Jug Bros treedt op in bluescafé in Egypte volgens to u wtr Coalitie morrend eens met voortgang kanjerprojecten 'Je kunt hier een duikplank neerzetten TEXELSE J C0URANT Dertien jubilarissen bij Zorgcentrum Cowboytje spelen' op nieuwe CD w<j z<jn twee eeuzone cowbovs.wu z^eruen ïxx>r bos.em m hei,l, Joe.26 zrmd&rk is onze prpirie drpr voelen wu c« VRIJDAG 13 MEI 2005 De coalitiepartijen hebben zich er brommend bij neergelegd dat er gelijktijdig aan de realisatie van het nieuwe raadhuis, de bouw van het gezamenlijke hulpverleningspost en de vernieuwbouw van de OSG wordt gewerkt. Na een pittig debat met de oppositiepartijen en toe zeggingen van het college stem den Texels Belang, WD en het CDA er tijdens de raadsvergadering om op dezelfde weg voort te blijven gaan. De raadsleden bogen zich dinsdag avond over de voorlopige planning van de drie kanjerprojecten, nadat Texels Belang vorige maand aan de bel had getrokken. Volgens de kies vereniging heeft de raad in het verle den afgesproken dat de projecten één voor één moeten worden uitge voerd, terwijl er nu overlappingen plaatsvinden. Uit de voorlopige plan ning blijkt bijvoorbeeld dat tussen juli 2006 en maart 2007 mogelijk aan alle dne de projecten tegelijk wordt ge takt. Daarnaast breekt het moment 'aan dat de raad kredieten beschik baar moet gaan stellen. Het hulp- .verlemngsgebouw was dinsdag avond als eerste van de drie aan de beurt. Burgemeester Joke Geldorp had de politieke partijen beloofd de voorlo pige planning aan de orde te brengen 'ii de raadsvergadering, zodat de partijen konden bepalen of ze wel of pet op de ingeslagen weg willen doorgaan. Texels Belang, CDA en WD gaven in eerste instantie aan het 163) felst meer spreiding te zien. Met name Texels Belang is bang dat het tegelijk uitvoeren van de projecten de Texelse werkgelegenheid niet ten goede komt. Daarnaast leeft bij die partij en de WD de vrees dat de ge meente Texel op termijn niet meer aan zijn betalingsverplichtingen kan voldoen als voor alle projecten lenin gen zijn afgesloten. Voor het nieuwe raadhuis, het hulpverleningsgebouw en de OSG heeft de gemeente miljoe nen euro's nodig. Maria van der Spek (WD) en Willem Vlas (Texels Belang) zeiden dat Texel geen 'controlege meente' moet worden. Dat zijn ge meenten die onder toezicht van de provincie worden gesteld, omdat ze hun begroting niet meer sluitend kun nen krijgen. Of het ooit zover komt op Texel, is vooralsnog een vraag. Het college heeft meermalen laten weten dat het fonds voor de kanjerprojecten zodanig in elkaar zit dat de jaarlasten van alle projecten tegelijk kunnen worden afgelost. Rem De vraag of er meer moet worden gespreid, leidde tot een pittige dis cussie tussen de coalitie en opposi tiepartijen GroenLinks, PvdA en D66. Zij hadden er geen moeite mee dat er overlapping plaatsvindt. Arthur Oos- terbaan (GroenLinks) vond het rond uit onverstandig de rem op het pro ces te zetten. Het nieuwe raadhuis, de hulppost en de OSG dulden vol gens hem geen van drieën uitstel. 'Je krijgt grote problemen als je dat doet. Wij zijn wel bereid daarvoor een ho gere ozb en een hogere toeristen belasting te vragen en wij zijn ook bereid de financiële consequenties te dragen.' Oosterbaan werd fel nadat de coalitiepartijen bleven vasthouden aan meer spreiding. Hij wilde ter plekke van Weijers en Van der Spek horen welk project dan zou moeten wachten. Van der Spek gaf na aan dringen aan dat het raadhuis 'wel iets zou mogen opschuiven', maar hield daarna verder de boot af. 'Je wordt lastig, Oosterbaan', klonk het kort tussen neus en lippen door. Burge meester Geldorp probeerde de par tijen gerust te stellen met de mede deling dat een raadsbesluit om kredieten beschikbaar stellen met automatisch betekent dat er meteen moet worden afgelost. 'De schop gaat niet meteen een week na de kredietverstrekking al de grond in.' Nadat de coalitie en de oppositie er niet uit kwamen, hakte de Geldorp de knoop door en legde ze de raad de keuze voor; óf doorgaan op de inge slagen weg óf het nieuwe raadhuis en het hulpverleningsgebouw stilleggen en pas weer oppakken als de ver bouw van de OSG zou zijn afgerond. Na een schorsing van tien minuten bleek de coalitie zover niet te willen gaan. Bij monde van Piet Standaart vonden Texels Belang, de WD en het CDA dat ophouden van de projecten toch teveel kosten met zich mee zou brengen. Ze stelden het college wel de voorwaarde dat de overlap zoveel mogelijk wordt beperkt en dat de raad om de drie maanden over de voortgang van de kanjerprojecten wordt geïnformeerd. Geldorp zegde dat toe. durven het pas echt te geloven ze donderdag met de toege- ®9de tickets in het vliegtuig zitten. Waar als ze niet worden getroffen foor rampspoed, brengen Ewout Adriaans en Hannes van Angeren WnJug Bros de muziek van hun üloednieuwe CD één dag later ten gehore in een café in de Egypti- Jhe badplaats Hurghada aan de ■"ode Zee. Komende zondag pre steren ze het schijfje voor eigen Publiek in café Het Vooronder in Neschild. *foaans en Van Angeren hebben de «tnodiging te danken aan de oud- e*elseAnnemiek van IJsseldijk, die *eene-mail schreef dat het duo haar fs'zal kennen maar dat ze hun mu- pfchad gehoord bij een optreden op edand. Werkzaam in Egypte had rjfoect aan Jug Bros moeten den- 51 t0en artiesten werden gezocht be opening op te luisteren van meuwe uitgaansgelegenheid in Populaire Egyptische badplaats. J**»bluescafé Nirvana. Als ho- jjwanum kon ze de reis- en verblijfs- Hoewel ze met stom- waren geslagen, hoefden Adri ft 6nVan Angeren met lang na te 'ten °Ver u'*noc'iging. 'We we- Py baar met meer dan dat ze een ;°Ster is van Cor van IJsseldijk, die 'Ju bij de coöperatie heeft gewerkt, r 'bet een nogal avontuurlijk in gestelde familie is. Maar natuurlijk doen we het, dit is toch te gek ge woon.' Het optreden komt op een bijzonder moment, vlak na het uitkomen van hun vierde CD. Hoewel het geluid onmiskenbaar afkomstig is van Jug Bros, is Saddle up verrassend anders dan zijn voorgangers, met vooral méér country en minder blues. Dat heeft niet alleen te maken met de liefde van componist Adriaans voor de muziek van Johnny Cash, maar ook met zijn nieuwe passie, paardrij den, die ook te zien is op de door Cees Hin gemaakte foto's van het CD-hoesje. Met zelfspot: 'Dat is mijn midlifecris: cowboytje spelen. Ik was op zoek naar een hobby die eens niets met de zee te maken heeft. Ik heb altijd gevaren, ben al jaren ha venmeester bij het NIOZ. Door Kees de Vnes van de Indian Summer Ranche ben ik in aanraking gekomen met paarden en nu vind ik het prach tig om af en toe een eind te rijden.' In zijn teksten is Adriaans geïnspi reerd door Larry McMurtry, winnaar van de Pullitzer-literatuurprijs. 'Hij heeft veel cowboyverhalen geschre ven. Lonesome Dove gaat over twee oude rangers. De Indianen zijn uitge roeid, ze hebben niks te doen. Uit verveling gaan ze vee stelen in New Mexico. Schietpartijen, hoeren, liefde, alles zit in dat boek. Ik heb de CD opgestuurd naar zijn uitgever, met de tekst: bedankt voor de inspiratie. Misschien hoor ik er nog eens iets op terug.' Daarnaast schnift Adriaans over relatieproblemen ('niet dat ik die heb, maar stel je voor...') en een onmoge lijke liefde ('daar weid ik niet over uit...'). Grew up is autobiografisch en gaat over zijn jeugd, waarin hij al vroeg het huis uit ging om naar de School voor Rijn-, Kust- en Binnen vaart te gaan, de problemen met zijn ouders, de drang om te varen en zijn kennismaking met de muziek. 'Ik heb eerst trompet leren spelen. Maar daar kreeg ik oorinfecties van, door de kracht die je met blazen op je oren uitoefent. Daarom ben ik gitaar gaan spelen.' Het laatste nummer van de CD, Wheel of fate, is van heel andere aard en gaat over de rotzooi die de mens er in zijn ogen van heeft ge maakt. 'De arrogantie waarmee hij alles naar zijn hand wil zetten Helaas doen we er allemaal aan mee. ook ik. Onze Lieve Heer heeft op de zesde dag de mens geschapen. Ik zing daarom in dit nummer dat hij na de vijfde dag had moeten stoppen.' De muziek is geheel akoestisch uit gevoerd. 'Dat was het uitgangspunt. De enige concessie is gedaan voor de bluesharp van Ger Scheeve, die op een paar nummers meespeelt. Dat elektrische geluid hoort helemaal bij Cynthia Boon, Cindy Bouland-Van der Meer, Greta Witvliet-Zoetelief, Petra Maat-Van der Vis, Simone Ouwehand, Marian van der Geest, Siny Zijm-Feenstra, Dia Bruijn- Schagen, Theo Kemper en Geertje Schrama-Zuidewind. Afra Stoop is de dertiende jubilaris. Zij vierde sa men met Ouwehand, Visser en Kemper het 25-jarig dienstverband bij het zorgcentrum, (orgcentrum Texel heeft gisteren de van de Zorg aangegrepen om Jertien medewerkers van het Ver pleeghuis en De Gollards in het zon- letje te zetten. Van de dertien waren er negen twaalf-en-een-half jaar in lenst en vier medewerkers vierden un zilveren jubileum. Onder de jubilarissen waren zowel worgende als ondersteunende - ledewerkers. De viering had plaats dorpshuis De Bijenkorf in Ooster- rd. Directeur Geertje van Lingen loofde haar medewerkers voor hun dagelijkse inzet. 'Bij tijd en wijle bie den jullie de werkdrukpieken koel- bloedig'het hoofd en jullie hebben je de kunst eigen gemaakt om met kleine dingen, gebaren en woorden heel veel voor de bewoners te bete kenen.' Ze roemde ook de bereidheid van de medewerkers om waar nodig en waar mogelijk aan verbeteringen te blijven werken. De jubilarissen zijn (op de foto van links naar rechts) Corrie Visser, Betty Kuyper-Bakker, >U)'J 2QEKEN NflftR KOEL, HELDER WREEC? v WONT WE SHRCMDaN R6EVS VRH dE Do«r, ONZE KRflEEL 16 VFLN DROOGÏE Ï.E2WEMLNLtRRC d»T REELS RL IN UOPHbOiT TEXELJf fjffrOoN goes" Q rj- o? - lOür Saddle up 'Je kunt straks een duikplank bij je strandhuisje neerzetten', zegt Jacomien Bas van strandpaviljoen Westerslag met een cynische on dertoon. 'Als het hoog water is, kun je zo de zee in duiken.' Dat het strand bij paal-15 steeds ver der afkalft, was bekend. Sinds deze week de strandhuisjes zijn geplaatst, is het echter ook goed zichtbaar. De huisjes staan op een soort wal die gemiddeld twee meter hoger ligt dan het strand. Een deel van die wal heeft kraanmachinist Marcel Bakker, met toestemming van Rijkswaterstaat, moeten aanleggen om voldoende ruimte te hebben om de strand huisjes te kunnen plaatsen. Met een beetje fantasie heeft het geheel iets weg van huisjes die langs de rand van een groot leeg zwembad staan dat bij hoog water vol water loopt. De zee heeft inmiddels al tegen de rand van de wal gestaan. Door de afslag mo gen er dit seizoen over een stuk van tweehonderd meter ten noorden van het Aiesiapaadje geen huisjes wor den geplaatst 'Die hebben we moe ten opschuiven omdat het daar niet veilig meër is', aldus strandtent houder Jur Schuiringa. Maandag avond had Westerslag opnieuw te kampen met hoog water dat dicht bij de strandtent kwam. Schuiringa en Bas voeren een niet aflatende strijd om na jaren weer een strandsuppletie te knjgen. 'De zee is nu net een kaassschaaf die telkens een stukje van het strand afschraapt.' De ge meente maakt zich eveneens zorgen over het afkalvende strand, omdat hulpverleningsvoertuigen bij hoog water niet meer over delen van het strand kunnen rijden. Volgens Schuiringa maken bezoekers ook vaak opmerkingen over het lage en bij hoog water smalle strand. Gedeputeerde steunt Teso Teso kan rekenen op steun van de provincie als het in de toekomst tot een openbare aanbesteding van de veerdienst tussen Texel en Den Hel der komt. Dat liet gedeputeerde Ton Hooijmaijers van de provincie Noord- Holland gisteren weten tijdens zijn bezoek aan Texel. De wethouders Nel Eelman, Corry Heijne en Annie Hin ontvingen de provinciebestuurder al aan boord en gaven hem een rond leiding. Hooijmaijers was onder de indruk van wat hij zag. 'Teso moet dit in de toekomst ook blijven doen en dan begnjpen de fijnproevers wel wat ik bedoel.' De gedeputeerde doelde op de mogelijke openbare en Euro pese aanbesteding van de veerdienst die in het verschiet ligt. De toestem ming om overtochten te verzorgen wordt nu nog rechtstreeks door de overheid aan de veerdienst verleend. Wethouder bekijkt opties Vigilant Wethouder Nel Eelman (grondge bied) is bereid te bekijken welke mogelijkheden er zijn voor het be houd van Vigilant in Den Hoorn. Dat zegde ze toe tijdens de raads vergadering. Voorwaarde is dat eigenaar Arie Lap een concreet plan voor de markante stolp indient. Martin Trap (WD) kaartte bij de wethouder aan dat Den Hoorn er niet blij mee is dat de ge meente een sloopvergunning voor het oudste gebouw op Klif heeft af gegeven. Eelman wees de raad erop dat de vergunning rechtsgeldig is af gegeven, omdat de stolp niet onder de stolpenregeling valt en evenmin op de monumentenlijst staat. Lap komt daardoor niet in aanmerking voor subsidie om het rieten dak te restaureren, waardoor er volgens hem andere mogelijkheid dan slopen overblijft. Voor hem is het te pnjzig om de benodigde werkzaamheden aan de stolp te betalen. Trap pleitte ervoor iets te bedenken, zodat de stolp toch behouden kan blijven. 'Maak er even tueel een trouwlocatie van.' hem.' Over de samenwerking met de in Den Hoorn wonende OSG-leraar zijn de twee zeer te spreken. Adriaans: 'Ger sprak me vong jaar zomer een keer aan toen ik op mijn paard langs de Hoornderweg ging. Hij vertelde dat hij bluesharp speelde en vroeg of hij eens mee mocht doen. Ik heb gezegd dat we in het seizoen iedere dinsdagavond in Het Vooron der spelen en dat hij altijd welkom was. Hij is daarna eerst een keer bij me thuis geweest, omdat hij het toch wel wat eng vond om meteen op te treden. Maar hij is een fantastische muzikant.' Ze roemen zijn streven naar perfectie, waarbij Scheeve ie dere harmonica die hij koopt eerst helemaal uit elkaar haalt, het hout in de bijenwas zet, en daarna onder deeltje voor onderdeeltje weer op bouwt, om er een zo mooi mogelijk geluid uit te krijgen. Van Angeren met een grijns: '.Ik zou er een klap met een hamer op geven, daar heb ik het ge duld niet voor.' Veel waardering hebben Adriaans en Van Angeren ook voor Rikus Kloos terhuis. die net als Scheeve, drum mer Hans Vlaming en (achtergrond)- zangers Jos Groen en Enk Wissen burg als gastmuzikant meedoet, maar vooral een belangrijke stempel op de CD drukte als opname technicus in zijn eigen studio. 'Een paar vorige CD's hebben we opgeno men in de studio van Normaal. Dat moest in een week gebeuren. Nu zijn we er af en toe een avondje of een weekend voor gaan zitten en dat werkt veel rustiger. We hebben heel veel geprobeerd. Samen met Rikus bedachten we bijvoorbeeld bij de nummers waarop wordt gedrumd welke stokken we moesten gebrui ken. Ook voor de bas- en gitaar partijen zijn we eindeloos aan het zoeken geweest. Het voorbereiden kostte meer tijd dan het inspelen zelf. Het knappe van Rikus is dat hij prachtige opnameapparatuur heeft en daar helemaal op thuis is. Hij kan een nummer echt beter maken. Vroe ger speelde je een nummer zesen tachtig keer in voor het er goed op stond. Met die spullen van nu kun je er afzonderlijk per instrument aan blij ven schaven.' Adriaans en Van Angeren presente ren Saddle up zondagmiddag in café Het Vooronder, op de haven in Oude- schild. De presentatie, die wordt ge volgd dooreen optreden, begint rond 16.00 uur. Daarnaast speelt Jug Bros iedere dinsdagavond vanaf 21.00 uur in hetzelfde café. De CD kost €10,- en is alleen verkrijgbaar bij de muzi kanten. Big Band Texel geeft zondag vanaf 15.00 uur een pinksterconcert in café De Kroonprins aan de Kerkstraat in Oosterend. De toegang is gratis. Russenoorlog op Radio Texel Het interview dat oud-Texelse Mar- ielle Beers voor Radio 1 met Theo Witte en Maria de Graaf maakte, wordt op vnjdag 20 mei op Radio Texel herhaald. De Graaf en Witte spreken enn over de Russenoorlog. Het tijdstip is toepasselijk, omdat het op 20 mei precies 60 jaar geleden is dat Texel werd bevrijd. Het interview is te beluisteren in het programma Radio Texel Actueel dat van 18.00 tot 19.00 uur wordt uitgezonden. Radio Texel is te ontvangen via 106.1 FM in de ether en via 98,5 op de kabel. Tussen de strandhuisjes en het strand bij Westerslag zit zo'n twee meter hoogteverschil. Marcel Bakker brengt zand ai n de strandhuisjes te kunnen plaatsen. Minder blues en méér country. Dat geldt ook voor het CD-hoesje van 'Saddle up', met foto's van Cees Hin. Big Band speelt in De Kroonprins

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5