ÜH De Koog 4 I m HEMA VW claimt rol als Texelse waakhond Lammeren genieten van eerste voorjaarszonnetje Tarieven speelzalen voorlopig ongewijzigd Opening 16 mrfr. 8.30 uur Cjrocn ^warL- Jexeh in het harL> Peuterleidsters in dienst Pharos <8> 1 i BEZORGER m/v LfSL m mmn mmm, k ssmm mu oost m Lm nier slicht 3GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11963 DINSDAG 15 MAART 2005 Nadat sneeuw, vorst, regen en wind het zonnetje door en was ook giste- naar buiten trokken, maar ook voor aangenaam in het zonnetje koester- het weer bepaalden in de eerste we- ren een stralende dag. Een opsteker deze drie lammetjes, die zich gister- den. ken van maart, brak zondag eindelijk voor boeren, burgers en buitenlui, die middag in de luwte van de voerbak Texels toneelstuk uitgegeven in Verenigde Staten De prijzen voor de peuterspeel zalen gaan onder het regime van de nieuwe brede welzijnsstichting voorlopig niet omhoog. De huidige tarieven worden volgens coör dinatrice Fia Joustra ieder geval tot september gehandhaafd, zodat in de tussenliggende tijd nieuwe ta rieven kunnen worden berekend. De zes speelzalen op het eiland gaan over ruim twee weken over naar de nieuwe brede welzijnsstichting Pharos. De tien peuterleidsters die nu nog in dienst zijn bij Catalpa hebben eind vonge week te horen gekregen dat zij allemaal een nieuw contract bij Pharos krijgen. Leidsters in Den Burg, Oudeschild en De Koog moeten wel enkele dagdelen inleveren. 'Maar met de toezegging dat zij als eerste in aanmerking komen als er uitbreiding van groepen komt', aldus Joustra, die de coördinatie van de peuter speelzalen heeft overgenomen van Nel Pijlman die dat werk voor Catalpa deed. Door tot september de tijd te nemen, wil Pharos een goed tariefsysteem opzetten. De brede welzijnsstichting moet zich onder meer buigen over de vraag welk systeem wordt gehan teerd. Catalpa werkte met een hoog- en laagtarief, terwijl de ex-werkgroep Peuterspeelzalen had voorgesteld met drie verschillende tarieven te werken. Uitgangspunt voorde brede welzijnsstichting is dat zij met de in- zal daarom de komende maanden regelmatig met zijn camera naar het paviljoen gaan. Duidelijk moet worden wat er allemaal voor nodig is om zo'n bedrijf draaiende te houden en welke sociale beteke nis het heeft. De bedoeling is dat de film te zijner tijd door de lande lijke televisie wordt uitgezonden. Beishuizen is daarover in onder handeling met een publieke om roep. De cineast heeft jarenlang in opdracht vooral bedrijfsfilms ge maakt. Nadat hij zijn bedrijf had verkocht, kwam hij vijfjaar geleden in Den Burg wonen, maar kan het filmen niet laten. De documentaire over het strandseizoen maakt hij voor eigen rekening en risico. De keus viel op Paal 12 omdat hij daar vaak zelf komt en verzot is op de sfeer van dit zeer 'Texelse' strand- gedeelte. Maandag legde hij vast hoe de diverse delen van het pa viljoen met de kraan van Pietje Kager in een ijzige noordwestelijke bries op hun plek werden gezet met betrokkenheid, inzet en com mentaar van loonwerker Marcel Bakker, transporteur Dirk Roeper en ongeregelde andere relaties. De foto toont het plaatsen van een der paviljoenonderdelen. Inzet: filmer Beishuizen. (Foio s Hwygi»«o komsten uit de tarieven en de maxi maal €93.000,- op de gemeentelijke begroting de zes speelzalen draaiende houdt. De gemeente heeft zich inmiddels wel bereid getoond de aanloopkosten waarmee de speelza len de komende maanden te maken krijgen niet ten laste van de €93.000,- te brengen. Daarbij gaat het onder meer over het instellen van een nieuw factureringssysteem en een nieuw kindregistratiesysteem. De toeken ning van gratis dagdelen aan ouders met een laag inkomen blijft eveneens tot in ieder geval september bestaan. Ouders worden binnenkort in een brief nader over de tarieven op de hoogte gebracht. Lees verder pagina 3 Kinderen door water ingesloten in Sluftergebied Een vrouw uit Hellendoorn heeft haar drie jonge kinderen vrijdagavond in de Slufter ternauwernood van de ver drinkingsdood kunnen redden. De drie waren door de snel opkomende vloed ingesloten en dreigden te wor den meegesleurd. Hun moeder aar zelde niet. sprong te water en wist de kinderen op het droge te knjgen. De hevig geschrokken vakantiegangers werden opgevangen in een nabijge legen vakantieparkje, alwaar ze weer op temperatuur konden komen. De te huip geroepen KNRM-ploeg van De Koog hoefde niet in actie te komen. Totaalplan bouw huizen op komst Burgemeester en wethouders pre senteren eind deze maand een totaalplan voor de nieuwbouw in Den Burg Oost en West. Dat liet wethouder Nel Eelm^n gistera vond weten tijdens de raads commissie Grondgebied. Jan Koolhof (CDA) had gevraagd hoe het stond met de plannen voor de zeshonderd nieuwe woningen die de gemeente de komende tien jaar van de provincie mag bouwen. Volgens Koolhof begint er in de gemeenschap wat ongerustheid te ontstaan, omdat er nog niet wordt gebouwd. Eelman liet weten dat in het vierde kwartaal van dit jaar de schop de grond in gaat. 'Achter de schermen wordt momenteel keihard aan de plannen gewerkt en eind maart komen we met een totaaloverzicht. We zijn zo ambi tieus met de plannen dat we die tien jaar gaan halen.' In Den Burg West is overigens al een begin gemaakt met de nieuwbouw. De Stichting Wonen Texel laat sinds vorig jaar aan de Gasthuisstraat naast de Vrije School 22 nieuwe seniorenwoningen bou wen. De eenakter Het gebroken licht van Troost van toneelschrijver Aris Bremer uit Oosterend wordt als Comfort broken light in de Vere nigde Staten uitgegeven. Een op merkelijke gebeurtenis, want Ame rikaanse stukken mogen dan behoorlijk populair zijn in Neder land, andersom zitten de meeste Amerikanen niet te wachten op toneel uit Nederland. De uitgave is vooral te danken aan toneeluitgeverij Vink, die zeer onder de indruk van Het gebroken licht van Troost was en het om die reden in het Engels had laten vertalen. Bij een be zoek aan de Verenigde Staten, waar de uitgever op zoek was naar nieuw werk, besloot hij de vertaling onder de aandacht te brengen van uitgeverij Eldridge. Die toonde zich geïnteres seerd en ging uiteindelijk tot aankoop over. Een primeur voor Vink, die nooit eerder werk in de Verenigde Staten had verkocht. Het gebroken licht van Troost speelt op Texel en gaat over een demente rende man, die nog thuis woont en daar wordt verzorgd door zijn vrouw en schoondochter. Zijn dochter, die in Den Haag woont, heeft moeite de ziekte van haar vader te accepteren, maar wordt tijdens een bezoek aan het ouderlijk huis met haar neus op de feiten gedrukt. Bremer schreef de eenakter op verzoek van de Stichting Welzijn Ouderen Texel, die in 1994 een informatiemarkt over dementie hield. Het stuk werd bij die gelegen heid opgevoerd door een gelegen heidsgezelschap, bestaand uit Ben Roest, Gea Kiewiet, Marjan Zegers en Anne Kemper. Later werd het uit gegeven door uitgeverij Vink. Sinds dien is het ongeveer 150 keer te zien geweest. Bij voorlichtingscampagnes over dementie, maar ook in het 'ge wone' toneelcircuit, vooral tijdens eenakterfestivals. Lees verder pagina 3 texelseSIcoijrant I gna7mn- J„ri. liUkr Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant 1 folders van: Super deBoer EEEIn M STIEHL evenementenservice Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. TEXELS E^COURANT Wij zoeken op korte termijn die voor ons de krant wil bezorgen op de route: De Koog en omgeving. Hier wonen ongeveer 340 abonnees. De kranten kunnen dinsdag en vrijdag vanaf 15.15 uur aan de Spinbaan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spinbaan. I Nikadel 19, De Koog - Texel Kom voor openingsknallers snel naar ons nieuwe filiaal...! Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Jeleid toetsen op effecten toeristen' m 60 jaar muzikant WV wil in de komende jaren leer de rol van waakhond gaan leien. De promotieorganisatie jtvoor zichzelf een taak wegge- gd als adviescommissie aan de imeente. Directeur Veronica Bos kende dat zo'n rol een gevaarlijk intje heeft. 'Als je keuzes maakt, ials voor Texel Uniek Eiland, dan jjg je te maken met individuele langen tegenover het lange imijnbelang voor het hele eiland xel.' dens de promotieavond in lestion Plaza vond het merendeel - de aanwezigen dat zo'n waak- nd er moet komen. Maar 60 pro nt vond dat niet de VW die func- hoort te vervullen, met name idat zo'n controlerende en advise- ide instantie een brede afspiege- jmoet zijn van de Texelse samen- ing. Met vertegenwoordigers van gemeente, TVL, TVO en Teso vond ny Wuis dat de VW al zo'n afspie- ing is. Maar burgemeester Joke Idorp, die de voordelen van zo'n akhond wel inzag, gaf aan dat als VW het beleid van de gemeente et gaan toetsen op de effecten ihet toerisme, het waarschijnlijk is gemeente uit het bestuur zal omdat de belangenver- iling dan te groot zou worden, jza er wel bij dat dit wat haar be- geen financiële consequenties .hebben. Stabilisatie Bos was 2004 voor Texel een ijaar. Geen rampjaar, maar veel in zagen hun omzet stabilise- ofiets dalen. Een vergelijking met 13 gaat niet helemaal op, omdat jaar de geschiedenis ingaat als H zonnigste jaar ooit. 'Maar struc- el zien we dat er in tijden van uiniging minder wordt uitgegeven vakanties. En daar moeten we het op Texel nu juist van hebben.' Andere oorzaak is de moordende concurrentie door aanbieders van goedkope vakanties. 'Je moet dus wel heel graag naar Texel willen om de verleiding te kunnen weerstaan van al deze aantrekkelijkheden. Daarom is het zo belangrijk dat het eiland zich onderscheidt als unieke vakantiebestemming. Daar moeten we het van hebben, niet van de prijs concurrentie.' Positief nieuws was er zeker. Zoals de website van de VW, die in 2004 584.000 bezoekers trok, een aanzien lijke groei. Door het toenemend aan tal rechtstreekse boekingen, staat de reserveringscentrale van de VW on der druk, al viel de schade mee door dat er in de zomer juist meer (duur dere) boekingen zijn gedaan. Door flink in de kosten te snijden, vooral door het personeelsbestand met 8 medewerkers in te krimpen tot 24, bleef de VW aan het eind van het boekjaar aan de goede kant van de streep. Opvallend was dat het per centage Duitse vakantiegangers na jaren van daling voor het eerst weer toenam. Van 17,5 procent in 2002 naar 24 procent in 2004. Slechts 17 procent van de gasten kwam voor het eerst naar Texel en 40 procent is 10 keer of meer geweest. Dat is veel, maar wel iets minder dan in 2003 (46 procent). Uit de zogeheten Texelmonitor bleek dat Texel gemid deld een 8,4 scoorde. Een jaar eer der was dat nog een 8,6. Vooral de Duitsers zijn het eiland iets minder gaan waarderen. Het aantal gasten dat zegt Texel nogmaals te willen bezoeken daalde van 81 naar 63 pro cent. Er kwamen beduidend meer opmerkingen binnen over de slechte prijs-kwaliteitverhoudingen bij de horeca en over de vervuilde stranden. Uit de monitor bleek dat het aantal gasten dat vaak een restaurant be- zoekt met 14 procent is gedaald. Toekomstvisie na vijf jaar toe aan herziening structuurvisie 2020 is vijf jaar dat de discussie hierover werd loerd alweer toe aan herziening, ontwikkelingen in de agrarische ctor, de visserij en op andere ter- len zijn dermate hard gegaan, Ide gemeente het nodig acht er komende winter opnieuw over liscussie te gaan. Dat zei burge ester Geldorp gisteravond, tij de promotieavond van de Vin Question Plaza. dorp reageerde naar aanleiding 47 stellingen die de VW had •rgelegd aan ondernemer, waaruit meer bleek dat 60 procent het eens was met de stelling dat in hoogseizoen het maximum aan- bezoekers is bereikt. Vijftig pro lan de aanwezigen vond dat het ictieve gebruik van de toeristische ipplaatsen aan een hertelling toe Opmerkelijke uitkomst was ook dnekwart van de aanwezigen ld dat de strikte concentratie van risme in De Koog en De cksdorp moet worden losgelaten, en tegenstanders kwamen aan woord, met onder meer de op- rking dat er een soort toeristisch urn moet komen dat meedenkt if de toekomstige invulling van het 'Een fijne club die goede muziek pro beert te maken.' Zo omschrijft Joop Noom Excelsior, de vereniging waar hij op zijn tuba al tientallen jaren een deuntje meeblaast. Zaterdagavond werd zijn naam genoemd in het rijtje van jubilarissen, omdat de 71-jange Texelaar 60 jaar muziek maakt. Pagina 2 m Eilander Raad In het stadhuis van Dokkum is gister middag de Eilander Raad geïnstal leerd. Tijdens een bijzondere vergaderig van het Overlegorgaan Waddeneilanden (OOW) werd de raad officiéél in werking gesteld door minister Johan Remkes van Binnen landse Zaken. De raad wordt ge vormd door vijf leden van Texel, drie van Vlieland, vier van Terschelling, vier van Ameland en drie van Schier monnikoog. Pagina 3 Fietser gewond na aanrijding Een 67-jarige inwoner van Den Burg is zondagmiddag even na 16.00 uur gewond geraakt bij een aanrijding. De man reed over de Bernhardlaan en verzuimde voorrang te geven toen hij af wilde slaan. Hij kwam daardoor in botsing met een personenauto, be stuurd door een 57-jarige man uit De Koog. De fietser raakte gewond aan zijn rug en een heup. Hij is overge bracht naar het ziekenhuis in Den Helder. Jan-Sieme in documentaire Het opbouwen van strand paviljoen Paal 12 werd maandag door filmer Michiel Beishuizen vastgelegd. De opnamen worden gebruikt voor een documentaire die ongeveer vijftig minuten zal duren en waarin strandexploitant Jan-Sieme Dros centraal staat. Beishuizen wil het seizoen als een zich voortdurend herhalende cy clus in beeld brengen, van het op bouwen in het vroege voorjaar tot en met de afbraak in de herfst. Hij

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1