Finale Solistenfestival avondje vol variatie Jonge muzikanten tonen lef L jeslaagd Kunstenaar Jits Bakker exposeert in Opduin Sleutelrol Russenoorlog in 'Texels' jeugdboek Mijn idee... Agenda E teso VRIJDAG 19 APRIL 2005 TEXELSE 2 COURANT Mooie opbrengst Hoornder markt De eerste grote rommelmarkt in Den Hoorn van dit seizoen, die zaterdag aan de Witteweg werd gehouden, wordt door de organisatie 'geweldig geslaagd' genoemd. Het evenement, dat was voorbereid door vijftig vrijwil ligers, trok veel bezoekers. Die maak ten er niet alleen met z'n allen een ge zellige markt van, maar brachten door het kopen van allerlei tweede hands spullen bovendien €3700,- in het laatje voor het goede doel, het restauratiefonds van het Hoornder kerkje. De volgende grote markt wordt zaterdag 7 mei gehouden. Daarnaast worden er iedere maan dagmiddag meubels verkocht vanuit de schuren van Axel Lap. Beeldhouwen De Zonneboom Kunst- en cultuurcentrum De Zonne boom geeft van maandag 2 tot en Jan Willem Cupido uit Oudeschild heeft in de Oranje Kazerne in Schaarsbergen zijn rode baret van de Luchtmobiele Brigade gehaald. Zijn eindoefening vond plaats in het Duitse berggebied bij Trier. Hij werkt als infanteriepionier bij het 13de infanteriebataljon in Assen. cursus beeldhouwen in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. De lessen worden gegeven door Afke Rogge veen. Meer informatie is te krijgen bij De Zonneboom, tel. 071-5123137 of Pianiste Julia Winter in actie tijdens de finale van het Solistenfestival van de muziek- en dansschool. met donderdag 5 mei een vierdaagse via website www.zonneboom.nl. Aan durf ontbrak het de finalisten van het Solistenfestival van de Mu ziek- en Dansschool dat vrijdag avond in de Voorspeelzaal werd gehouden niet. Zestien leerlingen traden voor het voetlicht. Ze be speelden een diversiteit aan instru menten en brachten een geva rieerd repertoire ten gehore. Het solistenfestival bood afwisseling op veel gebieden. Er waren optre dens door beginnende muzikanten, maar er waren ook studenten die al vele jaren les volgen aan de muziek school en die veel tijd met hun instru ment doorbrengen. Tot de eerste ca tegorie behoort Hielke van Breukelen, die ontroerde door op de piano de volksmelodie Bingo, Big Ben te spe len, een wijsje dat hij helemaal uit het hoofd speelde. Zo professioneel als hij voorafgaand aan zijn optreden een inleidend praatje hield, zo gedegen was zijn buiging na afloop. Finalisten in de beginnercategorie waren ook pianistes Bianca van Pel en Julia Winter, die zich door alle belangstel ling niet van de wijs lieten brengen. In deze categorie was het Aster Hendriks die solerend op trompet de grootste indruk maakte op de jury on der leiding van oud-muziekschool directeur Hendrik-Jan Trooster. Twee jaar les en muzikaal gevoel kunnen veel doen. Het optreden was swin gend en vol dynamiek. Muzikaal wat verder gevorderd waren de drummer Oei Mets, die zich onder meer uit leefde met een aardige solo, pianist Mathijs Duin en zangeres Mytza Wijnand, wier gevoelig gezongen lied Inspiratie ademloos en met bewon dering werd aangehoord. Cellist Ben jamin de Boer liet zich begeleiden door vader Ed, en maakte met een bluesy nummer een eind aan het vooroordeel dat op cello alleen klas siek wordt gespeeld. Paukenist Jorik Bot is eigenlijk slagwerker, maar had zich voor dit festival het bespelen van de pauken eigen gemaakt, wat hij verdienstelijk deed. De jury kende de meeste punten toe aan Mathijs Duin, die ogenschijnlijk met speels gemak muziek uit de piano toverde. 'Enthou siasme, heel muzikaal, veelbelovend en stralend', waren complimenten die hij van de jury incasseerde. Bigband Bijzonder was het optreden van Jas per van de Sande, uitkomend in de meer gevorderde categorie 3. Voor My Romance van Richard Rodger en Marc Tayler had hij drummer Marcel Buisman, bassist Hans Kievits en pianiste Karen Haasdijk meegeno men. Het betrof een nieuw kwartet, maar het leek alsof Van de Sande al jaren in de bingband speelt, wat niet het geval is. 'Maar dat komt nog wel', zei Buijsman na afloop. Heel anders was het optreden van pianist Janko Duinker, die getuige zijn spel heel wat uurtjes achter de piano doorbrengt. Het juryoordeel was lovend: 'Mooi expressief gespeeld, volwassen, een goed klassiek stuk Prelude in cis klein van Serge Rachmanmov, red.) en een goede techniek.' Bijzonder om te zien en te horen was de bij drage van Hedwig Ens op harp. Een even stijlvol als gevoelig optreden. Maar de eerste prijs in de vierde ca- Hedwig Ens tijdens haar optreden op harp. tegone werd toegekend aan slag werker Daniel de Boer, een solist die samenspeelde met zijn vader. "Heel ritmisch, met een spetterende afslui ting, veel expressie en hij voelt zijn instrument', complimenteerde de jury. Lof was er ook voor pianiste Elisabeth Waverijn, die drie fraaie nummers ten gehore bracht en wier aanstekelijke spel indruk maakte. Toch kende de jury eerste prijs in haar categorie toe aan Riette Olthof, die op piano het lastige Villageoises van Francis Poulence goed ten gehore bracht, waarbij ze ook haar beheer sing voor techniek etaleerde. De eer lijkheid gebied te zeggen dat vrijwel geen solist foutloos was, maar gezien de spanning van de avond is dat ver wijt slechts van marginaal belang. Een compliment dat van toepassing is op vele solisten is de aandacht die ze aan hun kleding hadden besteed. Zijn bekendste werk is waarschijn lijk het beeldje van Jaap Eden, dat ieder jaar tijdens een grote gala avond wordt uitgereikt aan de suc cesvolste sporters van Nederland. Maar Jits Bakker wordt ook tot ver over de grenzen bewonderd om zijn schilderijen, tekeningen, aqua rellen, glasmozaïeken, grafische technieken en sieraden. Een (klein) deel van het enorme oeuvre van deze veelzijdige kunstenaar is tot 1 juli te bezichtigen in hotel Opduin in De Koog. De in 1937 in het Gelderse Renkum geboren Jits Bakker startte zijn artis tieke carrière met schilderen. Zijn eerste werk was impressionistisch, maar later ontwikkelde hij zich tot een rasechte expressionist. Portretten, figuurstudies en vooral landschap pen genieten zijn voorkeur. Bakker schildert graag in de buitenlucht, waar lichtval, atmosfeer en kleur de omstandigheden bepalen. 'Op die momenten schildert hij het landschap zoals hij het beleeft', merkte Renate van Keulen op in een artikel dat ze anderhalf jaar geleden voor het ma gazine Lifestyle schreef. Schilderen is voor Bakker een gevecht met kleuren en vormen. 'Ik weet van tevoren nooit hoe iets eindigt. Ik begin met een basis, maar het onderwerp is op den duur niet meer van belang. Tijdens het schilderen vergeet ik de realiteit, ik onderga een soort metamorfose.' Bekend is Bakker vooral door zijn beeldhouwkunst, die ook bij crimine len zeer gewild is. Geregeld verdwijnt er in de buitenlucht geëxposeerd werk van hem. Tot zijn verdriet, ver telde hij in februari in een interview met de Telegraaf. 'Dat ze je werk ver nielen, zoals dat van Jan Wolkers, is natuurlijk nog erger. Maar dat mijn beelden weg zijn en waarschijnlijk bij iemand in z'n privé-tuin staan, is ook onverteerbaar.' Ander werk verdwijnt op normale wijze naar verre oorden. Johan Cruijff stond model voor het beeld De Sliding, dat in Mexico staat. In de Algarve in Portugal staat op een rotonde bij de ingang van het stadje Loule de bronzen sculptuur O Ciclista. En voor de herdenking van de Slag om Arnhem maakte hij het beeld Airborne Parachutist, waarvan een replica in bezit is van de Engelse prins Charles. In Nederland is Bak kers werk onder meer te bezichtigen op het landgoed Beerschoten in De Bilt, waar sinds de jaren zeventig ook zijn woonhuis en atelier zijn geves tigd. Meer informatie is te vinden op de website www.jitsbakker.nl. Zondag 24 april wordt een expositie van hem geopend in en rond hotel Opduin in De Koog, dat na een gron dige verbouwing officieel weer open gaat. De opening is bedoeld voor genodigden. Andere belangstellen den kunnen vanaf maandag 25 april dagelijks een kijkje nemen. Als zij zich melden bij de receptie, krijgen ze een gidsje mee. In Opduin is ook werk te zien van Bakkers zoon Tibo. ÏSWm; Voor zijn verdienste als beschermheer van Flying Doctors kreeg Prins Bernhard enkele jaren geleden 'De gevleugelde Icarus' aangeboden. Links de maker, Jits Bakker. Jasper van der Sande op trompet. Hoewel het al zestig jaar geleden is dat de strijd werd uitgevochten, blijft de Opstand van de Georgiërs kunstenaars tot de verbeelding spreken. Terwijl eilandgenoten Pip Barnard en Ed de Boer uitzien naar de eerste (voor)opvoering van hun opera De Russenoorlog, wordt woensdag in de bibliotheek van Dicht Politiebureau week dicht door ziektes. Whow, wat een behcht. Voortschhjdende criminaliteit, alarminstallaties, de roep om meer blauw op straat en lantaarns in- donkere steegjes. Ach, wat gaat de wereld achteruit. Ging er op achteruit. Want er liggen onge kende kansen voorde burger deze week. Nu kunnen we eens wat la ten zien. Deze week en als het moet zolang als oom agent ziek is, nemen wij weer eens ouderwets onze eigen verantwoordelijkheid. Zoals in de verhalen van opa. In die goeie ouwe tijd toen het leven nog hard en moeilijk was. hadden de mensen geen mobiel of zelfs maar een gewone telefoon om de Hermandad ogenblikkelijk te alar meren. Rooksignalen namen zo veel tijd in beslag, om nog maar niet te spreken van het hout dat je er eerst voor hakken moest, dat het loonde zelf je problemen op te los sen. Dat bleek toen nog te lukken ook. Trapte je uit balorigheid een bal door het raam van de buren? Niks aan de hand, spaarpot op ta fel en met excuses naar de buur man. Tuinhekje vernield? In het schuurtje ligt een hamer, ga je gang. Samen met je vrienden de zaak weer repareren, terwijl de buurvrouw de zondaren een glaasje limonade inschonk, werkte saamhongheid in de hand en wee degene die zich opnieuw dacht te vergnjpen aan jóuw hekje. Ouders waren het vroeger altijd met de politie en de meester eens en ga ven je nog een extra klap op je kop. Zoals ik al zei: barre tijden. Het is niet helemaal duidelijk waarom en wanneer daann de klad is gekomen, maar ineens hadden we alleen maar rechten. Toch blijkt dat systeem niet helemaal naar tevredenheid te werken. De kosten voor herstel van wangedrag lopen hier en daar wel erg hoog op en steeds vaker klinkt de roep om harder optreden door overheid en politie Die dus nu overwerkt en ziek is. Terug naar vroeger. Meteen glaasje prik en geruststellende woorden naar het ziekbed van onze gesneuvelde ordebewakers: Ziek maar eens lekker uit, jongens. Wij passen zelf wel even op de tent. Pien Verberg Den Burg Dans in de branding van An van 't Oosten gepresenteerd. Het jeugdboek is gesitueerd in het heden, maar een sleutelrol is erin weggelegd voor de tragedie die zich in de laatste weken van de Tweede Wereldoorlog op Texel af speelde. Hoofdpersoon in Dans in de branding is Joris, die zonder dat zijn vader het weet - hij denkt dat zijn zoon op een jeugdkamp op de Veluwe is - de boot naar Texel neemt. Al zo lang als hij zich kan herinneren, droomt Jons van eilanden, kampvuren maken op het strand, vissen vangen met je handen en overnachten onder de sterrenhe mel. Joris heeft een fantastische tijd. Hij slaapt in een schapenboet, ver dient wat geld als vakantiehulp in een strandpaviljoen en zwerft ondertus sen over het hele eiland. Hij wordt verliefd op Nienke, een meisje dat net zo van fotograferen houdt als hij van tekenen. Maar het meest onder de indruk raakt hij van Gekke Torna, die hij voortdurend tegenkomt: op het terras van het strandpaviljoen, in de Slufter en op het Russenkerkhof. Al snel dringen allerlei vragen zich bij Joris op. Is ze inderdaad zo gek als de Texelaars denken? En, belangrij ker nog, wat voor geschiedenis draagt ze met zich mee? Het boek is geschreven door de in Den Haag woonachtige An van 't Oosten. Ze is van oorsprong juwelier, maar werkte ongeveer achttien jaar in het Letterkundig Museum. Tegen woordig legt ze zich volledig toe op het schrijven. Drie jaar geleden debuteerde ze met Madame Sarah, waarvoor ze meteen werd geno mineerd voor de Gouden Uil Jeugd literatuur en de Kleine Cervantespnjs. Ook haar tweede boek, De oorlog van Sophie, werd lovend ontvangen. een ingetogen, levensecht en meeslepend verhaal', oordeelde het Algemeen Dagblad. De Volkskrant schreef: 'Een bijzonder boek, dat echt een aanwinst is voor wie meer van de Tweede Wereldoorlog wil we ten', terwijl een recensent van het Dagblad van het Noorden meende dat het boek 'een plaats tussen de belangrijke boeken over de oorlog' verdient. Dans in de branding, haar derde boek, verdient eveneens de aan dacht. Het is spannend en vlot ge schreven en kent een verrassend einde, al zullen er ongetwijfeld ook lezers zijn die het wat ver gezocht vinden. Als kritiekpuntje mag gelden dat de schrijfster zich niet erg heeft verdiept in het jongerenjargon. Zan- bw i'A cjé tefne|jw<| ger Zaid, 'de man van de verplette rende teksten', wordt door de jeug dige personages 'een toffe rapper' genoemd en 'zó gaaf', taalgebruik dat twintig jaar geleden volop werd gebezigd, maar waarmee ze haar doelgroep niet erg zal treffen. Leuk voor Texelse lezers is dat het eiland zeer herkenbaar wordt be schreven. Van 't Oosten blijkt aardig thuis in de lokale geschiedenis, al gaat ze op details de mist in. Zo ver telt Gekke Tonia over haar grote liefde, met wie ze zich 'geen barst' aantrok van die 'hele vervloekte oor log' en danste op het strand en in de zee. Kennelijk is de schrijfster er niet van op de hoogte dat de hele kust volgebouwd was met bunkers en verboden gebied voor onbevoegden. Ook de manier waarop ze Texelaars over Georgiërs laat praten, klinkt hier en daar wat te rooskleurig. En merk waardig is het ten slotte dat ze de Texelse personages Friese namen als Nienke, Wietze en Pier heeft meege geven en dat die het hebben over 'eilanders' in plaats van 'Texelaars'. Dans in de branding wordt woensdag (morgen) om 15.00 uur gepresen teerd in de bibliotheek in Den Burg. De schrijfster vertelt er over haar boek en leest er fragmenten uit voor. Texelaar Theo Witte, die de oorlog als jongen meemaakte, vertelt over zijn eigen ervaringen. Kinderen kunnen een gratis exemplaar van het boek winnen, dat Van 't Oosten voor hen zal signeren. Dans in de branding telt 92 bladzijden, is een uitgave van Davidsfonds/lnfodok en bedoeld voor lezers vanaf ongeveer 11 jaar. Het is in de boekhandel verkrijgbaar voor €14,95. Joop Rommets Dinsdag 19 april: Om 20.00 uur begint in Tusse de Banke op de Groeneplaats een bibliotheekavond voor leden van de Historische Vereniging. Tevens is er een bijeenkomst van de afde ling stambomen. In Cinema Texel draaien Ray (aan vang 20.15 uur) en Flying Daggers (20.30 uur). Woensdag 20 april: Van 8.30 tot 12.30 uur houdt Rotaryclub Texel een grote actie, waarbij het Texelse strand wordt gereinigd. Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introduc tieles golf gegeven. Op de velden van Texel'94 aan de Haffelderweg in Den Burg wordt vanaf 13.00 uur het jaarlijkse schoolvoetbaltoernooi gehouden. In de bibliotheek in Den Burg pre senteert An van 't Oosten haar boek 'Dans. in de branding' en ver telt Theo Witte over zijn ervaringen tijdens de Russenoorlog. Aanvang 15.00 uur. Bij manege Akenburg vindt tussen 17.00 en 18.00 uur de jaarlijkse in enting voor paarden en pony's te gen influenza en tetanus plaats. Een paardenpaspoort is noodza kelijk. De kosten bedragen €20,-. In dorpshuis 't Skiltje in Oude schild begint om 20.00 uur de jaar vergadering van de dorps commissie. Na de pauze spreekt Wim Eelman over Texel Vitaal. In Cinema Texel draaien Streep wil racen (aanvang 14.30 uur), de Ne derlands gesproken versie van Robots (15.00 uur), Ray (20.15 uur) en Flying Daggers (20.30 uur). In de nieuwe bioscoop in De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim draaien de Duits gesproken versie van Spongebob Square- pants (aanvang 13.30 uur), de Ne derlands gesproken versie van Spongebob Squarepants (16.00 uur), en Hitch (20.30 uur). Donderdag 21 april: Op uitnodiging van de Stichting Welzijn Ouderen Texel geeft Neelie Vinke van 10.00 tot 12.00 uur een cursus voorjaarsbloemen schik ken in de Buureton aan de Beatrixlaan. Deelname kost €10,- In het gemeentehuis van Den Hel der begint om 13.30 uur een open bare bijeenkomst van de wel standscommissie. Op de agenda staan diverse Texelse bouwplan nen. In dorpshuis 't Skiltje in Oude schild begint om 19.30 uur een Hoogwater te Oudeschild Di. 19 03.45 en 16.50 u. Wo. 20 05.25 en 18.15 u. Do. 21 07.05 en 19.24 u. Vr. 22 08.14 en 20.15 u. Za. 23 09.05 en 20.55 u. Zo. 24 09.56 en 21.45u. Ma. 25 10.36 en 22.36 u. Di. 26- 10.54 en 23.05 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt zondag 24 april op om 06.22 uur en gaat onder om 20.55 uur, zondag 26 april volle maan; dinsdag 26 april springtij. muziekfestival met (zoveel rr^ lijk) plaatselijke bands. Om 20.00 uur begint in [g Eierlandsche Huis een avondri de Plattelandsvrouwen over he leven van Vincent van Gogh. Om 20.00 uur begint in de doops gezinde kerk van Den Burg de ja vergadering van de Histcrisdi Vereniging. Na de pauze spreft Jan-Jaap Waverijn over 'Gew den voorwerpen'. ii d< Om 20.00 uur begint in Hotel C?T""' Burg de ledenvergadering van p 865 Texelse Vereniging van Logi« el5n verstrekkers. ou pl èxels ie 20 In Cinema Texel draaien Hittf (aanvang 19.00 uur), Congeniality II (19.15 uur), Ffe fKi: (21.30 uur) en The Ring II (22' uur). w"® Vrijdag 22 april: In dorpshuis De Hof in De Kop begint om 19.30 uur 'Maken 1 beautiful', waarbij jongeren m behulp van een kapper en g schoonheidsspecialist een 'mas over' ondergaan. ^c°( In Cinema Texel draaien Hits (aanvang 19.00 uur), M|"" Congeniality II (19.15 uur), Ra (21.30 uur) en The Ring II (22Q uur). rce '^ileenv TESO zet in en rond het week» geregeld twee boten in en verasf dan ieder half uur een afvaarU wel vanuit Den Helder als Texel. Dat gebeurt vrijdag, zate dag en maandag van 9.30! 16.00 uur en zondag van 14.301 20.00. Desondanks moeten aift mobilisten vrijdag rekening den met wachttijden. Die kun-e in Den Helder tussen 11.OC 16.00 uur oplopen tot een Nadere informatie kan wordeni? kregen via tel. 0222-369600oti mail info@teso.nl. De veerdies heeft ook een eigen websi www.teso.nl. TEXELSE^COIM ijdenr kar dgen qecti Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den 5/; Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant« Gerard Timmerman (hoofdredacteur] Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14027! Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Abonnementsprijzen 2005: Per half Jaar €34,65 33,0b wo* Per jaar €67,50 65,35 Bij verzending naar het buitenland V portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken wj afloop van de abonnementsperiode. Hoefsl 1791J Tel,. 0 Debet deAlg faon tennis directe Martin 'uit dui maar planne meeki Martin «ortzi Watzu we Sterkte Typediploma's Wat ik zeggen De volgende kandidaten slaagden bij het instituut Typotex voor het diploma machineschrijven naar de normen van de VSLM: Nina Bakker, Rosa- Lynn de Boer, Evelien Dekker, Martijn van Haren, Savanna Polman, Yvette Sijtsma, Madeion Vonk, Rick Winkel, Sophia Witte, Mathijs Witte, Marit de Haan, Bob Goslinga, Annick Hoog- endijk, Sjaak Kager, Jurgen Ploeger, Wessel Rijk, Yasmijn van Rongen, Laura van der Sluis, Limanda Ver meulen en Benjamin Bakker. Kaartjes voor De Russenoorlog Als onderdeel van de herdenkings feesten op 5 mei vindt in de her vormde kerk van Den Burg de offi ciële presentatie plaats van de opera De Russenoorlog van tekstschrijver Pip Barnard en componist Ed de Boer. Bij deze presentatie wordt een gedeelte van het stuk ten gehore gebracht. Medewerking wordt ver leend door zangers Maaike Beek man, Hugo Haenen, Maaike Widdershoven en loan Nicu. Zij wor den begeleid door een koor van Texelse zangers, het Weidler strijk kwartet en Ellen Verburgt op harmo nium. De presentatie begint om 14.00 uur en duurt ongeveer een uur. Uit voeringen van de complete opera Onderduiker In de Texelse Courant van 1 n £fce, vertelt P.J. van Brakel uit Emm» wnno, over zijn belevenissen als onte ker op Texel (1943-1945). Hi moette toen een Kaukasiëri" j Jan, Ja dienst, die deserteerde en ookd jeends gedoken was. Op een avond werd deze ma", hulp nodig had, naar De Coc« Tjitske. gebracht. Naar Westdorp, IK 4 CPN (Communistische Partij N» land). Met deze Westdorp za'' vader bedoeld zijn of, minderaa» melijk, één van mijn broers. Wei verzetsmensen, maar noch m* der, noch één van mijn fami is ooit lid of sympathisant o?' - van de CPN. Het waren ras** SDAP'ers (Sociaal Democf# Arbeiders Partij). Dit wilde ik even recht zetten Rina Steigstra-Wesd Vriend LeveC VOOfjul staan gepland voor het seizoeni 2007. De presentatie in de hervormd*' is gratis toegankelijk. In verba"- het beperkte aantal zitplaats^ wel noodzakelijk tevoren kaart? halen. Dat kan bij Nauta Bo* Parkstraat in Den Burg, tel 31

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2