fatuurmonumenten wil ook rest Waalenburg 'Texelse koek heerlijk, maar wordt niet groter' VW: grenzen aan de groei L.TEXELSE J C0URANT Erik Menkveld: 'Het is vijf voor twaalf' m' NÊH FOHli VEROH*CH Potif -|DRT IS COED VOtK HOORjr- DOriPER, v)HEragwor is ïxqs tur pi£ HOfiD? 'De Texelse koek is heerlijk, maar zal niet groter worden en waar schijnlijk ook niet veel dikker. Als de één een grotere hap wil nemen, blijft er minder over voor de rest.' Texel Uniek Eiland, het in 2000 ge kozen ideaalbeeld, betekent vol gens VW-directeur Veronica Bos: grenzen aan de groei. Een bood schap die niet iedereen haar maandagavond tijdens de promotieavond in Question Plaza in dank afnam. Een eilandpromotor, opgericht om toeristen naar het eiland te trekken, die beweert dat het aantal toeristen dat welkom is op Texel aan grenzen is gebonden. Dat vraagt om een uit leg: Bos: 'Je zou kunnen zeggen: laat die toeristen maar komen, hoe meer hoe beter. Dat is goed voor de eco- Trouwen in een schapenboet De schapenboet van Staatsbos beheer in De Nederlanden wordt binnenkort de vierde alternatieve locatie waar huwelijken en partner schappen kunnen worden geslo ten. Nadat het college daartoe vo rig jaar al had besloten, zal een concreet voorstel nu worden voor gelegd aan de gemeenteraad. De boet voldoet grotendeels aan de eisen die de gemeente aan een trouwlocatie stelt. Er is ruimte voor ongeveer vijftig personen en met de toegankelijkheid en parkeer gelegenheid zit het ook goed. Maar er is geen geluidinstallatie, er zijn geen toiletten en ook 'lekkere' zit plaatsen ontbreken. Maar als bruids paren deze nadelen voor lief nemen, moeten ze dat zelf weten. Zonodig kan een eco-toilet worden gehuurd. Ook het ontbreken van verwarming is geen probleem, want het is de be doeling de boet alleen tussen 1 mei en 1 oktober als trouwlocatie aan te bieden. Het tarief dat voor een huwe lijk in de boet in rekening wordt ge bracht, bedraagt op doordeweekse dagen €450,-, waarvan €200,- naar Staatsbosbeheer gaat. Op zaterdag kost het €788,- en op zondag €1.012.-. Voor Marjolein Woerlee is het college- besluit teleurstellend. Het huis staat al twee jaar te koop, maar als gevolg van de maatschappelijke bestem ming moeten gegadigden het telkens laten afweten. Ze moet daarom noodgedwongen op Texel blijven wonen, terwijl haar partner in het buitenland werkzaam is. Ze hoopt dat het college alsnog rekening wil hou den met deze vervelende persoon lijke omstandigheid en op een of an dere manier soulaas zal bieden. Makelaar Joost Coutinho bevestigt dat de verkoop van het huis telkens afketst op de maatschappelijke be stemming, die ook op diverse pan den in de directe omgeving rust. Hij vindt dat de gemeente zich moet beraden over de voorwaarden waar aan bedrijfsvoering in deze gebou wen moet voldoen De contracten betreffende de andere alternatieve locaties (Oudheidkamer, molen De Traanroeier en de doops gezinde kerk van Oosterend) zullen worden verlengd. Hoewel het over grote deel van de huwelijken nog wordt gesloten in de gewone trouw zaal van het'raadhuis. is de behoefte aan alternatieve locaties de afgelo pen vier jaar duidelijk gebleken. In de Oudheidkamer werden bijvoorbeeld in 2001 twee huwelijken (of partner schappen) gesloten, in 2002 zeven, in 2003 vier en in 2004 ook vier. In De Traanroeier werden in 2001 zes hu welijken gesloten, in 2002 zeven, in 2003 dertien en in 2004 drie. De meest gevraagde alternatieve locatie is de doopsgezinde kerk van Ooster end, waarschijnlijk omdat daar plaats is voor 90 mensen. In 2002 werden hier elf huwelijken gesloten, in 2003 eenentwintig en in 2004 tien. 'Texel moet zich onderscheiden' Het gaat volgens Veronica Bos van de VW nog relatief goed met Texel, maar zijn we in staat om dat vast te houden, was een vraag die ze maandagavond zelf opwierp. 'Het wordt steeds belangrijker om ons te onderscheiden.' Uit onderzoek blijkt dat rust, ruimte, mooie natuur, authenticiteit en wan del- en fietsmogelijkheden de reden zijn dat de gasten blijven komen. Bos vatte dit samen onder de noemer Texelgevoel. 'Ontdek het eiland gevoel'. is de belofte waarmee de WV het eiland steeds vaker ver koopt. Bos: 'Het probleem is dat wij iets verkopen waar we als VW zelf heel weinig invloed op hebben. Van- (Advertentie) PROVINCIE t Noord -JTlolland daar dat de VW-beleidsbeslissingen die van invloed zijn op het eiland gevoel wil toetsen aan het in 2000 gestelde doel: Uniek Eiland. Met an dere woorden: wordt Texel van deze beslissing unieker of niet?' Authenti citeit. in haar ogen Texel hoe het vroeger was. niet aangetast door de vooruitgang, is volgens Bos van groot belang. Ontspanning heeft volgens haar te maken met natuurbeleving, geborgenheid, onthaasting en genie ten in harmonie met de omgeving. 'Men is letterlijk losgekoppeld van de rest van de wereld en de dagelijkse activiteit. Elke verstoring van het na tuurlijk evenwicht betekent dat de bezoeker minder geniet en dat maakt het verblijf op Texel minder bijzonder. Alles dat met bijdraagt aan de unieke beleving van Texel vormt een reële bedreiging, omdat Texel er minder bijzonder door wordt.' 95 MILJOEN BESCHIKBAAR VOOR ZORG, WELZIJN EN CULTUUR GEEF UW OORDEEL EN DOE SUGGESTIES VOOR DE BESTEDING Provinciale Staten van Noord-Holland hebben in 2004 95 mil|oen euro beschikbaar gesteld voor extra investeringen in zorg. welzijn en cultuur in Noord-Holland. Met dit geld gaat de provincie zich richten op het opheffen van dringende knelpunten die grote investeringen vereisen en een duurzame oplossing bieden voor de toekomst. De projecten moeten bovendien passen in het provinciaal beleid en uitgevoerd worden in samenwerking met andere partijen. Ongeveer tweederde dee] van het geld gaat naar zorg en welzijn, eenderde deel gaat naar sociaal-culturele voorzieningen. Voor de besteding van de 95 mil|oen euro is een lijst met projecten opgesteld. Provinciale Staten moeten prioriteiten stellen en uit de lijst keuzes maken. Voor zij dat doen organiseert de Provinciale statencommissie sociale infrastructuur eerst eonsulrarieavonden om van de bevolking re horen war men van de projecrenlijst vindt. Over deze lijst kunt u uw opvattingen kenbaar maken. Indien u ontwikkelingen op het terrein van zorg. welzijn en cultuur waarneemt die niet op de lijst voorkomen maar die daar naar uw oordeel wel op thuishoren, kunt u dat ook naar voren brengen. U bent van harte welkom: woensdag 23 maart 2005 in Hotel De Zandhorst, Gildestraat 2 te Heerhugowaard en woensdag 30 maart in Hotel Haarlem Zuid. Toekanweg 2 te Haarlem Aanvang 19.30 uur. Van 19.00 tot 19.30 uur gelegenheid voorvragen. Indien u het woord wilt voeren wordt u verzocht dat van tevoren te laten weten. Meer informatie: www.noord-holland.nl op de pagina Welzijn, Zorg en Cultuur/nieuws. Voor informatie over de bijeenkomst, toezending projectenlijst en aanmelding als spreker Gerda Beeksma, provincie Noord-Holland tel: 023 5I4 34 54. e-mail: beeksmag@noord-holland.nl VRIJDAG 18 MAART 2005 Reiki-huis blijft 'maatschappelijk' B en w willen de bestemming 'maatschappelijke doeleinden' voor het pand Molenstraat 91 niet veranderen in een woonbestem ming. Evenmin gaan ze ermee ak koord dat de gegadigde voor dit gebouw er een technisch ontwerp en adviesbureau in vestigt, omdat dit niet als volwaardig bedrijf kan worden beschouwd. Het gaat om het huis waarin nu nog het destijds in de politiek veelbespro ken reikicentrum van Marjolein Woerlee-van Asperen is gevestigd. De daarbij horende maatschappelijke bestemming is nu een obstakel, om dat een nieuwe eigenaar of gebruiker er ook een 'maatschappelijk' beroep in moet uitoefenen en er dus met al leen maar mag wonen. Wijziging van de bestemming in 'wonen' is volgens het bestemmingsplan niet mogelijk en is daarom afgewezen. Een gega digde voor het gebouw had om een woonbestemming gevraagd met de mogelijkheid er een beroep uit te oe fenen. Dat laatste zou kunnen als het om een kleinschalig doch volwaardig bedrijf zou gaan, maar in dit geval bleek uit het overgelegde onder nemingsplan dat de uit te voeren werkzaamheden niet meer dan vijf uur per week in beslag nemen, zodat niet kan worden gesproken van een volwaardig bedrijf. nomie. Het is voor enkele onderne mers wellicht op korte termijn heel prettig, maar draagt dit op lange ter mijn bij om te komen tot Uniek Ei land?' Bos gaf het antwoord zelf: 'Het moet niet drukker worden, anders vinden de toeristen het met leuk meer.' Ze erkende dat dit uitgangpunt ondernemers voor een lastig di lemma plaatst. 'Als je als wilt groeien, dan kan dat alleen door overname van een ander bestaand bedrijf of als er andere bedrijven verdwijnen.' Dat dit ertoe leidt dat het aantal bedrijven op den duur afneemt, is volgens haar niet bijzonder. 'We zien het overal, in allerlei sectoren. Overal verdwijnen kleine bedrijven en is sprake van con centratie of specialisatie. Het is wel belangrijk om daar serieus mee om te gaan. Als je als gemeenschap wilt dat bedrijven rendabel blijven, zul je er niet teveel van moeten hebben. Als je weet dat er bijvoorbeeld slechts ruimte is voor 15 cafés, dan moet je zorgen dat er geen dertig zijn, want dan is de kans groot dat ze allemaal slecht draaien. Dat kan het begin zijn van verpaupering.' Grenzen aan de groei betekent volgens Bos ook dat er waarschijnlijk geen banen bij ko men. Ze wierp de vraag op of het dan wel verstandig is 600 woningen bij te bouwen. 'Voor wie bouw je die uitein delijk?' Ze noemde de zogeheten pensionado's. 'Dat is op zich hele maal niet erg, want deze mensen brengen hun eigen geld mee om op Texel uit te geven. Maar je moet je dat als gemeenschap wel realiseren. Het is een keuze!' Kampioen Free publicity, oftewel redactionele artikelen in kranten en tijdschriften, zijn een goede reclame voor Texel. In 2003 telde de VW nog 120 pagina's, vorig jaar liep dat op tot 204. En ook 2005 is goed begonnen, getuige de reportage in de Kampioen van de ANWB van deze maand met maar liefst 25 foto's en illustraties. de boeren willen dat wel. Er staat hier bijvoorbeeld een bedrijf van 44 hec tare te koop. En de anderen willen ook wel, want doordat hun land grenst aan natuurgebied, worden ze beperkt in hun mogelijkheden en kunnen ze geen kant op. Als wij ze uitkopen, kunnen ze hun bedrijf el ders op het eiland voortzetten.' De uitkoop is volgens Menkveld ook nodig om fouragerende ganzen in het gebied te kunnen houden. 'Want als een boer ze van een perceel ernaast verjaagt, gaan ze ook hier op de wie ken en strijken ze elders neer. Als we één groot gebied hebben, kunnen we zorgen dat de ganzen hier blijven en de boeren geen overlast bezorgen.' Geld Dat het nog niet tot zaken is geko men, heeft verschillende oorzaken. Menkveld: 'Geld is een probleem. Zelf hebben we niet de middelen om daar anders mee om te gaan. Boven dien is het zoekgebied voor natuur al 100 hectare groter dan is afgespro ken. We moeten ervoor oppassen dat er geen versnippering ontstaat, waar bij agrarische activiteiten en natuur door elkaar heen gaan plaatsvinden. Dat is voor landbouw en natuur geen goed vooruitzicht.' Maar het is Hm ook niet ontgaan dat er in Waalenburg een spanningsveld is ontstaan. 'Ik hou mijn ogen open. Daar waar er mogelijkheden zijn om individuele landbouwbedrijven te ver sterken, moeten we dat niet nalaten. Op de laatste bijeenkomst van land bouw- en natuurorganisaties hebben we afgesproken om tot een plan van aanpak te komen, een soort finishing touch. De huidige afspraken lopen tot 2018, maar rijk en provincie willen daarin versnelling aanbrengen. In de landbouw gaan de ontwikkelingen heel snel, kijk maar naar de schaal- RtrrooN Goes Q iS-u'i-2005' Blaffende honden bijten niet riBcot geeft tijdens een persexcursie in tlenburg tekst en uitleg over de natuur in «Se/ved. (Foto Gerard Timmerman) in Zeeland. Thijsse schreef er in itild euforisch over, net als over de mphanen die er toen nog broed- ii. Menkveld: 'Harlekijngrasland udtvan vocht en groeit op de over lig van zout naar zoet, zoals hier in ialenburg. Maar de ontwatering in I gebied ten behoeve van de land- uw zorgt er voor dat de vegetatie aangrenzende natuurgebied t steeds moeilijker krijgt. Als we op ine termijn het waterpeil niet verho- i gaat er veel verloren.' De ü-urbeheerder vertelde het dins- ig aan een groep journalisten die n verre was gekomen om het na- ■schoon in Waalenburg te bekij- n. Het gezelschap toonde zich on- de indruk van de planten, de utto's en andere vogels en no emde de zorgen van Menkveld. Hij rtelde dat verhoging van het water- al weliswaar goed is voor de natuur, aai dat aangrenzende boeren dat at zien zitten omdat hun landerijen lardoorte vochtig worden. Natuur- Dnumenten wil deze landbouwers, "stuk of vijf, graag uitkopen. 'Ook Een kaart van Waalenburg. De donker getinte gebieden hoopt Natuurmonumenten bin nen tien jaar te kunnen aankopen. De lichtgekleurde gebieden zijn al in eigendom. het te kopen, want met grond en ge- vergroting. We moeten met elkaar bouwen samen, praten we wel over bespreken wat goed is voor de land- een bedrag van €10 miljoen. Natuur monumenten heeft wel geld, maar dat is hard nodig om de bestaande terreinen te beheren. Van de grond waar we nu over praten valt 200 hec tare buiten de grens van wat ooit is aangewezen voor natuur. Daardoor krijgen we van de overheid geen geld om het aan te kopen.' Tweede belem mering is volgens Menkveld dat de NLTO niet wil meewerken. Voorzitter Jaap Hin nuanceert dat: 'Destijds is een begrenzingenplan opgesteld waarin afspraken zijn gemaakt over wat natuurinstanties mogen aanko pen. Die afspraken gelden tot 2018. Voor ons is er nu geen aanleiding om bouw, zonder daarbij de natuur uit het oog te verliezen en komen tot een goede structuur die ontwikkeling smogelijkheden geeft en niet blok keert.' Natuurmonumenten hoopt de ge wenste terreinen binnen vijf tot tien jaar te kunnen aankopen. Menkveld: 'We onttrekken het land niet helemaal aan de landbouw, maar willen het extensief laten beheren, zodat het wel een agrarische functie houdt. Door de natuurlijke afwatering te her stellen, kan de oorspronkelijke natuur er weer terugkeren.' aaneengesloten natuurgebied Waalenburg van 550 tot 600 hec- re, met daarin optimale omstan- gheden voor bijzondere vegeta- weidevogels. Jac. P. Thijsse, AA| iedeoprichter van Natuurmonu- ^jenten (NM), droomde ervan toen ize organisatie in 1909 het zeven •ctare grote broedgebied De aart kocht. Een kleine honderd ar later heeft NM bijna 300 hec- re in bezit, maar met de andere jftwil het nog niet lukken. 'En dat oet snel gebeuren, want het is vijf ior twaalf', doelt beheerder Erik kveld op de achteruitlopende itatie. Hjfekijngrasland, met onder meerde Rekijn- en breedbladige orchis, Mdertong en kleine ratelaar. Het zijn Sinten die in een groot deel van Ne- jrland zijn uitgestorven, met uitzon- jring van een paar plekjes op Texel Free publicity, Kampioen Amerikaans rapport over kernwa pens in Europa. In dat rapport werd onder meer geschreven dat piloten van de luchtmacht in ieder geval in 1992 en 1994 boven de Schietrange op de Vliehors met dummies van kernwapens hebben geoefend. Die gegevens zijn afkomstig uit deels geheime rapporten van de Ameri kaanse luchtmacht en worden onder bouwd met een foto, waarop afge worpen namaakraketten met remparachutes op de Vliehors zijn te zien. Uit de antwoorden komt naar voren dat Nederland een squadron heeft dat zich bezighoudt met kernwapentrainingen. rijke deel van Den Burg zal zijn. Het meermalen geopperde idee voor de bouw van een school als vervanger van de Thijsseschool komt mogelijk in een volgende fase van de Volmolen opnieuw aan de orde, maar volgens wethouder Nel Eelman zitten er nogal wat haken en ogen aan. Los daarvan is het voor haar niet vanzelfsprekend dat hier juist de Thijsseschool moet komen. Een dependance van de Fon tein is ook denkbaar. B en w houden er intussen aan vast dat 70 procent van de nieuwbouw zal bestaan uit koop- en huurwoningen in de 'sociale' sfeer en dat de rest in de vrije sector zal vallen. Verwijzend naar de 700 woningzoekenden noemt de wethouder de op handen zijnde bouw van enorme betekenis voor Texel. 'Als de eerste schop in de grond gaat. maken daar een feestje van'. Stilte nucleaire training Vliehors Volmolen 'de infrastructuur, kan het bouw- maken gewoon doorgaan. Ook bouw op het Zouteland stuit nog bezwaren, zodat het nog wel een zal duren voordat hier iets kan •beuren. ?en het bestemmingsplan voor de •Imolen is geen enkel bezwaar ge- aakt, zodat wordt aangenomen dat 'volgende maand rechtsgeldig en •herroepelijk is en de omvangrijke oningbouw daar niet wordt opge lden. Op dit moment wordt uitslui- "d gedacht aan woonhuizen, dus £!aan winkels. Ook een school is ■Bniet in de planning opgenomen, PpeweI hier straks het meest kinder- e vraag in hoeverre er boven de fehors nog steeds oefeningen iet dummies van kernwapens en gehouden, blijft onbeant- 1 De ministeries van Defen- i Buitenlandse Zaken doen mededelingen over nucleaire 'dden de ministers Kamp Tweede-Kamer- en GroenLinks had- naar aanleiding van een

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5