'Je draait de knop en er komt muziek Piet Schneider (63) neemt afscheid van zaalvoetbal 'Ik mocht met mijn zoon mee op zicht' Nieuwe boot voor Duikclub .TEXELSE JcouRANT- 1-1-2 4$. Heerwaarden toont leden van de duikclub het interieur van de nieuwe RP42. Nieuwe RP42 start met redding De nieuwe boot van de duikclub heeft tijdens haar eerste over tocht naar het eiland meteen aan een reddingsactie van de KRNM meegedaan. Onderweg van Den Oever naar Oudeschild stuitte de RP42 bij toeval op een zeiljacht waarnaar vier reddingboten uit IJmuiden, Wijk aan Zee, Egmond en Den Helder al geruime tijd op de Noordzee aan het zoeken waren. Het zeiljacht, de Sunsail Four, had vanuit Schotland op weg naar IJmuiden pech gekre gen. De twee Franse opvarenden wisten het Kustwachtcentrum in Den Helder nog te alarmeren, maar konden onvoldoende dui delijk maken waar ze zich bevon den. 'We troffen het schip aan bij de scheidingston van het Vis- jagersgaatje en het Malzwin', zegt Fup Boon. 'Er werkte hele maal niks meer aan boord. We hebben contact opgenomen met het Kustwachtcentrum om ze te vertellen waar het schip lag.' Korte tijd na de melding van de RP42 arriveerde de Johannes Frederik, de vervanger van de momenteel elders operationele Dorus Rijkers uit Den Helder, bij de ton om de Sunsail Four op sleeptouw te nemen. officieel politienummer meer', aldus secretaris Rob Dekker, hebben. Van veraf ziet de boot er aan de buiten kant uit als een politieboot. Van Atteveldt hoopt dat de club met de nieuwe boot nieuwe leden binnen haalt. 'We kunnen nu meer bieden.' De duikclub is actief van begin mei tot eind september. De leden duiken voornamelijk in het weekend op zo wel de Noordzee als de Waddenzee op wrakken. De nieuwe boot komt niet meer zoals de Brakestein aan de steiger bij de havenmond te liggen, maar heeft een plekje in de jachtha ven gekregen. Van Heerwaarden: 'En we gaan hem eerst volledig klaar maken. Binnen gaan we alles zeevast zetten en aan de achterkant komt nog een nieuwe duiktrap.' Bezwaar tegen permanent wonen in bungalow Is het bezwaar dat Wouter van der Werf uit De Koog heeft gemaakt te gen de door het college verleende vrijstelling voor tijdelijke perma nente bewoning van het zomerhuis Pelikaanweg 27 ontvankelijk? Als de bezwaarschriftencommissie donderdagmiddag tot de conclusie komt dat dit niet het geval is, zal het bezwaar terzijde worden ge legd en wordt niet ingegaan op de daarin opgenomen argumenten. zo lang geduurd. DEVJO speelde in die tijd vierde klasse en dat was een beetje boven mijn macht. Na een wedstrijd had ik tot woensdag last van bronchitis. Ik kon het lichamelijk gewoon niet aan. Op mijn zeven tiende ben ik daarom overgestapt op volleybal. Den Haag en omgeving was in de tijd een centrum van vol leybal, waar een paar verenigingen onderling de landskampioenschap pen verdeelden.' In zijn tweede sport bereikte Schei- sephr luikclub Texel beschikt weer over dagiï ten eigen schip. Dinsdagmiddag iesc.: voeren Cor van Heerwaarden, Jan ran der Vis en Fup Boon voor het serstde haven van Oudeschild bin- wn met de RP42. De voormalige 3lenK ootvan de rijkspolitie is het derde 'ook, phip in de geschiedenis van de je la ikclub' eruitl u|l(Vj indelijk', verzucht voorzitter ieekv! nnemieke van Atteveldt blij als ze euweboot betreedt. Net als diverse idere leden kwam ze dinsdagavond !|beiw. eteen even een kijkje aan boord bu(6S jernen. De duikclub zat ruim een jaar van ngzonder eigen schip, nadat ze de vesi|j irakestein, de vorige boot, van de ljeu jj. had gedaan. Qrhdat het niet iderda F''u^e een Qeschikte opvolger te nden, moest er vorig jaar veel vanaf fekant worden gedoken of schepen ordsg ingehuurd, twsi' op internet bracht de xei ubbegin dit jaar in contact met de 3Cje„ P42 en na een proefvaart waren de Ujjlj ton verkocht. Dinsdagochtend ver- /aSv*F8n Boon, Van der Vis en Van inon»li®vaardon met de voormalige Reboot uit Kudelstaart en tegen 'erioctó Suur's avonds arriveerden ze in dé are j wen. 'Hij is van een man van 76 iweest', vertelt Van Heerwaarden, óttien jaar terug deed hij nog dienst spolitieboot, maar daarna heeft die ermee gevaren. Hij had hem ei- enjijk langer willen houden, maar zijn ouw wilde met meer.' Doordat de lande boot altijd goed heeft onder- auden, verkeert de uit 1968 date- nde RP42 in goede staat. Boon: lande Brakestein begonnen teveel nderhoudskosten te komen en hij eigenlijk te groot voor de club an het worden.' Van der Vis: 'De «uwe boot heeft minder onderhoud istere» lurzar voerd. nodig en verbruikt minder brandstof, waardoor er minder kosten zijn.' Het onderhoud wordt zoveel mogelijk door de leden zelf gedaan. De nieuwe boot is ook makkelijker in gebruik dan zijn voorganger. 'Bij de Brakestein moesten er minimaal een schipper en een machinist aan boord zijn en moesten er diverse handeling worden verricht, voordat hij kon varen. Van der Vis: 'Je hoeft nu alleen maar op een knop te drukken en er komt mu ziek uit.' De Brakestein was eerder een patrouilleboot van Rijkswater staat. De RP42 is de derde boot die de duikclub sinds haar oprichting in 1973 heeft aangeschaft. De eerste boot, een voormalige binnensleper, werd in 1978 gekocht. Dat schip heette eveneens de Brakestein. In 1982 werd die boot vervangen door de nieuwe Brakestein. Sinds vorig jaar ligt die in de museumhaven van het Scheepvaartmuseum in Rotter dam. Tussen 1973 en 1978 gingen de duikers regelmatig met kotters of particulieren mee om te duiken. De nieuwe boot is ruim tien meter lang, bijna drieënhalve meter breed en heeft een diepgang van 1,20 me ter. Ter vergelijking: de Brakestein was ruim zeventien meter lang. De RP84 wordt aangedreven door een zogeheten shottel, een schroef die 360 graden om zijn as kan draaien. In de machinekamer staat een gereviseerde Mercedesmotor met een vermogen van 180 PK. De boot kan een maximum snelheid van 12 mijl per uur halen. Boon: 'Op de Wad denzee hebben we een snelheid van 10,5 mijl gehaald.' De naam van het schip blijft voorlopig RP42. De duik club kan die naam handhaven, om dat politieboten tegenwoordig geen RP-nummer, maar een P-nummer dragen. 'Een RP-nummer is dus geen B en w verleenden de vrijstelling aan P. Nagtegaal die het zomerhuis daar door nog ongeveer drie jaar mag blij ven bewonen. Verwacht wordt dat hij na die periode een gewoon huis van de Stichting Wonen Texel kan betrek ken. Van der Werf, eigenaar van de ondergrond van de bungalow, diende al eerder vergeefs een zienswijze in tegeri dit besluit en is nu gekomen met een bezwaar. Daarin noemt hij het toestaan van permanente bewo ning strijdig met het beleid. 'Het col lege heeft het vertrouwen gewekt dat tijdelijk permanent bewonen uitgeslo ten is'. Verder meent hij dat artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning (waarop de vrijstelling is geba seerd) onvoldoende rechtsbescher ming biedt. De tijdelijkheid van het permanente gebruik zou niet voor 100 procent vast staan, met andere woorden: het is niet zeker dat Nagtegaal de bungalow in februari 2008 ook werkelijk zal hebben verla ten. De twijfel die van der Werf daar over heeft, is mede ingegeven door de wijze waarop het erf bij de bunga low is ingericht. Te denken geeft ook dat Nagtegaal al eens een woning in Den Burg aangeboden heeft gekre gen, maar deze heeft geweigerd. De bezwaarmaker is in meer algemene zin van mening dat toelaten van per manente bewoning van recreatie parken de leefomgeving aantast en een ongewenste vermindering van het beschikbare aantal toeristische slaapplaatsen inhoudt. Of het bezwaar ontvankelijk is hangt af van de vraag of Van der Werf in dit geval als rechtstreeks belangheb bende kan worden aangemerkt, zo als wordt aangegeven in de Wet Be stuursrecht. its ™j heeft het nog lang aangezien, feernstvan de blessure die hij af ro Pen najaar opliep tijdens een iJiendschappelijk toernooitje. war nu een half jaar later volledig «ratel nog steeds op zich laat 'achten, heeft hij de knoop door- Makt, Piet Schneider, de oudste Mier in de Texelse zaalvoetbal- «mpetitie, stopt op 63-jarige leef- V met zijn geliefde sport. 1 kan het 'fatale moment' nog zo Mrzich halen. Het gebeurde in ok- 'Mr. tijdens een toernooitje met wat i4 M-)spelers van Klif, de vereniging *°arvan hij altijd lid is geweest. 'Ik Wede bal wegschieten, maar een «Mnstander had hetzelfde idee. We ö«en tegelijk de bal, hij alleen veel Ik heb daarna gewoon verder Wetbald. Ik was lekker warm en geerniet eens zoveel van. Maar «volgende dag voelde ik dat het mis 2e waren met eens dik, maar schillende gewrichten hadden een ^°Pd°nder Qehad.' vol9ens eigen zeggen niet «is zo'n sterke 'constitutie' heeft, «"keerde Schneider in zijn lange zelden iets. Tijdens een jybalwedstrijd sprong een tegen- ':pr eens onder het net door en ooizaakte hij met zijn landing een blessure aan Schneiders enkel- i. Zijn enige lichamelijke onge- «k met zaalvoetbal ontstond op een erwacht moment. 'We hadden r J.- unt 9escoord en liepen te- toT6'900 he|ft'toen het 'n miin i^choot. Spit, ik kon gelijk niets is eigenlijk te gênant om te r**.Het «hellen.' gedwongen einde is een beetje 'stellend voor de Hoornder, maar een halszaak maakt hij er met van. 'Ik had het leuk gevonden om het tot mijn vijfenzestigste te kunnen volhouden. Dat leek me wel een mooie leeftijd. Maar het was geen heilig moeten. Je speelt in een team en als je je medespelers in de weg gaat lopen, moet je stoppen. Ik had nog niet het gevoel dat het al zover was en daarom vind ik het wel jam mer dat er nu ai een einde aan komt. Maar het is wel een verstandige be slissing. denk ik. Marjan (zijn vrouw, red.) en ik wandelen graag en ik wilde niet het risico lopen dat dit nog een keer gebeurt en ik dat zou moeten opgeven.' Op zicht Hoewel zijn leven in het teken stond van sport - hij was in het dagelijks leven gymleraar - duurde Schneiders carrière als zaalvoetballer niet eens zo lang. In 1986 werd zijn jongste zoon Eric benaderd door buurman Arno van Heerwaarden, die secreta ris van Klif was, met de vraag of hij lid wilde worden. 'Kun jij eigenlijk ook voetballen?, vroeg Arno aan mij. Dat heb ik natuurlijk bevestigd. Ik mocht toen op zicht mee. Met mijn zoon, meestal is het andersom. Ik heb niet lang met hem samengespeeld. Eric ging na één seizoen naar het eerste team, ik bleef in wat toen het één-na- laagste was.' Hij heeft verschillende sporten se rieus beoefend. 'Als jongen was er maar één sport: voetbal. In Voorburg, waar ik ben opgegroeid, was ik lid van de christelijke vereniging. Die had geen pupillen, zodat ik pas op mijn dertiende kon gaan voetballen. Op mijn zestiende viel ik regelmatig in bij het eerste elftal, maar dat heeft met Texeij Deraeuive RP42 van Duikclub Texel vaart voor het eerst de haven van Oudeschild bint der een behoorlijk niveau. Nadat hij was verhuisd naar Groningen, waar hij de opleiding voor gymleraar volgde, werd hij lid van Lycurgus en speelde hij zelfs om promotie naar de eredivisie. Zonder veel succes, ove rigens. 'Het was erg leuk, maar we waren kansloos.' Bij dezelfde vereni ging leerde hij zijn vrouw kennen, die in het team speelde dat hij coachte. 'Bij time-outs ging ze naast me staan. Om te meten of ze niet te lang voor me was. Dat heeft ze me later verteld, want ik had niets in de gaten.' Texel Na zijn studietijd keerde Schneider terug naar Den Haag. Hij deed er weinig aan sport, maar daar kwam verandering in nadat hij en zijn jonge gezin in 1972 op Texel gingen wonen. In het beoefenen van een teamsport zag hij een prima mogelijkheid om 'aansluiting' te vinden bij de gemeen schap op het eiland. Hij werd actief in het zomeravondvoetbal, dat in het begin van de jaren zeventig erg po pulair was. 'Een leuke competitie, met veel teams. Van bedrijven, maar ook van de jonge agrariërs. Ik speelde bij De Waal, waarmee we nog de finale hebben gehaald.' Toen sporthal Ons Genoegen een paar jaar later gereed kwam, stortten de zomeravondvoetballers zich mas saal op het zaalvoetbal. Dat gold met voor Schneider, die inmiddels trainer en speler was geworden bij Tevoko. Hij zou lange tijd actief blijven bij de volleyballers, die destijds onderdeel waren van Meer Sportvereniging Texel (MST), samen met onder meer handballers, tafeltennissers, basket ballers en judoka's. Pas toen de club in contact kwam met Peter de Hoog, die bevoegd was om in alle bij de vereniging beoefende sporten trainin gen te verzorgen, kreeg Schneider Piet Schneider (met bril): 'Ik kan ook heel blij zijn met een mooie pass of goed uitverdedigen. tiveec loudir itpas 'nzej: i Hei: i mal hebi laar.; term iep ache» het ïakefc VI cd \ls |5 VRIJDAG 22 APRIL 2005 Wat ik zeggen wou... Parkeren Met veel interesse heb ik het arti kel gelezen waarin Veronica Bos, directeur van de VW, haar zorgen uit over hoe het product Texel te koesteren en scherp te kijken naar hoe Texel er in de toekomst uit gaat zien als men ongenuanceerde groei toestaat. Zij raakt een belangrijk punt. Texel is uniek en dat moet zo blijven. Het eiland is gebaat bij een juiste balans. Wat evenzo belangrijk is, is dat Texel bereikbaar moet blij ven voor de verschillende doelgroe pen die het eiland bezoeken: dag jesmensen met of zonder fiets, kort weekendbezoek, etc. Deze mensen komen vaak met de auto naar Den Helder en prefereren het openbaar vervoer op het eiland, worden opge haald door familieleden of hebben de fiets bij zich en laten de auto in Den Helder staan. Prima, zou men denken, want dat is goed voor een juiste balans op het eiland. Maar aan de andere kant begint het een nijpend probleem te worden. De gemeente Den Helder, Rijkswater staat en wellicht ook het Ministerie van Defensie kalven de hoeveelheid parkeerplaatsen rond de veerhaven steeds verder af. Niet alleen op hoogtijdagen is het parkeren rond de veerboot lastig. Door de toene mende interesse van bezoekers is het nu haast wekelijks onmogelijk de auto in de buurt van de boot te parkeren. Ik heb Teso gebeld, die keurig aangaf alleen het vervoer van bezoekers voor haar rekening te nemen en geen invloed te kun nen uitoefenen op de omgeving en de bereikbaarheid. Ik vrees dat de directie die omgevingsfactoren de laatste jaren erg onderschat heeft. Natuurlijk volg ik de discussie om wellicht in de toekomst een andere aanlegsteiger te bouwen, maar dat kan nog vele jaren duren. Het pro bleem is er vandaag en nu we aan het begin van hopelijk weer een mooi seizoen staan, zullen de frus traties van bezoekers toenemen. Met deze brief wil ik proberen vaste bezoekers van het eiland te berei ken die met hetzelfde probleem kampen, graag hun auto aan de vaste wal willen laten staan, maar geen parkeerplaats kunnen vinden. Ik wil voorkomen dat er gevaarlijke situaties ontstaan, waarbij mensen 'wild' gaan parkeren. Daarnaast weet ik dat veel instanties liever zo min mogelijk auto's op het scho ne eiland zien om zo onder meer de luchtvervuiling te beperken. Als eenling kan ik moeilijk aankloppen bij de officiële instanties. Ik weet dat Teso, VW, de gemeente Texel en vele 'gedupeerden' samen een vuist kunnen maken en aandacht kun nen eisen voor dit probleem. Alle partijen kunnen gezamenlijk naar een oplossing zoeken. Sommige parkeerterreinen kunnen weer wor den opengesteld voor het publiek. Desnoods betaal ik €5,- parkeer- geld voor een weekend, wat de toch al kwakkelende economie van Den Helder ten goede komt. Ik zie graag reacties tegemoet. Henk de Lugt, Vossiusstraat 48hs 1071 AJ Amsterdam hdelugt@hotmail.com Voor het boekje Het Strand gebruikte fotograaf Simon Smit Ti Foto's Simon Smit in kinderboekje Foto's die zijn gemaakt door de Texelse fotograaf Simon Smit dienen als illustratie van het kinderboekje Het Strand. Het betreft volgens uitge ver Wolters Noordhoff een informatief boekje voor alle groepen van het ba sisonderwijs. Hoofdfiguren zijn Jim en,Roos, die op het strand van alles beleven. Thema's zon, strandhuisjes, schelpen, wind, eb en vloed en an deren komen in het boekje aan de orde. Smit maakte ook een paar fo to's voor De Veerboot, een soortge lijk boekje van Wolters Noordhoff. DAAR RED JE LEVENS MEE zijn handen vrij om zich te storten op een derde sport: honk- en softbal. Samen met Peter Agter, Fred Winkel en Job Baretta stond hij in 1981 aan de basis van een nieuwe vereniging, die eveneens onderdak vond bij MST en die zo'n tien jaar zou bestaan. Extra speciaal voor hem was dat hij honkbalde samen met zijn beide zoons, Paul en Eric. Sportliefdes Een uitgesproken voorkeur heeft hij niet, Schneider kan over al zijn sport liefdes met enthousiasme vertellen. 'Ze zijn alledrie erg verschillend. Vol leybal is het meest geëvolueerd. Vroeger mocht je bij het blokkeren niet met je handen over het net. Tot dat ze ontdekten dat de aanval veel te sterk werd. Toen bleek dat de passing te sterk werd, hoefde je bij het serveren niet meer in je eigen vak te blijven, maar mocht dat vanaf de hele achterlijn. En tegenwoordig mag je een smash zelfs opvangen met je onderbeen. In het volleybal wordt steeds gezocht naar een goede ba lans tussen de aanval en de verdedi ging. In het voetbal durven ze dat kennelijk niet. Je zou bijvoorbeeld kunnen overwegen de ingooi te ver vangen door een inschop. Daardoor krijg je veel meer situaties voor het doel. En ik vind dat de arbitrage scherper moet worden. Nu is het heel gewoon dat je bij een kopduel je ar men gebruikt bij het springen en je tegenstander desnoods een klap ver koopt. Ik vind dat als je niet in staat bent op een correcte wijze te spnn- gen, dat je het dan maar moet laten. Hetzelfde geldt bij een corner. Wat zie je daar niet gebeuren aan duwen én trekken wanneer die wordt geno men?' Honkbal is een verhaal apart, vindt Schneider. 'Daar veranderen ze de regels helemaal nooit. De hele sport ligt al jaren vast en er zijn complete boeken verschenen over allerlei standaardsituaties. Wat moet je doen als je aan slag komt, het tweede honk bezet is en er één man uit is? Dat staat allemaal beschreven en als je een beetje thuis bent in de sport. wéét je dus ook wat er gaat gebeu ren. Vraag is alleen: hoe is de uitvoe ring? Dat is ook leuk om naar te kij ken.' Gezelligheidsteam In zijn zaalvoetbalteam heeft Schnei der het altijd erg naar zijn zin gehad. 'We hebben een gezellig-heidsteam. Bij ieder voor- en tegendoelpunt stor ten we een bedrag in de pot en van de opbrengst doen we af en toe iets leuks. Zo zijn we een keer naar een skihal geweest. In onze klasse is de sfeer over het algemeen erg gemoe delijk. Op een paar jonge jongens na hebben we niet meer het idee dat we een heel rijke voetbalcarrière voor ons hebben. Ik speel zelf om te win nen, natuurlijk, maar ik kan ook heel blij zijn met een mooie pass of goed uitverdedigen. Voetbal bestaat ook uit goede afspraken maken, elkaar op tijd inseinen. Daardoor is het méér dan winnen en goals maken en gaat het er ook om hoe dat tot stand komt.' Zijn afscheid van het zaalvoetbal be tekent niet dat de gepensioneerde Schneider thuis achter de geraniums gaat zitten. Niet alleen is hij sinds jaar en dag zeer actief voor de Hoornder feestcommissie, samen met zijn vrouw richtte hij in eigen dorp een paar jaar geleden een koersbal- vereniging op. Het enthousiasme voor deze sport, die wel wat op jeu de boules lijkt, is ongekend en sinds kort geldt zelfs een ledenstop. 'Het leuke is dat je een spelsituatie met de laatste bal volledig kunt veranderen. Dat leidt vaak tot hilariteit onder de anderen. Bovendien is het aardig dat je in aanraking komt met dorps genoten met wie je anders niets te maken hebt. Niet dat er eeuwigdu rende vriendschappen uit ontstaan, dat hoeft helemaal met. Maar het is wel bijzonder om mee te maken.' WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7