4Af en toe kwamen we helemaal los Albert Pool te jong om mee te doen Dubbele winst Gauke van Lingen .TEXELSE /C0URANT. ke maar sfeervolle menwedstrijd Ervaren Texelaars verrassen Organisatie legt startverbod op sm Noorlander naar Z-dressuur snelle ra< Samama allen zeilers haalden al Ronde om Texel DINSDAG 14 JUNI 2005 nog maar eens vervanger te zoeken. Dat is uiteindelijk gelukt dankzij Hans Bouscholte, die op dat moment bij mijn sponsor Mark Röpke in het strandpaviljoen zat. Hij wist nog wel iemand die het zou aankunnen.' Voor Pool herhaalde de geschiedenis zich. Nadat hij in 1990 samen met zijn oudste zoon Eddy het Rondje had gewonnen, stelde de organisatie een minimumleeftijd in en mocht Eddy in 1991 niet meedoen. Het was volgens Pool senior de reden ditmaal met de leeftijd van zijn jongste zoon te sjoemelen. 'Ik kan zelf wel inschatten wat verantwoord is. Met deze om standigheden was ik toch niet gaan varen met Albert. Hij doet het leuk, maar we houden de boel graag heel.' Volgens rondecoördinator Edwin Lodder had Albert Pool geen dispen satie gekregen als zijn vader wél eer lijk was geweest over zijn leeftijd. Maar of de organisatie heeft overwogen ook Pool senior van deelname uit te sluiten, laat Lodderin het midden. 'Hij heeft het niet fair gespeeld. Maar we hebben hem toch de mogelijkheid willen bieden een vervanger te zoeken.' Erg succesvol was Pool overigens met met zijn vervanger. In de bran ding kwam hij in aanvaring met een andere deelnemer, waardoor zijn boot beschadigd raakte. 'Het waren flinke deuken Ik schat de schade op een zeven- tot achthonderd euro. Toen had ik er niet zo'n zin meer in en ben ik naar de kant gegaan.' Gauke van Lingen was afgelopen week uitstekend op dreef bij Wie lervereniging Texel. Vrijdag was hij de snelste in een tijdrit over zestien kilometer, nadat hij drie dagen eer der ook al een voor de Rabobank- competitie meetellende wedstrijd op de baan had gewonnen. In de wedstrijd op de baan ont vluchtte Van Lingen al in een vroeg stadium het peloton, samen met ju nioren Ruben van Vliet en Ferry van der Vis Gaandeweg bouwden ze een flinke voorsprong op, die aan het einde bijna een ronde bedroeg. In de eindspnnt was Van Lingen de snelste, veroverde Van Vliet de tweede plaats en moest Van der Vis zich met de Heren Deuce kampioen Door het seizoen winnend af te slui ten, promoveren de heren 45+ van tennisvereniging Deuce naar de eer ste klasse van het distnct Noord- Holland Noord. Vorig jaar promoveer den zij al van de derde naar de tweede klasse. Op de foto het win nende team: Kees Boeijen, Dick Panneman, Hein van Daalen, Jan Meedendorp en Hans Witte. derde tevredenstellen. De sprint van de achtervolgers werd gewonnen door Theo Boom. Thomas Boom viel uit met materiaalpech. In de B-klasse stond een record aantal deelnemers aan de start. Maar liefst 21 renners gingen van start. Menno Goënga, Han Pastoor, Robbert-Jan Appel en anderen pro beerden te demarreren, maar hadden weinig succes. Even was er op schudding toen Hans de Winter een stuurfout maakte en in de bosjes ver dween Na een achtervolging die meerdere ronden duurde, wist hij echter weer aan te sluiten. In de be slissende massasprint won Nick Whenes voor Robbert-Jan Appel en Paul Hoogendijk. Mike Brouwer pak te wederom de overwinning in de jeugdcategorie. In de tijdrit, die werd verreden op het parcours langs de IJsdijk en de Laagwaalderweg, was Gauke van Lingen een flinke maat te groot voor de concurrentie. Hij was meer dan een minuut sneller dan de nummer twee. Theo Boom. die op zijn beurt Otto Goënga net voor bleef. Klassementsleider Robbert Boersen ontbrak op de deelnemerslijst. Hij gaf de voorkeur aan een tijdrit in Fries land. georganiseerd door wielerver eniging Snits, waarin hij de tweede prijs veroverde. Bij de jeugd ging de overwinning naar Denise Betsema. Zij bleef Mick van der Steeg en Mike Brouwer voor. Uitslagen: Ba3nwedstri|d - A-poule: 1 Gauke van Ungen; 2 Ruben van Vliet: 3.Ferry van der Vis; 4 Theo Boom; 5. Jesse Hoven B-poule. LNick Wen nes. 2 Robert Jan Appel; 3 Paul Hoogen dijk. 4 Jonn Betsema: 5 Klaas Uitgeest. Uitslag jeugd 1 Mike Brouwer: 2 Erwm de Ridder; 3 Mick van der Steeg, 4 Youp Web nes, 5.Manelle Blauw; 6.Luuk van der Meer. 7.Kat|a van Dooi|eweerd Tijdrit - Senioren 1 Gauke van Lingen, 23.58; 2.Theo Boom. 25.08: 3.0tto Goenga. 25.12; 4.Jan Zijm, 25.29; 5.Menno Goenga, 26.29; 6.Loek van Vliet, 26.30; 7. Ferry van der Vis, 27.39; 8.Natascha van der Vis, 28.00; 9.Benno Dros. 28 10; 10.Piet Kingma. 28 42,11 .Simone Betsema, 29.00; 12.Simon Prins. 30.06; 13 Werner Kuip. 30.28; 14 Lucia Gijsberts, 31 44. 15.Muriel Mast. 32.52. Jeugd 1.Denise Betsema. 16.33; 2 Mick van der Steeg. 16.57; 3.Mike Brouwer. 17.19: 4 Luuk van der Meer. 17 59. 5 Rick Konijn. 18.29:6.Esmee Betsema. 19.55; 7.Sverre Eschweiler. 20.23; 8 Katja van Dooijeweerd. 20.57. vrouwenteam over de finish gingen. Volgens De Bruijne waren ze bij de jam inderdaad in eerste instantie .erkeerd gevaren, maar hadden ze hun fout zelf ingezien en waren ze terug gevaren. De wedstrijdleiding was echter met overtuigd, zodat de eerste prijs bij de vrouwen aan Van der Poel en Engelsman werd toege kend. Bij de prijsuitreiking, 's avonds mde grote tent, gaven zij echter uit eigen beweging de prijs aan hun concurrentes. 'Zo willen wij met win nen. Ze zijn goed door de gate ge gaan, dus we gaan ze volgend jaar óewoon eerlijk verslaan', verklaarde Engelsman. allebei nog maar 23 jaar oud, pakten direct de kop en koersten na het ron den van de noordpunt van het eiland in hoog tempo af op de VC-boei. Daar liepen ze echter aan de grond, waarbij het roer brak. Dat overkwam ook andere deelnemers en was een gevolg van het onverwacht hoge tempo, waardoor ze het wad bereik ten voordat daar voldoende water stond. Met touw slaagden Samama en Van Leeuwen erin het defect pro visorisch te maken. 'Daarna was het gijpen en gassen. Richting Oude- schild ging het bizar hard en waren we helemaal los. In één rak konden we naar de punt toe', vertelde Van Leeuwen na afloop. Lange tijd had den beiden er geen idee van dat ze op zo'n scherpe tijd afkoersten. 'Pas bij de punt hadden we door dat het wel heel erg snel ging', aldus Samama. Hun Tornado, waarmee ze vorig jaar op de elfde plek in het overallklassement eindigden, was nauwelijks bij te houden door de cameraploegen die over land de wedstrijd volgden. Na 2.11.11 uur stuurden de twee hun catamaran over de finish. Op de tweede plaats eindigde de F18 van Mischa Heemskerk (31) en San- der de Boer (32). die voor het eerst in een wedstrijd samen een duo vormden. Ze waren ruim vijfeneen- halve minuut langzamer dan Samama en Van Leeuwen, maar op grond van de Texel Rating, een handicapsysteem waarbij rekening wordt gehouden met onder meer de omvang van de boot en het zee oppervlak. werden Heemskerk en De Boer uitgeroepen tot overallwinnaars. Dat was enigszins verrassend, want in het eerste gedeelte van de race hadden ze nog verscheidene concur renten voor zich moeten dulden. Maar toen na het ronden van de noordpunt enkele boten omsloegen of met matenaalpech te maken kre gen, keerden de kansen. Texelaars Eduard Zanen en Willem Houwing kwamen als derde binnen, maar had den zo'n goede boot dat ze na handicapberekening als twaalfde werden geklasseerd. Op de tweede plaats in het overallklassement ein digden Remco Kenbeek en Paul Brouwer. Het was een prestatie met een Texels tjntje, want Kenbeek was in het verleden zeilinstructeur bij zeil- school De Eilander, toen dat bedrijf nog eigendom was van Sidney van Zon, de huidige voorzitter van de Ronde om Texel. Nog langer geleden kreeg Kenbeek les van Van Zon. Beiden zijn ervaren zeilers, die al veel vaker en met andere partners de Ronde om Texel succesvol vol tooiden, maar nooit eerder waren stuurman Eduard Zanen en fokkenmaat Willem Houwing zo snel. Met hun tijd, 2.19.01 uur, ble ven ze zelfs nog elf minuten onder het oude record van Hans Bouscholte en Ruurd van Wieren en kwamen ze als derde over de finish. 'Ik denk dat dit mijn vijftiende Rondje was. Mijn hoogste positie tot nu toe was vijftiende, samen met Herman tig was. Onderweg naar paal 17 sloe gen we bijna om. Bart Boon en Fred Eenhoorn gingen ondersteboven en hadden een gat in het zeil. Die kon den meteen terug. Toen we tussen kwart over negen en half tien bij de start kwamen, zagen we dat er maar weinig boten het water op kwamen.' Zanen en Houwing profiteerden dankbaar van de ruimte die er door het kleine deelnemersveld bij de start ontstond en veroverden al voor het bereiken van de strekdam bij de vuur toren de tweede positie. Makkelijk was het niet. volgens Zanen. 'Dat stuk was wel zwaar. Er waren ontzet- Boks. Ik denk dat onze ervaring wel tend hoge golven en we stonden al- een belangrijke rol heeft gespeeld. Je weet precies hoe je moet varen', al dus Houwing. Om de Noordzeebranding te ontlo pen, waren de twee 's ochtends al om kwart voor negen, vijf kwartier voor de start, samen met een handvol clubgenoten van de Cocksdorper Kustzeilvereniging het water opge gaan bij paal 33. Houwing: 'We had den al gauw in de gaten dat het pit- lebei op het uiterste puntje achterop in de trapeze.Na de VC-boei namen de twee wat minder risico en hadden ze wat problemen met hun spinnaker, met als gevolg dat ze voorbij werden gevaren door Mischa Heemskerk en Sander de Boer. 'Maar anderen gin gen om of liepen vast op de droogte.' Na het passeren van Oudeschild ging het weer voorspoedig. 'Het ging erg hard. Af en toe kwamen we helemaal los. We liepen in op de nummer twee. maar in het Molengat kregen we een bui op ons hoofd en verloren we weer terrein.' Zanen had daarbij nogal last gehad van de kou. 'Mijn pak stond open en al voor de start was ik ver kleumd. En dan moet je nog begin- Een over het strand marcherend orkestje zorgde voor vrolijke klanken. joop nommets) Pool senior, die met de steun van enkele Texelse bedrijven onlangs een nieuwe boot had aangeschaft, was zeer ontstemd over het startverbod van zijn zoon. 'Ik kreeg het vannacht om twaalf uur te horen. Probeer dan Omgeslagen catamarans en ernaast dobberende bemanningsleden vormden een gebrui kelijk beeld vlak voorde start van de 28ste Ronde om Texel. (Foto Hor* van WtjkJ menners moesten afzeggen ndat hun paard niet helemaal fit bs. Toch deden nog altijd dertien öen van Tussen Wad en Duin mee de jaarlijkse onderlinge wedstrijd, te zondag werd gehouden op en end het terrein van Frans Bakker aan Stolp weg. Verdeeld over drie ca- Koreen beproefden de deelnemers in bedrevenheid op drie onderde- n: dressuur, vaardigheid en mara- wi. Omdat het een oefening betrof, ^voorbereiding op de grote men- fêdstrijden met overkantse deelne mers die in het weekeinde van 24 en 25 september worden gehouden, stelde de jury zich coulant op. Toch werd fanatiek gestreden en lieten de deelnemers zich van hun beste kant zien. De overwinning bij de enkels pannen paarden ging naar Wendy van Elk, bij de pony's naar Gerrit Westerlaken en bij de tweespannen paarden naar Piet Beers, die van alle dertien deelnemers de minste straf- punten verzamelde. Volgens organi sator Finka van der Kraan was de sfeer uitstekend, klonk er over de hele dag geen wanklank en was er veel lof voor de mooie omgeving waarin de wedstrijd zich afspeelde. Het evenement werd afgesloten met een barbecue. Uitslagen (resp. dressuur, vaardig heid en marathon): Enkelspannen paarden: 1. Wendy van Elk, 59,9, 57; 2. Hans Boom, 62, 6.5,68,40; 3. Frits Witte. 64, 7,66.20 Enkelspannen pony's: 1. Gerrit Westerlaken, 64. 3, 256; 2. Alphine Smit-Bakker, 67, 2, 484, 60. Twee spannen paarden; 1Piet Beers, 55, 0, 53,60; 2. Frans Bakker, 60, 3. 62,80; 3. Carlo Witte, 63, 13, 53,40. Al snel na de start bleek dat de bo ten die wél goed door de branding waren heen gekomen er dankzij de gunstige windrichting en -kracht een race van maakten. Wouter en Jeroen van Leeuwen, Uiteindelijk finishten ze als derde en werden ze na handicapberekening als twaalfde geklasseerd. Houwing: 'Dat valt me eerlijk gezegd een beetje tegen. We hadden toch wel op een plaatsje bij de eerste tien gehoopt. Maar we hebben nu eenmaal een goede boot. Eduard heeft deze Tor nado-van een Spanjaard gekocht die ermee aan de Olympische Spelen heeft meegedaan.' Het duo ontbrak opvallend genoeg bij de huldiging van de snelste drie deel nemers, vlak na de finish. Dat was geen opzet, volgens Houwing. 'We hebben de briefing gevolgd via de radio en kennelijk is de mededeling dat de snelste drie werden gehuldigd ons ontgaan. Ik heb een strandhuisje bij paal 17. Daar zijn we het strand opgegaan, want we hadden wel trek in koffie.' De Texelse favoriet Dirk Pool stond zaterdagochtend niet aan de start met zoon Albert, maar met een ver vanger. Reden was dat Pool junior een startverbod had gekregen van de organisatie, die navraag had gedaan naar de leeftijd van de jonge fokkenmaat en had ontdekt dat deze - in tegenstelling tot wat zijn vader bij de inschrijving had gemeld - nog géén vijftien jaar oud was. E Natuurwijzer x De sterrenhemel 0 j^aand juni is bij uitstek de maand 'degrijze nachten. De zon gaat r* Lh°nderen ^omt vroeg op. En ook c !„Rl|,eenmaal onder is. blijft hij nog de horizon dat het niet c J donker wordt. Dit blijft zo tot 1 - 'ft Daarom is de sterrenwacht 1 ki, 1are In 0)6 maanden juni en juli [J ^'en: er is weinig te zien. De ge- c n-"dekijkavonden beginnen weer o "augustus. C kjjj® deze 'grijze' hemel is er la- 'h ei5nï,avondtochno9welhet®®n «,a^er,e2'en- De planeet Mercu- vanaf midden juni na n ES?"* 'aa9 boven de west- dwestelijke horizon. In de dagen -"0 verwijdert hij zich verder van jj,0n enzal daardoor begin juli be daar zijn. Maar het waarne men van Mercurius blijft altijd moei lijk omdat hij zó dicht om de zon cir kelt dat hij nooit uit de zonnesche- mering los komt. Er zijn gere nommeerde sterrenkundigen die hem nog nooit van hun leven gezien hebben. Een simpele verrekijker helpt echter al heel goed. In dat verband is het ook goed te weten dat hij op 27 juni dicht bij de planeet Venus zal staan Ze staan dan zo dicht bij dat ze bijna één heldere ster lijken. Venus is een heldere planeet, die dan onge veer anderhalf uur na de zon onder gaat. Verder staat Jupiter nog steeds hel der aan de hemel te schitteren, nu met meer in het zuiden, maar verder in het zuidwesten. Voor wie hier meer over weten wil. verwijzen we naar de Sterrengids 2005. Dan nog een nieuwtje: onze zon, een gewone ster, wordt door planeten omcirkeld. In 1995 werd de eerste planeet bij een andere ster ontdekt en op dit ogen blik zijn al meer dan 130 planeten bekend die om andere sterren cirke len. Al deze ontdekkingen zijn indirect gemaakt. Daarmee bedoelen we dat we die planeten met zelf zien, maar hun aanwezigheid opmerken door de (gennge) aantrekkende werking die zij op hun moederster uitoefenen. Maar er werd onlangs een grote stap voor waarts gemaakt toen men er met veel moeite en technisch vernuft in slaag de een planeet naast de ster te foto graferen. Een topprestatie, want zelfs een grote planeet straalt meer dan een miljoen maal minder licht uit dan de ster waar hij, van onze afstand gezien, vlak naast staat. Voor de toegewijde liefhebbers willen we noemen dat aan het eind van de maand (vermoedelijk in de week be ginnend met 27 juni; het tijdstip is nog niet definitief vastgesteld) een blok sterrenkundige informatie met Tex else inbreng te zien is op de digitale televisie. Meer informatie is te vinden op www.vpro.nl/programma/holland doe/. Kees de Jager Kees Ribbens Priscilla Noorlander is vrijdag met Flame van de dressuurklasse M2 naar de klasse Z gepromoveerd. Zij wist in Den Helder in twee dres- suurproeven niet alleen twee eer ste prijzen, maar ook de laatste twee winstpunten te behalen. Noorlander scoorde 163 en 161. Flame, de door haarzelf opgeleide zevenjarige ruin, heeft laten zien over een winnaarmentaliteit te beschik ken. Waar hij de eerste tijd nog moeite had zijn aandacht bij het werk te houden, weet Flame nu bij iedere proef de jury te imponeren. Noor lander maakt in juli de overstap naar de klasse Z. Ook Silve Schoorl met Genesis G en Charity Wetsteen met Karscha van de Kleppertjes startten in Den Helder. Wetsteen bleef buiten de pnjzen, maar haar scores van tweemaal 156 waren precies genoeg voor twee winstpunten. De volgende wedstrijd start zij een klasse hoger (L1). Silve Schoorl kwam met lege handen thuis. In de eerste proef bleef ze ver van een winstpunt vandaan, en ook in de tweede proef was haar score (155) net te laag voor een winstpunt. Bea Dekker met Revanche was de enige deelnemer van de Waddenruiters. Ook zij scoorde te laag voor een prijs of een winstpunt, hoewel zij in de tweede proef wel dicht in de buurt kwam (154). Training Tevoko Omdat de De Koninghal die dag met beschikbaar «s. vinden de trainingen van volleybalvereniging Tevoko woensdag plaats in de gymzaal van OSG De Hogeberg. "te aarzeling stuurt Frans Bakker zijn paarden door de op zijn eigen terrein aan de Stolpweg gelegen kolk. (Foto Joop Rommoti)

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7