f* 2 Tropische kerkdienst bij Eureka DEK geeft les aan kinderen Drijverschool TEXELSE COURANT Originele plannen bij afsluiting Week van de Zee J vT - J jfeöl i L- K Tli ^3 V E Aëenda teso DINSDAG 31 MEI 2005 Kinderen uit de groepen 5 tot en met 8 van de Jan Drijverschool in Den Hoorn kregen vrijdagmiddag een bijzondere muziekles. Een af vaardiging van muziekvereniging DEK was naar het schoolplein ge komen om de kinderen kennis te laten met muziek van het fanfare korps en de drumband. Een les stilzitten en luisteren was het allerminst, 's Morgens hadden de kin deren al muziekles van Michiel Dnjver (21) van DEK gehad en 's middags konden ze meteen meedoen bij de uitvoering die het korps gaf. Nadat de muzikanten verschillende soorten muziek hadden laten horen, waren de kinderen aan de beurt. Sambaballen, woodblocks en bekkens werden uit gedeeld en de kinderen mochten plaatsnemen achter DEK. De juffen Eloise en Harriët kregen eveneens een muziekinstrument in de handen geduwd. De kinderen een htme aangeven, was voor Dnjver een makkelijke zaak. De sambaballen moesten zich houden aan de ritmisch uitgesproken steun- tekst appel-peren-appel-perenen de woodblocks hielp Drijver op gang met de ritmische tekst 'babbel-zieke- bavi-anen-babbel-zieke-bavi-anen'. Door de combinatie ontstond al snel een swingend slagwerk, waarna het aan DEK de beurt was zich muzikaal bij de leerlingen aan te sluiten. De bijzondere muziekles verliep vlot en leuk, met name door de ijver van Drijver. Hij liet de kinderen liedjes zin gen, hield doorlopend hun aandacht erbij en was royaal met compliment jes en aanwijzingen. De ongeveer drie kwartier durende les werd dansend afgesloten met Everybody needs somebody van the Blues Brothers. De les was tweeledig. Het was een algemene muziekles voor de kinde ren en tegelijkertijd een kennismaking met DEK, net zoals tijdens de bijeen komst die de muziekvereniging op 21 mei in dorpshuis De Walhoorn hield om geïnteresseerden met het fanfare korps en de drumband kennis te la ten maken. Voor Drijver was de mu ziekles op beide fronten een thuis wedstrijd. De Hoornder volgt een lerarenopleiding aan de PABO en is derdejaars directie harmonie en fan fare aan het conservatorium. De mu ziekles van DEK was volgens hem voor herhaling vatbaar. Nieuwe leden De bijeenkomst die DEK vorige week zaterdag in de Walhoorn hield, heeft de vereniging in ieder geval vijf nieuwe leden opgeleverd. 'We hebben er een hoornblazer, een baritonblazer, een bugel en een bas bij', vertelt voorzit ter Herman Bakker. De bijeenkomst werd in totaal door vijftien mensen bezocht. Een paar anderen van hen gaven eveneens aan zich mogelijk te willen aansluiten, maar zij moesten eerst kijken of dat binnen hun andere activiteiten past. Bakker: 'We hadden ook nog vier saxofoonblazers die wel geïnteresseerd waren.' DEK had de bijeenkomst, waar iedereen binnen een dag een instrument kon leren be spelen. belegd om het dalend aantal muzikanten een halt toe te roepen. Michiel Drijver uit Den Hoorn gaf de kinderen van de Jan Drijverschool vrijdagmiddag muziekles met behulp Met zo'n 25 presentaties in de aula van de OSG kreeg de Week van de Zee vrijdag een originele afsluiting. Een week lang zijn tweedeklassers op allerlei manieren met het opper vlaktewater in de weer geweest, wat resulteerde in opmerkelijke conclusies en plannen. Het onderwerp wafer leeft meer dan Ane Lap. bestuurder van Hoogheem raadschap Hollands Noorderkwartier vooraf had gedacht. Hij had leerlin gen op zijn bedrijf bijgepraat over water, de kwaliteit daarvan en zaken die ermee samenhangen. 'Ze zijn er heel bewust mee bezig.' Op verschil lende delen van het eiland namen de scholieren monsters, maten het zout gehalte, onderzochten de helderheid en of er hoeveel visjes en planten er in voorkomen. Ter versterking van de kennis gingen ze op excursie met mensen die kennis van zaken heb- ben. Of dat bij elke gids het geval was, werd in een enkel geval betwij feld. Eén groepje, dat voor de presen tatie een fraaie maquette van de Slufter had gemaakt, had van een gids begrepen dat de inham het re sultaat was van menselijk ingrijpen. Maar bij de presentatie kregen ze te horen dat de mens vroeger wel ge probeerd had het gat in de duinen te dichten, maar dat dit niet was gelukt. Maar ze namen het de gids niet kwa lijk. 'Hij is geen echte Texelaar en kon het dus met weten...' Andere groepjes leerlingen hadden met zorg kennis genomen van de vol gens onderzoekers dreigende verziltmg van enkele polders, wat na delige gevolgen voor de landbouw heeft. Kasper van Zuilekom van het hoogheemraadschap liet zich bij een maquette bijpraten over het plan om het zoute water tegen te houden door de waterkering lekvrij te maken. Dit willen ze doen door een sleuf in de dijk te vullen met bentoniet, een ondoorlatende kleisoort, wat ook wordt gebruikt bij het afdichten van boorgaten in de offshore. Een tweede groepje bedacht een veel kostbaarder plan om naast de bestaande dijk een tweede dijk aan te leggen. Tussen de twee dijken moest een stuwmeer ko men van zoet water, dat het zoute water tegenhoudt. Een groepje meis jes had de waterkwaliteit van de Texelse kolken onderzocht. Gebleken was dat de kolken die het dichtst bij de Pontweg liggen, het minst schoon zijn. Ter illustratie werd een flesje troe bel water getoond. Een bakje met stekelbaarsjes en zelfs een kikker kwam opmerkelijk genoeg uit de kolk vlakbij de drukke rotonde Emmalaan- Pontweg. 'Het water is er wel vies, maar doordat alle kolken met elkaar verbonden zijn, zwemmen er toch vis jes in', verklaarde een meisje. Ver derop een presentatie over zout- metingen in de Horsmeertjes, waar het water zoet en helder is. In de dui nen erachter bleek het juist zout en troebel te zijn. 'Je kunt het zien aan de planten. In zoet water groeien riet en wilgroos, in zout water akkerdistel en helmgras.' Verschillend groepjes had den zich verdiept in het probleem om van rioolslib af te komen. Het spul wordt nu voor verwerking met vracht wagens tegelijk afgevoerd naar de overkant, wat veel geld kost. Leerlin gen bedachten dat het ook anders kan. Doordat het Texelse rioolslib geen zware metalen bevat, kan het na ver werking net zo goed over de akkers van de boeren worden verspreid. 'Het is gratis, goede mest en niet schade lijk.' Eén en ander werd aan de hand van een maquette uitgebeeld. Ande ren wilden met het slib de dijk ophogen. Film en diner uit Italië in Kiekendief De Kiekendief, de nieuwe bio scoop op vakantiecentrum De Krim, verzorgt zondag 12 juni een voorstelling van de Italiaanse film La Meglio Gioventü in combinatie met een bijpassend diner en an dere lekkernijen. La Meglio Gioventü (Italiaans voor 'de beste jeugd' en zowel de naam van een gedichtenbundel van Pasolini als van een oud Italiaans Alpenlied) won onlangs de publieksprijs op het Film festival in Rotterdam en is momenteel een 'hit' in de bioscopen. Volgens de aankondiging vertelt de film het ver haal van 'de afgelopen veertig jaar Italië in iets meer dan zes uur'. La Meglio Gioventü wordt een 'familie geschiedenis van epische omvang' genoemd, 'meeslepend verteld, met een meesterlijke combinatie van hu mor, passie en historisch en psycho logisch inzicht'. Hoofdpersonen zijn Nicola en Matteo, die in het Rome van 1966, waarin de vertelling begint, verwach tingen, dromen en vrienden delen. De rustige en gevoelige Nicola zal psy chiater worden en trouwen met Giulia, die met haar extreme commu nistische sympathieën lijnrecht komt te staan tegenover de opvliegende Matteo, die politieagent wordt. Maar politiek is in de film niet belangrijker dan het wereldkampioenschap voet bal in 1982 of de overstromingen in Florence. 'Het is uiteindelijk deze aandacht voor persoonlijke ervarin gen die maken dat de film bijna on gemerkt voorbij vliegt, als een dikke roman die je in één ruk uit wil lezen', aldus het persbericht. Ook recensen ten zijn lovend over de film. 'Wie niet ontroerd raakt door het subliem ge schreven, subtiel geregisseerde en prachtig geacteerde drama moet wel akelig koelbloedig zijn', schreef Pauline Kleijer in De Volkskrant. Het programma in De Kiekendief be gint om 15.00 uur en gaat van start met de vertoning van het eerste deel van de film. In de pauze worden de gasten getrakteerd op een koud Ita liaans hapje. Van 18.00 tot 20.00 uur wordt in het nabijgelegen restaurant De Waddenhoeve een Italiaans buf fet geserveerd, waarna het tweede deel begint. In de tweede korte pauze is er een warm Italiaans hapje. Het programma duurt tot ongeveer 23.00 uur. De toegang bedraagt €35,-. Re serveren kan via tel. 312027. Meer informatie staat op de website www.bioscooptexel.nl en www. krim.nl. Een scène uit de film 'La Meglio Gioventü'. Scholieren praten Arie Lap, bestuurder van het hoogheemraadschap, bij over hun plan om ter voorkoming van verzilting naast de bestaande dijk een tweede dijk aan te leggen met daartussen een stuwmeer. Zelfverdediging ideëZ Een bijtgrage hond in je witgewolde kudde is een ramp voor iedere schapenboer. Een onverschillig toekijkende baas is een ramp voor de hond. Hij wordt straks afge maakt omdat de baas hem niet onder controle heeft.. Weet die hond veel. Zijn voorvaderlijk wolveninstinct doet hem naar een beetje sport en vers bloed verlan gen, zoals de kat een spel met een muis speelt aleer hij hem echt te pakken neemt. Neem het het beest eens kwalijk. Het is de baas, die een pak op zijn falie verdient, niet de hond. De Terpstra's treffen het met hun buren, die zo succesvol de dader hebben weten op te sporen. Moeten nu alle buren van schapen- houders in de startblokken staan? Nee, er zijn nog andere methoden, zo zag ik pas geleden in de PH- polder. Waarschijnlijk gewaar schuwd door eerdere bijtberichten heeft een schapenhouder aldaar verstrekkende maatregelen geno men en er een cursus zelfverdedi ging voor schapen tegenaan ge gooid. Niet de bekende wolf in schaapskleren, maar een schaap in leeuwenpak. Bij het scheren geheel van jas ontdaan, op een brede kraag om de nek na. Bij de aanblik van zo'n leeuwschaap krijgt een bijtgrage en/of speelse hond zeker op slag een rolberoerte van de af schrikwekkende aanblik en rent met de staart tussen de benen het wei land af. En een beetje cultureel on derlegde hond die de vermomming dóórheeft omdat hij regelmatig met de baas naar Artis gaat, lacht zich waarschijnlijk dood. In beide geval len helpt het en daar gaat het uit eindelijk om. De schapenboeren moeten maar eens de koppen bij el kaar steken over deze nieuwe me thode Mocht hij op grote schaal navolging krijgen, dan vaart heel Texel er wel bij. Ik krijg visioenen van schapenboeren van over de hele wereld die ons eiland komen bezoeken, van drommen toensten die film na film volschieten met onze inheemse leeuwen De film verkopers lopen binnen, de schapenmelk-zeep-kaas-ansicht- kaarten en andere producten zullen over de toonbanken vliegen. De euro's gieren over het eiland. De Texelse economie is gered. En dat alles door een bijtgrage hond en een zak van een baas. Pien Verberg Als de predikant aan het woord is, is het doorgaans doodstil in de kerk. Anders was dat zondagavond, toen er tijdens de preek van dominee Petra Barnard een kakofonie van geluiden klonk. Het rumoer werd niet veroor zaakt door kerkgangers, maar kwam uit de tropische vogeltum van tuin centrum Eureka, pal naast de ruimte waar de Protestantse Wadden gemeente Texel een avonddienst hield. Het gezang en gekwetter wer den met als storend ervaren, maar juist als sfeerverhogend. 'Het lieve beestje prijst z'n schepper', citeerde Barnard haar opa. Bijzonder was ook het decor van planten, kabbelende beekjes, tuinmeubilair en het tikken van de regendruppels op het kas- raam. Het idee voor het houden van deze alternatieve dienst was ont staan tijdens een bezoek van kerk gangers aan Eureka, omdat ook een kerkganger wel eens iets anders wil en dat het voor een aantal wat min der geregelde kerkgangers drempel verlagend kon zijn. Dat gold in elk geval voor Trees en Kees de Ridder, die de (sub)tropische dienst in hun domein met belangstelling volgden. Of, aldus een citaat uit de Zondags- brief van de Waddengemeente: 'Als Mohammed niet naar de berg komt, dan komt de berg naar Mohammed!'. Het ontbreken van een orgel was geen probleem, de muzikale omlijs ting was in handen van blazers van Excelsior. 0 WWW TEXELSECOURANT NL Dinsdag 31 mei: De protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp is van 10.30 tot 16.30 uur open voor bezichtiging. Vrijwilligers vertellen over het meer dan 150 jaar oude gerestaureerde gebouw. Een smid geeft vandaag en woensdag van 14.00 tot 16.00 uur een demonstratie in het Agrarisch en Wagen Museum in De Waal. Vanaf 20.00 uur houdt Texels Be lang zitting in dorpshuis De Wie lewaal in De Waal. In Cinema Texel draaien Verborgen Gebreken (aanvang 19.30 uur), StarWars Episode III (20.00 uur) en The Interpreter (21.30 uur). Woensdag 1 juni: De protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp is van 10.30 tot 16.30 uur open voor bezichtiging. Vrijwilligers vertellen over het meer dan 150 jaar oude gerestaureerde gebouw. Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introductieles golf gegeven. Open middag van 13.00 tot 16.00 uur op De Watervlo, het educa tieve schip van de Stichting Rein- water. Aan boord zijn diverse acti viteiten, voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Toegang gratis. In zwembad Molenkoog is van 14.00 tot 16.00 uur een zomerruil- beurs voor verzamelaars van o.a. 'Diddle' en 'Allstar'. Kosten nor male zwembadtarief. Bij het Agrarisch en Wagen Mu seum in De Waal gaat om 14.00 uur een twee uur durende huifkar tocht over het oude land van Texel van start. Deelname kost €8,- voor volwassenen en €5,70 voor kinde ren. Opgave via tel. 312951 De Stichting Welzijn Ouderen Texel verzorgt voor het laatst voor de zo mer het inmiddels bekende SWOT-diner. Opgave in de Buure- ton aan de Beatrixlaan in Den Burg, tel. 312696. In het heropende jongerencentrum Time Out in Den Burg wordt vanaf 20.00 uur een inloopavond gehou den. In Cinema Texel draaien Son of the Mask (aanvang 14.00 uur), de Ne derlands gesproken versie van Poeh's Lollifanten Film (14.15 uur), Star Wars Episode III (16.00 en 20.00 uur), Kingdom of Heaven (16.15 uur), Verborgen gebreken (19.30 uur) en The Interpreter (21.30 uur). In Cinema De Kiekendief draaien de Nederlands gesproken versies van Spongebob Squarepants (aanvang 14.00 uur) en Robots (16.15 uur) en Kingdom of Heaven (20.00 uur). Donderdag 2 juni: Bij het Agrarisch en Wagen Mu seum in De Waal gaat om 14.00 uur (onder begeleiding van een gids) een twee uur durende wan deling door en rond het dorp van start. Deelname kost €5,- voor vol wassenen en €3,- voor kinderen (inclusief toegang tot het mu seum). Aanmelden via tel. 312951 De loodsbotter Texelstroom ver trekt vanuit Oudeschild voor een Hoogwater te Oudeschild Di. 31 02.40 en 15.04 u. Wo. 01 03.50 en 16.20 u. Do. 02 05.10 en 17.30 u. Vr. 03 06.30 en 18.40 u. Za. 04 07.25 en 19.35 u. Zo. 05 08.36 en 20.40 u. Ma. 06 09.05 en 21.20 u. Di. 07 09.37 en 22.00 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt zondag 5 juni op om 05.18 uur en gaat onder om 22.00 uur; woensdag 1 juni doodtij; maandag 6 juni nieuwe maan. zeiltocht naar IJmuiden. Zowel de heen- als de terugreis kan meege- varen worden. Aanmelden via he! Maritiem Museum, tel. 31 4956. Recreatief bridgen in dorpshuis De Hof in De Koog. Aanvang 19.35 uur, kosten €2,50 per persoon. Kasper van Kooten brengt in Klif 12 zijn nieuwe theaterprogramma 'Geestdrift'. Aanvang 20.30 uur.i kosten €12,50 ('Vriendenpnjs' €10,50). In Cinema Texel draaien Star Wan Episode III (aanvang 19.00 er. 22.00 uur), The Interpreter (19.00 uur) en Kingdom of Heaven (21.45 uur). Vrijdag 3 juni: De protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp is van 10.30 tot 13.30 uur open voor bezichtiging. Vrijwilligers vertellen over het meer dan 150 jaar oude gerestaureerd gebouw. Het Zeemanskerkje in OudeschSd is van 14.00 tot 17.00 uur te be zichtigen. Vanavond en morgenavond woröi in De Koog het festival De Koog Music Night gehouden. Van 20.15 tot 22.00 uur bezichti ging boothuis KNRM-station D- Cocksdorp. De reddingswinkel s geopend en er worden films de reddingmaatschappij vertoond. In Cinema Texel draaien Son of the Mask (aanvang 16.00 uur), deNe-I derlands gesproken versie va-k Poeh's Lollifanten Film (16.15uu)M Star Wars Episode III (19.00 eni^ 22.00 uur), The Interpreter (19.00Wt uur) en Kingdom of Heaven (21,45 uur). TESO zet in en rond het weekeinde geregeld twee boten in en verzengt dan ieder half uur een afvaart, zo wel vanuit Den Helder als vani Texel. Dat gebeurt vrijdag van 63 tot 20.00 uur, zaterdag, maanca; en dinsdag van 9.30 tot 16.00w en zondag van 14.30 tot 20.00 uur Desondanks moeten automobilis ten vrijdag in beide richtingen re kening houden met wachttijd! van een half uur. Die ontstaan na verwachting tussen 9.00 en 12.11 uur op Texel en tussen 12.00 e 20.00 uur in Den Helder. Maandag 6 juni zijn de afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helderen 13.30uir vanaf Texel uitsluitend bestem: voor het vervoer van gevaarlijk: stoffen. Nadere informatie ka* worden verkregen via tel. 369600 of e-mail info@teso.nl.Of veerdienst heeft ook een website: www.teso.nl. TEXELSE®COURAN! Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Bik Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.rt Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 6650 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6-1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Opa Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar €34.65 33.05 Per |aar 67.50 65,35 laf** Bij verzending naar het buitenland zf portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Rommelmarkt Op het erf en in de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt zaterdag 4 juni van 9.00 tot 13.00 uur een grote rommelmarkt gehouden. Het aanbod is - zoals te doen gebruikelijk - enorm. Uiteraard worden ook weer verse oliebollen verhandeld en in de koffiehoek kun nen de bezoekers even bijkomen en de laatste nieuwtjes uitwisselen. De opbrengst komt ten goede van het onderhoudsfonds van het Hoornder kerkje. Onder de poWjL

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2