I w P* TEXELSE COURANT' Oud-Texelse belicht Russenoorlog 'Moeilijk om er een mening over te hebben' Lions verdelen opbrengsten veiling Nog veel hobbels te nemen WST, college en Agriflrm praten over woningbouw Munten met emotionele waardi Weinig slachtoffers 1-aprilgrap Texelse Courai DINSDAG 5 APRIL 2005 (rechts) enj Het wetenschappelijk tijdschrift Environmental Science Tech nology heeft een artikel opgeno men van NlOZ-onderzoeker Jan Boon en collega's over één vorm van de giftige vlamvertrager HBCD die zich opstapelt in dolfijnach- tigen. De andere twee vormen van deze stof (hexabroomcyclo- dodecaan) worden door de dieren omgezet. HBCD vervangt andere - verboden - vlamvertragers. Of de stof ook minder schade aan het milieu berokkent, is volgens de on derzoekers nog maar de vraag. Hexabroomcyclododecaan is een veelgebruikte vlamvertrager in isolatieschuim en meubelkleding. Van de drie vormen van HBCD vond Boon alleen de alfa-variant terug in het spek van bruinvissen en gewone dol fijnen. Hij deed dit onderzoek in sa menwerking met Bart Zegers van het Instituut voor Biodiversiteit en Ecosysteem Dynamica (Universiteit van Amsterdam), Timo Hamers van het Instituut voor Milieuvraagstukken (Vrije Universiteit) en Graham Pierce van de Universiteit van Aberdeen. De onderzochte bruinvissen en dol fijnen waren gestrand op de kusten van Schotland. Ierland. Nederland, België, Frankrijk en Noordwest- Spanje. De onderzoekers vermoeden dat het HBCD in de dieren afkomstig is uit de Ierse Zee. De vlamvertrager ontregelt de schildklierhormoonhuishouding en de werking van het zenuwstelsel. De alfa-variant vormt maximaal tien pro cent van het mengsel van de drie vormen van HBCD die de industrie als vlamvertrager gebruikt. Met een nieuwe analysemethode konden de onderzoekers de drie vormen onder scheiden. De twee andere vormen, de zogenaamde bèta- en gamma variant, worden door de dieren om gezet Daarbij speelt een enzym complex in de lever een belangrijke rol Omdat de alfavariant met wordt omgezet, stapelt deze zich op in vet rijke weefsels, zoals het spek, van zeezoogdieren. Om te onderzoeken hoe het enzym het HBCD omzet, gebruikten Boon en zijn collega's preparaten van le vers van ratten. Ook gebruikten ze de lever van een nog zeer verse, op Texel aangespoelde, dode zeehond. zijn ervaringen tijdens de Hussenoonog. Al jaren liep oud-Texelse Mariëlle Beers rond met het plan om eens 'iets' met de Russenoorlog te doen. Dat het deze maand precies zestig jaar geleden is dat de Georgiërs in opstand kwamen, was een mooie aanleiding voor de radioverslaggeefster van de KRO ome een reportage te maken over de Djenj Rozjdenja. Wie de repor tage dinsdagmiddag heeft gemist, kan deze via internet (www.lopde middag.nl) alsnog beluisteren. Mariëlle Beers, dochter van Piet en Wil Beers van het Gerritslanderdijkje, volgde een studie Russisch, maar zag een loopbaan als tolk of vertaal ster met zitten. Haar carrière bij de radio begon als vrijwilligster bi) Talk radio. 'Een praatprogramma, waar ik nog heb gewerkt met de nu zo suc cesvolle Beau van Erven Dorens. Het werk bij de radio sprak me erg aan en op een zeker moment heb ik een open sollicitatie naar de KRO ge stuurd. Toevallig hadden ze daar ie mand nodig.' Als journaliste bij het programma lopdemiddag dat elke dinsdag- en vrijdagmiddag op Radio 1 wordt uitgezonden, kiest ze bij voorkeur onderwerpen die ze zelf in teressant vindt. Haar werk bracht haar in het recente verleden al een aantal keer terug naar Texel. 'Ik heb bijvoorbeeld een reportage gemaakt over de watersnoodramp in 1953. Omdat bij herdenkingen altijd de aan dacht uitgaat naar Zeeland, weten maar weinig Nederlanders dat ook Texel zwaar is getroffen. Ook heb ik "een uitzending gewijd aan de zeehondenopvang, toen die vijftig jaar bestond.' De Russenoorlog heeft al lang haar interesse. 'De zus van mijn opa Jacob van Heerwaarden en haar man zijn omgekomen bij het bombardement op De Cocksdorp op zondagochtend. Een drama binnen de familie, waarover met veel werd gepraat. De Russenoorlog op Texel heeft duidelijk twee kanten. Aan de ene kant heb je mensen die familie zijn kwijtgeraakt, die Georgiërs vaak de schuld geven, en aan de andere kant Texelaars die Georgiërs in huis hebben gehad en waarbij vriend schapsbanden zijn ontstaan. Zelf was ik er toen nog met, dus het is moeilijk om er een mening over te hebben. Voor mijn studie Russisch verbleef ik twee periodes in Sint Petersburg. Daar kreeg ik de Sovjet versie te horen. De Georgiërs zouden op Texel als krijgsgevangenen verblij ven, kwamen in opstand en hebben Texel bevrijd. Deze versie, die ver bezijden de waarheid is, is gebaseerd op een Russische film over de op stand. De regisseur wilde eigenlijk een andere film maken, maar kreeg die met door de Sovjetcensuur.' De film is als curiositeit te zien in Luchtvaartmuseum Texel, dat onder meer een tentoonstelling wijdt aan de opstand. Voor haar reportage inter viewde Beers onder meer museum voorzitter Theo Witte, die uit eigen beleving verhaalde. 'Ik was toen een jongen van 14 jaar en heb er een broer bij verloren. Wij hoorden bij de Texelaars waar niet over het onder werp werd gesproken. Naar'die Rus sische film kan ik nog steeds met naar kijken. Het is wel het verhaal waar in Georgié twee generaties in geloven. Maar ik merk dat er de laatste jaren regelmatig Georgische studenten in dit museum komen, die hier horen hoe het echt is gegaan. De derde generatie dus.' Bevlogen vertelt Witte voor de microfoon zijn verhaal. 'Het grootste deel van de oorlog verliep hier vrij rustig. Tot de deportatie van Texelaars naar Assen. De tewerk- gestelden keerden allemaal levend terug op het eiland. Maar tien dagen later brak de Russenoorlog uit, met al z'n verschrikkingen. Terwijl ze in de rest van Nederland al oranjebitter dronken, werd hier een bloedige stnjd uitgevochten.' Meteen na de opnamen vertrok Beers van het eiland, om mee te wer ken aan een uitzending over de paus. Wie het interview met Witte, maar ook met Maria de Graaf van de Stich ting Texel Georgië Kontakt en met Ed de Boer, die een stukje uit de opera over de Russenoorlog laat horen, kan dit doen via via www.lopdemid- dag.nl en op het knopje dinsdag te klikken. Mogelijk lukt dit op dinsdag zelf nog niet, maar verderop in de week moeten de fragmenten er vol gens Beers opstaan. MIJN HU HELP KIN IN SLOPF GIRO 329 S. DEREN ENWIJKEN. DEN HAAG. ZEGT WAAR 'T OP STAAT. Wat ik zeggen wou... 'Hutje op de Hei' De verandering van het 'Hutje' op de hei, een voor veel mensen dierbaar plekje op Texel, heeft de laatste jaren veel gevoelens en veel tongen los gemaakt. Het is ons niet ontgaan, ieder heeft in de Texelse Courant en als belangstellend voorbijganger op Het Gemeenschapsfonds Texel heeft €1750,- uit de opbrengst van de Lionsveiling gekregen. Jan van Andel overhandigde voorzitter Jacques Dijt van het Texelfonds donderdagavond namens de Lions een cheque tijdens de verdeling van de opbrengst. Met de ruime donatie willen de Lions het vorig jaar november opgerichte fonds een steun in de rug geven. Het geld wordt volgens Dijt gebruikt om het fonds professioneel te laten be geleiden en een website op te zetten. Het Texelfonds moet een fonds wor den voor mensen die een deel van hun vermogen na hun overlijden be schikbaar willen stellen voor de Texelse maatschappij. Het fonds ge bruikt die gelden specifiek om klein schalige projecten op het eiland te ondersteunen. Dijt nep tijdens de overhandiging in herinnenng dat de ideeën voor de Texelfonds bij de Lions zijn ontstaan. Hij sprak de ver wachting uit dat hët fonds op termijn kan uitgroeien tot een machtig fonds dat een belangrijke bijdrage aan de gemeenschap kan leveren. De Lions verdeelden in totaal €12.000,- van de vorig jaar septem ber gehouden veiling. Volgens het beproefde systeem ging eenderde naar Texelse doelen, eenderde naar het Tesselhuus en eenderde naar een project in de Derde Wereld. De keus was dit jaar op giro 555 van de sa menwerkende hulporganisaties ge vallen om de slachtoffers van de tsunami te helpen. In totaal werd €6000,- overgemaakt, omdat de le den van Lions tijdens de nieuwjaars bijeenkomst in eigen gelederen nog €2000,- extra had opgehaald. Van de overige €2250,- voor Texelse doelen ging €500,- naar budovere- niging Shima voor het gehandicap tenjudo. €500,- naar de Muziek- en Dansschool voor het instrumenten fonds en €400,- naar het gezamen lijke woonhuis voor zes verstandelijk gehandicapte jongeren van de stich ting Blied aan de Burgerhoutstraat in Den Burg. Zij gebruiken het geld voor de aanschaf van tuinmeubelen. De Lions hadden ook €350,- voor de aankleding van het nieuwe nierdialysecentrum in Oosterend, €250,- voor het Logeerhuis aan de Bernhardlaan en €250,- voor de or ganisatie van de Waalder koffie concerten. De laatste wil het geld gebruiken om de 'vleugel van Ed' (standplaats hotel Den Burg) voor de concerten naar de Waalder kerk te vervoeren. De nieuwe veiling wordt dit jaar op 22 en 23 september ge houden. Rob Lcgierse uit Oosterend ei Maritiem en Jutters Museum *wai^ "reageerden sportief en gingen bereidwillig op de foto in de permanente tentoonstelling over de geschiedenis van Teso. •We vonden het al zo rustig en vroegen bij de kassa of de ingebruikname wel vandaag der Zee uit Den Burg waren de enigen die op 1 april voor de vaarsimulator T Jan van Andel overhandigt voorzitter Jacques Dijt van het Texelfonds een cheque van €1750,- Adrie van der Vliet (Blied), Lida Wels (koffie concerten), Jan Bloem (Tesselhuus), Maaike Deckers (Muziek- en Dansschool) en Jan Keesom (judo) kregen eveneens een deel van de opbrengsten uit de Lionsveiling. <foto Jeroan van Hattum) Vissersboten voor Sri Lanka De eerste tweehonderd vissersboten die werden besteld via reisorganisatie Fox voor door de vloedgolf getroffen vissers op Sri Lanka, zijn inmiddels afgeleverd. Met geld dat op initiatief van Frans Hopman bij de Gamma op Texel werd ingezameld, werd boot nummer 145 Texel gerealiseerd. Op de foto ontbreken nog netten, vis manden en drijvers, maar deze zijn wel bij de prijs inbegrepen. De boot is eigendom van A.M. Sanjaya Kumara; 515/1D, Polonwatta; Hikkaduwa; Sri Lanka. Vlamvertrager in dolfijnachtigen Stichting Wonen Texel (SWT), Agrifirm en de gemeente zijn in ge sprek over de bouw van woningen op de plaats van het bedrijfs- complex op de hoek Waalder- straat-Bernhardlaan. Genoemd is een getal van vijftig appartemen ten, bestemd voor senioren. Maar alvorens die kunnen worden ge bouwd moeten nog veel hindernis sen worden overwonnen. Nu Agrifirm is verhuisd naar Meijer- tebos biedt het terrein van 8000 vier kante meter waarop het voormalige kantoor, de graanverwerking, opslag van kunstmest en materiaal, de win kel en de benzinepomp zijn gevestigd mogelijkheden. Jan van Andel van de WST: 'Het is een perfecte plek voor de bouw van seniorenwoningen. Dicht bij het centrum, in de buurt van allerlei voorzieningen.' Een steden bouwkundig bureau heeft de moge lijkheden onderzocht en er zijn schet sen gemaakt. Vorige week zijn er gesprekken geweest tussen Agnfirm, de gemeente en de WST, waarin de mogelijkheden zijn besproken, maar waarbij ook de voorwaarden zijn ge steld. Onder meer door Agrifirm. Het bedrijf wil de Welkoopwinkel en de benzinepomp handhaven, maar met name de aanwezigheid van de pomp staat op gespannen voet met de woonfunctie. Voor de pomp moet dus een andere locatie worden ge vonden en - als wordt besloten dat de winkel niet combineert met de wonin gen - ook voor de Weikoop. Ook zijn er nog de nodige financiële hobbels te nemen. De bestaande gebouwen moeten gesaneerd, waarmee veel geld is gemoeid en het is de vraag of dat alleen door de bouw van vijftig woningen is te bekostigen. Nico Kikkert van Agrifirm vindt het daarom te vroeg om al van een plan te spre ken. 'Daarvoor is het veel te pril. Ik heb niet het gevoel dat wel elkaar al aan het vinden zijn.' Maar volgens Van Andel hebben de drie betrokke nen de intentie uitgesproken de fi nanciële mogelijkheden te gaan on derzoeken. De gemeente benadert het plan positief, maar stelt wel rand voorwaarden. Bewoners moeten bij voorbeeld parkeren op het eigen ter rein, er worden beperkingen gesteld aan de hoogte en er moet een stedenbouwkundige toets komen. De vraag aan Van Andel is of er wel behoefte is aan meer senioren woningen. 'Beslist. Onder senioren is veel vraag naar appartementen. Voor 22 woningen die nu aan de Gasthuis straat worden gebouwd zijn al huur ders gevonden. Eén advertentie in de krant was voldoende. En de vergrij zing neemt nog steeds toe, dus ook de vraag naar seniorenwoningen.' de Monnikenweg immers kunnen zeggen wat hij wilde. Iets vertrouwds zien verdwijnen, en niet weten wat er voor terug komt ('Een juweeltje of een futuristisch prul?', Texelse Courant 23 mei 2003) wekt beroering. De zorg voor het landschap en de bezorgdheid dat Texel zijn specifieke karakter zal verliezen door ondoor dachte nieuwe bouwsels aan de ho rizon, delen wij. Helaas is er veel le lijks uit de grond verrezen, dat wel de negotie dient, maar helaas vaak niet het landschap, de natuur en de vo gels. Het oude 'Hutje op de Hei', een oorspronkelijke bollenschuur, hoe schilderachtig en knap tot recreatie woning verbouwd ook, was aan re novatie toe. Het kon nu dankzij de medewerking van Staatsbosbeheer, waterschap en landschap architectenbureau Copijn, worden opgenomen in de herinrichting van het gehele gebied van de Ploeg- elanden. Wens was om het particu liere gebiedje haar eigenheid als woon-, rust- en vakantiefunctie te laten behouden in een natuurlijke omgeving te midden van water en heide. Geïnspireerd door de organi sche architectuur en gebruik van duurzame materialen, heeft architect Paul van Panhuys de bouw van het huisje aan de natuurlijke bewegingen van het nieuwe ontstane landschap willen aanpassen. Voor de vergun ning voor de rondingen van het sedum/-grasdak zijn procedures (art.19) gevoerd. Het is een grote ingreep in de natuur die meer naar de toekomst dan naar het verleden wijst. Historisch is het gebied omstreeks 1460 in cultuur gebracht voor graan- Een gouden vijfje, in 1843 geslagen met de beeltenis van koning Willem II, werd getaxeerd op ruim duizend euro. Typerend voor de waarde van de munten die Texelse verzamelaars zaterdag in Hotel Den Burg ter taxa tie aanboden was dat niet. 'Het is vaker mets dan iets bij zulke gelegen heden', vertelt veilinghouder Karei de Geus, die samen met beëdigd taxateur P.J. Coumans en numismaat J. Mevius (van het samenwerking verband GeRoMe) gratis hun kennis beschikbaar stelden. 'Munten zijn veel waard als ze zeldzaam zijn. Als iedereen een Rembrandt aan de muur heeft, zijn ook schilderijen van Rembrandt mets waard. Bovendien hangt de waarde af van de staat waarin ze verkeren. We krijgen nogal eens munten aangeboden die men sen zelf hebben gevonden. In een akker of, zoals ook op Texel, op het strand. Die zijn vaak behoorlijk aan getast en gewoon niet mooi genoeg. Voor de vinders vertegenwoordigen ze natuurlijk een hoge emotionele waarde, maar in verkoop zijn zen| waard.' Toch kregen De Geus en zijn coliejf" een paar 'leuke' verzamelingeno-; ogen, vooral waar het ging omrr ten die uit nalatenschappen aft; stig waren. Daaronder was eenCJl Engelse gouden munten met getaxeerde waarde van ruim a: Hst duizend euro. Een klein deel var<F0°r ter taxatie werd aangeboden, opgekocht door De Geus, die: een paar keer een bod deed datn niet direct werd geaccepteerd. 'Sa mige mensen wilden nog even dei uit de boom kijken. Maar ik verwa dat zij nog wel bij ons terugkon* In totaal trok de taxatiedag onge* zestig verzamelaars. Iets minden! vorig jaar, maar dat heeft volgens organisatie ongetwijfeld met1 fraaie weer te maken. De Geus houdt maandag 18 aprilJ veiling in Eindhoven. Daarbij kom ook 'Texelse' munten onder de f| bouw en gemengde bedrijfsvoering. De oude tuinwallen omzomen nog gedeeltelijk het stukje achterland. Tot circa 1994 is het akkerlandje klein schalig bebouwd geweest, met bloembollen en maïsveld. Daarna was er geen interesse meer voor de bebouwing van zo'n klein perceel. In deze tijd ontstond ook op grotere schaal de visie om landbouw grond om te werken tot natuurge bied, zoals dat bij de Ploegelanden is gebeurd. De grote hoeveelheden kunstmest, die bloembollen- en maïsteelt vereisen, waren met meer in overeenstemming met sterker wor- dervd bewustzijn voor een gezond milieu. Zo werd het landje achter het hutje een braakliggende akker, eerst begroeid met mooi goudgeel gras, maar daarna steeds meer verwilde rend met het opschot van het opruk kende bos. Het terreintje langs de Monnikenweg is vermoedelijk altijd een heideveldje geweest. Het« stel van Staatsbosbeheer, om stukje grond bij de herinrichting de Ploegelanden te betrekken» landschappelijk tot één gehei maken, is het hele gebied ten go gekomen. Het was een uitdaging om het 'K in dit landschap op te nemen. N onrust van de bouw, de opleving! het gechopperde heideveld en| over het hele terrein nieuw u strooide heidezaad zal het ge weer tot rust kunnen komen, landje wordt door schapen bewei zal mede door de beschikbaarste voor de verhuur voor veel ma een stil gebied zijn waar ieder mie in de natuur kan genieten vam vogels, waterwolken en alles w? natuur schenkt. Een oase int woelige wereld, dat wensen w 'Hutie' toe. Christja Mees-He Niet meer dan twee Texelaars be zochten vrijdag het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild om hun geluk te beproeven op de vaarsimulator die stuurlui van Teso de afgelopen maanden gebruikten om alvast een beetje thuis te raken op het nieuwe schip, de Dokter Wagemaker. Ze bleken het slachtoffer van een 1 - aprilgrap, bedacht door de Texelse Courant en uitgevoerd in samenwer king met de veerdienst en het mu seum. De simulator staat nog in één van de bedrijfsgebouwen van Tatenhove aan de IJsdijk en er zijn geen plannen om de simulator aan het museum te schenken. Dat er maar twee mensen afkwamen op het lokkertje om de simulator gra tis te gebruiken, wil niet zeggen dat de grap te doorzichtig was. De redac teuren werd de afgelopen dagen her haaldelijk de vraag gesteld waarom er dit jaar geen 1 -aprilgrap in de krant stond. Het bericht over de simulator hadden deze lezers zonder meer voor waar aangenomen. Waarschijnlijk is wel dat het gratis bezoek aan het museum én de eventuele beloning voor succesvolle gebruikers van de simulator om binnenkort in op de brug van de Dc Wagemaker mee te varen niet iedereen reden waren direct Oudeschild af te reizen. Boven was het mooi weer en zullen an belangstellenden hun bezoek schien nog even hebben wilier stellen. Ze misten daardoor wel traktatie, want Edgar Klippê Ronald Biesboer serveerden slachtoffers van de grap Wagemakertje, het nieuwe naa oprichter van Teso vernoe Texelse kruidenbitter.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 8