Stadse Lisette vond Texel maar dorps en boertig Van 'interessant object' tot zelfstandige vissersvrouw 9< Negen ruiters behalen één prijs in Roden .TEXELSE COURANT" Aan gespoeld DINSDAG 19 APRIL 2005 Texelweekend paardensport Huismus Negen Texelse ruiters deden afge lopen weekend in Roden mee aan een samengestelde wedstrijd. Kooiman was met Rocke feller de enige die een prijs mee naar huis nam. Zij eindigde als ze vende bij de crosswedstrijd. Gesteund door een grote schare en- housiaste fans werd de wedstrijd jeopend met de dressuur door de B- uters. Marian van der Geest scoorde ioog met Promis bij de paarden 173). Diana Kooiman deed daar niet reel voor onder (169). Maartje Meijer <on de problemen met de altijd wat terveuze Robin redelijk oplossen en jcoorde 157. Scores van 137 en 133 Annemieke Bos en Dennis Kuiper in de achterhoede belanden. Jos zakte nog verder terug omdat jonardus er vijf balken aftikte in het ipringparcours. Bovendien kreeg zij wee extra fouten voor tijdsover- ichnjding. Kuiper deed het beter. Zijn paard Lars is na een blessureperiode ian een jaar sinds kort weer helemaal Ie oude en volop in training. Hij liet |én balk vallen, wat vier strafpunten betekende. Marian van der Geest wist Promis foutloos rond te sturen. Maartje Meijer volgde met 22 fouten. Ook Diana Kooiman liep vier straf- inten op. lemieke Bos beet de spits af in de crosswedstrijd. Over een traject van 2500 meter over bouwland en door he; bos waren van boomstammen achttien hindernissen gebouwd, teamaast moest een waterhindernis piomen worden. Bos bleef foutloos n wist de cross binnen de vastge- stelde tijd van 5.34 minuten te beëin digen. Diana Kooiman reed met Rockefeller een gedegen cross. Zon der hindernisfouten, maar met 3,6 strafpunt wegens tijdsoverschrijding besloot zij deze wedstrijd waarvan het uiteindelijke resultaat goed ge noeg was voor de zevende prijs. Den nis Kuiper was erop gebrand de wed strijd uit te rijden, omdat hij vorig jaar wegens teveel weigeringen bij het springen was uitgeschakeld. Toen bleek zijn paard Lars niet gezond te zijn. Hoewel de eerste hindernis een weigering opleverde, leek het goed te ruiter op. Zij mochten de cross niet afmaken. Marian van de Geest reed tot de laatste hindernis een vlekke loze cross. Daar weigerde Promis eenmaal. Ook was haar tempo iets te laag, wat nog 17,2 tijdfouten ople verde. Maartje Meijer wist de cross zonder weigeringen van Robin Labora af te leggen. Wel miste zij door een te hoog tempo tweemaal een hindernis, waarop zij nogmaals aan moest njden. Dat kostte haar tweemaal tien strafpunten. Hierdoor kwam zij ook buiten de tijd binnen, met 13,6 tijdfouten als resultaat. prijs behaalde bij de samengestelde (Foto MargOat Megtr) gaan tot de negende, een sprong Voor de pony's verliep de wedstrijd over een dikke boom met daarach- minder gladjes. Johanna Wouda kon ter een vrij steile afloop naar de wa- door een blessure van Little Star niet terbak. Deze hindernis brak paard en aan de start verschijnen. Frida Tuit- man behaalde met Nacara 168 pun ten in de dressuur. Omdat zowel het springen als het crossen haar beter ligt, waren de verwachtingen hoog gespannen. Maar in het spring- parcours was het tempo te hoog, waardoor zij ten val kwam. Volgens de reglementen mag een combinatie dan met verder rijden. Esther Bakker startte zondag voort varend met Nero K. De monsterscore van 204 punten in de dressuur ver schafte haar een perfecte uitgangs positie voor de rest van de wedstrijd. Ook Kris Arkenbout reed met Oraya een prima dressuurproef (178). Ver volgens legde hij zowel het springen als de cross foutloos en binnen de tijd af. Met een negende plaats greep hij net naast de prijzen. Bakker leverde steeds iets van de bij de dressuur genomen voorsprong in. In het springparcours liep ze door een ge vallen balk vier fouten op en bij de waterhindernis in de cross weigerde Nero eenmaal. Daardoor kwam ze iets buiten de vastgestelde tijd bin nen. wat ook nog 12 tijdfouten ople verde. Ze zakte zo ver terug in het klassement dat ze niet meer voor een prijs in aanmerking kwam. Ellen Blom maakte met Okona haar debuut in de klasse Z. Een slechte start in de dres suur moest goed gemaakt worden door met zo min mogelijk fouten het springparcours en de cross te rijden. Het springen ging vrij goed. Al le verde een weigering van Okona vier strafpunten op. In de cross ging het pas echt mis. Blom moest na vier weigeringen het parcours verlaten. Meiden Texel'94 verslaan RKEDO )eMA1-junioren van Texel'94, be ier bekend als het meidenteam, Bdden zondag op eigen veld geen jnd aan RKEDO. De gasten uit Hvenhorn incasseerden vijf treffers ki slaagden er zelf niet in te sco ren, waardoor de eindstand 5-0 werd. fexel'94 ging sterk van start en gaf de reiden van RKEDO niet de kans in Lu spel te komen. Al vanaf het be- jr hadden de Texelaars de zaak trcer controle. Tessa Betsema wist e! overwicht al na tien minuten in crers uit te drukken (1 -0) en scoorde tien minuten later opnieuw (2-0). Toen Marieke Wieringa nog eens tien mi nuten later voor de derde keer scoorde, was de wedstrijd in feite beslist. Vlak voor rust voltooide Betsema haar hattrick (4-0). De Texelse verdediging had op dat mo ment nog bijna mets te doen gehad. Na rust dachten de meiden van Texel'94 het.rustig aan te kunnen doen en ontwikkelde RKEDO enig te genspel, zonder overigens maar één keer echt gevaarlijk te kunnen wor den. Nadat Betsema haar vierde doelpunt had gescoord (5-0), werd het Texelse spel steeds chaotischer en was het mooie spel van de eerste helft ver te zoeken. Aan de score ver anderde dat echter niets. Jeugd Mareis wint spannende strijd De jeugd van basketbalvereniging de Mareis heeft zondag BV Noordkop met een miniem verschil (36-35) ver slagen. 'Eindelijk resultaat van de tomeloze inzet', zei coach Eric Heijenk na afloop. 'Ze hebben al zo veel wedstrijden verloren dat ik mijn petje afneem voor hun positieve in zet.' Sterspeler was Douwe Vonk (13 punten), die samen met Frederik Standaart zowel goed verdedigde als het aanvallend de tegenstander las tig maakte. De snelle dnbbelaars Jorik Heijenk en Clark Backer waren een ware plaag voor Noordkop. Ook Femke Heijenk en Charlotte Hendriks stonden hun mannetje en onder schepten menige bal. Bram Inpijn en Bas Vos zorgden voor een gedreven verdediging en maakten zichzelf zeer nuttig. Het dit jaar voor het eerst spe lende team moet nog twee wedstrij den spelen en dan is het seizoen voorbij. Volgend weekend spelen ze zowel zaterdag als zondag. 'Na deze overwinning zien we dit vol vertrou wen tegemoet', aldus Heijenk. Scores Douwe Vonk (14), Frederik Standaart (10), Charlotte Hendnks (4), Clark Backer (4) en Jonk Heijenk (4). Landelijke rijveremging De Wadden- ruiters en ponyclub De Kleppertjes houden op 23 en 24 april voor de negentiende keer het Texelweekend bij manege Akenburg. Deelnemers en toeschouwers uit het hele land kun nen twee dagen genieten van wed strijden dressuur en springen en een kür op muziek. Ook staat dit jaar weer de afdelingsdressuur met vier- en achttallen op het programma. De springcombinaties spnngen twee keer een parcours. Op zaterdag springen de pony's en op zondag de paarden.De dressuurruiters kunnen drie keer een dressuurproef rijden. De kur op muziek wordt zaterdag middag op het hoofdterrein gereden. Het publiek kan daarbij meejureren. Degene wiens beoordeling het dichtst bij die van de jury ligt, wint daarbij een prijs. Op zondag wordt het evenement afgesloten met een parade, waarbij alle deelnemers zich feestelijk presenteren. De toegang is gratis. Publiek is har telijk welkom, maar wordt in verband met de parkeercapaciteit verzocht op de fiets te komen. Het programma begint zowel op zaterdag als op zon dag om 9.00 uur. Voor meer informa tie: Marloes van der Vis, tel. 06- 20002684 of e-mailadres secretariaat@texel-weekend.nl. Vrouwen van Nu De afdeling De Cocksdorp-Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu houdt donderdag 21 april een bijeenkomst in Eierlandsche Huis aan de Klimp- straat. Ottie van Dapperen spreekt over het leven en werk van Vincent van Gogh en Paul Gauguin. De avond begint om 20.00 uur. MIJN HUIS. Vorig jaar november stelde de minis ter van LNV een nieuwe nationale rode lijst van Nederlandse broedvo- gels samen. Dat is een lijst van vogelsoorten die in meer of mindere mate bedreigd zijn of sterk in aantal zijn verminderd. Voor het eerst is daarop de huismus verschenen, wat veel mensen verbaasd heeft. 'Het stikt toch nog van de mussen?' is de meest gehoorde reactie. Was het maar waar. Misschien hier en daar nog, maar in algemene zin is de stand van deze eens zo algemene vogel in de laatste 40 tot 50 jaar met meer dan 50 procent afgenomen. Vooral in de steden. Om die reden is de huismus in de categorie 'gevoelig' op de rode lijst opgenomen, samen met andere 'gewone' vogels als veldleeuwerik, graspieper, kneu en boerenzwaluw Wat is er aan de hand dat we ons zelfs om zo'n ordinaire vogel als de huismus zorgen moeten maken? Vroeger, tot een jaar of tien geledén, was de huismus zelfs nog het hele jaar onbeschermd vanwege de schade die zij in de landbouw aan richtten. Nederland is niet het enige land in Europa dat een lijst van bedreigde of kwetsbare vogelsoorten publiceert. De Europese Vogelrichtlijn schrijft voor dat alle lidstaten van de Euro pese Unie dat doen. Zodoende kun nen we de Nederlandse lijst vergelij ken met soortgelijke lijsten in onze buurlanden. Wat we dan zien is dat de huismus bijvoorbeeld ook in En geland en Duitsland op de rode lijst is verschenen. In een Engels vogel blad las ik onlangs een interessant artikel over de mogelijke oorzaken van deze achteruitgang. Deskundi gen zoeken die vooral in het gebrek aan voedsel, 's Winters kunnen mus sen geen zaad meer vinden op stop pelvelden, omdat akkerbouwers van zomergraan op wintergraan zijn over gegaan. Door verbeterde oogst- methoden en betere opslag van graan wordt er ook minder gemorst en krijgen de mussen nog nauwelijks kans een graantje mee te pikken. Eten de oude vogels zaden, de jon gen krijgen in het nest insecten en die komen vooral in de stad steeds min der voor. Een ander probleem is dat de huidige pannendaken geen ruimte laten voor het bouwen van een nest. Denk overigens niet dat de achteruit- f Natuurwijzer gang van de huismus iets is van de laatste jaren. Al in de jaren twintig van de vorige eeuw constateerde men in Engelse steden dat het aantal huis mussen minder werd. Dat werd ge weten aan de verdwijning van paar den uit de steden. Paarden werden gevoerd met haver, vaak met een zak om hun nek, en van die haver werd veel gemorst. Bovendien trok de paardenmest insecten aan. Een ornitholoog telde in 1925 in de Londense wijk Kensington Gardens 2603 huismussen, maar in 1975 nog maar 544. In 2000 werden door een andere vogelaar in hetzelfde stads deel nog maar 8 huismussen geteld. 'Niet eens genoeg om de kruimels van je picknick op te ruimen' merkte de man op. Wat kun je doen om de mussen te helpen? In de eerste plaats: voeren met zaad, graan of (bruin) brood, en met alleen in de winter. Haal in de tuin en op het land met alle onkruid weg, laat het gras groeien, zodat er zaad in kan komen. Een beetje rommel in de tuin trekt insecten aan die als voer voor de jonge mussen kunnen die nen. We zijn veel te netjes! Wat mus sen ook erg op prijs stellen, is de aanwezigheid van dichte heggen, waarin ze veilig zijn voor rovers als katten en sperwers. En kijk eens of de mussen nog wel onder de pannen van het huis kunnen komen. Som mige pannendaken zijn onderaan bij de dakgoot afgesloten voor vogels; kijk of het dak weer toegankelijk kan worden gemaakt, Huismussen willen ook wel in nestkasten broeden, als die maar groot genoeg zijn om het vele materiaal dat ze voor hun nest gebruiken te bergen. Een kistje met een binnenmaat van 12 cm hoog, 14 cm breed en 26 cm diep (26 cm breed en 14 cm diep mag ook), met een invliegopening van 35 tot 50 mm en een deksel dat aan de voorkant vijf cm uitsteekt, voldoet aan die eis. Een aantal van deze kasten tegen een muur onder de goot zal de aantrek kingskracht nog vergroten, want huismussen broeden graag met meerdere bij elkaar. Andri Binsberger jsette Kamperman is veertien jaar als haar vader aankondigt Ks anders te willen. Een andere baan of, zijn grote wens, een icenzaak beginnen. Na die uitspraak spit hij wekelijks de kran en door, tot hij iets vindt wat hem aanstaat. Een souvenirwinkel iDeKoog op Texel. Texel? Bij die boerenpummels? Ik ga niet nee, ik dénk er niet aan', oordeelt ze. te mama vertelt dat er vanavond «zoek komt, laat je je natuurlijk niet daarnaar bed dirigeren. Eerst zien •e dat is. Drie paar ogen bekijken is-jwsgierig de binnenkomer. Voor je jongste van het drietal is het bed- P, maar zelf is hij nog niet zover, tog even iets drinken. Geduldig kij ft we toe hoe zoonlief zijn beker togdrinkt. Hij maakt er een waar Ötouwspel van door eindeloos feme slokjes te nemen, zich wente- W in de aandacht van de volwas- ftsn en zijn twee oudere zussen, f komiek in de dop, een gein- ïl°ef/e, net als zijn moeder, die zich to de toneelvloer als een vis in het voelt. Het theatrale spel gaat jw'tot er kordaat ingegrepen wordt, jppekee naar bed en welterusten, «doortastendheid van een vissers- touw die gewend is haar eigen 85 de rust is weergekeerd, vertelt tofitte Daalder (36) hoe het aan de "fememingslust van haar ouders te to'ken is dat zij op Texel belandde. ™|i vader werkte als bedrijfsleider *ifeKonmar, een grote supermarkt D®n Haag. Zelf woonden we in Nda, waar ik geboren en getogen j*1 Het voordeel van enig kind zijn, ®Sat ik altijd wel snel op de hoogte *-d gebracht als er iets bijzonders jfrd te gebeuren.' sen goede dag, als Lisette een o' veertien is, komt haar vader de mededeling: 'Nu ga ik mezelf beginnen.' Een veel- fe'Oorde uitspraak waaraan zij niet ^aandacht schenkt. Dit keer is het menens, want vanaf die tijd samen met haar moeder de Plenties door. De locatie doet er -,0®. het zou overal ter wereld zijn. Uiteindelijk blijven er J*°Pt'es over: Curagao en Texel, ofü!üDe ^009 een winkelpand met doven een paar appartementjes uur staat. De keuze valt op Texel, nAiÜ'ondanks de onbekendheid ■fet eiland een souvenirwinkel Ik*j$tarten' Een uitdaging waar zij r0*1 wel brood in zien. Voor doch ter Lisette is het een kleine cultuur schok. 'Mijn eerste reactie was: wat moet je in vredesnaam op Texel, een eiland? Gaan jullie er maar heen, ik blijf hier.' Lisette is vastbesloten in Gouda te blijven. Ook nadat het huurcontract geregeld is en ze met haar ouders een weekje op Texel verblijft om de omgeving te leren kennen. 'Ik moet zeggen, dat ik een behoorlijke eigen wil had en pertinent niét in mijn laat ste schooljaar wilde verhuizen. Bo vendien, ik ging echt niet naar Texel, naar dat boertige dorp...' Ondanks het gepruttel van hun dochter tonen de ouders begrip voor haar argumen ten om het schooljaar in Gouda af te maken en regelen een vertrouwd logeeradres. Zodoende krijgt Lisette onderdak bij een bevriend echtpaar met een grote kinderschare. 'Ik miste mijn ouders niet eens. Ik was opge lucht dat ik in Gouda mocht blijven en vond het geweldig bij al die kinderen. Ik beschouwde ze een beetje als mijn broers en zussen en hun ouders. Joop en Carla, als mijn gastouders. Maar zodra de schoolvakantie be gon, was het rugtasje om, op naar Texel. De eerste keer reisde mijn oma mee, tot Amsterdam, waar ze me hoogstpersoonlijk op de trein naar Den Helder zette. Ze bleef wachten tot de trein vertrok, eerder ging ze beslist niet terug.' 'Eigenlijk was het heel vanzelfspre kend dat ik in de vakantieperiodes meehielp in de winkel. En wat bleek... ik vond het énig om te doen. Postze gels verkopen, kaarten, zandschep- jes en van die netjes met schelpen. Een paar vakanties later bedacht ik me: góh het is hier eigenlijk best leuk. Mijn ouders hadden op dat moment nog geen vast woonadres en ge bruikten één van de appartementjes boven de winkel. Op een zondag we reden een rondje over het eiland en raakten we in Oosterend verzeild. We vonden het zo'n leuk dorpje dat we besloten uit te stappen en er een kijkje te nemen.' Op het gemak slen teren ze door het dorp langs de over gebleven versierselen van Oosterend Present. In de Koetebuurt, op de hoek waar Klaas Burger vroeger z'n groentewinkel had, staan ze stil en bekijken het pand. 'Het was zo'n monumentenpandje, net opnieuw gerestaureerd én te koop. Oh, zei ik tegen mijn ouders, waf een leuk huisje! Hier zou ik zo willen wonen.' 'Mooi,' denken deze, 'we gaan er di rect achteraan want dan blijft ze ten minste bij ons, op het eiland.' In hun hart zijn ze nog steeds bevreesd dat hun dochter de stad niet zal kunnen missen en weer terug wil naar Gouda. 'Vooral mijn moeder vond dat moei lijk, wat dat betreft zat ze toch een beetje tussen wal en schip. Aan de ene kant mijn vader, die ze overal zou volgen. Aan de andere kant haar enige kind, die ze toch ook wel graag in haar buurt wilde hebben.' Zo komt Lisette in 1984 in de Koete buurt in Oosterend wonen, waar ze vrij snel vrienden maakt. 'Ik was een zogeheten interessant object, het nieuwe meisje op het dorp. Ik stond volop in de belangstelling, vooral bij de jongens. En uiteraard vond ik het hier in het begin, als stadse, wel wat dorps, maar er ging al snel een nieuwe wereld voor me open, waarin ik me verassend snel thuis voelde. Het leven, de contacten met elkaar, het is hier zo anders. Ik had in Gouda wel vriendinnen, maar dat beperkte zich meer tot de school. Na school tijd ging je je eigen weg, hooguit met een paar meiden nog even de stad in. Zoals je hier met elkaar omgaat, dat close, dat kende ik niet. Waar ik in het begin wel erg aan moest wennen, was dat de mensen zomaar een praatje met je beginnen. Jee. dacht ik dan, ze zeggen iets tegen me... ik ken je helemaal niet. Of dat ze vroe gen: wie ben jij, waar kom je van daan? In het begin vond ik dat raar, nu doe ik het zelf ook.' Als vanzelfsprekend blijft ze bij haar vader in De Koog werken. 'Met veel plezier, moet ik zeggen maar eigen lijk wilde ik een winkel voor mezelf beginnen. Omdat mijn ouders een seizoenswinkel hadden, brachten ze de wintermaanden in Zwitserland door. Zelf voelde ik daar niets voor, want ik had inmiddels verkering met Klaas Jan Daalder van de Kotter- straat, een visserszoon. Hoe we aan elkaar gekomen zijn, weet ik met meer, maar het was pats boem raak en dat is het nog steeds. Hij zat toen Ze zijn niet op het eiland gebo ren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze nauwe lijks meer van een echte Texe laar zijn te onderscheiden. Waar komen ze vandaan en wat bracht hen er toe zich blijvend op ons eiland te vestigen? In de rubriek Aangespoeld dit keer: Lisette Daalder. al de hele week op zee, we zagen elkaar alleen de weekenden. Wat moest ik dan de hele winter in Zwit serland?' Haar ouders beluisteren haar plan en vinden dat ze het in ieder geval moest proberen. Op haar achttiende begint Lisette een sieradenwinkel in Den Burg, in de Kogerstraat. 'Hoe ik nu op een sieradenwinkel kwam? Dat is wat ik hier op Texel miste. Ik ben gek op sieraden en liep er altijd hipperdepip bij, met de nodige kettingen en arm banden. Ik ben net zo'n kraai, waar het glimt, loop ik naar binnen. Zo moest mijn winkeltje ook worden, uit nodigend om binnen te stappen. En dat lukte, het sloeg goed aan. Later kwamen er nog wat andere, leuke en betaalbare dinqen bij, zoals tassen, riemen en wat kleding. Het enige pro bleem was de daaropvolgende zo mer, nu kon ik mijn ouders niet meer helpen. Kind, zei mijn vader, je moe der en ik redden ons wel in De Koog. jij redt je maar in Den Burg.' 'Ik heb altijd geroepen: als ik trouw, dan in Gouda, want daar staat het mooiste stadhuis. Helaas kreeg ik Klaas Jan niet zo ver. Ach, waarom zou ik ook moeilijk doen, zijn we hier getrouwd. Weef waar je aan begint, zei mijn moeder altijd. Het is een man die vaart, dus je zit de hele week al leen. Nou dat is toch lekker, ik heb daar nooit moeite mee gehad. Toen ik hem leerde kennen, voer hij al, dus ik ben het gewend. Als hij vrijdags thuiskomt, is hij bekaf, zaterdags is hij weer bij zijn positieven en op zondag wordt hij onrustig. Dan loopt hij al weer te bedenken welke kant hij nu opgaat. Of ik wel eens mee ben ge weest? Ik mag niet eens mee! Hij is bang dat ik het na een paar dagen spuugzat ben en het is wel van maan dag tot vrijdag, dus hij kan me tus sendoor niet even terugbrengen.' Bo vendien weet ze van zichzelf dat ze snel zeeziek wordt, dus daar heeft ze maar van afgezien. De enige keer dat ze aan boord gaat, is met Pinksteren, als ze met een paar kotters en een vaste vriendengroep naar Terschel ling varen. Een tocht van zo'n zes uur 'Heel leuk, ook voor de kinderen. Er wordt dan van alles georganiseerd, waaronder een grote barbecue. Het is ons enige uitje, want vakantie heb ben we verder met. We hebben een eigen visserijbedrijf. deTX34, en het vissen gaat altijd door.' De sieradenwinkel houdt ze aan tot na de geboorte van de eerste van haar drietal. 'Ik wist niet zo goed hoe ik het allemaal moest indelen met die kleine erbij. Ondanks de hulp van mij'ri moeder en mijn schoonouders kon ik het niet meer bolwerken en heb ik het winkeltje weggedaan. Wel jammer, want ik heb het altijd met heel veel plezier gedaan.' Sinds een jaar of vijf werkt zij nu in kledingzaak De Kust in Den Burg. 'Ik heb altijd gezegd: ik hoéf niet te werken want ik heb een gezin en alles moet wel reilen en zeilen thuis. Het aanbod kwam op het juiste moment. Bij De Kust konden ze nog iemand voor één dag gebruiken. Direct aangepakt, want ik was de sleur van de hele dag binnen en alleen maar kinderpraat om mij heen een beetje zat. Ik miste mijn sociale contacten, wilde mensen zien en spreken. Wat dat betreft zijn mijn moeder en ik een beetje het zelfde, we kunnen de hele dag tetteren. Mijn moeder zei altijd: kind jij had naar EndeMol gemoeten.' In de familie stond ze al jong bekend als de komiek. Een geinsmoel die wel van een feestje houdt en van de par tij is als er iets te organiseren valt. 'Vroeger gingen we ieder zondag op bezoek bij mijn opa en oma. net als de rest van de familie. Het was daar altijd een gezellige boel met mijn neefjes en nichtjes. We verkleedden ons met hoeden en petten en voer den toneelstukjes op voor de volwas senen, die altijd in een deuk lagen. Toen al was ik degene die altijd het voortouw nam. Daarom vind ik het zo ontzettend leuk dat ik hier bij Toneel groep Oosterend terecht kon.' Ze debuteerde in De Gidsen, een to neelstuk ov^r padvinders dat in Klif 12 in Den Hoorn werd gespeeld'Cor van Heerwaarden, die het organi seerde, had een flink aantal vrouwen nodig. Dus die ging alle toneel verenigingen af om vrouwen te ron selen. Hoewel ik wat twijfels over mijn eigen kunnen had - iets graag willen wil nog niet zeggen dat je het ook kunt - haalden ze me toch over om mee te spelen. Dat was in 1998, de jongste was net een paar maanden oud en we moesten vier keer in de week oefenen. Een drukke lijd. maar wat een stuk, geweldig, ik zou het zo weer willen spelen.' Vanaf die tijd Lisette Daalder: 'Ik ging echt niet naar Texel, naar dat boertige dorp— '(Foto Garant Timmorman) speelt zij ieder jaar mee in een stuk van Toneelgroep Oosterend. Tot nu toe kinderstukken, sprookjes, die ook door volwassenen met veel plezier bekeken worden. 'Wat ik leuk zou vin den, is om ook nog eens een volwas sen stuk te spelen. Gemiddeld oefe nen we twee keer in de week, daarnaast zit ik ook al weer zo'n vijf jaar in de plaatselijke feestcommis sie, dus bezigheden genoeg.' 'Het is jammer dat mijn ouders hier met meer wonen. In 1993 zijn ze van het eiland afgegaan. Mijn vader werd manager bij de Vomar en ze wonen nu in Oudesluis. Ik was erg boos toen ze vertelden naar de overkant te gaan. Potverdorie, jullie hebben mij hier naar toegehaald en nu laten jul lie me hier alleen achter. Dat hadden we met afgesproken! Ik was boos, omdat ik ze met wilde missen, maar ik weet dat ze het erg naar hun zin hebben daar. Het zijn gewoon avon turiers. willen af en toe iets anders en zó ver weg is het nu ook weer niet. Mijn moeder heeft wel altijd gezegd: mijn oude dag slijt ik op Texel. Die dag komt misschien snel, volgend jaar wordt mijn vader zestig en wil hij gaan genieten van het leven. Zelf zou ik nooit meer van het eiland afwillen. Ik heb mijn stek hier gevonden. Maar, als mijn man zou zeggen we gaan in Noorwegen wonen vanwege de vis- senj. dan ga ik mee. Of ik dan mijn kinderen zo ver zal krijgen... Waar schijnlijk zit ik dan in hetzelfde schuitje als mijn moeder indertijd met mij.' Ingrid de Raad

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 9