Laatste deel maquette in Oudeschild .TEXELSE J> COURANT* 'Geef nieuwe maritieme kennis plek in museum' AM Natuurwijzer Texelse Boys TV Geknip$<f F amilieberichten De drie maquettedelen bij elkaar ge ven een vrijwel compleet overzicht van de diverse soorten schepen die Nederland in de zeventiende eeuw in de vaart had. 'Het is met uitputtend, omdat je altijd tussenvormen hebt die slechts korte tijd hebben gevaren, maar alle belangrijke scheepstypen zijn vertegenwoordigd. De enige die ontbreekt, is het bootjen. Dat was de allerkleinste soort fluit. Die ontbreekt, omdat de Zeven Provinciën tussen door kwam. Misschien dat we in de toekomst een handvat vinden om het bootjen er ook nog tussen te krijgen.' De maquette telt in totaal 160 vaar tuigen. Op het tweede deel ligt de nadruk op de schepen die de admi raliteit (voorloper van de marine) in de vaart had en het eerste deel staat in het teken van de VOC-schepen. Voor Artitec Maquettebouw zit het werk er na vier jaar bouwen op. Het Amsterdamse bedrijf begon in april 2001 in opdracht van de Stichting VOC 2002 aan de bouw. Uit die stich ting kwam de Stichting Reede van Texel voort die eigenaar van het ob- DINSDAG 10 MEI 2005 ject is. Het Maritiem en Jutters Mu seum heeft de maquette in bruikleen. De maquette stond in eerste instan tie vooral in het teken van het 400- jang bestaan van de VOC. Ander doel was verbeterde replica's te maken van de schepen die Nederland in de zeventiende eeuw kende. Deze week wordt het bouwwerk voorzien van zes touchscreens, waarop bezoekers informatie over onder meer de schepen kunnen op zoeken. Langs de wanden van de maquetteruimte komen diverse af beeldingen om de ruimte verder aan te kleden. Op vrijdag 10 juni wordt de complete maquette officieel in ge bruik genomen. De afgelopen maan den lag het bouwwerk in delen opge slagen op de zolder van de schuur, omdat de maquetteruimte eerst moest worden uitgebreid. Het voor ste gedeelte, waarin voorheen de winkel van Texelana was gevestigd, is daarvoor bij de al bestaande maquetteruimte getrokken. Bedoe ling is dat de maquette over een paar jaar in een nieuw gebouw aan de Heemskerckstraat worden onderge bracht. De maquette van de Reede van Texel staat sinds vorige week compleet in de schuur van Broekman in Oudeschild. Ze telt 160 vaartuigen uit de zeventiende eeuw en 200 huisjes Ut Oudeschild anno 1665. ifotas Jeroen van Hauvr) Een oude tekening van de Kerke- in de zeventiende eeuw en een kadastrale kaart uit de negen tiende eeuw. Daar moesten Herbert Tomesen, Diederik Tome- sen en Ali Sahin van Artitec Maquettebouw het grofweg mee doen om Oudeschild uit 1665 na te bootsen. Met aanvullend onder zoek hebben ze het dorp van wel eer toch zo goed en zo kwaad als het ging een passend gezicht ge geven op het derde en laatste deel van de maquette. Sinds vorige week is de omvangrijke naquette van de Reede van Texel compleet. Artitec heeft het laatste deel geïnstalleerd in de uitgebreide van Broekman' aan de iskerckstraat. waardoor het 'erk nu 18 meter lang en 4 -eter breed is geworden. Het Maritiem en Jutters Museum be schikt daarmee over de grootste maritieme maquette ter wereld. Naar verwachting is het bouwwerk vanaf and deze week te bezichtigen. Het derde deel geeft een overzicht van schepen waarmee Nederland in de zeventiende eeuw handel dreef met landen rond de Oostzee, de Noordzee en de Middellandse Zee. fezien is ook hoe Oudeschild er rond 5 bij moet hebben gelegen. Op tweede deel van de maquette was het zuidelijkste deel van Oude schild al opgenomen en op het derde deel is het dorp tot vlak onder de Nidige Heemskerckstraat doorge trokken. Het aantal huisjes is toege nomen van 40 naar zo'n 200 stuks. Bi) de nabootsing van het dorp liepen de gebroeders Tomesen en Sahin legen het-probleem op dat Oude schild in de zeventiende eeuw nau- welijks op schilderijen is vastgelegd, omdat kunstenaars het toenmalige dorp niet interessant genoeg vonden. Van de bebouwing uit de beginjaren is op een paar achtergevels na ook mets meer over. Met behulp van fo to's van Oudeschild rond 1900, on derzoek in andere plaatsen op het eilanden rond het IJsselmeer hebben de gebroeders Tomesen en Sahin het dorp toch weten te reconstrueren. Op de maquette is goed te zien dat Oudeschild rond 1665 voornamelijk méén lange rij huizen langs de dijk ond Alleen rond de Kerkesteeq ging de bebouwing een stukje het land in. Het dorp telt relatief veel boerderijen. Blikvanger is de Zeemanskerk die op de maquette nog met van zijn witte kleur is voor zien. Ook opvallend zijn zeven bruggetjes tussen de dijk en de eer ste verdiepingen van achterliggende huizen. 'Uit een reisverslag konden we opmaken dat die bruggetjes er vroeger moeten zijn geweest om han del uit pakhuizen gemakkelijk op de dijk te kunnen zetten', aldus Herbert Tomesen. 'We hebben ze daarom op zeven willekeurige plekken nage maakt.' De dijk is in die tijd nog een lage wierdijk met een strand. Op de maquette zijn binnendijks diverse bleekveldjes aangebracht, waarop vroeger de was werd gedroogd. Sommige bleekveldjes hebben later ook nog als moestuin gediend. Op het water zijn diverse soorten flui ten en pinassen te zien waarmee vroeger handelsreizen naar landen rond de Oostzee, de Noordzee en de Middellandse Zee werden onderno men. De fluiten zijn onderverdeeld in noordvaarders, oostvaarders en straatvaarders (de laatste soort ging naar de Middellandse Zee). Ook is er één walvisvaarder in de collectie op genomen. De pinassen werden onder meer door de West Indische Com pagnie voor tochten naar Zuid-Ame- rika gebruikt. Daarnaast zijn ook twee soorten visserschepen (een hoeker en een ventjager) te zien en twee soorten plezierjachten (een bezaanjacht en een spiljacht). Tome sen: 'In die tijd had je al eenzelfde soort pleziervaart als tegenwoordig. Nederlanders zijn daar de uitvinders van geweest. Het was in die tijd ge bruikelijk dat hele families met een sloep voor hun plezier uit varen gin gen.' Zeven Provinciën Onverwacht pronkstuk van het derde deel is een replica van de Zeven Pro vinciën van Michiel de Ruyter. Dat scheepstype was eigenlijk niet ge pland, maar tijdens het bouwen van de maquette kreeg Artitec de op dracht om voor de Bataviawerf in Lelystad bouwtekeningen voor de Zeven Provinciën te maken. Tome sen: 'Toen hebben we hem in het klein ook meteen maar voor de ma quette gebouwd Drijvende steigers haven op z'n plek Be veerhavens van Texel en Den Helder zijn zo goed als klaar om de km* nieuwe en bredere Dokter Wage- i'sjn toakerte kunnen ontvangen. Delen van de drijvende steigers die het scHip bij het afmeren naar de brug ■jenden zijn geplaatst, terwijl an- ere delen binnenkort naar hun Ptok worden gesleept. atoordat de Wagemaker vier meter «eder is dan de bestaande schepen. noest ook het geleidewerk worden |^*eed. De nieuwe drijvende s!a9wdelen werden elders gebouwd w daarna naar Den Helder getrans igeerd orTï bij de firma Schouten te "Wden gestraald en geschilderd, "^vandaan werden twee delen de Texelse haven gesleept, waar °P hun plek zijn gebracht. De e'de sectie volgt aan het eind van ju!Weel< of vol9encle week. In Den er moeten no9 er,kele grote pa- "Worden geslagen, die de steigers 1 JJun piek moeten houden. De ko- ende weken worden benut om de ond °P de i te zetten. Daarbij zul- °ok aanpassingen aan de onderhoudskade worden verricht. Later dit jaar, in de periode van be gin september tot begin december, wordt het zogeheten lange fuikeiland (aan de NlOZ-kant) op z'n plek ge bracht. Vrachtwagen blokkeert boot Een defect aan een vrachtwagen zorgde er vrijdagmorgen voor dat het benedendek van veerboot Schulpen- gat geruime tijd werd geblokkeerd. Het betrof een gecompliceerde sto ring. waardoor onder meer de rem men blokkeerden en de combinatie tegen 7.00 uur met in staat was de veerboot af te rijden. Toen het de chauffeur en technici van Teso met lukte het defect te verhelpen, werd Van Sambeek Truckserv.ee uit Oude schild ingeschakeld. Na het nodige sleutelwerk kon de vrachtauto de boot om 9.45 uur verlaten. In de tus sentijd had de Schulpengat wel heen en weer gevaren, maar kon uitslui tend het bovendek worden gebruikt. De kennis over maritieme vaartui gen uit de zeventiende eeuw die Artitec tijdens het bouwen van de maquette over de Vereenigde Oos- tindische Compagnie heeft verza meld, zou een plek moet krijgen in het Maritiem en Jutters Museum. Dat voorstel doet Herbert Tome sen, één van de bouwers van de maquette. Volgens hem is het belangnjk dat de maquette, het toekomstige maquet tegebouw en de kennis in de toe komst één geheel vormen. Het Maritiem en Jutters Museum zou vol gens Tomesen op die manier tot een soort kennis- en studiecentrum over de maritieme scheepshistorie en de VOC kunnen uitgroeien. 'De waarde zit hem vooral in de kennis die we de afgelopen vier jaar over de vaartuigen hebben vergaard. Over de VOC is al heel veel bekend, maar wij hebben veel nieuwe kennis over de vaartui gen verzameld' In de visie van Tomesen zouden be zoekers zich in zo'n kenniscentrum op diverse manieren in de maritieme geschiedenis en de in 1602 opge richte VOC moeten kunnen verdie pen. Je kunt je er richten op mensen die alles even snel willen zien, maar je kunt je ook richten op mensen die zich echt in de geschiedenis willen verdiepen. Informatie hoeft met voor iedereen meteen in hapklare brokken te worden opgediend. Er zijn ook mensen die iets willen ontdekken door zich eerst ergens in te verdie pen. Tomesen trekt een parallel met het Vikingschipmuseum in het Deense Roskilde waar veel aandacht aan de tijd van de Noormannen wordt be steed. 'Dat gebeurt op een hoog waardig niveau. Zoiets kunnen wij nu ook in potentie op Texel doen. Als je het goed aanpakt, kun je tot een cen trum komen waarvoor je wereldwijde aandacht kunt knjgen. Je kunt met zo'n centrum veel meer bezoekers trekken dan de toeristen die nu naar het museum komen. Maar het is eerst de vraag waar je je ambitie legt.' Vol gens Tomesen ligt de mogelijkheid open om het toekomstige maquette gebouw qua vorm en inrichting ook goed op de maquette aan te laten sluiten. Directeur Esther Banki van het Maritiem en Jutters Museum reageert terughoudend op de gedachte om het museum tot een kennis- en stu diecentrum te laten uitgroeien. 'Je kunt de vergaarde kennis beter in boekvorm presenteren met heel mooie foto's erbij en zo'n boek via de boekhandels of onze winkel verko pen.' Volgens Banki moet er rekening mee worden gehouden dat de ma quette onderdeel is van wat het mu seum verder al in de collectie heeft. Ze waarschuwt ervoor bezoekers ook met met informatie te over stelpen. Het museum en Artitec moe ten nog met elkaar overleggen over de vraag hoe ze verder met alle nieuw vergaarde maritieme kennis willen omgaan. De sterrenhemel Aan het eind van april en in de eerste dagen van mei was een gigantisch grote zonnevlek op de zon te zien. Hij was vijf keer zo groot als de aarde en zelfs met het blote oog waarneem baar. Kijk echter nooit met het blote oog naar de zon, dat kan verblinding en onherstelbare oogbeschadiging tot gevolg hebben. Maar door een goed zwart glaasje, heel donker foto negatief of door een speciaal voor dat doel te verkrijgen folie lukt het wel en zo konden we een week geleden de vlek waarnemen. Doordat de zon in 28 dagen eenmaal om zijn as draait, is de vlek nu naar de zijkant van de zon gedraaid en dus onzichtbaar. Echter verscheen zojuist (zondag) een nieuwe vlek aan de andere kant. Hij zal komende dagen beter zicht baar worden, maar we weten nog niet hoe groot hij zal worden. Aan de avondhemel, na het onder gaan van de zon. dus om een uur of elf of twaalf, zien we in het zuid zuidoosten een heldere 'ster' staan. Het is geen ster: het is de planeet Jupiter, de grootste van de planeten die om de zon lopen, tien maal zo groot als de aarde. In de loop van mei zullen we Jupiter langzaam, dag na dag, westwaarts zien trekken, wel te verstaan: ten opzichte van de omrin gende sterren. Op 19 mei zal de maan, die dan tussen half en vol is, vlak langs Jupiter trekken. Wie dan naar de maan kijkt, zal zich afvragen wat die 'ster' wel mag zijn die daar naast de maan staat. Een UFO mis schien? Nee, het is Jupiter. Een andere heldere 'ster' aan de avondhemel is Satumus. Ook een planeet, en na Jupiter de grootste van ons zonnestelsel, bijna tienmaal zo groot als de aarde. Bij zonsonder gang staat Satumus precies in het zuiden, maar in de schemering is hij nog niet te zien. We moeten wachten tot het echt donker is. Om een uur of elf 's avonds staat hij duidelijk aan de westelijke hemel. Een licht-oranje gekleurde 'ster'. Dicht in de buurt ervan staan twee ongeveer even hel dere sterren: de tweelingen Castor en Pollux. Verenigde Staten, waar hij sinds enige tijd woont. Op de expositie is tevens nieuw werk te zien van Jikke van de Waal-Bijma. Haar keramische beelden zijn opge bouwd uit platen klei. Het glazuur is daarbij van ondergeschikt belang. Dit wordt slechts gebruikt om hier en daar de structuur duidelijk naar voren te laten komen. De aard van het ma teriaal, de ondergrond, moet daarbij zichtbaar blijven. In haar werk is al tijd de mens aanwezig, vooral de vrouw. Het werken met klei is voor haar een proces van weglaten, ver vormen, abstraheren en toevoegen totdat er een beeld van herkenning ontstaat. De expositie in De Waal is tot en met 2 juli te zien. De galerie is open op woensdag tot en met zater dag van 11.00 tot 17.00 uur. Overtreding milieuregels Met een dwangsombeschikking treden b en w op tegen een agra risch bedrijf dat zich niet heeft ge houden aan diverse milieu voorschriften. Als dat op 1 juni niet alsnog is gebeurd moet de betrok ken ondernemer wekelijks €1.000,- betalen, wat kan oplopen tot maxi maal €20.000,-. Ambtenaren constateerden 2 novem ber vorig jaar dat met was voldaan aan voorschriften die waren opgeno men in de milieuvergunning die op 11 mei was verstrekt. Er was onder an dere iets mis met de olieopslag, de wijze waarop de opslag van bestrijdingsmiddelen was aangege ven en er waren geen brandblus- apparaten aanwezig. Kleuretsen in Galerie Langewaal Opnieuw is er bij Galene Langewaal een tentoonstelling aan het werk van schilder en etser Kees de Waal ge wijd. Ondanks zijn hoge leeftijd, 82 inmiddels, blijft De Waal enthousiast nieuw werk produceren. Of mis schien is het ook wel omgekeerd: door hard te werken blijft zijn geest jong. Wie zijn werk ziet, denkt daar bij ook vaak aan een jongere kunste naar. Zijn etsen en tekeningen zijn beeldende verhalen, sprookjesach tige voorstellingen in warme kleuren op handgeschepte vellen. Zijn tek sten, veelal citaten uit de literatuur, spelen daarbij een belangrijke rol. Behalve in Nederland exposeerde De Waal in Engeland. Duitsland en de "S" exelse Boys is van creatieven. Doel van het project is gezamenlijk experimenteel werk te maken en grenzen te verkennen of te over schrijden. Hei project vindt plaats op internet, maar begint langzamerhand ook andere ver schijningsvormen te krijgen. Zo wordt er momen teel druk gewerkt aan een eigen magazine genaamd 'Meanwhile' met de ambitie dat deze wereldwijd gedistribueerd gaat worden.Tevens is er binnenkort een eerste TV-uitzending binnen Nachtpodium, het nieuwe open podium pro gramma van de VPRO. In deze eerste uitzending wordt er door de leden gewerkt aan bijdragen vanuit het thema '(public) signs'. Oe uitzending vindt zondag 3 oktober rond middernacht op de plaats. Binnen Texelse Boys is ruimte voor alle mogelijke vormen van creativiteit Mocht er Interesse zijn bij lezers om in v haken kan meer informatie gevonden worde op www.texelseboys.nl In D-zone, het magazine voor Grafi- Boys', sche Industrie en Internettechmek werd aandacht besteed aan het inter nationaal creatieve netwerk 'Texelse Satumus is een wonderlijke planeet, door de ringen die hem omgeven. Vanaf de aarde zien we die nngen niet altijd even goed, maar in deze jaren staat Saturnus enigszins gekanteld in de richting van de aarde. We kijken dan min of meer op de ringen, die 'open' staan, naar ons gericht. Over enkele jaren kijken we tegen de zij kant van de ringen aan, waardoor ze dan vnjwel onzichtbaar zijn. Al door een kleine kijker, met een vergroting van ongeveer 20 tot 30 maal. zijn de nngen waarneembaar: een fantastisch gezicht. Wie echter de ringen van Saturnus, of Jupiter en zijn manen beter en mooier wil zien wordt aangeraden eens op bezoek te gaan bij de sterrenwacht, bij EcoMare. Kijkavonden zijn op donderdagavonden, deze maand op 12 en 26 mei vanaf 22.00 uur. Ga echter met onvoorbereid, want het kan bewolkt zijn en dan is er niets te zien. Bel dus eerst op. Nadere inlich tingen zijn te verkrijgen op telefoon nummer (06) 45552708. Kees de Jager Luilak Den Burg Op de Groeneplaats in De Burg wordt zaterdagochtend vanaf vier uur een voetbaltoernooitje gehouden. Om half vijf vertrekken lawaaioptochten bij De Fontein en bij de tennisbanen aan de Emmalaan. Beide groepen maken een rondgang door Den Burg. Iedere deelnemer moet zelf voor blik jes, toeters en andere spullen zorgen om herrie mee te maken. De lawaai- tochten zijn bedoeld voor kinderen tot elf jaar, het voetbaltoernooi voor de jeugd van elf tot en met zestien jaar. Op de Groeneplaats wordt ook muziek gemaakt en zijn diverse an dere activiteiten, zoals een spring kussen. Alle aanwezigen krijgen bo vendien een luilakbol met thee of chocolademelk. Deelnemers voor het voetbaltoernooi kunnen zich in teams van vier opgeven bij sportservice texel@texel.com. Bi) de opgave die nen vermeld te worden de naam van het team, de namen en leeftijden van de spelers en een telefoonnummer. Omdat het smeren met zeep de laat ste jaren uit de hand is gelopen om dat ook met boter, eieren en andere middelen werd gesmeerd, roept de gemeente op het vieren van luilak te beperken tot het maken van lawaai. De politie zal streng optreden tegen smeren en vernielingen. En nu, nu het even tegen zit denkt hij aan wat hij heeft geleerd door de jaren heen doe het en voor het geld en voor de show maar doe alles wat je doet met hart en ziel André 20 oktober 1965 Den Burg 8 mei 2005 Alkmaar Colanda Ruisch Piet en leke Roeper Damëlle en Erik Dirk en Mien Ruisch Alex en Esther Van de Veldelaan 256 1816 PK Alkmaar De crematieplechtigheid zal plaatsvinden op vrijdag 13 mei om 13.15 uur in crematorium „Schager- kogge", Haringhuizerweg 3, Schagen. Na afloop is er gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer aldaar. In plaats van bloemen graag een donatie aan het K.W.F. fonds, waarvooreen collectebus aanwezig zal zijn. Intens verdrietig moeten wij, na een ongelijke strijd, veel te vroeg afscheid nemen van mijn lieve kleinzoon en onze lieve neef Oma Roeper Ooms, tantes, neven en nichten Wij zijn blij je te hebben gekend. André Maar verdrietig nu je er niet meer bent. Oom Hein en tante Grietje Marianne en Enk Kennck en Ilse Oom Roel en tante Auktje Simone Christian „ik geef niet op" (Troep) Helaas hebben we veel te vroeg afscheid moe ten nemen van onze vriend André Roeper (Troep) Wij wensen Colanda en de familie veel sterkte bij het verwerken van dit grote verlies. Arjen Lonneke Ronald Femke Eduard Martin Linda Jan Jane Jasper Patricia Steven Demse Leendert Connie Vincent Cynthia Erik Jacob Andrea Troep „Leef om te leven" Waarom zo kort... Het ging toch ergens over waarde vriend, het ga je goed. Arrie, Edu, Jan, Nelis, Capone, Lenis Kobus, Sjaak, Schunk, Jesper, Vinnie Troep See you when we are nch.. JNGB-Fonds en geen kaart, geen plan, geen gids die ons, vertelt waarheen (Tróckener Kecks) Dag Troep. Edu* Arrie Nog zoveel dromen. Het is zo onwerkelijk. Wij wensen Daan en Erik, Colanda en de familie Roeper veel sterkte toe met het overlijden van André Roeper Gretha en Martin Kim, Jeanet en Anneke Saar en Mare Esther en Jeroen Fré en Sander Toch nog onverwachts is hij overleden. André Roeper Deze strijd kon je met winnen. Rust zacht. Wij wensen Colanda, Piet. leke. Damëlle en Erik sterkte toe. Joop en Ina Aad en Josien Niek en Diny Met diep leedwezen hebben wij kennisgenomen van het overlijden van André Roeper zoon van onze oud-gemeentebode Piet Roeper. Wij wensen Piet. leke en de rest van de familie veel sterkte met het verwerken van dit verlies. Raad. college en medewerkers van de gemeente Texel Na een kortstondig ziekbed is overleden ons enthousiast lid Jan Brans We zullen zijn humor missen. Bridgeclub Alert - Oosterend Bridgeclub Groot-Slem - Den Burg

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 3