Sterk spel acteurs maakt langdradig stuk dragelijk ïïDierK spel acieurs maaKl Toneelvereniging Bethel op dreef F amilieberichten .TEXELSE j COURANT Van burgemeestersclubje tot officiële Waddenbestuurslaag ,euke typetjes en overtuigend pel van de acteurs zorgden voor dat de toeschouwers zich ijdag- en zaterdagavond pri- a vermaakten bij de jaarlijkse morstelling van toneelvereniging lethel. De keuze van het stuk a ras minder sterk, want na een eelbelovend begin was langdra- nou ,roet s. i Ie toneelvereniging van Bethel, jJJ oorheen Toneelgroep Zuid-Eier- jnd genoemd, leidde een tijd ng een slapend bestaan, maar iat de laatste jaren iedere winter IJprant voor twee leuke avonden, at is vooral te danken aan het nthousiasme van de spelers, die Pu teevast vol overgave de planken Ja„ ietreden. Het aardige is dat het leu( jezelschap niet alleen uit een vaste B. iem bestaat, maar ook geregeld lieuwelingen presenteert, ongetwij- ald een gevolg van het plezier dat H[„ )espelers met elkaar hebben. )e inhoud van de stukken is meest- van minder belang. Ook ditmaal ras het verhaal flinterdun. Spar- tboom S Sparreboom, een blijspel dne bedrijven, speelt zich af op et kantoor van een bedrijf dat zich ezig houdt met de in- en verkoop alles wat op het pad van de igenaren terechtkomt. Hoewel bei heren. twee broers, erg gewich- *igdoen, wordt de zaak vooral dragen door hun secretaresse, uiterst punctuele juffrouw Annie, sb'eii10 de ma9azijnchef Appie, die erg "Jrs |oed is in het slijten van op het oog gi iiverkoopbare waar. Wanneer de VERVOLG VAN PAGINA 1 Toneelstuk an; Jeschnjver reageerde opgetogen op )0 Et bericht dat zijn stuk in Amerika iO (ordt uitgegeven. 'Het voelt alsof één ste-vsi je kinderen is geëmigreerd. Nu iarS wed; het spannend of ze het stuk s s jpanopvoeren. Toneelspelen is be- jk populair in de Verenigde Sta te!. allerlei plaatselijke groepen, eiotraaarvooral op scholen. Het is jam ier dat scholieren door de aard van itstuk met echt mijn doelgroep zijn.' erij Eldridge is gevestigd in i, maar bestrijkt met haar cata- ivfeüs en website de hele Verenigde te'en. Ze heeft bovendien de rech- iivoor Bremers stuk in Canada, s schrijver; 'Misschien is het een tike ingang en kan ik er nog meer eik verkopen.' Vorig jaar al werd Het ibroken licht van Troost uitgegeven Duitsland. Zover bekend is het daar ogniet gespeeld. Bremer heeft on- eveer veertig toneelstukken ge wen. De meeste zijn uitgegeven aorVink. VERVOLG VAN PAGINA 1 Peuterspeelzalen oustra wil in alle speelzalen werken net groepèn van maximaal twaalf inderen, die worden begeleid door én leidster en één hulpouder. In de ifaktijk betekent dat voor de spéél- sten in de buitendorpen nauwelijks en verandering. Voor Spelemaer in o* )en Burg zijn de veranderingen gro- omdat daar met een groep van 'jmaal 24 kinderen werd gewerkt, foor Spelemaer moet de komende Rn ook naar nieuwe huisvesting lorden gezocht. De peuterspeelzaal voorlopig in het huidige onder ga* »men aan de Slingerweg (Pharos Hurt de ruimte in Het Zwin straks van italpa), maar het semi-permanente tebouw mag met langer dan maxi- vijf jaar blijven staan. In de Mtendorpen neemt Pharos even- ens de huurcontracten over die met de dorpshuizen heeft (gesloten. Phar°s jjl te oprichting van de nieuwe brede j telzijnsstichting is inmiddels een feit. 'lin maart zijn de statuten bij de teris gepasseerd. De Raad van foezicht (het bestuur) bestaat tot nu os uit directeur Jan van Andel van de Khting Wonen Texel. Adviseur Mart (hij adviseerde de gemeente fsi de nieuwe brede welzijns- z lichting) is tijdelijk directeur en mstra is als medewerkster in dienst snomen. Zij houdt zich ook bezig tel de oprichting van het dorps- teunpunt in Oosterend. Volgens ^preeuw is het de bedoeling nog de zomer meer mensen in de aad van Toezicht te krijgen. Streven maximaal vijf. Als de peuter- qekli 3eel2alen zijn ondergebracht, richt preeuw zich verder op gesprekken □eof P onder meer de SWOT, het (jj sugd- en Jongerenwerk en de Mu- to en Dansschool over de vraag in gj i oeverre zij onderdeel van de nieuwe *ede welzijnsstichting willen wor- Wal zijn ogen zagen maakten zijn handen Waarom al dat vechten Waarom al die pijn Je wilde hier met weg Je wilde bij ons zijn De strijd was oneerlijk en geheel niet terecht Je wilde graag verder maar verloor dit gevecht Na een lange strijd is toch nog plotseling van ons heengegaan mijn lieve man, mijn maatje, onze lieve vader en opa Hendrikus Fransiskus Jazet 26-9-1930 14-3-2005 J. Jazet-Snijders Herma en Charles Tom, Robin Ineke en Nico Frank t, Stephanie. Ricardo Wagemakerstraat 30 1791 EK Den Burg. Gelegenheid tot condoleren vrijdag 18 maart van 19.00 - 20.00 uur in Uitvaartcentrum Texel en na de crematieplechtigheid in het crematorium. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op zaterdag 19 maart om 11.00 uur in crematorium Schagerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Lieve opa wij kunnen nu nooit meer langskomen om even gezellig een praatje te maken met u Lieve opa, we zullen u heel erg missen. Frank tStephanie en Ricardo Je moeder blijft je moeder, zo eigen en vertrouwd; Je wilt haar met graag missen, omdat je van haar houdt Maar eens dan komt de dag dat je haar moet laten gaan. Je verstand zegt dat het goed is, maar in je ogen blinkt een traan. Bedroefd om haar heengaan, maar ook dank baar voor alle liefde en goede zorg die wij van haar mochten ontvangen, geven wij kennis dat, in de vertrouwde omgeving bij Ineke thuis is ingeslapen onze lieve, onvergetelijke moeder, schoonmoeder en lieve oma Anna Bugel-Rijk weduwe van Johannes Bugel Den Burg. Alkmaar, 22 december 1930 10 maart 2005 Ineke en René Sandra en Bram Ronald Dia en Erwin Cataloniëstraat 1Alkmaar. Correspondentie-adres; Hiemerwaard 112,1824 SR Alkmaar Moeder is thuis, alwaar geen bezoek. De crematieplechtigheid zal plaatsvinden woensdag 16 maart om 17.00 uur in het cre matorium te Schagen, Haringhuizerweg 3. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de plechtigheid in de ontvangkamer van het cre matorium. In liefdevolle herinnering nemen wij afscheid van onze schoonzuster en tante Anna Bugel-Rijk Marg Bartha en Boet Wolter en Hanny Neven en nichten Waarom Waarom nou jij Waarom kon je niet even wachten Pa, ik kan je nog niet missen Je hebt je strijd moedig gestreden Ik hou van je DINSDAG 15 MAART 2005 ster, gestalte gegeven door Miriam Slot. Zij stond voor het eerst op de planken, maar dat was niet te zien. - Slot was het prototype van de direc- CtA^ r*r\rv <-*r*TAI IVC* moo /T tiesecretaresse: punctueel, beleefd, foontje of onverwacht verzoek met een glimlach afwerkt. De broers Sparreboom werden gespeeld door Frans van Thienen Aangehoord door minister Johan Remkes houdt Frans Visman zijn maiden speech. Mark Sparreboom (gespeeld door Frans van Thienen) is erg enthousiast over de gedaanteverwisseling van zijn werkster (Lindy Stroo). Zijn broer Kees Sparreboom (Henk van Slageren) kijkt met gemengde gevoelens toe. Magazijnchef Appie (René Hovestad) en secretaresse juffrouw Annie (Miriam Slot) hebben heel andere zorgen. iFoto joop nommets) strenge belanginspectrice mevrouw Van der Meer ontdekt dat Betsy, de buitenlandse werkster, zwart wordt betaald en bovendien illegaal in het land verblijft, moeten de twee al hun inventiviteit gebruiken om de situatie meester te worden. Appie stelt zijn bazen voor dat één van hen met de werkster trouwt, maar die voelen daar niets voor. Maar nadat ze na een bezoek aan een schoonheidsboerderij van een slon zige sloof blijkt te zijn veranderd in een exotische schone, denken ze daar plotseling heel anders over. Ondertussen slaagt de magazijn chef er binnen een mum van tijd in een hele partij sekspoppen aan een bejaardentehuis te verkopen en ziet hij zelfs kans geld te verdienen aan de valse merkhorloges die de werkster in een onbewaakt ogenblik heeft besteld. Het einde lijkt wel een parodie op een blijspel, want dan trouwt de oudste van de broers met Betsy en de jongste met de belas- tinginspectrïce, die leuker is dan op het eerste gezicht leek, terwijl ook de magazijnchef en de secretaresse elkaar eindelijk vinden. Wanneer ook de oude mevrouw Sparreboom, de moeder van de twee directeuren, in blijkt voor een avontuurtje, wordt ze tot haar ontsteltenis gekoppeld aan een sekspop. Contrast Het begin, toen de spelers voor het eerst hun opwachting maakten en Verkoop brandstof maakt weinig kans Plannen van Bonne Mechanisatie in Midden-Eierland om opnieuw een verkooppunt voor brandstof op te richten, lijken weinig kans te maken. Zowel milieukundig als verkeerstechnisch zijn er volgens de gemeente belemmeringen. Wethouder Nel Eelman zei gistera vond in buurthuis Bethel in Zuid- Eierland somber gestemd te zijn over de mogelijkheden. 'Er zijn tegen woordig andere milieuregels dan pakweg vijftien jaar geleden.' De raadscommissie Grondgebied was gisteren naar Bethel getrokken om er de vijf inspraakreacties te behande len die op het nieuwe voorontwerp bestemmingsplan voor Midden- en Zuid-Eierland zijn ingediend. Een van de reactie was van Bonne en daarin werd de gemeente verzocht rekening te houden met een nieuw verkoop punt voor brandstof. Volgens de ge meente moet zo'n voorziening op zo'n groot mogelijke afstand van de bebouwing aan Oorsprongweg 61 komen, maar is verplaatsing richting Jaap de Graafbokaal Mike Jimmink eindigde zondag in manege Akenburg als eerste in de zesde menwedstrijd om de Jaap de Graafbokaal. Deze plaats had zij te danken aan haar hoge cijfers, aangezien er nog twee andere com binaties waren met hetzelfde aantal punten. In dat geval beslist het hoogst genoteerde cijfer, bij Jim mink een 9. Greet van der Spruijt werd tweede. Jan Schaap derde. Bij de zwaardere dressuurproef werd Hans Boom eerste, gevolgd door Piet Beers en Wendy van Elk. Deze zesde wedstrijd was de laat ste wedstrijd voor de finale, die op zondag 17 april wordt gehouden. Piet Beers leidt het algemeen klas sement met 99 straf punten. Uitslagen: Eerste proef - LMiek Jimmink, 50++ straf- punten; 2.Greet van der Spruijt, 50+. 3.Jan Schaap. 50 Tweede proef - l .Hans Boom. 47 strafpunten: 2.Piet Beers, 48. 3.Wendy van Elk, 51. Algemeen klassement - 1 Piet Beers. 99 strafpunten. 2.Frits van der Gracht. 104. 3 Wendy van Elk, 111. 4 Robert Frido Boom. 112 de gebeurtenissen elkaar in hoog tempo opvolgden, beloofde veel, maar het tweede bedrijf was al min der verrassend en na de pauze ver dween de vaart bijna helemaal uit de voorstelling. Dat er tot het eind toe genoeg viel te lachen, kwam geheel en al op conto van de spelers. Uitblinkster, zoals vaker, was Lin dy Stroo, die de werkster speelde. Prachtig was het contrast tussen de sloof die ze vóór haar behande ling in de schoonheidsboerderij en de zelfbewuste exotische schone die ze erna was. Knap was ook dat ze het buitenlandse accent dat ze zich had aangemeten conse quent volhield. Dat het taaltje meer op Zuid-Afrikaans leek dan op dat uit één van de voormalige Sowjet- republieken, was daarbij van minder belang. Een grappige vondst was haar opmerking in een gesprek met een familielid dat ze 'niet in die Ruski' kon praten, omdat anders de mensen in de zaal het niet zouden begrijpen. Uitstekend spel was er ook te zien van René Hovestad als magazijn chef Appie. Hovestad bewoog zich zelfverzekerd en nonchalant kauw gom kauwend over het podium, als de duvelstoejager die goed weet dat het zonder hem een zootje zou worden op het bedrijf. Ook zijn plagerijtjes en pogingen de secre taresse het hof te maken, waren zeer overtuigend. Een groot compli ment verdient ook zijn tegenspeel- en Henk van Slageren. Door het sappige Rotterdamse accent en het komische voorkomen van de één en de droge uitdrukking van de ander waren ze tegenpolen, al hadden ze nog wel wat meer afstand van elkaar kunnen nemen. Hevig bevend, zwaaiend met haar stok en met een scheve nek van de ouderdom bracht Mies Zoetelief de bemoei zuchtige moeder Sparreboom tot leven en dat ging haar goed af. Ank Westdorp had de meest ondank bare rol, want van de bureaucrati sche belastinginspectrice viel moei lijk iets te maken. Ze leverde echter een degelijke prestatie. Peter Wetsteen maakte zijn debuut als regisseur. Hij werd daarbij gehol pen door Saskia Slot. Ze verdienen een compliment voor het fraaie kan toor en de bijbehorende geluiden. Gek was wel dat de magazijnchef bij de eerste voorstelling voortdu rend door lege ordners bladerde, een onvolkomenheid die naar ver luidt de dag erop was verholpen. Janny de Ridder moest er als souf- fleuse goed het hoofd bij houden. Terwijl hele fragmenten op het oog probleemloos verliepen, moest ze onverwachts toch weer bijsprin gen omdat spelers hun tekst kwijt waren. Henme Ploeger en Janneke Daalder hadden veel werk gemaakt van de kapsels en de gezichten van de spelers. Joop Rommets het kruispunt Oorsprongweg/Hoofd- weg niet wenselijk. Eelman beloofde het onderwerp ondanks de belem meringen toch mee te nemen in een nader overleg dat nog met Bonne wordt gevoerd. De ondernemers vroegen de ge meente hun bedrijf in het nieüwe be stemmingsplan zo te beschrijven dat de reparatie van machines die voor onderhoud aan groenvoorzieningen worden gebruikt mogelijk blijft. De gemeente wil Bonne Mechanisatie in het nieuwe bestemmingsplan be stemmen in milieuklasse drie, met als specifieke bestemming staal constructiebedrijf en landbouw- mechanisatiebedrijf met detailhandel. In de praktijk komt het erop neer dat de bestaande situatie constaterend wordt bestemd. Door het ontbreken van de term groenvoorzieningen was bij Bonne de zorg gerezen dat dat in de toekomst belemmeringen voor de bedrijfsvoering kan opleveren. Een woordvoerder van de gemeente ver wachtte dat dat met zo is. Jan Kool hof (CDA) gaf wethouder Eelman het advies mee in de bednjfsomschnjving 'mechanisatiebedrijf voor landbouw, tuinbouw en groenvoorzieningen' mee te geven, zodat het bedrijf altijd goed zou zitten. Het voorontwerp bestemmingsplan wordt eind maart opnieuw ter inzage gelegd. EcoMare op tv Mede naar aanleiding van de ten toonstelling Buitrug, het tragische einde van een vrolijke walvis, staat EcoMare volop in de belangstelling van de landelijke omroepen. Zo was afgelopen weekend op RTV Noord-Holland een vraaggesprek met conservator Arthur Oosterbaan over de tentoonstelling te'zien. Ook het NOT-programma Nieuws uit de Natuur (schooltelevisie) besteedt aandacht aan de buitrug, en wel op vrijdag 18 maart. Bij Nieuw in Neder land (AVRO, Nederland 1) wordt op 26 maart gesproken met conservator Arthur Oosterbaan, educatief mede werker Pierre Bonnet, preparateur Chris Walen en jutter Maarten Boon over het skelet van de buitrug, 'de nieuwe aanwinst van een Nederlands museum'. Verder werkte EcoMare mee aan de NOT-programma's Huisje Boompje Beestje, die op 9, 23, 30 mei en 6 juni worden uitgezonden. In deze programma's wordt aandacht besteed aan de zee. Hierin treden ook Texelse kinderen op. De AVRO zendt in de zomer twee programma's uit over dieren en natuur op Texel, waaraan EcoMare medewerking ver leende. De tentoonstelling over de buitrug is te zien tot 31 oktober. G-team verliest in spannend duel Na een spannende wedstrijd, die alle kanten leek op te kunnen, moesten de G-voetballers van Texel'94 zaterdag op eigen veld toch het hoofd buigen voor Argon. De tegenstander uit Mijdrecht scoorde één keer meer en won met 2-3. Texel'94 was uit op revanche, want in Mijdrecht werd het eerder dit sei zoen 2-1 voor Argon. In tegenstel ling tot toen was de ploeg vrijwel compleet. Robbin Boogaard was er weer bij, alleen Jan Frans Have- man moest verstek laten gaan. Ook coach Klaas van den Berg was present. In de beginfase verliepen de zaken voorspoedig voor de Texelaars. Bin nen tien minuten werd het 1-0, toen de keeper van Argon zich verkeek op een corner van Raymond Mola nus. Hij liet de bal uit zijn handen glippen en zag Annie Brouwer een voudig profiteren. Ook in het vervolg was Texel'94 sterker, maar Molanus, Brouwer en Boogaard schoten niet nauwkeurig genoeg of zagen de keeper redding brengen. Snel na rust scoorde de jonge spits van Argon de gelijkmaker en even daarna zette zijn collega de ploeg ook op voorsprong (1-2). Texel'94 leek geslagen, maar kwam met een gelukje weer op gelijke hoogte. Dank ging uit naar een verdediger, die de bal uit een voorzet van Raymond Molanus ongewild in eigen doel kopte. Even daarna kwam Argon toch weer op voorsprong. Schutter was de maker van het tweede doel punt, die de bal hard in de rechter- kruising schoot. Nóg was Texel'94 niet kansloos. De ploeg kreeg meerdere kansen, maar Brouwer, Molanus en Boog aard slaagden er niet in te scoren. De mooiste poging kwam op naam van Jos Bakker, die vanaf vijftien meter op doel knalde. De keeper bracht echter knap redding. Zaterdag spelen de Texelaars thuis tegen Koedijk 2, waarvan in de uit wedstrijd met 0-1 werd gewonnen. In het stadhuis van Dokkum is gistermiddag de Eilander Raad geïnstalleerd. Tijdens een bijzon dere vergaderig van het Overlegor gaan Waddeneilanden (OOW) werd de raad officiéél in werking gesteld door minister Johan Remkes van Binnenlandse Zaken. De raad wordt gevormd door vijf leden van Texel, drie van Vlieland, vier van Terschelling, vier van Ameland en drie van Schiermonnikoog. Het doel van de raad is om het zelfstan dig bestuur van de vijf wadden eilanden door onderlinge samen werking overeind te houden. menwerking een prestatie van for maat. Hij riep de overheid op om op korte termijn te investeren in de waddenacademie. 'Een dergelijk kenniscentrum is hoogstnoodzake lijk. Wacht daarom met tot de boring van gas uit de Waddenzee een feit is maar geef een voorschot uit het waddenfonds - dat op termijn met de aardgasbaten moet worden gevuld. Maak een royaal gebaar zodat we raad. Hij hoopte dat de eilanden, die zich lange tijd hebben gekoesterd in de afzondering, straks met weder zijds respect gaan samenwerken. 'Als deze club straks goed blijkt te functioneren, kan het heel goed zijn dat u een goed gehoor vindt krijgt bij de regering. Gemeenteraadslid Frans Visman pleitte in zijn maidenspeech voor de invoering van plantaardige olie als brandstof voor de eilander veerbo ten. 'Varend over het werelderfgoed naar de parels van de Wadden met schepen die op koolzaadolie varen. Voorzitter Paul Verhoeven - burge meester van Ameland - sprak giste ren van een gedenkwaardige verga dering. De samenwerking tussen de eilanden stamt uit 1984. toen de Waddenzee gemeentelijk werd inge deeld. Wel eens aangeduid als een 'burgemeesterclubje', is het samen werkingsverband nu uitgegroeid tot een bestuurslaag die gezamenlijk beslissingen kan nemen. Verhoeven sprak de wens uit dat er in de toekomst door de rijksoverheid wat vaker mét de bestuurders uit het gebied wordt gesproken. 'Tot nu toe wordt er wel erg veel voor ons ge dacht en over ons gesproken.' Minister Johan Remkes spak lovende woorden aan het adres van de bestu ren van eilanden en provincies. 'Uw leven is verbonden met een wonder dat eiland heet. Een wonder dat u er - getuige de laatste berichten over de zeespiegelrijzing - nog steeds kunt wonen. En een wonder waar u jaar in jaar uit weer van geniet, Remkes sprak zijn bewondering uit voor de snelheid waarmee de waddenraad tot stand is gekomen. 'Ik hoop dat de toekomst van dit gebied bij u in goede handen is.' Commissaris van de Koningin Ed Nijpels van Friesland noemde de sa- Wethouder Nel Eelman en enkele ambtenaren toasten in de raadzaal op de oprichting van de nieuwe Eilander Raad. Ze hieven tegelijkertijd met hun collegae op de andere eilanden en in Dokkum het glas, terwijl ze elkaar via het nieuwe video-conferentiesysteem zagen. daar snel mee kunnen starten.Tegen de gementeraadsleden die nog twij felen over het nut van de Wereld- erfgoedstatus voor de Waddenzee zei Nijpels het ondenkbaar te vinden dat er nee tegen wordt gezegd. 'Dit is een unieke kans die u met beide handen aan moet gnjpen. Zeker na de toezeggingen van minister Veer man van LNV, dat de status geen in vloed heeft op de regelgeving voor het gebied.' CdK Harry Borghouts van Noord- Holland benadrukte dat zijn provincie van harte heeft meegewerkt aan de tot standkoming van de Wadden- Dat zou toch een fantastisch milieu vriendelijke zaak zijn.' Visman benadukte dat de beide provincies hier daadwerkelijk over willen mee denken. Het OOW reikte gisteren de jaarlijkse waddenpluim uit aan burgemeester Roel Cazemier van Dantumadeel Cazemier was gisteren niet alleen gastheer van de vijf eilanden, maar heeft als voorzitter van de Raad voor de Wadden belangrijk werk gedaan, oordeelde het bestuur, Tekst en fotc

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 3