Sterk spel acteurs maakt langdradig stuk dragelijk Toneelvereniging Bethel op dreef 3 .TEXELSE COURANT Van burgemeestersclubje tot officiële Waddenbestuurslaag F amilieberichten DINSDAG 15 MAART 2005 Leuke typetjes en overtuigend spel van de acteurs zorgden ervoor dat de toeschouwers zich vTijdag- en zaterdagavond pri ma vermaakten bij de jaarlijkse voorstelling van toneelvereniging Bethel. De keuze van het stuk was minder sterk, want na een veelbelovend begin was langdra digheid troef. ster, gestalte gegeven door Miriam Slot. Zij stond voor het eerst op de planken, maar dat was niet te zien. Slot was het prototype van de direc tiesecretaresse: punctueel, beleefd, af en toe een gepast grapje makend en iemand die ieder moeilijk tele foontje of onverwacht verzoek met een glimlach afwerkt. De broers Sparreboom werden gespeeld dóór Frans van Thienen hou jpe toneelvereniging van Bethel, tv,s Voorheen Toneelgroep Zuid-Eier- "land genoemd, leidde een tijd lang een slapend bestaan, maar de laatste jaren iedere winter h*r»«''t voor twee leuke avonden. °1 Dat is vooral te danken aan het enthousiasme van de spelers, die steevast vol overgave de planken betreden. Het aardige is dat het gezelschap niet alleen uit een vaste <ern bestaat, maar ook geregeld 'nieuwelingen presenteert, ongetwij feld een gevolg van het plezier dat bespelers met elkaar hebben. De inhoud van de stukken is meest al van minder belang. Ook ditmaal het verhaal flinterdun. Spar- sboom Sparreboom, een blijspel in drie bedrijven, speelt zich af op fiet kantoor van een bedrijf dat zich bezig houdt met de in- en verkoop van alles wat op het pad van de eigenaren terechtkomt. Hoewel bei de heren, twee broers, erg gewich tig doen, wordt de zaak vooral gedragen door hun secretaresse, de uiterst punctuele juffrouw Annie, en de magazijnchef Appie, die erg is in het slijten van op het oog gi inverkoopbare waar. Wanneer de lilist In het stadhuis van Dokkum is gistermiddag de Eilander Raad geïnstalleerd. Tijdens een bijzon dere vergaderig van het Overlegor gaan Waddeneilanden (OOW) werd de raad officieël in werking gesteld door minister Johan Remkes van Binnenlandse Zaken. De raad wordt gevormd door vijf leden van Texel, drie van Vlieland, vier van Terschelling, vier van Ameland en drie van Schiermonnikoog. Het doel van de raad is om het zelfstan dig bestuur van de vijf wadden eilanden door onderlinge samen werking overeind te houden. Voorzitter Paul Verhoeven - burge meester van Ameland - sprak giste ren van een gedenkwaardige verga dering. De samenwerking tussen de eilanden stamt uit 1984, toen de Waddenzee gemeentelijk werd inge deeld. Wel eens aangeduid als een 'burgemeesterclubje', is het samen werkingsverband nu uitgegroeid tot een bestuurslaag die gezamenlijk beslissingen kan nemen. Verhoeven sprak de wens uit dat er in de toekomst door de rijksoverheid wat vaker mét de bestuurders uit het gebied wordt gesproken. 'Tot nu toe wordt er wel erg veel voor ons ge dacht en over ons gesproken.' Minister Johan Remkes spak lovende strenge belanginspectrice mevrouw de gebeurtenissen elkaar in hoog en Henk van Slageren. Door het woorden aan het adres van de bestu- Van der Meer ontdekt dat Betsy, de tempo opvolgden, beloofde veel. sappige Rotterdamse accent en het ren van eilanden en provincies. 'Uw maar het tweede bedrijf was al min- komische voorkomen van de één en leven is verbonden met een wonder der verrassend en na de pauze ver- de droge uitdrukking van de ander dat eiland heet. Een wonder dat u er dween de vaart bijna helemaal uit de waren ze tegenpolen, al hadden ze - getuige de laatste benchten over de voorstelling. Dat er tot het eind toe nog wel wat meer afstand van elkaar zeespiegelrijzing - nog steeds kunt genoeg viel te lachen, kwam geheel kunnen nemen. Hevig bevend, wonen. En een wonder waar u jaar in en al op conto van de spelers, zwaaiend met haar stok en met jaar uit weer van geniet. Remkes hen met de werkster trouwt, maar Uitblinkster, zoals vaker, was Lin- een scheve nek van de ouderdom dy Stroo, die de werkster speelde, bracht Mies Zoetelief de bemoei- menwerking een prestatie van for- raad Hij hoopte dat de eilanden, die zich lange tijd hebben gekoesterd in de afzondering, straks met weder zijds respect gaan samenwerken. 'Als deze club straks goed blijkt te maat. Hij nep de overheid op om op functioneren, kan het heel goed zijn korte termijn te investeren in de waddenacademie. 'Een dergelijk kenniscentrum is hoogstnoodzake lijk. Wacht daarom met tot de boring dat u een goed gehoor vindt krijgt bij de regering. Gemeenteraadslid Frans Visman pleitte in zijn maidenspeech voor de van gas uit de Waddenzee een feit is invoering van plantaardige olie als maar geef een voorschot uit het brandstof voor de eilander veerbo- waddenfonds - dat op termijn met de ten. 'Varend over het werelderfgoed aardgasbaten moet worden gevuld, naar de parels van de Wadden met Maak een royaal gebaar zodat we schepen die op koolzaadolie varen. Mark Sparreboom (gespeeld door Frans van Thienen) is erg enthousiast over de gedaanteverwisseling van zijn werkster (Undy Stroo). Zijn broer Kees Sparreboom (Henk van Slageren) kijkt met gemengde gevoelens toe. Magazijnchef Appie (René Hovestad) en secretaresse juffrouw Annie (Miriam Slot) hebben heel andere zorgen. ifoio joop Rommers; Wethouder Nel Eelman en enkele ambtenaren toasten in de raadzaal op de oprichting van Eilander Raad. Ze hieven tegelijkertijd met hun collegae op de andere eilanden n Dokkum het glas, terwijl ze elkaar via het n, e video-conferentiesysteem zagen. buitenlandse werkster, zwart wordt betaald en bovendien illegaal in het land verblijft, moeten de twee al hun inventiviteit gebruiken om de situatie meester te worden. Appie stelt zijn bazen voor dat één van VERVOLG VAN PAGINA 1 Toneelstuk De schrijver reageerde opgetogen op het bericht dat zijn stuk in Amerika wordt uitgegeven. 'Het voelt alsof één jvanje kinderen is geëmigreerd. Nu wordt het spannend of ze het stuk gan opvoeren. Toneelspelen is be- 02jhcalijk populair in de Verenigde Sta ten Bij allerlei plaatselijke groepen, maar vooral op scholen. Het is jam mer dat scholieren door de aard van bel stuk niet echt mijn doelgroep zijn.' Igeverij Eldridge is gevestigd in lorida, maar bestrijkt met haar cata- Jlogus en website de hele Verenigde Ai\ Staten. Ze heeft bovendien de rech- voor Bremers stuk in Canada. )e schrijver: 'Misschien is het een suke ingang en kan ik er nog meer verkopen.' Vong jaar al werd Het stroken licht van Troost uitgegeven Duitsland. Zover bekend is het daar og niet gespeeld. Bremer heeft on weer veertig toneelstukken ge schreven. De meeste zijn uitgegeven oor Vink. die voelen daar niets voor. Maar nadat ze na een bezoek aan een schoonheidsboerderij van een slon zige sloof blijkt te zijn veranderd in een exotische schone, denken ze daar plotseling heel anders over. Ondertussen slaagt de magazijn chef er binnen een mum van tijd in een hele partij sekspoppen aan een bejaardentehuis te verkopen en ziet hij zelfs kans geld te verdienen aan de valse merkhorloges die de werkster in een onbewaakt ogenblik heeft besteld. Het einde lijkt wel een parodie op een blijspel, want dan Prachtig was het. contrast tussen zuchtige moeder Sparreboom tot de sloof die ze vóór haar behande ling in de schoonheidsboerderij en sprak zijn bewondering uit voor de snelheid waarmee de waddenraad tot stand is gekomen. 'Ik hoop dat de toekomst van dit gebied bij u in goede handen is.' Commissaris van de Koningin Ed daar snel mee kunnen starten.' Tegen de gementeraadsleden die nog twij felen over het nut van de Wereld- erfgoedstatus voor de Waddenzee zei Nijpels het ondenkbaar te vinden dat er nee tegen wordt gezegd. 'Dit is een unieke kans die u met beide handen aan moet gnjpen. Zeker na de toezeggingen van minister Veer man van LNV. dat de status geen m- Dat zou toch een fantastisch milieu- vnendelijke zaak zijn.' Visman benadukte dat de beide provincies hier daadwerkelijk over willen mee denken. Het OOW reikte gisteren de jaarlijkse waddenpluim uit aan burgemeester Roel Cazemier van Dantumadeel Cazemier was gisteren niet alleen vloed heeft op de regelgeving voor gastheer van de vijf eilanden, maar leven en dat ging haar goed af. Ank Westdorp had de meest ondank- de zelfbewuste exotische schone bare rol, want van de bureaucrati- die ze erna was. Knap was ook sche belastinginspectrice viel moei- Nijpels van Friesland noemde de sa- dat ze het buitenlandse accent dat 'ijk iets te maken. Ze leverde echter ze zich had aangemeten conse- een degelijke prestatie, quent volhield. Dat het taaltje meer Peter Wetsteen maakte zijn debuut heeft als voorzitter van de Raad voor de Wadden belangrijk werk gedaan. het gebied CdK Harry Borghouts van Noord- Holland benadrukte dat zijn provincie oordeelde het bestuur, van harte heeft meegewerkt aan de tot standkoming van de Wadden- Tekst en foto Jan Heuff op Zuid-Afrikaans leek dan op dat uit één van de voormalige Sowjet- als regisseur. Hij werd daarbij gehol pen door Saskia Slot. Ze verdienen republieken, was daarbij van minder een compliment voor het fraaie kan- belang. Een grappige vondst was haar opmerking in een gesprek met een familielid dat ze 'met in die toor en de bijbehorende geluiden. Gek was wel dat de magazijnchef bij de eerste voorstelling voortdu- trouwt de oudste van de broers met Ruski' kon praten, omdat anders de rend door lege ordners bladerde. Betsy en de jongste met de belas tinginspectrice, die leuker is dan op het eerste gezicht leek, terwijl ook mensen in de zaal het niet zouden begrijpen. een onvolkomenheid die naar ver luidt de dag erop was verholpen. Uitstekend spel was er ook te zien Janny de Ridder moest er als souf- de magazijnchef en de secretaresse van René Hovestad als magazijn- fleuse goed het hoofd bij houden, elkaar eindelijk vinden. Wanneer ook chef Appie. Hovestad bewoog zich Terwijl hele fragmenten op het oog de oude mevrouw Sparreboom, de zelfverzekerd en nonchalant kauw- moeder van de twee directeuren, in gom kauwend over het podium, als blijkt voor een avontuurtje, wordt ze de duvelstoejager die goed weet tot haar ontsteltenis gekoppeld aan een sekspop. Contrast dat het zonder hem een zootje zou worden op het bedrijf. Ook zijn plagerijtjes en pogingen de secre taresse het hof te maken, waren de spelers. probleemloos verliepen, moest ze onverwachts toch weer bijsprin gen omdat spelers hun tekst kwijt waren. Hennie Ploeger en Janneke Daalder hadden veel werk gemaakt van de kapsels en de gezichten van Het begin, toen de spelers voor het zeer overtuigend. Een groot compli- eerst hun opwachting maakten en ment verdient ook zijn tegenspeel- Joop Rommets VERVOLG VAN PAGINA 1 Peuterspeelzalen loustra wil in alle speelzalen werken Wethouder Nel Eelman zei gistera vond in buurthuis Bethel in Zuid- Eierland somber gestemd te zijn over met groepeh van maximaal twaalf de mogelijkheden. 'Er zijn tegen- kinderen, die worden begeleid door woordig andere milieuregels dan leidster en één hulpouder. In de pakweg vijftien jaar geleden.' De praktijk betekent dat voor de speel- raadscommissie Grondgebied was zalen in de buitendorpen nauwelijks gisteren naar Bethel getrokken om er bi verandering. Voor Spelemaer in de vijf inspraakreacties te behande- ljB ten Burg zijn de veranderingen gro- len die op het nieuwe voorontwerp- omdat daar met een groep van bestemmingsplan voor Midden- en ximaal 24 kinderen werd gewerkt. Zuid-Eierland zijn ingediend. Een van ^jVoor Spelemaer moet de komende de reactie was van Bonne en daarin (aren ook naar nieuwe huisvesting werd de gemeente verzocht rekening (orden gezocht. De peuterspeelzaal te houden met een nieuw verkoop- Éjft voorlopig in het huidige onder- punt voor brandstof. Volgens de ge- omen aan de Slingerweg (Pharos meente moet zo'n voorziening op uurtde ruimte in Het Zwin straks van zo'n groot mogelijke afstand van de maar het semi-permanente bebouwing aan Oorsprongweg 61 gebouw mag met langer dan maxi- komen, maar is verplaatsing richting vijf jaar blijven staan. In de witendorpen neemt Pharos even- 'eens de huurcontracten over die 'atalpa met de dorpshuizen heeft Verkoop brandstof maakt weinig kans Plannen van Bonne Mechanisatie in Midden-Eierland om opnieuw wordt gevoerd, een verkooppunt voor brandstof op te richten, lijken weinig kans te maken. Zowel milieukundig als verkeerstechnisch zijn er volgens de gemeente belemmeringen. het kruispunt Oorsprongweg/Hoofd- weg niet wenselijk. Eelman beloofde het onderwerp ondanks de belem- EcoMare op tv Mede naar aanleiding van de ten- meringen toch mee te nemen in een toonstelling Buitrug, het tragische nader overleg dat nog met Bonne einde van een vrolijke walvis, staat wordt gevoerd. EcoMare volop in de belangstelling De ondernemers vroegen de ge- van landelijke omroepen, meente hun bedrijf in het nieuwe be- Zo was afgelopen weekend op RTV stemmingsplan zo te beschrijven dat Noord-Holland een vraaggesprek de reparatie van machines die voor met conservator Arthur Oosterbaan onderhoud aan groenvoorzieningen over de tentoonstelling te zien. Ook worden gebruikt mogelijk blijft. De het NOT-programma Nieuws uit de gemeente wil Bonne Mechanisatie in Natuur (schooltelevisie) besteedt het nieuwe bestemmingsplan be- aandacht aan de buitrug, en wel op stemmen in milieuklasse drie, met als vrijdag 18 maart. Bij Nieuw in Neder- specifieke bestemming staal- land (AVRO, Nederland 1) wordt op constructiebedrijf en landbouw- mechanisatiebedrijf met detailhandel. In de praktijk komt het erop neer dat de bestaande situatie constaterend 26 maart gesproken met conservator Arthur Oosterbaan, educatief mede werker Pierre Bonnet, preparateur Chris Walen en jutter Maarten Boon wordt bestemd. Door het ontbreken over het skelet van de buitrug, 'de van de term groenvoorzieningen was nieuwe aanwinst van een Nederlands bij Bonne de zorg gerezen dat dat in museum'. Verder werkte EcoMare de toekomst belemmenngen voor de mee aan de NOT-programma's Huisje bedrijfsvoering kan opleveren. Een Boompje Beestje, die op 9. 23, 30 woordvoerder van de gemeente ver wachtte dat dat met zo is. Jan Kool mei en 6 juni worden uitgezonden. In deze programma's wordt aandacht hof (CDA) gaf wethouder Eelman het besteed aan de zee. Hierin treden advies mee in de bedrijfsomschnjving ook Texelse kinderen op. De AVRO 'mechanisatiebedrijf voor landbouw, tuinbouw en groenvoorzieningen' zendt in de zomer twee programma's uit over dieren en natuur op Texel, Jaap de Graafbokaal Pharos ^ike eindigde zondag in J k oprichting van de nieuwe brede ma"e£>8 AKenburg als eerste in de l5'3 ebijnsstichtmg is inmiddels een feit. a8sde m87 "T fS fcsn maart zijn de statuten b,, de <ie Graafbokaal. Deze plaats had btaris gepasseerd. De Raad van 2IJ ,e danken aan haar hoS8 cl",ers' Wht (het bestuur) bestaat tot nu aan!f!len er n°9 T®®3",?®"3 c°m: J»uit directeur Jan van Andel van de blna,ies «atHt met hehrelfde aantal Éating Wonen Texel. Adviseur Mart bun,e"- ln geval beslist het ShKuwlh,, adviseerde de gemeente hoof< gebeerde enter b,, J,m- W de nieuwe brede welzijns- mink ee" 9" Greet van d8r S"™!' Ichling) is tijdelijk directeur en e lustra is als medewerkster in dienst enomen. Zij houdt zich ook bezig "et de oprichting van het dorps- '®e- teunpunt in Oosterend. Volgens r breeuw is het de bedoeling nog °or de zomer meer mensen in de aad van Toezicht te krijgen. Streven 5 maximaal vijf. Als de peuter- peelzalen zijn ondergebracht, richt 9 fpreeuw zich verder op gesprekken aefl£e' onder meer de SWOT, het d3 en Jongerenwerk en de Mu- 5 ®k- en Dansschool over de vraag in «everre zij onderdeel van de nieuwe welzijnsstichting willen wor- en. mee te geven, zodat het bedrijf altijd waaraan EcoMare medewerking ver goed zou zitten. Het voorontwerp- leende. bestemmingsplan wordt eind maart De tentoonstelling over de buitrug is opnieuw ter inzage gelegd. te zien tot 31 oktober. werd tweede, Jan Schaap derde. Bij de zwaardere dressuurproef werd Hans Boom eerste, gevolgd door Piet Beers en Wendy van Elk. Deze zesde wedstrijd was de laat ste wedstrijd voor de finale, die op zondag 17 april wordt gehouden. Piet Beers leidt het algemeen klas sement met 99 strafpunten. Uitslagen: Eerste proef - LMiek Jimmink, 50++ straf punten. 2 Greet van der Spruijt. 50+, 3.Jan Schaap, 50 Tweede proef - 1 Hans Boom. 47 strafpunten. 2 Piet Beers. 48, 3.Wendy van Elk. 51. Algemeen klassement - 1 Piet Beers, 99 strafpunten: 2 Frits van der Gracht. 104, 3.Wendy van Elk, 111; 4.Robert Frido Boom, 112. G-team verliest in spannend duel Na een spannende wedstrijd, die alle kanten leek op te kunnen, moesten de G-voetballers van Texel'94 zaterdag op eigen veld toch het hoofd buigen voor Argon. De tegenstander uit Mijdrecht scoorde één keer meer en won met 2-3. was Texel'94 sterker, maar Molanus, Brouwer en Boogaard schoten niet nauwkeurig genoeg of zagen de keeper redding brengen. Snel na rust scoorde de jonge spits van Argon de gelijkmaker en even daarna zette zijn collega de ploeg ook op voorsprong (1-2). Texel'94 leek geslagen, maar kwam met een gelukje weer op gelijke hoogte. Dank ging uit naar een verdediger, die de bal uit een voorzet van Raymond Texel'94 was uit op revanche, want Molanus ongewild in eigen doel in Mijdrecht werd het eerder dit sei- kopte. Even daarna kwam Argon zoen 2-1 voor Argon. In tegenstel- toch weer op voorsprong Schutter ling tot toen was de ploeg vrijwel was de maker van het tweede doel- compleet. Robbm Boogaard was punt, die de bal hard in de rechter- er weer bij, alleen Jan Frans Have- kruising schoot. man moest verstek laten gaan. Ook coach Klaas van den Berg was present. In de beginfase verliepen de zaken voorspoedig voor de Texelaars. Bin- Nóg was Texel'94 niet kansloos. De ploeg kreeg meerdere kansen, maar Brouwer, Molanus en Boog aard slaagden er niet in te scoren. De mooiste poging kwam op naam nen tien minuten werd het 1 -0, toen van Jos Bakker, die vanaf vijftien de keeper van Argon zich verkeek meter op doel knalde. De keeper op een corner van Raymond Mola- bracht echter knap redding, nus. Hij liet de bal uit zijn handen Zaterdag spelen de Texelaars thuis glippen en zag Annie Brouwer een- tegen Koedijk 2, waarvan in de uit- voudig profiteren. Ook in het vervolg wedstrijd met 0-1 werd gewonnen. Je moeder blijft /e moeder, zo eigen en vertrouwd, Je wilt haar met graag missen, omdat je van haar houdt. Maar eens dan komt de dag datje haar moet laten gaan. Je verstand zegt dat het goed is, maar in je ogen blinkt een traan Bedroefd om haar heengaan, maar-ook dank baar voor alle liefde en goede zorg die wij van haar mochten ontvangen, geven wij kennis dat, in de vertrouwde omgeving bij Ineke thuis is ingeslapen onze lieve, onvergetelijke moeder, schoonmoeder en lieve oma Anna Bugel-Rijk weduwe van Johannes Bugel Den Burg, Alkmaar, 22 december 1930 10 maart 2005 Ineke en René Sandra en Bram Ronald Cataloniëstraat 1Alkmaar. Correspondentie-adres: Hiemerwaard 112,1824 SR Alkmaar Moeder is thuis, alwaar geen bezoek. De crematieplechtigheid zal plaatsvinden woensdag 16 maart om 17.00 uur in het cre matorium te Schagen. Hannghuizerweg 3. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de plechtigheid in de ontvangkamer van het cre- matonum. In liefdevolle herinnering nemen wij afscheid van onze schoonzuster en tante Anna Bugel-Rijk Marg Bartha en Boet Wolter en Hanny Neven en nichten Wat zijn ogen zagen maakten zijn handen Waarom al dat vechten Waarom al die pijn Je wilde hier niet weg Je wilde bij ons zijn De stnjd was oneerlijk en geheel met terecht Je wilde graag verder maar verloor dit gevecht Na een lange strijd is toch nog plotseling van ons heengegaan mijn lieve man. mijn maatje, onze lieve vader en opa Hendrikus Fransiskus Jazet J. Jazet-Smjders Herma en Charles Tom, Robin Ineke en Nico Frank t. Stephanie, Ricardu Wagemakerstraat 30 1791 EK Den Burg. Gelegenheid tot condoleren vrijdag 18 maart van 19.00 - 20.00 uur in Uitvaartcentrum Texel en na de crematieplechtigheid in het crematorium De crematieplechtigheid zal worden gehouden op zaterdag 19 maart om 11.00 uur in crematorium Schagerkogge, Hannghuizerweg 3 te Schagen. wij kunnen nu nooit meer langskomen om even gezellig een praatje te maken met u. Lieve opa, we zullen u heel erg missen. Frank t, Stephanie en Ricardo Waarom Waarom nou jij Waarom kon je met even wachten Pa, ik kan je nog niet missen Je hebt je strijd moedig gestreden Ik hou van je

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 13