'Een gouden schat op ons eiland gekregen' Fanfareorkest met 100 muzikanten Oudheidkamer viert jubileum TEXELSE 2 COURANT Taptoe krijgt andere opzet Wethouder bij overdracht maquette Aëenda oPIENie teso DINSDAG 14 JUNI 2005 Met een druk op het touchscreen bezegelde wethouder Nel Eelman de officiële overdracht van de maquette 'De Reede van Texelaar het Maritiem en Juttersmuseum. 'Fo'° 0ensra Timmerman De Taptoe, die jaarlijks rond de langste dag op de Groeneplaats wordt gehouden door DEK, KTF en Excelsior, gaat verder onder de naam Midzomer Muziek Festival. Het evenement, dit jaar op dinsdag 21 juni, krijgt bovendien een an dere opzet. De drie verenigingen vormen samen een groot orkest van ongeveer honderd muzikan ten, die gedurende de hele show op het plein blijven, in plaats van bij toerbeurt op te komen, te spelen en af te marcheren. Op het programma staan enkele spectaculaire nummers, waaronder marsen van de bekende Ameri kaanse componist Sousa, African Symphony en Copacabana. De korp sen hebben een paar keer samen gerepeteerd en volgens Frans Zegel, woordvoerder van het organiserende Contactorgaan voorZang en Muziek, was dat 'een imposant geheel' en belooft het een bijzonder muziekfeest te worden. De dirigenten - Betty Bakker van Excelsior, Astrid Gorter van KTF en Ed de Boer van DEK - hebben ieder bij een paar nummers de leiding. Tus sendoor treden de drumbands van DEK en KTF. de percussiegroep van Excelsior en de majorettes van alle verenigingen op. Aan het slot vereni gen alle deelnemers zich voor een spetterende finale, de mars Stand by en het Wilhelmus. Het Midzomer Muziek Festival begint om 19.30 uur en duurt ongeveer een uur. De toegang is gratis. Voor wie moeilijk kan staan, zijn er enkele ban ken. Onder grote belangstelling heeft wethouder Nel Eelman vrijdag de maquette 'De Reede van Texel' of ficieel in gebruik genomen. Dat gebeurde nadat eigenaar de Stich ting VOC-fonds 'de grootste mari tieme maquette ter wereld' offici eel in bruikleen heeft afgestaan aan de gemeente, die hem op haar beurt heeft afgestaan aan het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. 'We hebben een gouden schat op ons eiland gekregen. Maar dat ver plicht ons er iets bijzonders mee te doen', zei wethouder Nel Eelman. Ze liet geen twijfel bestaan over de am bitie om het diorama van 18 bij 4 meter, die in de tot expositieruimte verbouwde 'schuur van Broekman' is ondergebracht, onder te brengen in een gebouw waarin ook de onder- waterarcheologie een plaatsje krijgt. Want het is al jaren een vurige wens van Texel om ook restanten van sche pen en de ladingen die voor de Texelse kust zijn opgedoken, de zo geheten 'natte archeologie', in beeld te brengen. Zo'n gebouw vergt mil joenen euro's, veel meer dan de €1,2 die de gemeente voor dit doel op de begroting heeft gezet. De wethouder legde uit dat dit bedrag als een vlieg wiel moet worden gezien om andere subsidies los te krijgen. De gemeente legt momenteel de laatste hand aan een brochure die instanties over de streep moet trekken. Wat betreft de wethouder dus een tij delijke expositieruimte, wat niet weg neemt dat de maquette in de voor malige 'schuur van Broekman' uitstekend tot zijn recht komt en dat de belichting en het geluid de attractiewaarde verhogen. Het diorama omvat drie thema's, de VOC, de admiraliteit en de Europese han del en visserij, die vooral in het laat ste van de drie delen tot uiting komt. De maquette, 72 vierkante meter groot, toont Oudeschild zoals het er ooit uit moet hebben gezien, met zo'n 200 huisjes, de Schans en voor de kust 160 schepen, variërend van een walvisvaarder tot een haringbuis en van een galjoot tot het oorlogsschip de Zeven Provinciën. Bouwer Herbert Tomesen van Artitec Maquettebouw becijferde dat met de bouw 18000 uur zijn gemoeid. De maquette is het resultaat van jaren van onderzoek, dat door Tomesen in een boek zal worden gebundeld. Dit boek en an dere kennis over het maritieme ver leden, de VOC en andere wetens waardigheden die volop aanwezig is in het museum, zal de aantrekkings kracht van het MJM aanmerkelijk verhogen. 'Wil je een stukje nationale cultuurhistorie bestuderen, dan moet je naar Oudeschild', pleitte wethou der Eelman ervoor om het museum een soort nevenfunctie te geven als studiecentrum, speciaal voor bezoe kers die zich wat verder in de mari tieme historie willen verdiepen dan gemiddeld. De maquette is inmiddels uitgegroeid tot een 'kapstok' voor allerlei andere activiteiten en initiatie ven, zoals een website, een VOC- spel, een film over het maken van de maquette en een tentoonstelling. 'Een briljant idee om de maquette hier te plaatsen', aldus drs. Henk Dessens, hoofd collecties en plaats vervangend directeur van het Neder lands Scheepvaartmuseum in Am sterdam. Hij doelde op de locatie, dichtbij de Reede van Texel, de al aanwezige collectie in het museum en de interesse van museum bezoekers in het maritieme verleden. Hij vond dat het college met de hui dige collectie en inrichting van het museumterrein op de goede weg is. 'Het voelt aan wat nodig is om de bezoeker van nu geïnteresseerd te houden.' LANGE TERMUNAGENDA OU WWW 1EXELSECOURANI NL Zwemdiploma's Jelle van Breukelen en Yannick van Loon waren dit jaar de eersten die in zwembad Molenkoog afzwom men voor hun diploma. Zij behaal den via het MRT-zwemmen hun A- diploma. Vrijdag worden vanaf 17.00 uur de eerste examens gehouden voor de leerlingen van het schoolzwemmen en de particuliere lessen. In verband hiermee wordt die dag geen zwem les- gegeven. Maandag begint de tweede periode zwemlessen, die duurt tot vrijdag 22 juli. Tussen woensdag 15 en zondag 19 juni is de nieuwe leskaart te verkrijgen, waar van de prijs varieert van €11,- voor de woensdagleerlingen tot €22,- voor de andere zwemmers. De kijk- en mee- zwemlessen worden gegeven op woensdag 6, donderdag 7 en vrijdag 8 juli. De ouders van de kinderen die les krijgen in 0,90 en 1,10 meter mo gen meezwemmen en de ouders van de kinderen die les krijgen in 2,10 meter kunnen "bij het bad kijken. Op de foto is te zien hoe deze week al druk werd geoefend voor de verschil lende diploma's. Alternatief Voor de serie verhalen over alterna tieve therapieën is de redactie op zoek naar Texelaars die zich bezig houden met hypnose, wicca, gothic, haptonomie en het leggen van tarot kaarten. Reacties graag naar: redactie@texelsecourant.nl ter atten tie van Louise van der Sluis. Bellen kan ook naar ons kantoor in de War moesstraat, tel. 362620. Inloopavond jeu de boules Jeu de boulesclub Den Burg houdt donderdag een inloopavond op de banen bij zwembad Molenkoog aan de Slingerweg. Geïnteresseerden zijn van 19.30 tot 22.00 uur welkom voor informatie over het spel en de club. Ook worden enkele partijen ge speeld. Cursus over schizofrenie Voor familieleden van mensen met schizofrenie ontwikkelde het Trim bos-instituut, samen met het GGZ en de familieledenvereniging Ypsilon een cursus psycho-educatie voor familieleden van mensen met schizo frenie. De cursus wordt in Noord- Holland aangeboden door de GGZ Kop van Noord-Holland, die afhanke lijk van de belangstelling op 13 sep tember van start gaat in Schagen of Den Helder. De cursus bestaat uit tien bijeenkomsten van twee uur. Wie in deze cursus is geïnteresseerd, kan contact opnemen met de GGZ Kop van Noord-Holland, tel. 0224-211311 of 0223-685000, of via mailadres: preventiekopnh@ggz-nhn.nl. W"' at ik zeggen Voetsokken Is het jullie ook opgevallen dat er de laatste tijd nogal geadverteerd wordt voor footsocks? In het En gels klinkt het hartstikke interessant en universeel. Je zult toch foot socks dragen! Helemaal up-to-date zijn, erbij horen! Ondertussen was ik wel nieuwsgierig; wat zouden het precies voor dingen zijn? Simpel vertaald als voetsokken klonk het nogal dom. Dat kon met waar zijn; geen ronde cirkels of een andere woordovertolligheid aan je voeten Toch ontdekte ik ook deze vorm al een paar keer. De mensen scha men zich ook nérgens meer voor tegenwoordig', zou mijn oude moe derzeggen. Tot voor kort heb ik, op de befaamde ouwe sok na, sokken altijd beschouwd als dingen alléén voor aan je voeten, zodat er in nor male gevallen voor mij geen nadere aanduiding bij hoeft. Nooit van knie- of elleboogsokken gehoord, om maar eens wat te noemen. Is de toevoeging voor de allochtonen onder ons die op sandalen uit het zand ons land binnen komen? Of om idiote Amenkaanse schade claims te voorkomen? (Wasma chine niet gebruiken voor modde rige hond - kat met drogen in magnetron.) Je zult per ongeluk een sok over je kop trekken en stikken! Hup, daar gaat weer een paar mil joen uit de zak van de sokken- fabrikant. Ik ben even gaan winke len en heb me over het fenomeen footsocks laten voorlichten. In één winkel bleek het gewoon een nor male sok, maar in de meeste zaken bleek het een sok zonder boord en was het eigenlijk een zooisok, om precies te blijven. Ik ontdekte ook dat footsocks eigenlijk alleen voor het vrouwelijk geslacht bedoeld zijn, hoewel het er met expliciet op staat Eenmaal bezig, heb ik ook onderzoek naar het enkelsokje ge daan. In tegenstelling tot wat de naam suggereert, is deze er niet voor om rond de enkel te trekken, maar juist om deze bloot te laten. En heren, ook dit artikel is met m/v. Het allernieuwste op sokgebied is de voetband. Een zweethandje in afgezakte toestand, zal ik maar zeg gen. Lijkt me helemaal het einde. Blij dat ik weer helemaal up-to- date, bijdetijds, was, en jullie daar in kan laten delen, ben ik goed gesokt, heel relaxed en ontspannen het weekeinde doorgekomen. Pien Verberg Teso Maandag 6 juni 2005. Tijdens een dagje Texel werd mijn moeder plot seling onwel. Snel gingen we naar de boot, maar de afvaart van 13.00 uur was helaas al vertrokken. De vol gende boot ging weliswaar om 13.30 uur, maar was met voor passagiers bestemd. Mijn moeder werd met de minuut beroerder en moest echt zo spoedig mogelijk naar het ziekenhuis. De vriendelijke mevrouw van het kan toor van Teso heeft in allerijl geregeld dat we alsnog met de speciale afvaart mee mochten. Door de snelle overtocht en de des kundige hulp in het ziekenhuis is mijn moeder gelukkig nog bij ons en maakt zij het naar omstandigheden goed. Nogmaals. Teso, onze dank. I.M. Koster, Haarlem. Belangstelling voor EcoMare Onder meer in verband met de ten toonstelling Buitrug, het tragische einde van een vrolijke walvis, is Eco Mare de komende maanden een aan tal malen op televisie te zien. Zo is de aflevering van 19 juni van Het Klok huis geheel in EcoMare opgenomen. Deze aflevering handelt over walvis sen en walvisjacht en is te zien vanaf 18.25 uur op Nederland 3. Op 19 of 26 juni is in een aflevering van TROS' Zoovenirs te zien hoe de door EcoMare opgevangen bruinvis Nicole wordt uitgezet. Dit programma is vanaf 20.15 uur te zien op Nederland 2. Een filmploeg van een nieuw pro gramma over dieren en natuur is mee geweest naar de Razende Bol om opnamen te maken van het uitzetten van zeehonden. Dit programma is te zien op 4 en 18 augustus, bij de AVRO op Nederland 2. Aanvang 17.30 uur. Jeugdtennis Met dertien punten uit drie wedstrij den staat Heri Hodie op kop in de oudste categorie van de jeugdtennis- competitie. Dat zegt nog mets over de eindstand, want de laatste wed strijd speelt dit team tegen Deuce A, dat zes punten in één wedstrijd haalde. Bij de jongste categorie staat Heri Hodie D bovenaan met twaalf punten uit dne wedstrijden. Ook dit beeld is enigszins vertekend omdat andere teams nog meer wedstrijden moeten spelen. Programma: Donderdag 16 juni: De Cocksdorp: 16.00 u HHc - HHe; 17.30 u. HHb - O. Den Burg: 17.00 u. Da - Hha. Zondag 19 juni: De Cocksdorp: 15.00 u. Dd - Hha. Den Burg: 14.00 u. Dc - HHd. Aanleveren kopij Vakantiekrant Bedrijven, instellingen en andere or ganisaties die kopij voor de Vakantie krant aanleveren, kunnen uiterlijk tot en met vrijdag (17 juni) bij de redac tie van de Texelse Courant terecht voor de Vakantiekrant van vrijdag 1 juli. De redactie is gevestigd aan de Warmoesstraat 45 in Den Burg, het emailadres is redactie@texelse courant.nl. De Vakantiekrant ver schijnt vanaf 1 juli wekelijks tot en met vrijdag 26 augustus. Voor de andere Vakantiekranten geldt even eens dat kopij uiterlijk twee weken van tevoren moet zijn aangeleverd. Dinsdag 14 juni: Om 19.00 uur begint op de wielerbaan aan de Haffelderweg in Den Burg een trainingswedstrijd van Wielervereniging Texel. Om 20.15 uur begint in de zeemanskerk van Oudeschild een concert van Gaby de Goede (so praan) en Colet Nierop (harp). De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehouden. In Cinema Texel draaien Star Wars Episode III (aanvang 19.00 uur), Bride Prejudice (19.15 uur). Hostage (21.45 uur) en The Wed ding Date (21.45 uur). Woensdag 15 juni: De Vrije School en peuterspeel- groep 't Sterrekind aan de Gasthuisstraat in Den Burg hou den van 8.30 tot 13.00 uur open dag. Om 20.00 uur begint in de zaal van de school een lezing door schoolbegeleider de heer Gijbels. De protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp is van 10.30 tot 16.30 uur open voor bezichtiging. Vrijwilligers vertellen over het meer dan 150 jaar oude gerestaureerde gebouw. Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introductieles golf gegeven. Bij het Agrarisch en Wagen Mu seum in De Waal gaat om 14.00 uur een twee uur durende huifkar tocht over het oude land van Texel van start. Deelname kost €8,- voor volwassenen en €5,70 voor kinde ren. Opgave via tel. 312951. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Deelname kost €2,50. In de Burgemeester De Koninghal verzorgt de gemeente een pu- blieksbijeenkomst over het nieuwe gemeentehuis. Er wordt informa tie verstrekt door de architect en er kunnen suggesties worden ge daan door aanwezigen. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versies van Madagascar (aanvang 14.00 en 16.00 uur) en Poeh's Lollifanten Film (14.15 uur), The Wedding Date (16.15 en 21.45 uur), de ondertitelde versie van Mada gascar (19.00 en 21.30 uur) en Bride Prejudice (19.15 uur). In bioscoop De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim draaien Son of the Mask (aanvang 14.00 uur) en StarWars Episode III (16.00 en 20.00 uur). Donderdag 16 juni: Vrouwenvereniging De Kaarsvlam verkoopt in de protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp van 11.00 tot 17.00 uur zelfgemaakte kleding ten bate van het orgel fonds. Bij het Agrarisch en Wagen Mu seum in De Waal gaat om 14.00 uur (onder begeleiding van een gids) een twee uur durende wan deling door en rond het dorp van start. Deelname kost €5,- voor volwassenen en €3,- voor kinde ren (inclusief toegang tot het mu seum). Aanmelden via tel. 312951 Samen met de directie van de Stich ting Texels Museum vierden de vrij willigers van de Oudheidskamer za terdag in de boet van Hopman in De Nederlanden het vijftigjarig bestaan. Er werd verteld over de laatste bewo ner van het pand, Kassenaar, en de start van het museum in 1955. Ook goede gelegenheid kennis te maken hielden enkele vrijwilligers een voor- met de vrijwilligers. De jubileum dracht. Later op de middag maakte viering werd in april ingezet met de de groep met paard en wagen een tentoonstelling Verzoening tussen rondrit door De Nederlanden. Het ju- oud en nieuw van Erna van Sambeek. bileum was voor Just van de Broeke, <Fo'° B'n Konlna> de nieuwe directeur van de STM een Van 19.00 tot 22.00 uur houdt J&j de Boulesclub Den Burg inloopavond op de banen bj! zwembad Molenkoog aan Slingerweg. Recreatief bridgen in dorpshuisDs Hof in De Koog. Aanvang 19,33. uur, kosten €2,50 per persoon. In Cinema Texel draaien Batm; begins (aanvang 19.00 en 21.4 uur), de ondertitelde versie vy Madagascar (19.15 uur) Hostage (22.00 uur). Vrijdag 17 juni: De protestantse Waddenkerk De Cocksdorp is van 10.30 tot 13.30 uur open voor bezichtig» Vrijwilligers vertellen over het mee dan 150 jaar oude gerestaureerd gebouw. Het Zeemanskerkje in Oudeschild is van 14.00 tot 17.00 uur te be zichtigen. Om 19.00 uur begint op de dijk: Oudeschild een tijdrit van Wiete vereniging Texel. Dit is tevens:- 0p& eerste wedstrijd voor het clut- p kampioenschap. Hoogwater te Oudeschild Di. 14 0.50 en 13.34 u. Wo. 15 01.45 en 14.20 u. Do. 16 02.20 en 15.14 u. Vr. 17 03.14 en 16.30 u. Za. 18 05.20 en 17.35 u. Zo. 19 06.30 en 18.55 u. Ma. 20 07.25 en 19.55 u. Di. 21 08.46 en 20.55 u. Van 20.15 tot 22.00 kan het boo'- huis van KNRM-station [- k Cocksdorp worden bezichtigd fc ^j, reddingswinkel is geopend en? worden films over de redding- ^je maatschappij vertoond. In Cinema Texel draaien de Nee?- y,0l lands gesproken versies van Ro bots (aanvang 16.00 uur) s Madagascar (16.15 uur), Batmar begins (19.00 en 21.45 uur), s ondertitelde versie Madagascar (19.15 uur) er Hostage (22.00 uur). 5jaf( INI TESO zet in en rond het weekence geregeld twee boten in en verzon Knp dan ieder half uur een afvaart,zo- c j, wel vanuit Den Helder als vaner Texel. Dat gebeurt vrijdag, zat?- rC( dag en maandag van 16.00 uur en zondag van 14.30a 20.00 uur. Desondanks moe» automobilisten vrijdag rekenr) houden met wachttijden van en half uur. Die kunnen in Den He'? grj, ontstaan tussen 8.00 en 16.001 en op Texel tussen 9.00 en 141 uur. Maandag 20 juni zijn óes- 3é vaarten van 10.00 uur vantri ft Helder en 13.30 uur vanaf Te*S jfri kix rand jan uitsluitend bestemd voor hel va- voer van gevaarlijke stoffen Na dere informatie kan worden va kregen via tel. 0222-3696001 e-mail info@teso.nl. De veerden? heeft ook een eigen webss www.teso.nl. T E X E LS E^COU RANI J Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt zondag 19 juni op om 05.13 uur en gaat onder om 22.10 uur; woensdag 15)um eerste kwartier, vnj- dag 17 juni doodtij. Verschi|nt op dinsdag en vnjdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Bi/J Postbus 11 1790 AA Uen Buig Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourart- Gerard Timmerman (hoofdredacteur Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Harry de Graaf J Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 7333S| Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6-1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al on. rjzsü m van da SUcMmg ROtZ*pavestigd M td« lis gedaporword t«i de Kamw van 0J jun Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar €34,65 33,05 iojc» Per jaar 67.50 65,35 iwf*1 Bij verzending naar het buitenland tf portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken «cc afloop van de abonnementsperiode Uitwisseling met Big Band Hengelo Nadat de Texelse bigband vorig jaar succesvol had opgetreden bij de opening van het Prins Bernhard- plantsoen in Hengelo en het muziek festival in Delden, kon een tegen bezoek niet uitblijven en Big Band Hengelo brengt dan ook in het week end van 25 en 26 juni een tegen bezoek. Dit in 1977 opgerichte orkest is onderdeel van de plaatselijke mu ziekschool en staat onder leiding van Bert Fransen, trompettist bij het Mil lennium Jazz Orchestra. Zaterdag 25 juni wordt vanaf 15.00 uur een geza menlijk concert gegeven bij eetcafé Vincent aan de Grensweg en 's avonds vanaf 21.00 uur in Question Plaza in Den Burg. Zondag wordt vanaf 14.00 uur gespeeld bij paal 17. Alle concerten zijn gratis toegankelijk. Rommelmarkt fjj uitgesteld De grote rommelmarkt die zat* 2 juli zou worden gehouden terrein van Axel Lap in DenH® s: in verband met de ingebruiknafl* ot de nieuwe boot van Teso (en® Pm currentie voor het bezoeke^~J*irz die daarvan werd verwacht steld tot 16 juli. Tot en met 11 juli is er nog maandagmiddag (van 14.001® uur) een kleinere markt op 0® locatie. Daarbij zijn geen olieW-Te koffie verkrijgbaar, maar wor® allerlei andere tweedehands - verhandeld. De opbrengst stemd voor het restauratiefo'- y. het Hoornder kerkje.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2