Wind en branding richten slagveld aan onder zeilers Winnaars laten niets heel van ronderecord 'Ali B. wil huisje |op Texel kopen' Weinig succes voor Texelaars Kees Bakker verspeelt catamaran na de finish QQCrOFjJ r-pp-w-pT Ojc DINSDAG 14 JUNI 2005 ïuAULat j COURANT De 28ste editie van de Ronde om Texel gaat de boeken in als één van de meest spraakmakende uit de geschiedenis. Een stevige wind en een hoge branding richtten al bij de start een slachting aan onder de zeilers, onder wie de winnaars van vorig jaar, Mitch Booth en Herbert Dercksen. Veel anderen durfden het risico niet aan en besloten he lemaal niet te starten. Het jonge duo Wouter Samama en Jeroen van Leeuwen bleef ook niet schadevrij, maar verpulverde des ondanks het snelheidsrecord met bijna twintig minuten. Texelaars Willem Houwing en Eduard Zanen zeilden eveneens een uitstekende race en kwamen als derde binnen. Mede doordat een groot aantal deelnemers werd gediskwalifi ceerd, telde het eindklassement slechts 125 namen. )e toon voor de 28ste Ronde om Texel werd 's ochtends al om acht uur jezet bij de briefing, toen wedstrijd eder Jaap Tirion zeilers zonder erva- mg in de branding ontraadde van Sart te gaan. Op dat moment blies de mnd met kracht vijf uit het noord- ioordwesten. Niet iets om van te ehnkken, maar de combinatie met hoge branding, een gevolg van de itevige wind uit de voorgaande da- gen, zou wel eens veel slachtoffers IS lunnen maken, had de organisatie te voren bedacht. Veel zeilers tarnen de waarschuwing ter harte, tientallen anderen werden pas bor schade en schande wijs. De ene iade andere catamaran werd direct Direct nadat ze waren gefinisht werden Wouter Samama en Jeroen van Leeuwen (mid den) en Mischa Heemskerk en Sander de Boer (links) op het strand gehuldigd. Rechts organisator Edwin Lodder. (Foio Joop nommetsi na het te water gaan omvergeblazen, gescheurde zeilen en beschadigde waarna het leek alsof de golven er rompen. Opvallend was ook dat de een spelletje van maakten. Het resul- branding zich v.er tot in zee uitstrekte, te komen, maar bereikten niet eens de startlijn. De twee sloegen om in de branding, slaagden er daarna nog wel in de catamaran weer overeind te krijgen en na een tussenstop op het strand hun weg te vervolgen, maar staakten even later toch de strijd. 'Waarschijnlijk is er iets in de romp kapot. We hebben het horen kraken en dan is het niet verantwoord verder te gaan', vertelde Dercksen vlak na dat hij weer op het strand was aan gekomen. Ook Booth was zwaar te leurgesteld, maar zag toch al gauw een lichtpuntje. 'Gelukkig is de mast heel gebleven en zijn we niet gewond geraakt. De minder ervaren zeilers die aan de kant zijn gebleven, hebben een goede keus gemaakt.' Uiteindelijk ging ongeveer de helft van de 547 aangemelde boten van start. Onder hen ook Hans Bouscholte, die twee jaar geleden samen met fokkenmaat Ruurd van Wierden het eiland rondde in 2.30.03 en daarmee het uit 1997 daterende snelheidsrecord van Ron van taat was meestal desastreus. Langs volgens de organisatie wellicht een de gehele kust bij paal 17 spoelden boten aan met gebroken masten. gevolg van de vooroeversuppleties. Opvallend was dat ook veel topzeilers al vroeg sneuvelden. Mitch Booth en Herbert Dercksen, de (overall)winnaars van vorig jaar, had den tot een half uur voor de start ontspannen staan praten met ieder een die een kijkje kwam nemen bij hun boot, de speciaal voor deze Ronde gebouwde Hobie Concept Boat. Ze hadden er hun zinnen op gezet dit jaar als eerste over de finish Topfavorieten Mitch Booth en Herbert Dercksen maken zich klaar voor de race. Ze zouden de branding niet doorkomen en nog vóór de start opgeven. 'o:o joop Rom-»: Teylingen en Paul Manuel brak. Bouscholte gold als één van de favo rieten, maar kreeg de zwarte vlag te zien, het teken van diskwalificatie, omdat hij een valse start maakte. Ook Jean-Louis Flier, een andere kans hebber, werd om die reden uit de strijd gehaald. Ook veel andere deelnemers werden gediskwalificeerd. Meer dan honderd van hen kregen dat te horen nadat ze waren gefinisht. Zij hadden een fout gemaakt bij het passeren van de strekdam bij de vuurtoren, waar ze niet tussen de twee boeien waren doorgevaren. Onder hen ook Texelaars Kees Bakkeren Dennis van Kooi. 'De ene boei lag vlakbij de kop van de dam, de andere er een stuk vanaf. Nog iets verderop lag een schip. Eerlijk is eerlijk, bij de briefing Na de start zag het strand nog zwart van de catamarans. Ongeveer de helft van de zeilers zag wegens de harde wind en hoge branding af van deelname. fFoto Joop flommwij hadden ze gezegd dat je tussen de boeien door moest, maar het was nogal verwarrend. Bovendien stond ertussen die boeien een flinke bran ding, zodat de kans groot was dat je bovenop de dam terecht zou komen. Dus toen we met een flinke vaart op die plek afkwamen, samen met een heel rijtje andere boten, zijn we tus sen de boot en de buitenste boei doorgevaren. Dat mocht dus met, maar ik had wel op een wat soepe lere houding bij de organisatie gere kend', aldu&Bakker. Gediskwalificeerd om dezelfde reden werden Kathelijn de Bruijne en Diana Bogaards, die na een spannend duel met Wampe van der Poel en Marieke Engelsman - beide boten sloegen meerdere malen om - als eerste Lees verder op pagina 7 ir induwen, drijft ei beren backstagepasjes te regelen. Via via kwamen we in contact met meneer Holkema en we stelden onze vraag. Helaas kon hij ons niet helpen met de pasjes, maar hij had wel een ander idee. We mochten misschien de artiesten gaan interviewen back stage. Maar dan moesten we donderdagmiddag terugkomen en zou hij het bespreken met de men sen van de TROS. Donderdag kwam het goede nieuws. We mochten die avond backstage, maar de inter views moesten we zelf regelen met de artiesten en hun managers. All B. en Jacqueline van Krezip wilden ons graag te woord staan. We hadden helaas met veel tijd, maar we maak ten er evengoed het beste van. Eerst maar eens de belangrijkste vraag: 'Wat vind je van Texel?' De antwoor den waren beide keren positief. Texel is een mooi eiland met veel natuur. Ali B. wil er later wel een huisje ko pen. Maar het leukste moment met All B. was toen de vraag kwam over zijn grootste blooper. Hij had Anita Meijer aangezien voor Caroline Ten- sen en daar was Anita niet blij mee! Gelukkig konden ze er nu allemaal hard om lachen. De serieuzere vra gen kwamen bij Jacqueline. Dit be tekende echter met dat het saai werd, integendeel, we hadden enorme lol. Zaterdag was weer een heel ander verhaal. We wisten name lijk nog niet zeker of we ook dan mochten interviewen, omdat het za terdag backstage drukker zou zijn. We gingen extra vroeg uit bed om er zeker van te zijn dat we, voor de optredens begonnen, iemand kon den spreken over het interviewen. Na een heleboel heen en weer n optreden verzorgden in de feest- e Ronde om Texel vormt ook °or veel jeugdige Texelaars een I arlijks hoogtepunt. Niet zozeer vanwege de catamaranrace zelf, aar vooral vanwege het pro- famma in de feesttent bij paal 17. r de laatste jaren treden er ■verse bekende artiesten op en ^mt de aantrekkingskracht op fleren toe. Ook Lizanne Kroon IJ Anne Mattner (17) en Wesley en Patrick (14) van Bommel en deze gelegenheid om be- rndheden te spotten niet aan j ch voorbijgaan. Maar dit Jgjl ^"denclubje ging een stap ver der. Zij zagen kans backstage te komen en mochten zelfs sterren als Ali B. interviewen. Voor de Texelse Courant maakten zij een verslag van hun Rondje. Afgelopen week werd de Ronde om Texel weer gehouden. Naast de race waren er zoals gewoonlijk weer een hoop bekende artiesten die kwamen optreden in de tent. Deze optredens zouden plaats vinden op donderdag, vrijdag en zaterdag. Wij waren zo benieuwd naar de vorderingen dat we woensdag eens een kijkje gingen nemen. Voor de grap gingen we pro- Ondanks de derde prijs van Eduard Zanen en Willem Houwing bracht het 28ste Rondje de Texelse deel nemers weinig succes. Sommigen finishten wél, maar werden gediskwalificeerd. In het officiële eindklassement komen er mede daardoor slechts zes voor. Een kleine ramp werd het evenement voor Kees Bakker en Dennis van Kooi, die de wedstrijd voltooiden, maar na de finish omsloegen en hun boot in de golven kapot gesla gen zagen worden. Drie uur en een kwartier na de start passeerden Bakker en Van Kooi de finish. Bakker was maar 'matig tevre den'. Vlak voor de start hadden ze te maken met materiaalpech, dat hij echter provisorisch kon verhelpen en geloop kregen we het uiteindelijk weer voor elkaar. Deze keer hadden we interviews met Brace, Lange Frans en Chipz. Maxima Eerst hadden we een interview met Brace. Ook aan hem hebben we ge vraagd wat hij van Texel vond. En ook hij vond het heel mooi, al gaf hij toe dat hij Texel nog niet zo goed kende. Het verrassendste antwoord kwam op de vraag met wie hij wel een beschuitje wilde eten. Namelijk met Maxima! Vervolgens moesten we ons haasten om een afspraak met Lange Frans te regelen. We moesten het kort houden, want ze gingen snel weg. We kwamen erach ter dat zijn grootste blooper een val partij was en zijn grote voorbeeld was Ninthe. Opvallend was dat dit met zijn idee was, maar van Ninthe die achter ons stond! Ons grootste interview moest toen nog komen. Het interview met Chipz! Toen onze vraag hun manager be reikte, was zijn reactie zeer positief en hij zou het direct voor ons rege len. In hun kleedkamer was het een gezellige boel. Over de inmiddels vaste vraag over Texel waren de ant woorden verschillend. Cilla en Rach- I kenden het eiland nog niet zo goed, Kevin en Peter wel, en zij vonden het hier erg leuk. Op de vraag welke clip ze het leukst vonden om op te ne men, zeiden ze tegelijk 1001 Arabiën Nights. Na het interview nog even kletsen en op de foto. Zo eindigde voor ons de leukste Ronde om Texel ooit. Voor degenen die zich afvragen wie,het Rondje gewonnen heeft... wij hebben geen idee. daarna was het naar eigen gevoel uitstekend gegaan. 'Bij paal 9 moes ten we nog een keer naar de kant. maar vlak voor de finish gingen we nog een clubgenoot voorbij en waren we in een bijna eufonsche stemming. Maar ik had al gauw door dat er een hoop boten voor ons waren geëin digd en dat we het dus helemaal niet zo goed hadden gedaan.' Direct na de finish sloeg het noodlot toe. Bakker besloot te keren, om te rug te varen naar zijn 'eigen plekje' op het zuidelijke gedeelte van het strand bij paal 17. Een ondoordachte beslis sing, want de boot kapseisde, waarna de mast brak. Hulpverleners in een rubberboot boden direct hulp aan. maar Bakker wees die resoluut af. 'Als je gaat slepen, loopje de kans dat je nog meer stuk trekt. Ik heb nog Zwaar materieel werd ingezet om te voorkomen dat de finishcontainer zou worden weg gespoeld. <Folo Ger.va T*n*votmini geprobeerd het zeil los te krijgen en op de boot te krijgen, maar dat lukte met. Het leek me daarna beter ons door de golven te laten aanspoelen.' In de branding beleefden de twee 'hachelijke momenten', volgens Bak ker. 'Er stonden behoorlijk hoge gol ven, dat was met lekker. Het heeft ongeveer drie kwartier geduurd voor dat we op het strand waren Margot. mijn vrouw, was behoorlijk in paniek en ik heb begrepen dat een hoop mensen het belachelijk vonden dat we met naar de kant werden ge bracht. Maar de organisatie treft geen blaam, het was onze eigen keuze.' Nadat Bakker en Van Kooi voet aan de grond hadden gezet, probeerden clubgenoten nog ook de catamaran op de kant te trekken. Ze moesten hun pogingen echter al snel staken. 'Het was behoorlijk gevaarlijk. Als je verstrikt raakt in een touw, ben je nog veel verder van huis', aldus Bakker, die daarna tot zijn ontsteltenis zag dat zijn boot door de golven lang zaam maar zeker kapot werd gesla gen. 'Er was mets aan te doen. Het zijn nu alleen nog maar brokstukken.' Later kregen Bakker en Van Kooi ook nog te horen kregen dat ze waren gediskwalificeerd omdat ze bij de dam bij de vuurtoren een boei had den gemist. Echt druk kon Bakker zich er niet om maken. 'Dat ik die boot heb verspeeld, vind ik veel er ger Het was pas het derde seizoen dat ik 'm had. Daarvoor heb ik vijftien jaar een andere gehad, maar omdat ik met de kinderen wilde varen heb ik deze kleinere aangeschaftHet zal niet Bakkers laatste boot zijn ge weest. 'We hebben 's avonds op internet al gekeken naar een andere. Zeilen is toch mijn hobby.' Zo veel pech als Bakker hadden ze niet, maar ook veel andere Texelaars liepen in de zware omstandigheden flinke schade op. Sommigen, zoals Bart Boon en Fred Eenhoorn, haal den de start met eens. Wél goed op weg leken Martin en Ane Maat. Bij de VC-boei lagen ze nog op de twintig ste plaats, maar even verderop brak hun stuurstang en moesten ze opge ven. Op de 49ste plaats in het overal klassement eindigden Jan en Arnoud Schrama, die na 2.36.33 uur over de finish kwamen. Rene Kooiman en Niels Kalis (3.23.02) eindigden op de 81ste plaats, twee plaatsen voor de 17-jarige Duco van der Kuijl en zijn 18-jarige fokkenmaat Folmer Jager, die 3.43.15 nodig hadden Jan Boon en Casper de Graaf legden beslag op de 86ste plaats in 3.31.34. Bart Loos en Marijke Blok eindigden als 107de in 3.47.55 en kregen de prijs voor de snelste jeugdzeilers. Tot hun eigen verbazing, want ze waren er ook zelf van overtuigd dat Van der Kuijl en Jager daar meer aanspraak op mochten maken. Van der Kuijl en Jager hebben de organisatie om op heldering gevraagd.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5