Bouw Volmolen kan eind dit jaar starten 'Er komen mooie gele bloemen aan Via achterdeurtje invloed op beleid Cjroen C^warLs Jexeh ïn het hartL, Q '■••W f )ouwgroep voor grote projecten /eertien bouwbedrijven jundelen hun krachten ritiek op waakhondfunctie VW Frontale botsing op Ruijslaan Texelse Media LR ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11964 VRIJDAG 18 MAART 2005 EEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag nder de naam Bouwgroep Texel jbben veertien Texelse bouwbe- rijven de handen ineengeslagen, lornaamste reden van het sa- lenwerkingsverband is het buiten deur houden van overkantse mnemers. De bouwgroep richt chvooral op grote projecten. onze mening worden teveel erken gegund aan bouwbedrijven p de vastewal, die volgens op- achtgevers, architecten en de ge- eente meer capaciteit hebben en edkoper zouden zijn dan een sis bedrijf. Wij bestrijden dit en (en dit bewijzen!', schrijven de ertien ondernemers van nagenoeg 5 bouwbedrijven op Texel in een jsbencht. nadat ze dinsdagavond tde oprichting hebben besloten, n opmerkelijke stap waaraan de dige voorbereiding vooraf is ge- san. 'Tot dusver beperkte het con- cttussen de bouwbedrijven zich tot it opsteken van een hand. We zijn mers concurrenten van elkaar. Met gevolg dat het idee leeft dat de juwbedrijven als losse eilandjes nddrijven. Op deze manier kunnen bruggen naar elkaar bouwen', nelt voorzitter Paul Buijsman. Het de ook hem niet dat overkantse memers met Texelse projecten ndehaal gaan, zoals recentelijk de ww van 22 seniorenwoningen aan Gasthuisstraat, in opdracht van de feWing Wonen Texel. 'Ook wij (Duin ouwbedrijf, red.) hebben daarvoor gschreven, maar doordat we op anoment nogal dik in het werk Etei, hebben we aan de hoge kant 3&22H Op,j'0chtge;e' Stichi.r.g v/onen tad H. Tauber BV Aichireci- aichitev oe Gasthuisstraat bouwt een overkantse aannemer 22 seniorencomplexen. Door de werking hopen de Texelse bouwbedrijven dit soort projecten in de toekomst op het d te kunnen houden Een gevaarlijke ontwikkeling. Via en achterdeurtje kan de VW traks invloed uitoefenen op het «leid.' Zo omschrijven Dirk Roe ier (Akenbuurt) en Willem (Sjeik) lakker het plan om de VW een inctie te geven als waakhond, om leleidsbeslissingen te toetsen op legevolgen voor het toerisme. 'Als iet om beleid gaat, dan moet de emeenteraad daarover beslissen. >eraad is immers een afspiegeling van wat er op Texel leeft.' fcronica Bos liet er maandagavond ifens de promotieavond geen "duidelijkheid over bestaan: 'Texel is Wel volledig afhankelijk van het Knsme en toeristen moeten het «ntrekkelijk blijven vinden om naar v*elte komen. Dus moeten we er bij fe eindbeslissingen rekening mee "uden of ons eiland aantrekkelijker wdt of met.' De afhankelijkheid van 8 toerisme maakt het volgens haar dat de VW de rol van waak- lond gaat vervullen en gevraagd en gevraagd advies uitbrengt aan de pneente.' Maar maandagavond ileek dat zestig procent van de aan- n vindt dat het niet de WV "oet zijn die zo'n waakhondfunctie puit, omdat het geen goede afspie- ding van Texel is. akker: 'Gemakshalve wordt voorbij gaan aan de landbouw, die niet Wegenwoordigd is in de WV. Maar 'ijn toevallig wel de boeren die het Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg ingeschreven en grepen ernaast om dat Tauben het werk op dat moment wél nodig had en dus lager zat. Bin nen zo'n samenwerking waren we flexibeler geweest en hadden ook wij scherper kunnen inschrijven.' Door samenwerking verwachten de bouwers meer te kunnen betekenen voor de bouw op het eiland. 'Geza menlijk kunnen de grotere werken door ons worden gerealiseerd.' Ge dacht wordt aan bijvoorbeeld het nieuwe gemeentehuis, maar ook rea lisatie van woningen en gebouwen in de uitbreidingen aan de west- en oostkant van Den Burg. 'Er is altijd voldoende kennis in huis geweest, maar tot dusver onderverdeeld over alle bedrijven. Door de kennis nu sa men te voegen staan wij sterker en zien de toekomst met vertrouwen te gemoet. Bij kleinere projecten blijven we eikaars concurrenten, maar als het om grote klussen gaat kunnen we elkaar versterken.' Buijsman bena drukt dat de samenwerking een duur zaam karakter heeft. De bouwbedrijven die samenwerken zijn (in alfabetische volgorde: Sys teembouw Meyert Boon, Bouw- en Timmerbedrijf Bruin Weijers BV, Bouwbedrijf Commandeur, Duin Bouwbedrijf BV. Fa. Grabo, Timmer en Bouwbedrijf Firma van Heer waarden, Bouwbedrijf Kooger de Ridder BV. VOF Maarco Bouw, Timmerbedrijf C. Rutten, Texbouw, Texelse Bouwonderneming, Bouw en Timmerbedrijf K. Veenbaas, Elko Vermeulen BV en Bouwbedrijf Frans Zegel BV. Waalenburg Een aaneengesloten natuurgebied in Waalenburg van 550 tot 600 hectare, met daarin optimale omstandigheden voor bijzondere vegetatie en weide vogels. Jac. P. Thijsse, medeoprichter van Natuurmonumenten, droomde ervan toen deze organisatie in 1909 het zeven hectare grote broedgebied De Staart kocht. Pagina 5 Jan Kuiper In de ogen van sommige Texelaars deed hij het lang niet altijd goed. Zijn conflict met de jutters was veelbe sproken en zijn consequent ijveren voor het nationaal park kreeg even min alle handen op elkaar. Ondertus sen groeide EcoMare onder het achttienjarig directeurschap van Jan Kuiper uit tot een landelijk bekend informatiecentrum en creeerde hij meer dan veertig arbeidsplaatsen. Pagina 6 Te groot De grond even aanstampen met de voeten en voor de zekerheid ook nog een paar tikken met de schep erop. De struik van de 10-jarige Aron Blaauwboer zit stevig veran kerd, dat is duidelijk. Acht stuks heeft hij in totaal gepland. 'Ze zit ten wel zo'n vijftig centimeter diep' schat hij, terwijl hij de schep even laat rusten. Leerlingen van de Thijsseschool in Den Burg deden woensdagochtend mee aan de nationale boomfeestdag. Aan de achterkant van de school gin gen bijna tweehonderd struiken de grond in om een afscheiding te vor men tussen het pad en de moestuin naast het schoolgebouw. Tussen het pad en de Thijssetuin werden even eens struiken geplant. 'Dat was ei genlijk niet de bedoeling, maar dat doen we extra', zegt Piet Bolier van gemeentewerken Tientallen kinderen zijn naast elkaar aan het werk. 'De wortels moeten enkele tientallen-centimeters diep komen te zitten', gebaart tuinmeester Luc van Lubek met zijn handen uit elkaar. Medewerkers van gemeente werken leggen de struiken op de juiste plekken neer en daarna nemen de kinderen het over. Vraag de 10- jarige Lotte Duvekot niet naar de naam van de struik die ze zojuist heeft ingegraven, maar ze weet wel dat er mooie gele bloemen aanko men. Samen met de 10-jarige Fieke Vos heeft ze drie struiken geplant. Nee vier. giebelen de meiden meteen. 'Maar die vierde was wel een erg klein struikje.' De struik met de gele bloemen is een hertshooi. vertelt Bolier. De andere struiken langs de-Thijssetuin zijn rooie kornoelje, krent, Gelderse roos, riebes en één sering. Sommige krij gen besjes die vogels kunnen eten. Tussen het pad en de moestuin wor den in totaal 75 meidoorns en 75 sleedoorns geplant, die gezamenlijk een haag vormen. Langs de Thijssetuin staan eveneens tientallen struiken en er zijn ook nog 15 vlinderstruiken neergezet om in de zomer vlinders aan te trekken. 'De mooiste tijd voor vlinders is de maand juli', vertelt Van Lubek. 'Meestal zijn de kinderen dan met vakantie, maar dit jaar begint de grote vakantie pas op 23 juli, dus wie weet wat we nog zien.' Van Lubek is één van de vrijwilligers die de kinderen in de moestuin bege leiden. Samen met Bin Alderlieste, de inmiddels gestopte Annemarie Kortenhoeven en enkele leraren riep hij de tuin een paar jaar geleden in het leven. 'Vroeger had de school ook een moestuin. Er lag nog een stukje grond braak naast de school, dus daar hebben we toen voor de kinde ren een nieuwe gemaakt.' Tijdens de gezamenlijke afsluiting deed Van Lubek een beroep op de leerlingen of zij misschien nog een ouder of een opa in de aanbieding hebben die ook in de tuin wil meehelpen. Wethouder Corry Heijne, die de eerste struik plantte, vond de tuin een mooi initia tief. Zij vertelde dat het verzoek voor struiken al een tijdje in de week lag en dat dat nu met de boomfeestdag was gecombineerd. Als herinnering kregen de kinderen allemaal een viooltje mee. Een bungaloweigenaar op vakantie centrum De Krim die zijn gebouw aan de voorkant over de hele lengte met drie meter wil uitbreiden, knjgt daar voor geen vergunning, omdat het gebouw dan groter wordt dan het maximum van 70 vierkante meter. Als hij zich beperkt tot een uitbouw van 2,70 meter blijft hij wel binnen de maat en kan zijn gang gaan, zo heb ben b en w hem laten weten. Borrel te veel Een 22-jarige man uit Den Burg is in de nacht van zaterdag op zondag betrapt op njden onder invloed. Toen hij op de Californiëweg in De Koog moest blazen, gaf het apparaat 320 ug/l aan. Veel te veel was dat niet, want 220 ug/l is nog toegestaan, maar er werd wel proces-verbaal te gen hem opgemaakt. (Advertentie) WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL zie pagina 10 cultuurlandschap onderhouden. En wat te denken van de vereniging voor agrarisch natuurbeheer De Lieuw. een vrijwilligersorganisatie die veel goed werk verzet. Daar zie je op veel plekken het resultaat van. Ook zij zijn niet vertegenwoordigd in de VW en worden dus gepasseerd. Bovendien worden ook de natuurorganisaties niet in het verhaal betrokken.' Roe per: 'De landbouw staat al onder druk en als een boer die een nieuwe schuur moet bouwen dan ook nog eens in zijn mogelijkheden wordt be perkt omdat de VW die niet mooi vindt, dan vind ik dat een zeer gevaar lijke ontwikkeling. Bovendien: als het om schoonheid van de gebouwen gaat, dan heeft de toeristische sec tor niet altijd het goede voorbeeld gegeven. Er is nóg een argument: zo'n advies- of toetsingscommissie werkt ook vertragend.' Bakker: 'Als je het goed wil doen, dan moet je elk besluit ook toetsen op de gevolgen voor de landbouw, het landschap en de natuur en daarvoor commissies in het leven roepen. Dan wordt het een onontwarbare knoop.' Roeper: 'Als de toeristische sector meer zeggen schap over het beleid wil, dan moe ten ze zorgen voor een grotere in vloed in de politiek. Daar wringt de schoen. Laat de VW zich maar hou den aan de kerntaken, promotie, reservering, toezicht en advies over een goede prijs-kwaliteit-verhouding en bemiddelen in geschillen. Na de bouwvakvakantie wordt begonnen met de bouw van ongeveer- 450 woningen in de aan de Mars grenzende nieuwe wijk de Volmolen. De voorbereidende werkzaam heden beginnen volgende maand al in de vorm van het bouwrijp maken van het terrein door aannemingsbedrijf Dura Vermeer Infra Noord-Holland Noord uit De Rijp. De gemeente werkt inmiddels aan een beeldkwaliteitplan, dat moet waarborgen dat de nieuwe wijk een fraai en in de Texelse schaal passend geheel wordt. B en w openbaren binnenkort hoe zij zich de ontwikkeling van het project voor stellen. Zoals bekend realiseert Texel in de komende tien jaar ongeveer 600 wo ningen. Het overgrote deel daarvan verrijst in de Volmolen. Zo'n 50 wo ningen komen in Den Burg-West en 19 op het Zouteland bij Den Hoorn. Deze voor Texel ongekend grote bouwstroom is het resultaat van het massale lokale protest tegen het ontwikkelingsbeeld dat de provincie Noord-Holland voor Texel voor ogen had en dat erop neer kwam dat er nauwelijks bouwmogelijkheden zou den worden geboden. De 600 be zwaarschriften brachten de gedepu teerde snel tot inkeer. Als in april het bestemmingsplan voor de Volmolen rechtsgeldig is, kan de schop in de grond. Dura Vermeer was bij de op 22 februari gehouden openbare aan besteding met €388.000,- (exclusief BTW en inclusief materialen) de laag ste van de zeven bedrijven die voor het werk hadden ingeschreven. Ook het bouwrijp maken van de eerste fase van Den Burg West werd op 22 februari openbaar aanbesteed. Hier was Kennemer Wegen- en Water- bouwmij uit Schagen de 'winnaar' met €136.000,-, exclusief BTW en inclusief materialen. De bouw op dit terrein bij de Gasthuisstraat is feitelijk al begon nen. Een complex van 22 woningen is inmiddels op goothoogte. Of ook spoedig met het vervolg kan worden begonnen is nog onzeker, omdat omwonenden bezwaar hebben ge maakt tegen de hoogte en afstand van onderdelen van de geplande bouw. De gemeente heeft getracht daaraan tegemoet te komen door het aanpassen van nok- en goothoogte en Gedeputeerde Staten hebben de bezwaren ongegrond verklaard. Het gewijzigde plan ligt ter inzage en wethouder Nel Eelman hoopt nu maar dat de bewoners hiermee ge noegen nemen en dus met naar de Raad van State stappen, anders ont staat een forse vertraging. Omdat de bezwaren geen betrekking hebben Lees verder pagina 5 texelseHcourant Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. WV zoekt voorzitter Wie wordt de nieuwe voorzitter van de VW? De vraag is actueel nu de huidige voorzitter Leo Timmers een baan heeft gevonden aan de overkant en het bestuur vindt dat hij niet meer de betrokkenheid heeft die van een voorzitter mag worden verwacht. Timmers, die negen jaar voorzitter van de VW is geweest, gaf in zijn toespraak maandagavond tijdens de promotieavond aan dat de kans klein is dat het tot een tweede lustrum zal komen. Het bestuur is al enige tijd op zoek naar een opvolger en hoopt daar volgens Timmers op 'redelijke termijn' mee naar buiten te treden. Namen werden niet genoemd, maar de nieuwe voorzitter moet een rede lijk onafhankelijke positie hebben en liefst met gebonden zijn aan een be paalde sector, bijvoorbeeld TVL, Horeca Texel of TVO. Over de vraag of het bestuur al een kandidaat op het oog heeft, liet Timmers zich met uit. Twee bedrijfswagens uit De Koog zijn gisterochtend frontaal op el kaar gebotst bij een ongeluk op de Ruijslaan in De Koog, ter hoogte van de kruising met de Epelaan. Beide wagens wilden volgens een politiewoordvoerder een gepar keerde auto passeren, waarna ze te gen elkaar reden. De wagens werden bestuurd door een 45-jarige en een 40-jarige Texelaar. Zij liepen geen noemenswaardig letsel op. De twee hadden de gordels om. De 45-jarige bestuurder had de situatie volgens de politie verkeerd ingeschat. Beide wagens werden door Schoenmaker weggesleept. De brandweer moest eraan te pas komen om met absorptiekorrels de olie van het weg dek te halen. De weg werd met schuim bespoten om te ontvetten. De riolering bleef bespaard van olie, omdat één van de bestuurders met het zand van de werkzaamheden op de Epelaan een dam rond een rioleringsputje had gemaakt. T EX E LS E^COIJ RAjNT <jmi Zmm. 7S.trfi lekifkm. Wij zoeken op korte termijn BEZORGER m/v die voor ons de krant wil bezorgen op de route: De Koog en omgeving. Hier wonen ongeveer 340 abonnees. De kranten kunnen dinsdag en vrijdag vanaf 15.15 uur aan de Spinbaan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spinbaan. I aiftitnu I Langeveld S de Rooy Lotte Duvekot en Fieke Vos van de Thijsseschool planten struiken voor nationale boomfeestdag.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1