6 ■TEXELSE COURANT" Bedrijventerrein openbaart verrassingen Texel Live succesvolle opvolger van Texelpop Politie Hattem leert omgaan met Texelaars Nieuwe hogere leuning omloop Traanroeie -Vv Aad de Porto laat aan de hand Stoompoort en Vliegwiel van zijn afgeleid. De eerste editie leuning op DINSDAG 22 MAART 2005 'Goh, ik wist niet dat hier zoveel zat', was zondagmiddag één van de meeste gehoorde opmerkingen tijdens de gezamenlijke open dag van dertig bedrijven aan de Stoom poort en het Vliegwiel in Oude- schild. Honderden Texelaren brachten een bezoek en waren lo vend over wat ze allemaal zagen. Vijftig vragen moeten vijf jonge mei den beantwoorden in de werkruimte van rij-instructeur Ruud Wetsteen. Wetsteen heeft speciaal voor de open dag een proefopstelling voor het theorie-examen opgesteld en wie wil mag het proberen. De meiden blijken potentiële klanten voor een cursus te zijn. Ze scoren elk tussen de 16 en de 23 fouten, terwijl er maximaal 6 mo gen worden gemaakt. Ondanks de prestaties kunnen ze buiten alvast kijken in wat voor leswagens ze later rijlessen kunnen volgen. De wagens staan opgesteld en er hangen her en der tassen met informatiepakketten. De andere ondernemers hebben eveneens uitgepakt om te laten zien wat zij sinds de jaren negentig aan de Stoompoort en het Vliegwiel aan be drijvigheid hebben opgebouwd. Mede door het zonnige weer zien ze honderden Texelaars, veelal ouders met kinderen, aan zich voorbij trek ken. De gedachte dat iedereen alles wel weet, wordt regelmatig gelogen straft. De meeste bezoekers ontdek ken bedrijven die ze eigenlijk nog niet kenden of zien activiteiten waarvan ze niet wisten dat die ook op het Oudeschilder bedrijventerrein waren. Zo is bij de houtwerkplaats van Jelle van der Meer een keur aan hand matig vervaardigd houtwerk te zien. Langs de muren hangen modellen van houten gootklossen, een net ge bouwde trap wordt gedemonstreerd en achterin staan halffabrikaat deu ren die nog verder moeten afgewerkt. 'Dan kunnen ze zien wat er allemaal gebeurt.' Buiten wordt de aandacht van de bezoekers getrokken met een hoge steiger waarop Van der Meer meteen maar het bordje 'te huür' heeft gehangen. Voor zijn timmer werkplaats kwam de open dag mooi uit. 'Is het meteen allemaal weer eens opgeruimd.' De familie Amsing, die recent als eer ste ondernemers op het nieuwe bedrijventerrein zijn neergestreken, is eveneens blij met de open dag. 'Veel Texelaars hadden de afgelopen we ken al gezegd dat ze het nieuwe ge bouw wilden komen bekijken', vertelt Anja Amsing. 'Nu is het een mooie gelegenheid daarvoor.' De bezoekers kunnen volgen welke route het oud papier in de nieuwe loods doorloopt en Amsing vertelt hoe de spullen worden verwerkt. Voor tegelschilder Daan van Loenhout is de open dag een mooie gelegenheid zichzelf en zijn werk te presenteren. Van Loenhout werkt sinds vorig jaar sa men met de Tegelboet van Twan en Fenneke Kraft. Met behulp van foto's toont hij bezoekers voorbeelden van tegelschilderingen die hij in badka mers heeft gemaakt. Pronkstuk is een zonnig Italiaans decor dat hij rondom in een badkamer heeft geschilderd. In de naastgelegen werkplaats laat Fenneke Kraft kinderen met stukjes tegel mozaïeken rond spiegeltjes maken. Geluid De demonstratie geluidsregistratie van Rikus Kloosterhuis is met moei lijk te vinden. Vol overgave is een band in één van de ruimten van het bedrijfsverzamelgebouw van Klaas Veenbaas aan het spelen. Boven is te De poging die Arnold 'Kets' Kaercher en Paul van Dijk vorig jaar waagden om een volwaardige opvolger te krijgen voor het een stille dood gestorven Texelpop, lijkt succes op te leveren. Moest het Koger horecaduo voor de eer ste aflevering nog alle zeilen bijzet ten om bands naar De Toekomst Dance Factory te lokken, ditmaal was één oproepje genoeg om de deelnemers te doen toestromen. Achttien groepen zijn voor zater dag en zondag geprogrammeerd, terwijl de organisatie ook nog over een reservelijstje beschikt. 'Het is ongelooflijk wat een potentieel zo'n klein eiland heeft', vindt Paul van Dijk. 'Ik heb voor mijn zaak in Zuid- Scharwoude laatst ook geprobeerd een festival te organiseren. Er kwa men precies twee reacties binnen. Voor Texel Live hadden we wel voor drie avonden bands kunnen krijgen.' Volgens collega-organisator Arnold Kaercher is het enthousiasme onder de bands ongekend groot. 'Een band als Lomp is al maanden aan het oe fenen op een nieuw repertoire. En dat voor een optreden van maar 25 mi nuten. Dat zegt toch wel wat. We hadden iedereen graag wat meer tijd geboden, maar we beginnen nu al twee keer om half negen, om door te gaan tot na half twee.' Texel Live biedt voor elk wat wils. Van akoestische luisterliedjes tot hard core en van hip hop tot bekend werk uit de top honderd aller tijden, het is allemaal vertegenwoordigd in De Koog. Onder de deelnemers zijn vrij wel alle bekende Texelse namen, zo als Jug Bros, Make me smile en Intrude, maar ook nieuwelingen als Seng Be (met Afrikaanse muziek), Stockholm Syndrom (rock) en de Protectors (punk-rock) geven acte de presence. Spectaculair beloven de optredens van twee streetdance- groepen op zaterdagavond te wor den. Om de toeschouwers al vroeg naar De Toekomst te lokken, heeft de organisatie op beide avonden een topper als eerste act gepland. Zater dag zijn dat Ewout Adriaans en Han nes van Angeren, alias Jug Bros. Zondag wordt het festival geopend door troubadour Mike Low, die vorig jaar één van de verrassingen van Texel Live was en toen met van het podium te slaan was. Thirsty work, dat op zaterdag zou spelen, moest deze week afbericht doen wegens een oogoperatie van de drummer. De groep wordt vervangen door Tranquility Bay, een uit het duo In de bibliotheek van het politie team van Heerde/Hattum van de regio NO-Gelderland staat sinds vrijdag het boekje Omgaan met Texelaars. Het werd zaterdag over handigd door oud-Texelaar burge meester Piet Zoon van Hattem bij de installatie van oud-Texelaar Cor Moojen (38) als teamchef. Bij die plechtigheid gaf Zoon het boekje ook aan burgemeester Hoornstra van Heerde, de hoop uitsprekend dat het zou bijdrage aan begrip voor optreden en opvattingen van de voormalige Texelaars in deze omgeving. Moojen (zoon van de familie Ed Moojen uit Den Burg) werd in de Franse School van Hattem geïnstal leerd door de- plaatsvervangend korpschef Mos, in aanwezigheid van diverse genodigden onder wie Cors ouders, schoonouders, kinderen en gemeentelijke en politieautoriteiten uit de regio. Burgemeester Zoon ge bruikte zijn felicitatietoespraak om kritische kanttekeningen te plaatsen bij het beleid van Binnenlandse Za ken en Justitie wat betreft de politie organisatie. De rode lijn: politie mensen moeten meer aan het 'front'actief zijn en minder worden bezig gehouden met management, kantoorwerk en andere afstandelijke taken. De gemeenteraden moeten de politie meer aansturen en bepalen waar de prioriteiten liggen. Dat het voor politiemensen nuttig is Natuurmonumenten is weer om tradities en achtergronden van de oorlogspad: ze willen ook c burger te kennen illustreerde hij door van Waalenburg. Dat uit het boekje Omgaan met Texelaars boeren a' 'an9- want de het verhaal voor te lezen over een van Natuurmonumenten, op Texelaar die éen aanrijding had ver oorzaakt omdat geen richting had aangegeven en voor de rechtbank als verweer aanvoerde: 'Ze weten toch dat ik daar woon.' Moojen zelf onderstreepte in zijn slot woord de woorden van Zoon. 'Weg achter het papier. De samenleving vreemde argumenten voor jni- Texelse Courant. De arme Waalenburg van de belastingbetaler, is niet gestild. (Tien miljoen is een tientje per lid. Zijn c van Natuurmonumenten zo tig dat dat er niet meer af k Natuurlijk willen ze heel burg, maar er staan nu w zien hoe Kloosterhuis opnames maakt. 'Ik ben nog steeds op zoek naar een eigen ruimte, maar zo nu en dan kan ik hier de zolder van Jeroen Haak lenen.' Naast de opname apparatuur staat een rijtje CD's die Kloosterhuis heeft gemaakt. Een van de laatste is een CD waarop Jan Wolkers verhalen voorleest. 'Die heb ben we opgenomen in zijn atelier.' Aan de andere kant van het gebouw trekt de borduurmachine van Piet Poot en Mieke van den Hurk van Kameleon Borduurwerk de aandacht. 'Als het beweegt en geluid voort brengt, trekt het al gauw veel men sen', zegt Poot. De aanwezigheid van het borduurbedrijf is eveneens voor veel mensen een verrassing. Sinds november is het onderdeel van het grafisch centrum. Bezoekster Riet Tjepkema maakt van de gelegenheid gebruik om op een handdoek de naam te laten borduren van haar kleindochter die de afgelopen nacht is geboren. Een van de opmerkelijkste attributen staat buiten bij de schuur van het visserijbedrijf en de nettenmakerij van Herman Blom. Het is een klein stoommachine. Aad de Porto laat aan de hand van het driftig puffend apparaat zien naar welke onderdelen van het stoommachine de Stoom poort en het Vliegwiel in de jaren ne gentig zijn vernoemd. Hij gaf de dorpscommissies destijds namen door die van een stoommachine wa ren afgeleid, waarna Vliegwiel en Stoompoort uit de bus rolden. Voor de bezoekers staat er een vissie klaar en Sjef Boom laat ondertussen zien hoe hij een vissersnet herstelt. De hele middag blijft het een komen en gaan van bezoekers. Benieuwd naar wat Skil 'in zijn schild voert' zoals de open dag is genoemd. ir rechts burgmeester Piet Zoon, het echtpaar Moojen en de districtschef vi Wat ik zeggen Dokter Wagemaker Als kleindochter van dokter Wage maker (de jongste dochter van de Toen ze trouwden, zei hij: in 1995 overleden Ina Wagemaker) kan ik nog enige aanvullingen geven op het artikel over mijn grootvader. Dokter Wagemaker was een man van resolute besluiten. Toen hij merkte dat zijn twaalf jaar jongere vrouw niet van sigarenrook hield, zei over de paardenpaadjes reed, sto- Hij gaf zijn kinderen een goede opvoeding. Zijn dochters gingen naar het gymnasium in Arnhem (zijn zoon hield niet van leren), in de kost bij een oom en tante. En ze moch ten studeren in Amsterdam. Lize, na een jaar kostschool in Brussel, studeerde rechten en Ina Engels. Trouw niet in gemeenschap van goederen. Als het goed gaat is alles in orde, als het niet goed gaat, heb je je eigen spullen.' Zijn auto was de eerste op Texel, een Ford Spijker. Als hij daarmee Thijsse wordt er ook wee bijgesleept, die wilde al Waalenburg hebben om te beschermen. En er w daad prachtige vegetatie enburg, met addertong, en ratelaars, die trouwens niet zo zeldzaam zijn, bloemen en noem maar op. voor het oog. Maar sinds vindt Natuurmonumenten we gans in Waalenburg dan de vegetatie. Ze hebb de ratelaars en orchideeën water gezet, er stampen ove die brutale ganzen door het en de mooie bloemrijke zijn verworden tot eentonige, pige vlaktes, maar daar mag over zeuren. 'Dat is beleid vereniging en als je dat wilt deren, moet je maar lid mag je meepraten', zei Erik Me veld tegen mij. Natuurmonumer offert graag wat vegetatie op de snel groeiende populatie gra.fcedi ganzen, al zijn de boeren niet met die beesten. Als nu die harlekijngraslanden zeldzaam zijn geworden dan hiesp ben de clowns van Natuurmobezo menten daar toch zeker zelf stanc de hand in gehad door ze pi? laten stampen door de ganzen dan moet Natuurmonumenten niet gaan zeuren dat er meer moet worden aangekocht orr 'vrijwel uitgestorven vegetatie beschermen'. Er zijn immers Ricketts en de Bloois voortgekomen trio. Zowel zaterdag als zondag gaan de deuren van De Toekomst om 20.00 uur open. Om 20.30 uur volgt het eerste optreden. De entree bedraagt €5,-; een passe-partout voor twee avonden kost €7,50. Informatie staat ook op de website www.texellive.nl. Programma Zaterdag 20.00 Jug Bros (akoestisch) 21.05 M NS (akoestisch) 21.40 Fudge (improvisatie/jam) 22.05 Streetdance 22.25 Seng Be (Afrikaans) 23.00 Flatbroke (alternatief) 23.35 Eigen teelt (hip hop) 00.10 Make me smile hij: 'En dan is dit mijn laatste sigaar' En daar hield hij zich aan. Hij was de oudste zoon van een herenboer op Tholen. Zijn vader had zes kinderen, de oudste mocht studeren. Wagemaker studeerde medicijnen in Amsterdam en legde zich nog enige tijd na zijn afstude ren toe op interne geneeskunde en chirurgie. En inderdaad heeft hij op Texel m een noodgeval iemand op de keukentafel geopereerd aan zijn blindedarm. Met de slager erbij als assistent, want die kon bloed zien (zo ging het .verhaal in de familie) Het was een vooruitstrevend man. Ongeluk Zondag ben ik met mijn dochter en een zoon naar het bedrijvënterrein in Oudeschild gefietst omdat daar een open dag werd gehouden. Het was, zoals iedereen gemerkt zal hebben, een stralende lentedag en een leuke open dag. Toen we terugkwamen was mijn andere zoon nog op het voetbalveld. Mijn dochter bood aan hem even op te halen, omdat we wilden gaan eten. Zij fietste over de Beatrixlaan in de richting van de Emmalaan toen er een auto aan kwam die helemaal op de verkeerde ven de schapen alle kanten uit. Mijn grootmoeder ging naar een goede kostschool in Brussel en las en sprak vloeiend Frans en Engels. Ook reed ze goed paard. Ze zat dan met lange rokken schrijlings te paard en galoppeerde met haar zusters en vriendinnen over het strand. Baden in zee werd toen nog niet gedaan. Mijn grootvader hield zelfs op zon dagmorgen spreekuur. Dan mocht mijn moeder met haar vriendinnetje de deur open doen als er gebeid werd, want de twee dienstmeisjes waren op zondag vrij. Eén van hen liep dan naar huis in Oosterend, want fietsen waren er nog niet. Op haar tiende jaar heeft mijn tante Lize zwemles hadden. Aan de hengel. Op Pinksterdrie ging men met de harlekijngraslanden op het lano janplezier naar de Hogeberg ('t men wil aankopen. Bovendier Bergje) om daar te picknicken, te Natuurmonumenten het land kc drentelen en spelletjes te doen. voor opvang van foeragerendei Dokter Wagemaker logeerde bij zen en die grauwe ganzen verw Ina toen haar dochters (van vijf en ten nou net al die mooie plan van twee jaar) kinkhoest kregen. Staat Natuurmonumenten dan Hij kreeg toen zelf ook hevige kink- gewoon een potje te jokken ti hoest. Kennelijk was hij zijn immuni- de pers? Hoezo: vijf voor twaalf teit daarvoor op latere leeftijd kwijt, overigens staan die grauwe ga wat zijn dood heeft versneld. helemaal niet in het mooie a! Zoon Bram en zijn vrouw en Lize en Texel van Thijsse, doodge» haar man overleefden de Jappen- omdat er hier toen nog geen gre kampen in Indonesië en kwamen na ganzen waren. Grauwe ganzen enige keren verlof weer in Neder- op Texel uitgezet door Natum land wonen. numenten. Die beesten horen helemaal niet. Harlekijngraslar wel. Kortom: Natuurmonumenten f gewoon landhonger en wil liefst alle boeren van Texel af. te beginnen uit Waalenburg. stukken in de krant met merk» dige argumenten, onrust zai toeslaan als mensen zwak st eerder gemaakte afspraken i zetten. Daar moeten dan maan een stuk of vijf boerenbedrijven ken, de WLTO moet maar ween de bocht en de overheid moet r weer met een zak geld over de komen, want Natuurmonume davert gewoon door. Straks L.G. Fledder-Janssen, Zeist. Kaart Waalenburg Het vrijdag afgedrukte kaartje van Waalenburg, met daarop onder meer de gebieden van Natuurmonumen ten, heeft door de omzetting van kleur in zwartwit op enkele punten voor wat verwarring gezorgd. Daar uit zou kunnen worden afgeleid dat bijvoorbeeld land van de gebroeders Lap aan de Westerboersweg en het Waalenburgerdijkje eigendom zou zijn van Natuurmonumenten, wat niet fietsles gehad en fietsten ze naar het geval is. Deze en andere perce- bij de wegen naar Waalenbui$ De Koog. Niemand kon zwemmen, len liggen wel binnen het zogeheten bekende groene bordjes: 'Al voor de kinderen was het baden zoekgebied waarin Natuurmonu- toegankelijk voor leden van Nat in zee. Ina leerde op latere leeftijd menten mag kopen, maar worden monumenten'. Lja Du|-f ook zwemmen, toen haar dochters agrarisch gebruikt. Nieuwesd 00.45 Tranquility Bay (pop/jazz/blues) weghelft reed. Zij denkt het vege lijf 01.20 Lomp (heavy rock) Zondag 20.30 Mike Low (akoestisch) 21.05 Stockholm Syndrom (rock) 21.40 Trenchtown (reggae) 22.15 Protectors (punkrock) 22.50 Flux (punk) 23.25 Higherside (hardcore) 00.00 Sonar (pop/rock) 00.35 Whatever (covers/rock) 01.10 Intrude (covers/rock) n Texel Live was vorig jaar direct een groot (foto archief Teidse Courant) te redden door een parkeerhaven- tje in te rijden, maar raakt daarbij waarschijnlijk de stoeprand (ze weet het zelf niet precies meer). Ze vliegt over de kop, krijgt het stuur van de fiets tegen haar ribbenkast, valt met haar kin op straat en haalt een vinger open die klem zit tussen het stuur en de straat. Ze staat geluk kig weer op. trekt haar fiets van de straat en loopt overstuur naar huis. Eind goed, al goed, zou je denken. En eigenlijk is dat ook wel zo. Alleen de fiets is behoorlijk beschadigd. Maar wat mij nou zo tegenstaat, is dat niemand is gestopt om haar Bloemschikken «w te helpen. De desbetreffende automobilist heeft het waarschijnlijk Bloemiste Louisa Eelman start met eens door gehad. Het feit dat woensdagavond met het geven van iemand weer opstaat, wil nog niet workshops bloemschikken. Een keer zeggen dat alles okay is. Wat als in de twee weken leert ze cursisten het uw zoon of dochter was? Dan in de nieuwe winkel van Annemarie ben je toch ook blij dat iemand de Reiding aan de Weverstraat hoe ze helpende hand reikt? creatief met bloemen kunnen uit- Volgens mijn man bereik ik hier gaan. 'Elke keer behandel ik eenma- niets mee. maar (ijdele hoop?) toch lige losse thema's', aldus Eelman. De hoop ik dat ik iemand bereik die een Oudeschildse werkt als bloemiste in andere keer wél zal stoppen, als is een winkel in Schagen en beschikt het er maar één. over diverse bloembinddiploma's. In Voorbijgangers die het ongeluk heb- juni begint ze zelf met een opleiding ben zien gebeuren, mogen mij bel- masterdesigning. De bijeenkomst len, tel. 315170. van woensdag begint om 19.30 uur. Deelname kost €25.-. Voor meer in- Carla de Grave, formatie: 06-20060849. Den Burg. De omloop- van de Traanroeier in Oudeschild krijgt een nieuwe, hogere leuning. Dat moet van de arbo-dienst om de veiligheid van de molenaars te verbeteren. Aanleiding is het ongeluk van ruim een jaar geleden waarbij Adri Westerlaken van de omloop viel toen hij een foto wilde maken. De arbeidsinspectie voerde daarna een onderzoek uit. Een molenmakers- bedrijf uit Broek op Langedijk is gis teren begonnen met het aanbrengen van de nieuwe leuning die 1,10 me ter hoog wordt. De oude had een hoogte van 60 centimeter. Met de kraan van Piet Kager werden de hard houten onderdelen gisterochtend op de ongeveer zes meter hoge omloop gehesen, waarna de molenmakers aan de slag gingen. Door de nieuwe leuning verliest de Traanroeier een deel van haar typische Zaanse uit straling. 'Bij een Zaanse molenIxj eigenlijk een lage stelling', molenaar Willem Keijzer. 'In heto| ten van het land zie je dat lc lingen ook al zijn verhoogd en gebeurt het ook hier. Het is jamr maar aan de andere kant heb je: met de veiligheid te maken.' De: loop is nog alleen toegankelijk* molenaars. Bezoekers mogen e meer komen. V Molenmaker Jaap Poland uit Broek op Langedijk zaagt op de omloop vi

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6