'Voeten leren ons spreken Politiek eens met uitgave hulppost I bAbLat couRANT Minderheid WD en TB tegen Politiek denkt na over einde hondenbelasting Opmerkelijke conclusies bij stellingenspel VW Véronique Bremer is kunstzinnig spraaktherapeute Kleuterjuf viert zilveren jubileum Gerda Jaarsma van De Fontein vierde Antroposofisch Het aantal kunstzinnige spraak- therapeuten in Nederland is ge ring, zo'n twintig. Die zijn net als Bremer aangesloten bij de Ne derlandse Vereniging voor Kunst zinnige Therapieën en bij de Fe deratie Antroposofische Ge zondheidszorg. De therapie is vooral individueel gericht en wordt vergoed door de meeste ziektekostenverzekeraars. Op ons eiland zijn nogal wat mensen geïnteresseerd in of be zig met alternatieve therapieën. Voor velen bieden die naast, of soms zelfs in plaats van, de re guliere geneeskunde steun en verlichting. Veel van die thera pieën zijn relatief onbekend. Wat is het uitgangspunt en waar ligt de oorsprong? Welke resultaten worden ermee bereikt? De ko mende tijd zal de krant regelma tig aandacht besteden aan the rapieën uit het alternatieve circuit die op Texel worden beoefend. Deze keer therapeutische spraakvorming. DINSDAG 19 APRIL 2005 Een meerderheid van de raads commissie Middelen is het ermee eens om €3.224.050,- en €250.000,- voor de realisatie het nieuwe hulpverleningsgebouw aan de Pontweg in Den Burg uit te trek ken. Het eerste bedrag is voor het brandweergedeelte, het tweede voor het ambulanceonderkomen. Texels Belang en WD waren tegen de uitgave van het geld. Volgens Martin Trap (WD) is er nog steeds teveel onzekerheid over de financiering. Hij had er moeite mee dat de hulppost door diverse bespa ringen op voorhand een uitgekleed gebouw dreigt te worden en hij vond het jammer dat er nog geen verkeerscirculatieplan is. Hij liet we ten dat de WD mogelijk wel overstag gaat als er een goed exploitatie- overzicht komt. Willem Vlas (Texels Belang) uitte eveneens zijn zorg dat de hulppost een uitgekleed gebouw dreigt te worden. Hij vond het jammer dat het voorgestelde grasdak moge lijk door een goedkoper zinkdak wordt vervangen om een ton te be sparen.. Hij vond dat er eerst ook duidelijkheid moet komen over het eigendom van de grond aan de Pont- weg. Stayokay staat die pas definitief af als zij een onherroepelijke bouw vergunning voor het nieuwe hostel aan de Haffelderweg heeft. Vlas zette ook zijn vraagtekens bij het rentetarief van 4,25 procent dat de gemeente voor de aflossing van de jaarlasten wil hanteren. Normaliter werkt de gemeente met een tarief van 6 procent. Door uit te gaan van een lagere rente, worden de kapitaalsla- sten lager. Volgens een woordvoerder van de gemeente kan het, omdat er sprake is van een bovengemiddelde investering. De raad moet nog een apart besluit over de lagere rentetoe- rekening. Texels Belang is bezorgd dat de gemeente met een gat wordt geconfronteerd als de rente toch ho ger uitpakt. Vlas benadrukte dat zijn partij er wel voor is dat brandweer, politie, ambulance en medische dien sten onder één dak komen. Texels Belang en WD hebben tot nu toe al tijd tegen de realisatie gestemd. De andere partijen gaven donderdag avond tijdens de commissie vergadering een positief advies over het collegevoorstel. Peter Bakker (GroenLinks) opperde de mogelijk heid desnoods iets over het budget heen te gaan om het grasdak toch mogelijk te maken. 'Daarop besparen is een verkeerde bezuiniging. Het gebouw komt aan de rand van Den Burg en daar moet geen afgeratelde bebouwing komen.' Burgemeester Joke Geldorp reageerde wat ver baasd op zijn voorstel. Ze liet weten dat het college juist haar best had gedaan om binnen de door de raad vastgestelde grenzen te blijven. Pro jectleider Maarten Smit liet weten dat architect BBDH heeft verzocht het grasdak alsnog door te laten gaan, als de kosten bij de aanbesteding lager uitpakken dan beraamd. Isabel Gonzales-Lira (PvdA) waar schuwde op te passen voor lekka ges. Ze merkte op dat het mosdak van EcoMare ook regelmatig lekt. Bakker liet daarop weten dat hij bij de Duurzaam Bouwen Beurs duurzame dakbedekking had gezien die mini maal vijftig jaar meegaat en gegaran deerd lekkagevrij is. Hij opperde de mogelijkheid de Texelse instelling die bereid is het gat van €215.000.- in de bouw van het politiebureau te dich ten eens lief aan te kijken voor het dak als de provincie bereid is dat gat te dichten. Tijdens de raadsvergadering van dinsdag 10 mei neemt de raad een definitief besluit over het budget voor het gebouw. In totaal zijn de kosten daarvan beraamd op €6.768.095,-. De gemeente is verant woordelijk voor de huisvesting van de brandweer en wordt verhuurder van het ambulancegedeelte. Zomerwoning moet recreatief blijven De zomerwoning Schumakersweg 8a bij De Koog mag van ben w niet de bestemming permanente wo ning krijgen. Het desbetreffende verzoek van de eigenaar-bewoner is daarom afgewezen. Voor de bewoner werd in januari en zogeheten persoonsgebonden be schikking afgegeven, wat inhield dat De hondenbelasting maakt kans te worden afgeschaft. Een meerder heid van de politieke partijen gaf donderdagavond tijdens de raads commissie Middelen aan dat de gemeente de hondenbelasting niet per sé in stand hoeft te houden. Zowel Texels Belang, WD, Groen Links als D66 ziet er wat in om de hondenbelasting af te schaffen. De vier partijen zijn samen goed voor tien van de vijftien zetels in de gemeen teraad. Het CDA wil de honden belasting handhaven, maar de op brengst meer inzetten om de overlast van hondenpoep terug te dringen. 'Je kunt gratis schepjes uitdelen om de poep op te ruimen of een bloemetje geven aan hondeneigenaren die zich keurig gedragen', aldus Marian Merkelbach (CDA). De opbrengst van de hondenbelasting, in 2004 een be drag van €29.412,-, vloeit nu recht streeks naar de algemene middelen. Een deel wordt gebruikt om de inning te betalen. De hondenbelasting is al geruime tijd onderwerp van discussie. Honden eigenaren op het eiland zien het liefst dat de belasting zo snel mogelijk wordt afgeschaft. De gemeente be rekent voor het bezit van één hond €29,78 per jaar. Mensen die meerdere honden hebben, betalen voor elke hond extra een bedrag van €59,55. Hondenbezitter Frank der Reyken uit Den Burg (aangeslagen voor vier honden) kondigde in februari aan naar de rechter te stappen uit protest tegen de belasting. Oud-wethouder Jook Nauta liet via een ingezonden hij in de zomerwoning mocht blijven wonen tot verhuizing, dus een uitsterfregeling. Daarna zou het ge bouw weer voor recreatief gebruik beschikbaar moeten komen. Dat be tekent dus niet dat het gebouw een blijvende bestemming als perma nente woning heeft gekregen en het college wil daartoe ook niet alsnog besluiten. Het bestemmingsplan staat een dergelijke wijziging niet toe. Bovendien zou het volgens de ge meente 'enorme precedentwerking' geven als dat toch zou gebeuren. brief in deze krant weten dat de hondenbelasting een 'relikwie uit het verleden' is dat ondanks de invoering van de Onroerend Zaak Belasting eind jaren zeventig (destijds Onroe rend Goed Belasting) overeind was gebleven. De OZB verving destijds diverse gemeentelijke heffingen, maar de hondenbelasting ontsprong de dans. Of het daadwerkelijk tot afschaffing komt, is aan de gemeenteraad. Vol gens wethouder Corry Heijne (Midde len) zou de raad tijdens de begrotingsvergadering in het najaar een keuze over de hondenbelasting kunnen maken. Het onderwerp kwam in de raadscommissie Middelen aan de orde naar aanleiding van een in gezonden brief van GroenLinks. De partij had in die brief voorstellen ge daan om de overlast van honden poep tegen te gaan. Het voorstel om binnen de bebouwde kom honden toiletten in te richten die door de ge meente worden schoongehouden, kreeg weinig steun van de andere partijen. 'De lasten moeten voor re kening van de eigenaar komen', al dus Frans Visman (D66). Peter Bak ker (GroenLinks) liet weten dat hondentoiletten ervoor zouden moe ten zorgen dat speelplaatsen voor kinderen van hondenpoep gevrij waard blijven. Het voorstel van GroenLinks om in de Algemene Plaatselijke Verordening op te nemen dat hondeneigenaren binnen de be bouwde kom verplicht een schepje bij zich hebben, werd overbodig ge vonden, omdat zoiets al in de APV staat. Véronique Bremer-Delattre:Speerwerpen is een goede oefening om in de stroom van de spraak te komen.' 'Mening anders als stelling dichtbij komt' Opvallend veel bezoekers van de promotieavond van de VW op 14 maart waren het eens met de ge presenteerde stellingen. Maar als de uitgangspunten worden ver taald naar stellingen die concreet en dichtbij zijn, blijken velen toch een andere mening te hebben. Dat valt af te leiden uit een analyse van de uitkomsten van het stellingen- spel. De VW omschrijft de opiniepeiling niet als een representatieve steek proef. 'Maar het geeft wel een beeld van de mening van een groot deel van de aanwezigen.' In totaal gaven 106 bezoekers hun mening over 47 stellingen door er rode en groene stickers bij te plakken. Het aantal fraudegevallen, door extra geplakte stickers, valt volgens de WV erg mee. Bij de telling is hiermee rekening gehouden. Opvallend eens was men het over de stelling dat Texel de afgelopen vijfjaar niet unieker is geworden (90%). Ook vindt men dat er in hoge mate reke ning moet worden gehouden met wat de toeristen willen (97%). Dat bete kent ook dat Texel keuzes moet ma ken en bepaalde zaken die wel mo gelijk zijn, toch durft uit te sluiten (88%). En Texel moet durven vast stellen dat er grenzen aan de groei zijn (91 Ook vindt men dat nach telijke overlast met acceptabel is (94%) en dat het traditionele land schappelijke karakter van Texel veel strakker bewaakt moet worden (87%). In een beeldkwaliteitsplan die nen voorwaarden te worden vastge legd die Texel als Uniek Eiland moe ten bewaken (95%). Toeristen zitten niet te wachten op een 'Vmexwijk aan de Pontweg'. De gemeente zou dit dus met moeten doen (96%). De meerderheid vindt dat er een krach tige organisatie nodig is, die de ont wikkeling tot Uniek Eiland bevordert en bewaakt en gevraagd en onge vraagd advies geeft aan onderne mers en gemeente (92%). Maar niet iedereen (57%) ziet de VW deze rol vervullen. Men is het er wel over eens dat als er niets gedaan wordt het unieke karakter met vanzelf zal blijven bestaan (93%). Als deze uitgangspunten echter wor den vertaald naar praktische maatre gelen die wellicht conflicteren met het eigenbelang, denkt men er opeens anders over. Zo vindt 74% het van groot belang dat het toerisme wordt geconcentreerd in enkele gebieden (de zonering), maar slechts 26% dat er daadwerkelijk een veel striktere concentratie van het toerisme rond De Koog en De Cocksdorp moet plaatsvinden. Om Texel Uniek te hou den, vindt 63% dat het in de zes zomerweken niet drukker moet wor den. Maar slechts 40% vindt dat de huidige bezetting als bovengrens dient te worden aangehouden. Als je ervan uit gaat dat niet alle slaapplaat sen bezet zijn in het hoogseizoen, en je wilt niet dat het drukker wordt, zou de consequentie zijn dat het maximumaantal slaapplaatsen naar beneden wordt bijgesteld. En daar mee is nog maar 17% het eens. En het met 'drukte' samenhangende dagtoerisme is slechts volgens 16% bedreigend voor het unieke karakter van Texel. Tenslotte vindt een grote meerderheid dat toeristen zich wel kom moeten voelen en dat daarom de gehele Texelse bevolking zich supergastvrij zou moeten opstellen (95%) en dat er geen onnodige hef fingen moeten zijn, zoals 'betaald parkeren'. Het zou volgens 92% be ter zijn om het systeem van de parkeerschijf in te voeren. Dat Texelaars nog wel eens van me ning willen veranderen als het dicht bij komt, is volgens WV-directeur Veronica Bos 'een uitdaging waar we de komende tijd voor staan'. Ze voegt eraan toe veel positieve reacties te hebben gehad om het feit dat de WV, met het oog op het lange termijn- belang, stelling heeft durven nemen. Tijdens de TVL-verqadering op don derdag 21 april geeft Bos een nadere toelichting op de ontwikkelingen bij de VW en een uitleg over het reserveringssysteem. Texelaars tevreden over landschap Om overheden en politici op te roe pen zuinig te zijn op het landschap, hield de Stichting Natuur en Milieu vanaf 2004 een grootschalig be levingsonderzoek onder de bewo ners van 52 'unieke landschappen' in heel Nederland. Eén van de on derzochte gebieden was 'Zuid- Texel', waarmee bedoeld wordt het gebied tussen Oudeschild, De Koog en Den Hoorn. De ondervraagde bewoners geven hun woonomgeving het rapportcijfer 8,6 (op een schaal van 1 tot 10). Hier mee scoort Texel boven het gemid delde. Ook op andere punten die het landschap bepalen, doet het eiland het beter dan het gemiddelde. De Stichting Natuur en Milieu wijst er op dat dit onderzoek uitsluitend de me ning van omwonenden in een be paald gebied geeft. Wat (lokale) par tijen en organisaties vinden, is in dit onderzoek niet meegenomen. De bewoners vinden Texel een prach tig gebied, maar de toenemende woningbouw en het verdwijnen van koeien en schapen uit de wei zijn een bron van zorg. Een grote vooruitgang zijn de nieuwe wandel- en fietspaden en de nieuwe natuurgebieden. Veel mensen vinden de grote moderne schuren lelijk en er is kritiek op mo derne (bedrijfs)gebouwen en met in het landschap passende bebouwing. Ruim eenderde van de bewoners wil dat het gebied blijft zoals het is. Een iets kleinere groep denkt ook dat dit gebeurt. Een op de zes wil dat het weer wordt als vroeger. Andere wen sen die bewoners hebben: meer na tuurgebieden, minder horizonver vuiling en geen nieuwbouw. Op het eiland zijn veel natuurgeluiden en het is er 's nachts nog echt donker. Het ruikt er lekker en is veel variatie tus sen de seizoenen. Meer informatie over de landschaps campagne van Stichting Natuur en Milieu en de andere onderzochte ge bieden is te vinden op website www.natuurenmilieu.nl/landschap. Voorjaarsmarkt Vrije School is» In en om de Vrije School Gasthuisstraat in Den Burg wt,',gg zaterdag van 10.00 tot 14.00 uws 55ln)l voorjaarsmarkt gehouden. Erwcra Q tweedehands boeken verkocht a gemaakt speelgoed en stekjes1.: de tuin. Kinderen kunnen zich ver; ken met een klimwand, sprookjesbos en allerlei spelletjes: wordt muziek gemaakt en er mogelijkheid om te les krijgend jongleren. Ook clown Bimo ta tóic rond. De opbrengst van de mah [«133 bedoeld voor de aanschaf vantr et de mels voor het muziekonderwijs.!® Km oorspronkelijk uit Brazilië afkonr fend t trommels worden speciaal voor. school gemaakt door Sev- Candel. Hij geeft een demonsfó dag van de vele mogelijkheden. Vi iDen meer informatie: tel. 312073. ding £0 ui Zorgboerderij Als er daadwerkelijk een zo ,ï|em boerderij komt op Texel, danwW »ien Veldhuizen die kar wel trekken.Cf ftntar tegenstelling tot een opmerking r' In artikel van vrijdag, waarin stono: zijn nieuwe baan bij Zorgcenh Texel dit zou verhinderen. Het be c een tijdelijke baan. 'Ik blijf probe JjL^ de zorgboerderij te starten.' rcauf: Khatchikyan niel naar LondenJ Gor Khatchikyan vertegenw? digde zaterdag de OSG bij defo j !e van de BBC Young Writers 00| Public Speaking Awards in' Vredespaleis in Den Haag. Hieri 6 5 v; namen zes kandidaten dee! zich in twee voorronden haó^c- geplaatst. kijke De wedstrijd werd geprs door Aldith Hunkar. nieuwste» E£1C van het NOS-journaal. De es* werden voorgedragen door eer gelse acteur, de vakkundige juq: stond uit de Britse ambassaoeï K Nederland, sir Colin Budd KCMj y C Wayne Dunsford, directeur va:3» Worldwide ltd. Khatchikyan v* keer niet in de prijzen, maarvonc' meedoen aan de finale al een»' winning. 'Ik ben een heleerva'T f_„ ker', zei hij na afloop. Hij werd ca rende de dag gevolgd dooree^- van de Rotterdamse zender Eiï die een reportage over de ató maakte. Khatchikyans spee:1, ^9. Kc inninc iren v leede niet zo vlot als voorgaande ke# het begin was ik de draad wee'? kwijt. Maar vooral de vragencw steld werden, waren ook erg zei hij over zijn prestatie De wedstrijd werd gewonnen' Sara Al Tamimi van de Rose* Krijn Dijkstra eindigde op detwj Beiden zullen in te meestrijden in de finale van«! (English-Speaking Union) Inter"" nal Public Speaking CompetiW1 Final 2005. Krijn Dijkstra onwv: vens de publieksprijs, een we? naar Colchester of Cambridge schrijvers eindigden Maite Verre- eers en Geert van der Wal als eerS- r et- tweede. Meer informatie is te op de website www.bbcaward!t ^gdf fase tnelpe ïriodet ete Sftfei. Niet, 'aarc n.He de b eisde boot I Aan het eind van een behandeling, die per keer ongeveer een half uur duurt, wordt geoefend met gedich ten. 'Ik draag dan op een beeldende manier een gedicht voor. waarbij de zelfwaarneming van de patiënt wordt gestimuleerd.' Afhankelijk van de klachten duurt een behandelings periode ongeveer zeven tot veertien weken. Daarna wordt een pauze in gelast, waarna de therapie eventueel kan worden hervat. 'Je merkt dat zo'n rustperiode goed doet. Dan heeft soms evenveel effect als de oefen periode', licht Bremer toe. De patiën ten moeten de oefeningen die zij van Bremer krijgen, ook intensief thuis oefenen. 'Het is net als leren fluit spe len, hoe meer je oefent, hoe beter het gaat.' De therapeute stelt dat de oe feningen doorwerken op het inwen dige lichaam en daar de genezing bevorderen. 'Je merkt echt dat men sen sterker worden als zij hun stem beter kunnen gebruiken. Het bewerk stelligt een incarnatieproces waar door je sterker kunt staan.' Bij de behandeling maakt zij tevens gebruik van oefeningen met bijvoorbeeld bal len en speren. 'Tijdens de opleiding begonnen wij de dag met Griekse gymnastiek: speerwerpen, ringen, hardlopen, worstelen en springen. Door een dergelijke warming-up kom je in de stroom van de spraak. Ik laat mijn cliënten ook wel eens gooien met een bal of een speer.' Tekst en foto Louise van der Sluis Wat te doen met een kleuterjuf die altijd met verf kliedert en haar 25- jarig jubileum in het onderwijs viert? Die geef je een schort en feest, bedachten de docenten van protestants christelijke basis school De Fontein in Den Burg. En zo werd kleuterjuf Gerda Jaarsma uit Den Burg vrijdagochtend in de Meester Tinholthal door de leerlingen en de leerkrachten toegezongen voor haar zilveren jubileum. De jubilerende juf was voor de gelegenheid gekleed in een keukenschort met de namen van al haar leerlingen erop en een papieren kroon op het hoofd. Een dag eerder hadden Jaarma's colle ga's haar lokaal al van voren naar achteren versierd. Uit handen van directeur Freek ten Klooster kreeg Jaarsma een gitaar met een gebroken hals en een ingedeukte klankkast. Veel tijd om verbaasd te zijn, kreeg ze niet. De kapotte gitaar bleek een bon te be- oesc nda bags vatten om een nieuw exemplaa kopen. Jaarsma reageerde erbfi 'De gitaar die ik nu in de klas: '°°s staan, heb ik al sinds mijn tiende.:-: Ie[®' van de vaders zet er zo nu en dans F',1 nieuwe snaar op, maar die gita? eigenlijk niet meer te stemmer, uit Drenthe afkomstige Jaarsma' vier jaar geleden in dienst bij De Ft 'al hf tein. Daarvoor werkte ze 21 jaari *9 een kleine school in de buurt e Emmen. ferde oor/ gebleken dat het ijzergehalte in het bloed stijgt na spraakoefeningen. Er is een duidelijk fysiek verband.' Pa tiënten die zich bij de spraakthe rapeute melden, moeten eerst ritme lopen. Daarbij worden op het ritme van een bepaalde medeklinker stap pen gezet, om te voelen wat een be paalde medeklinker uitstraalt. Daar naast is de houding erg belangrijk. 'De stem doet precies wat het lichaam doet. Daarom is het belang rijk dat iemand goed recht en met beide voeten op de grond staat. Loop je voorovergebogen, dan is dat direct aan de stem te merken.' Gedichten Naast de bewegings- en ritmeoefe ningen wordt gewerkt met stem-, klank-, adem- en articulatieoefeningen. 'Om te spreken gebruik je niet al leen je stembanden. Het gaat veel verder. Door lopen wordt alles in beweging gebracht. Om in de stroom van de spraak te komen, is het belangrijk dat er op ritmes wordt gelopen. Dan komt het pra ten vanzelf. De voeten leren ons spreken.' Véronique Bremer- Delattre (41) uit Den Burg is kunst zinnig therapeute en gespeciali seerd in spraakvorming. De geboren Frangaise, getrouwd en moeder van drie kinderen, volgde in 1986 in Stuttgart de Novalis Acade mie voor spraakvorming en drama, een 4-jarige opleiding waarbij toneel en kunstzinnige expressie een cen trale rol spelen. Zij koos voor de the rapeutische kant. 'Daarna ben ik te rug gegaan naar Parijs. Daar heb ik eerst rondgereisd met een toneelge zelschap en daarna heb ik me toege legd op therapie aan mensen die kampen met ademhalings- en stem problemen', vertelt Bremer in fout loos Nederlands. Twaalf jaar geleden kwam zij naar ons land en werd als groepsleider en spraakvormings- therapeute aangenomen bij het Maartenhuis. Nederlands sprak zij niet. 'Ik heb mijn sollicitatiegesprek gevoerd in het Engels en kreeg de baan. Voorwaarde was wel dat ik snel Nederlands moest leren.' Haar sterk ontwikkelde taalgevoel maakte dat in korte tijd mogelijk. Zij ziet het als een groot voordeel om meerdere talen goed te beheersen. 'Met spraak gaat het niet om het perfect spreken, maar vooral om hoe het klinkt. Vóór je stem is het heel goed dat je verschillende talen leert. Frans wordt bijvoorbeeld meer voor in de mond gesproken, bij de lippen, terwijl Nederlands juist erg achter in de keel zit.'De geboorte van haar tweede kind acht jaar geleden vormde de aanleiding naar Den Burg te verhuizen en als zelfstandig therapeute aan de slag te gaan. Psychisch De spraakvorming behoort tot de kunstzinnige therapieën en is volgens Bremer vooral geschikt voor mensen met psychische problemen (angsten, dwangmatigheid, depressie), spraak- en stemproblemen en psychosoma tische klachten (lichamelijke klachten die voortkomen uit een psychische oorzaak). Vaak wordt de therapie gegeven in samenspraak met een (antroposofische) arts en mogelijk in combinatie met medicatie. 'In het normale leven is spreken een com municatiemiddel. Via spraak wisselen we gedachten uit. In deze therapie gaan we een stap verder en gaat het niet alleen om de inhoud van de woorden, maar ook om de ontwikke ling van ademkracht, stemnuances en klankbeleving.' In veel gevallen is er een psychische oorzaak als de stem niet goed is. 'Het lichaam is vaak zwak, waardoor de stem omge vormd wordt. Iemand articuleert slecht en heeft geen kracht om goed te spreken. Er is ook uit onderzoek

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6