Transformatie Gerard Schuiling wekt verwondering Bloed. Losbandige horecabaas wordt overtuigd evangelist 'Ben absoluut geen slecht mens geweest' COURANT Om te onthouden Bijzondere expositie in Tusse de Banke de dagbesteding van het Maartenhuis exposeren tot en met 7 juni in Tusse de Banke. Werknemers Schuiling in de tijd dat hij zich vooral door auto's en vrouwen liet leiden. Bloed geven is DINSDAG 31 MEI 2005 TEXELSE Anti-discriminatie Werkgroep Anti-discriminatie Texel, voor melding van alle soorten discri minatie. Telefoon 317896, 315321 of 312435. Apotheek Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrijdag 8.00-17.30 u.; zaterdag 10.00-13.00 en 15.00-17.00 u.; zon- en feestda gen 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoed eisende gevallen. Artsen Den Burg: W. Vos en A. den Breejen, Haffelderweg 2, tel. 312023. Spreek uur op afspraak. K. Eissen, Maricoweg 5a, tel. 320005. J.F. Hoekstra en J. Dros, Molenstraat 87, tel. 321123. A.C.P.J. Waverijn en Th. van Hattem, Kogerstraat 87, tel. 312016. De Cocksdorp: R.A. van den Bent en FM. Haasdijk, Kikkertstraat 12, tel. 316234. Telefonisch spreekuur op werkdagen van 14.45-15.15 uur. Vi sites aanvragen vóór 9.00 uur. Op werkdagen ook spreekuur in Den Burg, Schilderend 38, alleen op af spraak! Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsenpost, tel. 321143. Vakan tiegangers kunnen het hele jaar bel len naar 327270. De Lichtboei FM 100.2 op de kabel. Muziek programma's van maandag tot en met vrijdag, tussen 18.30 en 19.30 uur. Verzoekplaten: tel. 313430 of schriftelijk via postbus 89, 1790 AA Den Burg. Diabetes Voor alle vragen over Diabetes: Diabeteslijn 033-4630566, of www.dvn.nl. Dierenartsenpraktijk Dierenartsenpraktijk Texel, Keesomlaan 11 Den Burg, tel. 312527. Consult alleen op afspraak. Spoedgevallen: tel. 312527. Dieet voeding en andere artikelen op werk dagen verkrijgbaar van 8.00 tot 19.00 uur. Dierenbescherming Meldpunt bij Riet Veenendaal, tel. 315305. Eerstelijns psycholoog dhr. J. van den Berg. Molenstraat 86, Den Burg. Tel. 310386. Geestelijke Gezondheidszorg (GGZ)- RIAGG (Regionaal Instituut Ambulante Gees telijke Gezondheidszorg). Spreekuur op afspraak in d'Ouwe Ulo: tel. 315813, b.g.g. 0223-615805. Brand/ambulance Bij brand en voor spoecs |1 s ambulancevervoer, tel. 1-1-2.' niet-spoedeisende zaken kan M Mge kamer Noord-Holland Noord wK >enc gebeld via 072 - 564 44 44 Buddyproject Voor mensen met HIV of AIDS1 aanmelding, informatie of ting: Humanitas Den Helder. Sc haven 76-77, tel. 0223-6^""" Bureau Jeugdzorg Voor hulp aan jongeren bij en voor opvoedingsoi J aan ouders. Spreekuur elke dag in het Jongeren Informal' d'Ouwe Ulo, Wilhelminalaan ij Burg. Voor aanmelding, mfor advies kunnen ouders en of jol elke dag tussen 10.30 tot bellen met nummer 09"" Medewerkster Anneke dere donderdag aanwezig op^1 Voor gesprekken op afsf haar kan men terecht in d'( College van b en w Burgemeester C.J. Gel tekoek (bestuur, organisatie^ having), wethouder N.D.K van 't Veer (grondgebied jj wijs), wethouder J M. Hin-HhM en sport) en C. Hei|ne-DroST ciën, werken en milieu). Spreekuur elke dinsdag vaj^l uur. De spreekuren zijn in I^T huis op de Groeneplaats inB*" Men moet vooraf een (tek™ afspraak maken via de een in de hal van het gemeentel 36 21 21). nemers laten zich overhalen in te stappen, met de belofte dat Schuiling mensen zoekt die onder hen kunnen instappen, zodat zij minstens hun in leg terugkrijgen. Schuiling strijkt pro visie op. De Winnersclub loopt der mate goed, dat de Texelaar door de Duitse initiatiefnemers wordt ge vraagd de officiële vertegenwoordi ger voor Nederland te worden. Hij belegt bijeenkomsten door het hele land. Opnieuw lijken de bomen tot aan de hemel te groeien. Totdat het televisieprogramma Kassa! met Felix Meurders aandacht besteedt aan een ander Duits piramidespel, dat sterke overeenkomsten vertoont met de Winnersclub. 'Van de ene op de an dere dag was het gebeurd. In zalen waar eerst 130 man zaten, kwamen er nu nog maar 6 opdagen. Mijn doel was om voor alle Texelse deelnemers een lijntje te leggen naar de overkant, maar dat lukte niet meer.' Daardoor zien zo'n honderd Texelaars geen cent terug van hun inleg. Dat komt Schuiling op woedende reacties te staan. Zijn auto wordt zelfs in brand gestoken en later wordt een andere auto bekrast. 'Ik heb een paar men sen terugbetaald, maar kon dat on mogelijk bij iedereen doen. Boven dien wisten mensen waar ze instapten. Van de meeste zichzelf respecterende ondernemers heb ik ook nooit iets gehoord. Die wisten dat dit zou kunnen gebeuren.' Zijn auto gaat drie jaar na de ondergang van de Winnersclub tijdens een verjaardag bij familie in vlammen op. 'Enkele fa milieleden van mijn vriendin waren in de Winnersclub gestapt. Ik was daar toen al niet gelukkig mee, maar ze wilden het zelf graag. Toen het mis ging, had ik het natuurlijk gedaan. Op die verjaardag ontstond een enorme ruzie. Later stond mijn auto in de fik.' De dader wordt gepakt en bekent. Dat de afloop hem niet lekker zit, blijkt in 1998, als hij door notaris Dogger een 'terugbetalingbelofte' laat schrij ven. 'Ik heb hem een officiële brief laten opstellen, waarin staat dat als ik ooit nog eens in goeden doen ben, ik iedereen die rechtstreeks bij mij is ingestapt zal terugbetalen. Ik baalde er ontzettend van. Voor de Winners club had ik een goede naam als on dernemer. Alleen de bank en de be lasting hebben geleden onder mijn faillissementen. Texelse bedrijven niet. Daar heb ik altijd een regeling mee getroffen. Nu had ik het idee dat ik gefaald had. Dat heeft me lang dwarsgezeten.' Frits Beer Gefrustreerd door de mislukte Winnersclub en woest op Frits Langeveld besluit Schuiling van Texel te vertrekken. Hij huurt een huis in Wervershoof en trekt zich verbitterd terug. 'Ik was helemaal op. Kon niks meer, had niks meer. Ik zat er totaal doorheen en al mijn woede richtte zich op Frits. Wij hebben altijd een bijzondere verstandhouding gehad. Ik heb altijd van die man gehouden, maar had ook altijd medelijden met hem. Ik vond het vreselijk dat hij niks had. Hij was ook anders dan veel mensen denken. Zodra hij van Texel was, werd het een andere Frits.' Niet temin groeit de woede jegens Lange veld. Die wordt nog eens extra aan gewakkerd als een nieuwe poging om met Langeveld te onderhandelen op niks uitloopt. Uiteindelijk besluit Schuiling terug te gaan naar Texel. Zijn vriendin in West- Friesland achterlatend. Hij vindt een baantje als portier bij SamSam. 'Dat was natuurlijk niks voor me. Ik was er zelfs zo erg aan toe, dat ik vast van Gerard Schuiling: 'Geloof is niet zo devoot ai plan was die Beer omver te rijden als ik hem voor m'n wielen kreeg. Ach teraf ben ik blij dat ik hem toen met ben tegengekomen en ik realiseer me ook dat het aanbod wat Frits me toen deed, helemaal zo slecht nog niet was. Maar voor mij gold alleen dat hij zijn afspraken niet nakwam.' Twee seizoenen werkt hij in SamSam en woont hij boven het eetcafé. Uitein delijk verandert een reis naar Amerika met een vriendin zijn leven. Bijbel 'We reden rond in Florida toen ik haar vroeg of ze de Tien Geboden kende. Ze noemde er zo acht op. Nou Schuiling, dacht ik toen, dan heb jij er weinig van gemaakt. Toen heb ik haar en alcoholisten op het strand.' Via een Nederlandse zakenman komt hij in contact met John Pex, een Neder lander die daar oecumenische dien sten verzorgt en bijbelstudie geeft. 'Vijf maanden lang ben ik daar elke dag naar toe gegaan. Ik wilde het niet missen.' Schuiling, opgegroeid in een gezin waarbij zijn moeder wel en zijn vader niet gelovig is, kan nergens anders meer over praten. 'Al bij pa gina acht werd ik gepakt door de bij bel en inmiddels heb ik hem al vijf keer gelezen. Er staat ook in bid voor uw vijand. Dat heb ik in Israël gedaan voor die Beer. Wel een jaar lang.' Baptisten Terug op Texel in het millenniumjaar gezegd dat ik de bijbel maar eens moest lezen.' Enige tijd na de vakan tie staat de bewuste vriendin echter met een bijbel op de stoep. 'Ik voelde er toen niks voor, maar ben uit be leefdheid maar eens gaan lezen. Ik ben bij pagina één begonnen en kon niet meer stoppen. Dit is het, dacht ik. Dit is de waarheid waarnaar ik al tijd heb gezocht.' Zijn nieuwsgierig heid naar de bijbel wordt groter en met zijn moeder besluit Schuiling naar Israël te gaan, met de caravan. 'Ik zou haar eigenlijk naar Portugal brengen, maar toen zijn we maar bij Hoevelaken links afgeslagen', grapt hij. Via Vaticaanstad reizen moeder en zoon in 17 dagen naar Israël. On derweg wordt de verandering die Schuiling doormaakt steeds duidelij ker. 'Normaal zou ik 's avonds een biertje gaan halen en achter de vrou wen aan. Nu bleef ik in de caravan bij een heleboel waxinelichtjes de bijbel lezen.' Door een samenloop van om standigheden leidt hun pad uiteinde lijk naar Eilat. 'We hebben daar maan den gestaan tussen zwervers, junks 2000 wil Schuiling maar één ding: iedereen aan het geloof brengen. 'Ik durfde eerst op Texel geen kerk in, maar via diezelfde Nederlandse za kenman ben ik bij de baptistenge meente terechtgekomen. Daar werd ik met open armen ontvangen, geen scepsis, niks. Dat was geweldig.' Ondanks zijn geloof komt Schuiling in een diep dal terecht. 'Ik werd zwaar depressief, had niks te doen en raakte in drie dagen helemaal van de kaart. Ik liep zelfs met zelfmoord plannen rond. Volgens de dokter was ik manisch-depressief en daarvoor kreeg ik medicijnen. Daar werd ik heel vlak van. Dat was geen leven. Ik ben twee jaar zo dood geweest als een pier. Ik was alleen nog maar blij met het geloof.' Als zijn moeder in 2002 overlijdt, koopt hij van zijn erfenis een rugzak en vertrekt naar Zuid-Ame- rika. Honderd procent afgekeurd pro beert hij daar zijn leven weer op orde te krijgen. 'Ik was bezig om daar een discotheek te beginnen aan het strand en heb daar dagelijks gebe den. Mijn gebeden zijn verhoord, willen wel graag laten zien wat ze hebben gemaakt. Het is de eerste keer dat de dagbesteding van het Maartenhuis een tentoonstelling in Tusse de Banke houdt. De bedoeling was dat de producten onderdeel zou den uitmaken van een expositie van Carla Bretvpld. één van de mede werksters van het Maartenhuis. Door dat zij echter niet kon, werd besloten alle aandacht naar het werk van de verstandelijk gehandicapten uit te laten gaan. Onder leiding van Louise Kortenhoeven, een andere mede werkster van de leefgemeenschap, werden de werkstukken van de ver schillende afdelingen samengevoegd en gerangschikt. De expositie is van maandag tot en met zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur geopend. Op zon dag is ze gesloten fietsenmaker in De Koog werkte, gaat hij aan de slag. De invoering van het op Texel nog onbekende begrip happy hour, wordt een geweldig suc ces. Na enkele jaren begint Schuiling voor zichzelf en pacht hij De Beerekuil. Kort daarop neemt hij ook de exploitatie van het andere nacht café in De Koog. 't Galjoen, over en heeft hij plannen disco De Boulevard aan te kopen. Zeer tegen de wil van Langeveld, die dat als een bedreiging voor zijn discotheek De Toekomst ziet. Hij stelt Schuiling voor De Toe komst dan maar over te nemen. In middels weer getrouwd en opnieuw vader zet de horecaondernemer een kledinglijn en een winkel op. Daar naast staat hij met anderen aan de wieg van evenementen als het Tropical Sea Festival en Back to the Sixties. Zijn grote droom kan hij be gin jaren negentig waarmaken: een modern eetcafé dat 's avonds wordt omgetoverd tot danscafé. The Talk of the Town. 'Het zag er perfect uit. Al mijn geld ging er in zitten.' Een na dag de opening moet de tent echter slui ten, omdat de bouw afwijkt van de verstrekte vergunning. 'Ik was woe dend. We hadden het echt goed voor elkaar. Het pand voldeed aan alle voorschriften.' Schuiling mag door draaien tot het eind van het seizoen, maar kan het dan financieel niet meer bolwerken. Een faillissement volgt en Frits Langeveld neemt de bedrijven over. 'Ik kwam weer bij Frits in loon dienst en we spraken af dat ik het terug zou kunnen kopen. Na twee jaar wilde ik het terugkopen, maar toen wilde Frits het niet meer kwijt. Ik was woest.' Winnersclub In augustus 1994 komt Schuiling in contact met de Winnersclub, een Duits, piramideachtig concept, waar bij de deelnemers bijna tweeduizend gulden inleggen en dat geld minimaal terugverdienen als zij zelf nieuwe le den inschrijven. 'Een paar Duitsers kwamen het systeem uitleggen in Hotel Opduin. Eerst moest ik er niks van weten, maar toen het eenmaal tot me doordrong hoe het werkte, ben ik meteen ingestapt. Dezelfde avond ben ik gaan rondbellen en verdiende ik al twintigduizend gulden.' Schuiling besluit het Winnersclub-concept se rieus aan te pakken en hij belegt di verse informatieavonden. Veel onder- Gemeentelijke expositieruimte Tusse de Banke aan de Groene plaats in Den Burg is tot en met dinsdag 7 juni het domein van werknemers van de dagbesteding van het Maartenhuis. De werknemers, voornamelijk ver standelijk gehandicapte bewoners van het Maartenhuis en de Texelse Rede, exposeren een variëteit aan werkstukken die zij zelf in de werk plaatsen van de leefgemeenschap hebben gemaakt. Te zien zijn onder meer geweven kleden, tassen, hou ten auto's, kaarsen en tekeningen die tijdens kunstzinnige therapie zijn ge maakt. Kunst willen de exposanten hun werken niet noemen, maar ze Sunquin Bloedbank Meld je aan als bloeddonor. Bel gratis 0800 - BLOEDBANK (0800 - 256332265) Zijn kleine bovenwoning in Oosterend is sober, maar gezellig ingericht. Slechts een paar foto's aan de muur herinneren aan het leven dat hij ooit leidde. De losbandige losbol van weleer, die vooral geïnteresseerd was in vrouwen, geld en mooie au to's, heeft plaatsgemaakt voor de overtuigde christen, die niets liever doet dan lezen in de bijbel, kijken naar religieuze zenders én evangeliseren. De transformatie die Gerard Schuiling (48) de laatste jaren doormaakte, is op z'n minst opzienbarend te noe men. onde want ik heb inderdaad een Ie vrouw ontmoet en mijn leven wee de rails gekregen.' Evangelise-6nd Inmiddels woont Schuiling me!:ontv' 29-jarige Braziliaanse echtgw Carla, die vier maanden zwanger in Oosterend. 'Ik ben van het Sol en Gemorra naar het Jeruzalem Texel verhuisd', grinnikt hij. Dew £°e vormt de leidraad van zijn lever, doe ontzettend m'n best om goede vader te zijn voor Bob (25 Boy (18), mijn zoons uit mijn t* eerdere huwelijken. Als ik terug<i weet ik dat ik een waardeloze zaV, een vader ben geweest en leen maar bezig was met mezef heb die jongens veel te we^ai dacht gegeven. Als ik kindera van ze zie dan denk ik waaru, SchuilingMaar ik heb mezelfvs? ven en heb nu goed contact m» Ook zijn verstandhouding met Langeveld is inmiddels ween ^d£ Dagelijks bidt hij tot God. met God op mijn manier. Ik z:| niet elke dag op m'n knieën" den, want dat zijn rituelen en heb ik niks mee. Bidden is vcor praten met God. Ik bid ook op fiets. Geloof is heus niet zo devtö mensen denken.' Naast het leze de bijbel en het volgen vanc.r bijbelstudies bekijkt Schuiling u dagelijks een van de vijftien relige zenders die hij kan ontvangen je zien, die jongen was doof, nuto hij weer. Prachtig toch"?' wijst hi, een willekeurige evangelische zfu Hij ziet voor de toekomst ooke? voor zichzelf als evangelist'K%f legd. 'Dat is een soort roeping gei den. Dat gaat er beslist van De vraag of hij zichzelf vroeger slecht mens vond, beantwoord ontkennend. 'Nee, absoluut niet vond mezelf open, eerlijk en ff vaardig. Wel eens te eerlijk Ik' dat een groep Texelaars daar a over denkt, maar ik weet hoei elkaar zit. lage roe feo Vze icMc icfifc oen: lel; Tekst en foto Louise van derS Vanaf midden jaren zeventig, toen hij naar Texel verhuisde en met bloemen langs de deur ventte, kent menig Texelaar Gerard Schuiling. Door de jaren heen dook zijn naam regelma tig in de krant op. als hij weer een nieuwe zaak begon of failliet ging. De blonde krullenbol, die jarenlang met Frits 'Beer' Langeveld de Koger horeca domineerde, ontpopte zich als een echt horecadier dat voortdu rend bezig was met expansie, maar zijn imperium uiteindelijk als een kaar tenhuis in elkaar zag storten. Na een moeilijke periode waarin hij verbitterd van Texel vertrok, keerde hij enkele jaren geleden terug en werd een an ders mens. Tegenwoordig is Schuiling volledig 'into God'. Als de verslaggever Schuiling ontmoet, oogt hij nog het zelfde. De krullen, hoewel nu grijs, zijn er nog, zijn kleding is niet wezenlijk veranderd en zijn manier van praten ook niet. De inhoud wel. De woorden God, Vader, Hij en Heer komen tij dens het interview zeer regelmatig voorbij. Venten Al vroeg komt het handelstalent bij de nog jonge Schuiling naar boven. Ge boren in Anna Paulowna als zoon van een kappersechtpaar, investeert hij zijn gespaarde zakcenten in bloem bollen en begint hij zijn eigen handel tje. 'Ik mocht een stuk land huren bij een buurman en plantte daar narcis sen. Die verkocht ik voor een gulden per bos. Dat liep als een trein', herin nert hij zich zijn eerste stappen als zelfstandig ondernemer. Hij sluit een deal met een andere kweker en mag voor een dubbeltje per bos narcissen plukken. 'Dat was een kopie. Ik had snel door dat daar geld mee te ver dienen was.' Al snel heeft Schuiling acht plukkers en vijf venters in dienst. 'Ik verdiende in die tijd 1300 gulden per week.' Op 17-jarige leeftijd heeft hij zo'n honderd jeugdige bloemen- venters rondlopen in Noord-Holland en Friesland. 'Die jongens werden met oude Ford Transitbusjes wegge bracht. Eén auto ging naar Texel en daarop ging ik zelf mee. De bloemen waren hier heel duur, dus we ver kochten idioot goed.' Op zijn acht tiende besluit Schuiling zich op Texel te vestigen en begint hij in de Kogerstraat, waar nu galerie Zee winde is gevestigd, een bloemen winkel. In het bedrijfspand van zijn ouders in Anna Paulowna komt een tweede zaak en de bloemenverkoop wordt uitgebreid naar het buitenland. Inmiddels is Schuiling getrouwd en woont het jonge paar met hun pas geboren baby op Wieringen. De gou den bergen lijken tot de hemel te rei ken. Maar dan gaat het mis. In Franeker worden acht jongens opge pakt. 'Ik had overal ventvergun ningen, maar daarop mochten een paar jongens in mijn aanwezigheid venten en dat gebeurde natuurlijk niet.' En dus wordt zijn netwerk op gerold. Zijn Texelse winkel houdt hij aan. Totdat de fiscus op de stoep staat voor een belastingcontrole. 'Ik voelde nattigheid, want ik had die jongens nooit in loondienst genomen en dus geen sociale lasten afgedra gen. Ik betaalde ze per bos, maar dat mocht niet. Ik kreeg een aanslag van 934.000,- gulden. Dat kon ik nooit betalen, dus was het einde verhaal.' Zijn winkel kon hij tijdig overschrijven op naam van zijn vriendin, want zijn huwelijk was intussen over. 'Ik had mijn vrouw bedrogen met een werk neemster. Zij had problemen en ik troostte haar. Van het een kwam het ander.' Hij kon naar eigen zeggen niet met zichzelf leven en besloot te scheiden van zijn echtgenote. 'Zij wilde niet, maar ik voelde me er vre selijk slecht onder. Het staat nog op m'n netvlies: mijn vrouw die in de deurpost staat met onze baby van een half jaar op haar arm. Maar ik was heel rechtlijnig. Goed is goed, fout is fout.' Beerekuil Zijn naam vestigt hij op Texel defini tief met de Beerekuil. De relatie met zijn vriendin strandt en zij blijft ach ter in de bloemenzaak. Schuiling ver trekt naar De Koog, waar hij eerst als barkeeper werkt in De Toekomst en De Kuip. Wanneer Klaas Fris stopt als uitbater van kelderbar de Beerekuil, wordt hij door eigenaar Frits Lange veld benaderd om daar bedrijfsleider te worden. 'Ik had er helemaal geen zin in. Onder de grond en de hele nacht in de weer. Dus ik heb een gi gantisch loon gevraagd. Frits lachte me vierkant uit. Dan ga je meer ver dienen dan de burgemeester, wist hij me te vertellen.' Uiteindelijk bereiken de twee overeenstemming. Met Maarten Koorn, die daarvoor als

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6