Brandweer wil meer regie over veiligheid Sorteren strandvuil vergt veel organisatie 'Geoefendheid is spiegel van veiligheid' GEMEENTE TEXEL Minder regels, kan dat? TEXELSE J courant' Ir Gegevens nodig voor stoppen dumpingen Frans Visman fe brandweer moet onder het fcctiemodel, de nieuwe organi satie die dit jaar op het gemeente- uis worden ingevoerd, een zelf- tandige afdeling worden. Alles lat met veiligheid (preventie en Bleving van gebruiksvergun- ingen) te maken heeft, zou in han- fenvan zo'n afdeling moeten ko nen. 'De veiligheidsketen is nu te Wsnipperd', liet brandweer- ommandant Dick Jongeneel we- sn tijdens een bijeenkomst van ^Badsleden op de kazerne aan de ^^emhardlaan in Den Burg. e versnippering doet zich onder neer voor bij de afgifte en controle op (abniiksvergunningen. Dat zijn ver leningen waarin voorwaarden laan waaraan gebouwen moeten «Uoen om brandveilig zijn. Volgens Ie huidige organisatie op het raad- wsgeeft de brandweer die vergun ingen af en houdt de afdeling Ver leningen en Handhaving daarna tiezicht op naleving van de brand- Nigheid. In de praktijk komt het er Dloens Jongeneel echter op neer dat |f geen toezicht is. Vergunningen en VERVOLG VAN PAGINA 1 Welzijnsstichting Kment te betreuren. Het hoopt dat personeel van Jeugd- en Jonge- n*erk een plek vindt binnen de aiwe brede welzijnsstichting. Het er ook voor de administratief Ktewerkster, de schoonmaakster i Heijnen een plek te geven binnen ®°s, maar heeft daarover weinig trouwen. Het WST-bestuur zegt ^gesteld te zijn dat de gemeente K bereid was een gat van €17.000,- js gekken en de bezittingen van de W"'tegen de waarde in het econo me verkeer door de brede ^jnsstichting over te laten ne- pi'. HI. %ns het bestuur is de teloorgang I de WST mede het gevolg van wse besluiten die raad en college i 'afgelopen jaren hebben genomen. fcv°wbeelden worden het stopzet- ^van het gezamenlijke gebouw Wrde OSG, de ROC, de bibliotheek II de Muziek- en Dansschool ge- £ernd. het opheffen van de PPshuisfunctie van d'Ouwe Ulo, et stopzetten van subsidies en een ^uit de raad om de WST geen J^ojggingskrediet te verstrekken oen soepele overgang naar de ~o welzijnsstichting mogelijk te 1 r®1- ln een brief aan het college i jPfhet bestuur erop dat het dossier- de afgelopen jaren omvangrijk 1 'gorden Bijna niemand is meer saatalle details in het proces exact i boorden. En misschien doet 1 -'Op dit moment ook niet meer Handhaving komt er door de onder bezetting met aan toe en bij de twee brandweermensen die bij de ge meente in vaste dienst past het toe zicht evenmin meer in hun taken pakket. Een slechte naleving van de gebruiksvergunningen kan volgens Jongeneel tijdens een brand de vei ligheid van brandweerlieden of ande ren onnodig in gevaar brengen. Als voorbeeld noemde hij de brand die zich op woensdag 29 februari 2003 voordeed in een loods aan de Schilderweg in Oudeschild. 'Volgens de vergunningen was het een vis- nettenloods met schone opslag. Maar toen wij het brandende gebouw betraden, kwamen we vaten tegen waar later antivries in bleek te zitten. Dat betekent dat er vooraan in de veiligheidsketen iets is misgegaan.' Doordat er ook andere middelen in de loods stonden, groeide de brand uit tot een fabrieksbrand. Door de zogeheten veiligheidsketen (de verzamelnaam voor de hoofd taken van de brandweer) volledig bij een brandweerafdeling onder te brengen, kan de naleving op brand veiligheid volgens Jongeneel beter worden geregeld. Volgens een reken model dat de brandweercomman dant aan de raadsleden presenteerde zou een optimaal functionerende brandweerafdeling uit bijna 12 fte's (arbeidsplaatsen) moeten bestaan. In de praktijk betekent dat volgens Jongeneel niet dat er twaalf man bij zou moeten. Er moet volgens hem rekening worden gehouden met de Texelse maat en functies zouden door al aanwezige medewerkers op het raadhuis kunnen worden inge vuld. Het rekenmodel was ingevuld op basis van een nsicoprofiel voor de gemeente Texel. Preparatie De brandweer opteert in eerste in- en haar steentje bijdragen aan nieuwe bestemmingsplannen, 'in een bestemmingsplan voor een nieuwe wijk kun je bijvoorbeeld al vroegtijdig laten vastleggen dat er vijvers komen, zodat je later bij een brand over vol doende bluswater kunt beschikken. Noem het een soort veiligheidsparag raaf die je er als brandweer aan toe voegt.' De brandweer is nu nog niet echt bij bestemmingsplannen betrok ken. Ze heeft wel een adviserende rol bij het verstrekken van bijvoorbeeld bouwvergunningen. Door volledig de regie over de veiligheidsketen te voeren, hoopt de brandweer ook het aantal verrassin stantie voor de aanstelling van een gen tijdens een inzet terug te dringen. preparatiemedewerker die oefenin- Tijdens de uitslaande brand een iaar gen voor de brandweer gaat voorbe reiden. De vrijwilligers van de brand weer doen dat nu zelf in hun vrije tijd, terwijl ze al de handen vol hebben aan opleidingen en onderhoud van geleden in een stolpboerderij op Ongeren en de duinbrand die in au gustus 2003 bij Den Hoorn woedde, werd de brandweer twee keer met onbereikbare brandkranen gecon- het materieel. Een zelfstandige fronteerd. De een bleek onder het brandweerafdeling kan volgens Jongeneel ook adviserende rol spe len bij milieu- en bouwvergunningen beton te liggen en andere was door struiken overwoekerd. Bij de loods- brand in Oudeschild had de brand weer, destijds wegens een begrafe nis deels gevormd door Helderse vrijwilligers, eveneens moeite meteen water te vinden. Het in kaart brengen van waterbronnen en ervoor zorgen dat ze bereikbaar zijn, kan volgens Jongeneel eveneens de taak van een brandweerafdeling zijn. De Texelse brandweer kampt met het probleem dat het eiland weliswaar veel opper vlaktewater kent. maar dat dat bij een brand niet altijd direct voorhanden is. Na de brand op Ongeren pleitte Jongeneel er al voor per postcode- gebied waterwinaanvalskaarten op te stellen. Daarin kan per gebied speci fiek worden beschreven waar zich water bevindt en hoe de brandweer daar in het beste bij kan komen. De brandweercommandant liet de raadsleden weten dat de brandweer geen onderdeel zou moeten worden van één van de zes afdelingen die moeten ontstaan als eind dit jaar het sectorenmodel wordt ontbonden. Daardoor zou er een afdelingshoofd tussen de brandweer en de gemeen tesecretaris en de burgemeester ko- Ze heten vrijwilligers, maar in de praktijk is brandweerman of - vrouw allang uitgegroeid tot een parttimebaan. Wekelijks wordt menig uur aan opleiding, oefening en materiaalonderhoud besteed en de tijd dat de brandweer alleen maar branden hoefde te blussen, is al helemaal geschiedenis. De boodschap die brandweerman Martijn Eelman vorige week tijdens een bijeenkomst voor raadsleden had, was duidelijk. De brandweer heeft het druk. De schets was echter geen opmars naar een potje klagen. De raadsleden waren uitgenodigd voor demonstraties van het mateneel en het korps hield een pleidooi voor de aanstelling van een preparatie medewerker. De brandweer heeft de gemeente gevraagd zo'n medewer ker in dienst te nemen, zodat die oe feningen kan voorbereiden. Dat wordt nu door de brandweerlieden zelf gedaan, maar het is voor hen vaak passen en meten om er de tijd voor te vinden. Daarnaast wil de brandweer vanaf de zomer het aan tal oefeningen verdubbelen van één naar twee keer in de maand. Sinds twee jaar moeten brandweerkorpsen vrijwilligers volgens Eelman ontlast en kunnen ze meer tijd aan oefenin gen besteden. Van een preparatie medewerker wordt verwacht dat hij contacten met bedrijven legt, oefen situaties opzet, variatie in de oefenin gen aanbrengt en de vordenngen van de vrijwilligers in de gaten houdt. De oefeningen hebben niet alleen be trekking op het bestrijden van bran den, maar op diverse vormen van voldoen aan de zogeheten leidraad hulpverlening, oefeningen en met één keer per Uit het jaarverslag van de brandweer maand een gezamenlijke oefening redt de brandweer het niet Een werk groep van de brandweer heeft uit de leidraad een keuze gemaakt uit oe feningen die het meest op Texel van toepassing zijn. Door een preparatiemedewerker de oefenin- over 2004 blijkt dat de bijna vijftig vrijwilligers vong jaar gezamenlijk bijna vierduizend uur aan opleiding, materieelonderhoud en overleg be steedden. 'Het aantal uren dat we kwijt waren aan inzet, is nog niet eens meeberekend'. aldus Eelman. De Brandweerman André van Strien laai raadsleden ken een voertuig omhoog kan tillen en stabiliseren. gen te laten voorbereiden, worden de brandweer rukt geregeld uit, met name door een hoog percentage au tomatische brandalarm. Ruim een kwart van de vierduizend uren wer den aan oefenen besteedt. Naast de gezamenlijke korpsoefening, trainen diverse brandweerlieden ook weke lijks op hun specialisaties. Raadslid Piet Standaart vroeg zich af of de brandweer per se een prepa ratie-medewerker moet hebben. Vol gens hem zou mogelijk ook een oud medewerker oefeningen kunnen voorbereiden. Volgens Jongeneel zou dat echter aan de praktijk voor bij gaan. 'Een oud-medewerker is niet meer operationeel bezig en heeft zijn ervaringen vroeger opgedaan Bedoeling is dat de medewerker net als Jongeneel en Jan Oudman, die beiden fulltime bij de brandweer wer ken, in zijn vrije tijd vrijwilliger bij het korps wordt De raadsleden moeten voor de zomer een besluit nemen over het aanstellen van een preparatie-medewerker. Een goed getrainde brandweer komt volgens Jongeneel uiteindelijk de bevolking ten goede. 'De mate waarin de brandweer is getraind, is de spiegel van de veiligheid van de burger.' men te staan en dat werkt volgens Jongeneel in de praktijk niet. De brandweercommandant staat nu rechtstreeks in contact met de bur gemeester en de gemeentesecreta ris. Een zelfstandige brandweer afdeling met de regie over de veilig heidsketen leidt volgens Jongeneel tot een veiliger eiland. Hij presen teerde zijn visie daarop aan de raads leden om ze laten nadenken over het veiligheidsniveau op het eiland. Het is aan de gemeenteraad om in de toekomst beslissingen over dat ni veau te nemen. Eén plek voor OSG toegejuicht De OSG moet op één locatie wor den geconcentreerd. Dat schrijft de medezeggenschapsraad (MR) van de scholengemeenschap in een brief aan de gemeenteraad. De MR zegt het toe te juichen dat er vooruitlopend op de vernieuw bouw nog eens wordt onderzocht of het financieel haalbaar is de hele school op één plek onder te bren gen. Volgens de MR levert dat veel voor delen op. Het tijdverlies van les- wisselingen tussen beide gebouwen verdwijnt, de cultuurverschillen tus sen de locatie Haffelderweg en de locatie Emmalaan worden kleiner en het contact tussen de leerkrachten gaat makkelijker verlopen als er slechts één locatie is. Daarnaast kan volgens de MR worden bespaard op de investeringen, omdat er maar één aula, één mediatheek en één ICT- voorziening in plaats van twee hoe ven te zijn. Op de onderwijsonder steunende diensten kan structureel worden bespaard. De MR wijst erop dat bij concentratie één van de twee locaties vrijkomt voor een andere bestemming. Het schoolbestuur (burgemeester en wethouders) heeft onderzoeksbureau Hevo vorige maand opdracht gege ven die mogelijkheid nog eens na te rekenen. In het verleden is daar va ker over gesproken en het personeel van de OSG ziet huisvesting op één Op OSG De Hogeberg slaagden vijf tien kandidaten van de examenklas Verzorging voor het diploma jeugd- EHBO B. De leerlingen kregen les van Wil Bonne en Geeske Zijm van het Rode Kruis. Het examen werd afge nomen door de artsen Hoekstra en Van Hattem en Riet Goeman van het Rode Kruis. De geslaagden zijn: Kim Alkema, Juliët Bakker, Nicole van Beek, Monique Boersen, Chiara Casciola. Joyce Daalder, Anne van Egmond. Marjolein Gottschal, Lies Lemstra, Danielle Quartel, Inge van Schaik, Sanne Sieprath, Marieke van der Vis, Mirjam Vlaming, Sonja Vrij dag. Nieuwe cursus Door Dogger Door Dogger start zaterdag 23 april met een nieuwe cursus in de Zelf- pluktuin aan de Mfddellandseweg in Oudeschild. Thema is de tuin en de cursisten leren hoe ze de omgeving van de zelfpluktuin op het witte doek kunnen zetten. Dogger behandelt onder meer het schilderen met aqua rel, gouasch en acryl en er wordt met hout en inkt geschetst. Het is bij de Zelfpluktuin mogelijk zowel binnen als buiten te werken. De cursus be staat uit tien bijeenkomsten die elke zaterdag om 11.00 beginnen en tot ongeveer 12.30 uur duren. Ze zijn geschikt voor zowel beginners als gevorderden. Volgens Dogger is het handig als cursisten zelf een planbord meenemen om op te werken. Er kun nen maximaal negen cursisten mee doen. Deelname kost €7,- per les. Voor meer informatie of aanmelden: Door Dogger, tel. 06-13085701 plek ook wel zitten. Als het onderzoek is verricht, bepaalt het college in de rol van schoolbestuur of zij er als lo kaal bestuur wat mee doet. In de rol van lokaal bestuur doet het college voorstellen voor de verbouw, waar over de gemeenteraad uiteindelijk besluiten neemt. Bedoeling is de werkzaamheden in het schooljaar 2006/2007 van start gaat. Bepaalde regels overbodig, onlogisch of onwerkbaar? Dan heeft u nu kans er wat aan te doen! Kom woensdag 27 april naar: openbare vergadering werkgroep De-regelgeving 20.00 uur, gemeentehuis. Tips? Bel 36 21 45 of mail mmderregels@texel.nl Jan Andries van Franeker instrueert een groep leerkrachten van de De Hogeberg. Hoopvol Hoeveel geld zou de strand- schoonmaak kunnen opleveren? Naar verluidt doen de 600 scho lieren die sinds vorige week met lijsten langs de deuren gaan om schoon strand voor één euro per strekkende meter te verkopen, goede zaken. Maar toch blijkt niet iedereen even scheutig te zijn, mogelijk omdat de laatste tijd vaker een beroep op de goed geefsheid is gedaan. Als het hele strand van ca 30.000 strekkende meter wordt 'uitverkocht' zou dat een opbrengst van €30.000, - be tekenen. Dat lijkt een haalbare kaart, want het komt neer op 5 meter per scholier. Hoopgevend is dat na de gemeente en Teso nu ook het bedrijfsleven over de brug komt. De strandexploitanten die zelf met materieel aan de ophaalactie meedoen, kochten drie kilometer schoon strand wat €3.000,- betekent. Voorzitter Harry Wuis van de Texelse Vere niging van Logiesverstrekkers verklaarde dat de actie van groot toeristisch belang is voor Texel, mede door de positieve publici teit die erdoor wordt opgeroe pen. Ook hij kwam namens de TVL met €3000,- over de brug. Formulieren waarmee de actie kan worden gesponsord kunnen nog steeds worden afgehaald bij juwelier Martin Tromp in de Weverstraat Het probleem heeft inmiddels de aandacht van de internationale poli tiek. In de Ecologische Kwaliteits Doelstellingen Noordzee zijn afspra ken vastgelegd om de vervuiling tot een minimum terug te dringen. On derzoek naar de herkomst is daarbij van essentieel belang. Bioloog Jan Andries van Franeker van onderzoeksinstituut Alterra is nauw betrokken bij het project Coastwatch, dat gegevens betref fende de aard en herkomst van het vuil op tafel moet brengen. Met inzet van scholieren wordt de rommel van het strand gehaald, gesorteerd en gewogen en wordt getracht na te gaan waar het vandaan komt. Dit volgens een systeem dat voor alle onderzochte stranden hetzelfde is. Ter voorbereiding van de opruimactie die morgen op het Texelse strand wordt gehouden door bijna 600 leer lingen van OSG De Hogeberg maakte Van Franeker een gedetailleerde handleiding, waarmee hij de leer krachten en de leden van de Texelse rotaryclub die leidinggevend bij de actie zijn betrokken inmiddels ver trouwd heeft gemaakt. Van Franeker is zeer gemotiveerd, want als geen ander kent hij de ge volgen van de vervuiling. Zo weet hij uit eigen waarneming dat tal van zee- en kustvogels met hun voedsel ook plastic en andere afval in hun maag krijgen, vaak met fatale gevolgen. Bij het onderzoek dat hij instelde, bleek dat praktisch alle stormvogels plas tic in hun maag hebben. Dat moet afkomstig zijn uit zee want storm vogels scharrelen hun kostje uitslui tend op zee op, in tegenstelling tot bijvoorbeeld meeuwen die ook 'vol zitten' met rotzooi, maar die kan ook voor een deel van het land afkomstig zijn. Veel werk Vooral het sorteren en wegen van de aangespoelde rommel op de weeg- punten bij het Hoornderslag, Badweg en Krimslag is een omvangrijke klus. Negen soorten afval moeten in aparte bakken worden gedaan en vervol gens gewogen, waarbij ook nog on derscheid wordt gemaakt tussen rommel van het lage deel van het strand en van het hoge deel. Verre weg de meeste rommel wordt ver wacht op het hoge strand, zodat daar in elk van de negen secties twee trac- (Foto Harry de Graaf) toren met aanhangers voor de afvoer worden ingezet. Belangrijk onderdeel van de registratie is het bepalen van de mogelijke herkomst van het vuil, voor zover dat mogelijk is. Bij tal van artikelen is dat direct duidelijk: vis manden en netten komen van de vis serij, veiligheidshelmen en een be paald type handschoenen van boorplatforms en vaten met olie of vet stonden ooit in de machinekamer van een schip. Verder zegt de taal van de opschriften op allerlei verpakkin gen iets over het land van herkomst. De barcodes die tegenwoordig op praktisch elke verpakking zijn afge drukt. verwijzen naar zowel het land, de fabrikant als de aard van het arti kel. Uiteindelijk wordt de rommel af gevoerd naar de Hamster in Oude schild, met uitzondering van het hout dat naar meierblissen gaat en flessen en glazen potten die apart worden gehouden voor de glascontainer. De strandschoonmaak gaat morgen om half negen van start. DINSDAG 19 APRIL 2005 Politiebureau toch geopend Het politiebureau aan de Kees- omlaan in Den Burg is deze week op werkdagen toch gewoon open. Binnen de politieregio Noord-Hol land Noord zijn agenten gevonden die het bureau draaiende kunnen houden. De politie kondigde donderdag aan dat het bureau een weekje dicht zou gaan, vanwege 'ziek en zeer' van het Texelse korps. Enkele Texelse agen ten zijn geveld door de griep en an dere agenten hadden veel overuren gedraaid om hun zieke collega's te vervangen. Daarnaast was er ook overgewerkt voor enkele langdurige onderzoeken. Omdat ook in Den Helder geen extra capaciteit beschik baar was, had de politie besloten het bureau een weekje te sluiten. Burge meester Joke Geldorp, hoofd van de Texelse politie, reageerde niet blij op dat besluit. Tijdens de raads commissie Middelen zei ze zich 'door de omstandigheden gedwongen te voelen de tijdelijke sluiting te accep teren'. Vrijdagochtend wist de politie Noord- Holland Noord binnen de gelederen toch versterking te vinden. Waar de extra agenten vandaan, kon een woordvoerder van de politie niet zeg gen. Volgens hem was het besluit om het bureau te sluiten op distncts- mveau genomen en niet door de korpsleiding van de politieregio. Aan de overkant komt het volgens de woordvoerder vaker voor dat bureaus tijdelijk worden gesloten. Een bencht in de Telegraaf van afgelopen zater dag waarin wordt gesuggereerd dat het niet zou boteren tussen de Texelse politie en de korpsleiding en dat het bureau daarom dicht zou zijn, wordt van diverse kanten naar het land der fabelen verwezen. Het bu reau is op werkdagen 9.00 tot 17.00 uur geopend. Op zaterdag en zondag was het al gesloten. Geslaagden EHBO Dat het dumpen van afval in zee veel schade toebrengt aan mens en dier, staat buiten kijf. Afgewerkte stookolie vervuilt de stranden en richt een slachting aan onder zeevogels. Andere rommel, vooral plastic blokkeert scheepsschroeven, verstopt koelwaterinlaten en betekent veelal de dood van vogels en zeezoogdieren als die ervan eten of erin verstrikt raken. De re centelijk ook in deze krant afgedrukte foto van een zeehond die dodelijk was gewond door een plastic verpakkingsband die om zijn lichaam was gesnoerd spreekt boekdelen. Hetzelfde geldt voorde buitrug die sinds kort in EcoMare wordt geëxposeerd en die op soortgelijke wijze om het leven is gekomen. leehond verwikkeld in een stuk nylon net. Last but not least doet aange spoeld vuil afbreuk aan de recrea tieve waarde van de stranden. Wandelaars moeten altijd opletten datze niet in glas of spijkers trap pen. Uit enquêtes blijkt dat een schoon strand hoog scoort als het (Foto Salto de Wolf, EcoMare) om toeristische aantrekkelijkheid gaat. Kustgemeenten geven daar om miljoenen uit aan het schoon houden van de stranden, maar het blijft dweilen met de kraan open als het kwaad niet bij de bron wordt aangepakt.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5