Spannende tijden voor voetballer Sieme Zijm 'Het wordt een echte trekker voor het dorp 'Foto moet perfect zijn /oor stimuleren verkoop parrière als prof staat op het spel De Koog positief over komst Lidl 'ieter de Vries dé fotograaf op TEFAF in Maastricht i v(.kl VVBÊ,| TEXELSE 7 COURANT MET ALLES Arjen van Diepen en Steven Pels brengen cdcff(jp s°st/on Sóbelapy Mustapha DINSDAG 15 MAART 2005 jna tien jaar na zijn debuut bij AZ Alkmaar dreigt er een einde te tuien aan de loopbaan van Sieme jm als profvoetballer. Aan het ide van dit seizoen loopt zijn ntract bij Go Ahead Eagles af en zien de precaire financiële situa- bij de eerstedivisieclub uit iventer is het nog maar de vraag de27-jarige oud-speler van ZDH Texelse Boys er kan blijven. Met ied spel hoopt hij zich in de kij- te spelen bij andere betaald- ttoalorganisaties. beetje teleurgesteld kijkt Zijm te il op zijn tijd bij Go Ahead, die al- er bijna drie jaar duurt. 'Ik had er meer van verwacht: Toen ik am was al flink geïnvesteerd in uwe spelers en waren er nog meer toekomstplannen. Binnen je jaar wilden ze terug naar de ere- lisie. Maar die plannen bleken een jitbel, want er was helemaal geen d. In het eerste jaar ging het nog I. We speelden in de top vier en tóen de nacompetitie, maar daar- gmg trainer Maaskant weg en dsdien is het een kwestie van al maar saneren geweest.' e jaar geleden redde de ge- ente Deventer Go Ahead door een ng van 1,5 miljoen euro te ver- ikken, maar halverwege het lo lde seizoen werd de nood op- jw acuut. Toen Go Ahead Eagles in uitzicht kon bieden op een ver- erde situatie, dreigde de KNVB de uit de competitie te halen. De neente voelde er aanvankelijk nig voor opnieuw in de bres te springen, maar toen duidelijk werd dat daardoor een einde zou komen aan het voortbestaan van de in 1902 opgerichte club, ging de gemeente raad na aandringen van burgemees- op naam van Zijm, die op de dag van zijn zevenentwintigste verjaardag (op 25 januari) tien minuten voor het einde op ongelukkige wijze in eigen doel schoot, nadat hij eerder in de ter en wethouders tóch akkoord met wedstrijd nog een kans had gehad financiële hulp. Inmiddels hebben ook enkele investeerders laten weten wel brood te zien in Go Ahead. On der hen oud-international Mare Over- mars, die als beginnend prof in De venter voetbalde. Zorgen De zorgen zijn echter nog lang niet voorbij en dat heeft zijn weerslag op de selectie. Ook op Zijm, die in Vlaardingen samenwoont met zijn vriendin en vanwege de onzekere toekomst bij Go Ahead heeft beslo ten voorlopig niet naar het oosten van het land te verhuizen. 'Je hoeft me zijn ploeg op voorsprong te schieten. 'Ja, we scoorden in eigen doel, maar ik weet met meer wie dat deed', kan Zijm weer met zichzelf spotten. Dat succesjes maar mondjesmaat wor den geboekt, verbaast hem niet. 'We hebben een erg jong team. De meeste jongens komen uit het tweede team of bij de amateurs van daan. Ik behoor zelf al tot de oude ren. Je kunt niet verwachten dat je met zo weinig ervaring veel wedstrij den wint, zeker niet als het al wat moeilijker gaat.' Toekomst echt niet te motiveren, hoor. Het is Over twee weken praat Zijm met de nog steeds hartstikke leuk om voet- clubleiding over zijn toekomst bij Go balier te zijn. Maar het is wel eens Ahead. Veel vertrouwen dat hij ook moeilijk als je na twee uur rijden in het komend seizen nog in Deventer voet stadion komt en je hoort dat de KNVB balt, heeft hij niet. 'Ik denk dat ze me ons wegens de financiële problemen wel willen houden, maar als ze geen puntenaftrek wil geven.' geld hebben, wordt het moeilijk. En Ook sportief maakt Go Ahead een ik heb ook niet zoveel zin om voor moeilijk seizoen door. Na drieën- veel minder of zelfs maar de helft van twintig wedstrijden neemt het team wat ik nu verdien te voetballen.' de dertiende plaats in de eerste divi- Daarmee dreigt een einde te komen sie in en gaapt er zelfs met de ploe- aan de carrière van de oud-Texelaar, gen in de subtop een flink gat. Een die tien jaar geleden nog zo veelbe- lichtpuntje was dat de Deventenaren lovend begon. In het voorjaar van zich bij de zestien beste clubs van 1995 maakte hij als zeventienjarig Nederland wisten te plaatsen in de talent een stormachtig debuut bij AZ strijd om de Amstel Cup. In de in Alkmaar en voetbalde hij zelfs een achtstefinale werd Go Ahead uitge- tijdje in het Nederlands Elftal voor schakeld door eredivisievereniging Willem II. Het enige doelpunt kwam Sieme Zijm (links) vecht een verbeten duel uit met Iwan Redan van Willem II. De oud- Texelaar zou later in de wedstrijd in eigen doel schieten. (Foto websllt GA Eaglos) Bommel (nu PSV, red.) Arnold Brug- gink en Victor Sikora (beiden Hee renveen). Als je dat rijtje ziet, met Zijm ertussen, vraag je je af wat er is mis gegaan', spot hij. 'Waar dat aan ligt, is moeilijk te zeggen. Je moet ook een beetje geluk hebben. Ik ging van AZ naar Zwolle, hoewel ik wel had kunnen blijven in Alkmaar, en kwam toen terecht in een team dat niet draaide. Om dan als jonge voetbal ler je team op sleeptouw te nemen, is erg moeilijk.' Zijn carrière leek gered toen hij na drie seizoenen bij AZ en twee seizoenen bij FC Zwolle in 1999 naar Sparta ging. Hij beleefde er mooie tijden, kon bijna altijd rekenen op een plaats in het basisteam en leerde veel bij van trainer Frank Rijkaard, die voor die tijd al bondscoach was geweest en nu furore maakt bij Barcelona. Sparta kwam echter in financiële nood en deed aan het eind van het seizoen 2002-2003 een groot deel van de selectie in de uitverkoop, onder wie Zijm. Zwaar weer Dat ook zijn huidige club in zwaar weer verkeert, verbaast hem niet. 'Het is moeilijk in de voetballerij. In de eerste divisie hebben bijna alle clubs problemen en ook in de eredivisie hoor je daar steeds meer over. Het spelers van zijn leeftijd. 'Ik speelde in wordt daardoor moeilijk nog een club die tijd met jongens als Mark van me Zijm werd vorige week door weekblad Voetbal International gekozen in het elftal van de week. te vinden, want bijna nergens is geld om spelers te kopen. Erg vervelend en het is maar afwachten of het nog goed komt. Ondertussen moet ik gewoon mijn uiterste best doen.' Hoop kan hij putten uit zijn eigen prestaties van de laatste weken. Hoe wel hij in de verdediging stond opge steld, scoorde hij vorige week na een fraaie solo het openingsdoelpunt te gen Helmond Sport, in een wedstrijd die Go Ahead met 3-0 won. Voetbal International beloonde hem voor zijn prestatie met het cijfer 7 en gaf hem een plaatsje in het (symbolische) elf tal van de week. Volgens hetzelfde weekblad is Zijm met een gemid delde van 5,74 één de vier beste spe lers van Go Ahead. 'Je moet met te veel waarde aan de cijfers van Voetbal International toekennen. Maar het is best leuk en ik sta daar door wel in de belangstelling.' In De Koog wordt met spanning uitgekeken naar de opening van de Lidl, komende woensdag. 'Het wordt een echte trekker voor het dorp', verwacht Kees Moormann van slagerij lepe de Boer. Ook col lega Arjen van Diepen, mede-eige naar van supermarkt Super de Boer, bekijkt het positief. 'Een ver andering, geen bedreiging. Er komt in ieder geval veel meer reu ring.' Zekerheidshalve wordt zowel de supermarkt in De Koog, als de Super aan de Vogelenzang in Den Burg helemaal up-tot-date ge maakt. Zes jaar geleden verhuisde slagerij De Boer vanuit het dorp naar de Nikadel. 'Het is me niet tegengeval- zou de zaak in april 2004 open gaan, maar dat duurde dus wat langer. Ach, het hoort ook een beetje bij De Koog. Met de komst van de Lidl verwacht ik dat de stroom mensen naar De Koog een flinke impuls zal krijgen. Eigenlijk had ik dit niet kunnen be denken. Het pakket waarvoor je in De Koog straks terecht kunt, wordt een stuk breder. Ik denk dat het goed is voor de klandizie. Wat ik zo om me heen hoor, is iedereen in De Koog er blij mee. Ik denk dat we er vooral in de winter beter van worden. Tot dus ver moest er in die periode geld bij, maar met extra klanten hoop ik dat we ook in de winter winstgevend kun nen draaien.' Vanuit zijn slagerij kijkt hij uit op de Lidl. 'De Koog kan nau welijks wachten. Ik zie de laatste tijd len, je merkt dat mensen toch liever een hoop zenuwachtige mensen hun boodschappen aan de buiten- rond het pand.' kant van het dorp doen. Hier hebben ze alle ruimte om hun auto te parke ren. We hebben nu al meer aanloop dan aan het plein.' Hij is blij dat er een eind is gekomen aan de onzekerheid over de invulling van de Nikadel. 'Er waren veel geruchten. Eerst zou het de Aldi worden en toen de Lidl. Toen is de grootste en meest ver arde kunst- en antiekbeurs ter reld. De TEFAF (The European Art Fair) in het MECC in lastricht. Kunst- en antiekhan- toren uit de hele wereld zijn er rlijks present met kunstschat waarvan de waarde tot in de ioenen euro's loopt. En daar Ben de top van de kunstwereld pt zestien dagen lang een ttlaar rond om in opdracht van handelaren de meesterwerken de gevoelige plaat vast te leg- n. Voor het vijftiende jaar is ter de Vries uit Den Burg deze Sen dé fotograaf van de TEFAF. lennen hem er allemaal. Is het niet 'f zijn opvallende haardos, zijn lera's of zijn trolley met materiaal, is het wel door de kaasjes van fênspyk die hij jaarlijks aan de kunst- en antiekhandelaren uitdeelt. Texelse smeerkaas, toast en als extra service een campingmesje om de kaas op de toast te kunnen smeren. Voor de kunsthandelaren uit binnen- en buitenland is het duidelijk als ze de Texelse kaas in handen krijgen: mijn heer De Vries is ook weer van de par tij. 'Ze krijgen er allemaal een van mij', zegt De Vries. 'Of ik nu voor ze werk of niet. Het is meteen ook een stukje Texelpromotie en ik geef het gratis.' De Vries verricht het grootste deel van zijn werk in een studio die de TEFAF speciaal voor hem achter de schermen heeft ingericht. Handelaren die hun werk op de foto willen heb ben, kunnen a la minute een beroep op hem doen. De foto's worden ter plekke aan geïnteresseerden meege geven en soms gaan ze zelfs direct na het afdrukken met het vliegtuig naar het buitenland, zodat een han- op de TEFAF te maken. Voor digitale foto's beschikt hij een camera met zeventien miljoen pixels, waarmee hij digitale foto's maakt die tot poster formaat kunnen worden vergroot. De Texelaar kwam vijftien jaar gele den in contact met de TEFAF via een Amsterdamse kunsthandelaar. De beurs had een fotograaf nodig die permanent aanwezig kon zijn en op delaar een potentiële koper daar kan wie de handelaren voor honderd pro- laten zien wat hij op de TEFAF heeft cent konden rekenen. De organisatie staan. Omdat het vaak om dure schil- g,ng nje, over bbn nacht ijs. 'Pas na denjen of andere meesterwerken drie jaar hadden ze voldoende ver gaat. wordt het verzenden van zo'n trouwen in me en mocht ik b|ijwJn afbeelding met afgedaan met een inmiddels heeft De Vries voor drie- digitaal fotootje dat even via internet kwart voor de ongeveer tweehonderd wordt verstuurd. De Vries: 'Die foto's kunsthandelaren die |aarli|ks op de moeten de verkoop stimuleren, dus beurs staan foto.s gemaakt. Zijn re- ze moeten perfect zijn. Een groot deel van de foto's wordt putatie is goed. 'We hebben ook met de organisatie van de TEFAF een inmiddels digitaal gemaakt. Maar als goecje verstandhouding opgebouwd, het erop aan komt, werkt De Vries We mogen bijvoorbeeld zelfs voor en nug met een traditionele platen- na de openings-en sluitingstijden op camera, waarbij een zwart doek over de beurs werken ondanks de stren- het hoofd van de fotograaf gaat. 'Bij ge beveiliging die er is.' zo'n camera stel je nog scherp door De Vrjes vormt een hecht team met de lenzen heen en weer te schuiven. Zljn vrouw Janneke Goënga, zwager Maar je maakt er dia s van 20 bij 25 Ko Vinke en Lex A,bers A,bers assis_ centimeter mee met werkelijk de teert hem bij het maken van de foto's prachtigste kleuren. De Vries schat en Vinke rjjdt a|s koerjer dagelijks op op de traditionele manier gemiddeld en neer naar een fotolaboratorium in zo n honderd tot honderdvijftig dia s voerendaal. Handelaren hoeven niet langer dan een paar uur op de foto's te wachten. De Vries: 'We kennen ondertussen alle sluipwegen van Maastricht naar Voerendaal wel om de verkeersdrukte rond Maastricht te kunnen omzeilen.' Het merendeel van de foto's wordt in de studioruimte gemaakt. De kunst werken worden dan speciaal die kant uit gebracht. En als het anders moet, trekken De Vries en Albers met een trolley vol apparatuur de ruim twintig duizend vierkante meter grote beurs- vloer op. 'In die wagen zit alles wat we nodig hebben om ter plekke aan de wensen van de handelaren te vol doen. De wagen is in de loop der ja ren uit ergernis geboren. Dan was je al onder druk bezig en had je bijvoor beeld de juiste lens niet bij je of je kwam erachter dat ergens een lens was blijven liggen. Nu hebben we al les bij elkaar en we vertrekken ook pas weer als de hele wagen compleet is.' De trolley is zelfs voorzien van een rijdende ezel om schilderijen op te kunsthandelaar Jean-David Cahn uit het plaatsen. Tot welke verkopen Zijn fo- (FotoMvchHvrvo) to's uiteindelijk leiden, weet De Vries niet. Hoeft hij naar eigen zeggen ook niet te weten. 'Mijn taak zit erop als ik de foto heb geleverd.' Om zestien dagen lang onder tijds druk continu perfecte foto's te kun nen maken, houdt de Texelse ploeg zich in Maastricht aan een strikt ritme. Vooral op tijd eten en drinken is vol gens De Vries een belangrijk middel om scherp te blijven. 'Anders houd je dit niet vol. We beginnen elke dag om half acht 's ochtends en pas in de loop van de avond zijn we klaar. Dag licht zien we deze dagen nauwelijks.' Een andere belangrijke factor in het spel is volgens De Vries boer Wouters in het Limburgse plaatsje Terlinde, waar de ploeg jaarlijks een huisje huurt. 'Alles is geregeld als we daar komen. Zelfs de boodschappen wor den voor ons gedaan. Dat is een gastvrijheid waar we op Texel nog wat van zouden kunnen leren. Je hebt geen zorgen van het huisje aan je hoofd, zodat je je volledig op de foto's kunt richten.' Via de TEFAF is De Vries ook een bekend gezicht geworden op kunst en antiekbeurzen in Amsterdam, Den Bosch, München en Basel. De con tacten hebben hem eveneens diverse internationale opdrachten opgele verd. 'Een paar jaar geleden moest ik bijvoorbeeld opeens naar Londen om een dia van een schilderij te maken. De bazen daar vonden dat anderen het niet goed hadden gedaan, dus ze wilden dat ik kwam. Dat was 's mor gens heen, twee dia's maken en 's avonds gingen we alweer terug naar Nederland. En ik illustreer ook boe ken. ik heb er nu zo'n veertig op mijn naam staan.De Vries hoopt zijn werk op de TEFAF nog een paar jaar te kunnen blijven voorzetten. 'Als je ziet wat voor een organisatie dit is en wat voor een beurs hier wordt neergezet. Het is prachtig. Ik was een paar we ken geleden in Panjs en daar werd mij gevraagd of ik nog naar het Louvre zou willen gaan. Maar ik heb nee ge zegd, omdat ik wist dat ik hier op de TEFAF zou zijn. Ook musea bezoe ken deze beurs om kunstwerken of antiek te verwerven. De organisatie streeft ernaar om dit één van de beste beurzen ter wereld te laten zijn. Ik ben er trots op dat ik als fotograaf een schakeltje binnen die hele organisa tie mag zijn.' Super de Boer 'Veel meer reuring', verwacht Arjen van Diepen van Super de Boer, voor wie, net zoals bij veel andere Texe laars, de formule van dit discount- bedrijf tot voor kort tamelijk onbe kend was. 'Laatst was ik bij een college in Friesland, die een nieuwe Super de Boer had geopend. In de buurt was een Lidl, dus ik ben maar even binnen gestapt. Ik zag dat er veel non-foodartikelen worden ver kocht, zoals zeep in navulbare pomp jes en leren jassen, die wij hier nooit zullen verkopen. Ik denk dat we een goeie combinatie kunnen vormen. Het grote parkeerterrein aan de Nikadel maakt dat de Lidl per auto goed bereikbaar is. Bij Super de Boer in De Koog, maar ook bij de zaak in Den Burg, heeft zich de afgelopen weken een verandering voltrokken. De verjonging maakt onderdeel uit van een modernisering die zich in fasen voltrekt bij alle 390 Super De Boers in Nederland. 'We willen het doen van boodschappen zo makke lijk mogelijk maken.' De winkel is de afgelopen weken voorzien van nieu we posters, schapkaarten en -stro ken. En de Super heeft een nieuwe actiestraat, die de klant in staat moet stellen snel een keus te maken uit het wekelijkse actieaanbod. Verder wordt het assortiment met huismerkarti kelen uitgebreid en op de vers afdeling wordt het aanbod aan zoge heten gemaksartikelen verbreed. 'Laat de klanten maar komen. Ik denk dat onze vernieuwing en de komst van de Lidl eraan zal bijdragen dat veel mensen die tot nu toe hun bood schappen in Den Burg deden, nu naar De Koog komen. De prijzen oorlog waarin we verzeild zijn ge raakt, is voor ons bedrijf niet leuk. maar ik denk dat de extra toeloop die we vooral in de winter kunnen ver wachten voor ons een mooie opsteker zal vormen.' Slager Marcel Banda v; complex. Slagerij lepe de Boer helpt een klant. Op de achtergrond het Lidl- Vluchtelingen zijn blij met alle*. ten tentzeil (f 5,40). Een jerrycan om water mee te halen 1,25) Een I deken (€3.60). Het geluk van vluchtelingen n gemakkelijk te geven: giro 999. Stichting Vluchteling Oen Haag

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7