Vakantiekrant Hoge dieselprijs drukt resultaten kottervloot iezwaren tegen wonen zomerhuisje verworpen Cjrocn "ZwartsJexels in het hart Texelaars derde in spraakmakende Ronde Voordracht Geldorp bestuur vliegveld Eigenaars Krim eisen schorsing handhaving - Geschil voorgelegd aan rechter OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11986 DINSDAG 14 JUNI 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag iOe inkomsten en de omzet van de Texelse kottervloot vallen tegen. Met name door de blijvend hoge gasolieprijzen zijn de bedrijfsresul- )UU taten structureel onder druk ko men te staan. 'Er is geen paniek', zegt visserijvoorman Ben Daalder ;mej desgevraagd, 'maar er is wel zorg.' >nde 5 )e prijs van gasolie is al jaren aan de hoge kant. De laatste maanden moe- 1 cs en kottervissers tussen de 30 en 35 «0^ urocent per liter betalen. Een kotter 7 it ret een vermogen van 2000 PK ver- i bed stookt gemiddeld 1.8 miljoen liter per wis jaar. De verwachting dat de hoge prij- mhet en binnen afzienbare tijd dalen, is klein. Daalder: 'Ik moet de eerste is dj analist nog horen die vertelt dat dat ,n b Ie komende maanden gaat gebeu- le str ren' )e vangsten vallen op het moment )dio< ok tegen, maar dat is volgens Daal- Ier nog geen punt om bezorgd over 1 araken. 'Dat hebben we vaker mee- t pnaakt en de prijs die momenteel ls) t icor de vis wordt betaald, is niet lecht.' In hoeverre de hoge diesel den een probleem vormen voor 9 idividuele Texelse kottervissers kan J laalder niet zeggen. 'Dat kan ik niet :aal 8 in dat zou ik ook met willen. Maar in )t8rm Btalgeheel staan de resultaten in de iar5!l ector onder druk.' Op Urk maakte 5en ai vertegenwoordiger van de plaat- ienSk lelijke Vereniging van Opvarenden e wi enge week bekend dat de situatie aar zover is gevorderd dat 4 ïnanmngsleden soms hooguit hon- Isrd tot tweehonderd euro per week <w?i rdienen. I svisserijsector is inmiddels aan het i da Jerzoeken op welke manieren het ndstofgebruik kan worden terug- <skla dongen* De sector is dat volgens ilder aan zichzelf verplicht om het slechte weer heen te ko- i'. Een alternatief dat perspectief volgens Daalder de zogehe- krgemeester en wethouders heb- bezwaren tegen het tijdelijk wmanent bewonen van een zo- nerhuisje op bungalowpark 't loogeland aan de Pelikaanweg sworpen. Parkbeheerder Wouter der Werf had bezwaar aange- omdat hij vreest dat P. tegaal die voor maximaal drie vrijstelling heeft gekregen na liet verlopen van die termijn toch permanent in het huisje kan blijven is de Bezwarencommissie, die i vcc *2aakeind april behandelde, is er laqesa Hn reden om aan te nemen dat ibusO i9'e?aal blijft zitten. Volgens de ommissie is sprake van een 'objec- vend Webe9renz'ng van de tijdelijkheid', 'vhet college een harde eind- n hm van 1 februari 2008 heeft vast- ^5ie|d De commissie houdt er re- "iri9 rriee dat Nagtegaal tegen die '1 aanmerking is gekomen voor "woning van de Stichting Wonen *sl (SWT), omdat hij sinds februari Wals woningzoekende staat inge geven De gemiddelde wachttijd w een woning bedraagt ongeveer 5 |aar. J96ns de Bezwarencommissie "ben burgemeester en wethou- ifsde vrijstelling terecht op grond "artikel 17 op de Wet Ruimtelijke rdening verleend. Dat is het 'enige look het geschikte instrument' om medewerking te verlenen als mensen bij de gemeente toestemming vragen om tijdelijk permanent in een recrea tief opstal te wonen. Van der Werf had aangekaart dat de artikel 17-proce- dure onvoldoende rechtsbescher ming bood. Volgens de commissie biedt die procedure echter voldoende waarborgen voor 'een zorgvuldige afweging van de betrokken belan gen'. Bezwaren dat de gemeente geen beleidsregels voor tijdelijk perma nente bewoning van recreatiehuisjes kent en dat er in strijd met rijksbeleid wordt gehandeld, zijn eveneens ver worpen. Volgens de commissie kent de gemeente inderdaad geen 'beleidsregels' op dat terrein, maar worden er wel 'beleidsrichtlijnen' ge hanteerd. Mensen die in afwachting van een permanente woning een vrij stelling voor een vakantiehuisje aan vragen, moeten een maatschappe lijke en/of economische binding met Texel hebben en bij de SWT staan ingeschreven. Nagtegaal voldoet aan beide voorwaarden. Hij heeft een maatschappelijke binding, omdat hij sinds maart 1996 onafgebroken een ingezetene van de gemeente Texel is geweest en bij de SWT staat inge schreven. Dat de erfpachtovereenkomst van de woning op 't Hoogeland het bewonen van het zomerhuisje verbiedt, is vol gens de commissie 'van onvol doende gewicht' om het tijdelijk per manent bewonen te verbieden. Van der Werf krijgt het advies eventueel een civielrechtelijke procedure op te starten om de bewoning alsnog te verbieden. Het bezwaar van Van der Werf dat de permanente bewoning tot aantasting en vervuiling van de leefomgeving leidt, wordt evenmin onderschreven. Het komt vaker voor dat het college vrijstellingen verleend voor het bewonen van zomerhuisjes. Over het algemeen wordt dan een periode gehanteerd die even lang is als de tijd dat iemand bij de SWT op de wachtlijst staat. 'Hiermee wordt beoogd invulling te geven aan een goed volkshuisvestingsbeleid.' De wijze waarop het erf bij de vakantie woning is ingericht, gaf Van der Werf echter aanleiding te vermoeden dat Nagtegaal er na februari 2008 moge lijk permanent blijft wonen. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg ten pulse-visserij. Bij die vorm van visserij slepen de kotters geen zware kettingen meer over de bodem om de platvis op te schrikken, maar stroom draden waardoor elektrische impul sen in het water worden afgegeven. Het achterwege laten van de zware wekkerkettingen kan tot eenderde in het brandstofverbruik schelen. De visserijsector doet samen met het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit onderzoek naar de toepassing van pulse-visserij op kotters. 'Sommigen zouden er het liefst morgen al mee beginnen, maar we moeten eerst de tijd hebben om het rustig te bekijken en uit te probe ren.'. Binnen Europees verband is pulse- vissen op de Noordzee vooralsnog niet toegestaan. Daalder verwacht dat dat wel goed komt. 'Het is in de loop der jaren milieuvriendelijker ge worden.' De visserijvoorman ver wacht dat het binnen een jaar duide lijk wordt of het wel of met wordt toegestaan. Uit onderzoeken die het Nederlands Instituut voor Visserij- onderzoek (het RIVO) een paar jaar geleden met een pulse-boomkortuig hield, bleek onder meer dat er bij pulse-visserij minder ondermaatse tong en bodemdieren werden gevan gen. Bijvangsten brachten het er va ker levend vanaf dan bij de traditio nele boomkorvisserij. De vangsten bleven bij pulse-vissen over het alge meen wel achter bij wat er met be hulp van wekkerkettingen werd ge vangen. Een alternatief dat op kortere termijn het brandstofgebruik kan te rugdringen, is vissen vóór het tij in plaats van in het tij. 'Er wordt ook ge keken naar economy-meters op de kotters, maar dat levert geen spec taculaire bezuinigingen op. Maar on der druk zullen we creatief moeten worden en oplossingen bedenken.' 'J'j- Süjfc' <y:>'C -i. Texelaars Eduard Zanen en Willem Houwing hebben zaterdag voor een daverende verrassing gezorgd door met hun Tornado als derde deelne mers over de finish te gaan in de 28ste Ronde om Texel, die als één van de spraakmakendste ooit de ge schiedenis zal ingaan. Net als vorig jaar waren de 46-jarige stuurman en zijn 43-jarige fokkenmaat 's ochtends vroeg al bij paal 33 het water opge gaan en richting de start bij paal 17 gezeild. Ze meden daardoor de woeste Noordzeebranding, die in combinatie met de stevige noord noordwesten wind een slachting hield onder de rest van het deelnemersveld. Zanen en Houwing hielden op die manier genoeg ener gie over om een bijna vlekkeloze race te varen, die hen een twaalfde plaats in het overallklassement opleverde. Uiteindelijk haalde minder dan de helft van de 547 zeilers de finish. Daarvan werd nog eens ongeveer de helft gediskwalificeerd omdat ze bij de strekdam bij de vuurtoren een boei hadden gemist. Goed nieuws was dat hoofdsponsor Zwitserleven be kend maakte nog twee jaar lang als geldschieter op te treden. Een uitge breid verslag staat verderop in deze krant. Luchtverkeersleiding stelt Paracentrum in het ongelijk Luchtverkeersleiding Nederland (L.VN) heeft een bezwaar dat Para centrum Texel heeft ingediend tegen de aan Blue Side Up (BSU) verleende vergunning voor het gebruik van Val- schermspringgebied Texel onge grond verklaard. Volgens een persvoorlichster van LVN heeft deze dienst de aanvraag van BSU getoetst aan operationele aspecten en is het verzoek voorgelegd aan Rijkswater staat en andere instanties. Na deze beoordeling verleende LVN toestem ming aan BSU. Dit besluit werd aan gevochten door Paracentrum Texel, dat de bezwaren tijdens een hoorzit ting vorige week heeft toegelicht. Nu dat er met toe heeft geleid dat het besluit wordt herzien, mag BSU ge bruik blijven maken van het luchtvaartterem. Meer inhoudelijke informatie kon LVN gisteren met ver strekken. Hallerweg afgesloten In verband met bouwwerkzaam heden voor de Volmolen is de Haller weg de komende vier weken van de Lieuwstraat tot de Kadijksweg afgc sloten voor alle verkeer. De kruising met de Kadijksweg is ook vanuit de andere nchting afgesloten. Drie eigenaren van een zomer huisje op recreatiepark De Krim hebben maandag voor de bestuursrechter in Alkmaar schor sing van het handhavingtraject van de gemeente geëist. De drie zijn door de gemeente gesommeerd hun uitbouw bij het huisje te verwij deren, omdat deze niet past binnen het bestemmingsplan. Bij de ge meente loopt een bezwaar procedure. Jarenlang trad de gemeente niet op tegen een veelheid aan dakkapellen, schuttingen, schuurtjes, overkappin gen et cetera. Begin dit jaar besloot het college echter te gaan handhaven en de 71 eigenaren van de ongeveer vijfhonderd zomerhuisjes werden hiervan per bnef op de hoogte ge steld. Volgens een juridisch mede werker van de gemeente heeft uitein delijk slechts acht procent van de aangeschrevene bezwaar aangete kend. De gemeentelijke commissie Bezwaarschriften beslist waarschijn lijk pas in augustus. De drie eigenaren die naar de rech ter zijn gestapt, hadden hun uitbouw (een uitbreiding, berging en een over kapping) voor 30 mei moeten slopen. De gemeente stelde dwangsommen tot maximaal €30.000,- in het vooruit schiet als ze de bouwsels lieten staan. Ze hopen dat rechter ervoor zorgt dat de eigenaren in ieder geval de beslissing op het bezwaar mogen afwachten. Maar als de rechter de gemeente in het gelijk stelt, dan die nen ze alsnog te slopen. De ge meente had daar in eerste instantie een termijn van een dag na uitspraak voor in gedachten, maar rechter Kraefft noemde dit 'een farce'. Hierop wilde Texel de termijnen wel verlen gen tot twee en vier weken na de uit spraak. Door de bouwsels is de afstand tus sen zomerhuisje en erfgrens minder dan vijf meter. Het bestemmingsplan stelt die vijf meter als absolute grens. Alles wat binnen die vijf meter komt, moet weg. Een van de eigenaren stelt dat de uitbouw er al was toen hij het huisje kocht. Daardoor zou er sprake zijn van een overgangsrecht en kan de eigenaar niets worden verweten. De aanbouw mag in zo'n geval blij ven staan. Een ander bezwaar van de drie is dat de gemeente wel erg lang heeft gewacht met handhaven. 'Ze mochten er zo langzamerhand van uit gaan dat de gemeente met meer zou optreden', stelde advocate Xandra Wentink. Witte pareerde dit door te stellen dat al in 2002 over de uitbreidingen is gesproken. Vervolgens is de eigena ren in 2003 en nogmaals in 2004 mondeling aangezegd dat Texel tot handhaving zou overgaan. 'Dat het uiteindelijk tot voorjaar 2005 heeft ge duurd, had te maken met capaciteits problemen bij de gemeente aldus Witte. 'We zijn begonnen met hand having op De Krim, maar het ligt in de planning later ook de overige parken op Texel aan te pakken.' De bestuurs rechter doet uiterlijk maandag 27 juni uitspraak. Burgemeester Joke Geldorp is door het college van burgemees ter en wethouders voorgedragen voor herbenoeming in de raad van bestuur van de NV Luchtvaart terrein Texel. Geldorp, die voorzitter is, moet dit jaar op grond van de statuten aftre den. Het college heeft besioten haar voor een nieuwe termijn te nomineren en wethouder Annie Hin als tweede op de voordrachtlijst te zetten. De gemeente, die aandeelhouder is in de NV Luchtvaartterrein, moet formeel twee kandidaten aandragen. De ge meenteraad neemt tijdens de raads vergadering op dinsdag 21 juni een besluit over het voorstel van het col lege. Texelse kotters als eerste getest op motorvermogen De TX2 Willem en de TX5 Arie se nior worden de eerste Neder landse kotters waarbij wordt ge toetst of zij aan de nieuwe regels voor het maximale motor vermogen voldoen. Eind deze week worden de vermogens van de schepen opnieuw vastgesteld. De toetsing is een vervolg op een dis cussie die het afgelopen jaar binnen de visserijsector is gevoerd. Visserij minister Veerman had er bij de vissers op aangedrongen oplossingen te bedenken voor het al lang lopende vraagstuk over de motorvermogens van de kotters. Zou de visserijsector iets bedenken om te zware motor vermogens terug te dringen, dan zou Veerman een betere stok achter de deur hebben om in Brussel voor de belangen van de Nederlandse vissers op te komen. Binnen de zogeheten werkgroep motorvermogens die vorig jaar in het leven werd geroepen, is afgesproken dat kotters een maximaal motor vermogen van 2000 PK en eurokotters een maximaal vermogen van 300 PK mogen hebben. De kotters mogen een marge van 12,5 procent aanhouden en het maximum geldt alleen voor het voortstuwings vermogen Kotters moeten uiterlijk vóór 2008 op het juiste vermogen zijn Lees verder pagina 3 Tijdens de aandeelhoudersverga- denng op 29 juni vindt de benoeming officieel plaats, maar de voordracht van de gemeenteraad is bindend. De gemeente heeft drie vertegenwoordi gers in de raad van bestuur: burge meester Joke Geldorp, wethouder Nel Eelman en raadslid Jan Koolhof. De vertegenwoordiging van politici in de raad van bestuur ligt op het mo ment gevoelig vanwege de kwesties die spelen sinds de komst van het tweede paracentrum en de vraag of de gemeente wel of niet handhavend tegen het nieuwe paracentrum moet optreden. Bij de laatste vergadenng van de commissie grondgebied vorige maand bleek dat burgemeester Gel dorp en wethouder Eelman zich van wege hun bestuursfuncties bij de luchthaven niet als portefeuille houders handhaving en ruimtelijke ordening met het vliegveld kunnen bezighouden. Beiden hebben die ta ken aan de wethouders Heijne en Hin overgedragen. Raadslid Maria van der Spek (WD) opperde tijdens die vergadenng het voorstel om vanaf de nieuwe raadspenode geen politici meer in de raad van bestuur te laten plaatsnemen om problemen die door 'dubbele petten' kunnen ontstaan te voorkomen. Losse nummers 1,00 Reede van Texel Onder grote belangstelling heeft wet houder Nel Eelman vrijdag de ma quette 'De Reede van Texel' officieel in gebruik genomen. Dat gebeurde nadat eigenaar de Stichting VOC- fonds 'de grootste maritieme ma quette ter wereld' officieel in bruik leen heeft afgestaan aan de gemeente, die hem op haar beurt heeft afgestaan aan het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. Pagina 2 Priscilla Noorlander Pnscilla Noorlander is vrijdag met Flame van de dressuurklasse M2 naar de klasse Z gepromoveerd. Pagina 7 Alcohol in het verkeer De politie heeft afgelopen dagen twee verkeersdeelnemers betrapt op njden onder invloed van alcohol. In de nacht van donderdag op vnjdag werd op de Pontweg nabij De Koog een 41-jarige man uit Leiderdorp aange houden. Hij blies 500 ug/l, ruim twee maal de toegestane hoeveelheid van 220 ug/l. Zondag werd in de Parnas- siastraat in De Koog een 32-jarige vrouw uit Valkenburg betrapt. Zij blies 425 ug/l. Gewonden bij aanrijding Bij een aanrijding op de Califormë- weg in de Dennen zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee gewonden gevallen Het ongeluk ontstond toen een 20-jarige inwoner van Den Burg met twee passagiers op zijn brommer over een weggedeelte reed waar hij niet had mogen komen. Hij botste te gen een fietsster, een 24-jarige vrouw uit Oudeschild. De vrouw raakte ge wond aan haar been. Zij kon ter plaatse worden behandeld. De brom fietser kwam er slechter van af. Hij verloor zijn helm, die hij niet had vast gemaakt. en raakte gewond aan zijn hoofd. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis in Den Helder. Onder zoek moet uitwijzen of hij alcohol had gebruikt. «- (Advertentie) T EXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. AucR mit devtsthem Text Advertenties voor de Vakantiekrant van 1 juli kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 15 juni 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1