j Twee jaar tijd voor vergroting draagvlak Bouw waterstofinstallatie EcoMare haalbare kaart Waddeneilanden willen meer veiligheid op zee Bijzondere gast NlOZ-haven Nood hoog gestegen bij Kinderdansgroep .TEXELSE J COURANT Status werelderfgoed Waddengebied De meningen werden belangrijk deel gevormd buiten de conferentiezaal. i partners tijdens een de buurt van de Amelander vuurtoren. Ixmitter Ingbert Liebing (Sylt) i Sslel. Over de aanwijzing van het waddengebied tot wereld- natuurerfgoed van de UNESCO bestaat grote verdeeldheid. Euregio De Wadden (het samenwerkingsverband van de Deense, Duitse en Nederlandse Waddeneilanden en het t Noordzee-eiland Helgoland) wil dat de komende twee jaar worden benut voor 'het wegnemen van argwaan en zorg', zodat uiteindelijk toch een redelijk draagvlak ontstaat voor de aanmelding. Een resolutie van die strekking werd aan- genomen tijdens de donderdag en vrijdag op Ameland ge houden veertiende internationale Waddenconferentie. ^-voorzitter Joke Geldorp (Texel) achter de bestuur- Een standpuntbepaling was nodig omdat de aanmelding als wereld led op de agenda staat van de ta'erale ministersconferentie betref- ridehet Waddengebied, die in no- smber op Schiermonnikoog wordt ehouden en waarbij een definitief Kluit zal vallen. De Euregio is vóór eaanwijzing, omdat het wereldwijde toning betekent van het Wadden- (Sbied als een van de meest waarde- llle ecosystemen, gevormd door wel de natuur als de mens en dat zodanig wordt beschermd dat het de criteria voldoet die de iSCO stelt voor aanwijzing. Deze i van erkenning kan helpen de dreigingen van de kwaliteit en di- siteit van het gebied te verminde- JlBovendien heeft de praktijk ge il dat de erfgoedstatus goed is het toerisme en de daarmee sa- Ihangende werkgelegenheid. ïaar Urne Heikel iaanwijzing tot werelderfgoed was at meest heikele agendapunt van de ferentie en leverde dan ook ste ge discussie op. Alle overheden van it betrokken gebied hebben zich in- «Jk!s uitgesproken, waarbij vooral remarken zich als unaniem tegen- rder heeft leren kennen. Men wil ruets van de erfgoedstatus we maar is wel bezig met de aanwij- N) tot nationaal park van het Deense deel van de Waddenzee. De Noordfriese Waddeneilanden van Sleeswijk-Holstein zijn verdeeld, de Oostfnese eilanden van Nedersaksen zijn vóór. Van de vijf Nederlandse Waddeneilanden zijn Texel en Ameland tegen. Hetzelfde geldt voor acht van de dertien vastelands gemeenten die aan de Nederlandse Waddenzee liggen. De drie Wadden provincies Groningen, Friesland cn Noord-Holland daarentegen gaan ak koord met de erfgoedstatus. Vrees Hoewel de erfgoedstatus niet meer is dan een 'stempel' als erkenning van de bestaande hoge waarde van het gebied en niets met het beheer heeft uit te staan, zijn de tegenstanders bang dat er nieuwe regels uit voort komen die belemmerend zijn voor de economische ontwikkeling. Daarmee is verklaard dat de tegenstand vooral komt uit de gebieden waar naast na tuur en toerisme ook andere econo mische bronnen van belang zijn. zo als de aan de Waddenzee grenzende gemeenten op het vasteland met hun haven- en aanverwante industrie. In de komende periode wil men de te genstanders de zekerheid kunnen geven dat er mets te vrezen valt en dat de mogelijkheden voor economi sche ontplooiing uitsluitend door streekplannen en bestemmingsplan nen worden bepaald. De vraag is of het in twee jaar kan lukken een rede lijke meerderheid te krijgen voor het erfgoedidee. Tijdens informele mo menten tussen de vergaderingen was daarover enig optimisme te beluiste ren. Voorstanders menen dat vooral het bedrijfsleven op de eilanden al leen maar voordeel van de status kan hebben en dat dit ook aantoonbaar is, een kwestie van goede informatie. In dezelfde wandelgangen kon men vernemen dat vooral het verzet in Denemarken met echt breed wordt gedragen, maar voortkomt uit een rij kelijk vroege afwijzing in het verleden door invloedrijke enkelingen. Een versoepeling van het standpunt van de Denen tekende zich donderdag al af. De Deense afvaardiging die tot dusver 'nooit' liet horen, sprak nu van 'misschien', intussen vasthoudend aan de plannen vooreen eigen natio naal park. Medegebruik Ook de discussie over het zogeheten kleinschalig historisch medegebruik kreeg op Ameland een positief ver volg. Dat er vooral voor de bevolking van de eilanden mogelijkheden moe ten blijven om zonder vergunning en voor eigen gebruik op kleine schaal schelpdieren te rapen, cranberry's te plukken, visserij te bedrijven, pieren te steken, te jagen en andere activi teiten te bedrijven als die in harmo nie zijn met de natuur, is nauwelijks meer omstreden. Wel werd de con clusie getrokken dat het moeilijk is om een voor het hele Waddengebied geldende inventarisatie te maken van geoorloofde praktijken. Zo wordt op sommige eilanden gedaan aan het 'steken' van aal en platvis, terwijl men daar op andere eilanden nooit van gehoord heeft. Cranberry's groeien niet overal. En is het rapen van de oestersoort die nog maar sinds een paar jaar in de Waddenzee voorkomt 'historisch'? De conferentie loste het creatief op en bepaalde dat er ruimte moet zijn voor medegebruik, maar dat elk eiland voor zichzelf moet be palen wat daar onder valt. Pionier Texel heeft een prominente rol ge speeld bij de meningsvorming over dit onderwerp. Hier is onlangs ook een fraaie brochure geproduceerd, Kleinschalig historisch medegebruik - natuur en mens, bondgenoten in wederzijds belang, die de conferen tiegangers mochten meenemen. De brochure is speciaal gemaakt voor de ministersconferentie van november, waar het onderwerp de hoogste aan dacht krijgt. Dat gebeurde ook al in 2001 tijdens de ministersconferentie is Esbjerg, waar werd erkend dat de Waddenbewoners hun levens kwaliteit vooreen belangrijk deel ont lenen aan de hun omringende natuur en dat daarom nader onderzocht moest worden in hoeverre aan klein schalig historisch medegebruik van die natuur recht kan worden gedaan, voor zover dat bijdraagt aan het draagvlak van natuurbeschermings maatregelen en in overeenstemming is met de beschermingsdoelen. In de folder wordt uitleg gegeven en zijn korte pleidooien afgedrukt van eilandbewoners, onder wie Texelaar Dick Drijver, die het begrip 'kleinscha lig historisch medegebruik' in de ei gen eilandpolitiek introduceerde. De deelnemers aan de veertiende internationale Waddenconferentie spraken niet alleen over de aanwij zing van het waddengebied tot wereldnatuurerfgoed van de UNESCO. Andere zaken waarmee de conferentiegangers zich bezig hielden, waren onder meer de vei ligheid op zee, de aanleg van windturbineparken in zee, de pro blemen rond het op diepte houden van de vaarwegen naar de eilan den en de winning van gas en schelpdieren. De ingenomen standpunten verschil lenden niet in hoofdzaken van de me ning die bij eerdere conferenties over dezelfde onderwerpen werden inge nomen en werden verwoord in reso luties die aan betrokken overheden worden gestuurd en die ook worden 'meegenomen' op de aanstaande ministersconferentie. De resolutie inzake veiligheid op zee stoelt op het potentiële gevaar dat een der drukste scheepvaartroutes ter wereld op betrekkelijk korte af stand van de Waddeneilanden loopt. Als er iets mis gaat met een tanker of ander schip met gevaarlijke of vervui lende lading, kan dat een onvoorstel bare ramp betekenen voor de natuur en de mensen in het Waddengebied. Gepleit wordt voor veel strengere re gels voor schepen met gevaarlijke lading, verplichte beloodsing in ge bieden met de grootste risico's, in stelling van een Europese Kustwacht en strengere controle vanuit de lucht op olievervuiling. Wat betreft de wind- parken in zee is belangnjkste eis dat deze letterlijk op afstand worden ge houden, met binnen de 12-mijlszone. De internatonale conferentie die eens per twee jaar wordt gehouden, trok zo'n veertig deelnemers, waarvan ongeveer de helft een partner had meegenomen. Het gezelschap was gerieflijk ondergebracht in hotel d'Amelander Kaap in Hollum, dat di rect naast de 9-holes golfbaan van Ameland staat. De Texelse delegatie bestond uit burgemeester Joke Gel dorp, wethouder Nel Eelman. secre taris Gert-Jan Jongkind en secreta ris Jim Ie Roux. Ameland is naast Texel het enige Nederlandse Waddeneiland meteen vliegveld. De groep bespaarde zich een omslach tige reis over land door gebruik te maken van een vliegtuig van Tessel Air, waarmee de overtocht minder dan een kwartier duurde. Halverwege de middag waren alle conferentiegangers op het eiland gearriveerd en kon meteen de bestuursvergadering van de Euregio worden gehouden. De eigenlijke con ferentie. ook in het complex van d'Amelander Kaap, besloeg de hele volgende dag. Voor de eerste keer was de voertaal Engels. Deelnemers die daar moeite mee hadden, werden via de koptelefoon door twee tolken geholpen. De bijeenkomst werd voor gezeten door Ingbert Liebing, de bur gemeester van Sylt, die samen me vice-voorzitter Joke Geldorp voor strakke leiding zorgde. Er moest hard worden gewerkt, maar zoals gebruikelijk was er tussendoor, na afloop en tijdens de diners (met veel Amelander producten) volop gelegenheid voor ontspanning en in formeel contact. Voor de meegeko men partners was er een speciaal programma, gericht op kennismaking met Ameland. Voor het totale gezel schap was er donderdag een excur sie met onder andere beklimming van de Amelander vuurtoren. De toren (aangekocht door de gemeente en geexploiteerd door de stichting die de Amelander musea beheert) is een van de meest bezochte attracties van het eiland. Burgemeester Paul Ver hoeven van Ameland kreeg na afloop veel lof over het verleende gastheer schap. Ook de tevredenheid over de besluit vorming op de conferentie zelf was algemeen. Geconstateerd werd dat de samenwerking in Waddenverband in het belang van zowel de natuur als de werkende mens steeds beter ge stalte krijgt. De kosten van deze sa menwerking worden omgeslagen over alle bewoners en werden voor de komende periode bepaald op 64 cent per persoon per jaar. Dat de 9000 inwoners tellende plaats Westerland op Sylt zich recentelijk bij de Euregio heeft aangesloten, is dus ook in financieel opzicht gunstig. Sylt is ook het eiland waar in 2007 de volgende (vijftiende) internationale Waddenconferentie wordt gehouden. Ap bouw van een installatie voor ^•opwekking van energie uit wa- ir EcoMare kost €1,3 mil- ljn-Uitbreiding van die installatie ■P®'een waterstoftankstation voor oertuigen, een afvanginstallatie M x>r het hergebruik van koolstof- m °xide en het mogelijk vergroten '"de installatie in de toekomst Kl in totaal €5 miljoen. i 'blijkt uit een haalbaarheidstudie i energieonderzoek Centrum Ne- 'n Petten, gemeente, ^ng Duurzaam Texel, internatio- tednjf Air Products, ingenieurs- Aanpak N9 'was volgens haar echter ingewik- i om het benodigde geld voor de (to andere bestemming te geven, •verzoek om €150.000,- bij te dra- - r^jtomstig van het economisch wigsprogramma Kop en Munt '°ng jaar na een paar jaar van i']k overleg over de weg een ^sleutel voor de kosten heeft geteld, waaruit de €150.000,- exel is gerold. In totaal is met 9 ^yaardenng een bedrag van ld* °'000'" 9emoeid- Het is M «lm ?eer de bedoeling de ,j,er®knelPunten bij Schoorldam stolpen door ongelijkvloerse efi'vm 'e vervan9en- Waar Texel rÜ°0,~ var|daan moet halen, Jpens het vaststellen van de ^"9 worden uitgedokterd. De £l& met die U|t9ave no9 Lj!?®"ln9 9ehouden in de meer ite |r0,in9' Heijne liet weten start van de werkzaamheden van 2006 naar 2007 is uit bureau Tebodin. overheidsinstelling SenterNovem en Stichting Shell Re search hebben laten uitvoeren. Texel is bij die organisaties in beeld als locatie voor de ontwikkeling van een kleine waterstof-economie, waarin waterstof zowel wordt geproduceerd als afgenomen. Ze willen op die ma nier ervaring opdoen met het gebruik van de brandstof die zonder de uit stoot van koolstofdioxide (C02) bij de productie van energie kan worden ingezet. Uit het onderzoek, dat door Senter Novem werd gefinancierd en in sep tember begon, blijkt dat het mogelijk is het project op het eiland uit te voe ren. Bedoeling is dat bij EcoMare een zogeheten aardgasreformer wordt gebouwd, waarin aardgas in water stof en koolstofdioxide (C02) wordt omgezet. Met behulp van een elek trochemisch proces in een brandstof cel wordt de waterstof vervolgens in warmte en elektriciteit omgezet. Als restproduct blijft water over. Bedoe ling is dat de waterstof op termijn niet meer uit aardgas (fossiele brandstof) wordt gewonnen, maar uit duurzame bronnen als biomassa, wind of zon, waardoor er geen uitstoot van C02 meer is. EcoMare is volgens de stu die een geschikte plek, omdat bezoe kers er voorlichting over de toekom stige energieopwekking kunnen krij gen. Het centrum voor wadden en Noordzee kan bovendien met de op gewekte duurzame energie worden verwarmd en van electriciteit voor zien. Gedachte is dat met behulp van het tankstation taxi's en bussen die op het eiland rijden van waterstof energie worden voorzien. De C02 die in eerste instantie nog vrijkomt kan Biizonder bezoek afgelopen week lengte was het met mogelijk de boot voor de NlOZ-haven Daar lag een in de haven van Oudeschild af te paar dagen lang het 135 meter lange meren. Het binnenvaartschip nam binnenvaartschip Variant. De schip- bijna de hele kade van de Pelagia in per was voor een trouwerij naar het beslag. Ter vergelijking: de Pelagia is eiland gekomen, maar vanwege de 66 meterlang. worden hergebruikt in de glas tuinbouw aan de overkant. Voorwaarden voor een daadwerke lijke uitvoering van het project zijn volgens het rapport dat er voldoende animo op het eiland wordt gevonden, dat bedrijfsleven en overheidsin stellingen bereid zijn te betalen en dat het gebruik van waterstof aan de veiligheidsvoorschriften voldoet. ECN, de initiatiefnemer van het pro ject, is momenteel met enkele grote bedrijven aan de overkant in gesprek om te polsen in hoeverre zij willen meefïnancieren. ECN streeft ernaar €5 miljoen te verwerven, zodat zowel een basisinstallatie als het waterstof tankstation en de afvang-stinstallatie kunnen worden gerealiseerd. 'De combinatie daarvan is de meer waarde van het project', aldus ECN- woordvoerder Jan Willefn Erisman. De gemeente onderzoekt de wijze waarop de installaties aan de veiligheidsvoorschriften moeten vol doen. Het is volgens een woordvoer der van de gemeente niet de bedoe ling dat de gemeente aan het project meebetaalt. Voor mogelijke overheidsbijdragen gaat ECN in ge sprek met de provincie en ministe ries. Informatieavonden Volgens Erisman is het de bedoeling dat er voor Texelaars diverse infor matieavonden over waterstof worden gehouden, als het zeker is dat het project doorgaat. Waterstof heeft de naam voor brand- en ontploffings- gevaarhjke situaties te zorgen. Vol gens ECN is de werkelijkheid ge nuanceerder. Erisman: 'Het is belangrijk dat iedereen zich bewust kan worden van wat wel en niet de risico's zijn. Mensen meteen bang maken, is het makkelijkst. Het juiste verhaal over waterstof vertellen is las tiger en bovendien ook veel minder spectaculair.' Air Products, wereld leider op het gebied vah waterstof voor industrie, is bereid de waterstof- installatie op Texel aan de veiligheids voorschriften te laten voldoen. Naar verwachting moet volgend jaar be kend zijn t)f ECN voldoende geld voor In het verleden waren groepen van twintig kinderen geen uitzondering, maar dit jaar is de animo een stuk kleiner. Sinds één meisje onlangs een been brak, telt de Kinderdansgroep zelfs nog maar drie leden. Daarmee dreigt een einde te komen aan een jarenlange traditie, waarbij de groep 's zomers iedere woensdag optre dens verzorgt op de Folkloremarkt in Den Burg. Dat zou jammer zijn, zowel voor het publiek, dat altijd reikhal zend naar de demonstraties uitkijkt, als voor de overgebleven kinderen, die er ondanks hun geringe aantal nog altijd veel plezier in hebben. De folklorestichting roept daarom jon gens en meisjes op zich bij de groep aan te sluiten. Gezien de korte pe- het project heeft verworven en de gemeente vergunningen afgeeft. Waterstof moet in de toekomst fos siele brandstoffen vervangen. Lande lijk wordt op het moment aan tien projecten met waterstof gewerkt. Texel is daar één van. Het eiland kwam bij ECN in beeld, nadat het energieonderzoekcentrum en de ge meente met elkaar in contact waren gekomen tijdens een symposium van Duurzaam Texel. Tijdens dat sympo sium spraken deskundigen uit IJs land over hun ervaringen met water stof. In de hoofdstad Reykjavik werd in 2003 de allereerste waterstofpomp ter wereld geopend. Het gebruik van waterstof die uit duurzame bronnen als zon, wind en biomassa wordt opgewekt, past in het Energieplan 2030 om het eiland vanaf dat jaar volledig zelfvoorziend te laten zijn in de opwekking van schone en duur zame energie. AMNESTY International Geef om vrijheid /ww.amnesty.nl postbank 454 000 riode die nog rest om tenminste zes dansen in te studeren (de eerste Folkloremarkt is al op woensdag 6 juli), moeten de dansers tenminste zes jaar oud zijn. Ze oefenen onder leiding van Simone de Wit en Ria Koopmans iedere maandag van 16.00 tot 16.45 uur in sporthal Ons Genoegen. Zo nodig wordt de ko mende weken ook op vrijdag geoe fend. Deelname is gratis. Een extra stimulans vormen misschien het rondje in de draaimolen en het ijsje dat de dansers als beloning voor hun optredens krijgen. Bovendien wordt het seizoen afgesloten met een feestje Belangstellenden kunnen contact opnemen met Marrigje Barnard (tel. 315034) of tijdens de les de sporthal binnenlopen. Dansen vereist de nodige concentratie, vandaar de ernstige gezichten DINSDAG 31 MEI 2005

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5