Akkoord over herzien bouwplan De Potvis hl Aanleg riolering start in september .TEXELSE J couRANT- Bewoners 't Horntje en SWT tevreden Erik Meyer spreekt m M m Waterkaravaan trekt veel bezoekers 'U heeft zo ut rijk water' BBOBfl over grondwet EU DINSDAG 10 MEI 2005 i herziene versie van het plan voor Do Potvis. Europarlementariër Erik Meyer (SP) spreekt donderdag in De Witte Burcht over de Europese Grondwet. Dit gebeurt tijdens een door de SP georganiseerde avond, waarbij ook plaatselijke vertegenwoordigers van PvdA, GroenLinks en D66 aanwezig zullen zijn. De avond begint om 19.30 uur. Vanaf 20.30 uur wordt met de sprekers gediscussieerd over de Eu ropese Grondwet en het referendum. De avond wordt geleid door Ake de Vries, bestuurslid van de SP en lid van Provinciale Staten van Noord- Holland. Tweede paracentrum In het verhaal over de tweede para centrum dat woensdag in deze krant stond, zijn een paar storende fouten geslopen. Bij een overleg dat betrok kenen dinsdag 4 mei met elkaar had den. waren geen vertegenwoordigers van de zweefvliegclub en het Luchtvaartmuseum aanwezig. De uit spraken dat de Dornier van Skydive Texel meer herrie maakt dan de vlieg tuigen van het Paracentrum worden evenmin onderbouwd. Volgens luchthavenmeester Ed de Bruijn moeten alle vliegtuigen aan geluids certificeringen voldoen en doen ze dat ook. Met de veiligheid is volgens het vliegveld niets mis. DEK op radio In het kader van de ledenwerving was fanfarekorps DEK zaterdag te gast in het radioprogramma Pietelepote van Radio Texel. Een groep van tien mu zikanten was in de studio aanwezig om tekst en uitleg te geven en natuur lijk een deuntje te spelen. De uitzen ding wordt woensdag tussen 17.00 en 18.00 herhaald. Woningstichting koopt garage De Stichting Wonen Texel (SWT) heeft Garage Reij gekocht. Niet om er woningen te bouwen, maar om een bestaand bedrijf waarvan de grond in aanmerking komt voor woningbouw een alternatief te bie den. Welk bedrijf dat wordt, is nog niet bekend. 'Een strategische aankoop', vertelt directeur Jan van Andel van de SWT. 'Al geruime tijd bouwen we woningen op voormalige bedrijfslocaties. Bij voorbeeld op de plek van 't Gouwe Boltje in Oosterend en de voormalige graansilo in De Waal. Momenteel zijn er meerdere bedrijfslocaties die in aanmerking komen voor woning bouw. Als we met zo'n bedrijf in on derhandeling gaan, is het gunstig om een concreet alternatief te bieden. Het zou Agrifirm kunnen zijn, maar ook een andere onderneming.' Mo menteel biedt het voormalige garage bedrijf aan de Bernhardlaan onder dak aan de brandweer. 'Die hoeft niet weg, maar kan er tot de voorgeno men verhuizing naar de nieuwe locatie gewoon blijven zitten. Dat komt mooi uit, want daardoor brengt het pand huur op. Het geeft ons de tijd om plannen te ontwikkelen, want dat gaat ook niet van vandaag op morgen.' Het is voor het eerst dat de WST op Texel een bedrijf koopt waar van het niet de bedoeling is dat op die plek woningen worden gebouwd. Maar elders in het land gebeurt dit wel vaker. wordt opgeheven, delen blijven als wandelpad bestaan. Hoewel auto verkeer welkom blijft in het bos, staat er in de brochure niets over wegen- onderhoud. Vermeer: 'De genoemde voorstellen zijn nu nog ideeën. Als we er op de presentatieavond steun voor krijgen gaan we aan de uitvoering van de plannen werken.' De presentatie van het verbeterplan wordt gehouden in EcoMare en be gint om 20.15 uur. De zaal is toegan kelijk vanaf 19.45 uur. Jan Bakker uit De Waal was toch benieuwd. Hij drinkt al tien jaar wa ter uit een bron in zijn eigen tuin, maar hoe dat water is samenge steld was voor hem tot nu altijd een vraag. Aan boord van de Rein- water, die dit weekend in de haven van Oudeschild lag voor de druk bezochte Waterkaravaan, liet hij zaterdag de kwaliteit van zijn wa ter testen. Veel andere Texelaars deden hetzelfde. doet al jaren de was met het water uit de regenput en dat gaat prima. Het water wordt eveneens gebruikt voor het wassen van de auto. 'Het scheelt misschien ook dat we een houten dakgoot hebben.' Dros vraagt zich meer af hoe het komt dat de put al tijd vol water staat. 'Zelfs tijdens de droge zomers stond er toch water in. We hebben pas één keer meege maakt dat hij echt droog stond. Soms zit er wel een wit vliesje op, maar sen aan mee en dat was ook boven verwachting.' De Waterkaravaan besteedde op di verse manieren aandacht aan duur zaam omgaan met water en de rol van water in de omgeving. Het natio naal park speelde ermee in op het project Waternjk Texel dat zij dit jaar heeft. Kasper van Zuilekom en Arie Lap van hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier maakten met een paar flessen grondwater en een zoutmeter voor de bezoekers inzich telijk waarom op Texel wordt gewerkt aan het langer vasthouden van zoet touwtje, een wasknijper onderaan de dijk Oudeschild was Voorzichtig schept Kristiaan Uil uit een potje een chemische stof in een buisje met het water van Bakker. Het buisje wordt vervolgens tegen een draaischijf gehouden en is het even wachten welke kleur het water aan neemt. Hoe blauwer, des te meer fos faten en nitraten erin zitten. 'U heeft zoutrijk water', zegt Uil als een blauwe kleur zichtbaar wordt. Het nitraat- en fosfaatgehalte van het water uit de zeven meter diepe bron is hoog. Kwalificaties over de drinkbaarheid wil Uil er met aan ver binden. Het zijn slechts globale proef jes die hij uitvoert en ze zeggen alleen iets over de nutriciënten en de zuurte- graad van het water. Bakker wordt door de uitslag niet bepaald uit het lood geslagen. 'Ik drink dit water al meer dan tien jaar en ik ben er nog steeds. Ik krijg soms ook opmerkin gen dat de koffie bij mij lekkerder smaakt.' Ilse Dros uit Oudeschild is tevreden over de resultaten van het water uit de regenput in haar tuin. Er zitten weinig nitraten en fosfaten in en met de PH-waarde is het ook goed ge steld. Voor Dros lijkt het een bevesti ging van wat ze eigenlijk al wist. Ze daaronder is het altijd kraakhelder.' Uil oppert de mogelijkheid dat het witte vliesje waarschijnlijk door bac teriën wordt gevormd. Voor Jan Bak ker uit Den Hoorn pakken de test resultaten van water uit een bermsloot en een binnensloot even eens goed uit. PH-neutraal en weinig fosfaat en stikstof. 'Daar heeft de re gen waarschijnlijk een bijdrage aan geleverd.' Maximaal Het testen van het water was slechts eén van de diverse activiteiten tijdens de Waterkaravaan op de kade van de zuiderhaven. Het analyseren was wel zeer in trek. Liefst vijftig potjes water werden onder de loep genomen, vol gens de Stichting Reinwater het maximaal haalbare van de dag. Het evenement, waarvoor meer dan twin tig kramen op de kade stonden, trok volgens coördinator Enit Scholtens van het nationaal park tussen de 3000 en de 4000 bezoekers. Zij lie ten zich niet weerhouden door de regen die in de ochtend was geval len. De fietstocht van de haven naar het Hogeberggebied had evenmin veel te lijden. 'Daar deden 250 men- Na de bouwvakvakantie wordt be gonnen met de aanleg van het persriool in het buitengebied, een van de grootste projecten die ooit op Texel tot uitvoering zijn ge bracht. Het werk is gegund aan Ooms Construction BV uit Schoorldam die met €2.727.000,- (exclusief BTW) als laagste in schreef bij de op 27 april gehouden openbare aanbesteding. Aan de aanbesteding werd door ze ven bednjven meegedaan. De hoog ste mschnjver (Schot Infra BV uit Alkmaar) offreerde €3.450.000,- ex- VERVOLG VAN PAGINA 1 Misdaadcijfers gelijking van 2004 met 2003 leert dat er twee keer minder aangifte van aan randing is gedaan (6 in plaats van 8 keer) en één keer minder van ver krachting (2 in plaats van 3). Een jaar geleden stond Texel nog samen met Leusden op een gedeelde eerste plaats van gemeenten waar het aan tal zedenmisdnjven relatief gezien het sterkst waren gestegen. Op de rang lijst van gemeenten met relatief veel aanrandingen per inwoneraantal staat Texel met de jongste cijfers toch nog altijd op een achtste plaats. Er werden in 2004 geen aangiften van incest en openbare schenmspleging gedaan. Wel was er net als in 2003 bij de politie twee keer melding van on- tucht. Joyriding Op het gebied van joyriding neemt Texel de tweede plaats in op de rang lijst van gemeenten waar het joy riding relatief gezien het meest voor kwam. Het aantal gevallen van ongeoorloofd rondrijden in ander mans voertuig steeg van 1 naar 4. Het aantal aangiften van mishandeling en bedreiging daalden elk met één mel ding naar respectievelijk 41 en 21 stuks. Van straatroof was in 2004 geen sprake, terwijl dat in 2003 nog drie keer werd gemeld. Het aantal meldingen van zakkenrollerij daalde naar 9, terwijl daar eerder ook veel meer sprake van was. Op het gebied van drugs deed zich een verschuiving van soft- naar harddrugs voor. In 2004 was vijf keer sprake van handel in harddrugs (3 keer Den Burg, 1 keer De Koog en 1 keer Den Hoorn), ter wijl daar in 2003 geen meldingen van waren. Volgens de cijfers sloeg de politie in 2004 geen slagen bij handel in softdrugs (was drie keer in 2003). De Waal komt opnieuw als Texelse meest rustige dorp naar voren. Daar werd volgens de cijfers helemaal ner gens aangifte van gedaan KIJK OP DE KUST Dm clusief BTW. De gemeente vroeg de bedrijven ook om een pnjs waarbij het onderhoud en het beheer van het riool gedurende tien jaar is inbegrepen. Ook daarbij kwam Ooms als voorde ligste uit de bus: €3.050.000,-. De cij fers bekijkende is de gemeente ech ter tot de conclusie gekomen dat beheer en onderhoud van het nieuwe rioolstelsel beter in eigen hand kan worden gehouden, wat betekent dat Gemeentewerken er zorg voor draagt. Het gemeentebestuur is tevreden over de uitslag van de aanbesteding. Het bedrag dat nu aan de riolenng wordt uitgegeven is lager dan de ei gen begroting, maar het verschil wordt niet bekend gemaakt. Het rioleringproject komt later van de grond dan eerst de bedoeling was omdat te elfder ure werd besloten de werkzaamheden te combineren met het leggen van leidingen door het hoogheemraadschap in verband met het opheffen van de kleine riool zuiveringsinstallaties op Texel. Dat heeft voordeel opgeleverd, maar min der dan was gehoopt. Er was één Texelse inschrijver geïn teresseerd in het rioleringsproject: een combinatie van Tatenhove en De Vries en Van de Wiel. Die zat echter aanmerkelijk boven de laagste mschnjver. Ovengens heeft ook Ooms wortels op Texel sinds deze aannemer het sterk bij Texel betrok ken bedrijf Daalder overnam. Dat le vert een gunstig economisch effect voor het eiland op. De aanleg van het gehele stelsel neemt drie jaar in beslag. Begonnen wordt in de meest kwetsbare gebie den aan de westkant van het eiland. Dat de aanleg niet onmiddellijk van start gaat heeft te maken met de no dige voorbereidende activiteiten en met het feit dat de gemeenteraad nog de verordening moet vaststellen voor het regelen van de baatbelasting die aan de aangeslotenen in rekening wordt gebracht en waarmee het pro ject voor een deel wordt gefinancierd. water. Naarmate het water oostelijker van het eiland komt, slaat de zout meter steeds harder uit. Lap stal in de loop van de middag de show door onder begeleiding van accordeonist Jan Bakker in de stand liederen te zingen. Agrarische natuurvereniging De Lieuw presenteerde voor het eerst haar nieuwe stand. Op panelen werd tekst en uitleg over projecten van de vereniging gegeven. 'Normaal staat deze stand in de bezoekboerdenj van Carlo Veeger. maar met twee man hebben we hem in een half uur er gens anders staan', vertelde veld- medewerker Marcel Drenth van De Lieuw. De Waterkaravaan had even eens een Texelse inslag, doordat in diverse kramen producenten van Texelse producten aanwezig waren. Teveel nitraat in Texelse waterput Texelaars die hun eigen grondwa ter in plaats van leidingwater drin ken, lopen het risico veel nitraten binnen te krijgen. Uit analyses van Texels water tijdens de Water- karavaan bleek dat water uit put ten vaak hoge concentraties nitraat bevatten. Het nationaal park. dat de Water karavaan had georganiseerd, waar schuwt Texelaars die water uit hun eigen waterputen drinken voorzichtig te zijn. 'Het drinken van een hoog gehalte aan nitraat is niet goed voor de gezondheid. Nitraat kan worden omgezet in mtriet en dat is giftig, met name voor kleine kinderen.' Nitraat zelf is nauwelijks schadelijk voor mensen. Volgens de website van het nationaal Voedingscentrum komt die stof van nature in drinkwater en groenten voor. Uit de analyse van vijftig potjes Texels water bleek dat water uit waterputten gemiddeld 50 mg nitraat per liter be vatten. De norm voor grondwater is 12 mg per liter. De grens in het Texels dnnkwater ligt nog lager, op 0,25 mg per liter. Uit de tests bleek dat opper vlaktewater zowel veel nitraten als fosfaten bevatten, maar die uitslag was niet echt opzienbarend. Het na tionaal park wijst erop dat door be mesting van de landbouwgronden nitraten en fosfaten in sloten terecht komt. Het nationaal park merkt op dat de testen geen wetenschappe lijke waarden hebben, omdat de bemonstering en bemeting niet door professionals is uitgevoerd. 'Over in dividuele monsters kan dus niet zon der meer iets worden gezegd, maar de trend die gevonden is, is wel een aanwijzing voor de kwaliteit van het oppervlaktewater en grondwater op Texel.' Stevin repareert asfalt op Texel Koninklijke Wegenbouw Stevin BV uit Heerhugowaard heeft opdracht ge kregen om reparatie- en onderhouds werk uit te voeren op diverse Texelse wegvakken. Het bedrijf schreef bij de op 26 april gehouden openbare aan besteding in voor €372.000, - en was daarmee de laagste. Door totaal vijf aannemers werd aan de aan besteding meegedaan. De duurste (J. Heijmans BV uit Assendelft) offreerde €515.000,- leactiegroep die het leeuwendeel en de bewoners van 't Horntje rtegenwoordigt en de Stichting onen Texel (SWT) hebben een ak- tord bereikt over een herzien uwplan voor De Potvis. Vrijdag idertekenden beide partijen op [kantoor van de SWT een sym- fcche overeenkomst. Daarmee actievoerders af van ïuwe stappen tegen de campus, [bedoeld is voor de huisvesting tijdelijk personeel van het OZ en Alterra. [takkoord heeft lang op zich laten ichten, want de bewoners van 't knfje waren lange tijd fel gekant |en de plannen. Ze hadden niet sen bezwaar tegen de hoogte en omvang van het complex, maar Iten bovendien openlijk vraagte- osbyde noodzaak. De actiegroep ad beslag weten te leggen op cijfers i?de bezettingsgraad van de afge varen, die uitwezen dat De Pot- 'Zelden of nooit volledig bezet was. 'bewoners van 't Horntje beschul- lóendeSWT ervan op slinkse wijze Nat koste van de leefbaarheid in ouurt extra woonruimte te willen uwen voor 'gewone' woning- ekenden.- Directeur Jan van Andel n de SWT erkende de juistheid van cijfers, maar de lage bezetting 'volgens hem vooral te maken met de slechte staat waarin de hui dige appartementen verkeren. Zijn verwachting was dat er meer dan voldoende belangstelling voor het nieuwe complex zou zijn. Deze ver wachting werd gedeeld door het ge meentebestuur, want het plan van de SWT en het NIOZ kreeg alle steun van wethouder Nel Eelman. Het aangepaste plan kwam tot stand na bemiddeling vari de dorps commissie van Den Hoorn, die beide partijen weer om tafel kreeg. Omdat bewoners van 't Horntje hadden ge dreigd 'desnoods tot de Raad van State' door te vechten tegen de nieuwbouw, was er ook de SWT veel aan gelegen tot een akkoord te ko men. Belangrijkste verandering is dat de drie- en viergezinswoningen, die uit twee woonlagen bestaan en aan vankelijk aan de achterkant, richting Pontweg, waren gepland, nu aan de kant van het buurtschap komen, ter wijl de uit drie lagen bestaande twee kamereenheden aan de achterzijde zijn gesitueerd. 'Daar zijn we heel blij mee, want zo sluit De Potvis beter aan op de buurt. Bovendien grenzen onze huizen straks aan woningen met gezinnen in plaats van aan studentenwoningen. We hebben na tuurlijk mets tegen studenten, maar ze hebben nu eenmaal een heel an der levensritme dan de meeste be woners van 't Horntje', zei Henk Dek ker, lid van de actiegroep. Nieuw is ook dat er negentien in plaats van elf eengezinswoningen komen. In totaal gaat het om 87 eenheden. Het minst enthousiast over het com promis was nog architect Jan Visser van Architektenburo Texel. Het aan gepaste plan heeft hem 'bloed, zweet en tranen' gekost, terwijl de kwaliteit er volgens hem onder geleden heeft. 'Het was flink passen en meten. Daardoor zien de eenpersoons eenheden er straks bijvoorbeeld wat geslotener uit. Ook de tuinen zijn weggevallen. Die worden nu open baar groen.' Met enige spanning wordt uitgekeken naar het oordeel van de Welstands commissie. Visser wijst erop dat in de Welstandsnota is vastgelegd dat de overgang van polderland naar be bouwing zo vloeiend mogelijk moet verlopen. 'In het oude plan was dat wel het geval, maar in het nieuwe komt de lage bebouwing aan de kant van het buurtschap en de hogere richting polder.' Gaat de Welstands commissie wel akkoord, dan staat niets een snelle realisenng van het complex in de weg. Ais ailes meezit, dan worden de bestaande apparte menten in september gesloopt, waarna in oktober de bouw werkzaamheden kunnen beginnen. Turfveld beperkt het aantal ver sbewegingen en geeft minder rust. IK realiseer me dat mensen wend zijn aan de kiosk op die plek "oat het reacties kan geven. Maar ""Np en verwacht dat we op een Gesteun kunnen rekenen voor dit Pandere voorstellen.' P&sfl de investeringen die de fami- ftoogenbosch in de boskiosk heeft gedaan (onder meer aansluiting op het riool, waterleiding en elektra), is de verwachting dat met verplaatsing een flinke kostenpost is gemoeid. Speelweide In het verbeterplan worden ook voor zieningen geconcentreerd op het Vierkante Stuk, langs de Ploeg- elanderweg. De speelweide wordt eind 2005 opgehoogd met zand en het parkeerterrein wordt verbeterd, zodat het ook bij slechte weersom standigheden bruikbaar is en er min der langs de Ploegelanderweg hoeft te worden geparkeerd. De speel weide wordt in westelijke richting uit gebreid tot aan de omliggende perceelssloot. De kinderspeel- werktuigen van het Lange Stuk aan de Rozendijk en de barbecues van de barbecueplaats aan de Randweg worden verplaatst naar het Vierkante Stuk. De toiletten hier worden rolstoeltoegankelijk, die op het Lange Stuk en op het barbecueveldje blijven in gebruik tot de plannen voor toilet ten aan het Vierkante Stuk en bij de Fonteinsnol zijn gerealiseerd. Op het veld langs de Randweg blijft een pickmckmogelijkheid. Als de bos kiosk wordt verplaatst, wordt het parkeerterrein bij 't Turfveld verkleind. Het tracé van de voormalige trimbaan ut si w 'tx* 'I »w., Jn 'le' Turfveld wordt mogelijk verplaatst I 'ingelegd. de omgeving van de Fonteinsnol, waar ook parkeer- en andere voorzieningen

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5