Zestigste bevrijdingsdag op Texel groots gevierc Proeverij Groeneplaats succes TEXELSE g C0URANTl mensen te zien' Regen vertraagt Robbie wiiiiams' Lancaster eert Bram van Dijk Lancaster alsnog boven 'Fantastisch om DINSDAG 10 MEI 2005 uitmaakte De bevrijding zestig jaar geleden werd woensdag uitgebreid gevierd. Op de Groeneplaats in Den Burg was een groot Bevrijdings festival met diverse optre dens, een proeverij en Amerikaanse, Canadese en Duitse veteranen ontstaken gezamenlijk het bevrij dingsvuur. De drie namen ook de eerste exemplaren van het boek Hun leven voor ons leven in ont vangst, Bram van Dijk werd koninklijk onderscheiden en een Lancaster maakte zijn opwachting boven het eiland. Een overzicht. De De plek vinden waar ze moesten lan den, was voor de tien parachutisten die woensdagochtend met zogehe ten ronde bollen uit een Cessna sprongen geen probleem. Tussen de twee- en drieduizend mensen had den zich opgesteld langs Akenbuurt, de Pontweg, de Oude Kogerweg en de Kogerweg om de para's met soortgelijke parachutes als die in de Tweede Wereldoorlog door de geal lieerden werden gebruikt te zien lan den. 'Het was fantastisch om vanuit de lucht al die mensen rond het veld te zien staan', vertelt parachutist en oud-commando Bert Metselaar als hij weer op de grond staat. Samen met negen andere voornamelijk oud militairen uit diverse larïden sprong hij, gekleed in originele uniformen op een hoogte van zeshonderd meter uit het vliegtuig. In tegenstelling tot de ronde bollen die in de Tweede We reldoorlog werden gebruikt, hadden de valschermen van de tien para's stuurgaten. 'Maar het sturen was ei genlijk niet meer dan een beetje voor uit of achteruit bewegen', aldus Met selaar. 'Het was verder gewoon uit het vliegtuig springen en genieten.' Het lukte de tien om niet tussen de aardappels op de afgesproken springrange te landen. Mede-organi sator Willem ('de Sjeik') Bakker had ze daar dringend om verzocht. 'Ze hadden veertig hectare om te landen, maar het aardappelveld van twee hectare moesten ze ontzien.' Tegen het eind van de middag ging er een telefoontje van Co Vermuë richting slager Goënga. Of hij in een rap tempo nieuw lamsvlees kon leve ren, want de stand van de Twaalf Balcken was al bijna voortijdig door zijn voorraad heen. Ook bij de andere stands die woens dagmiddag tijdens het Bevrijdings festival op de Groeneplaats aan de proeverij meededen, slonk de voor raad in een snel tempo. Het evene ment, dat voor het eerst in het hart van Den Burg werd gehouden en waarvoor horecaondernemers uit Den Burg de handen ineen hadden geslagen, was een groot succes. Met name in de middag stonden er soms lange wachtrijen bij de stands van de acht deelnemende restaurants. Tus sen de 2500 en 3000 bezoekers be zochten het evenement. Veel bezoe kers namen de gelegenheid aan de sociale contacten te werken en tege lijkertijd links en rechts bij de stands te proeven. De Groeneplaats maakte er een bruisende indruk door. Bedoeling is dat de proeverij de ko mende jaren een vervolg krijgt. Vol gens Vermuë moet nog worden be keken hoe. De gedachte is het evenement volgend jaar tussen de Ronde om Texel en het begin van de zomervakantie te houden, zodat er meer kans op warm weer is. Moge lijk wordt dan ook een aansprekend optreden van een bekende band ge organiseerd. Vermuë: 'Het moet een evenement worden, waar je als be zoeker graag naar toe wil.' 'Het weer van woensdag heeft gescheeld in de omzet van het drinken. We komen nu net niet uit de kosten, maar het ont loopt elkaar weinig.' De horeca-on- dernemers bekijken ook op welke manier zij een aansprekende band kunnen regelen. Deze keer had de gemeente de optredens voor zijn rekening genomen. 1 Ema Tromp en Jan Wieten zingen samen met KTF liederen op de Groeneplaats. 2 De Amerikaanse, Canadese en Duit se oorlogsveteranen Harold Kious, André Bernier en Klaus Borgmann ontsteken gezamenlijk het bevrij dingsvuur op de Groeneplaats. Het vuur werd door zes leden van Toer club Taxi 312000 van Wageningen naar Texel gebracht. 3 Acht restaurants zorgden tijdens de proeverij op de Groeneplaats voor het eten. 4 Met n stands. 5 Aris van Zeijlen bereidt een maaltijd 6 De band Escapoly was met bijna twintig muzikanten naar Den Burg gekomen. Door de regen begon het optreden later dan gepland. 7 Onder leiding van Marleen Terwindt had op het podium op de Groene plaats een grote modeshow plaats. De show eindigde met het hippie tijdperk, waarin volop met verdo vende middelen werd geexpenmen- 8 De Joost Dourieinkazeme en het 41 5 Mei Comité hadden diverse oude legervoertuigen bijeen gebracht. 10 De bult op de Groeneplaats stond vol tafels en banken, waarop bezoe kers de maaltijd konden nuttigen of gewoon even konden zitten. De regen dreigde woensdagavond op de Groeneplaats even roet in het eten te gooien tijdens het optreden van Escapology. Water veroorzaakte storing in de geluidsapparatuur, waardoor het geruime tijd duurde voordat het concert van de Duitse coverband van de Britse zanger Rob bie Williams kon beginnen. Ondanks het plotseling omgeslagen weer, werd het optreden toch door zo'n 900 tot 1000 man bezocht. Een deel van de bezoekers kon droog staan, om dat horecamedewerkers in de gau wigheid drie party-tenten hadden la ten opstellen. Doordat het optreden laat begon, liep het concert tot na één uur uit. 'Dat was wat jammer', aldus Co Vermuë. 'We hadden liever gezien dat het tot ongeveer twaalf uur zou hebben geduurd, zodat de andere horecabedrijven daarna nog een graantje hadden meepikken.' De reacties op het concert waren wisse lend. Sommigen vonden de band te genvallen en het geluid slecht, ande ren waren zeer te spreken. Een van de bezoeksters stal de show, nadat de look-alike van Robbie Williams haar voor het nummer She's the one op het podium had getrokken. De dame zong en acteerde zonder enige schroom volop mee. Het moment kon bijna niet beter. Vlak nadat Bram van Dijk uit Oosterend woensdagmiddag in Tusse de Banke koninklijk was on derscheiden, vloog de Lancaster uit de Tweede Wereldoorlog over Den Burg. Vanachter de grote ramen van de gemeentelijke expositie ruimte zagen de decorandus en de genodigden de bommenwerper voorbij komen. Het moment was bijzonder, omdat Van Dijk werd onderscheiden voor zijn inspanningen om zoveel moge lijk gegevens te achterhalen van bemanningsleden van geallieerde bommenwerpers die tijdens de Tweede Wereldoorlog op Texel neer stortten. Burgemeester Joke Geldorp benoemde Van Dijk daarvoor namens de koningin tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. De benoeming had speciaal in Tussen de Banke plaats, omdat daar de eerste exemplaren van het boek Hun leven voor ons le ven werden overhandigd. Het boek is een bundeling van al bestaande uit gaven en onder meer gebaseerd op de verzamelde gegevens van Van Dijk. De Oosterender startte in 1985 met het opsporen van informatie over de in totaal 167 militairen uit de Tweede Wereldoorlog die op de oorlogs begraafplaats op het Gemenebest gedeelte van de begraafplaats in Den Burg liggen. Tijdens de oorlog stortte tientallen vliegtuigen op of nabij het eiland neer. Dooi archiefonderzoek, navraag bij nabestaanden en instan ties wist Van Dijk van 126 omgeko men militairen diverse persoonlijke, strategische en technische bijzonder heden te achterhalen. Van Dijk ver werkte ze in een naslagwerk dat in een prieel op de oorlogsbegraaf plaats ter inzage ligt. Daarnaast geeft hij bezoekers er vaak tekst en uitleg over de gesneuvelde militairen. Zijn inspanningen leidden tot contac ten met diverse families van de over ledenen. De afgelopen tijd zijn daar twee nieuwe contacten bijgekomen. 'Zij kunnen weer gebruik maken van jouw kennis, zodat zij weer meer over hun eigen familieleden te weten kun nen komen', aldus Geldorp die haar bewondering voor Van Dijk toonde. Ze wees erop dat zijn naspeuringen in 2003 leidden tot de plaatsing van negen zwerfstenen op plekken waar tijdens de oorlog vliegtuigen zijn neer gestort. Daarnaast is hij sinds 1996 vrijwilliger bij het Luchtvaartmuseum. Van Dijk hield zijn dankwoord kort. Het werd hem even te machtig toen hij bekendmaakte dat als gevolg van zijn naspeunng in 2003 de Britse Marjorie Ida Broome kon worden her begraven in het graf van haar man Sidney Broome die in 1942 bij een crash om het leven was gekomen. 'Dat was de kroon op mijn werk', al dus een geëmotioneerde Van Dijk. Het boek Hun leven voor ons leven, een uitgave van het 4/5 Mei Comité, is vanaf deze week in de Texelse boekhandels verkrijgbaar. Liefst drie keer maakte hij een ronde boven Den Burg. Tot grote verrassing van veel Texelaars vloog de toege zegde Lancaster woensdagmiddag alsnog over het eiland, nadat de vlucht een dag eerder met was doorgegaan. De viermotonge bommenwerper, die de geallieerden tijdens de Tweede Wereldoorlog voor bombar dements- vluchten boven Duitsland gebruikten, had op dinsdag verstek laten gaan vanwege de laaghangende bewol king. Door havenmeester Ed de Lancaster een dag later voordat hij voor andere legenheden richting Medembi Apeldoorn vloog. De bommen^ is één van de enige twee nc?J gende Lancasters ter wereld afkomstig uit het waar hij onderdeel historische Battle o Flight-coWeche. Burgemeester Joke Geldorp benoemt Bram

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 8