;!der m Dornier naar boven Para's met gehuurde Cjroen 2rwartsjexels in het harL, RWS laat suppletie bij paal 9 uitvoeren Vakantiekrant WAARDEBON: BIJ INLEVERING VAN DEZE BON €.10 KORTING BIJ AANKOOP VAN EEN SPIJKERBROEK. Koninklijk lintje voor vier Texelaars Brandbrief college over paal 15 Alsnog bouwvergunning bollenschuur Witteweg f tl texelseScourant Skydive Texel uit de startblokken OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11975 VRIJDAG 29 APRIL 2005 Losse nummers €1,00 Sloop stolp Klif De gemeente heeft een sloop vergunning verleend voor de meer dan 160 jaar oude stolp Vigilant op Klif in Den Hoorn. Volgens eigenaar Arie Lap moet het rieten dak op korte termijn worden gerestaureerd. 'Maar dat kost zo'n vermogen, dat kan ik niet meer ophoesten.' Pagina 5 'Lage' woonlasten Op de lijst van gemeente met de laagste bruto woonlasten van het land is Texel opgeschoven van de achtste naar de vierde plaats. Vooral het naar verhouding lage tarief van de Onroerend Zaak Belasting maakt dat Texel relatief een goedkope ge meente is. Pagina 6 Seniorenwoningen De bouw van de 22 nieuwe se niorenwoningen aan de Gasthuis straat in Den Burg heeft woens-dag- middag het hoogste punt bereikt. Wethouder Nel Eelman (grondgebied) gaf feestelijk het startsein voor het plaatsen van de laatste dakplaat. Pagina 7 TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: o@r® Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. aktie geldig op 30 april en 1 mei 2005 1 BON PER BROEK! Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg p Vliegveld Texel is gisteravond nd 18.45 uur een tweemotorige jrnier 28 G29 geland die is ge- nird door Skydive Texel. Bij goed eer worden er vanaf vandaag irachutespringers mee naar bo- igebracht, waarmee het bedrijf bh Alexander Beetz en zijn com- agnons van Blue Side Up na laanden voorbereiding officieel au start is. Per vlucht kunnen vijf- in parachutespringers mee. In aldoor Beetz gepachte vliegveld- istaurant wordt vanavond de arabar geopend en als openings- tunt biedt het bedrijf Blue Side Up weekend sprongen aan voor 15,-. jgoed weer wacht het vliegveld een uk weekend. Paracentrum Texel ludt een Koninginneboogie terwijl «wacht wordt dat ook de start van ij'dive dit weekend aandacht zal ïkken. Met meerdere toestellen van ienks en de Dornier van Skydive, aan er genoeg vliegtuigen klaar xor de para's. Maar tijdens en na «hoorzitting die donderdag onder Bpiciën van de Luchtverkeerslei- ng Nederland op Schiphol is ge- wden, is afgesproken dat om iigheidsredenen maximaal twee latoestellen in de lucht mogen zijn. pricipe mogen beide bedrijven irtelings starten, maar mocht één van de bedrijven een toestel niet tij dig vol krijgen, dan mag het concur rerende bedrijf twee toestellen in de lucht hebben. Het betekent in prin cipe dat het al meer dan dertig jaar actieve Paracentrum Texel wordt gelijkgeschakeld met de nieuwkomer. Havenmeester Ed de Bruijn zal er volgens de Luchtverkeersleiding op toezien dat de coördinatieregels in acht worden genomen. De hoorzit ting werd gehouden nadat Rienks de springvergunning die was verleend aan Skydive had aangevochten. Uit gangspunt van de hoorzitting was volgens de Luchtverkeersleiding dat de twee bedrijven hetzelfde belang hebben: veiligheid en samenwerking. 'Het ziet er hoopvol uit', liet de Luchtverkeersleiding na afloop we ten. De Dornier die gisteren arriveerde is overgevlogen uit Engeland. Dat Skydive met een gehuurd toestel van start gaat riep enige vragen op. Arie Drevel: 'We hebben in Amerika een Cessna 208 Super Cargomaster ge kocht, maar daar moeten de nodige aanpassingen aan worden verricht en bovendien zit er nog papierwerk aan vast. Dat duurt langer dan we hadden gehoopt, vandaar dat we deze Dor nier voor een maand hebben ge huurd.' Nog onduidelijk is wanneer het rond- vluchtbedrijf Wooning Aviation uit Lelystad op Texel van start gaat. De website van dit bedrijf vermeldt wel dat kaartjes voor een rondvlucht kun nen worden geboekt bij het vliegveld restaurant. Overigens is er wel iets bijzonders met deze website aan de hand. Wie op internet www.tesselair .nl, het rondvluchtbedrijf van de fami lie Rienks intoetst, komt terecht op de website van Wooning, wat ook het geval is als www.texelair.nl wordt ingetoetst. Het ligt voor de hand dat ook de para's een sprong kunnen boeken in dit restaurant, maar tot dusver zijn hierover geen mededelin gen gedaan. In hoeverre dit op ge spannen voet staat met de horeca- bestemming van het restaurant is niet bekend. Voor opslag en het vouwen van parachutes maakt Skydive voor lopig gebruik van de hangar van het vliegveld. In hoeverre de hangar van de zweefvliegclub nog gaat worden gebruikt, is onduidelijk. De porto- cabins waarvoor het bedrijf een aan vraag heeft ingediend staan er (nog) niet, maar volgens Skydive is het wel de bedoeling dat die er komen. De vierde man, Herman Landsman, zal een jaar lang niet het werk doen dat hij bij Paracentrum Texel deed. Oor zaak is een anti-concurrentiebeding in zijn, inmiddels verbroken, contract met het paracentrum. Geruzie De ruzieachtige sfeer die al maanden en Paula Brouwer, Theo Witte iDick Drijver zijn door de konin- nbenoemd tot Lid in de Orde van ranje Nassau. De bijbehorende itjes werden hen vanochtend in jzijn van hun naasten opgespeld )r burgemeester Joke Geldorp. huldiging werd verspreid over fee bijeenkomsten. Voor de eerste aren Jan en Paula Brouwer met een naar het gemeentehuis ge ilt, ruim een uur later werden Dick ijveren Theo Witte in de raadszaal srrast. overwegingen om Jan (67) en aula (69) Brouwer een lintje te ge in, waren voor beide echtelieden Burgemeester Geldorp las in ook twee vrijwel identieke verha- ivoor. De Brouwers, die een win tin bijbels en andere religieuze ar- iden hebben, verkondigen sinds het evangelie op openbare aatsen en houden sinds 1963 in de imermaanden bijeenkomsten op at strand en camping Loodsmans- linom de Bijbelse boodschap door geven. Daarbij fungeert Jan mees ts prediker en Paula als koster. Ze ombineren deze bijeenkomsten met at opvangen van kinderen. Daar- aast geven beiden geestelijke bij- en hulp bij sterfgevallen en tvaartdiensten, verzorgen ze thuis taaltijden voor ouderen en alleen- aanden en bezoeken ze geregeld iwoners van De Gollards en het ver ghuis. Ook brengen ze (veelal kte) paas- en kerstgroeten ltd. Jaarlijks regelen de Brouwers onder meer voor de Stich- ag Zuid-Oost Azië Zending en whtelingenzorg, organiseren ze kse voedselactie en zame- *t ze kleding in voor de stichting ™cas. Ten slotte zetten ze zich in lr de verkoop van producten uit Beiden kunnen dan ook wor- 'gekwalificeerd, las Geldorp voor, 'als iemand die zich geruime tijd ten bate van de samenleving heeft inge spannen'. Luchtvaartmuseum De 75-jarige Theo Witte, voormalige agrariër op hoeve Sint Marcus, geniet vooral bekendheid als medeoprichter en voorzitter van het Luchtvaart museum. Daarnaast was hij jarenlang actief in de katholieke kerk. Tussen 1943 en 1986 bespeelde hij iedere zondag het orgel van de kerk van Oosterend. Tussen 1969 en 1978 was hij actief met de bouw van een elek trisch pijporgel, dat daarna vele jaren dienst deed. Sinds geruime tijd is hij lid van het mannenkoor van de katho lieke kerk in Den Burg. In mei 1996 was Witte één van de oprichters van het Luchtvaartmu seum. Door zijn oorlogservaringen - hij was als kind getuige van het neer storten van een geallieerde bommen werper vlakbij zijn ouderlijk huis - heeft hij een speciale interesse over gehouden voor alles wat met de luchtvaart te maken heeft. Hij had eigenlijk piloot willen worden, maar moest meehelpen op de boerderij van zijn vader, die hij later heeft over genomen. Zijn liefde voor de lucht vaart vulde hij aanvankelijk in door samen met een vriend, Kees Daalder, modellen te bouwen van vliegtuigen en luchthavenobjecten. Deze maken nu deel uit van de expositie in het museum. 'Gezegd kan worden dat dit de eerste aanzet werd voor de op richting van een luchtvaartmuseum op Texel', aldus Geldorp. Twee jaar werkte Witte aan de bouw van een levensgrote maquette van het mili taire kamp De Mok, zoals het er van 1917 tot de Tweede Wereldoorlog moet hebben uitgezien. Ook deze maquette wordt geëxposeerd in het museum. Zijn hobby werd zijn levenswerk en sinds de oprichting van de stichting Luchtvaartmuseum op 6 oktober 1988 is Witte bestuurslid. Sinds vijf jaar is hij voorzitter, een functie die hij vol overgave bekleedt. Geldorp: 'Hij is een echte ambassadeur van Texel geworden door de wijze waarop hij de vele gasten van het museum ont vangt en interessante verhalen vertelt over alles wat er in het museum te vinden is.' Dagelijks is hij in het mu seum te vinden om uiteenlopende zaken te regelen. 'Dit werk doet hij geheel als vrijwilliger. Hij ontvangt er geen vergoeding voor.' In aanwezig heid van de ambassadeur van Geor gië werd het museum op 3 mei 2003 heropend, nadat het was uitgebreid met een vleugel die speciaal was bedoeld om zaken uit de Tweede Wereldoorlog te exposeren. Zo wor den bezoekers er geïnformeerd over de Russenoorlog, de deportatie van 800 Texelaars naar Assen en over de opvang van Amsterdamse kinderen door Texelse gezinnen. De 75-jarige Dick Drijver was vanaf 1966 bestuurlijk en organisatorisch Lees verder pagina 5 Alexander Beetz (links) op het vliegveld heerst, blijkt niet voorbij te zijn gegaan aan menig para. Parachutisten spuwden hun gal vooral via internet. Dirk Leegwater, van Hotel De Kieviet, hét parahotel: 'Ik krijg hier al heel wat para's die er al aardig de buik vol van beginnen te krijgen. Ze vinden dat geruzie niet leuk. Er zijn er die zeggen dat ze weg blijven en wellicht ergens anders gaan springen.' Zelf is Leegwater ook niet blij met de situatie rond het vlieg veld. 'Er was rust en harmonie en door dat stelletje cowboys is dat nu verstoord. En het vliegveldrestaurant wordt een concurrent voor mij.' Op de website van De Kieviet konden para's via een forum hun gram kwijt over de kwestie. Een paar dagen ge leden heeft Leegwater dit forum van de website verwijderd. 'Er wordt ge zegd dat ik dat onder druk van Beetz en zijn vrienden heb gedaan, maar daar klopt niets van. Ik wil gewoon onpartijdig blijven.' Gemeente dekt schade skatepark De gemeente kan aansprakelijk worden gesteld als zich nu onge lukken zouden voordoen op het skatepark aan de Elemert. Voor waarde is wel dat een ongeluk of een val te wijten is aan de objec ten op het park staan. 'Als ondeugdelijkheid aan de objec ten of de inrichting van het terrein de oorzaak is, kan de gemeentelijke ver zekering worden aangesproken', al dus een woordvoerder. De verze keringskwestie was aan de orde gekomen door het faillissement van de Welzijnsstichting, beheerder en eigenaar van het skatepark. Daardoor was onduidelijk geworden wie bij een ongeluk als gevolg van het materiaal aansprakelijk zou kunnen worden gesteld. Eerder deze week geop perde suggesties om het park moge lijk een tijdje te sluiten, zijn van de baan. De gemeente blijft in ieder ge val aansprakelijk, totdat er een nieuwe uitvoerder voor het jeugd- en jongerenwerk is gevonden. Logiesverblijf moet verdwijnen In het gebouw Schilderweg 220 in Oudeschild is de opslagruimte boven een kantoor- ingericht als logies verblijf. Ambtenaren constateerden dat de ruimte was voorzien van twee bedden, kamermeubilair en een keukenblok met warm- en koud- watervoorziening. De eigenaar is gesommeerd te stoppen met dit strij dige gebruik, maar omdat hij niet de indruk geeft daaraan gevolg te geven, heeft hij nu een aanschrijving gekre gen waarin staat dat hij een dwang som van €250, - per dag moet beta len als het logiesverblijf er na 15 mei nog steeds is. De dwangsom kan oplopen tot maximaal €15.000,-. Rijkswaterstaat Noord-Holland iaat dit jaar alsnog een strand- suppletie uitvoeren bij paal 9. Vol gens een woordvoerster wordt het werk in mei aanbesteed. De be doeling is dat er tussen paal 8,8 en paal 10,6 driehonderdduizend ku bieke meter zand op het strand wordt gespoten. Wanneer de suppletie plaatsvindt, is nog niet bekend. De woordvoerster van RWS kon daar geen uitspraken over doen. Het tijdstip is mede afhan kelijk van de agenda van de uitvoer der aan wie het werk wordt gegund. 'Het kan september worden, maar het kan ook ervoor of erna zijn.' Vol gens haar probeert RWS wel reke ning te houden met het seizoen. RWS liep de afgelopen weken haar finan ciën nog eens na om geld te vinden voor de extra suppletie. Burgemeester Joke Geldorp, die in Haarlem aan de bel hadden getrok ken vanwege het smalle strand, zegt zeer verheugd te zijn dat RWS alsnog een suppletie bij paal 9 laat uitvoeren. 'Het is heel belangrijk dat daar wat gebeurt. Hulpverleningsvoertuigen kunnen er bij hoog water niet meer over het strand rijden.' Geldorp houdt er rekening mee dat de suppletie pas na het seizoen wordt uitgevoerd. 'Maar het zou heel mooi zijn als Rijks waterstaat erin slaagt een aannemer te vinden, die veertien dagen vrij heeft in zijn programma, zodat de klus toch nog vóór het seizoen kan worden uit gevoerd.' De kust bij paal 9 begon af te kalven, nadat de in 2003 uitge voerde geulwandsuppletie anders uitpakte dan Rijkswaterstaat had ver wacht. Bij de geulwandsuppletie werd zand in het water gestort, met de bedoeling om al op zee de kracht uit de golven te halen. Het resultaat was echter dat het strand steeds smaller werd. De gemeente gaat er bij RWS op aan dringen ook bij paal 15 een extra strandsuppletie uit te voeren. Het college stuurt daarvoor een brand brief naar Rijkswaterstaat in Haarlem. Ook bij paal 15 begint het strand vol gens het college bij hoog water te smal te worden voor hulpverlenings voertuigen, waardoor mensen in noodgevallen niet van het strand kun nen worden gehaald. Geldorp wijst erop dat met de kustbeveiliging ver der mets aan de hand is. 'Het gaat om de veiligheid op het strand zelf.' (Advertentie) Afra Liefting mag langs de Witte weg bij Den Hoorn alsnog een bollenschuur bouwen. Nadat een eerder bouwplan na protest van veel Hoornders door het college werd ingetrokken, hebben b en w alsnog met het nieuwe plan inge stemd. Het plan voor een schuur met een zijwandhoogte van 4,5 meter, gaf in de zomer van 2002 veel commotie. Wethouder Nel Eelman van Ruimte lijke Ordening wond er geen doekjes om dat ze met tegenzin meewerkte aan het verzoek van Liefting. Als echtgenote van bollenteler Arie Lap was ze een eigen bedrijf begonnen, waarbij ze aan alle kanten voldeed aan de criteria voor een nieuw bouw blok. Er kwamen verschillende loca ties in beeld, maar wegens land schappelijke, natuurlijke of cultuur historische waarden van deze gebie den vielen die allemaal af en bleef alleen de plek tegenover het ZDH- veld over. Het besluit om in de Naai te bouwen leidde in Den Hoorn tot veel verzet, waarbij actievoerder Kees Kok de burgemeester 301 handtekeningen van tegenstanders kon overhandigen. Na dit duidelijke signaal trok het college haar mede werking aan het bouwplan in. Maar het bouwblok bleef en een nieuw plan van Liefting, nu voor de bouw van een schuur met een zijwandhoogte van 3 meter en een oppervlakte van 13 bij 20 meter kreeg een positief advies van de welstandscommissie, waarna alsnog goedkeuring door het college volgde. Liefting: 'Door de beperkte hoogte kan ik de kuubskisten niet vier, maar twee hoog stapelen, wat niet zo doelmatig is als ik graag had gewild. Maar nu voldoet de schuur wel aan de bepalingen in het bestem mingsplan. Dat de schuur niet groter wordt, komt doordat het huidige ren dement van de bollenteelt dat niet toelaat.' Wethouder Nel Eelman laat weten ook in dit geval de- vergunning niet van harte te verlenen. 'Maar de schuur voldoet aan de bepalingen in het bestemmingsplan, dus we kun nen met anders.' WIJZIGING OPHAALROUTES HUISVUIL zie pagina 10 Gecombineerde krant met Hemelvaart In verband met het als werkdag uitvallen van donderdag 5 mei, Hemelvaartsdag, zal er op woensdag 4 mei een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen maandag 2 mei tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1