m Texel Dutch Open rustig van start TEXELSE couRANT- Villem Pluis Huizinga geëerd met naambordje Ier Veergoden zijn Avondvierdaagse gunstig gezind tiï Somber weerbericht nekte Ronde van 1991 y\rchiefiVwA' eerlingen beheren Ronde digitaal driaan Onderwijsgroep installeren de server die het kloppend hart het computernetwerk zij op het VRIJDAG 10 JUNI 2005 V ,ysj bij paal 17 hebben aangelegd. eïêi3 geta' Hiblikopeen beeldscherm moet or veiligheidscoördinator Char- iOouma van de Ronde om Texel nrgen toereikend zijn om in één ogopslag te kunnen zien hoeveel tamarans er nog op het water Het is een nieuw snufje van de edingen van de Mondriaan On- mijsgroep uit Delft die deze da- (i de spil zijn in het dataverkeer de Ronde om Texel. et scherm bij de veiligheidscoör- s:or staat real-time in contact met computer van de afdeling waar de lisrs zich moeten melden als ze er terug zijn', vertelt coach Toby lies van de Mondriaan Onderwijs- oep, die samen met Peter Witte de 30|,tó jriingen begeleidt. 'Als de zeilers latgevinkt, verdwijnen ze op een de bij de coordinator op het Sdscherm is te zien. Hij ziet het tal boten dat nog op het water is ranzelf teruglopen. eelt» SpoP De Mondriaan Onderwijsgroep is voor het zevende jaar één van de belangrijkste spelers in het digitale verkeer bij het zeilevenement. Tweede- en derdejaars leerlingen die ICT-projectonderwijs op het regionaal onderwijscollege volgen, beheren achter de schermen de computers en de netwerken waarmee de afdelingen inschrijvingen en parkeerbeheer wer ken. Het kloppend hart van alle data- stromen is een grote server in de unit van de leerlingen, waaralle verbindin gen van het netwerk samenkomen. De opbouw van het netwerk waar mee alle computers in de containers op het strand en bij het parkeerterrein zijn verbonden, was eveneens een taak van de leerlingen. Het Rondje is voor de ICT-opleidin- gen van de Mondriaan groep het grootste project waarbij leerlingen in een praktijksituatie leren omgaan met informatie- en communicatietech nologie. Ze beginnen op school al Willem Pluis Huizinga was er 'én en dat hij er na zóveel ja- i trouwe dienst tijdens de 28e om Texel niet meer bij is, is v de andere vrijwilligers een ge- bHij wist voor elk probleem wel j en bedacht de meest %ijke constructies, die nog ble- ken te werken ook. Bekend stond hij ook door de moppen die hij tussen de bedrijven door tapte. 'Je mist de er varing van Willem, want hij deed het gewoon', sprak Rondevoorzitter Sidny van Zon gisteren bij de onthul ling van het naambordje Pluis op de transportcontainer die altijd het do- wedienden, maar vooral veel ^'2 gezichten tijdens de 45ste Eerdaagse die deze week on- terst gunstige weersomstandig- «nwerd gehouden. Met 579 deel- is de organiserende wandel- faereniging 't Gouwe Boltje te- w.. ten het aantal deelnemers, bijna stond een route over de Hogeberg op Qmeerdan vorig jaar. Opmerkelijk het programma en gisteravond lag eerst meedoet. 189 in getal, onder wie veel kinderen van onder meer de Thijsseschool. Maandag werd gelo pen over de Hogeberg en langs de Pontweg. dinsdag ten oosten van Den Burg, onder meer de Kadijksweg en de Marsweg, woensdagavond 'shet aantal lopers dat voor het het traject tussen De Koog en Den gelopen. Burg. Deelnemers werden onderweg getracteerd op versnaperingen, waar bij in de berm zelfs terrastafels wer den uitgeklapt. De lopers werden volgens traditie feestelijk binnenge haald door de muzikanten van de Texelse fanfarekorpsen. Speciale aandacht was er voor Corrie Visser, die alle 45 Avondvierdaagsen heeft de Avondvierdaagse, onder deze loper die de route blote voeten liep Maatregelen voor verkeer bij Ronde In overleg met de politie heeft de ge meente in verband met de Ronde om Texel enkele tijdelijke verkeersmaat regelen getroffen voor de wegen na bij paal 17 en de vuurtoren. Tot en met zondag mag maar in één richting worden gereden over de Califormë- weg. de Ruyslaan, de Pelikaanweg en de Randweg. Dat geldt op zater dag ook voor de Vuurtorenweg. de Stengweg en de Volharding. De toegangsweg naar paal 17 is af gesloten en alleen toegankelijk voor deelnemers en medewerkers die in 'Veiligheid telt zwaarder dan commerciële belangen', kopte de Texelse Courant. Terwijl de wed strijd een jaar eerder nog was ge teisterd door een gebrek aan wind, slechts 68 boten waren gefinisht en de winnaar pas na zes uur va ren over de finish was gekomen, kreeg de Ronde van Texel van 1991 met een ander uiterste te maken en restte de organisatie geen an dere keuze dan het evenement af te gelasten. Al sinds 1887 staat de Texelse Courant tweemaal per week boorde vol nieuws en achtergronden. Op een enkele krant na zijn ze alle maal bewaard gebleven en ingebonden in vuistdikke jaar overzichten. Zonde om in de kast te laten staan en nooit meer iets mee te doen, meende de redactie, die daarom heeft besloten we kelijks aan de hand van het eigen archief op een evenement of ge beurtenis uit de afgelopen 118 jaar terug te blikken. De keuze de wedstrijd niet te laten het bezit zijn van een parkeerkaart. Er doorgaan was geen moeilijke, vol- zijn wel parkeerplaatsen beschikbaar voor invaliden. Voor andere automo bilisten is er (beperkt) parkeermoge- lijkheid langs de Ruyslaan en de Pelikaanweg. Gezien de te verwach ten parkeerproblemen adviseert de gemeente bezoekers van het Rondje zoveel mogelijk op de fiets te komen. maanden van tevoren met de voorbe reidingen en worden door de organi satie als een serieuze klant gezien. Jeltes: 'Coördinator Edwin Lodder is hier geweest om te controleren of de leerlingen hebben geleverd wat op de klantenspecifatie was vermeld en la ter komt hij ook nog naar school om hun werk te beoordelen.' In totaal vijf tien leerlingen doen dit jaar mee aan het project. Negen van hen zijn deze week op Texel, de andere zes zorgen in Delft voor het beheer van een re serve-server, waarop eveneens alle informatie wordt opgeslagen. De soft- en hardware die naar Texel is meegenomen, is eerst op school in een proefopstelling getest, vertelt leerling Dennis Stift (19). 'Naast de server hebben we hier ook twee werkstations, een stel LCD-scher- men en een paar laptops staan. Op school hebben we er ook al een proefopstelling mee gemaakt om te zien of alles werkt.' Haringfeest met Kees Tesselaar Zanger en entertainer Kees 'Tes- gens wedstrijdleider Edwin Lodder, die de beslissing samen met 'veilig heidsman' Fup Boon al om tien voor zeven 's ochtends nam en tien minu ten later aan de zeilers meedeelde. 'Voor het middaguur werd windkracht 7 verwacht. Op dat moment zou de grote meute nog door het Molengat moeten. In verband met de veiligheid was het niet verantwoord om met zoveel boten op het water te zijn', vertelde hij in de Texelse Courant van dinsdag 18 juni 1991. Nogal zuur was dat de voorspelde harde wind uitbleef. Onwillekeurig speelde de gedachte dat het Rondje achteraf gezien best had kunnen doorgaan bij veel betrokkenen door het hoofd. Lodder meende echter dat de beslissing van de organisatie de enige juiste was. 'In de hele kop van Noordholland werd het heel slecht weer. Even ten zuiden van Den Hel der werd windkracht acht gemeten. Dat Texel weinig van het slechte weer heeft gemerkt, kwam doordat de kern van het lagedrukgebied precies bo ven het eiland lag. Een heel insta biele, onbetrouwbare situatie. Want als die kern zich even zou verplaat sen. zou meteen een harde wind de kop opsteken. Hoe instabiel het weer was. kon je merken aan wmdschif- tingen waarbij de wind zomaar 180 graden draaide. sors reageren? Misschien zullen we ten aanzien van de contracten voor volgend jaar concessies moeten doen.' 's Nachts kreeg Texel alsnog te ma ken met het voorspelde noodweer. Hoewel de meeste catamarans al van eerst zou meedoen aan de Ronde om Texel. Hij was al tijdig naar het eiland gekomen en nam ook deel aan de het strand waren gehaald, veroor- WK Prmdle bij paal 17. 'Totaal heb ik zaakte een korte, maar hevige storm in de afgelopen tien dagen twee keer een flinke ravage bij paal 17 De voor op de catamaran gezeten: éénmaal kant waaide uit de grote feesttent, om te oefenen en één wedstrijd voor waardoor de wind vrij spel had en het wereldkampioenschap. Jammer, maar ik kom hier zeker terug. We hebben veel gefietst, Texel is ons goed bevallen. Ik ben ook onder de kostbare spullen door de lucht vlo gen. De situatie liet zich gevaarlijk aanzien, omdat de stalen tent spanten omhoog kwamen en de tent indruk van de zee. Daar heb je hogere de lucht in dreigde te gaan. Uiteinde- golven, maar ze zijn ook langer. Hier lijk werd zelfs in discotheek Question zijn de golven kort en heftig.' Hoewel hij als amateur 'een slordige 2500 in Den Burg een oproep gedaan aan tractorchauffeurs om zich met spoed Amerikaanse dollar' had betaald voor naar het strand te begeven. 'Vracht een retourtje Los Angeles - Texel, bleef hij laconiek. 'It's all in the game. wagens werden als gewicht gebruikt en met een shovel werd aan de zee- De financiële gevolgen voor de orga- zijde een dam van zand tegen de tent nisatie waren onduidelijk. 'Met de in komsten zit het wel snor. We hebben goede contracten afgesloten en inschrijfgelden hoeven we met te retourneren. De uitgavenkant is nog een vraagteken. Een meevaller is in elk geval dat we minder brandstof kwijt zijn', vertelde penningmeester Kees. Zorgen had hij wel over de editie van 1992. 'Hoe zullen de spon- geschoven. Deze maatregelen sor teerden effect. De medewerkers, van wie velen al een week lang hard had den gewerkt en z-aterdag voor dag en dauw waren opgestaan, konden pas na vijf uur hun bed opzoeken.' Tent verhuurbedrijf Den Ridder uit Ulven- hout schatte de schade op ongeveer twee ton. selaar' Klaassen treedt zondag 12 Ondanks hun teleurstelling toonden - - de zeilers begrip en 'klonk zelfs een welgemeend applaus' toen Lodder hen het vervelende nieuws had ge bracht. 'Ik heb geen wanklank ge hoord. Onvrede was er misschien wel juni op in Bar de Rog in De Cocks- dorp. Volgens traditie is hij door eige naren Piet en Céline Zijm geboekt om samen met visverkoper 'Lange' Ben Gerritsen een haringfeest te organi seren. Terwijl Lange Ben de haring ^ij deelnemers die binnenwater ge- uitdeelt en Piet en Celine Zijm de wend zijn. maar opvallend was dat drankjes inschenken, zingt Kees we van ^ustzeilers geen enkele kritiek Tesselaar een repertoire dat varieert kre9sn. Het was voor het eerst in van de laatste hits van Anouk en Guus Meeuwis tot meezingers als Malle Babbe en Dansje de hele nacht y°'9er,s ®J9®n zeggen 'te oud om te met mij. Het haringfeest begint om lQ',r"QOtQlH 17.00 uur en duurt zolang het gezel- is. De entree is gratis, veertien jaar dat het Rondje moest worden afgelast. leurgesteld' te zijn was de veelvoudig zeilkampioen van Califorme, John Main uit Los Angeles, die voor het Hét moment van het Rondje van 1991: onder toeziend oog van voorzitter Cees Graaf (links) en een cameraman van RTL deelt wedstrijdleider Edwin Lodder de zeilers mee dat de wedstrijd was afgelast. mmi mein was van deze op 25 maart over leden vrijwilliger van het eerste uur. Het bordje werd onder groter belang stelling onthuld door nichtjes Mara en Dionne Huizinga en neefje Robert de Waard. (Foto Ronde om Ttxel/Oltvm Schilling) Met een zwakke noordwestenwind is het Texel Dutch Open bij paal 17 woensdag rustig van start gegaan. Aan het officiële Nederlandse Kampioenschap Catamaranzeilen 2005 deden 53 teams mee. Na twee races ging het Britse F18-jeugd- team Simon Kearns en Ben Burns aan de leiding. De tweede dag werd gedomineerd door het M20- team Xander Pols en Sven de Laaf, maar de Britten hielden na vier ra ces de leiding. Vandaag worden de twee laatste races gezeild. Kearns (20) en Burns (19) omschre ven de omstandigheden woensdag als 'tricky en onvoorspelbaar'. 'Je moest een beetje geluk hebben en je moest je ogen goed open houden', vertelde Kearns. Het tweetal maakt deel uit van een Brits jeugdop leidingstraject voor catamarans. Pols sprak donderdag over 'machtig mooi weer'. De zwakke wind op woensdag werkte in het nadeel van de Texelse zeilers Dirk en Albert Pool, die met hun door Texelse bednjven gespons orde Hobie 18 ook met tevreden wa ren over de eigen verrichtingen. Don derdag kwam de wind uit een andere hoek en hadden de Texelaars een betere dag. Ze trokken een sprintje naar de vijfde en de zevende plaats. Deze resultaten waren goed voor een veertiende plek in het algemeen klassement. Pool senior: 'De wind was stabieler, waardoor alles beter liep.' Ondanks de beperkte wind stond er een flinke branding, die de boten liet dansen op de golven. Gistermiddag maakten zo'n 55 catamarans het traditionele tochtje naar de Hors. waar de zeilers een maaltje gebakken vis wachtte. Het Olympische Zwitserlevent Team van Mitch Booth en Herbert Dercksen gaf tijdens een clinic tips die uiteenliepen van brandingzeilen tot en met de snelste route rond het eiland. In de pitstraat werden zo'n dertig belang stellenden bijgepraat over onder Jonge tennissers Deuce kampioen nummer twee heeft het jongensteam Deuce 1 op overtuigende wijze het kampioenschap van de districts- voorjaarscompetitie veroverd. Opval lend, want de jonge tennissers speel den voor het eerst in een team en kwamen bovendien uit in de leeftijds categorie tot en met twaalf jaar. ter- wijl ze zelf allemaal tussen de acht en meer de ultrahchte carbonrompen t|en jaar Qud zjjn Bljzonder is ten. Met acht punten voorsprong op de jongens bestaat, maar ook een meisje telt, Sanne Brand. De afgelo pen zeven weken speelde het team van Deuce vier uit- en drie thuis wedstrijden. De twee andere jeugd- teams van Deuce veroverden de tweede en vierde plaats. Twee (jongens)teams van de tennis vereniging uit Den Burg speelden mee in de landelijke competitie en van de Hobie Concept Boat van het d h t dj duo. sstes* Jan Louis en Jacqueline Flier Texel Dutch Open dat woensdag, donderdag en vandaag wordt gezeild. Menners houden onderlinge strijd rond Den Hoorn Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt zondag 12 juni een on derlinge wedstrijd voor haar leden. Onder de zestien deelnemers zijn nogal wat nieuwelingen, die de af gelopen tijd les hebben gehad van Piet Beers. Om de doorstroming te stimulëren en binnenkort ook eens met de nieuwe lichting aan wed strijden aan de overkant mee te doen, heeft de organisatie beslo ten de regels wat te versoepelen. De jury zal weliswaar streng optre- De menwedstnjd speelt zich af op en rond het terrein van Frans Bakker aan de Stolpweg nabij Den Hoorn en be staat uit drie onderdelen. Om 11.00 uur wordt begonnen met de dressuur, den, maar geeft ook aanwijzingen. De waarbij de deelnemers in hun mooi- afspraak is ook dat deelnemers niet worden gediskwalificeerd. Afwijkend van de regels van de Koninklijke Ne derlandse Hippische Sportbond is eveneens dat de afsluitende mara thon bestaat uit drie in plaats van vijf ste kleren en met zoveel mogelijk gra tie voorgeschreven figuren moeten njden Nadat ze hebben omgekleed begint rond 12.30 uur de vaardigheid. Daarbij moet een vast traject worden gereden, terwijl de balletjes die her en trajecten, om ook minder geoefende der op kegeltjes liggen er met af mo- menners de kans te geven de wed strijd uit te njden. gen rollen. De marathon begint direct na afloop van de vaardigheid. deden dat niet onverdienstelijk. Het tweede team van Deuce eindigde knap in de middenmoot, terwijl het eerste zelfs tot het laatst toe mee deed om de titel. Samen met een ander team veroverde het de eerste plaats, maar omdat Deuce in de on derlinge wedstrijd had verloren, moesten de Texelaars uiteindelijk genoegen nemen met de tweede plaats. onderdeel voert de deelnemers via de Stolpweg en het binnendijkje langs Alexanderhoeve richting de Gne en de Hoornderweg. Via Kleiweg, Wes- terweg, Oudeweg en Rommelpot komen ze terecht op een stuk land van Willem Goënga bij het trainings veld van ZDH, waar de eerste hinder nis is opgenomen. Het volgende deel voert via Lagewegje en Kleiweg naar Den Hoorn en vervolgens via Diek, Stolpweg en Naalrand naar de Mok- weg en over het fietspad terug naar de Stolpweg. Op het terrein van Frans Bakker moeten nog vier hinder nissen worden genomen. De laatste deelnemer wordt rond 15.30 uur aan de finish verwacht. De pnjsuitreiking staat gepland om 17.00 uur. De vereniging sluit het evenement af met een barbecue voor deelnemers, vrijwilligers en partners. Deelname kost €5.-. Drankjes zijn verkrijgbaar voor €1,-. Aanmelden kan bij Finka van der Kraan, tel./fax 327516 of e-mail knek.kraan@texel.com.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7