Ritsmodel met veel groen en karakteristieke huizen Raad wel in voor woonzorgboerderi Nieuwe uitbaters vliegerwinkel Beeldkwaliteitsplan de Volmolen Henk Switzer legt zich toe op zonwering J3edrijvig/ze/ö! Bedrijvig/zefJ TEXELSE COURANT" OSG'ers sorteren linker- en rechterschoene Tussen de veelsoortige rommel die aanspoelt op het strand zit ten ook schoenen, slippers en laarzen. Bij de gesponsorde Schoon Strand-actie van 20 april zullen de leerlingen van OSG De Hogeberg dit schoeisel en ook handschoenen niet alleen inzamelen en identificeren, maar ook noteren of het om linker- dan wel rechterexemplaren gaat. Deze ludieke kant van de opruimactie heeft een serieus-wetenschappelijke achtergrond. De vorm van een voor werp bepaalt mede hoe het door wind of water wordt verplaatst. Het was al bekend dat linker en rechter helften van schelpen 'gesorteerd' aanspoelen op verschillende stran den of delen van stranden. Alterra- bioloog Mardik Leopold uit Ooster end veronderstelde dat dit ook voor andere voorwerpen geldt. Bij een onderzoek in 1979 naar zeevogels die door stookolie zijn omgekomen wist hij collega's uit eigen land en de Shetland Eilanden zo 'gek' te krijgen om bij het rapen van aangespoelde vogels ook te letten op schoenen. Omdat mag worden aangenomen dat evenveel linker als rechterschoenen in zee worden gedumpt, zou je ver wachten dat ook evenveel linker- als rechterschoenen op de stranden aanspoelen. Dit bleek niet het geval te zijn. Op Texel was 65 procent van de schoenen links, maar op de Shet- lands was dat slechts 41 procent. Deze merkwaardige feiten haalden de landelijke pers. Leopold kreeg naar aanleiding daarvan reacties, bij voorbeeld over de resultaten van tel lingen die rond 1950 op Ameland en Terschelling waren uitgevoerd, waar bij linkerschoenen zelfs meer dan 80 procent van het totaal uitmaakten. Tot een verklarende wetenschappelijke publicatie over dit verschijnsel is het tot dusver niet gekomen, maar als het aan Leopold ligt zal het daar wel van komen. Hij kijkt daarom uit naar de resultaten van de opruimactie van 20 april. Hypothese Met hulp van luchtvaartmensen die bedreven zijn in de aërodynamica heeft hij wel een hypothese als voor lopige verklaring voor het sterker aanspoelen van linkerschoenen op Texel. De schoenen zouden op hun kop drijven met de neus in de wind richting. De overheersende zuidwes telijke winden in onze omgeving ge-, ven door de vorm van de schoenen een stuwkracht naar rechts. Mogelijk zal dat ook gelden voor handschoe- Jarenlang, vanaf het moment dat hij zich vanuit Amsterdam op Texel vestigde, combineerde Henk Swit zer zijn winkel in vliegers met een stofferingsbedrijf dat ook zonne schermen maakte en bevestigde. Een geschikte manier om risico's te spreiden, zo leek het, maar de ondernemer ontdekte steeds meer dat het moeilijk was om drie be drijfstakken te combineren. Nu legt hij zich geheel toe op zonwering. 'Het was moeilijk samen te runnen. De handel in vliegers is erg sei zoensgebonden. Soms stond ik me in een lege winkel te verbijten, omdat ik eigenlijk buiten aan het werk had moeten zijn, zonneschermen ophan gen. Dat werkte op een gegeven moment niet meer', vertelt Henk Switzer, die in 1992 samen met zijn echtgenote een bedrijf aan huis be- gon in de Wilhelminalaan en een paar jaar later een vliegerwinkel in de Weverstraat. In de hoop een volwaardig inkomen uit de verkoop van vliegers te kunnen halen, werkte hij een tijd lang samen met een groothandel, maar onlangs besloot hij de winkel te verkopen en zich toe te leggen op zonwering. 'Ik heb ontdekt dat dat me het meest ligt. Lekker met mijn handen werken en veel buiten zijn, daar houd ik van.' Switzer maakt zijn zonneschermen zelf, in plaats van ze kant-en-klaar in te kopen. 'Daardoor kan ik inspelen op de wensen van klanten en ben ik ook niet gebonden aan allerlei stan daards. Ik heb laatst design-scher men ontworpen voor een klant die zijn tuin helemaal in Italiaanse stijl had aangelegd en die een driehoekig zon nescherm wilde. Dat ga ik nu voor hem maken. Buitensporige dingen maken, dat is mijn kracht.' Dat zijn aanpak werkt, begint Switzer al goed te merken. 'Toen ik vanoch tend in de Dorpsstraat in De Koog een scherm stond te bevestigen, kwam er een ondernemer van even verderop naar me toe. Ik moest ook maar even bij hem langslopen. Ik heb al een aardig grote groep klanten in de horeca. Ook omdat ik terras verwarming - met infraroodstraling - windschermen en buitenverlichting kan aanbrengen.' Switzer heeft zijn werkplaats op het adres Maricoweg 37, maar gaat zelf het liefst bij klanten langs. 'Ik neem foto's en stalenboeken mee. Dan kan ik de boel meteen opmeten en hoe ven de mensen niet langer te wach ten dan nodig.' KIJK OP DE KUST T~» li i r 0c s,lchlln* Dulnt*houd LJiV Jur In vow het behoud en hmld 11 Nederlandse duinen. Help mee het 1 nen en laarzen. Onderzoeke Andries van Franeker van Texel: 'Ik heb het links-rechts bleem opgenomen in het onda dat is verbonden aan de sl opruimactie op Texel, omdat he zaam is om op een ludieke man ervaring op te doen dat iets hee ders is dan je denkt. De volst» gische verwachting dat links rechterschoenen even vaak p terecht komen en dus even v< spoelen blijkt onjuist, waarva achteraf gezien ook nog best eer nige verklaring had kunnen ve nen. Een lesje in bescheiden!» wapen tegen al te vluchtige voor lingen en snelle conclusies. natuurlijk heel nieuwsgierig ofj actie van 20 april de eerdere bf dingen worden bevestigd'. Meer dan tien to kleding en schoen^ opgehaald Leden van de rotaryclub en ar vrijwilligers hebben dinsdag kilo kleding en schoenen opgei De organisatoren zijn met dit res dik tevreden, hoewel de opbret geld (ca, €2.100,-) ten bate goede doelen minder verheugejl0r als gevolg van het inzakken ra !ï0' prijzen op de tweedehandse kle F1 markt. Het ophalen en overslaan van ft ken had mede door het fraaie' een vlot verloop. Zoals gebni zorgde een groep vrouwen ervoo de opgehaalde schoenen w gesorteerd, waarbij een groot apart werd gehouden voor hulpverleningsproject van oud' else Nel Bakker in Paramaribo.! nenkort wordt weer een zending Suriname verscheept. Nordic walkint bij Sportpaviljoe d tc Het nieuwe Sportpaviljoenbij «er 33 houdt zaterdag 23 april ca jr,ce nordic walking. Wandelaars! era daarbij met behulp van e skistokken. Een instructeur!» gce deelnemers de basisbeginsel esi en daarna wordt er gewande en ja eRu De eerste clinic begint om 10J duurt tot 11.15 uur en de tweAte van 11.30 tot 12.45 uur. Vo neer: Hendrik Doornekamp, die het si -Fr paviljoen bij De Cocksdorp maand met Marco Kuperus ovr n van Yvonne Boom, vergt walking een speciale techniek zorgt ervoor dat er tijdens hettAeier gen veel meer spieren worde» nst bruikt.' Het sportpaviljoen geeft 's midAvanr vanaf 15.00 uur demonst belt kanoën en kitesurfen en vanaf 1 Aeyl uur wordt er gemountainbike: li gevolleybald. Om 17.30 uur staf barbecue en een thema-c Maarten Boon vertelt vanaf 19.3,'fero juttersverhalen. Tussen 13.31 etzc 16.30 uur is hij aanwezig m Juttersplezierom kinderen een- langs de vuurtoren te laten rra De sportdag van het Sportpav valt samen met de open dag j de KRNM wordt gehouden. Da mers kunnen zich opgeven vi 316340. Deelname aan de o nordic walking kost €10,-, deei'. aan de barbecue €6,-. ktu Plan Mariska Witte en Henk Veldhuiif n de net bevestigde zonwering v< Zomerkampen in de natuur In samenwerking met de Stichting Veldstudie Hei- en Boeicop houdt EcoMare ook dit jaar zomerkampen voor de jeugd tussen 8 en 16 jaar. Er worden dit jaar kampen gehouden op Texel, in Hei- en Boeicop. in Zee land en bij Cap Griz Nez in Frankri|k. De kampen duren vijf dagen en wor den gehouden in juli en augustus. De kosten bedragen, afhankelijk van de locatie, tussen €170,- en €315,-. Aanmelden kan bij EcoMare. tel. 317741. Daar is ook meer informa tie te verkrijgen. Meer informatie en foto's zijn ook te vinden op de websites www.ecomare.nl en www. natuurkampen.nl. Mensen die zich als begeleider willen aanmelden, kunnen contact opnemen met Pierre Bonnet (pierreb@ecomare.nl) voor de kampen op Texel of met Geert van Giethuysen (stveldhb@xs4all.nl) voor de andere kampen. Als het aan de Texelse politiek ligt, mag een vrijkomend agrarisch be drijf worden omgezet in een woon zorgboerderij. Die uitspraak ont lokte Mariska Witte van hoeve Rozenhout aan het Doolhof maan dagavond aan de Texelse raadsle den. Witte volgt net als Henk Veld huizen een opleiding verpleegkun de. Samen maken ze een scriptie over de haalbaarheid van een woonzorgboerderij op Texel voor licht tot matig dementerende ou deren. 'De overgang van thuis naar een ver pleeg- of verzorgingshuis is voor veel ouderen te groot en ook voor de part ners is het een zware belastihg', ver telt Witte, die als stagiaire in de thuis zorg werkt. 'In een woonzorgboer derij hebben ze meer vrijheid en be zigheden. Bijvoorbeeld in de tuin of met het pluimvee. Enkele van de hui dige bewoners van het zorgcentrum zouden goed thuis zijn op een woon zorgboerderij. We denken aan een woonvoorziening voor zes tot acht personen en dagopvang voor een stuk of twaalf mensen. Texelaars, want daar doen we het voor.' Maar door haar scriptie weet ze ook dat er voor het opzetten van zo'n voorziening heel wat komt kijken. 'Je kunt deze zorgbehoeftigen niet zo maar in een bestaande boerderij on derbrengen. Het moet helemaal wor den aangepast. Alles moet rolstoel- vriendelijk. iedereen een aparte ka mer en aangepast sanitair en keuken, jé tit om maar wat te noemen. En boerderij moet, in verband me nabijheid van voorzieningen, I msti onder de rook van Den Burg I® er. Ze heeft al contact gehad me Stichting Wonen Texel. 'Die sta chts positief tegenover en voelt we participatie. Binnenkort hebbe daar een gesprek mee. Zorgcec Texel vindt het een leuk idee, zou dit het liefst intern willen hotl Maar dat zien wij niet zo zitten. I we willen er nog verder overn sprek. Het vinden van voldoende gers, overdag en 's nachts, gens Witte wel lukken. 'Het is meer zo makkelijk om een baan' zorg te vinden. Ik ben zelf ooknq zoek. Probleem in de zorg is wel veel vraag is, maar te geld.' En daarmee stipt ze meteen grootste struikelblok aan voc woonzorgboerderij: financier^ exploitatie. 'Toch denk ik date: een mogelijkheid is. Als mensf woonruimte huren en de zorg» eieren met hun persoonsgebo» budget. We onderzoeken het want de scriptie is nog niet af Blij is ze dat de politiek een duiffi uitspraak heeft gedaan. 'Nu kif we verder.' Maar als het daad»* lijk zover komt zullen Witte en* huizen waarschijnlijk niet zelf® trekken. 'Henk heeft net een aangeboden gekregen en ik termijn het boerenbedrijf van vader overnemen.'' Een wisseling van de wacht in de Weverstraat, waar Ju Litton en Karim Ali de nieuwe uitbaters zijn van de vliegerwinkel, voortaan Ide aal Texel Vliegerhuis. Litton is voor velen geen onbekende. In De Koog runt hij al een jaar of ze ven de winkel Tiko, waar vliegers, souvenirs en kleding worden ver kocht. 'Door ons nu ook in Den Burg te vestigen, kunnen we ook buiten het toeristenseizoen een winkel openhouden en kunnen we ons ver der specialiseren.' Het aanbod omvat allerlei type vliegers, van eenvoudig tot zogeheten mountain board, waar bij met een strandbuggie hoge snel- heden kunnen worden bereikt. Het betreft niet allemaal fabrieks- materiaal, het bedrijf ontwerpt en maakt ook zelf vliegers. Dat gebeurt door Rakesh Jhagroe, die al een jaar of twaalf ervaring met vliegers heeft. Omdat goed vliegeren nog een hele kunst is, geeft het bedrijf ook trainin gen. Bedoeling is dat dit op dinsdag avonden gebeurt op het strand ten noorden van paal 9 en donderdag bij De Koog. In de winkel ook frisbees en andere vermaaksartikelen voor het strand. VRIJDAG 15 APRIL 2005 Een wijk met een groene uitstra ling, met behoud van het bestaan de reliëf, hoogwaardig van kwali teit met een Texelse vormgeving die aansluit bij de karakteristieke bebouwing op het eiland. Aldus in een notendop de inhoud van het (concept) Beeldkwaliteitsplan van de gemeente voor de nieuwe wijk de Volmolen aan de oostkant van Den Burg. Voorbeelden hoe De Volmolen er niet moet gaan uitzien, zijn er volgens de gemeente in Den Burg te over. De be staande nieuwbouwwijken hebben geen karakteristiek Texelse uitstraling en zijn eruit zoals je ze overal in Ne derland tegenkomt. Het beeldkwa liteitsplan (bkp), met daarin richtlijnen en voorschriften waaraan de ontwer pers en bouwers zich moeten hou den, moet leiden tot een nieuwe wijk met een 'plezierig woonmilieu', een hoge 'ruimtelijke beeldkwaliteit' en een fraaie afronding van de oostkant van Den Burg. De gemeente spreekt van een ritsmodel, dat is geënt op de bestaande wegen (Halier-, Kadijks- en Marsweg) en de kreek (Jan Aye- sloot). Gesproken wordt over een 'ef fectieve combinatie van water, groen, wegen en wonen'. 'De buurten bui gen met de wegen en de kreek mee, waardoor binnenin haast vanzelf ruimte voor een parkachtige zone ontstaat.' Doorkijkjes in de wijk moe ten de groene binnenruimte verbin den met het omringende landschap. Uitgangspunt is ook een 'zeer divers woningaanbod, ontsluiting gebeurt via de Marsweg, via een interne hoofdas. Gesproken wordt over een duurzaam watersysteem, waarbij het regenwater niet meteen via het riool wordt afgevoerd, maar langer aan de oppervlakte blijft, om verdroging te gen te gaan en de belevingswaarde te verhogen. Bij de bebouwing wordt gezocht naar een Texelse vormgeving, die aansluit bij historische of karakteristieke be bouwing op het eiland. Er moet een eenheid ontstaan, zonder dat dit ten koste gaat van de verscheidenheid. Het is niet de bedoeling dat be staande Texelse woningen worden gekopieerd. In het plan worden voor schriften gesteld aan de richting van de nokken van de huizen. De vrij staande huizen aan de kant van de Kadijksweg wil de gemeente bijvoor beeld zo bouwen, dat de nokrichting haaks op de weg staat, zodat geen 'compacte dichte wand' ontstaat. Schuttingen aan de openbare weg zijn niet gewenst, er wordt gestreefd naar groene erfafscheidingen. Schuurtjes en garages moeten als het even kan aansluiten bij de archi tectuur van de woning. Het college ziet graag groene voortuintjes. Auto verkeer mag in de nieuwe wijk niet harder dan 30 km/uur rijden. Het maandag gepresenteerde Beeld- kwaliteitsplan is een concept, wat betekent dat er nog wijzigingen in kunnen worden aangebracht. On denkbaar is dat niet, gezien de kritiek die er al op is geleverd vanuit de ar chitecten- en aannemerswereld en de Stichting Wonen Texel (SWT). Opmerkelijk is wel dat bedrijven die de zogeheten eerste fase van de Vol molen willen invullen gisteren al - dus ruim vóór de vaststelling van het beeldkwaliteitsplan - hun plannen moesten presenteren. De raads commissie Grondgebied verweet het college maandagavond bij het maken van het beeldkwaliteitsplan geen ge bruik te hebben gemaakt van de ex pertise die in het bedrijfsleven op Texel aanwezig is en Maria van der Spek (WD) mopperde dat bij de si tuering van de woningen onvol doende rekening met de stand van de zon is gehouden. Vanaf maandag ligt het plan ter inzage, tijdens een hoorzitting op 23 mei kan erop wor den geschoten. Crossbaan In de laatste aflevering van de rubriek Uit de school geklapt in deze krant is een storende fout geslopen. Jeugd- crossleider Henk Witte van de MAB zou in een gesprek met een leerling van de Daalderschool hebben ge zegd dat de omwonenden van de crossbaan in Eierland zo nu en dan nog klagen over de herrie. Dat klopt niet. Die uitspraak niet afkomstig van Witte, maar van een goedbedoelende vader die zijn kind hielp, omdat die Witte zelf niet te pakken had kunnen, terwijl het verhaal moest worden in geleverd. Daarnaast hebben de MAB en de omwonenden met elkaar om tafel gezeten en oplossingen bedacht voor de bezwaren die laatsten tegen de geluidsoverlast hadden. Informatiemiddag over trombose De Gezondheidswijzer van Corbis Plus houdt woensdag 18 mei van 14.00 tot 16.00 uur een informatie middag over trombose in gebouw De Koploper aan de Prins Hendriklaan in Den Helder. Spreker is Wim van Arkel van de Diagnosegroep Aderen van de Vereniging van Vaatpatiënten. Tijdens de bijeenkomst wordt infor matie gegeven en kunnen ervaringen worden uitgewisseld. Gesprekson derwerpen zijn het dragen van steun- kousen. het gebruik en controle van bloedverdpnners, medische contro les, erfelijkheid, voedings- en ver zekeringsproblemen. Deelname kost €2,50, abonnees van het service pakket van Corbis Plus betalen €1.-. Aanmelden kan bij de Gezondheids- wijzer. tel. 0223-650135 of via e-mail- adres gezondheidswijzer@corbis plus.nl.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6