockarell. De finale, Swinging blues march van Wilco Bos, was een samenspel tussen het orkest en de percussiegroep. Veel aandacht ging uit naar de mini- rettes en majorettes onder leiding van Carla Veeger en Linda Jonge- jan. De mimrettes ontroerden in hun fraaie pakjes. Onder de indruk van hun bijna acrobatische verrichtin gen met hun batons, informeerde Bettie Bakker of het moeilijk was. 'Nee', was het korte antwoord. Uit een vraaggesprekje met de majoret tes maakte Bakker op dat de meis jes bij het bedenken en uitvoeren van de show een dikke vinger in de pap hebben. Hun gewaden waren gemaakt door Linda Jongejan. Tekst en foto's Gerard Timmerman Minirettes zetten hun beste beentje Nieuwe opstelling van Cabaret-café In Cabaret-café, waarin het loka le nieuws wordt besproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn, wordt vrijdag aandacht besteed aan de nieuwe opstelling van de gemeenteraad, de Nationale Café quiz, Vrouwendag, dierenleed en lamsoor, schapenscheren en hand having. Aan de orde komen ook burenruzies, veiligheid en draadloos internet. Welke gast aan tafel wordt ontvangen, blijft in verband met de veiligheid tot het laatste moment geheim, aldus de organisatie, die eraan hecht mee te delen dat het Playbackshow in Den Hoorn In dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn wordt zaterdag een play backshow gehouden. De kandida ten treden in vier categorieën voor het voetlicht: jonge jeugd, oudere jeugd, middelbare schooljeugd en ouderen. Aanmelden kan bij Piet Schneider, De Kuil 1tel. 319311De begeleidende CD's kunnen zaterdag vanaf 16.00 uur worden ingeleverd bij Guido Schuijl in het dorpshuis. De voorstelling begint om 19.30 uur, de toegang bedraagt €1 grootste deel van het programma nog geschreven moet worden en dus nog aan de actualiteit kan wor den aangepast. Cabaret-café wordt gehouden in de café-brasserie van De Lindeboom en begint om 2(5.30 uur. De toegang is gratis, een bijdrage in de kosten wordt op prijs gesteld. Bingo in Bethel Vrouwengroep De Duinroos houdt vrijdag vanaf 19.30 uur bingo in buurthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland. ledereen is welkom, de opbrengst komt ten goede aan het buurthuis. Derde CD van Visserskoor Het uit 57 leden bestaande Oude schilder Visserskoor duikt begin april de studio in voor de opnames van de inmiddels derde CD. Het koor. dat in 1985 werd opgericht, kwam in 1990 met een cassetteband naar buiten en maakte daarna iedere vijf jaar een CD. De nieuwe CD zal liedjes bevatten in het Engels, Duits, Nederlands en Spaans. De presen tatie vindt plaats op zondag 15 mei in Ouestion Plaza. Vogelwerkgroep Vogelwerkgroep Texel houdt vrijdag jaarvergadering in hotel Den Burg aan de Emmalaan. De vergadering begint om 20.00 uur. de stukken lig gen voorafgaand ter inzage. Tevens wordt de mogelijkheid geboden zich op te geven voor de zangvo gelcursus. ZOA zoekt collectanten De christelijke organisatie voor vluchtelingenhulp ZOA is op zoek naar collectanten. ZOA biedt hulp aan vluchtelingen en ontheemden in Afrika en Azië en werkt samen met hen aan het herstel van het gewone leven en een eventuele terugkeer naar huis. ZOA blijft trouw aan de vluchtelingen en vertrekt niet als de eerste nood gelenigd is. De organi satie draagt in ruim tien landen bij aan noodhulp- en wederopbouw- projecten, als waterwerken en sani taire voorzieningen, onderwijs en herstel van de infrastructuur. De collecte voor ZOA wordt gehouden van 10 tot en met 16 april. Vrijwil ligers kunnen zich melden bij Paula Brouwer (tel. 320114) en Bep van Kleeff (tel. 318450). Met hun eerste optreden op Texel sinds jaren hebben zangeres Marie ke Eelman, bassist Wilco Witte en toetsenist Oscar Bremer zaterdag avond veel indruk gemaakt op de bezoekers van De Kroonprins, die in groten getale naar het Oosterender café waren gekomen om hun voor malige eilandgenoten weer eens aan het werk te zien. Met stevige, swingende en toch zeer melodieuze liedjes gaven de voormalige leden van Nilsson een concert dat in zeer goede aarde viel. Het drietal werd ondersteund door gitarist Frans Molenaar en drummer Peter van der Slikke, die tot zijn veertiende op Texel woonde. Eelman, zoals de band simpelweg heet, heeft net de laatste hand aan een CD gelegd. Pop kost €11,- en is binnenkort verkrijgbaar bij de Music Store in Den Burg. Dinsdag 15 maart: Van 14.00 tot 22.00 uur wordt in sporthal Ons Genoegen in Den Burg de Texelse horecabeurs gehouden. Toegang €15,-. Om 16.30 uur opent rector Henk de Vries in Tusse de Banke op de Groeneplaats de tentoonstelling Werk in wording van leerlingen van de OSG. In Cinema Texel draaien Hitch (aanvang 20.15 uur) en De-Lovely (20.30 uur). Woensdag 16 maart: Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introduc tieles golf gegeven. De afdeling Texel van het Rode Kruis houdt vanaf 13.30 uur jaar vergadering in het Rode Kruisge- bouw aan de Jonkerstraat in Den Burg. Reumavereniging Texel houdt vanaf 15.30 uur jaarvergadering in schietsportcentrum Odysseus aan de Emmalaan in Den Burg. In reikipraktijk De Witte Lelie in Oosterend begint om 19.30 uur een lezing over reiki en white time healing. Toegang €2,50. Om 20.00 uur begint in de Witte Burcht in de Molenstraat in Den Burg een creatieve avond van het Katholiek Vrouwengilde onder lei ding van Erna Tromp. In Cinema Texel draaien Streep wil racen (aanvang 14.00 uur), Lepel (16.00 uur), Spongebob, de film (16.15 uur), Hitch (20.15 uur) en De-Lovely (20.30 uur). Donderdag 17 maart: Tussen 9.00 en 12.00 uur kan in de Schakel naast de hervormde kerk van Den Burg kleding worden ingeleverd voor de op 18 maart te houden kledingverkoop. In gebouw De Poort, naast de gereformeerde kerk aan de Ele- mert in Den Burg, wordt van 10.00 tot 12.30 uur een koffieochtend gehouden door de Parkinsonpa- tiëntenvereniging. De welstandscommissie komt om 13.30 uur voor een open bare vergadering bijeen in het gemeentehuis van Den Helder. Op de agenda staan diverse Texelse bouwplannen. In het kader van de Nationale Boekenweek, die als thema heeft gekregen Spiegel van de Lage Landen - Boeken over onze geschiedenis, verzorgt schrijver Toon Fey een lezing in de biblio theek. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €3,50. De afdeling verzamelaars van de Historische Vereniging houdt van af 20.00 uur in Tusse de Banke de laatste ruilbeurs van dit seizoen. Om 21.00 uur begint in Question Plaza in Den Burg een folkconcert van The McCalmans. In Cinema Texel draaien Hitch (aanvang 19.00 en 21.30 uur), Hoogwater te Oudeschild Di. 15 11.26 en 23.50 u Wo. 16 11.27 en 23.55 u Do. 17 11.47 en Vr. 18 00.15 en 12.30 u Za. 19 01.16 en 13.50 u Zo. 20 02.05 en 15.05 u Ma. 21 03.27 en 16.30 u Di. 22 05,50 en 18.26u Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 20 maart op om 06.42 uur en gaat onder om 18.54 uur; donderdag 17 maart eerste kwartier, zaterdag 19 maart doodtij. Shall we dance? (19.15 uur)I Constantine (21.45 uur). Vrijdag 18 maart: In de Schakel naast de hervomw kerk van Den Burg wordt van 9,; tot 16.30 uur een kledingmart gehouden. Cabaretgezelschap West-Frie land plat brengt in dorpshuis Skiltje in Oudeschild de voorstj ling De mannen van de lach. Vrouwengroep De Duinroos hou vrijdag vanaf 19.30 uur bingo buurthuis Bethel aan de Mu weg in Zuid-Eierland. ledereen welkom, de opbrengst komt ta goede aan het buurthuis. veei Sterrenwacht De Jager houi^ vanaf 20.00 uur open huis. heldere hemel kan naar de stem worden gekeken, bij bewolkt wt QQr wordt een alternatief programr nd geboden. Vogelwerkgroep Texel houdt van 20.00 uur jaarvergadering in hoi Den Burg aan de Emmalaan. n)h In De Lindeboom in Den begint om 20.30 uur het Caban ^ze café, waarin het lokale nieu jvn wordt besproken door Pip Bi K nard en Janien de Bruijn. In Cinema Texel draaien Hiti (aanvang 19.00 en 21.30 uti Shall we dance? (19.15 uur) f Constantine (21.45 uur). c de b de ui Dilisi vrijdjM wij TESO zet in en rond het wet einde geregeld twee boten in verzorgt dan ieder half uur et afvaart, zowel vanuit Den Hi der als vanaf Texel. Dat gebe, d vrijdag van 6.30 tot 20.00 uur zaterdag en maandag van 9. tot 16.00 uur. Automobilii moeten desondanks op rekening houden met wachl van een half uur. Die kunnen Texel ontstaan tussen 9.00 12.00 uur en in Den Helder tuss 12.00 en 19.00 uur. Op maand zijn de afvaarten van 10.00 vanuit Den Helder en 13.30 vanaf Texel uitsluitend beste voor het vervoer van gevaarii stoffen. Nadere informatie li S«2" worden verkregen via tel. 02! 369600 of e-mail info@teso.nL» veerdienst heeft ook een e« maa' website: www.teso.nl. hetsti Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Bwj Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactle@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 33 8z Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Pe kinde Ie prakti zalen Op «I onze «dverientiecontraclen i n(n van toepassing de Regelen vo van de Stichting ROTA. gevest^ lanbiedingenM iet Advertentie* Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar €34,65 33,05 (auto-na Per jaar 67,50 65,35 Mom* Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. Sterren kijken Reumaverenigii Tijdens de nationale sterrenkijkda gen, op 18 en 19 maart, houdt ook sterrenwacht De Jager bij EcoMare open huis. Bij heldere hemel staan vanaf 20.00 uur de kijkers opge steld. Bij bewolkt weer wordt een alternatief programma geboden in de vorm van de presentatie Een reisje door ons zonnestelsel en ver der. De toegang is gratis. Marian Smit in Galerie Noord Werk van de Texelse kunstenaar Marian Smit is tot en met 21 april te zien in Galerie Noord. Nieuwstad 6 in Groningen. De expositie heeft als naam Met papier en toont wer ken van vijf kunstenaars. De andere exposanten zijn Maria Diduch, Betty Disco, Sonja Kruit en Melanie Sie gers. Elk van hen gebruikt papier op een andere wijze. Smit maakt vooral ruimtelijke voorwerpen van metaal- Reumavereniging Texel h )eop woensdag (morgen) vanaf 15.3I (e|2jjr jaarvergadering in schietsport jjeg|n trum Odysseus aan de Emms j^, in Den Burg. Kledingverkooi •tchti Soreei In buurthuis Bethel aan de Mo) in Zuid-Eierland wordt zaterda Jq^ maart van 10.00 tot 12.00 ui/ enon verkoop gehouden van twe ne, d hands kinderkleding en speelo Een standplaats kost €5,-. Aan |preei den kan bij Oda van der Linder 0Qr c 316246. ret c draad omwikkeld met gek papier. iet De tentoonstelling wordt gea op zaterdag 26 maart en is da jek_ te bezichtigen op dinsdag to met zaterdag van 12.30 tot' uur. Peelz oevei trede len.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 12