e Ji Duitse tubes en Engels sleepbootje Cjroen TtvarLr Jexeh in het harL. Texel stemt tegen Europese grondwet Kiosk blijft op Turfveld Overlegorgaan NP heeft oor voor Texelse reacties De Cocksdorp zet in op stimuleren dagtoerisme mantic OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11983 VRIJDAG 3 JUNI 2005 TEXELSE^ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Oagtoerisme moet de komende ja ren een belangrijke plaats in de noordkop krijgen. Het Krimbos moet uitgroeien tot een aantrekke lijke plek voor toeristen en puzzel routes en historische wandel- of fietsroutes moeten bezoekers langs karakteristieke plekken van DeCocksdorp en Eierland leiden. Dat is één van de richtingen die in de nieuwe toekomstvisie voor De kicksdorp en Eierland wordt aange- leven. Het rapport, opgesteld door een werkgroep in opdracht van de lorpscommissie, geeft aan in welke itingen de Noordkop zich tot 2025 [zou moeten ontwikkelen. Een verbe- ig van de beleving van het gebied kvolgens de opstellers één van de irijkste manieren om meer dag- isen zowel binnen- als buiten it seizoen naar het noorden te krij- Die verbetering kan op gang gebracht door op termijn in Krimbos verbeterde wandelpa speelveldjes, klimhutten, speel- stellen, waterpartijen en een bar- :ueplaats te realiseren. Een ieuwe waterpartij zou in de winter )kals ijsbaan geschikt moeten zijn. Een historische fiets- of wandelroute toerist langs het oude lingboothuisje bij paal 28, de ibatterij uit de Tweede Wereld- de houten barakken bij de toren, het Luchtvaartmuseum en oude loop van de Krimweg aan de izijde van de Slufter leiden. De ten barakken zouden een goede its zijn om een informatiecentrum de historische route in te richten, «ding van attracties, markten en [evenementen en excursies naar inbedrijven, de KNRM en pro- :ten op het gebied van water- ieersing zouden eveneens het toerisme moeten stimuleren. Fiet- lepatatkiosk blijft op het Turfveld, «tbarbecueveld op de oude plek, Ineen speelbos bij de Fonteinsnol, m centraal speelveld annex par- irterrein en het smalle fietspad engs de Rozendijk blijft waar het 9t Dat is de uitkomst van een ver- fldering van het Overlegorgaan lationaal Park de Duinen van Texel afgelopen maandag. Maar een aantal andere plannen worden wel uitgevoerd. gevoerd is een ophoging van Het Vierkante Stuk, omdat dit speelterrein in natte perioden te drassig is. Beslo ten is ook om fietspaden die vol doende 'vrij liggen', te verbreden. Maar waar dit niet geval is, zal nog eens goed worden gekeken hoe de mogelijkheden voor fietsers kunnen worden verbeterd. De optie om bij voorbeeld de Rozendijk te verbreden en aan beide kanten contrasterende fietsstroken te maken, vervalt wat betreft Vermeer, omdat hierdoor een te stedelijk beeld ontstaat, dat af breuk doet aan de beleving van het nationaal park. Om te kijken wat er wel kan, zullen technische en andere mogelijkheden worden bestudeerd. Hoog op het lijstje staat wel het te gengaan van de soms hoge snelhe den waarmee door het bos wordt gereden. Over een conrete snelheid.s- to Maarten Hoogenbosch niet voor verlaging tot 30 km/uur werd nog met itsing van de kiosk voelde, had gesproken, maar wel een "30 km- achtige inrichting.' Vermeer: 'Maar dat moet niet leiden tot allerlei verkeersdrempels in het bos.' Dit onderwerp is een punt van studie. Bespreekpunt was ook de samen werking tussen de achttien nationale parken in Nederland. Tot nu toe is die er vrijwel niet, maar het idee bestaat dat een gezamenlijke campagne kan bijdragen aan een grotere bekend heid van de parken. We gaan in het nationaal park geen iigen doen waar teveel weerstand bestaat', verwoordt voorzitter tert Vermeer de mening van het Verleg orgaan. Bij de presentatie van to'Verbeterplan 2005-2010' bleek het gros van de aanwezigen grote K>eite had met een aantal voorge le maatregelen en toen ook bleek ^eerzijn conclusie wel getrokken, kar op die avond in EcoMare bleek a' voor een aantal plannen wel raagvlak bestond. Zoals het verbe ten van de toegankelijkheid van het «imbos, een plan dat wél wordt tgeovoerd. Ook een betere aanslui- "9 van de ruiter- en menpaden op to bestaande netwerk en de aanleg aneen ruiterpad en - indien moge- f1 - menpad langs de Zanddijk krij- to'hun beslag. Wat ook wordt uit- Zorgboerderij a Witte en Henk Veldhuizen iteren dinsdag 28 juni in de tmevan de OSG de resultaten van onderzoek Kleinschalig wonen j8®" woon-zorgboerderij voor licht ^a,ig dementerenden op Texel. ""ie of werkelijkheid? De scriptie geschreven in het kader van de "•ing tot verpleegkundige deel- Vrije School houdt open dag School en peuterspeelgroep terrekind aan de Gasthuisstraat 91 woensdag van 8.30 tot 13.00 ten dag. 's Avond wordt vanaf our in de zaal van de school v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Noordkop presenteert toekomstvisie sers moeten makkelijker bij het strand bij paal 28 kunnen komen en het fietspad tussen de eendenkooi en de vuurtoren zou tot drie meter moe ten worden verbreed. Het strand bij paal 30 wordt genoemd als een locatie voor kitesurfen, paal 31 voor strandzeilers en vliegeraars en paal 33 wordt beschreven als plek voor diverse activiteiten zoals nu al het geval is met de zeilschool, de Vriendschap van Sil Boon en het re cent gestarte sportstrandpaviljoen. Om de veelzijdigheid en de kwaliteit bij paal 33 niet in de weg te staan, is het volgens de toekomstvisie belang rijk dat parkeren op het strand niet wordt toegestaan en dat de strand huisjes goed onderhouden blijven. Volgens de opstellers wordt het toe risme in de noordkop eveneens ge stimuleerd door logiesaccommodatie in en om De Cocksdorp te concen treren. Met dat laatste wordt inge speeld op het concentratiebeleid in de nota Toerisme en Recreatie die de gemeenteraad in 2003 heeft vastge steld. Een goede prijs-kwaliteit- verhouding wordt van belang geacht en huisvesting van seizoensperso- neel wordt belangrijk genoemd om de 'kwaliteit van het aangeboden toe ristisch product in het seizoen te kun nen garanderen.' Dagtoerisme moet ten goede komen aan het econo misch belang van de Noordkop en een markt voor potentiële gasten aanboren. Vakantiecentrum De Krim wordt aangehaald als één van de belangrijkste factoren voor de ont wikkeling van de leefbaarheid in De Cocksdorp en Eierland in de afgelo pen decennia. De Cocksdorp was in de jaren zeventig zachtjesaan aan het uitdoven, maar fleurde weer op nadat de EMK met de exploitatie van De Krim was begonnen. Hans Eelman legde de afgelopen weken na anderhalf jaar bouwen de laatste hand boot in zijn loods in Oudeschild. Een globale tekening op de wand. Dat was zo'n beetje het enige tast bare dat Hans Eelman de afgelo pen anderhalf jaar bij de hand hield in zijn loods in Oudeschild. Voorna melijk op het oog en het gevoel vertrouwend, bouwde de oud-ma kelaar er eigenhandig een nieuw en niet alledaags schip voor de strandvonderij en zijn bergings activiteiten. Gisterochtend werd het schip te water gelaten. Bloed kruipt waar het niet gaan. De vorige boot van Eelman was versle ten, maar zomaar een nieuwe kopen ging de oud-makelaar en oud-stuur man iets te ver. Zijn vorige boot had hij veertien jaar geleden al zelf ge bouwd, dus de nieuwe zou hij even eens eigenhandig in elkaar zetten. Een doorsnee schip is het resultaat niet te noemen. De opvolger van de oude Manta, die ook de Manta heet, is een combinatie geworden van een oud sleepbootje van de Engelse landmacht en grote ronde tubes die de Duitse genietroepen gebruikten om brugdelen op het water te laten drijven. De tubes zjjn rond het sleep bootje gespannen en met aluminium platen is daarna rondom een nieuwe romp gebouwd en daarbovenop een kajuit met stuurhuis. 'Het sleepbootje was 2,5 meter breed en daar is aan beide zijkanten een meter extra bij gekomen', vertelt Eelman. 'Het schip is zo gebouwd dat het voormalige sleepbootje op de tubes op het wa ter drijft.' Eelman, die van 1960 tot 1970 op de grote vaart zat, startte in de winter van 2003 met de bouw van het nieuwe schip, nadat hij via een han delaar in Friesland op het te koop lig gende bootje was gewezen. Er zat één maar aan, Eelman moest en zou bij aanschaf ook de trailer meenemen waarop het bootje vroeger werd ver voerd. Voor Eelman was dat geen probleem. De trailer, een stuk nage noeg onverwoestbaar defensiemate riaal. heeft een plaatsje naast zijn loods gekregen en wordt straks ge bruikt als het schip over het land moet worden vervoerd of te water gelaten. Nadat hij globaal had gete kend hoe het nieuwe schip eruit moet zien, liet hij de platen voor de romp aanrukken en begon het op maat zagen en lassen. 'Dat zagen ging ge woon met een decoupeerzaag. Als je van tevoren wat spiritus op alumi nium aanbrengt, ga je er zo door heen.' De 5 mm dikke platen zijn zeewaterbestendig en oxidatievrij. De laatste weken werd de laatste hand gelegd aan de elektrische bedrading en de inrichting van het stuurhuis. Haven Gisterochtend ging de nieuwe Manta voor het eerst te water in de haven van Oudeschild. Het lanceren verliep wat ingewikkelder dan vooraf inge schat, maar de boot lag mooi stabiel op het water. 'We hebben er ook meteen al een rondje mee buiten de haven gemaakt', vertelt Eelman. De nieuwe Manta beschikt over twee zescylinder Ford Sabre motor van elk 212 PK die nog in het sleepbootje aanwezig waren. 'Het zijn de oor spronkelijke motor, ze zijn meer dan twintig jaar oud, maar doen het nog prima.' De 11,5 meter lange en 4,5 meter brede boot wordt aangedreven door waterjets en moet een snelheid van 25 mijl per uur kunnen halen. Be doeling is dat hij volgende week za terdag al wordt ingezet bij de Ronde om Texel. Daarna gaat Eelman hem gebruiken voor zijn wekelijkse tocht als strandvonder naar de Razende Bol en om te duiken. De nieuwe Manta is uitgerust met onder meer een sonar, rardar, plotter en een onderwatercamera waarmee hij wrakken kan bekijken. De oude Manta, waarvan onderdelen in de nieuwe boot zijn verwerkt, wordt bin nenkort gesloopt. Landelijk Referendum 2005 5 Holtl RrUaiuaut Ail") 6 Dorp,buis de ilribo - Dorpshuis De Hof 9 Dorpsbuis De Bijeokc 10 Dorpshuis De leless 11 Opeubeie Bibliolhee] De referendumuitslag van de elf stembureaus die er op Texel w kwalificatie chronisch zieken. Mariska Witte volgt de BOL-opleiding en Henk Veldhuizen de BBL-opleiding tot verpleegkundige niveau vier aan het Regionaal Opleidingscentrum Gezondheidszorg en Welzijn in Den Helder. Witte werkt bij de Thuiszorg Texel en Henk Veldhuizen bij de psychogeriatrische afdeling van het Verpleeghuis. De presentatie begint om 13.30 uur. discussies. 'Terwijl het de Kamer was die een referendum wilde.' Dorpshuis De Hof in de Koog had van de elf stembureaus op het eiland ver rassend met 87,2 procent het hoog ste opkomstpercentage. Het dorp had met 44,5 procent vóór ook nog het hoogste aantal ja-stemmers. De Koger uitslag is mogelijk wat verte kend doordat ook overkanters in De Hof hun stem uitbrachten. Het Eier- landsche Huis in De Cocksdorp ken de eveneens een hoge opkomst met 85,5 procent, gevolgd door De een lezing gehouden door school- begeleider de heer Gijbeis, met als titel Mijn kind op een vnje school? Waarom? Zowel 's middags als 's avonds is er gelegenheid de school te bekijken en vragen te stellen. Voor meer informatie: tel. 312073 of e- mailadres info@vrijeschooltexel.nl. Streetprints bij De Cocksdorp De Cocksdorp krijgt een primeur op het gebied van snelheids- remmende maatregelen. Bij de kruising van de Postweg met de Moienlaan worden in het najaar over een lengte van vijftig meter zogeheten streetprints aange bracht. Het wegdek wordt vervangen door rood asfalt en daarin worden voegen gemaakt, waardoor het nieuwe weg dek eruit ziet alsof het met klinkers is bestraat. 'Het lijkt net een echte be- Olmenhoeve Voor de kippen en de konijnen in de tuin van de Olmenhoeve in De Waal is het een goed leven geworden. Van maandag tot en met vrijdag krijgen ze dagelijks aandacht (en voer) van het nieuwe kinderdagverblijf dat Marleen Kooger en Janine Bakker hebben opgezet. Pagina 2 a Brakke Roggesloot Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier heeft opdracht ge geven om te onderzoeken of bij een brakkere Roggesloot er toch vol doende aanvoer van zoet water kan worden gegarandeerd voor het Eierlandse polderland. Doel van de studie is te komen tot meerdere mo dellen, waarbij grondgebruikers en andere betrokkenen bij de uiteinde lijke keus worden betrokken. Pagina 5 m Halve eeuw schilder Met een behangtafel op de rug ge bonden reed hij in zijn beginjaren bij een oudere collega achterop de brommer van Den Hoorn naar De Koog om er de huisjes van één van de eerste vakantieparkjes onder han den te nemen. Vandaag, bijna een halve eeuw later, neemt Arno van Heerwaarden (60) met een receptie in De Lindeboom afscheid van het schildersvak. Pagina 7 Fietspad Grensweg definitief geschrapt Als de raad ermee akkoord gaat wordt de aanleg van een vrij- liggend fietspad naast de Grens weg definitief geschrapt uit het gemeentelijke fietspadenplan. In het belang van de veiligheid van de fietsers zal de Grensweg nu wor den voorzien van uitwijkstroken, waarmee €5.000,- is gemoeid. Tegen de aanleg van het vrijliggende pad was bezwaar gemaakt door aan- wonenden en grondeigenaars, wat voor de raadscommissie Grondge bied reden was om herziening van de plannen te vragen. Daaraan wordt dus gevolg gegeven. Voor het oorspronkelijk beoogde fietspad was €300.000,- uitgetrok ken, waarvan 70 procent (€210.000,-) voor rekening van de provincie zou komen. De €90.000,- die de gemeen te zelf zou betalen kan nu voor wat anders worden gebruikt. Het provin- ciegeld (een zogeheten GDU-bij- drage) blijft bij de provincie die het aan een ander verkeersveiligheids- project in de regio kan besteden. Genoemde uitwijkstroken brengen geen verandering in de breedte van de Grensweg. Het zijn niet meer dan lijnen ter weerszijden, op 90 centime ter van de wegkant om te stimuleren dat het autoverkeer ruimte voor de fietsers laat. Waldhoorn in Den Hoorn (83 pro cent). Dorpshuis 't Skiltje in Oude schild had het laagste opkomst percentage (64,9 procent). Het dorp telde wel het hoogste percentage nee-stemmers, 69,5 procent gaf aan niets voor de grondwet te voelen. In vergelijking met de andere Wadden eilanden toonde Texel zich samen met Terschelling (61,4 procent) het meest tegen de grondwet. Op Vlieland was dat 56,6 procent, op Ameland 55,8 procent en op Schier monnikoog 55,8 procent. strating, waardoor je vanzelf langza mer gaat rijden', aldus een woord voerder van de gemeente. De ge meente maakt de kruising, op ver zoek van de dorpscommissie van Eierland, met name voor overste kende fietsers veiliger. In het midden van de Postweg komt een splitsing, waardoor fietsers straks in twee etap pes kunnen oversteken. Op de Mo lenlaan komt een verkeersdruppel die eveneens de snelheid uit het verkeer moet halen. Voor de aanpassingen is een bedrag van €154.700,- geraamd. De gemeente betaalt de ene helft, de provincie de anderen. Het werk wordt binnenkort aanbesteed. TEXELSE'^COIIRANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant Zwitserleven Runde om Texel 2005 Lifestyle swaso» NATUUR I WINKEL ^^oordeelland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Texel liep woensdag nagenoeg in de pas met het landelijk gemid delde bij het referendum over de Europese grondwet. 61,1 procent van de opgekomen stemgerech tigden stemde tegen de grondwet, landelijk lag dat percentage op 61,6 procent. De opkomst lag met een percentage van 74,23 boven het landelijk gemid delde van 62,8. Het Texels opkomst percentage is iets vertekend, omdat ook 481 mensen van de overkant op het eiland hun stem uitbrachten. Van alleen de opgeroepen Texelaars maakte 69,6 procent de gang naar de stemmachines. Burgemeester Joke Geldorp toonde zich woensdag avond tevreden dat veel Texelaars hun stem hadden laten horen. Tijdens een rondje dat ze samen met coördi nator Marit de Porto langs de stem bureaus had gemaakt, was het haar wel duidelijk geworden dat veel men sen niet goed wisten of ze voor of tegen moesten zijn. 'De leden van de stembureaus waren verbaasd over het aantal twijfelaars dat zij zagen. Ik ben zelf ook wel benieuwd hoe de meeste mensen aan hun informatie zijn gekomen en wat de motivatie voor hun keuze is geweest.' Geldorp miste de inbreng van leden van de Tweede Kamer (anders dan de frac tievoorzitters) in de voorafgaande Dorpshuis De Wielewaal in De Waal kende woensdag een opkomstpercentage 72,6 pro cent. Van de 307 opgeroepen Waalders waren er 91 voor, 131 tegen en 1 persoon stemde blanco. (Foto Jarotn van Hattum)

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1