Exposanten durven te vloeken in de kerk Orgeldraaien moeilijker dan het lijkt ijn idee... Agenda teso {f Kerkdiensten texelseScouran TEXELSE 2 COURANT De uitnodiging voor hun exposi tie in Tusse de Banke bevat een foto van een gezamenlijk werkje, waarbij de één - Niels Verbruggen - een schildering heeft gemaakt op het keramiek van de ander, Ymkje (ook wel Ingrid) Eelman- De Vries. Zelf zijn ze erg te spre ken over het resultaat, maar of er ook in de kunstwereld zo enthou siast zal worden gereageerd, dur ven ze te betwijfelen. 'Keramiek beschilderen is not done. Het is als vloeken in de kerk.' Aan conventies hechten ze met al te zeer. Eelman: 'Het is gewoon hartstikke mooi geworden, vinden we allebei. Dat het niet gebruike lijk is, kan ons weinig schelen. We hadden er niets over afgesproken. Ik zou iets maken en dat zou Niels beschilderen. Hij heeft er een tijger en twee donkere mannetjes met speren op geschilderd, zodat het er nogal exotisch uitziet. Het leuke is ook dat een schilderij altijd moet hangen en dat dit kan staan.' Eelman maakt sinds een jaar of tien keramiek. Ze begon er ooit mee toen de kinderen het huis uit gingen en zij en haar man Dirk naar een rustig plekje aan de Schorren- weg verhuisden. 'Je kunt dit beter met in een woonwijk doen. want je veroorzaakt toch een hoop rook. Ik gebruik een oud rookvat. Dirk om vis in te roken, ik om mijn werk in te bakken.' De beginselen werden haar in een cursus bijgebracht door Ellen de Vries. 'Ik wilde iets met klei doen. Eerder had ik wel bij de kinderen op school geholpen. Toen stond er een advertentie over een cursus in de krant. Ik weet nog dat ik op mijn kop in de tuin stond en dacht: ik ga het doen. Ik vond het meteen erg leuk. Ellen zette me met allerlei opdrachten aan het denken. In het begin heb ik van alles uitgepro beerd. Van lieverlee heb ik mijn eigen stijl gecreëerd, waarin ik mijn gevoel kwijt kan.' Haar stijl wordt gekenmerkt door eenvoud. 'Ik houd van de meest simpele vormen. Vooral mensen, maar ook vogels. Figuratief, maar niet te gedetailleerd, met grove lij nen. En glazuur is mooi, maar ver stopt je werk. Door weg te laten, laat je het het best tot z'n recht komen. Je kunt het ook combine ren: mét en zonder glazuur. Zonder glazuur wordt een beeld gesmoord, de klei verbrandt een beetje. Door extra zaagsel, dode bladeren, stro of iets van een andere houtsoort toe te voegen, kun je de temperaturen een beetje sturen. Voorspellen hoe het eruit komt, is moeilijk. Maar als je het goed doet, kan het erg mooi worden.' Overleden hond Niels Verbruggen schildert pas sinds een jaar. Ooit, als zestienjarige, maakte hij een houtskooltekening van zijn net overleden hond en in 1998 volgde hij een korte cursus bij kunstenaar Kees Doolaard in Den Helder, waarna hij twee schilderijen maakte. Hoewel de resultaten talent verraadden en Verbruggen ook zelf Keramiek beschilderen is 'not done', n Niels Verbruggen en Ymkje Betman-De Vries. 'potentie' zag, liet het vervolg lang op zich wachten. Pas toen hij door een ingrijpende darmoperatie zijn beroep van kok met langer kon uitoefenen en in de WAO belandde, kwam daar verandering in. 'Ik heb altijd gezegd: ik word schilder. En in mijn hoofd was ik altijd bezig, zelf 's nachts lag ik te schilderen. Vorig jaar vond ik dat het er eindelijk maar eens echt van moest komen. Ik heb mezelf een jaar gegeven en ben aan de slag gegaan.' In zijn atelier in de voormalige soci ale werkplaats De Bolder aan de Reijer Keijserstraat (tegenwoordig eigendom van De Witte Engel) is Verbruggen het afgelopen jaar zeer productief geweest. Hij werkt soms wel aan zeven schilderijen tegelijk en voltooide er inmiddels zo'n veer tig. Opvallend is de diversiteit aan stijlen en technieken die zijn atelier vult. Naast een gespoten naakt in de stijl van Herman Brood staat op een ezel een nog onvoltooide land schapsschildering in olieverf van de Slufter, even verderop hangen een paar wild uitziende abstracte schilderingen in acrylverf en ook voor een combinatie van olieverf en spuitwerk draait hij zijn hand niet om. 'Ik pak mijn kwast en kom in een drive. Ik denk dan nergens meer aan, ben in een andere wereld. En dan komt er iets uit. Het gekke is dat het resultaat niet van te voren te voorspellen is. Ik heb nog een lijst van twintig, dertig doeken in mijn hoofd die ik wil maken. Maar als ik begin, wordt net toch weer iets anders.' Desondanks overweegt Verbruggen ook op bestelling gaan werken. 'Ik vind het moeilijk, want het liefst maak ik alleen maar dingen die ik zelf mooi vind. Maar ik kan het wel, denk ik. Het zal wel moeten, want ik hoop ooit van mijn schilderen te kunnen leven.' Werk van Eelman en Verbruggen is van donderdag 24 tot en met woensdag 30 maart dagelijks tus sen 10.00 en 18.00 uur te bezichti gen in Tusse de Banke. De expo sitie wordt donderdag 24 maart om 16.00 uur officieel geopend. Scouting houdt houthakweekend Bij bungalowpark Prins Hendrik in Het Noorden deden 23 scouts van Scouting Texel zaterdag mee aan het houthakkersweekend. Vrijdag hadden zij de theoretische kennis opgedaan omtrent bijlen en veilig heid, die zij zaterdag in praktijk mochten brengen. Er werden ver schillende workshops gehouden, met als hoogtepunt een demon stratie van Marcel Tielemans. Alle deelnemers behaalden het insigne houthakken en kunnen terugzien op een geslaagd weekend. Oud speelgoed De Stichting Welzijn Ouderen Texel wil een tentoonstelling houden van oud speelgoed. Daarbij wordt gedacht aan speelgoed tot aan de jaren 1950. Mensen die nog auto- tjes, poppen, winkeltjes, tekendo zen, Meccano of dergelijke in de kast hebben, wordt verzocht dit in bruikleen af te staan. De bedoe ling is dit speelgoed op zaterdag 23 april te exposeren in De Buur- eton aan de Beatrixlaan. Voor meer informatie, tel. 312696. Kledingverkoop in Witte Burcht In De Witte Burcht aan de Molen straat in Den Burg wordt zater dag 9 april van 9.00 tot 15.30 uur een verkoping van tweedehands (zomerkleding gehouden. Te ver kopen kleding kan daags tevoren tussen 18.30 en 21.00 uur worden ingeleverd, voorzien van een prijs kaartje. De kosten bedragen €0.30 per kledingstuk. Wordt een kle dingstuk verkocht, komt hier €0,30 bij. Afrekenen geschiedt direct na afloop, tussen 18.00 en 18.30 uur. Onverkochte kleding gaat desge wenst naar een goed doel. Voor meer informatie: tel. 314753 of 314762. Rommelmarkt In buurthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland wordt maandag van 11.00 tot 16.00 uur een rom melmarkt gehouden. De opbrengst komt ten goede aan het onder houd van het pand. Mensen die hiervoor verkoopbare spullen willen afstaan, kunnen terecht bij Saskia Slot, Hoofdweg 106, tel. 311400 Diner SWOT De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt woensdag 30 maart weer het maandelijks diner in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Deze keer staat er bami op het menu. De maaltijd begint om 18.00 uur, deelname kost €7,-, inclusief nagerecht. Er kunnen maximaal 64 mensen deelnemen. Aanmelden kan bij de SWOT in de Buureton, tel. 312696. Vogels schilderen voor kinderen Onder leiding van kunstenaar Daan van Loenhout wordt zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur een workshop vogels schilderen gegeven voor kin deren van 8 toten met 14 jaar. Eerst wordt vanuit het bezoekerscentrum van het nationaal park vertrokken om met verrekijkers vogels te bekij ken. Hiervan worden later worden in De Slinger van EcoMare schilderijen gemaakt. Deelname kost €4,50, voor aanmeldingen en inlichtingen: tel. 317741. Lezing walvissen Kees Camphuysen, wetenschap pelijk medewerker aan het Koninklijk NIOZ, houdt donder dag een lezing in EcoMare over de veranderingen in het voor komen van walvisachtigen in de Noordzee in de afgelopen hon derd jaar. In het verleden kwamen grote wal vissen en bruinvissen in veel grotere aantallen in de Noordzee voor dan nu. Er werd zelfs vanuit de kust jacht op gemaakt. Tegenwoordig lijkt hun aantal weer toe te nemen. Het is niet eenvoudig en soms zelf onmogelijk een verklaring te geven voor deze veranderingen. Camp huysen zal patronen beschrijven en toelichten en zo laten zien wat mogelijke oorzaken zijn. Tijdens de avond zal tevens aan soortherkenning worden gewerkt. Na afloop zullen de luisteraars weten hoe zij verschillende walvis soorten kunnen onderscheiden en wat zij met een waarneming kunnen doen. De toegang bedraagt €2,50. Bands in Time Out In jongerencentrum Time Out aan de Wilhelmmalaan in Den Burg vindt vrijdag een optreden plaats van de bands Flatbroke en Fudge. Flatbroke speelt covers van onder meer Muse, Greenday, Brian Adams en Bloodhound Gang. Fudge brengt eigen bluesnummers. Het optreden begint om 22.30 uur, de zaal is open vanaf 20.00 uur. De toegang is gratis. Bloemschikken Op uitnodiging van de Stichting Welzijn Ouderen Texel geeft Neelie Vinke donderdag 21 april van 10.00 tot 12.00 uur een cursus voorjaars bloemen schikken in de Buureton aan de Beatrixlaan. Deelname kost €10,-, inclusief bloemen. Aanmel den kan bij de SWOT, tel. 312696. Modeshow SWOT In samenwerking met Marion Mode verzorgt de Stichting Welzijn Oude ren Texel zaterdag 2 april een mode show in De Buureton aan de Beatrix laan. De show begint om 14.30 uur, de toegang bedraagt €1.-. Bioscoop in De Kiekendief In samenwerking met Cinema Texel opent vrijdag de nieuwe bioscoop in theater De Kiekendief op vakan tiepark De Krim de deuren. Met de nieuwe bioscoop wil De Krim meer verpozing bieden aan zowel Texe laar als gast. Met het geavanceerde geluidssysteem is het tevens moge lijk in het Duits nagesynchroniseer de films te vertonen. De bestaande zaal van De Kiekendief is voor het nieuwe gebruik aangepast en uitge rust met 35mm projectieapparatuur een Dolby surroundsystem en een doek van 8x3,5 meter. Te zijner tijd zal de zaal voorzien worden van nieuwe stoelen. De Krim is het eni ge vakantiepark in Nederland met een eigen (professionele) bioscoop. Bovendien is het heel uitzonder lijk dat speciaal geselecteerde films ook in het Duits te zien zullen zijn. Gedurende de paasdagen zullen Spongebob The Movie en Miss Congeniality te zien zijn. De eerste zowel in het Nederlands als in een Duitse versie. Meer informatie is te verkrijgen via tel. 312027 of via www.bioscooptexel.nl. Grootste Het uur der waarheid-nadert: wie van de tien genomineerden zal worden uitgeroepen tot Texels Grootste? Omdat ik het bij de verkiezing van de Grootste Neder lander lelijk heb laten zitten en er daardoor m mijn ogen een vreem de uitslag kwam, wil ik nu niet in dezelfde fout van desinteresse vervallen. Met belangstelling heb ik daarom alle keren de levensver halen van deze tien gevolgd. Niks op ze aan te merken, allemaal mensen van formaat, die hun spo ren diep in de samenleving heb ben gezet. Eigenlijk zou ik ze alle tien wel een stem willen geven, maar als iedereen dat zou doen, moet et nog weer geloot wor den. Voor de uiteindelijke winnaar of nabestaanden is dat natuur lijk niet bevredigend. Hoe moet ik nu kiezen? Welke maatstaven moet ik aanleggen? Kies ik voor degene die door Texelse afkomst een visitekaartje voor het eiland is of moet mijn stem naar degene die direct voor de eilandbewoners zelf iets groots heeft vemcht? Ik neig tot het laatste, maar wilde dit weekend toch besteden aan een laatste gedegen overweging. Daartoe fietste ik zaterdagmorgen in alle vroegte met een slinger via de Hoge Berg naar de veerhaven. genietend van de door Souwtje zo mooi vereeuwigde tuunwallen. Scheepte mij in op het Molengat en genoot van het feit dat ik niet hoefde te zwemmen of doodmoe met beblaarde handen de roei spanen in Den Helder aan de kant te leggen. Onderwijl keek ik in de salon naar de mooie natuurbeel den, die mede dankzij de aanzet van twee van de genomineerden toch maar bescherming genieten. Weer terug op het eiland zag ik de goed onderhouden landerijen en vee. Stond meester Laan niet aan de wieg van het Texelse land bouwonderwijs? Zondag in de kerk werd door het gekozen paas- thema mijn sympathie weer naar 'de arme negertjes' in Afrika en Papoea Nieuw Guinea gebogen. Moest het dan Harry worden of pater Witte? Een bezoek daarna aan EcoMare bracht me weer aan het wankelen bij een reeds voor zichtig gedachte stem; Gemt de Haan was toch ook de minste niet. Kortom, na dit weekend zie ik sterretjes die zelfs professor De Jager nog niet aan het firmament ontdekt heeft. Ik vrees dat mijn stem uiteindelijk toch nog een zaak van ompotten wordt. Pien Verberg Een draaiorgel bespelen is minder eenvoudig dan het lijkt. Dat ontdek ten tal van belangstellenden zater dagmiddag op de Groeneplaats, waar Rinus Kuiper zijn gloednieuwe aanwinst aan het publiek presen teerde. Wie dat wilde, mocht ook even draaien, maar bij de onzui vere galm die sommigen produceer den, zou een professionele orgel man toch even bedenkelijk hebben gekeken. Kuiper zelf deed het een stuk beter, maar hij had dan ook dagelijks geoefend sinds het orgel vorige maandag door de Alkmaarse bouwer op Texel was afgeleverd. 'Ik heb er last van mijn schouder van gekregen', vertelde de kersverse Texelse orgelman. Collega Peter Kaan. die zelf een automatisch orgeltje heeft, kreeg de lachers op zijn hand met de opmerking dat het wel handig zou zijn wanneer hij bij het draaien de krachten van de hulk kreeg. 'Maar ik wil met groen wor den.' Samen met Nico Drenth en Fup Boon heeft Kaan beloofd Kui per af en toe bij te staan, wanneer die komend seizoen de zomermark- ten en andere evenementen afgaat. Het orgel, dat ongeveer 22.000 euro heeft gekost en de naam Aurora meekreeg, naar de godin van de dageraad, moet volgens Kuiper 'wat licht brengen in deze verwarrende, donkere tijden'. Dinsdag 22 maart: Om 20.00 uur begint in Tusse de Banke in Den Burg een bijeen- komst van de afdeling dialect van de Historische Vereniging. In Cinema Texel draaien Hitch (aanvang 19.00 uur), The motor cycle diaries (20.30 uur) en Con- stantine (21.30 uur). Woensdag 23 maart: In het wijkgebouw van de thuis zorg aan de Schoonoordsingel in Den Burg worden van 9.30 tot 15.30 uur de jaarlijkse inentingen DTP en BMR gegeven. Ouders van kinderen geboren in 1996 ont vangen hiervoor een oproepkaart. In samenwerking met Marja van der Star houdt de Stichting Wel zijn Ouderen Texel vanaf 9.30 uur een blaastraining voor vrouwen boven de 55 jaar. Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introduc tieles golf gegeven. De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt vanaf 14.00 uur bingo in De Buureton aan de Beatrix laan. Deelname kost €5,-. Louisa Eelman begint in de nieu we winkel van Anna Marie Reiding aan de Weverstraat om 19.30 uur een cursus bloemschikken. Deel name kost €25,- Pianiste Karen Haasdijk verzorgt een muzikale inleiding over de componist Prokofiev in de Muziek- en Dansschool. Aanvang 20.00 uur. Toegang €6,- voor volwasse nen en €3,- voor kinderen. Medium Lia Schippers verzorgt een avond in De Lindeboom in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. Entree €7,-. In Cinema Texel draaien Streep wil racen (aanvang 14.00 uur), Spon gebob, de film (16.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Robots (16.15 uur). Hitch (aan vang 19.00 uur), The motorcycle diaries (20.30 uur) en Constantine (21.30 uur). Donderdag 24 maart: In Tusse de Banke in Den Burg wordt om 16.00 uur een ten toonstelling met schilderijen van Niels Verbruggen en keramiek van Ymkje Eelman-de Vries geopend. Hun werk is er tot en met 30 maart dagelijks te zien tussen 10.00 en 18.00 uur. In het zaaltje van de Vrije School aan de Gasthuisstraat in Den Burg wordt van 20.00 tot 21.30 uure informatieavond gehouden. In Cinema Texel draaien Shall i ds dance? (aanvang 19.00 uur), Co stantine (19.15 uur), Hitch (21, (b< uur) en Miss Congeniality 2 (21, uur). kef v Vrijdag 25 maart: Bij evangelisten Jan en Pj Brouwer (Haffelderweg 18 in 0 jbn Burg) begint om 10.00 uur e jra huissamenkomst met het'the 'het is volbracht'. In De Buureton wordt van 2flj|pt tot 22.15 uur een stijldansavo gse gehouden voor 50-plussers derden). Deelname is gratis. L f( pep: In discotheek de J'elleboog bep Bnt om 22.00 uur een RenB-feestö feta DJ Mare, DJ Toy en DJ Joy; ,re|< Entree €5,-. ang. In jongerencentrum Time Out a )Uit de Wilhelminalaan spelen va1 m l 22.30 uur de bands Flatbroke Fudge. De zaal is open va 20.00 uur, de toegang is gratis. In Cinema Texel draaien Shall dance? (aanvang 19.00 uur), Co fx< stantine (19.15 uur). Hitch (21. uur) en Hide and seek (21.45 m r_. In de nieuwe bioscoop De Kieke dief op vakantiecentrum De K-i- draaien de Nederlands gesprot versie van Spongebob Squarepa jo e (aanvang 13.30 uur), de Duitse v f,u sie van Spongebob Squarepa 5fc (16.00 uur) en Miss Congeniale, aart (19.00 en 21.30 uur). TESO zet in en rond het paa weekeinde geregeld twee bol i" in en verzorgt dan ieder half t een afvaart, zowel vanuit Den H i der als vanaf Texel. Dat gebe vrijdag van 6.30 tot 20.00 o zondag van 9.30 tot 16.001 en maandag van 8.30 tot 20 uur. Desondanks moeten au i mobilisten rekening houden n wachttijden. Die kunnen vnjc L, in Den Helder tussen 12.00 18.00 uur oplopen tot anderh uur en op Texel tussen 9.00: 12.00 uur tot een half uur. M: dag moeten automobilisten Texel tussen 12.00 en 18.00 mogelijk een half uur wachten, tweede paasdag wordt een zi dagsdienst gevaren en verti de eerste boot vanaf Texel 8.00 uur en vanuit Den HelderI 8.30 uur. Nadere informatie worden verkregen via tel. 022 369600 of e-mail info@teso.nl veerdienst heeft ook een website: www.teso.nl. Keg* rc Geen Donderdag 24 maart 2005 Witte Donderdag PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Hervormde gemeente Den Burg: 19.30 u. ds. P.A. den Braanker, mmv Tex. Chr. Mannenkoor, viering Heilig Avondmaal. Gereformeerde kerk Den Burg: 19.30 u. gezamenlijkde dienst in hervormde kerk, ds. P.A. den Braan ker, mmv Tex. Chr. Mannenkoor, viering Heilig Avondmaal. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: Den Hoorn: 19.30 u. ds. C. der Neder landen, viering Heilig Avondmaal. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 19.00 u. ds. P.C. Bar nard, viering Heilig Avondmaal. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 19.30 u. herenkoor Vrijdag 25 maart 2005 Goede Vrijdag PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Hervormde gemeente Den Burg: 19.30 u. gezamenlijke dienst in her vormde kerk, ds. H. Hoekstra uit Emmen Gereformeerde kerk Den Burg: 19.30 u. gezamenlijke dienst in her vormde kerk, ds. H. Hoekstra uit Emmen. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 19.30 u. leesdienst. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 19.00 u. ds. F. van Hel den, mmv Tex. Chr. Mannenkoor De Cocksdorp: 20.30 u. ds. Barnard, viering Heilig Avondma- Oudeschild: 19.00 u. ds. P.C. B nard, viering Heilig Avondmaal. GEREFORMEERDE GEMEENTl in kerkgebouw Schoolstraat, G terend: 19.30 u. leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg: 19.30 u C. Duinkerken-Visser, dienst avondmaal. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 19.0C ds. G. Sipkema. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 15.00 u. kruisweg: 19 u. dameskoor. De Cocksdorp: 15.00 u. kruisweg Voor de diensten op stille zateió|{;f en eerste en tweede paasdag wijzen wij naar de krant van vrijó 25 maart. Hoogwater te Oudeschild Di. 22 05.50 en 18.26 u. Wo. 23 07.10 en 19.15 u. Do. 24 07.55 en 20.00 u. Vr. 25 08.40 en 20.46 u. Za. 26 09.26 en 21.25u. Zo. 27 10.55 en 22.44 u. Ma. 28 11.20 en 23.25 u. Di. 29 11.10 en 23.44 u. Aan hel strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 27 maart op om 07 25 uur en gaat onder om 20 06 uur; vrijdag 25 maart volle maan; zondag 27 maart springtij. Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Bui Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecouranl ni Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 1 4 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mall info@lenr.nl Abonnementsprijzen 2005: Per half |aar 34.65 33,05 uurena Per jaar 67.50 65.35 Bij verzending naar het buitenland zif portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode DINSDAG 22 MAART 2005

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2