Regeltjes, kan het niet wat minder? r s 5 1 TEXELSE COURANT" Werkgroep probeert te schrappen Driekwart krokussen opgegeten 'Vreetschade gevolg Fa/enc/ ganzenbeheer' tiiper bij afscheid geridderd 'Blijf vernieuwend en innovatief' Hoge score EcoMare in enquête bezoekercentra DINSDAG 22 MAART 2005 senberg. Willem Vlas, Piet Standaart, Gerard Weijers, Frans Visman, Joop Groeskamp en Harry de Graaf. Hun eerstvolgende bijeenkomst is op woensdag 27 april, vanaf 20.00 uur in het raadhuis en is openbaar. Be langstellend publiek is welkom en heeft inspraak. Verder is de werk groep op kantooruren bereikbaar via raadsgriffier Marit de Porto, telefoon 362145 en via e-mail: minderregels® texel.nl Een voornamelijk uit raadleden bestaande werkgroep gaat na in hoeverre het mes kan worden gezet in het 'woud' van lokale regelgeving. Bekeken wordt of bepaalde regels en voorschriften verouderd, overbodig of te gedetailleerd zijn, zodat het gewenst is ze te schrappen of te vereenvoudigen. In hoeverre dat zal lukken, hangt mede af van de medewer king van de Texelse samenleving, leder die meent voorbeel den te kunnen noemen van overbodige of 'ongelukkige' regelgeving kan zowel van de telefoon als een speciaal emailadres gebruik maken om tips te geven. De werkgroep leden gewoon op straat aanspreken mag ook. n akker met gele krokussen, die voor driekwart zijn opgevreten door grauwe ganzen. vijftig jaar gele kra ssen, maar dit heb ik nog nooit segemaakt.' Cees Vlaming van Deve De Bol bij Oosterend kijkt it verslagen naar het bloem enveld naast het gelijknamige tuurgebied, waar grauwe gan- een slagveld hebben aange- [fit. Ze hebben ongeveer drie- vart van de bollen opgevreten. jnzenschade is niet nieuw voor es Vlaming en opvolger Marco. Op Imoment dat hij de verslaggever de trekker naar het bollenveld ngt, wijst hij op een koppel gra- ideganzen. 'Ik heb hier al 45 jaar hade door vreterij. Lang niet alles dtvergoed. Ik schat dat ik er jaar- sfö.OOO,- bij inschiet, dat is samen 25000,-, een flinke contributie aan Ëwrmonumenten. Doordat het il ganzen de laatste jaren zo hard g-groeid, is de schade navenant ■genomen. Kijk maar op het gras. Bd! zie je ganzenkeutels. Ze laten bloembollen vallen en daar heb p'weer opslag van.' ^oeruim één hectare krokussen (nee jaar geleden is geplant zijn, vogels rigoureus tekeer gegaan, ihebben er echt alles aan gedaan ihet te voorkomen. Er zijn dieren afgeschoten, er is plastic opgehan gen om ze te verjagen en draden gespannen om ze tegen te houden. Maar ze vliegen er dwars doorheen. De bollen zijn bij de regel opgevre ten.' Vorig jaar gebeurde dat voor het eerst. Toen hebben we €4.800,- aan vergoeding gehad, ongeveer de helft van de totale schade. Maar de taxateurs zagen bijvoorbeeld een muizengaatje en dat trekken ze gelijk 15 procent van de schade af.' De vraag is of het wel verstandig is, zo'n bollenveld naast een natuurge bied. 'Ik teel hier al krokussen vanaf m'n zestiende. Gewoon omdat de grond op dit deel van het bedrijf er zo geschikt voor is. Verderop hoef ik het met te proberen. Ik heb met om die ganzen gevraagd.' Hij kijkt hoe op natuurgebied De Bol een koppel rotganzen graast. 'Ik zie daar steeds vaker grauwe ganzen. Als het zo doorgaat, verdringen ze de rotganzen. Het lijkt me voor zo'n na tuurgebied. als ik het goed heb het enige in Nederland waar zeldzame orchideeen in het wild groeien, niet goed. We hebben het met die ganzen veel te ver laten komen. Die vreet schade is het gevolg van een falend ganzenbeheer.' Om de populatie overzomerende ganzen te beteugelen gaan ploegen deze week gebieden van Staatsbos beheer en natuurmonumenten in om nesten te verstoren. De provincie heeft hiervoor, net als vorig jaar, toe stemming gegeven. Ganzenland Intussen is de provincie is er nog steeds niet uit welke 5.500 hectare in Noord-Holland moet worden aange wezen als gedooggebied voor gan zen. Texel komt wat betreft landbouworganisatie NTLO niet in aanmerking voor 2.500 hectare ganzenland, een oppervlakte die eer der is genoemd. Voorzitter Jaap Hin: 'Hier kunnen we absoluut niet staan met het fenomeen fourageergebied. Landbouw en akkerbouw wisselen elkaar hier af, wat het erg moeilijk maakt. Bovendien levert het een be perking op voor de schapenhouderij.' Zoals het er nu voorstaat, mag het weiland maar voor vijftien procent worden begraasd, omdat er anders te weinig gras voor de ganzen overblijft. 'Daar hebben we op Texel teveel schapen voor en die kun je niet zo maar verplaatsen.' Hin heeft bij de provincie gepleit voor een Texelse variant, waarbij de boeren een ver goeding krijgen voor de (structuur)- schade die fouragerende ganzen aanrichten op de geoogste akkers. Verjagen is voor de landbouw geen optie. 'Ook omdat er beschermde vogels tussen zitten die je niet moet verstoren. 'Het is onzin om ze daar weg te jagen en een apart gebied aan te wijzen.' si even hielden sommigen de tem in. Zou hij hem aannemen of Jan Kuiper had er nooit een heim gemaakt van zijn anarchis- che inborst en tot zijn verrassing xid vrijdagmiddag bij zijn af- heid van het Texels Museum burgemeester Joke Gel- wpvoor hem met een teken van ink van de koningin. etwijfelde kon opgelucht ademha- Met dank aanvaardde Kuiper de inklijke onderscheiding voor zijn [diensten. Kuiper werd benoemd Ridder in de Orde van Oranje- issau. Ten overstaan van de onge- tweehonderd mensen die het scheid bijwoonden, roemde Gel- *phem voor zijn inzet als museum- ecteur en de vele nevenactiviteiten 'hij verrichtte. Kuiper nam de af topen jaren onder meer zitting in de chting Duurzaam Texel, de Raad de Wadden, het overlegorgaan het nationaal park. de stichting jssejaar, de stichting Zee in Zicht, stichting Pro Sea en de stichting d Academie. Vanuit de laatste stichting was hij betrokken bij door orider meer EcoMare, het NIOZ en Alterra en op het eiland gegeven. het opzetten van mariene opleidingen Geldorp noemde Kuiper een persoon voor leerlingen van de zeevaartscho- die anderen heeft gestimuleerd en len. Die opleiding worden verzorgd werkzaamheden heeft verricht die minderregels @texel.nl In Nederland en 'dus' ook op Texel neemt de irritatie over de volgens velen uit de hand gelopen regelge ving toe. Regelnéming zou volgens velen meer aandacht moeten heb ben omdat tal van voorschriften en andere maatregelen die bedoeld zijn om de burgerij op het goede pad te houden hun doel voorbij schieten en remmend werken voor initiatieven die goed zijn voor eco nomie en welzijn, nog afgezien van het feit dat regels weinig zin heb ben als de controle op de naleving ervan in veel gevallen praktisch ondoenlijk is. De termen deregule ring en deregelgeving worden in de landelijke, regionale en lokale po litieke discussies steeds vaker ge hoord. Op Texel is het initiatief om het niet bij woorden te laten genomen door Marian Merkelbach. Als raadslid ver baasde zij zich over de veelheid en gedetailleerdheid van voorschriften in bestemmingsplannen en vroeg zich in de begrotingsvergadering af of het niet wat minder kan. Zij, zes andere raadsleden, de burgemeester en ervaringsdeskundige' Harry de Graaf kwamen woensdagavond in het raadhuis bijeen voor een eerste ver kennende bijeenkomst onder leiding van griffier Marit de Porto om te pra ten over werkwijze, (onmogelijk heden en tactiek. Ze hebben inmid dels huiswerk gekregen in de vorm van de bijna vijftig kahtjes tellende Al gemene Plaatselijke Verordening die ze moeten controleren op overbodig heden. Maar ook de voorschriften van bestemmingsplannen, bouw verordening en andere vormen van regelgeving komen aan de orde. De bedoeling is dat men zich bij elk 'ver dacht' regeltje zal afvragen hoe en waarom het is ontstaan en of dat nog actueel is. Vervolgens moet worden afgewogen wat de gevolgen zijn als zo'n regel wordt geschrapt of minder strikt gemaakt. Dat vraagt veel fan tasie, inlevingsvermogen en vaak ook juridische kennis, zodat tips uit de burgerij meer dan welkom zijn. Voorbeelden Wat gebeurt er als de kapverordening zou worden veranderd zodat het kap- verbod alleen nog geldt voor een beperkt aantal monumentale bomen of boomgroepen? Loopt de veiligheid op Texel werkelijk gevaar als het aan tal verkeersborden zou worden inge perkt? Is het niet overdreven en kost baar om ook bij een betrekkelijk kleine uitbreiding van een gebouw een schoongrondverklaring en dus een kostbaar grondonderzoek te ei sen? Waarom is voor een bouw project waarbij een bestaand ge bouw moet worden gesloopt niet alleen een bouwvergunning nodig, maar ook een kapvergunnmg en een sloopvergunning die alle drie apart moeten worden aangevraagd en ver werkt, terwijl dat ook in één proce dure zou kunnen? Waarom is een aparte procedure (waarvoor leges betaald moeten worden) nodig als twee gebouwen met een zadeldak worden verbonden door een tussen- lid met een plat dak? Als dat platte gedeelte van ondergeschikte om vang is zou dat gewoon vrij moeten zijn. Ook de in vele voorschriften hard vastgelegde minima en maxima op het gebied van hoogte, breedte, in houd van gebouwen, bouwwerken en wegen lijken niet altijd redelijk of zinvol. Hetzelfde geldt voor de moge lijk te strikte voorschriften op het ge bied van dakhellingen die soms con sequenties opleveren waarvan niemand het nut inziet: een gebouw van heel normale afmetingen is ver boden, omdat als gevolg van de voorgeschreven dakhelling van mini maal 30 graden, de maximum nok- hoogte wordt overschreden. De Algemene Plaatselijke Verorde ning waarin tal van zaken op het ge- VERVOLG VAN PAGINA 1 Bultrug Burgemeester Joke Geldorp speldt scheidend directeur Jan Kuiper de koninklijke onder scheiding op de revers. (Foto Jeroen van Hatlum) 'een bijzondere waarde voor de sa menleving van Texel hebben gehad. Niet alleen voor de musea, maar ook voor het imago en daardoor de eco nomie van Texel.' De burgemeester noemde de scheidend directeur een kei in het werven van fondsen. 'Ne gentig procent van de investeringen van vijf miljoen euro wist hij via sub sidies binnen te halen.' Het voorma lige Natuurrecreatiecentrum werd volgens Geldorp onder zijn aanvoe ring uitgebouwd tot een landelijk be kend en toonaangevend centrum voor wadden en Noordzee. kade en gewaarschuwd door de eer dere perikelen hielden medewerkers van EcoMare permanent de wacht, totdat ze een ander schip hadden gecharterd en met een gerust hart naar de vastewal konden varen. De Friese preparateur Chris Walen maakte het skelet daarna geschikt voor expositie. Het acht meter lange skelet wordt tot eind oktober in de tijdelijke expositie ruimte geëxposeerd. Daarna krijgt het een permanente plek in de trappengalerij naar de Waterzaal. Dan kan het skelet ook in zijn geheel wor den getoond. De tijdelijke expositie zaal is daar iets te klein voor. waar door het staartstuk apart van de rest staat. Tot eind oktober is in de tijde lijke expositieruimte ook een tentoon stelling te zien over de berging, buit ruggen in het algemeen, onderzoek naar gestrande walvissen en zwerf vuil. De bultrug was door een stuk touw om haar nek verstrikt geraakt. Vlieland zit ondertussen niet zonder. Een paar dagen na de bultrug spoelde er tot ieders verrassing ook nog een vijftien meter lange potvis aan. De Stichting Potvis Vlieland ver koopt sindsdien symbolisch centime ters potvis om geld in te zamelen voor de preparatie en het behoud ervan voor Vlieland. Ook EcoMare heeft uit solidariteit een stukje gekocht. Zoals vaak gebruikelijk bij koninklijke onderscheidingen, had ook Kuiper pas op het laatst in de gaten dat hij een onderscheiding kreeg. Aan het begin van de middag had hij gemerkt dat er veel familieleden aanwezig waren. Dat er iets stond te gebeuren, werd echter pas duidelijk toen de burgemeester later met haar ambts keten om naar voren trad om nog wat te zeggen. Ex-collegae wisten Kuiper op de juiste manier naar de onder scheiding te laten kijken. 'Als je tach tig bent, ben je er trots op dat je hem hebt gekregen', werd hem toever trouwd. EcoMare heeft hoge scores be haald in een landelijk onderzoek dat het IVN, de vereniging voor natuur- en milieueducatie, heeft laten uitvoeren. Dat maakte Eriit Scholtens van het IVN in Noord- Holland bekend tijdens een mini symposium dat ter gelegenheid van het afscheid van directeur Jan Kuiper werd gehouden. Met name op het gebied van informatieverschaffing, beleving en geschiktheid voor kinderen komt EcoMare in vergelijking met andere bezoekerscentra goed uit de verf. Bureau Intomart hield een enquête waarbij in totaal 110 bezoekerscentra tegen het licht werden gehouden. Eenvijfde van de mensen die de en quête invulden, bleek EcoMare te hebben bezocht, goed voor de tweede plaats. Alleen het bezoekers centrum van nationaal park De Hoge Veluwe trok meer bezoekers. Achten tachtig procent van de geënquêteer den vond dat EcoMare veel informa tie bood. tegen een gemiddelde van 68 procent. Dat er veel te beleven is,- vond 70 procent. De gemiddelde score lag op 40 procent. De geschikt heid voor kinderen werd door 82 pro cent van de geënquêteerden ge roemd. tegen een gemiddelde van 62 procent. Het onderzoek luidt echter met alleen de loftrompet. Een kwart van de geënquêteerden zei EcoMare ouder wets te vinden. Tweederde vond dat EcoMare niet aanzet om actief in de natuur bezig te zijn. Ook zei bijna de helft dat het vaak te druk is bij EcoMare. Scholtens gaf het centrum op basis van de onderzoeks resultaten het advies met het tonen van lef en het nemen van risico's ver nieuwend bezig te blijven. 'EcoMare moet niet gaan teren op wat er in het verleden is behaald. Ik daag EcoMare uit om bijvoorbeeld binnen drie jaar de tentoonstelling van Zicht op Zee te ontmantelen en compleet te ver nieuwen. Niet omdat die met goed is. maar omdat je met nieuwe technie- bied van openbare orde, veiligheid, milieuhygiëne zijn geregeld is nog niet zo lang geleden ingekort, maar bevat nog tal van verboden en voorschrif ten waar nog eens naar gekeken kan worden. Ervaringen De werkgroep wacht dus op tips van de constructief meedenkende burge rij en bedrijfsleven, maar denkt met dat iedereen alle voorschiften gaat ophalen en napluizen. Meer wordt verwacht van persoonlijke ervaringen met de regels. Gehoopt wordt dat vooral architecten en aannemers die regelmatig tegen de regelgeving op planologisch en bouwtechniek ge bied aanlopen, voorstellen tot vereenvoudiging zullen doen. In die kringen heerst onvrede over de hui dige regels, maar de neiging om er tegen te protesteren is niet groot omdat men de relatie met de ambte lijke handhavers goed wil houden. Nu worden ze echter nadrukkelijk uitge nodigd hun mond open te doen. Ook tips van de ambtenaren zelf worden op prijs gesteld. Zij zijn weliswaar verplicht om de regels toe te passen, maar dat hoeft met in te houden dat ze er persoonlijk achter staan. De werkgroep hoopt te zijner tijd met flink pakket voorstellen te komen. De haalbaarheid daarvan zal door (juri dische) experts binnen de organisa tie worden bekeken alvorens ze aan de gemeenteraad worden voorge legd. Er moet rekening mee worden gehouden dat lang niet alle wensen ingewilligd kunnen worden, wat vooral geldt voor regels die voort vloeien uit nationale en Europese wetgeving. Bij de bepalingen die ooit door de gemeenteraad zelf zijn vast gesteld. lijken vooralsnog de meeste mogelijkheden te liggen. De werkgroep bestaat momenteel uit Marian Merkelbach, Alfred Schaat- Wat ik zeggen wou... Honden Frankrijk: Op privé-terreinen een bordje met een hondenkop en de woorden 'chien méchant' doet de toerist dadelijk begrijpen dat broekspijpen en kuiten bij het betreden van dat erf beslist gevaar lopen. Friesland: Een bordje 'Tagong forbean, Wy sjitte dalyks' is ook voldoende om respect voor het privé-domem te tonen en de loopplank te laten voor wat hij is. Texel: Zeker één hond 'méchant', een ware bloedhond. Had de eigenaar van de schapen dat Friese geweer maar mogen lenen... Dan een speciale waakhond: kan een keffertje bij Emmalaan 66, dat alle toeristen die Den Burg binnen komen vrolijk blaffend moet wel kom heten, tegelijk de deuren van Groeneplaats 1 bewaken? De speurhonden: u vindt ze op Warmoesstraat 45 Die snuffelen uit wat er zich achter de deuren van Groeneplaats 1 afspeelt. Al die honden, die niet-honden- bezitters blij maken doordat hun baasjes een deel van de gemeente lijke belastingen voor hun rekening nemen. Ten slotte - lest best - de honden die het beslist met verdienen om (ook) negatief in de publiciteit te komen, maar een niet genoeg te waarderen bijdrage leveren aan het welzijn van blinde, gehandicapte of eenzame mensen. Herlees de laatste, wat lange zin. Vergeet de rest. A.C. Bakker, Den Burg. VERVOLG VAN PAGINA 1 Parkeerprobleem betaalparkeerplaats mogen parke ren. Vlaming: 'Daar moet iedereen wat ons betreft betalen.' Met waar schijnlijk als gevolg dat meer kaart houders de woonstraten zullen op zoeken. Maar tot extra parkeerdruk zal dat volgens GL niet leiden. 'Want toeristen mogen daar met meer par keren. Daardoor neemt de verkeersdrukte in de woonstraten een stuk af. Texelaars zullen minder rondrijden, omdat ze de plekjes wel weten.' GL adviseert een soortgelijk systeem in de buitendorpen te ge bruiken. Bewoners van bijvoorbeeld de Weverstraat, die geen parkeer plaats voor huis hebben, kunnen in de visie van GL een ontheffing krijgen voor een gebied waar de parkeerdruk laag is. de druk op woonwijken toeneemt. Ergernis en overlast zijn het gevolg en de betaalparkeerplaatsen blijven on bezet. waardoor de inkomsten verhoudingsgewijs tegenvallen. Toen bekend wérd dat de parkeer- inkomsten over 2004 ruim onder de begroting bleven, heeft TB wethou der Heijne om een overzicht ge vraagd van de totale lasten en baten van het parkeerbeheer. 'De fractie heeft over deze periode op onderde len dne verschillende baten en lasten. Sinds een week heeft de fractie ein delijk de totale baten en lasten van parkeerbeheer mogen ontvangen, maar gezien de eerder verstrekte cij fers is het voor TB onmogelijk om de controlerende taak naar behoren uit te voeren.' TB heeft nóg een argu ment voor afschaffing van de parkeerheffing 'Het doel om de door stroming bij het parkeren te bevorde ren, bijvoorbeeld te voorkomen dat mensen die in Den Burg werken de ken en inzichten nieuwe dingen moet doen en proberen.' Scholtens vroeg speciale aandacht voor het restau rant, de toiletten en het terras. De geënquêteerden gaven aan die voor zieningen het belangrijkst te vinden. Pas daarna volgen tentoonstellingen, informatie en activiteiten. 'Bedenk dus iets creatiefs voor de toiletten. Hang er simpele prikkelende bood schappen op of leuke tips voor een ontdekking in de Texelse natuur.' De vraag hoe EcoMare zich verder moet blijven ontwikkelen, was één van de centrale thema's tijdens het mini-symposium. Bezoekers en spre kers waren het over eens dat onder leiding van Kuiper een soort methode EcoMare is ontstaan, waardoor het landelijk en toonaangevend is gewor den. Veelzijdigheid, vernieuwend, netwerken en fondsenwerven zijn kort samengevat enkele kern begrippen van de methode EcoMare. Tijdens een algemene discussie over nieuwe richtingen werd onder meer geopperd in de toekomst iets te doen met de dolfijnen die sinds kort weer langs de Texelse kust worden gesig naleerd. Bioloog Arthur Oosterbaan noemde de zeespiegelstijging een interessant thema en gastspreker Aleid Rensen, oud-directeur van Dierenpark Emmen, stelde voor meer aandacht te geven aan minder opval lende bewoners van het wad. 'Wij hebben in Emmen een keer tegelijker tijd exposities over haaien en mieren gestart. We dachten dat die haaien de trekkers zouden worden, maar de meeste mensen gingen kijken hoe die mieren in een mierenstad aan het werk waren. Zoiets zou je bijvoor beeld ook met wadpieren kunnen doen.' Jan Boon van het NIOZ stelde eveneens voor om in het begin van de voedselketen naar mogelijke onder werpen te zoeken. Wethouder Nel Eelman pleitte ervoor de zeehonden per definitie als attractie in ere te hou den. 'Die mogen nooit verdwijnen. Ondanks alle diversiteit blijven dat toch de trekkers van het museum.' Arthur Oosterbaan, fractievoorzitter van GroenLinks overhandigt de parkeervisie v GroenLinks aan wethouder Corrie Heijne (Verkeer). <roto Gerard nnmam GL heeft ook nagedacht over de vraag waar mensen die in Den Burg werken hun auto de hele dag mogen neerzetten. Oosterbaan: 'Op parkeer terrein De Bocksberg aan de Wilhel- minalaan. Dit is de enige parkeer plaats die niet vlakbij een supermarkt ligt en waarvoor de belasting een stuk lager is.' GL wil dit wel voorbehouden aan mensen die werken in de binnen ring van Den Burg en die daar per se hun auto kwijt moeten Bij wie dat met het geval is. is de fiets wellicht een uitkomst of een parkeerplaats buiten de ring, bijvoorbeeld op het terrein aan de Emmalaan. Parkeergeld Geheel anders is de visie van Texels Belang, dat pleit voor afschaffing van de parkeergelden. 'Het is achterhaald en dient een negatief economisch belang. Met de prijsverhoging van honderd procent in 2004 is de limiet die burgers accepteren voor betaald parkeren overschreden. Steeds meer mensen zoeken een plek waar parke ren gratis is.' Met als gevolg dat lan ger door Den Burg wordt gereden om een gratis parkeerplaats te vinden en hele dag een plek bezet houden, kan ook worden gehaald door het instel len van een zonesysteem. De derde reden voor de afschaffing is dat het huidige parkeerbeleid een negatief effect heeft op onze gastvrijheid. De toerist moet niet het idee krijgen dat hij alleen maar goed is voor de cen ten, we moeten ons meer nchten op het verlenen van service. De mensen moeten in alle rust hun inkopen kun nen doen of naar een restaurant kun nen, zonder constant op het horloge te hoeven kijken of de parkeertijd al is verlopen.' TB pleit voor een totale herziening van het parkeerbeleid en wil dit op de vergadering van de begroting voor 2006 hebben. Wethouder Heijne kon digde gisteren aan dat het parkeer beleid in mei op de agenda van de raadscommissie Middelen wordt ge zet. Daarbij wordt onder meer een voorstel van het college van b en w besproken, dat ook is gemaakt op basis van de uitkomst van de parkeerenquète. waarvan de exacte resultaten gisteren bij de wethouder nog niet bekend waren.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5