Aftocht militairen Wehrmacht na bevrijding Nederland Cjrocn ^warLr Jexels 'm het hart Handhaving tegen paracentrum geëist Texelse bedrijven in beeld voor Volmolen Raad van State aan zet in kwestie Stayokay Overleg over ontstane situatie texelse§courant <i> OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11976 WOENSDAG 4 MEI 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg tóse militairen op in de buurt van Julianadorp, op weg naar het verzamelpunt De Kooy. ïiien is hoe ze onder meer geroofde paarden wilden meenemen. slinga inlijst ecten het inschepen van troepen van de Wehrmacht in de haven van Den Helder. Gecapituleerde Duitse soldaten, onder meer afkomstig van Texel, op weg naar huis. Op de foto lopen ze ter hoogte van het Balgzandkanaal. was de naam van de gealli eerde operatie die kort na de bevrij- fngten doel had alle Duitse eenhe- lenvóór 2 juni 1945 uit Nederland te erwijderen. Onder hen ook de troe- die op Texel waren gelegerd. De Imtse troepen werden niet be- jinsdj chouwd of behandeld als krijgsge- svergi sngenen, maar als gecapituleerde jrinhi oepen, wat onder meer inhield dat is vl e Duitse leiding verantwoordelijk was voor voeding, legering, bewa king en discipline. Om te voorkomen dat zaken uit de hand zouden lopen, berustte de supervisie bij de Canade zen. De Duitsers werden voorname lijk verzameld in Noord-Holland, on der meer in Den Helder. De overgrote meerderheid van de 120.000 man schappen moest te voet via de Af sluitdijk en Friesland naar Duitsland. Zieken en gewonden werden per schip vanuit Den Helder naar Wil- helmshaven afgevoerd. De Kriegs- marine ging eveneens per schip. Hoewel de Duitse militairen onder weg naar Den Helder al veel was ont nomen dat ze hadden geroofd, bleek de controle niet volledig en zagen Noord-Hollanders, Friezen en Gro ningers tot hun ergernis dat zich bij de colonnes van de Wehrmacht veel paarden bevonden en dat talrijke Duitsers nog een fffets bij zich had den. Het militair gezag in Nederland nam hierop het hoofd van de zoge heten Shaef-missie, Major-General J.G.W. Clark in de arm, om ervoor te zorgen dat er in het laatste Neder landse kamp voor zou worden ge waakt dat de Duitsers niets zouden meenemen waarop zijn geen recht hadden. Bijstaande foto's, afkomstig uit het archief van Klaas Uitgeest, ge ven een beeld van de aftocht van de Wehrmacht. Dodenherdenking en de bevrijding van Nederland, morgen precies 60 jaar geleden, zijn voor de Texelse Courant reden om in deze editie ruime aandacht te besteden aan Texel tijdens en kort na de Tweede Wereldoorlog. Daarbij heeft de redac tie invalshoeken gezocht die tot dus ver onderbelicht zijn gebleven. Zoals het gedetineerdenkamp, dat tussen mei 1945 en juni 1947 in Eierland was gevestigd. Verder gesprekken met Texelaars die in de oorlog door de bezetters te werk werden gesteld in Duitsland, een interview met Gerbrand Femjn, schrijver van kinder boeken die zich afspelen op Texel tij dens de Tweede Wereldoorlog, her inneringen aan de tewerkstelling in Assen, andere verhalen en foto's. Raad van State is de komende fiken aan zet in de kwestie layokay. Het hoogste rechts- in Nederland moet een oor- vormen over de vraag of het uisv| Muit van burgemeester en wet- centii yers om een bouwvergunning p het nieuwe hostel aan de te verlenen redelijk is peest. fgoeo izwaarmakers Hans Eshuys, Cock '9 Texe^schweiler en Jan Moens (namenj buurtvereniging Den Burg-Zuid) idegemeente troffen elkaar vrijdag i Raad van State in Den Haag, de meervoudige kamer zich de kwestie boog. Eschweiler, Kns en Eshuys legden de nadruk pdeoverlast die zij van toekomstige in de buurt vrezen te onder- kien. 'Binnen zal Stayokay het al- maal wel goed oplossen, maar het elons om de geluidoverlast die in eomliggende straten wordt veroor- akt.' bezwaarmakers haalden ook de ondtransactie uit 2002 aan (waar de gemeente het voormalige B- W en Stayokay de locatie Eijer- ®gh met elkaar ruilden), de te wachtten verkeersoverlast op de pelderweg tussen de Emmalaan ideKeesomlaan en het in hun ogen kleine parkeerterrein bij het toe- teige hostel. De president van de |tK$ servoudige kamer trok ruim een uur voorde kwestie. Hij liet weten dat Hom 'een complexe situatie' ging 'dat het waarschijnlijk zes tot ne- J1 weken duurt, voordat het rechts- jlage met een oordeel komt. isrtuatie wordt de komende weken 5 wat complexer, omdat de be- temakers ook naar de Raad van A L late stappen om bezwaar aan te \J J kenen tegen een besluit van Gede erde Staten. Die verklaarden eer- dit jaar de bezwaren van de drie San het nieuwe bestemmingsplan Burg (met daarin een bestem- n9$wijziging voor het nieuwe ®tel) ongegrond. De president van meervoudige kamer vroeg Moens, peiler en Eshuys vrijdag expli catlesf n alter- stings- ig ac- ikorps yerige ikelijk- inbuig) ciet of zij daarvoor nog naar de Raad van State stappen, omdat hun be zwaar tegen de bouwvergunning (en de artikel 19-procedure die daaraan vooraf ging) anders geen zin zou heb ben. Naar verwachting behandelt de Raad van State het bezwaar tegen het nieuwe bestemmingsplan afzonder lijk van het bezwaar tegen de bouw- transactie van belang voor de bouw vergunning. Aan de andere kant is er van de nieuwe hulpverleningspost wel de verwachting dat de Raad het aan de Pontweg op het terrein van de Eshuys hield een goed gevoel aan de zitting over. 'Ze hadden een goede dossierkennis. Het zal wel fifty-tifty worden. Het kan nu alle kanten op.' De vertegenwoordiger van het col lege hield ook een goed gevoel aan de zitting over. 'Ik vond het belang rijk van de president te horen dat hij niet op de stoel van burgemeester en wethouders gaat zitten, maar alleen kijkt of zij een redelijk besluit hebben genomen. Ik heb wel vertrouwen in een goede afloop.' De uitspraak is vanwege de grond- bezwaar tegen het bestemmingspfan in zijn oordeel over het vrijdag behan delde bezwaar betrekt. Eshuys gaf tijdens de zitting aan de kwestie ver der te laten rusten als de Raad van Eijercoogh. De gemeente krijgt de grond pas definitief in handen als Stayokay een onherroepelijke bouw vergunning heeft. De herbergorga- nisatie mag inmiddels bouwen op het State uitspraak heeft gedaan. 'Dat is voormalige B-veld op de Eijercoogh, voor ons het eindoordeel. Hoger kun- maar heeft daar tot nu toe mee ge nen we in Nederland met gaan.' wacht. Gemeente start overleg met BUPS few/ss m BESLUITEN Htm? NIET BLUNDEREN? Tfenjftftw KiKKUT De eerste 120 huizen in de nieuwe wijk de Volmolen (Den Burg oost) worden waarschijnlijk door Tex else bedrijven gebouwd. Bouw- groep Texel, het samenwerkings verband van veertien Texelse bouwbedrijven, de Stichting Wo nen Texel, USP Vastgoed uit Hoorn en projectontwikkelingsmaat schappij De Peyler uit Scharwoude hebben een combinatie gevormd die in aanmerking komt om de woningen te bouwen. De gemeente voert de komende we ken gesprekken met de gelegen heidscombinatie om te kijken of zij gezamenlijk tot een intentie-overeen komst kunnen komen. De combina tie, die BUPS is genoemd, kreeg dat gistermiddag van de wethouders Nel Eelman en Corry Heijne te horen. Bedoeling is dat die intentie-overeen komst eind deze maand, begin juni wordt getekend. De naam BUPS is voortgekomen uit de samenvoeging van de eerste letters van de vier or ganisaties. BUPS was de beste van zeven com binaties van bouwondernemingen en projectontwikkelaars die zich voor de realisatie van de eerste fase van de Volmolen bij de gemeente hadden gemeld. De combinaties gaven don derdag 14 april, op één na, elk een presentatie aan het college. Volgens wethouder Eelman kwam BUPS als beste uit de bus, omdat zij het beste voldeden aan vier criteria die de ge meente had gesteld. De nieuwe wo ningen moeten geschikt voor met name starters worden, de Texelse werkgelegenheid moet door de bouw worden gestimuleerd, de nieuwe hui zen moeten voldoen aan het nieuwe beeldwaliteitsplan en ze moeten duurzaam worden gebouwd. Mogelijke kritiek dat de gemeente bewust voor een combinatie met USP Vastgoed heeft gekozen, omdat die doorverkoop van een stuk grond in de toekomstige woonwijk het recht heeft gekregen om er een aantal wo ningen te bouwen, wordt door Eel man op voorhand van de hand gewe zen. 'Wij hebben de keuze voor BUPS op grond van de vier door het college gestelde criteria genomen.' Volgens een berekening van directeur Jan van Andel van de Stichting Wo nen Texel (SWT) en voorzitter Paul Buijsman van Bouwgroep Texel is de bouw van gemiddeld vijftig woningen per jaar goed voor vijftig tot honderd arbeidsplaatsen. De BUPS en de gemeente praten de komende weken onder meer over het concept-beeldkwaliteitsplanBouw groep Texel en de SWT hadden eer der hun onvrede geuit dat de ge- Lees verder pagina 3 President Georgië bij herdenking De president van Georgië, Mikhail Saakashvili bezoekt vandaag sa men met zijn echtgenote Sandra Roelofs, patriarch llja II en de Georgische ambassadeur Zalda- stanishvili de herdenking op het eiland. Het bezoek van de Georgische pre sident heeft geen officiële status. Hij maakt als privé-persoon deel uit van een uit ongeveer zeventig personen bestaande delegatie van Georgische parlementariërs, medewerkers van de ambassade en journalisten. De delegatie bezoekt zowel de particu liere herdenking op de Georgische begraafplaats als de algemene her denking, 's avonds in de hervormde kerk van Den Burg en op de alge mene begraafplaats aan de Koger- straat. Na de herdenking vertrekt de delegatie weer naar de overkant. Diverse betrokkenen bij het vlieg veld vinden dat de gemeente als nog handhavend moet optreden tegen de aanwezigheid van het tweede paracentrum. Vertegen woordigers van onder meer de zweefvliegclub, het museum, Paracentrum Texel en hotel De Kieviet kwamen dinsdag bij elkaar om over de situatie op het vliegveld te praten. Volgens de organisaties gaat de ge meente voorbij aan haar eigen be stemmingsplan Buitengebied uit 1996 en een regeling uit 1978 die bepaalt dat er op het vliegveld van elk bedrijf maar één in zijn soort mag zijn. In het bestemmingsplan staat tot op de vierkante meter nauwkeurig be schreven hoeveel bebouwingsopper vlak elk bedrijf mag hebben. De op pervlakte werd destijds nauwgezet omschreven en vastgesteld, zodat de bedrijven niet verder zouden kunnen uitbreiden. De gemeente wilde op die manier tegemoet komen aan maat schappelijke bezwaren tegen het vliegveld en lawaaioverlast. Volgens het plan Buitengebied mag er maxi maal 5694 vierkante meter bebouwd zijn. Dat getal werd in 1998 met een procedure in 5794 vierkante meter gewijzigd, zodat er voor vliegtuig- onderhoud honderd vierkante meter extra ter beschikking kwam. Volgens het bestemmingsplan is het college bevoegd om met behulp van een artikel 15-procedure op de Wet Ruimtelijke Ordening vrijstellingen te verlenen, mits geen wijzigingen in de Koger verdacht van mishandeling De politie heeft zondagmiddag een 61 -jarige man uit De Koog aangehou den, die ervan wordt verdacht eerder die middag een 32-jarige inwoner van Den Burg te hebben mishandeld. Het slachtoffer zat samen met zijn zoon tje te vissen langs de Stengweg, toen de verdachte kwam aanrijden in zijn auto. Hij vroeg het slachtoffer wie hij was en wat hij daar'deed. Kennelijk was het antwoord voor de verdachte reden hem op zijn keel te slaan. Daarna stapte de Koger in zijn auto en reed weg. Hij kon later aan de hand van zijn kenteken worden opge spoord. De man werd voor nader onderzoek ingesloten. Engelse para breekt been Een Engelse militair is donderdag middag bij een parachutesprong ern stig gewond geraakt. Door een sterke wind was zijn landingssnelheid te groot, waardoor hij de controle ver loor en in een bollenveld belandde. Hij brak bij de landing zijn been op twee plaatsen. De ongelukkige para is per ambulance naar het ziekenhuis in Den Helder overgebracht. vastgestelde geluidscontouren te weeg worden gebracht. Deskundi gen, die verder buiten de kwestie willen blijven, wijzen erop dat echter nergens is gepubliceerd dat het col lege zo'n.artikel 15-procedure zou willen voeren. Het klopt bestem- mingsplanmatig niet dat het vlieg veldrestaurant nu voor activiteiten van het tweede paracentrum wordt gebruikt. Er wordt op gewezen dat het functioneel gebruik van het be bouwd oppervlak niet los van de bebouwingsregeling kan worden ge zien. Daarnaast wordt erop geat tendeerd dat er in het bestemmings plan in enkelvoud over de aanwezige Of het college handhavend wil optre den, is vooralsnog de vraag. Burge- meester en wethouders wezen eer der een soortgelijk verzoek van Rienks van de hand, omdat er vol gens hen geen strijdige situatie is. Volgens het college blijkt uit het be stemmingsplan ook niet dat er maar één paracentrum op het vliegveld gevestigd zou mogen zijn. De ge raadpleegde bronnen trekken dat in twijfel. De groep die dinsdag bij elkaar kwam, uit zijn zorgen over de veilig heid. Volgens een zegsman van de groep landen er geregeld parachutis ten in de buurt van de benzinepomp. 'Het is ook al voorgekomen dat er parachutisten landen, terwijl een vliegtuig met een draaiende propel- lor stond. Dat kan niet.' De groep maakt zich zorgen over het imago van het vliegveld. Ze verbaast zich over de Dormer. 'Het paracentrum heeft geïnvesteerd in vliegtuigen die minder lawaai maken en zij komen Opnieuw hond tussen schapen De politie is op zoek naar mensen die hebben gezien hoe een Rottweiler achtige hond vrijdagmiddag op een perceel aan de Limietweg een lam zodanig verwondde dat het moest worden afgemaakt. Volgens een oog getuige liep de hond los tussen de schapen terwijl de eigenaar op het fietspad stond toe te kijken. Na het m Boottarieven Het ministerie van Verkeer en Water staat blijft vasthouden aan haar plan om de veerdiensten op de Wadden zee een marktconforme prijs voor het gebruik van de walvoorzieningen te berekenen. Dat blijkt uit antwoorden van minister Peijs. Pagina 5 m Jan en Paula 'Ons eiland voor de Heiland' en 'De Heer is mijn helper.' Geen Texelaar of gast die de twee grote borden in het weiland bij Elba op Zuid-Haffel niet heeft zien staan. Je kunt er niet om heen en dat is ook de bedoeling van Jan en Paula Brouwer, het evange listenechtpaar uit Den Burg. Pagina 11 Zaalvoetbalstrijd Het zag er voor de wedstrijd tegen Klif 1 allemaal nog zo rooskleurig uit voor de zaalvoetballers van J'elle boog 1Bij winst zou een week later het karwei tegen De Krim 2 worden afgemaakt en kon de kampioensvlag in top. Het liep echter heel anders. Pagina 13 Brandweer rukt uit voor collega De brandweer moest zaterdagavond rond half twaalf uitrukken voor een brandje bij een in de Wilhelminalaan in Den Burg wonende collega. De vlammen die uit de oververhitte was machine in de bijkeuken sloegen waren snel geblust, maar door ern stige rookvorming was het daarna niet mogelijk in de woning te blijven. In afwachting van de schoonmaak- werkzaamheden brachten de brand weerman en zijn gezin de nacht daarom noodgedwongen door in een hotel. (Advertentie) %tmrt>Jixtii bti hjn. gebruikers wordt gesproken en dat met een vliegtuig dat veel herrie Tessel Air met naam wordt genoemd, maakt.' bijtincident is de man met de hond weggereden. Iets verderop stond een vrouw met een fiets waarachter een blauw-gele fietskar. In deze kar zat een zwarte Labrador. Eventuele ge tuigen kunnen contact opnemen met de politie via het algemene nummer 0900-8844. Het komt de laatste tijd vaker voor dat honden tussen de schapen raken, vaak met zeer ern stige gevolgen. lFolo Geranj Ttmmeman) Ons bedrijf is vrijdag 6 mei gesloten UimVEKIJ Spinbaan 6, Den Burg TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer VRIJWILLIGERSKRANT Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1