Onderzoek behoud van starterswoning TEXELSE COURANT1 Texel herdenkt gevallenen Saakashvili werd op de Georgische begraafplaats omstuwd door cameraploegen. Hier De ontvangst van Saakashvili en Theo Witte leidt Saakashvilli en Sandra Roelofs rond in het Luchtvaartmuseum. Weraan Gris/a Bamdurashvili strooit Georgische aarde over de graven van zijn omgekomen medestrijders. Klaus Borgmann (78), verbroedering. Van links naar rechts de i i) en Harold Kious (88). De Graven bijeen rond bevrijding De familie De Graaf van Bouwlust bij De Cocksdorp hoort tot de Texelse families die zeer hebben geleden coder de Russenoorlog van 1945 Niet minder dan vijf van hun mensen kwamen om het leven. Om die reden nerdop initiatief van Martha de Graaf ut Den Burg al jaren geleden beslo ten om ter gelegenheid van de 60- ïge bevrijding een familiereünie ravendag) te houden. Dat ge- jurdezaterdag in de Witte Burcht in de Molenstraat en niet minder dan 38 iensen deden er aan mee. Ze kwa len van heinde en ver. Op vier na jnen ze allemaal van de overkant lat ze elkaar niet zo vaak zien en dus veel was bij te praten. Twee De iven die lang geleden emigreerden ïen er zelfs speciaal voor naar het eiland: Henk de Graaf verliet zijn te-eiland in 1964 en woont in Hull in Engeland en ins de Graaf (van Weilust) koos in [i960 Canada als zijn nieuwe vader- nd waar hij woont in Berrie, ten loorden van Toronto. Het zich niet jebonden voelen aan de plaats van jeboorte is mogelijk een familietrekje waarvan stamvader Michiel de Graaf blijk gaf toen hij in 1836 vanuit lelissant in Zuid-Holland als 'polder- jngen' naar Texel kwam om mee te rerken aan de droogmaking van ierland. Over zijn lotgevallen en over zijn nazaten valt het nodige te lezen \Graven in het verleden, een genea- logische studie die werd gemaakt door Siegfried Smid, echtgenoot van Sep de Graaf, dochter van de in 1945 jmgekomen Wim de Graaf en Annie «nHeerwaarden. Op de foto enkele en de reünisten tijdens de overigens lenoeglijk verlopen bijeenkomst. DINSDAG 10 MEI 2005 Kruispunt wordt veiliger Het komende najaar wordt begon nen met de reconstructie van de kruising Postweg-Molenlaan bij De Cocksdorp. Daardoor zal de veilig heid van vooral fietsers verbeteren. Verandering van de kruising staat al lang op het wensenlijstje van de dorpscommissie. Het kruispunt is momenteel te ruim en er is een apart vak voor rechtsafslaand verkeer. Daardoor wordt er te hard gereden en is de oversteeklengte voor fietsers groot. De situatie zal verbeteren door het rechtsafvak te verwijderen en de rijbaan te splitsen met midden- geleiders. Hierdoor zal de snelheid van het rechtdoorgaande verkeer af nemen en de oversteeklengte voor fietsers wordt ingekort. Daarnaast ontstaat voor fietsers de mogelijkheid om één rijbaan over te steken, te wachten tussen de middengeleiders en daarna de andere rijnbaan over te steken. Voor het werk is €154.700, - in het gemeentelijk investeringsplan vermeld. Daarbij wordt er rekening mee gehouden dat de helft van de kosten worden vergoed door de pro vincie. zodat de nettokosten €77.350.- zullen bedragen. Voor waarde voor de provinciale steun is dat het werk vóór 1 juli moet worden aanbesteed. Ook het kruispunt Hoofdweg- Oorsprongweg zal door reconstruc tie veiliger worden gemaakt. De hui dige kruising is niet overzichtelijk en het is door de vormgeving met goed te zien dat het een voorrangskruising is. Bij de reconstructie zullen verticale obstakels worden aangebracht in de vorm van een middengeleider. Tevens worden snelheidsvertragende voor zieningen getroffen onder andere door asverspringmg. Voor het werk is €45.300,- beschikbaar. Bij de plan nen voor zowel deze kruising als het kruispunt Molenlaan-Postweg zijn de dorpscommissie en de organisatie 3VO (Veilig Verkeer) betrokken. De gemeente onderzoekt op welke manier zij nieuwe starters- woningen in De Volmolen in Den Burg voor starters kan behouden. De gemeente wil voorkomen dat de toekomstige woningen net als eerdere starterswoningen in de Mars binnen korte tijd tegen hoge prijzen aan derden worden ver kocht. Met behulp van De Peyler en USP, de twee projectontwikkelaars die bij de bouw van de eerste 120 woningen betrokken zijn, wordt onderzocht met welke juridische middelen starters woningen vóór starters bestemd kun nen blijven. Er wordt onder meer aan een anti-speculatiebeding gedacht, waarbij een huiseigenaar een boete betaalt als hij binnen bepaalde tijd een woning doorverkoopt. 'Nu kan een anti-speculatiebeding maximaal vijf jaar duren. We bekijken hoe we dat kunnen oprekken', aldus een woordvoerder van de gemeente. De gemeente wil starterswoningen voor de doelgroep behouden, omdat veel woningzoekenden starters zijn. Ze vormen ongeveer eenderde van de zevenhonderd wachtenden op de lijst van de Stichting Wonen Texel. Daarnaast wil de gemeente verlies voorkomen, omdat zij geld bijlegt om de bouw van goedkope starters woningen mogelijk te maken. Samen met de SWT wil de gemeente het verloop van de starterswoningen monitoren. De SWT bekijkt ook on der welke mogelijke huur- of verkoopwaarden aan jongeren kun nen worden aangeboden. Volgens gemeentelijk beleid wordt 70 procent van de nieuwe woningen in de sociale klasse (zowel huur als koop) ge bouwd en 30 procent in de vrije sec tor. De precieze verdeling van de eer ste 120 huizen moet nog worden vastgesteld. De gemeente verwacht halverwege juni met de uitgifte van de eerste bouwkavels te kunnen beginnen. De wachtlijst voor een kavel is volgens wethouder Corry Heijne inmiddels geactualiseerd. Er staan 400 gega digden op. De SWT en de gemeente gaan hun wachtlijsten nog naast el kaar leggen om doublures eruit te vis sen. Bedoeling is dat deze maand het bouwrijp maken van de grond begint en dat eind mei. begin juni een intentieovereenkomst over de bouw tussen de gemeente en de SWT, Bouwgroep Texel, USP en De Peyler wordt getekend. De laatste vier heb ben zich verenigd in de combinatie BUPS. Momenteel voeren zij overleg met de gemeente. In september moet de bouw van de nieuwe woningen kunnen beginnen. Volgens wethouder Nel Eelman komt de,.eerste fase van de Volmolen niet in aanmerking voor de vestiging van een school. Volgens haar kan daar wel over worden gedacht als vanaf 2006 de voorbereidingen voor de tweede fase van de Volmolen starten. Met name de WD is een groot voor stander van de komst van een school in de nieuwe wijk. Kerkenveiling In de gereformeerde kerk aan de Peperstraat in Oosterend worden vrij dag 20 mei vanaf 19.30 uur kerk- spullen geveild. Onder de hamer ko men allerlei zaken uit de kerk en het kerkelijk centrum die met mee gaan naar het nieuwe kerkelijk centrum aan de Oesterstraat. Vanaf 19.00 uur kun nen de kavels worden bekeken. Ter verluchtiging van de veiling zullen tweespraken worden gehouden die eerder in het jeugdgebouw werden gehouden ter opluistering van verga deringen. Sponsorfietstocht voor kindertehuis Bij het kantoor van de Rabobank aan Piet Ottstraat in Schagen gaat zater dag 4 juni om 9.00 uur de dertiende sponsorfietstocht voor het Kinder huis Samuel in Paramanbo van start. Aan de tocht nemen circa 130 geoe fende fietsers deel die elke minimaal €15,- sponsoren. Diverse bedrijven ondersteunen de tocht met een bij drage. De fietsers rijden met een ge middelde snelheid van 25 kilometer per uur van Schagen naar Den Hel der. vanwaar zij naar Texel overste ken. Daar rijden zij langs Den Hoorn, Oudeschild, De Waal en De Koog naar Catharinahoeve, waar een korte stop wordt gehouden. Met de boot van 14.00 uur vertrekt het gezelschap weer naar de overkant. Terug in Schagen wordt het definitieve sponsorbedrag bekend gemaakt. De inschrijving is reeds vol, maar wie meer informatie over de tocht wil hebben, kan contact opnemen met Hans Rokebrand, tel. 024-215875. Meer informatie over de tocht en over Kinderhuis Samuël is ook te vinden op www.sponsorfietstocht.nl. tyteid en democratie beginnen met rede'. jn de herdenking werd verder mee werkt door leerlingen van basis- fooi De Fontein die zelfgemaakte dichtjes voordroegen en Marianne angeveld van scholengemeenschap «Hogeberg die een stuk voorlas uit «geboekstaafde herinneringen van eiournalist Hans Verhoeven uit En- Ts ïand' Hl' kwam als Amsterdams lon9erkind' °P Texel terecht kwam "maakte daar de Georgische mui- mee. Het vocaal ensemble Tabel verzorgde enkele inter- v f20 s'waaronder het ontroerende Georgië zeer bekende 'Soeliko'. Sen gaven tenslotte gehoor aan het f.Koek van pastor Eduard Moltzer i elkaar de hand te drukken en pNe toe te wensen. de aansluitende stille tocht naar monumenten op de begraafplaats de Kogerstraat voltrok zich on- grote belangstelling. Meest op pende verschil met de gebruikelijke *"3 van zaken was dat ook presi- ^'Saakishvili aan de bloemlegging ""«deed evenals patriarch llja II en ieregeestelijken van de Georgisch orthodoxe kerk. De daardoor opge roepen activiteit van zich verdrin gende cameramensen - zelfs tijdens de twee minuten stilte - deed ook hier afbreuk aan de sfeer. Desondanks toonde de mensen van het 4/5 Mei Comité zich tevreden over de herden king als geheel. Begraafplaats De herdenking op de Georgische begraafplaats op de Hogeberg, die aan het eind van de middag plaats vond, werd eveneens gedomineerd door de cameraploegen en fotogra fen uit het gevolg van de Georgische president. De herdenking was in wei nig te vergelijken met de rustige en sfeervolle gebeurtenissen van de af gelopen jaren. De camperaploegen en fotografen in het gevolg van de president verdrongen zich om de mooiste beelden en foto's te kunnen maken, waardoor het terrein vanuit de lucht veel weg zal hebben gehad van een mierenhoop. Steeds wan neer Saakashvili een paar stappen deed. zetten ook de mensen om zich heen zich in beweging, terwijl ande ren hun kans schoon zagen en toe stroomden om ook een glimp van hem op te vangen. Opvallend was dat Georgische cameramensen na een lichte aarzeling en tot verbijste ring van veel Texelaars dwars door de rozenperken liepen waaronder hun gesneuvelde landgenoten liggen be graven, om maar een zo gunstig mogelijke plek te bemachtigen. De ongeveer één uur durende 'plech tigheid' werd vooral gevuld met ge zang van een meegereisd koor en uiteenlopende rituelen, zoals het strooien van Georgische aarde op de graven, het aansteken van kaarsen en het verbranden van wierook. Daar bij was een belangrijke rol weggelegd voor patriarch llja II en andere gees telijken van de Georgische orthodoxe kerk. Deze rituelen werden voorafge gaan door een toespraak van Saakashvili, die in het Nederlands werd vertaald door zijn echtgenote. De president noemde de Georgische soldaten 'helden, op weg naar de vrij heid' en 'slachtoffers van twee tota litaire regimes', het fascistische van Hitier én het communistische van Stalin. De Russische dicatator had hen allerminst als held beschouwd, want de overlevenden werden vol gens Saakashvili na hun terugkeer direct naar Siberie verbannen. Een bijzondere verklaring, want hoewel al jaren werd vermoed dat de soldaten een straf hebben ondergaan, werd niet eerder zo expliciet verwoord wat er werkelijk is ge.beurd. De president vertelde dat ze pas in 1956 zijn gerehabiliteerd. Duidelijk was ook dat Saakashvili onder de indruk was geraakt van de toespraak van Theo Witte, want hoe wel hij de soldaten dus weldegelijk 'helden' noemde, erkende hij ook de ellende die de opstand had uitgestort over de Texelaars. 'We brengen daarom eer aan alle slachtoffers: Georgische. Nederlandse en Duitse. Zij waren allemaal oorlogs slachtoffers. stuk voor stuk.' Theo Witte had de president eerder op de dag bijgepraat in het Luchtvaartmuseum waar het bezoek van Saakashvili en Sandra Roelofs was begonnen. De bedoeling was dat Witte en Geldorp de president en zijn vrouw in alle rust door het museum zouden leiden, zodat Witte onge stoord zijn verhaal zou kunnen doen. Daar kwam weinig van terecht, nadat het ruim honderd man tellend gezel schap, waaronder ook 45 Georgische parlementsleden, en masse het mu seum was binnengewandeld. Ook daar trok het meegereisde pers gezelschap van de president verre weg de meeste aandacht en werd Saakashvili vrijwel onafgebroken ge filmd. De toespraak die Witte hield ging deels verloren in het rumoer om hem heen. Niettemin hield hij een gevoel van 'pure voldoening' aan het bezoek van het Georgische staats hoofd over. De boodschap die hij de president wilde meegeven, was over gekomen. Witte toonde zich onder de indruk van de interesse die Saakashvili en zijn vrouw hadden. Het Georgisch gezelschap kwam met de boot van half drie naar het eiland. Met de laatste boot gingen ze weer terug naar de overkant. In Amster dam waren hotels geboekt en woensdagochtend om 9.00 uur stond het vliegtuig klaar voor de te rugtocht naar Tiblisi. Burgemeester Geldorp zei het achteraf bijzonder te vinden dat zowel Canadezen, Duit sers, Amerikanen, Georgiërs en Ne derlanders gezamenlijk de herden kingen hadden bijgewoond. Ze keek met gemengde gevoelens terug op het optreden van het Georgisch ge zelschap. 'Het was storend dat met name de journalisten niet het respect voor de twee minuten stilte konden tonen. Zij hebben tijdens de herden king op de Georgische begraafplaats hun nationale gevoelens kunnen uit ten en dan is het spijtig dat ze niet onze regels in acht kunnen nemen. Beelden zijn kennelijk belangrijker dan respect betuigen.' Geldorp was blij dat de Georgische president over de Texelse kant van de Russenoorlog kon worden geïnformeerd. 'Hij heeft gehoord wat zich hier werkelijk heeft voorgedaan.' Teleurstelling bij bevrijdingsvuur Door weer en wind zwoegden zes fietsers van Toerclub Taxi 312000 in de nacht van dinsdag op woensdag over donkere we gen om vanuit Wagenmgen het bevrijdingsvuur naar Texel te brengen Groot was dan ook de teleurstelling bij de renners dat zij op de Groeneplaats niet publie kelijk door burgemeester Joke Geldorp voor hun inspanningen werden bedankt. 'Wij hebben 's nachts in de regen en met wind tegen over de dijk tussen Lelystad en Enkhuizen gefietst, ze pakt hier het vuur aan en weg is ze', aldus één van de renners. Volgens Geldorp kon zij de ren ners niet voor iedereen hoorbaar bedanken, omdat er geen micro foon op de Groeneplaats aanwe zig was. 'Maar ik heb de heren vriendelijk bedankt en ik waar deer het ook zeer dat zij het vuur hierheen hebben gebracht. Ik weet wat voor een inspanning ze daarvoor hebben geleverd De burgemeester zegde toe de ren ners alsnog een keer te bedan ken. Cor Bakker In het interview met Cor Bakker, over zijn verplichte verblijf in Duitsland tij dens de oorlog, kwam een aantal kleinere inkopen ter sprake, die vol gens lezers de indruk wekten dat hij misbruik van de situatie zou hebben gemaakt. Dat is niet het geval. Des gevraagd verklaart Bakker dat hij de spullen kocht toen de oorlog ten einde was en het gebied een korte periode in niemandsland was veran derd. De betreffende artikelen waren volgens Bakker opgeslagen in grote opslagtenten en werden tegen scherpe prijzen van de hand gedaan. Vrouw herbegraven op oorlogskerkhof Bij één van de 167 oorlogsgraven op het Gemenebest-gedeelte van de begraafplaats in Den Burg is in 2003 in stilte een Britse vrouw her begraven in het graf van haar man. Dat maakte Bram van Dijk uit Oosterend bekend, nadat hij woensdag tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau was benoemd. De bijzondere herbegrafenis kwam tot stand dankzij zijn inspanningen om gegevens van de gesneuvelde militairen op het Gemenebest-ge deelte te achterhalen. De her begraven vrouw is Marjorie Ida Broome uit het Britse Stoke on Trent die in 2002 overleed. Ze is herenigd met Sidney Broome die op 9 novem ber 1942 neerstortte en verongelukte. Marjorie Ida Broome was toen net zeven maanden met hem getrouwd en twee weken zwanger. In 1943 be viel ze van haar zoon Sidney Michael. De vrouw is na het verlies van haar man niet meer hertrouwd, maar bouwde samen met haar zoon een bestaan op. Broome mocht in haar graf van haar man worden gelegd na toestemming van de Britse Oorlogs gravenstichting. De gemeente speelde daarin een bemiddelende rol. De vrouw werd door haar zoon en haar kleinzoon herbegraven. Van Dijk noemde de hereniging 'de kroon op zijn werk' n der Gablentz in de kerk aan het woord. Op de achtergrond het ensemble a'Capabel.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 9