■5 a Bouwrijp maken Volmolen van start •■•«w 1 Cjrocn ^warLr Jexels 'in het hart Houden zoals het is' lan nationaal park stuit op weerstand Jonge lindebomen op plaats gekapte iepen Nader onderzoek naar één locatie voor OSG Vakantiekrant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11978 VRIJDAG 13 MEI 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Bestuur en directie van de OSG la- fttnonderzoeksbureau Hevo nader derzoeken wat de mogelijkhe- Idenzijn om de vernieuwbouw van ■de OSG op één locatie te concen treren. Bestuur en directie doen Idat naar aanleiding van een ver- Ikennend onderzoek naar alterna- ieven dat Hevo recent heeft uitge voerd. let schoolbestuur (burgemeester en ïthouders), de directie en ambtena- ii hebben vandaag overleg gehad er het nieuwe onderzoek. Tijdens raadsvergadering van afgelopen foisdag liet wethouder Nel Eelman /ijs) na vragen van raadsleden ten dat uit het verkennend onder- ik vananten naar voren zijn geko- n die de moeite waard zijn om Jerte bekijken. 'Het is nu of nooit i die nog een keer te bekijken.' Ike varianten het verkennend on- zoek heeft opgeleverd, is niet be- e bedoeling was aanvankelijk dat schoolgebouwen aan zowel de affelderweg als de Emmalaan in en Burg geschikt worden gemaakt oor de huisvesting van meer leerlin- en, verbeterd praktijkonderwijs aan MBO-leerlingen en om meer in te ilen op de tweede fase die op de WO en het VWO is ingevoerd. Een Jjerees de vraag toch nog een keer onderzoeken of de gehele school léén locatie kan komen, zoals ook oude plannen was geopperd. On- het personeel van de school is steun voor één locatie en de mede zeggenschapsraad heeft er eveneens haar voorkeur voor uitgesproken. Concentratie zou de cultuurverschil len tussen beide locaties kleiner ma ken, minder tijdverlies tussen de les sen opleveren, het contact tussen het personeel verbeteren en van voorzie ningen als een aula of ICT-ruimten zouden er maar éen in plaats van twee hoeven te komen. Eelman beloofde de raadsleden bin nen vier weken duidelijkheid te ver schaffen over het wel of niet tot één locatie kunnen overgaan. Door het nadere onderzoek loopt dé planning voor de nieuwbouw enige vertraging op. Het frustreert met het werk van de bouwcommissie die het programma van eisen opstelt. 'Zij studeren onder tussen gewoon verder en met elkaar komen we straks tot een afweging.' Bedoeling is de werkzaamheden in juli 2006 van start gaan. De politieke partijen in de raad spra ken nogmaals uit dat de OSG bij hen in het lijstje van nog uit te voeren kanjerprojecten met stip op één staat. Als duidelijk is of de nieuwbouw op één of twee locaties wordt uitbesteed en het programma van eisen klaar is, is de bal aan de gemeente om een krediet beschikbaar te stellen. Burgemeester en wethouders heb ben als lokaal bestuur voorgesteld €5.534.892,- voor de nieuwbouw uit te trekken, de raad liet eerder weten de grens op maximaal €7.200.000,- te willen leggen. ten we het alsjeblieft houden is.' Een met applaus be- onde hartenkreet tijdens de pre- entatieavond over voorgestelde randeringen in Nationaal Park urnen van Texel. De avond aakte duidelijk dat veel Texelaars et zitten te wachten op verplaat- ng van de boskiosk, clustering mbarbecues, speeltoestellen en idere voorzieningen op het Vier- enteStuk en andere voorstellen in et Verbeterplan recreatieve infra- hjctuur 2005-2010'. e' Texelaars éen uitgesproken me- over het nationaal park (NP) heb- en, was voorzitter Evert Vermeer bij nnenkomst al duidelijk. Zo'n 40 txelaars staken hun mening met Verstoeien of banken. Voor velen puststellend was zijn mededeling at autoverkeer welkom blijft in de pnen. Hij zei er wel bij dat het wal een bos wordt om in te fietsen. 8t betekent: de snelheid omlaag ®r 30 kilometer per uur. Omdat Ver ri|den te voorkomen, wordt aatsing van verkeersremmers over ga Met dit voornemen stuitte t^eer op de eerste weerstand. V wekt irntatie op en remmen en sgeven is slecht voor het milieu', "d Jur Schuiringa. Maar anders- benden vinden het, gezien de Ve snelheden waarmee bijvoor- Vd over de Randweg wordt gere- Schepen Teso worden rookvrij 'e(de komst van de nieuwe veer- °°t Dokter Wagemaker heeft ISO besloten het roken op haar ePen te verbieden. Volgens di- ^'aur Rob Wortel werd bij de dienst al langer over een ver- nagedacht. Naar het voor- !W van andere rederijen en het "ibaar vervoer is de knoop nu '■tief doorgehakt. tet roken op de dekken, in de "Tucht, wordt verboden. 'De 'uwen van Teso en de snackbar 091 Helder waren al rookvrij. Dat wettelijk bepaald. In navolging 'Ge': /an 'aten wij het rookbeleid nu r?Uld'9 gelden voor het hele be- JPaldus Wortel 'i verwacht weinig problemen bij de eten!,Van dlt 'eigentijdse' beleid. - betreft immers een maatschap pij ontwikkeling die al een hoge Pe van acceptatie kent.' Het ver wordt op 1 juni van kracht. Het kappen van iepen heeft dit voor jaar indrukwekkende vormen aange nomen. Onder meer langs de Bern- hardlaan, waar medewerkers van de gemeente de complete rij bomen hebben gekapt. Niet om de iepziekte te bestrijden, want daarmee is de gemeente gestopt. Maar de agressi viteit waarmee de lepziekte in met name de wortels van de besmette bomenrij voortwoekert was voor Gemeentewerken aanleiding met af te wachten tot de bomen vanzelf af sterven. De dode iepen zouden niet alleen een somber gezicht zijn. maar ook. voor onveilige situaties kunnen zorgen. Desondanks werden vele weggebruikers onaangenaam verrast door de kaalslag, met name op de hoek met de Waalderstraat. Lang hield het open karakter van de Bern- hardlaan geen stand. Dinsdag maak te Gemeentewerken een begin met de aanplant van nieuwe bomen. In de berm tussen de Kogerstraat en de Waalderstraat zijn 23 lindes aange plant en voorbij de rotonde Waalder straat 15* platanen. Geen kleine boompjes, maar van flink formaat, zodat de ergste kaalheid tot het ver leden behoort. Op een gekapt stuk langs de Wilsterstraat zijn sierappels geplant. Een medewerker van Ge meentewerken laat desgevraagd weten dat de stammen van de ge kapte iepen naar de handel zijn ge gaan, om te worden verwerkt tot planken. Het restmateriaal, zoals tak ken en snipperhout, is verdeeld on der liefhebbers. Gtwo r™»™, den, wél een goed idee om het bos 'autoluw' te maken. Discussiepunt was ook het smalle fietspad langs de Rozendijk. Berijden met een fietskar of booster kan vaak nog net, maar passeren is met meer mogelijk. Voor verbreden is tussen het Priesveld en de Westerslag geen ruimte. Voorstel is om het smalle fietspad bij de weg te trekken en aan beide zijden con traststroken aan te brengen. Geen goed plan, vond onder meer Piet Standaart, die het allemaal veel te opzichtig vond. 'Gemarkeerde wegen passen met in het bos.' Anderen von den het fietspad juist niet te smal. Het gedwongen achter elkaar rijden is volgens hen juist de charme van de route. Maar boswachter Erik van der Spek memoreerde dat SBB regelma tig wordt benaderd met het verzoek om verbreding van het fietspad. Ook werd benadrukt dat de toeganke lijkheid van het bos voor gehandicap ten te wensen overlaat. Dilemma Een dilemma dus voor Vermeer, die overtuigd bleef van de noodzaak om knelpunten (onder meer de kruising Westerslag-Rozendijk) op te lossen, maar tot het inzicht was gekomen dat de verkeersmaatregelen in het bos geen 'stedelijke uitstraling' mogen hebben. Gezien de gevoeligheid be loofde hij het definitieve uitvoerings plan aan de Texelaars voor te leggen. Weerstand was er ook tegen het voorstel om het hoger gelegen fiets pad door het bos langs de Ruijslaan alleen voor wandelaars toegankelijk te maken. Harry Wuis betoogde dat het pad voor fietsers een hoge belevingswaarde heeft. Hij kreeg bij val van Dick Drijver, die als lid van de werkgroep binnen het NP had mee gedacht over het Verbeterplan, 'We hebben afgesproken om situaties te laten zoals ze zijn, tenzij er noodzaak is om te wijzigen. Over dit fietspad is geen duidelijk besluit genomen.' Ook dit plan verdween naar de achter grond. Bijval oogstte het plan om parallel aan het fietspad langs de Zanddijk een ruiterpad te maken. Of het pad voldoende breed wordt voor aanspanningen is nog onduidelijk. Dat er in het plan mets viel terug te vinden over mountainbikes, be vreemdde Frans Hopman van de wielvereniging en de toerclub. Van de wens om het mountainbikepad te verlengen naar het bezoekerscen trum bij EcoMare, dat als een mooi startpunt wordt gezien, en eventueel door te trekken naar De Koog, vond hij mets terug. 'De mensen weten nu Na jaren van voorbereidingen is gisteren officieel het bouwrijp ma ken van De Volmolen in Den Burg begonnen. Wethouder Nel Eelman haalde met een graafmachine of ficieel de eerste grond uit de bo dem en wethouder Corry Heijne voerde die af met een vrachtwa gen. De start van het bouwrijp maken is een mijlpaal voor de gemeente in de lange aanloop naar de bouw van in totaal 550 huizen in de nieuwe wijk. In eerste instantie komen er 120 nieuwe woningen op het gebied in de hoek van de Hallerweg en de Kadijksweg. Gedeputeerde Ton Hooij- maijers (ruimtelijke ordening) kwam op speciaal op uitnodiging van het college naar het eiland om de start bij te wonen. Samen met wethouder Eelman keek de provinciebestuurder nog een keer terug op de opschudding die ander half jaar geleden ontstond, toen de provincie in het concept-Ontwikke lingsbeeld Noord-Holland Noord aanvankelijk een streep door de bouw van de nieuwe wijk dreigde te zetten. Hooijmaijers was op dat mo ment nog geen gedeputeerde, maar wel als voorzitter van de provinciale bezwarencommissie bij de kwestie betrokken. De commissie kwam spe ciaal naar Texel naar aanleiding van de negenhonderd ingediende be zwaarschriften. 'Je ziet dat het toch lukt voor elkaar te krijgen wat je wilt als je daar met elkaar voor opkomt en met argumenten komt', aldus Hooij maijers gisteren op het toekomstige bouwterrein. Het is deze week pre cies een jaar geleden dat Gedepu teerde Staten naar aanleiding van alle protesten de bouw van iets meer dan 600 nieuwe huizen in De Volmolen. Den Burg-west en 't Zouteland in Den Hoorn toch besloot toe te staan. De gedeputeerde roemde de inspan ningen van het college om te voldoen aan de vraag naar huizen. 'Er zijn ook veel gemeenten die er bijna niks aan doen om hun wachtlijsten korter tè niet waar ze moeten zijn en dwalen door het bos, waardoor ze ook op paden komen die niet voor hen be stemd zijn.' Vermeer erkende de omissie en beloofde in het definitieve plan een apart 'hoofdstuk' aan het ATB-pad te wijden. Wel gaf hij aan persoonlijk moeite te hebben met de mountainbikers in het bos. maken.' Wethouder Eelman: 'Het leek hier soms alsof er mets ge beurde, maar achter de schermen is er keihard gewerkt om dit mogelijk te maken.' De wethouder zei te hopen dat in september of oktober de eer ste palen voor de nieuwe huizen wor den geslagen. Tot die tijd wordt er gewerkt aan het klaarmaken van de bouwvergunningen. 'Dat gaat via een nieuw werksysteem. Wij hopen dat er op die manier geen stagnatie ont staat.' Gisteren startte het college ook het overleg met de BUPS. De gelegenheidscombinatie van Stich ting Wonen Texel, Bouwgroep Texel en projectontwikkelingsmaatschap pijen UPS en De Peyler komt in aan merking om de eerste 120 woningen te bouwen. De gedeputeerder loofde ook het beeldkwaliteitsplan dat de gemeente voor de nieuwe wijk heeft opgesteld. Volgens de gedeputeerde geeft dat plan de bevolking de gele genheid vooraf mee te bepalen hoe de nieuwe wijk eruit moet komen te zien. De concept-beeldkwaliteits- plannen voor De Volmolen en Den Burg-west liggen nog tot en met maandag ter visie op het gemeente huis. Tijdens de commissieverga dering Grondgebied van maandag 23 Country in Egypte Ze durven het pas echt te geloven als ze donderdag met de toegezegde tickets in het vliegtuig zitten. Maar als ze met worden getroffen door ramp spoed, brengen Ewout Adriaans en Hannes van Angeren van Jug Bros de muziek van hun gloednieuwe CD éen dag later ten gehore in een café in de Egyptische badplaats Hurghada aan de Rode Zee. Pagina 5 u Werelderfgoedlijst De Texelse gemeenteraad heeft zich tegen de nominatie van de Wadden zee tot een Werelderfgoed uitgespro ken. De vrees bestaat dat dit tot be perkende maatregelen leidt. Pagina 7 Bouwen in parken De bouwvoorschriften voor bunga lows op vakantiecentrum De Krim. maar ook op andere vakantieparken moeten op hoofdlijnen worden aan gepast. Dat voorstel doet Maria van der Spek (WD). Pagina 9 Aanbouw moet weg Opnieuw treedt het college met een dwangsom op tegen illegale bouw in vakantiecentrum De Krim. Een bun galoweigenaar uit Leeuwarden moet een aanbouw van 15 vierkante me ter die de perceelsgrens tot op 2,34 meter benadert op 15 juni hebben gesloopt, anders moet per dag een dwangsom van €500. - worden betaald, wat kan oplopen tot €15.000, -. De kwestie loopt al sinds 1998. De eigenaar vroeg toen alsnog vergunning aan voor de stnjdige bouw. maar deze werd geweigerd en zijn bezwaar werd ongegrond ver klaard. (Advertentie) jr bef eerst als wethouder ruimtelijke ordening een 'schop in de grond e woningen. Met een graafmachine startte ze officieel het bouwrijp n De Volmolen. poros Jeroen ran Ham mei worden de reacties in een hoor zitting behandeld. Mijlpaal Voor wethouder Eelman was de offi ciële start van het bouwrijp maken ook een persoonlijke mijlpaal. Nadat ze in 2002 wethouder ruimtelijke or dening was geworden, verkondigde ze diverse malen graag een keer 'de schop in de grond te willen steken' voor nieuwe woningen. Ze vond het jammer dat ze als portefeuillehouder maar niet kon laten zien dat er daad werkelijk nieuwe huizen zouden ko men. Gisteren haalde ze die schade zittend in de graafmachine alsnog in. 'En het was nog bijna een thuis wedstrijd ook. Ik kom hier dagelijks langs als ik naar mijn werk ga, dus ik kon al elke dag zien hoe de voorbe reidingen vorderden.' Tijdens het bouwrijp maken worden onder meer de riolering gelegd, de toekomstige straten geprepareerd en de toekom stige waterpartijen en wadi's (groene vijvers om overtollig regenwater op te vangen) gegraven. Enkele archeolo gen doen ondertussen archeologisch onderzoek. De grondwerkzaamhe den werd uitgevoerd door Dura Ver meer Infro uit De Rijp De wethouder riep tijdens de plech tigheden in herinnering dat de naam Volmolen is afgeleid van de volle molen die in de zeventiende eeuw op het weiland heeft gestaan. Volgens het veldnamenboek van Sjaak Schraag werden er onder meer wol len stof gevold, waarbij 'geschubde vezels onderling werden vervlochten, zodat een dichte stof met een viltlaag ontstond'. Eelman: 'Er werden kle ding voor de Texelse vissers en la kens voor de gegoede burgerij ge maakt.' Annexatie moet teruggedraaid Een vrouw uit De Koog moet de af rastering verwijderen waarmee ze vorig jaar haar erf aan de Dorpsstraat heeft uitgebreid. Als dat op 1 juni nog niet is gebeurd, moet ze een dwang som van €250,- per dag betalen, wat kan oplopen tot €7.500,-. De uitbrei ding is verboden omdat deze ter grootte van 112 vierkante meter ligt op terrein met een agrarische be stemming. Bovendien staat de erf- scheiding er zonder bouwvergun ning. WIJZIGING OPHAALROUTES HUISVUIL Zie pagina 6 TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: LenR Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. TE X ELS INCOURANT Gecombineerde krant met Pinksteren In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 16 mei. 2C Pinksterdag, zal er op donderdag 19 mei een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen dinsdag 17 mei tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1