Zoon lepralijder uit India bezoekt Texelse pleegouders 'De definitie van liefde is Piet en Trees' 3 F amilieberichten .TEXELSE COURANT" Voor het eerst in een vliegtuig, met een boot, op een eiland en sneeuw zien. Alles is anders en alles is nieuw voor de vierentwintigjarige Tamil Deva Ramaswamy uit Vellore, In dia. Maar het beste van alles is om met eigen ogen te zien waarde mensen wonen waaraan zijn familie zoveel te dan ken heeft. Die belangeloos al ruim twintig jaar garant voor hen staan en daadwerkelijk meeleven. 'I'm here to express my love in return. For all they did to us. Forme the definition of love is: Piet and Trees. VVe voelen ons met helemaal op ons gemak met de krant erbij, hoor. Wat noeten we eigenlijk vertellen? Het was met ons idee er zo mee te koop ie lopen. Ik heb wel een vaag ver moeden wie dit bedacht heeft,' zegt .Tiees Commandeur uit de Wilhel- mmalaan in Den Burg, nadenkend "knikkend. Achter haar staat een werti vnendelijk lachende jongeman, heel iers[donker van huidskleur en met een 2^ 'prachtige bos gitzwart haar. Hij blijft kopen. Niemand zou op zijn stoel meer willen zitten in een restaurant. Hij zou ook al zijn eigen mok moeten meenemen, want een glas zou hij niet krijgen. Gelukkig bleven zijn ouders en ook een oom hem wel steunen, maar toen die snel na elkaar overle den, was hij aangewezen op de gun sten van zijn broer. De buren van die broer namen het niet, een lepralijder zo dichtbij te hebben, en dwongen hem via de huisbaas om zijn broer uit dewerker met de erenaam Big Teacher. Hij leerde de mensen vaar digheden aan om ondanks hun han dicaps weer deel te kunnen nemen aan de maatschappij.' 'Pas heel laat, in 1980, hij was toen al vijftig jaar, had hij het geluk een vrouw te vinden. Mijn moeder was een jonge, gezonde vrouw van begin twintig. Zij durfde het met hem aan en het was een huwelijk uit liefde. Ze hadden het heel goed met elkaar. Na een jaar werd ik geboren. Mijn naam Deva Irakkam betekent Gods ge nade. Vier jaar later kreeg ik nog een zusje. El Jeeva, Gave van God. We woonden, en wonen nog steeds, in een kleine woongemeenschap van zeventien huizen, Anand Nagar, spe ciaal door het CMC op een eenzame plaats buiten de stad opgezet voor mensen met lepra. Anand Nagar be tekent in het Tamil Happy Street.' Trees Commandeur met hun pleegzoon Deva uit India. escheiden op de achtergrond, maar eimaal aan het praten vertelt hij onderduit over zijn ouders, de wijk kiand Nagar in Vellore waar hij op- iroeide en het geluk dat zij hadden er mensen waren die zich voor en inzetten. Deva - en met hem de andere kinderen uit de wijk Anand - heeft een goede opleiding pnoten. Dat gebeurde dankzij de rspannmgen van het Christian Medical College, een door de Ame- faanse zending opgezet acade- nsch ziekenhuis in Vellore dat zich et lot van mensen met lepra heeft aangetrokken, en de financiële hulp an Nederlandse sponsors. Voor alle bdefijkheid: Deva zelf heeft geen ara, maar komt uit een gezin waar fc vader aan lepra leed. Hij heeft met Mcces zijn studie hotelmanagement afgesloten en hoopte eigenlijk hier in Nederland nog wat ervaring op te Men. Allerlei bureaucratische rege len maakten dat echter onmoge- jk, zodat hem mets anders overbleef dan maar gewoon een paar maanden de sfeer op te snuiven van het land ran zijn weldoeners. Met eigen ogen 'ezien waar zij wonen en werken. To N love in return, for all they did to w For me love means: Piet en •rees,' zegt hij met nadruk. AM huis te zetten. Toen mijn vader vijfen twintig jaar oud was, kon hij er op een dag niet meer tegen om als vuil be handeld te worden en deed een zelf moordpoging. Dit werd nog net op tijd door zijn zuster ontdekt en zij zorgde ervoor dat hij in leven bleef.' Nieuw leven 'Ongeveer in diezelfde tijd begon dokter Paul Brand in het Christian Medical Centre in Karigari vlak bij Vellore met het uitvoeren van herstel operaties op door lepra misvormde lichaamsdelen. Mijn vader hoorde over de opzienbarende resultaten, goed nieuws verspreidt zich snel. en besloot deze laatste strohalm te gnj- pen. Hij vertelde ons later hoe ver baasd hij was over het warme wel kom en het respect waarmee hij werd begroet. Voor het eerst sinds jaren voelde hij zich weer mens. De chirurg herstelde zoveel mogelijk zijn han den, voeten en ook zijn linker oog. Er ging een wereld voor hem open. Met een stel aangepaste schoenen kon hij ook weer beter lopen. Er werd door de behandelende chirurg ook met hem uit de Bijbel gelezen, maar daar wilde hij als hindoe niets van weten. Toch, zeven jaar later, nam hij het christelijk geloof aan en liet zich do pen met een nieuwe naam: Paul. Hij bleef in het CMC wonen en werd na verloop van tijd fulltime sociaal me- Hij pauzeert: 'Ik zie u verbaasd kijken, maar het is toch echt zo. Gelukkige Straat. De door lepra onaanraakbare schepsels werden daar weer mensen dankzij christelijke naastenliefde, hulp, onderwijs en werk. Doordat de stad snel uitbreidde, ligt de wijk nu in de stad. Door de goede medicijnen worden mensen met lepra nu niet meer als een gevaar voor de samen leving gezien en worden zij ook veel meer geaccepteerd. Het is-bekend dat in onze wijk gelukkige -mensen wonen. Door het goede werk van het CMC zijn allen christen geworden. Bij de zeventien gezinnen uit Anand Nagar hadden alleen de mannen le pra en allemaal hebben zij een ge zonde vrouw gevonden, die het met hen aandurfde, leder gezin heeft twee of drie kinderen en zij zijn allemaal heel goed terecht gekomeruin de maatschappij. Dankzij de sponsoring en het werk van het CMC konden de kinderen van Anand Nagar naar de Engelse basisschool van Ida Scudder. Dat was heel belangrijk, want wie de Engelse taal beheerst, kan doorstromen naar elke andere vorm van hoger onderwijs. Ikzelf ben afgestudeerd in hotelmanagement. Anderen hebben banen bij de lucht macht, in het medische circuit en in allerlei leidinggevende posities. Ik kan gelukkig zeggen dat wij kinderen er nooit op aangekeken zijn dat wij uit Lepraproject Het Christian Medical Centre (CMC) in Vellore in het zuiden van India werd in 1900 gesticht door de Amerikaanse zendelinge dr. Ida Sophia Scudder. Het academisch medisch centrum, een non-profit organisatie, geniet een grote repu tatie in India en heel Zuidoost Azië en was voorloper op het gebied van open hartoperaties en nier transplantaties. Erg belangrijk was de inzet van het ziekenhuis voor de vele mensen met lepra. Behande len, tijdig opsporen en herstel operaties. leke Jellema uit Alkmaar, een klein dochter van veldwachter Otto Goën- ga. de groot- en overgrootvader van de huidige familie Goënga uit Den Hoorn, werd als bezigheidsthe rapeute tweemaal een halfjaar uitge zonden naar Vellore. Door haar werk kwam ze wekelijks bij de mensen thuis, kreeg een vertrouwensband met ze en werd een beetje als familie beschouwd. Ook na haar twee werk periodes bleef ze jaarlijks (van 1975 tot 1992) terugkomen. 'Wat kan ik nog meer voor ze doen', dacht ze. Ze sprak met haar nichten let en Jans Goënga over haar idee om een soort sponsorproject op te zetten, om de kinderen naar de Ida Scudderschool, een school met Engelstalig onder wijs, te kunnen sturen, voor betere kansen. Spontaan bood Jans aan op de eerstvolgende ouderavond van kleuterschool De Woelige Hoek (waar nu de veeartsenpraktijk is, red.) over het lepradorp te vertellen. De tegenwoordig in Goes wonende Goënga is verbaasd als wij haar bel len. Ze moet even diep in haar geheu gen graven, maar kan het zich dan wel herinneren, 'leke belde de hele familie rond en ik denk dat alle Goënga's wel éën of misschien twee kinderen financieel ondersteunden. Als je nicht zoiets vraagt, zeg je geen nee. Het was ook een mooi klein schalig project. Niet zo massaal als Foster Parents. Je wist om welke mensen het ging en als leke weer geweest was. kregen we de foto's te zien. Het ging ook niet om zulke enorme bedragen. Wij gaven het geld aan leke en zij gaf het weer direct af aan de gezinnen.' Door het praatje op school kwamen er nog meer sponsors, zoals onder andere de familie Commandeur en het hele traject liep als een trein. In 1990 is het sponsorproject gestopt. De familie Commandeur, die door de correspondentie een hechte band met hun familie had gekregen, ging zelfstandig door. Anand Nagar komen. Ik heb een goede jeugd gehad. Mede dankzij het CMC zijn wij beter terecht gekomen dan veel van onze leeftijdsgenoten die met het voorrecht van de Engelse school hadden. Mijn vader zei wel eens om die reden: I thank God for leprosy.' 'Mijn vader had al die jaren niets meer van zijn familie vernomen, tot op een dag zijn broer voor zaken in het zie kenhuis moest zijn en hem dacht te herkennen. Voorzichtig informeerde hij bij de administratie naar de naam en inderdaad, het was zijn broer. Hij schreef een brief: ken je me nog? Zo werd langzamerhand het contact hersteld. Mijn vader was de oudste zoon, een belangrijke positie in India. Ik als zijn zoon ben nu, mijn vader is helaas in 2000 overleden, een soort familiehoofd. Dat wil zeggen dat ik bij belangrijke gebeurtenissen word uit genodigd om bepaalde ceremomele handelingen te verrichten. Piet en Trees hebben ons gezin vanaf het begin gesponsord en ook hun per soonlijke belangstelling heeft ons al tijd heel goed gedaan. Ik kan niet genoeg zeggen hoe dankbaar ik hen ben. Hier te zijn betekent heel veel voor mij. Iets teruggeven van hun liefde voor ons. Ik tel de dagen dat ik nog hier ben. Nog twintig, nog negen tien, nog...' Piet en Trees Commandeur vertellen: 'Voor ons begon het verhaal eigenlijk met een praatje op een ouderavond van de school van onze kinderen, let en Jans Goënga vertelden daar iets over een project van een nicht van hen, leke Jellema, die in Vellore ge werkt had onder de leprapatiënten en hoe noodzakelijk het was deze men sen te helpen hun uitzichtloze situa tie te overwinnen door betere scho ling. Wij hadden het er wel eens over gehad om een pleegkind in huis te nemen, maar uiteindelijk vonden we dit een betere oplossing. Een kind fi nancieel op afstand steunen en schrijven. In het begin waren het heel korte briefjes. Over ons gezin, waar we woonden, wat we deden. Het grote voordeel w3s dat de mensen Engels kenden en terugschreven. De brieven werden langer en persoonlij ker en we werden vrienden, die zich erg bij eikaars leven betrokken voel den. Ik weet nog dat ze schreven dat Deva in het leger wilde. Hij was toen nog maar vijftien! Je moet er toch met aan denken, zo'n knulletje. Ik schreef daarover met zijn vader en kreeg een heel ontroerde brief terug: dat wij ons zorgen maakten om zijn zoon! Geluk kig is Deva verder gegaan met zijn studie en zette hij die legerplannen uit zijn hoofd.' Er komt een grote map op tafel met alle correspondentie van drieën twintig jaar. Zelfs de eerste tekening die Deva zijn pleegouders stuurde, zit er nog in. Vijf jaar geleden maakten de Commandeurs een wereldreis. India, Nepal, Tibet. Vellore zat natuur lijk in de reisroute. 'We hebben er een fantastische week gehad. De ont vangst bij Deva thuis voelde een beetje als thuiskomen en verder kon den wij nu met eigen ogen zien hoe goed het project gewerkt heeft,' zegt Trees. 'Ik kan niet anders zeggen dan dat ook wij geboft hebben met deze familie.' Tekst en foto Corrie Timmer Veel lepelaars Staatsbosbeheer heeft aan de hand van luchtfoto's kunnen vaststellen dat er een ongekend groot aantal lepel aars broedt in het reservaat in de Geul. Zeker 230 broedparen hebben zich hier genesteld, tegen 215 in 2004. Er zijn vogels met bijna vlieg- vlugge jongen, maar ook paren die nog maar net begonnen zijn. In de Muy broeden tien paartjes, vier meer dan verleden jaar. Natuurmonumen ten schat het aantal broedparen op de Schorren voorlopig op zestig. Bij elkaar broeden er op Texel dus nu al ongeveer 300 paar lepelaars, het zelfde aantal als in 2004. Maar de verwachting is dat dit aantal nog zal toenemen. Er komen nog steeds vo gels terug uit Afrika. In 2004 broed den in totaal 1671 lepelaars in Neder land. De lepelaars zijn goed te zien vanaf het uitkijkpunt aan de Mokweg. Het merendeel van de in de Geul broe dende lepelaars zit daar in de buurt. Aan- en afvliegende vogels, vooral ouders met voedsel zijn er goed te zien. De lepelaars zoeken voedsel in sloten op Texel en de Kop van Noord- Holland, waar ze vooral driedoormge stekelbaarsjes vangen. Daarnaast gaan ze op het wad op jacht naar garnalen. Den Hoorn vraagt financiële steun voor dorpsplan De dorpscommissie van Den Hoorn wil financiële steun van de provincie om een dorpsomge vingsplan te kunnen opstellen. Dat plan moet een inventarisatie vor men van wat de bewoners mooi vinden aan hun dorp en als uit gangspunt dienen voor verdere plannen om de karakteristieke en historische waarden te behouden, versterken en herstellen. Dat vertelde voorzitter Herman Ridderinkhof van de dorpscommissie gisteren aan gedeputeerde Hooij- maijers, die op het eiland was om samen met wethouders Heijne en Eelman het officiële startsein te ge ven voor de aanleg van de nieuwe wijk De Volmolen bij Den Burg. Vol gens Ridderinkhof ziet de dorps commissie 'veel mogelijkheden om de relatie met onze natuurlijke omge ving, zoals het duingebied en het polderlandschap, duidelijker naar voren te laten komen'. Dat zou ten goede komen aan 'alle groeperin gen': inwoners, het boerenbedrijf, de toeristische sector en de kleinscha lige ondernemers. Den Hoorn heeft zich in haar plannen laten inspireren door Buinen, een ongeveer even groot dorp in Drenthe, waar met steun van de provincie in korte tijd veel projecten zijn gereali seerd. Een eerste concrete stap is een dorpsomgevingsplan. Daarvoor hopen de Hoornders, net als de inwo ners van Buinen, professionele bege leiding van een gespecialiseerd bu reau te kunnen inhuren. Om de gedeputeerde inzicht te geven in wat er leeft onder de bewoners, bood Ridderinkhof hem een exemplaar aan van het vorig jaar verschenen dorps plan Den Hoorn: groot in het klein. waarin de gewenste ontwikkelingen in grote lijnen staan geschetst. VRIJDAG 13 MEI 2005 Coördinator gezocht voor Anjercollecte De gemeente is op zoek naar een vereniging of instelling die de organi satie van de jaarlijkse Anjercollecte op zich wil nemen. De organisatie behelst het werven van verenigingen die de collecte willen uitvoeren, het ophalen en verdelen van de collectie- bussen en het tellen en verdelen van de opbrengst. De Anjercollecte is een belangrijke bron van inkomsten van het Prins Bernhardfonds dat culturele en kunstzinnige initiatieven onder steunt. De collecte wordt dit jaar ge houden van 29 mei tot 4 juni. Vereni gingen of instellingen die de organisatie op zich willen nemen, kunnen contact opnemen met Hans van Zeijlen van de afdeling Cultuur en Educatie van de gemeente, tel. 362260. Zo oneerlijk... Zonder afscheid van ons te nemen is hij bij ons weggegaan. Onze lieve, zorgzame vader, man en vriend Herm van der Beek 25-4-1954 19-5-2005 Die altijd gelijk had en voor wie mets te veel was. Onze dragende kracht. Karin in hennnenng Lia Wendy en Stefan Saskia en Bas Marloes Suzan llona Simone en Luuk Kikkertstraat 47 1795 AB De Cocksdorp Herm is thuis. Vrijdag 13 mei is er van 19.00 tot 20.30 uur gele genheid het condoleanceregister te tekenen en de familie te ontmoeten in de werkplaats van Herm, Langeveldstraat 8 op het industrieterrein van De Cocksdorp. Zaterdag 14 mei nemen we om 11.00 uur af scheid van Herm in zijn werkplaats, waarna we Herm begeleiden naar zijn laatste rustplaats bij Karin op de begraafplaats van De Cocksdorp. En toen stond de wereld sti De vogels zwegen. En werd het stil in ons. Lieve, lieve Herm dit kunnen we met geloven. We bewonderden je zo. Liefs. Pa en Ma Renë en Carla Bart en Frouwke Annemiek en Wally Evelien en Gerrit en kinderen Vol ongeloof en verbijstering is plotseling uit ons midden weggenomen mijn zoon, broer, oom en zwager Vader Peter en Marja Vanessa en Edwin Romy Richard Damëlle Het was veel te kort. Verslagen zijn wij door het plotseling overlijden van onze zwager en oom Herm In onze gedachten zijn wij bij Lia, de kinderen en de familie. Theo A Thea Marga A Sjaak Henny A Jacques en de kinderen Met grote verslagenheid hebben wij kennis ge nomen van het plotseling overlijden van onze lieve neef Herm van der Beek Wij wensen Lia, Wendy, Saskia, Marloes en Suzan heel veel sterkte om dit grote verlies te dragen. mevr. D. Quartel P. Quartel t J. Quartel-de Waal Martha Broekman Adri Schraag-Broekman Hans Schraag Nooit meer een groet Nooit meer een praatje We zullen je missen. Henk en Jitty De zon scheen, De bloemen bloeiden, De vogels floten. En toen werd het stil Uw warme belangstelling die u toonde na het plot seling overlijden van GRIETJE DE VRIES heeft ons heel goed gedaan. Tevens willen wij iedereen bedanken die altijd voor haar klaar heeft gestaan. Nel en Klaas Lammens-Koopman Kees en Trinet Hin-van Santen Texel, mei 2005 Wilco ten Haaf Cora Jongejan gaan op 27 mei 2005 trouwen. Dit zal plaatsvinden om 13,30 uur in het gemeentehuis van Den Burg. De kerkelijke inzegening vindt om ca. 14.30 uur plaats in de Baptistenkerk te Den Burg. De receptie is van 19 00 tot 20.00 uur in „Catharinahoeve", Rozendijk 17 (Pontwcg, afslag 11). Ons adres: Princenhil 26, 4926 EG Lage Zwaluwe Mijn papa en mama zijn 12 mei getrouwd! Wie ze zijn? Nou... Arno en Monique Koot We wonen op Kerkstraat 3.1794 AM in Oosterend. Enne... we zijn nu op vakantie. Wij gocm I Bmim en M<r i Leersu VVïjdog 20-05-2003 om 13-30 mm in Doi Bim CWo receptie is vnn 16.30 fot 18.00 tutt in de sckmm vn* jA. Bmijn, W.'Heweg 17 Ie P«-n Hooi',. Door; 1 1136, 1788 KB3»lio Na 9 jaar samen en drie kinderen rijker geven Jasper Joosten en Patricia den Brok elkaar het ja-woord op vrijdag 20 mei 2005 om 15.30 uur in het stadhuis van 's-Hertogenbosch. Graanakker 12, 5236 VH Empel Floris Witte Elise Appel gaan trouwen op 20 mei in molen „De Traanroeier" te Oudeschild. U bent van harte welkom op onze receptie van 17.00 tot 18,30 uur op Heemskerckstraat 43. v.witte-appel texel .com

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 3