Toegang groepsverblijf 'eigenlijk' openbaar? 5 'Inspraak bevolking uitstraling raadhuis' - Kwestie wegbreedte voor Raad van State .TEXELSE COURANT" (MSfe IK EVEN i6TSVRfl^£H? Bedrijvig/z<?f'J Gebruikte spulletjes in kringloopwinkel Effe Kieke Idee PvdA maakt weinig kans Mijn idee... VRIJDAG 15 APRIL 2005 Oeverharding van de 350 meter lange verbindingsweg tus sen de Pelikaanweg en het groepsverblijf van de familie De iraaf is smaller dan in de gemeentelijke bouwverordening ivoorgeschreven. De gemeente had daarom geen vergun ning mogen geven voor de uitbreiding van het groeps- H Verblijf, zo luidde in augustus vorig jaar de uitspraak van ,,jeAlkmaarse rechtbank waar de kwestie aanhangig was gemaakt door Dirk Kuip, die op het aangrenzende terrein sen opslagloods exploiteert en zegt dat hij hinder heeft van jebezoekers van het groepsverblijf. Als de verbindingsweg jen openbare status zou hebben, zou er geen probleem zijn, want voor openbare wegen is geen minimumbreedte voor geschreven. B en w vinden dat de toegangsweg in dit ge- als openbare weg kan worden beschouwd en voerden in hoger beroep aan bij de Raad van State. Ijdens de dinsdagmiddag gehou- wegenwet. De verbindingsweg is len openbare behandeling van de particulier eigendom, wordt door par ticulieren onderhouden en zou pas als openbaar kunnen worden aange merkt als hij dertig jaar lang voor ie dereen toegankelijk is geweest. Dat laatste is niet het geval. Het blijkt al leen al uit de bordjes die Harry de Graaf bij de weg heeft gezet: 'Eigen weg - geen toegang voor onbe voegden'. Verder heeft zowel Kuip als De Graaf recht van overpad om van kwestie door de meervoudige tamer van de afdeling bestuurs- tchtvan de Raad van State, legde de vertegenwoordiger van b en w van Texel uit dat de toegangsweg openbaar is omdat hij door ver killende gebruikers wordt benut Istoegangsweg tot verschillende igendommen. De weg ontsluit emelijk de terreinen van De Graaf, (nip en de stichting Natuur- choonfonds Roerdalen (eigenaar an het populierenbos). auto er bijvoorbeeld makkelijk over kan en dat de officiële adviserende in stantie op het gebied van infrastruc tuur CROW voor een dergelijke erf- ontsluitingsweg een breedte van 2,50 meter toereikend vindt. Tijdens de zitting bleek dat Kuip er anders over denkt. Mr. Memmers: 'Naast de weg ligt zogeheten klapzand. Als om wat voor reden dan ook, bijvoorbeeld door geparkeerde auto's, een brand weerauto door het klapzand moet rij den. bestaat wel degelijk het gevaar dat deze vast komt te zitten'. Voorzitter Mr. Ligtelijn-van Bilderbeek gaf beide partijen gelegenheid hun standpunt nader toe te lichten, maar dat leverde geen nieuwe gezichts punten op. Luchtfoto Harry de Graaf liet weten dat het aan leggen van een nieuwe weg op zijn erf voor hem onaanvaardbaar is. Aan de hand van een grote luchtfoto, die hij daags tevoren had gemaakt, legde hij uit dat een dergelijke weg van zo'n 150 meter dan dwars door of rond zijn in aanleg zijndë heemtuin met waterpartij zou moeten lopen wat - nog afgezien van de kosten - enorm de weg gebruik te kunnen maken. Als afbreuk zou doen aan pnvacy, woon- «TOOM het een openbare weg zou zijn, zou dat niet nodig zijn. Daaruit volgt dat r--;T de meervoudige kame op Texel had dinsdag de belangstelling hoogste rechtsorgaan. geldt de regel dat een particu- •weg die dertig jaar of langer fei- ;openbaar wordt gebruikt, 'van een openbare status krijgt, wat geval zou opgaan, want de weg lin 1975 aangelegd. Los daarvan IWItte de afwijking van de voor- ireven wegbreedte van vijf cen- (volgens Kuip tien centimeter) gering, dat dit geen reden zou ogen zijn daar een zwaarwegende nsequentie als weigering van de wwvergunning aan te verbinden. Puur particulier nens Dirk Kuip bracht mr. P. fe^ners van het bureau Leesberg wcaten uit Alkmaar daar tegenin svan een openbare weg totaal a sprake is, verwijzend naar de het hier gaat om een particuliere toe gangsweg waarvoor het voorschrift dat deze een verharde breedte moet hebben van tenminste 3,25 meter van toepassing is. Wemmers gatver der aan dat het probleem wordt op gelost als De Graaf op zijn eigen grond een toegangsweg maakt van de juiste breedte, een mogelijkheid die door b en w niet is onderzocht. Dat de afwijking van de voorgeschre ven breedte van de bestaande weg gering is, deed volgens hem niet ter zake. Klapzand Tevoren had De Graaf in een schrif telijk betoog voor de RvS onder meer aangevoerd dat de veiligheid met in het geding is, omdat een brandweer genot en de natuurlijke waarden. Vol gens hem wordt geen enkel belang geschaad als de bestaande toe gangsweg gewoon in gebruik blijft. Dat een brandweerauto vast zou kun nen raken in het klapzand leek hem onmogelijk. Juist deze schrale, goed doorlatende zandbodem is uitste kend berijdbaar, zelfs na veel regen val. Bij de voorgaande behandeling door de Alkmaarse rechtbank had Kuip nog diverse andere bezwaren aange voerd tegen de verbouwing van het groepsverblijf. maar deze waren alle ongegrond verklaard. Zijn advocaat wilde deze bezwaren opnieuw voor leggen aan de Raad van State, maar kreeg direct van staatsraad Ligtelijn te horen dat dit onmogelijk is. Want Kuip had verzuimd tegen de daarop betrekking hebbende onderdelen van de uitspraak van Alkmaar in hoger beroep te gaan, waardoor deze on derdelen onherroepelijk werden. Het geschil over de wegbreedte bleef daarom het enige punt dat de Raad van State wilde behandelen. Uitspraak binnen zes weken. De een z'n nood, de ander z'n brood Vergunning kiosk Reinair staat op losse schroeven René Hovestad, exploitant van zweefvliegbedrijf Reinair houdt er serieus rekening mee dat de rech ter de vergunning voor zijn kiosk schorst. Tijdens het kort geding dat Paracentrum Texel en Tessel Air hierover had aangespannen, bleek dat de vergunning op z'n zachtst gezegd schoonheidsfout jes vertoont. Door de waarschijn lijke vertraging van de bouw die hiervan het gevolg is, staat de fi nanciering van Hovestads bedrijf op losse schroeven. 'Ik zit tussen twee strijdende partijen en doordat de gemeente met zorgvul dig is geweest, kom ik in de proble men', verzucht Hovestad. Tijdens de zitting bleek dat de kiosk die hij op het vliegveld wil bouwen, op gespan nen voet staat met de eisen voor welstand. De welstandcommissie VVJ.H HVWV. Bouwdorp Het Bouwdorp en de andere activitei- i - iaat wr\ ucuiumic cicivuuiiioa, acr ten voor kinderen van de bas,sschoo vi ed, fietsen, speelgoed of an- ï9 u 9,f" T" he' derc gebruiksvoorwerpen kunnen voortgezet onderwijs zullen deze zo- hierworden gebracht. z£|f ben |k niet «inhflnn1Tl w z0 technisch, dus reparaties van ka- aïïPotte radio's, televisies en andere 'Effe Kieke' is de naam van de kringloopwinkel die Ronald en Bernadette Spandaw zaterdag op enen in Oudeschild. In de voorma lige showroom van Hebrotex aan de Schilderweg worden allerlei ge bruikte spulletjes aan de man ge bracht. Zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur is er open dag. 'Ik liep al een tijdje rond met het idee om een eigen zaak te beginnen', ver telt Ronald Spandaw. 'Er worden heel wat spullen die nog best bruikbaar zijn naar De Hamster gebracht. Ei genlijk zonde, want een ander zou er best blij mee zijn. Bijvoorbeeld men sen die wat minder te besteden heb ben. zoals jongeren die aan de over kant gaan studeren. Als zij voor een relatief laag bedrag hun kamer kun nen innchten met een gebruikte koel kast, tafel, bankstel of ander iets an ders, zouden ze daar goed mee geholpen zijn. Veel Texelaars vinden het vervelend om overtollige spullen weg te moeten gooien. Bijvoorbeeld als er iemand is overleden of naar het zorgcentrum verhuist. Meubilair, maar ook gebruikte elektronica, ser- verzocht de gemeente alweer ge ruime tijd geleden een beeldkwaliteit- plan voor het vliegveld te schrijven, maar dat is er nog steeds niet. Na een eerdere afwijzing, gaf de welstands commissie het opmerkelijke advies de portocabine waarvoor Hovestad vergunning voor één seizoen toe te staan.' Dat compromis bevreemdde Maurice Frantzen, de advocaat van het paracentrum. 'Het kan natuurlijk niet zo zijn dat de kiosk niet aan re delijke eisen van welstand voldoet, maar hier voor slechts één seizoen wél aan zou voldoen.' Volgens Frantzen was de welstandscommis sie buiten haar bevoegdheid getre den en is het advies op 'onjuiste en ondeugdelijke gronden tot stand is gekomen'. Maar uit het feit dat de welstands commissie niet negatief had geadvi seerd en op het gemeentehuis ken nelijk is gedacht dat één seizoen net zo makkelijk meer seizoenen zijn, had de ambtenaar die de vergunning be handelde geconcludeerd dat er geen reden was om de vergunning voor een permanent bouwsel te weigeren. Realiteit is dat de gemeente voorbij is gegaan aan het advies van de welstandscommissie. Dat mag, maar dan moet het college dat wel motive ren en dat was in dit geval niet ge beurd. Andere fout die volgens Frant zen is gemaakt, is dat de kiosk buiten het bestemmingsplan is gesitueerd. Hij constateerde overigens dat de gestorte fundering binnen het be- bouwingsvlak ligt, zodat er kennelijk op de verkeerde plek is gebouwd. Frantzen ziet de uitspraak voor zijn cliënt met vertrouwen tegemoet. Mogelijkheid is dat de rechtbank de vergunning schorst, maar het kan ook zo zijn dat wordt besloten de behan deling in de bezwaarschriftencom- Passagierschip ramt kade passagierschip 'Heinrich Heine' 'tyhet binnenvaren van de haven Oudeschild woensdagmorgen tijdig bijstuurde, heeft voor een schadepost gezorgd. Een aan- met de kade zorgde voor ave- ;aan boeg en schade aan het tnmingwerk en de kade. Rijkswa- R!aat heeft een schatting gemaakt Jn de kosten, maar omdat de aan- FJ* die in de markt zijn voor het ^telwerk nog offerte moeten doen, Drdt het bedrag met bekendge maakt. Het herstel zal twee tot drie duren. De Heinrich Heine vaart •«Duitse vlag en heeft een Neder- ,se eigenaar. de tweede keer gebeurt dat in op dracht van de gemeente, omdat de Welzijnsstichting niet meer actief is. Er is totaal €13.415,- mee gemoeid. Dat geld komt uit de ingehouden sub sidie voor de Welzijnsstichting. De bedoeling is dat de vakantieacti viteiten volgend jaar weer een taak worden van de instelling die het jeugdwerk op Texel uitvoert, moge lijk Pharos Werken aan Redoute In verband met onderhoudswerk zaamheden en het leggen van gras- betontegels zal de Redoute tussen de Schansweg en de Pontweg twee tot drie weken zijn afgesloten. Het onderhoudswerk, dat wordt uitge voerd door De Vries en Van de Wiel, is nodig om de veiligheid te vergro ten en de kwaliteit van het wegdek te verbeteren. Vrachtverkeer wordt om geleid via Den Burg, overig verkeer via de Schansweg en Zuid Haffel. De weg is tijdens de weekends wel toe gankelijk. elektronica worden uitbesteed, an dere spullen met een klein manke ment kan ik wel opknappen. Ik pak in principe alles aan. Wat ik niet kan gebruiken breng ik zelf naar de vuil- overslag. Als het grote spullen betreft die men zelf niet kan vervoeren, dan haal ik die desgevraagd op.' De kringloopwinkel betaalt in principe niet voor de spullen. 'Het geeft mij de mogelijkheid ze voor een lage prijs te verkopen en er toch wat aan te ver dienen. Want ik moet voor dit pand wel huur betalen en wil er als zelfstan- missie af te wachten, dige nog wat aan overhouden ook. Want ik doe dit zonder een cent sub sidie.' Een wandeling door de 160 vierkante meter grote winkel toont een collec tie meubilair en gebruiksvoorwerpen waarop het etiket rommel zeker niet van toepassing is. Keurige spullen, soms nog in de verpakking. En lief hebbers kunnen naar hartelust strui nen. Bijzonderheden zijn een ouwe rekenmachine, een scheepshoorn, een bijzonder fototoestel, een soort ziekenfondsbrilletje en een collectie theepotten. 'Prachtig spul, gekregen van een dame die er geen plaats meer voor had.' Speciaal hoekje is ingericht voor het bedrijfje 'Zus en Zo' van Sjakkelien en Tanja Klaassen, die op een bijzondere manier meubeltjes opknappen. De kringloopwinkel is geopend van dinsdag tot en met vrijdag, van 10.00 tot 18.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Nieuwe vlag voor Molenkoog Omdat de huidige vlag is versleten, zijn de medewerkers van zwem bad Molenkoog op zoek naar een ontwerp voor een nieuwe vlag. Alle kinderen worden opgeroepen een ontwerp te maken en dit (vóór maandag 25 april) in te leveren. Uit de inzendingen wordt een ontwerp gekozen, dat model zal staan voor de nieuwe vlag. Deze wordt gedu rende het seizoen dagelijks gehe sen ten teken dat het zwembad is geopend. Het klonk veelbelovend. De PvdA presenteerde gisteravond tijdens de raadscommissie Middelen een plan om drie architecten een voor lopig ontwerp voor het nieuwe raadhuis te laten maken en de Texelse bevolking vervolgens de keus te laten maken. De haal baarheid van het plan lijkt echter klein. Het voorstel druist in tegen een projectplan dat de klankbordgroep die de komst van het nieuwe raadhuis voorbereidt, heeft vastgesteld. Vol gens dat plan kiest de gemeente vol gende week donderdag uit de vijf geselecteerde architectenbureaus één bureau dat zich de komende maanden op een voorlopig ontwerp toelegt. Burgemeester Joke Geldorp beloofde Eric Hercules (PvdA) te be kijken of zij via bemiddelingen aan het voorstel van de PvdA kan voldoen, maar ze voelde er niets voor van het projectplan af te stappen. Ze wees de commissieleden erop dat de raad dat plan zelf heeft vastgesteld en dat de ingezette lijn niet zomaar kan worden omgegooid. Projectleider Henk Pen- nings liet weten dat in de Europese aanbesteding aan de architecten bureaus is verwoord dat er op don derdag 21 april één architect wordt gekozen. De bureaus geven die dag een visiepresentatie op basis van het programma van eisen voor het nieuwe raadhuis. Dat programma werd gisteravond door de commissie goedgekeurd. Geldorp liet doorschemeren dat zij wel wil proberen één architect drie voorlopige ontwerpen te laten ma ken. waarover de bevolking zich ver volgens kan uitlaten. Ze vroeg Hercu les, die vasthield aan het voorstel toch drie architecten te selecteren, haar de ruimte voor bemiddeling te geven. De burgemeester kon zich goed vinden in voorstellen van bijna alle commissieleden om de bevolking te betrekken bij de uitstraling van het nieuwe raadhuis, de publieke ruimte daarin en de raadzaal. 'De architect oet Texelse inspiratie krijgen, zodat het nieuwe raadhuis herkenbaar wordt voor de bevolking en er een gevoel ontstaat dat het 'ons gemeen tehuis' is.' Geldorp loofde een voor stel van inspreekster Carla Schrama om de architectenbureaus, die zich allemaal aan de overkant bevinden, de concept-beeldkwaliteitsplannen van Den Burg op te sturen. Op die manier kunnen zij zich alvast in de Texelse sfeer inleven. Het voorlopig ontwerp of de voorlo pige ontwerpen moeten uiterlijk eind september klaar zijn. Voor die tijd wil de gemeente met omwonenden en andere gebruikers van het gebied rond het Texelveld aan de Haffelder- weg gaan praten over onder meer een verkeerscirculatieplan en de parkeermogelijkheden. Willem Vlas (Texels Belang) vroeg te bekijken om het raadhuis vanaf zowel de Emma- laan, de Haffelderweg als de Reijer Keijserstraat bereikbaar kan worden. Samen met Frans Visman (D66) vroeg hij het huidig aantal parkeerplaatsen op het parkeerterrein aan de Emma- laan voor omwonenden te handha ven. Volgens het programma van ei sen moeten bij het nieuwe raadhuis 25 parkeerplaatsen voor bezoekers en 40 parkeerplaatsen voor omwo nenden komen. Pennings liet weten dat het huidige parkeerterrein blijft gehandhaafd. Over een verkeers circulatieplan is in het programma van eisen nog mets opgenomen. Het college liet eind maart weten dat in mei in de Bgm. De Koninghal op basis van de eerste voorlopige schet sen en maquettes een presentatie wordt gegeven. De bevolking kan daarbij haar mening en suggesties aan de architect geven.,Vlas en Peter Bakker (GroenLinks) lieten weten dat het belangrijk is dat Texelaars daar de gelegenheid te baat nemen van zich te laten horen. Vlas: 'Het moeten met zo zijn, dat er niemand komt en dat er later ingezonden stukken in de krant komen, want dat zet weinig zoden aan de dijk.' Bakker. 'Wie komt, die komt en wie er niet is, laat zijn beurt voorbij gaan.' kringloopwinkel Etle Kieke enkele bijzondere Het seizoen begint voor Molenkoog op vrijdag 29 april. Om 17.00 uur wordt een parade gehouden met zelf gemaakt vlaggen en om 17.10 uur wordt de nieuwe Molenkoogvlag in top gehesen. Ook dit jaar wordt gewerkt met het leerlingvolgsysteem en kunnen de leerlingen via internet hun vorderin gen volgen. Naast de reguliere acti viteiten als zwemlessen voor kinde ren en volwassen, aquajoggen en de wekelijks terugkerende zwembad- spelen, zijn er ook plannen voor nieuwe activiteiten en is een nieuwe filmweekend in voorbereiding. Tot en met zondag 8 mei worden abonnementen voor de voor verkoopprijs verkocht. Vanaf maan dag 9 mei geldt het normale tarief. Extra voorverkoopdagen zijn woens dag 27 april (van 14.00 tot 17.00 uur) en donderdag 28 april (van 14.00 tot 17.00 en van 18.00 tot 20.00 uur). Aanmelden voor zwemlessen kan op maandag 25 en dinsdag 26 april van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. De zwemlessen beginnen op maandag 9 mei. Kou Het is toch niet te geloven? Sneeuw in april. Ooit zag ik ergens een boek staan met die titel en wist zeker dat het verhaal zich niet in Nederland afspeelde. Hoe is het met de bloe sem in de boomgaarden? Waf voor de één 's morgens vroeg een sprookjesachtig gezicht is. kan voor de ander een flinke boterham min der betekenen. De natuur rommelt raar rond de laatste tijd. Zo zit ik op de fiets met de jas los en een dag later haal ik m'n sjaal weer ui! de kast. M'n dikke wintertruien heb ik twee weken geleden al gewassen en opgeborgen, omdat ik dacht ze vooreerst niet meer nodig te heb ben. Met links en rechts in de wei landen huppelende lammetjes in lichte, wollen lentetruitjes, een overdaad aan vlammend gele narcissenvelden, een roze prunus volop in bloei, denk je niet meer aan kou en nangheid. Maar april doet nog steeds wat-ie wil en dat is ie dere dag weer anders. Het waren toch rare dagen deze afgelopen week. Vrijdag de begrafenis van de paus. Vier miljoen mensen op de been om de kerkvorst de laatste eer te bewijzen. Zaterdag, veel minder massaal, het huwelijk van Charles en Camilla. Geen van allen familie van me, maar beide gebeurtenissen deden me toch wat. Ontdaan van alle franje erom heen, blijven er gewone mensen over. Met hoop en verlangens, mogelijk- en onmoge lijkheden. Ik kijk met verbazing naar de journalisten die zeuren over het belang van wie ergens wel en er gens met is. Fijn dat er weer iets is ontdekt om deskundigen over aan de tand te voelen. Weer een stukje zendtijd gevuld, weer een paar ko lommen volgeschreven. Weer een probleem gecreëerd dat er zonder al die ophef misschien helemaal met zou zijn. Weet u bij het afscheid van een dierbare nog precies wie er langs zijn geweest? Ik.denk dat Johannes Paulus, die probeerde gevolg te geven aan de oproep van Jezus 'Volg Mij', liever een ander discussiepunt op zijn begrafenis had gezien. Pien Verberg

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5