HEMA CTÖ Cjrocn 2rwartsjexels 'in het hart Partijen buigen zich over vliegveld Rienks vraag politiek handhavend optreden Klompen in de strijd tegen bermbrandje Jan Ayeweg Plan WD voor stop op handhaving afgeschoten RWS bereid tot lokaal overleg Leerlingen zwoegen op eindexamens p aandacht vnnr strand bij Westerslag Nieuws van de provincie DE GRAAF OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11980 DINSDAG 24 MEI 2005 TEXELSE^COURANT Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Burgemeester en wethouders la ten een onderzoeksrapportage op stellen om te bekijken of er op het vliegveld moet worden gehand haafd. Volgens wethouder Corry Heijne is er op het moment geen sprake van illegaal gebruik van functies, maar wordt de rappor- op verzoek opgesteld. et ze gisteravond weten tijdens Ie raadscommissie Grondgebied. De omst van het tweede paracentrum wam voor het eerst aan de .orde in Ie Texelse politiek, nadat Bob Rienks ran Paracentrum Texel en Tessel Air iet onderwerp als inspreker had aan- jeroerd De afgelopen dagen maakte «I een rondje langs de fractie- ergaderingen van de partijen en gis- eravond vroeg hij ze om handhaving egen het tweede paracentrum. Hij et tijdens de vergadering weten dat volgens hem in strijd met het be- hemmmgsplan uit 1998 wordt ge- tandeld, omdat er in het vliegveld- estaurant parachutes worden evouwen en reclame voor het rond- duchtbedrijf (Wooning Aviation) rordt gemaakt. 'Terwijl in het be- temmingsplan tot op de vierkante leter precies wordt omschreven wat en daar staat geen tweede aracentrum bij.' Het restaurant Hordt gepacht door Alexander Beetz. genaar van Skydive Texel, tereacties van de politieke partijen aren wisselend. GroenLinks en idA vroegen het college om hand ling. D66 en CDA wilden eerst informatie van beiden kanten. Bknjgen nu maar van één kant in flatie', aldus Frans Visman (D66). i Koolhof (CDA) zei ook eerst goed wllen worden geïnformeerd. Arthur osterbaan (GroenLinks) en Alfred chaatsenberg (PvdA) vonden dat et college moet overgaan tot hand- aving, omdat in ieder geval in het staurant in strijd met het bestem an wordt gehandeld. 'We ebben zelf geconstateerd dat er ckets voor rondvluchten worden erkocht', aldus Oosterbaan. Joop Groeskamp (Texels Belang) liet de discussie aan zich voorbij gaan, om dat Texels Belang het onderwerp nog met had besproken. 'Maar als je het zo bekijkt, zit het vreemd in elkaar en ik zou ook niet weten hoe we dit moeten oplossen.' Maria van der Spek (WD) zei de zaak ook eerst van beide kanten te willen bekijken. 'Maar we moeten afgaan op het bestem mingsplan en als het nodig is, moet er worden gehandhaafd.' Zij stelde wel alvast voor dat in de volgende raadsperiode vanaf 2006 geen raads leden meer in soortgelijke besturen als het bestuur van de NV Lucht haventerrein plaatsnemen. 'Dan kun nen we de discussies over dubbele petten ook achter ons laten.' In het bestuur van de NV zitten momenteel burgemeester Joke Geldorp (voorzit ter), wethouder Nel Eelman en Jan Koolhof zit er namens de gemeente raad in. Burgemeester Geldorp, die de woordvoering eigenlijk volledig aan wethouder Heijne had willen overla ten, wees Van der Spek erop dat de raad bewust een vertegenwoordiger in het bestuur van de NV heeft om dat de gemeente aandeelhouder in het vliegveld is. Ze viel uit tegen Rienks die ze verweet 'een spelletje te spelen' met zijn optreden in de commissie. 'Maar u krijgt uw hand having waar u recht op heeft', beet ze hem toe. Heijne liet weten dat Gel dorp en Eelman zich als portefeuille houders handhaving en ruimtelijke ordening binnen het college niet met het vliegveld bemoeien, maar die ta ken vanwege hun bestuurstaak in de NV aan haar en wethouder Annie Hin hebben overgedragen. Heijne wilde gisteravond niet al te veel op de kwestie ingaan, omdat er juridische procedures lopen. De wethouder liet weten dat de veiligheid van het vlieg veld niet in het geding is en dat dat verder ook geen zaak van de ge meente is. 'Dat is een zaak van het bestuur en de directie.' Rienks stelde dat er een situatie is ontstaan die 'niet veilig' is. Piet Bakker van hoeve Westerend aan de Jan Ayeweg bij Den Hoorn treedt op zijn klompen een berm brandje tegemoet dat gistermiddag vlakbij zijn boederij woedde. Riet en Aangewakkerd door de straffe zuid- andere slootruigte die afgelopen westen wind, verspreidde het brandje herfst was blijven liggen was door zich over een lengte van enkele hon- onbekende oorzaak in brand geraakt, derden meters. Het vuur werd ont- 'Beneden peil als raad dit toestaat' Texelaar betrapt tijdens drugsdeal Öens een zogeheten pnkactie in en Helder werd vrijdag een 36-jarige wener van Texel op heterdaad be- ept bij een drugsdeal voor het NS- ation aan de Middenweg. De ixelaar en een 24-jange man uit Den stóer bleken in het bezit van zes mietjes cocaine. Zij kregen een pro- es-verbaal en werden na verhoor ingezonden. Om de overlast terug dringen en de problemen beheers er te houden, voert de Helderse Mie de komende tijd vaker prik- uit. Bij deze acties wordt ge ageerd op signalen uit de buurt. De ixelse drugsgebruiker werd aange ven tijdens een drugs- en drank- "itrole in de Helderse binnenstad. Drankrijder bekeurd 6,1 23-jarige Texelse bromfietser W in de nacht van vrijdag op za- ^9 bekeurd wegens het rijden Ier invloed. De man werd op de ffraanweg staande gehouden en "rworpen aan een blaastest. Hij •rde' 410 ug/l, terwijl 220 het lelijk toegestane maximum is. Popkelders weer open Omdat de gemeente het brandalarm weer op de telefoonlijn heeft laten aansluiten, zijn de popkelders van d'Ouwe Ulo weer bereikbaar. Huur ders hebben met hun eigen sleutel weer toegang. De gemeente legt er de nadruk op dat de toegang beperkt blijft tot de popkelders. Time Out en andere accommodaties in dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg blijven ge sloten tot het jeugdwerk opnieuw van start gaat. Een voorstel van de WD om de bouwvoorschriften voor vakantie parken te verruimen en in afwach ting daarop handhavingsacties op de parken tijdelijk te staken, is gis teravond afgeschoten door een meerderheid van de raadscom missie Grondgebied. Met name GroenLinks was hevig gepikeerd. De partijen reageerden op een plan om af te stappen van de minimale afstand van vijf meter tussen een vakantiehuisje en de perceelsgrens. zoals in het huidige bestemmings plan Buitengebied is verwoord. Op die manier zou het voor vakantie parken makkelijker moeten worden om vakantiehuisjes van maximaal 55 vierkante meter uit te breiden naar 70 vierkante meter. Ander voorstel was een verruiming in de regels voor dak kapellen op vakantiehuisjes. De WD presenteerde het plan naar aanlei ding van de grote handhavingsactie op vakantiecentrum De Krim, waar diverse bouwwerken met voldoen aan het bestemmingsplan Buiten gebied dat in 1996 voor het voorma- Visman (D66) vond het tekort door de bocht om de ingezette lijn van hand having zomaar op te schorten en de voorschriften te verruimen. 'Je kunt daar met ineens van afwijken als het je even niet uitkomt.' Hij pleitte ervoor tijdens de herziening van het bestem mingsplan Buitengebied over de bouwvoorschriften te discussiëren. PvdA en Texels Belang waren de zelfde mening toegedaan. Volgens Alfred Schaatsenberg (PvdA) zou de gemeente het tegenover de bevol- lige eigen bestemmingsplan van De king ook met kunnen maken om voor Knm in de plaats is gekomen. 'Exces sen moeten worden gehandhaafd, maar het gaat ons te ver om daar ook te handhaven op situaties die er al voor 1996 waren', aldus Maria van der Spek. 'We moeten stoppen met handhaven en eerst zien wat bij ver ruiming acceptabel is.' Arthur Oosterbaan (GroenLinks) kwa lificeerde het voorstel als een verkiezingsstunt. 'We komen elkaar bij de verkiezingen wel tegen. Ik zou het beneden alle peil vinden als de raad dit toestaat. GroenLinks staat voor een betrouwbare overheid en daar hoort handhaving ook bij.,' Frans dakkapellen op vakantieparken zo maar andere regels te hanteren. Joop Groeskamp (Texels Belang) wees op de juridische consequenties die het loslaten van de vijf metergrens zou kunnen hebben. 'Dan koop je een bungalow op De Krim in de weten schap dat je buurman minimaal vijf meter bij je vandaan zit en dan zou die ineens wel dichterbij mogen ko men.' Hij wees erop dat het huidige bestemmingsplan Buitengebied de toon aangeeft op De Krim en dat er Lees verder pagina 5 Populaire trouwdag Liefst acht koppels zijn afgelopen vrijdag op Texel met elkaar in het huwelijksbootje gestapt. 'Dat is meer dan gebruikelijk, want ge middeld trouwen er op vrijdagen in mei en juni hooguit twee tot drie stellen', aldus een woord voerder van de gemeente. Wat was er aan de hand? Het was vrijdag 20 mei 2005 en omgezet in cijfers geeft dat de combina tie 20-05-2005. Voor veel men sen in den lande was dat aanlei ding daarom op die dag te trouwen. De trouwlustigen op het eiland waren over diverse trouwlocaties verspreid. De woordvoerder kon met zeggen of het allemaal Texelaars waren. 'Handig om te weten: de vol gende soortgelijke bijzondere trouwdatum dient zich aan op 20 juni 2006. De laatste kans is op 20 december 2012. Menia Texels huishouden met OSG- wea van het VMRO werden nisteren PPrste uakkpn nn hpt nmnrammo UUI IUU vl II VvV/l Menig Texels huishouden met OSG- scholieren in de gelederen staat de komende twee weken op scherp. De centraal schriftelijke eindexamens zijn gisteren weer begonnen. Op de OSG buigen in totaal 191 leerlingen zich over de examens. Eindexamen leerlingen kader en theoretische leer weg van het VMBO werden gisteren getoetst op de theorie van diverse vakken en de leerlingen beroeps van het VMBO kreeg Natuurkunde/Schei kunde en Nederlands. De eind examenklanten van de HAVO begon nen met Duits en Economie en het VWO had Frans en Scheikunde als eerste vakken op het programma staan. Van de 191 eindexamen kandidaten doen er 115 eindexamen VMBO. 45 leerlingen HAVO en 31 gaan er op voor het VWO-diploma. De praktijkexamens van het VMBO, die in april begonnen, zijn inmiddels achter de rug. irbfoJewnranHaffuny v.M//7/A je Mem dat oe LUCHT HieR SCHOm 15 WTMAH-son Rijkswaterstaat gaat extra aan dacht besteden aan de strand- problemen bij Westerslag. Dat heeft hoofdingenieur-directeur Jan Hendrik Dronkers van Rijkswater staat Noord-Holland donderdag toegezegd aan burgemeester Joke Geldorp tijdens een vergadering van het Provinciaal Overlegorgaan voor de Kust in Noord-Holland. Dronkers is bereid lokaal overleg te laten voeren over de situatie bij paal 15. Op basis van de uitkomsten van dat overleg kan de hoofdingenieur-di recteur wel of niet rechtstreeks aan staatsecretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat adviseren een extra zandsuppletie bij paal 15 te laten uitvoeren. Het is daarna aan haar om een besluit te nemen. Exploi tanten Jur Schuiringa en Jacomien Bas van strandpaviljoen Westerslag dnngen al geruime tijd op een nieuwe zandsuppletie aan. omdat het strand steeds verder begint af te kalven. Als de staatssecretans daadwerkelijk het licht op groen zet voor een extra suppletie, zou die op zijn vroegst in 2006 kunnen plaatsvinden. Bedoe ling is dat die dan naast een vooroeversuppletie van 4 miljoen kubieke meter zand komt die RWS voor 2006 bij de Texelse kust op haar programma heeft staan. Voor dit jaar heeft Rijkswaterstaat bovenop een vastgestelde vooroeversuppletie tus sen paal 13,5 en paal 17 al een extra zandsuppletie toegezegd bij paal 9, waar het strand eveneens is afgekalfd. Burgemeester Geldorp, voorzitter van de Vereniging Noord- Lees verder pagina 5 ce<»tteS «OOK»'" Referendum Europese Grondwet op 1 juni Win VIP-arrangementen voor SAIL Kijk in deze krant! N HP .bgsscap. dekt door een passerende postbode, die de brandweer waarschuwde. Brandweerlieden doofden de vlam men met behulp van vuurzwepen. Herman Landsman Herman Landsman moet stoppen met werkzaamheden voor het nieuwe paracentrum Blue Side Up. Dat heeft de rechtbank in Alkmaar vorige week bepaald in een kort geding dat was aangespannen door Paracentrum Texel. Pagina 2 m Nieuwe reddingboot De KNRM in De Koog beschikt sinds een paar dagen over de nieuwe red dingboot Francine Kroesen. Instruc teurs van de reddingsmaatschappij uit IJmuiden hebben de afgelopen dagen met de vrijwilligers geoefend. Pagina 5 m Onderzoek ouderen Zes Texelaars van 89 jaar en ouder zijn betrokken bij een grootschalig onderzoek van het Studiecentrum Ouderengeneeskunde van het Leids Universitair Medisch Centrum. Onder leiding van prof. dr. Rudi Westendorp wordt gezocht naar het 'geheim' van het ouder worden. Pagina 8 Werkstraffen voor daders inbraken Twee 19-jarige Texelaars die deel uitmaakten van een groep van zes die vorig jaar een reeks inbraken en vernielingen heeft gepleegd, kregen woensdag in de rechtbank in Den Helder werkstraffen van 200 en 220 uur opgelegd. Als ze nog eens in de fout gaan, gaan ze twee tot drie maanden de cel in. De Texelaars zijn verantwoordelijk voor inbraken, diefstallen en vernie lingen die plaatsvonden van augus tus tot en met november. Er werd onder meer ingebroken in zwembad Molenkoog, OSG De Hogeberg. de boskiosk en het gebouw van Scouting Texel. In het zwembad werd gereedschap buitgemaakt, in de school spoten ze een brandblusser leeg en er verdween audio-appara- tuur. Eén van de knapen bleek boven dien iemand te hebben mishandeld en een lid van de groep had zich schuldig gemaakt aan heling. De zes moeten zich op verschillende tijdstip pen voor de rechter verantwoorden. De twee die woensdag voor politie rechter T. Luigjes herschenen, vertel den te hebben gehandeld uit verve ling en onder invloed van drank en drugs. De onderlinge banden zijn in middels verbroken en drank en drugs zouden zijn afgezworen. texelse'Scourant Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer WINNUBST OPTIEK INSTA L LA TI EB E DRIJF Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1