Jong talent en ervaren rotten op vertelfestival De Waal oud Papier JLWerk aan de Kamerkoor en Dwarsfluitensemble delen lief en leed TEXELSE 2 COURANT Geknipte/ Veel 'Vreemde vogels' In tentoonstelling Medisehe zorg Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feest dagen en van maandag tot en met vrij dag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de vol gende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zater dagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verfoskundigenpraktijk: De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord- Holland. Voor alle hulp, zorg en informa tie. ook voor het berekenen van de ei gen bijdrage; op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en ver zorgende hulp: Schoonoordsingel Den Burg, tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg: Schoor, oordsingel 44, Den Burg, tel. 4636549. Spreekuur elke werkdag v? 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen overcr;. wikkeling, voeding, opvoeding en ve zorging. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44, Den Burg, ts 314887. Geopend elke werkdag tusses 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werkda; van 8.30-17.00 uur, tel. 0223-6502& Indicatie: Indicatie voor thuiszorge voor opname in verpleeg- en verzoryu- huis: Centrum Indicatiestelling Zorg Cf. vragen via tel. 0223-650270. Opnamect advies van huisarts of specialist. Mondhygiëniste: Natasja Botten! tel. 320104. Apotheek: Weverstraat 95, Den But tel. 312112. Maandag t/m vrijdag 8.0C- 17.30 u.; zaterdag 10.00-13.00 15.00-17.00 u.; zon- en feestdace- 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. die tijden alleen voor spoedeisendeg>- vallen. JRlpverlening Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noord holland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 u. Telefoon: 0900-8844. In spoed eisende gevallen: 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223- 642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Steunpunt Brijder- stichting, Wilhelminalaan 1, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie. Bereikbaar op di. en woe. tij dens kantooruren, tel. 314781; www. brijder.nl. Psycholoog: J. van den Berg, tel. 310386. Stichting Welzijn Ouderen Texel Warme maaltijdvoorziening, alarmenrc klusjesdienst, huishoudelijke diers, versteldienst. Spreekuur van 9.00 3 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., D» Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg.Te 312696. Kustwacht: Voor meldingen vanscte pen en zwemmers in nood: tel. Chemicaliën op het strand: brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Tes crisisopvang huiselijk geweld, té. 0222 321001dag en nacht bereikbaar. Jongeren Informatie Punt: voorre gen en advies over wonen, werken, stj- die, recht, relaties, seksualiteit, versla vingen en vrije tijd. Openingstijden dinsdag en woensdag van 15.00 ta 17.00 uur, d'Ouwe Ulo, Wilhelminala? 1, Den Burg, tel. 315582. Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl, rubriek Om te Onthouden ïr Kerkdiensten Zondag 12 juni 2005 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. S. Kurtzahn uit Beverwijk. Gereformeerde kerk Den Burg: 10.00 u. dhr. G. Bouwhuis uit Haaks bergen. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 9.30 u. dhr. C. van Lenten uit Oudendijk. Den Hoorn: 11.00 u. dhr. C. van Lenten uit Oudendijk. PROTESTANTSE WADDEN GEMEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. H.K. Fibbe uit Twello: 19.00 u. dhr. M.D. Kuiper. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. H.K. Fibbe uit Twello Oudeschild: 11.00 u. ds. S. Kurtzahn uit Beverwijk, viering Heilig Avondmaal GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooster end: 10.00 u. en 18.00 u. ds. leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.30 u. ds. C. Duinkerken-Visser, mmv doopsgezind koor uit Beverwijk. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. F. Walraven uit Genk. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. herenkoor, woord communiedienst parochianen. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de vol gende straten: 5. Paelwerck, Schoudieck, Hoefslag, Noordvlak, Markgrave, Waardwei, Strandkaap, Schilpbanck, Vroonlant. TEXELSE^COURANT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op ali Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar 34,65 33,05 Per jaar €67.50 €65,35 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Opeite lezing, 10.30 u.: Is het voor God dc:j: om de wereld te regeren? Wachttwtr- studie, 11.20 u.: Wie zullen een op» ding krijgen? De windrichting kunnen we met bepalen, de zeilen bijzetten echter wel. Van 12 tot 19 juni zijn de volgenden* gen afgesloten in verband met zaamheden (wijzigingen en inddertf afsluitingen voorbehouden): Oosterend: Mulderstraat tussen B* merstraat en Vliestraat (hele week af» sloten); nabij Oosterend: Schorrenws tussen Genteweg en Zwinweg (hd week afgesloten), Nieuweschild tusss Fannenweg en IJsdijk (afgesloten' juni). Oudeschild: Trompstraat tus Loodsingel en De Wittstraat (hée afgesloten), Loodssingel tussen Twrf j. straat en Heemskerckstraat (hele afgesloten): Eierland: Slufterweg, d« Hoofdweg-Postweg (hele week richtingsverkeer), Oorsprongweg nsb 5 de kruising met de Hoofdweg (hele s afgesloten). Hoofdweg tussen Umier»* tet en Genteweg (afgesloten 13 jura), f sam Waal: Polderweg tussen Staart en La; waalderweg (hele week afgesloten). Radio Texel Vrijdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) De volgende programma's worden uitjsf den vanaf het strand bij paal 17 19.00 u. Peter (muziek) 20.00 u. Shopping met Bart en Peter (entertainment) 21.00 u. Bart draalt (nog even) door 21 00 u. Radio Noordholland Zaterdag- 07.00 u. Ronde om Texel. Rechtstreeks verslag vanaf het strand, de a*' vanaf het water. Met uitslagen.*" tergronden en interviews 17.00 u. Wegdromen met een boek 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10 00 u. Kerkdienst vanuit baptistengemeente Den B-I 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (Nederlands# 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en lnten-f 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei- 9.30 u- Hervormde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den 8-1 zore* lat Maandag: 18 00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van: 21 00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u Radio Texel actueé (meuws) 19 00 u. Op uw verzoek (verzoekplaten 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pletelepote (kinderprogramma (herhaling van zaterdag) 18 00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met v» 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u Even biipraten met... 20.00 u. Radio Noordholland Net De Waal maakt zich op voor de tweede editie van het vertelfestival Verhalen in de Wind, georgani seerd door Windkracht 7. Dat vindt plaats op zaterdag 18 juni. Tien bekende verhalenvertellers uit heel Abonnement Als lezer is de kans groot dat u abonnee bent van de Texelse Courant. Net als ik, want ook de hoofdredacteur krijgt de krant niet thuisbezorgd zonder abon nement. Hoewel abonnementen eigenlijk niet onze afdeling zijn, worden we er op de redactie wel eens over gebeld. Ik kreeg eens de vraag van een overkantse Texelfan of hij lid kon worden van de krant, alsof het een voetbal club betrof. In een wat balorige bui ben ik daar toen terughou dend over geweest. 'Meneer, er bestaat een wachtlijst. Daar zal ik u opzetten.' Ik wilde nog over onze ballotagecommissie begin nen, maar zijn teleurstelling was dermate groot, dat ik dat maar voor me hield. Ik vroeg hem waarom hij lid wilde worden, liet hem even in het onzekere en nam toen een mildere houding aan. 'U hebt geluk, er is net iemand ver huisd en gezien uw band met Texel heb ik u bovenaan de lijst gezet', waarna ik zijn adres no teerde. Andersom word ik - ge lukkig maar zelden - ook wel eens gebeld door lezers die hun abonnement willen opzeggen. Dat kan zijn omdat ze zijn ver huisd of vanwege een sterfgeval, maar ik heb ook wel eens iemand aan de lijn gehad die zich der mate had geërgerd aan een stukje, dat hij had besloten de krant op te zeggen. Ik kan me daar wel iets bij voorstellen. Als voetballer kreeg ik in mijn jeugd Achter de schermen ooit een dermate slechte recen sie, dat ik aangeslagen besloot het abonnement op deze krant op te zeggen. Dat ging niet, want ik woonde nog thuis bij mijn ouders. Zij betaalden het lid maatschap en wilden de krant voor geen prijs missen. Ik ben toen zelf de voetbalverslagjes maar gaan schrijven en nadien verscheen er geen negatief woord meer over mijn sportieve verrichtingen in de krant. Overi gens weet ik van tenminste één Texelaar die ooit uit ongenoegen het abonnement heeft opgezegd, dat hij zich later toch maar weer heeft aangemeld. Want zijn dins dag en vrijdag bleken niet com pleet zonder Texelse Courant. De reden dat ik dit aankaart is een telefoontje vorige week van een lezer die de krant wilde op zeggen. De reden was voor mij nieuw. De persoon in kwestie heeft geen afdakje boven zijn brievenbus en het was al een paar keer gebeurd dat de bezorger de krant niet ver ge noeg in de gleuf had gestoken en de krant was natgeregend. Dat leest niet prettig. Daarover had hij bij mij zijn beklag al eens gedaan, waarna de bezorger opdracht kreeg de krant helemaal naar bin nen te steken. Dat ging een tijdje goed, maar afgelopen vrijdag was het opnieuw misgegaan. Toen deze Texelaar na de hevige stortbui thuiskwam, was er van de krant niet veel meer over dan een hoopje doorweekte papier pulp. Zonde van al dat Texelse nieuws. Maar ik denk dat hij de krant nog zal gaan missen. Gerard Timmerman Liefde, Leed en Luim was het thema van het concert dat het Muziekschool Kamerkoor donderdagavond gaf in de hervormde kerk in Den Burg, waarin een uiteenlopend repertoire van Nederlandse, Duitse en Engel stalige liederen ten gehore werd ge bracht. Te horen was dat het 33-le- den sterke koor dat in 2001 is opge richt dat onder leiding staat van Dyo Wassmk in het vrij korte bestaan in kwaliteit is gegroeid en dat de ver schillende secties goed in balans zijn. De prestatie kwam dankzij de goede akoestiek van de kerk goed tot zijn recht. Het koor zong liederen van verschillende componisten, variërend van Joop Schouten uit de twintigste eeuw tot John Downland (1562- 1626). Als intermezzo trad op het Dwarsfluit ensemble van de muziek school onder leiding van Loes Bak ker. Op het repertoire stonden onder meer Adagio van W.A. Mozart en Pastorale van Igor Strawinski. De waardering voor de prestaties van de jeugdige fluitistes bleek onder meer uit een dermate daverend applaus, dat één muzikante er zelfs van moest blozen. VRIJDAG 10 JUNI 2005 Een cartoon van tekenaar Benjamin Kikkert, die voor de Texelse Courant wekelijks een cartoon maakt over de Texelse actualiteit, werd deze week opgenomen op de website van De Telegraaf. Kikkert maakte een car toon over de plannen van het kabinet om de verzekeraars een grotere stem te geven in de gezondheidszorg. Het Muziekschool Kamerkoor met dirigent Dyo Wassink. (Foto's Gtnm r,mmeman mi om vuitxoiitutMnwuM woeru m uu tt» ruxrut nuMU HKkJV M n*6 Ut 1 tuit toe* oo*t rt mm Defensie Nederland zullen in evenzoveel huiskamers in Texels kleinste dorp hun verhaal vertellen. Het succes van deze editie is bepalend voor het voortbestaan van het festival. 'Het is toch een beetje erop of eron der. Als blijkt dat er onvoldoende be langstelling is, dan heeft het geen zin om het over twee jaar weer te doen', aldus mede-organisator Henk Snijders. Met Rosa Harbers is hij de drijvende kracht achter Windkracht 7, de stichting die zich ten doel heeft gesteld culturele evenementen nieuw leven in te blazen en vooral ook nieuwe ideeën wil ontwikkelen. Het verhalenfestival is er daar een van. Twee jaar geleden bedachten Harbers en Snijders het concept en werd het festival een groot succes. Ook nu gingen de deuren van de Waalder huiskamers bereidwillig open om de verhalenvertellers onder dak te bieden. Bezoekers kopen een passe-partout waarmee zij vier ver halen kunnen beluisteren en kunnen deelnemen aan de gezamenlijke maaltijd. Het aanbod is zeer divers. 'We hebben een oproep geplaatst op een website voor verhalenvertellers en daar werd enorm goed op gerea geerd. We hadden 38 aanmeldingen', aldus Harbers. Vervolgens werd een selectie gemaakt op sekse en op verhalenaanbod. 'We hebben nu vijf mannelijke en vijf vrouwelijke vertel lers die ieder in een ander genre ver tellen. Dat loopt uiteen van sagen, tot sprookjes voor volwassenen en ver halen uit Afrika.' Hoewel er verschei dene bekende verhalenvertellers zijn gecontracteerd, zullen hun namen waarschijnlijk niet veel bellen doen rinkelen. 'Dit is een aparte discipline. Je kunt schnjvers hebben die goed kunnen voordragen, maar dat is voor- Sirenes Zoals elke eerste maandag van de maand loeiden afgelopen week om 12.00 uur precies de sirenes. Op Texel zijn in totaal negen sirenes ge plaatst, die afzonderlijk of gezamen lijk in werking zijn te stellen. Tijdens de test maandag bleek dat de sirene in Oosterend niet heeft gewerkt. Mensen die zeker weten dat een be paalde sirene niet werkt, wordt ver zocht dit door te geven aan brand weercommandant Dick Jongeneel, tel. 362166 of via e-mailadres djongeneel@texel.nl. Hij zal dan het verantwoordelijke ministerie op de hoogte brengen. Eschweiler sprint in Alkmaar De twaalfjarige zwemmer Sverre Eschweiler deed zondag voor zijn vereniging Hoorn-Aurik mee aan sprintlimiet wedstrijden in Alkmaar. Zowel op de vijftig meter vrije slag (29,54 seconden) als op de vijftig meter vlinderslag (35,10) wist hij zijn persoonlijk record te verbeteren. De honderd meter wisselslag legde hij af in 1.20,06 minuten. Deze tijden wa ren goed voor een eerste plaats in zijn jaarcategorie (1992). Door een ver keerde overname bij de wissel werd zijn estafetteteam gediskwalificeerd. Banenmarkt lezen en met vertellen. De verhalen vertellers hebben geen boek voor zich, maar doen alles uit het hoofd. Soms gebruiken ze daarbij attributen of zijn ze verkleed. Deze mensen zijn echt in staat om de toehoorders 25 minuten lang aan hun lippen te kluis teren.' Tot de ervaren vertellers be hoort onder meer Gery Groot Zwaaftink. Hij begon in 1987 met het geven van voorstellingen. Vanaf 1984 heeft hij zich toegelegd op het be roepsmatig vertellen van legendes, over draken, Ierse helden en witte wieven. Janneke Tanja uit Zoeter- meer is eveneens al jaren actief met verhalen vertellen. Op Texel vertelt zij vooral humoristische verhalen. Compact Iedere voorstelling duurt ongeveer 25 minuten, waarna een even lange pauze volgt. De eerste voorstelling is om 16.00 uur, de tweede om 17.00 uur. Weer een uur later is de geza menlijke maaltijd in het dorpshuis. 'Dat is het aardige van De Waal. Het is heel compact. Alle huiskamers zijn in één straat,dus je komt elkaar voort durend tegen.' De avond voorstellingen staan geprogram meerd om 19.00 en 20.00 uur, zodat eventuele overkantse toehoorders de laatste boot nog kunnen halen. Na afloop is er muziek in het dorpshuis en is er gelegenheid om na te praten met de vertellers. Belangstellenden kunnen zelf hun voorstellingen kie zen. 'Als een bepaalde verteller vol zit, dan kiezen ze iemand anders.' Er zijn tweehonderd kaarten beschik baar en inmiddels komt de kaart verkoop aardig op gang. Program maboekjes met een beschrijving van de deelnemende vertellers zijn te ver krijgen bij Windkracht 7 (Beatrixlaan 43), Cora de Winter (Hogereind 10) en bij de WV. Passe-partouts kosten €15,-. Maar liefst 47 Texelse amateur kunstenaars hebben werk inge stuurd voor de tentoonstelling die vanaf vandaag te zien is in expo sitieruimte Tusse de Banke in Den Burg. Dat kolossale aantal is mede te danken aan een groep leerlingen van atelier Offerhaus, die samen hadden afgesproken zich aan te melden. Het thema dat de tentoonstelling dit jaar heeft meegekregen, Vreemde vogels, was kennelijk inspirerend, want de diversiteit is bijna net zo groot als het aantal deelnemers. Olie- en acrylverf, gietklei en iepenhout, metaal en speksteen, maar ook glas in lood en brons en zelfs kralen en 'gewoon' afval zijn gebruikt bij het vervaardigen van de werken. Minder inventief zijn de kunstenaars geweest in het geven van namen. Bijna de helft heet gewoon Vreemde vogel of een variant daarop, zoals Vreemde eend in de bijt, Strender snoeshaan of Rare Feugel. De tentoonstelling verrast en wie Tusse de Banke binnenloopt, zal ge ruime tijd nodig hebben om alle in zendingen de aandacht te geven die ze verdienen. Er staan en hangen enkele zeer opvallende werken tus sen, al was het alleen al door de omvang. Zo heeft mevrouw A. Zegel van keramiek en touw een vogel ge maakt die de hoogte heeft van een struisvogel en de bezoeker op oog hoogte 'aankijkt'. Bijzonder is ook Kakatoe, een vogel in een enorme kooi die blijkens een waarschuwing op een bordje niet mag worden ge voerd. Het is uit diverse materialen "opgebouwd door lemke de Vries, een kunstenaar die tot nog toe vooral bekend stond om zijn landschap schilderijen. Maar dat inzendingen niet per se manshoog hoeven zijn om de aandacht te trekken, bewijst Truus Hoogenbosch met een klein maar zeer fijn beeldje dat ze maakte van de legendarische kunstenares Souwtje de Wi)n en enkele van haar katten. De tentoonstelling is nog te zien tot en met maandag 27 juni. Tusse de Banke is dagelijks open van 10.00 tot 16.30 uur. De toegang is gratis. De meeste werken zijn te koop. Het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Den Helder houdt komende zaterdag van 9.00 tot 16.30 uur een banenmarkt voor Defensie. In totaal heeft Defensie 7.000 vacatures, met name bij de Koninklijke Landmacht. Het betreft een grote diversiteit aan beroepen, die sterk gebonden zijn aan de diverse onderdelen van de Landmacht, zoals gevechts-, onder steunende en verzorgende eenhe den. Het betreft banen voor mensen met of zonder diploma. De banen markt wordt gehouden in schouw burg De Kampanje, Bernhardplein 10, vlakbij station Den Helder. 'Souwtje de Wijn', een beeldje van Truus Hoogenbosch. Het Dwarsfluit ensemble onder leiding van Loes Bakker.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2