'Je hoeft niet meer een tan water te verwarmen r Engbrenghof viert zilveren jubileum 'Schoolsituatie Texel loeten we koesteren' .TEXELSE Duurzame snufjes op beurs De Koninghal mrnsm Schoon aandeel Dubbele von Sion voor zieke Gelein Jansen )C* ■siur Ernst Engbrenghof bekijkt de kaarten die de leerlingen hem stuurden voor jubileum. De kaarten zijn opgehangen op een groot a:~Ikróe aula van de Thljsseschool. (Foto Jeroen ven Hattuml in ■Fll de nodige verbazing leegde di- ;teur Ernst Engbrenghof van de ijsseschool in Den Burg de afge- dagen zijn postvakje. De kin- fejl fen hadden hem allemaal een "■TLcnnnlijk een kaartje gestuurd Ejn 25-jarig jubileum. nghof, die in 1999 Nieteke eper opvolgde, vierde gisteren zijn Beren jubileum in het onderwijs. "N ridie vijfentwintig jaar bracht Eng- js nghof er bijna twintig door op ba ft scholen in Amsterdam. Hij begon II een klein schooltje in Tuindorp/ azaan, waar hij na een paar jaar I Btfëur werd. Vervolgens was hij fetfeur op een zwarte school in De jen directeur op een zogeheten sschool in het stadsdeel Osdorp, dat die school tot vijfhonderd leer- en drie locaties was uitge- sid, begon Engbrenghof zich af te jen of hij zo'n grote school nog wel wilde leiden. 'Je ging van de ene vergadering naar de andere en voor de klas stond ik niet meer.' Engbrenghof, die een vaste Texel- ganger was, zag de vacature voor een directeur op de Thljsseschool, reageerde en aan het begin van het schooljaar 1999/2000 kon hij begin nen. 'En daar heb ik tot nu toe geen minuut spijt van gehad.'Als meest kenmerkende anekdote voor de over gang van Amsterdam naar Texel noemt hij de sleutel die hij destijds kreeg. 'In Amsterdam liep ik met hele bossen en allerlei alarmcodes rond en moesten alle computers elke dag achter slot en grendel. Hier kreeg ik één sleutel voor de hele school.' Na twintig jaar met redelijk veel onver schilligheid bij ouders moest hij wen nen aan de betrokkenheid die ouders bij de Thljsseschool hadden. 'Hier hebben we ouders die bijvoorbeeld op zaterdagochtend het schoolplein schoonmaken en als we een jaarver gadering hebben, is er een grote groep die altijd komt. In Amsterdam kwamen er soms maar een paar en moest je bijvoorbeeld ook je best doen om een paar ouders voor de medezeggenschapsraad te vinden.' De schoolsituatie op Texel ophemelen, wil Engbrenghof niet, het is niet allemaal rozengeur en manen- schijn, maar hij vindt het wel waarde vol om de betrokkenheid van ouders en de voor kinderen rustige omgeving te koesteren. 'Ik heb nog geregeld contacten met leraren uit Amster dam, maar als ik hen hoor, is het hier een andere wereld en dat moeten we zo zien te houden. In Amsterdam was het normaal dat er elk weekend mi nimaal vijf ruiten van de school kapot waren en je keek er ook met meer van op als er weer spuiten uit de zandbak moesten worden gehaald. Op een gegeven moment raak je daaraan gewend, maar het is eigenlijk niet normaal. Hier kunnen kinderen na schooltijd gewoon op het plein voet ballen en als er eens een bal door de ruit gaat, bellen de ouders me 's avonds op. Die mentaliteit moeten we met elkaar koesteren.' nzonverwarmde boiler op de kvan het dak, milieuvriendelijke aak van afvalwater of gewoon f speciale kraan voor kokend tarin de keuken. Duurzaamheid feaiin een kleine aanpassing in huishouden zitten. Voorbeel- pwaren te zien tijdens de Duur- mBouwen Beurs die afgelopen fckeind in de Bgm. De Koninghal fd gehouden. ziet eruit als een thermoskan, (efleen inhoud-van drie liter, kan lakkelijk in de keuken worden (gebracht en is goed voor perma- p kokend water. Met overtuiging Bnteert Marjet van der Vis in de imenlijke stand van keuken- anciers en woninginrichters een laaie kraan voor kokend water, ■duurzame eraan- er hoeft geen water meer op het gas te wor- T gezet. 'Als je water op gas ver- jmd, gaat een deel van de warmte fes de ketel en die ben je kwijt. Je pook bijna altijd een deel van het nde water weer weg, terwijl je bij ie kraan alleen verbruikt wat je Bkjhebt.' Het water op temperatuur brengen, vergt volgens Van der Vis hooguit tien minuten lang 1600 Watt. 'Om het op temperatuur te houden, ben je daarna slechts tien Watt kwijt. De kan is dubbelwandig uitgevoerd.' Om de zoveel tijd wordt hij automatisch bij gevuld en opgewarmd. Bezoekers kunnen het kokende water ter plekke testen. Kopje onder de kraan, thee zakje erin en klaar is het kopje thee. Het water is volgens Van der Vis zui ver, omdat er een chloorfilter in de kraan zit. Het is ook geschikt om meteen etenswaren in te koken. 'Hoef je ook niet meer eerst een pan met water op het gasfornuis te ver warmen. Je kunt het kokend op een pitje zetten.' Soortgelijke verhalen zijn ook bij an dere producten in de keuken- en woonstand te horen. Allemaal de zelfde strekking: duurzaamheid is vaak al een kleine aanpassing in het huishouden en de investering kan binnen een paar jaar worden terug verdiend. En duurzaamheid verbroedert. 'Van der Vis en Rab heb ben hier samen een keuken geïnstal leerd, dat had je je een jaar geleden werkelijk niet kunnen voorstellen', vertelt Jan Jacob Rab. 'Oosterhof. Moerbeek en Bosma hebben in deze stand samen een vloer aangelegd en dat mag ook heel bijzonder worden genoemd. De leveranciers van de overkant zijn er verbaasd over hoe wij hier met elkaar samenwerken.' Dat komt ook tot uiting bij de andere ge zamenlijke stands van de bijna vijftig Texelse bedrijven die meedoen. De eigen toko is even ondergeschikt aan de duurzame producten die zij kun nen leveren. Doel is volgens Rab, bestuurslid van organisator Duurzaam Texel, bezoe kers bewust te maken van de moge lijkheden die er zijn. De interesse van bezoeker Koos Stark wordt gewekt door een zogeheten econok waarbij water in een langwerpige ronde buis (soort boiler) op de nok door de zon wordt verwarmd en een solartub, waarmee goedkoop ruimtes kunnen worden verlicht. Hij ziet er wel wat in om over te gaan op een econok. Kees Verschoor vertelt speciaal voor infor matie over warmtepompen te zijn gekomen. 'Ik vind het zeer interes sant om daarmee warmte uit de bo- 9 COURANT" Rommelmarkt Op het terrein van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt zaterdag van 9.00 tot 13.00 uur de eerste grote rommelmarkt van het seizoen gehouden. Van boeken en meubels tot elektra en van door een vakman gereviseerde naaimachines tot mooie lappen voor liefhebbers van handwerken, de organisatie stelt de bezoekers van de markt veel koopwaar op een breed gebied in het vooruitzicht. Voor de inwen dige mens zijn er vers gebakken oliebollen en in het koffiehoekje is gelegenheid om wat bij te komen en bij te praten. De opbrengst is bestemd voor het restauratiefonds van het Hoornder kerkje. Op dit moment wordt hard gewerkt aan het onderhoud van de begraafplaats, die rondom wordt voorzien van een (duurzaam) houten hek. Mooie tweedehands artikelen blij ven welkom. Deze kunnen worden neergezet in één van de loodsen achter op het erf. Dat geldt niet voor versleten meubels, wasbakken en andere onverkoopbare spullen. Iedere maandag wordt van 14.00 tot 16.30 uur een kleine markt (zonder koffie en oliebollen) gehouden. Cursus IVA Medewerkers van de afdeling Pre ventie van de Brijderstichting geven dinsdag (vandaag) van 19.00 tot 21.00 uur in Time Out een Instructie Verantwoord Alcoholgebruik voor jongeren die een (bij)baan in de horeca hebben of willen. Ook wel kom zijn jongeren die achter de bar staan in een sportkantine en alle jongeren die een ontmoetingsplaats in keet, schuur of caravan hebben. DINSDAG 12 APRIL 2005 Scho Voor het bedrijfsleven dat de strandschoonmaak van 20 april wil steunen, is een speciaal aan deel in omloop gebracht, versierd met de foto die ook op de cover staat van het door Jan Wolkers geschreven boekenweek geschenk 'Zomerhitte'. De on dernemers kunnen invullen hoe veel strekkende meter schoon strand zij willen 'kopen' en het verschuldigde bedrag vervol gens overmaken op bankreke ning 303116595 ten name van Rotaryactie Schoon Strand 2005. De familie Wolkers en fotograaf Pieter Paul Koster gingen uit sympathie voorde actie belange loos akkoord met dit hergebruik van de foto. Aandelen kunnen worden afgehaald bij juwelier Martin Tromp in de Weverstraat, wat met name geldt voor leden van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers die niet per soonlijk konden worden bena derd. Taxatieverslag WOZ op website van gemeente Texelaars die vandaag de taxatie(s) voor de Wet Onroerende Zaken (WOZ) in de brievenbus vinden, kunnen op de website van de ge meente een uitgebreider taxatie- verslag vinden. Woningen zijn in vergelijking met de vorige taxatie vier jaar geleden gemiddeld 50 procent in waarde gestegen. In totaal heeft de gemeente 11.500 objecten getaxeerd, waarbij de waarde op 1 januari 2003 uitgangs punt was. Ligging, ouderdom en in houd zijn vooral bepalend voor de waardering, naar de inrichting (bij voorbeeld van de keuken) is niet ge keken. De gemeente heeft voor de taxatie een bureau in de arm geno men, maar toen dat een maand ge leden de resultaten presenteerde, bleek dit met geheel tot tevredenheid. Nu dat wel het geval is, wil de ge meente dat de informatie voor ieder een beschikbaar is. Wie de website www.texel.nl aanklikt op het digitale loket van de gemeente terechtkomt en onder diensten het kopje taxatie aanklikt, kan een compleet taxatie- verslag opvragen. Hiervoor moeten onder meer de postcode en het sofi- nummer worden ingetoetst. In het verslag worden drie vergelijkings objecten getoond, met de taxatie prijzen. Indien de woning vrij recent is aangekocht, wordt ook het aankoopbedrag vermeld. Eigenaars in kwestie zouden dit als een aanslag op hun pnvacy kunnen en/aren. maar de gemeente is verplicht dne vergelijkingsobjecten te tonen. Ove rigens hoeven dit niet per se wonin gen in dezelfde straat te zijn. Via de website kan ook bezwaar worden in gediend tegen het taxatiebedrag, maar volgens de gemeente is het on waarschijnlijk dat veel Texelaars dit zullen doen. 'Want de taxatie is heel zorgvuldig uitgevoerd.' Nu het taxatieverslag op internet staat, hoe ven ook accountants, makelaars en andere dienstverleners hiervoor niet meer de gang naar het gemeentehuis te maken. Wie niet over internet be schikt, kan het verslag opvragen bij de gemeente. Behalve voor de gemeentelijke OZB. is het taxatiebedrag uitgangspunt voor de omslagheffing van het hoogheemraadschap en het huurwaardeforfait. De gemeente be nadrukt dat het gemiddelde bedrag dat aan OZB wordt geïnd als gevolg Beestenboel in bibliobus Leerlingen van basisscholen in de buitendorpen knipperden met hun ogen toen ze de Bibliobus in stapten. Die is namelijk tijdelijk omgetoverd tot de Gekste Beestenbus en speciaal ingericht met allerlei dieren, van een giraffe tot een kameleon. Ook alle boeken die er stonden gingen over dieren. Op de foto nemen leerlingen van groep één en twee van Dur per- honk een kijkje in de bus. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF van de taxatie - afgezien van de geïndexeerde verhoging - niet zal stij gen. Gemiddeld dan, want per wo ning is er wel verschil. De waarde stijging in De Cocksdorp is bijvoorbeeld veel minder dan van woningen in Den Burg, waar waarde stijgingen bekend zijn van 100 pro cent of meer. "i Dirk Haker laat bij het slaan van spijkers in de stand van de gezamenlijke bouwbedrijven zien hoe het moet. Met zt k slagen jaagt hij een stevige spijker in een blok hout. foto jew va dem te winnen.' Voorzitter Jook Nauta van de Waddenhaven in Oude- schild vertelt tijdens de eerste Duur zaam Bouwen Beurs in 2001 voor het eerst met de bouwer van het vorig jaar geopende houten speelwrak bij de jachthaven in contact te zijn ge komen. Roel Struick van de gemeente laat de bezoekers weten dat zij sinds kort bij de provincie subsidies voor duur zame investeringen kunnen aanvra gen. Bij diverse stands hangen pos ters waarop de mogelijkheden zijn voorgerekend. Struick zelf deelt on dertussen kopietjes van tweehon- derdeurobiljetten uit. Het zijn uitnodi gingen om via de website van de gemeente op een speciale site over energiebesparing in huis te komen. De besparingen kunnen oplopen tot tweehonderd euro. Duurzame lokker bij de stand van de grond-, weg- en waterbouwers is een IBA (individuele behandeling afvalwa ter), waarmee huishoudelijke afval- en rioolwater op milieuvriendelijke wijze wordt afgebroken. Het van hard kunststof vervaardigde apparaat kost volgens Klaas van der Duim zeven duizend euro en kan het afvalwater van een gezin van vier personen ver werken. 'Het is een biologisch pro ces, waarbij met een compressor lucht in de tanks wordt geblazen en zich vergisting voordoet. Het water kan daarna schoon terug in het op pervlaktewater worden gebracht.' De duurzame IBA, waarvan er één bij twee bungalows aan de Oorsprong- weg zijn aangebracht, is onderhevig aan één kanttekening. Volgens de wet moet een huis op de riolering worden aangesloten als er een rioleringsbuis in de buurt langsloopt. De beurs trok naar schatting een kleine tweeduizend bezoekers. 'Iemand van twaalf ambachten en dertien ongelukken' noemde hij zichzelf in het inleidende filmpje. Maar wat doorgaans geen aanbe veling is, vormde voor de jury geen beletsel hem te eren met de Dub bele von Sion. En dus ging de ere penning zaterdagavond naar Gelein Jansen, de man die niet al leen aan de wieg stond van het Bluesfestival en het Luchtvaart museum, maar ook de samenstel ler is van het Texels woordenboek en een eigen aardappelras ontwik kelde. De Dubbele von Sion moet weer een cultuurprijs worden, in plaats van een eerbetoon aan vrijwilligers. Dat had den de organisatoren van Windkracht 7, die de prijs na zes jaar in ere her stelden, van te voren bepaald. Maar bij afwezigheid van een juryrapport moet naar de exacte reden waarom Gelein Jansen werd geëerd worden geraden. Uit het filmpje dat Jaap Eelman samen met de genomineerde maakte en dat tijdens de gala-avond in Question Plaza werd getoond, kon wel het één en ander worden afge leid. Zo gaf akkerbouwer Bert Keijser toe ook wel eens sc reeuwende ru zie te hebben gehad met Jansen, die kennelijk nogal koppig kan zijn en het liefst zijn eigen koers vaart. Maar te gelijkertijd roemde Keijser hem voor zijn inspanningen een eigen aardappelras te ontwikkelen en te promoten. Jan Koomen. die jarenlang samen met hem het Bluesfestival or ganiseerde, sprak over Jansens 'to meloze energie', zijn succesvolle po gingen artiesten van naam te strikken en de bijzondere combinatie van 'aardappelen en artiesten'. Directeur Ed de Bruijn van het Luchtvaart museum ten slotte had het over 'doorzettingsvermogen en gedreven heid'. Volgens hem is Jansen - die alleen en samen met anderen zeven tien boeken schreef en de bedenker is van talloze straatnamen die de af gelopen tientallen jaren werden gege ven - 'voor het historisch besef een fantastische vent'. Ook journalist en schnjver John Jan sen van Galen, die de avond presen teerde, toonde zich onder de indruk van de 'culturele veelzijdigheid' van Gelein Jansen. Maar hij gaf tegelijker tijd aan de jury met te benijden. Want hoe vergelijk je vier zulke uiteenlo pende genomineerden? Jansen en Cees Hoogerheide waren wegens hun onderzoek naar de plaatselijke historie enigszins vergelijkbaar. Daar bij poneerde Hoogerheide de stelling dat 'wie zijn geschiedenis met weet, verdwaalt in zijn eigen toekomst'. Maar de andere twee, de Vogel werkgroep en het Cabaret-café van Pip Barnard en Janien de Bruijn, ken den minder overeenkomsten. Om ze bij het publiek te introduceren, had Jaap Eelman filmpjes gemaakt van Hoogerheide en Jansen. De Vogel werkgroep presenteerde zichzelf met een diavoorstelling, verzorgd door Andri Binsbergen. Daaruit bleek dat de groep zo'n 250 leden telt, waarvan er zo'n 75 aan de overkant wonen. Ze houden z(ch bezig met een scala aan activiteiten, van het ringen van vogels tot het opstellen van een rode lijst met bedreigde soorten. Barnard en De Bruijn gaven een conference en lie ten een zelfgemaakt filmpje zien, waarbij ze vooral ingingen op het gebrek aan daadkracht bij de ge meente bij het ontwikkelen van cultuurbeleid. Daarnaast werden de genomineerden geïnterviewd door Jansen van Galen, bekend van onder meer het radioprogramma Met het oog op morgen, die zoals verwacht een makkelijke prater was, maar die ondanks zijn liefde voor het eiland een merkwaardig gebrek aan kennis demonstreerde. De avond, die werd gelardeerd met muziek van de groep Tjazzel, werd geopend door bloembollenkweker Sieme de Jager uit Den Hoorn. Hij vertelde iets over de historie en de bijzonderheden van de Dubbele von Sion, een narcissensoort. Bij de af sluitende uitreiking was er, zoals ge zegd, geen juryrapport. Organisator Henk Snijders liet na afloop weten dat het evenement, dat jarenlang schit terde door afwezigheid, weer vorm moet krijgen. Over drie jaar zet de jury stellig wél haar bevindingen op schrift, aldus Snijders. De erepenning werd uitgereikt aan Ria Rijlaarsdam, die haar zieke echtgenoot verving. Jansen kreeg enkele jaren geleden een hersenbloeding en hoewel hij daarvan beter is hersteld dan ver wacht, moet hij zichzelf nog erg in acht nemen. 'Hij heeft zich wat druk gemaakt deze week en daar heeft hij nu last van', vertelde Rijlaarsdam. Ze meldde echter zeker te weten dat haar man erg blij zou zijn met het eerbetoon. Presentator John Jansen van Galen (rechts) en de andere genomineerden klappen voor winnaar Gelein Jansen. De prijs werd in ont vangst genomen door Ria Rijlaarsdam (tweede van links), die haar zieke echtgenoot verving. Foto Joop Rommttsi

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 9