1 mïr m ïollege maakt uitzondering voor lening aan Texel'94 'Kleien en tekenen beproefde methode' tie .TEXELSE J" COURANT- 'raag naar ouderenzorg I CU,v Geslaagd zal na dip sterk stijgen V 'NG0n g 'Nieuw raadhuis moet geen macht uitstralen' 16,s 5ld0' lurgemeester en wethouders zijn TT Kreid een uitzondering te maken 77 ipderegel dat culturele verenigin- -7 «n alleen geld bij de gemeente unnen lenen als zij aan al hun fi- 14,3: tanciële verplichtingen kunnen Het college wil Texel '94 bedrag van €30.000,- lenen, ndanks een niet sluitende exploi- itiebegroting. voetbalvereniging in Den Burg de lening nodig om een inves- ïgvan in totaal €57.434.- te kun- r 3! ossen. Voor dat geld werden cent de kleedkamers gerenoveerd van zes naar vier stuks verbouwd er werd nieuwe verlichting rond n extra trainingsveld aangebracht. xel'94 kan van die investering V uit eigen zak betalen, ,205,- kreeg de vereniging als iteringssubsidie van de ge- sente en de rest (€30.000,-) wil de jniging met de gemeentelijke Ie- VRIJDAG 17 JUNI 2005 allege is bereid een uitzondering het gemeentelijk beleid toe te r omdat Texel'94 verwacht de (etasten de komende jaren ge- ion te kunnen betalen. De club seed zich daarvoor op toekom- je belastingteruggaven over de omzet in de kantine en de zogeheten cash-flow (geld dat overblijft op de inkomsten als aan de vaste verplich tingen is voldaan en waarover een organisatie direct kunt beschikken). Volgens het college is het belangrijk dat Texel'94 haar investeringen in de kleedkamers en de verlichting kan blijven aflossen, zonder elders nieu we hoge financieringslasten aan te gaan. Bij de gemeente kan de club het geld lenen tegen een rentetarief van 3,33 procent. De lening moet in tien jaar worden terugbetaald. De commissie Welzijn heeft in haar laatste vergadering een unaniem een positief advies over het college voorstel gegeven. Ze plaatste wel als kanttekening het met wenselijk te vin den dat de vereniging de cash-flow voor de aflossing wil aanwenden. Volgens het gemeentelijk beleid was het tot nu alleen mogelijk gemeente lijke leningen aan culturele verenigin gen (sportverenigingen vallen daar ook onder) te verstrekken als zij een sluitende exploitatiebegroting heb ben. De jaarrekening van Texel'94 over 2002-2003 kende een winst van €13.600,-, maar de jaarrekening 2003-2004 werd met een verlies van €4163,- afgesloten. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het voor culturele vere nigingen vaak eenvoudiger bij de gemeente te lenen, dan naar een bank te stappen. 'Ze kunnen vaak weinig als onderpand aanbieden. Voor Texel'94 is het lastig om de kan tine bij een bank als onderpand aan te bieden.' De kantine kan wel als onderpand voor de gemeentelijke lening worden ingezet. Burgemeester en wethouders erkennen dat het ver strekken van de lening aan Texel'94 een opening biedt voor andere cultu rele verenigingen die geen sluitende begroting hebben. Het college is niet van plan het beleid voor het verstrek ken van leningen te wijzigen, maar is wel bereid nieuwe situaties (met niet sluitende begrotingen) per aanvraag te beoordelen. Het is vervolgens aan de gemeenteraad om definitieve be sluiten te nemen. De lening aan de voetbalvereniging heeft in principe geen gevolgen voor de gemeentelijke begroting. Texel'94 betaalt eenzelfde rentepercerftage als de gemeente voor haar leningen moet betalen. Er treden wel financiële consequenties op als de voetbalvereniging het geld toch niet zou kunnen aflossen. Rea geren op dit verhaal kan via de website www.texelsecourant.nl. iwaag naar een combinatie van nenen zorg zit nu weliswaar in dip, maar over een paar jaar die flink stijgen, is de verwach- van locatiedirecteur Geertje ilingen van Zorgcentrum Texel, kijkt vooral naar de toekomst, vraag naar zorg zal dermate etworden, dat we ons nu bezig- uden met de vraag hoe we het kunnen organiseren dat we iks aan die behoefte kunnen doen.' voldoende zorg te kunnen bieden Ivan belang dat ouderen zo lang ekjk thuis kunnen wonen. Van k 'Samenwerking tussen de jiillende zorgaanbieders is es- Kei. Deze instanties zien dat in, idaann bijzonder welwillend, tinnen Corbis plus wordt de feke eilandsituatie erkend. We daarom of we de de werk- itschappijen van Corbis plus iszorg en zorgcentrum die hier iMrm if zi|n regionaal kunnen aanstu- vergt een aanpassing in dc mentstructuur waarvoor op moment plannen worden ge- '1 Daardoor kunnen we veel jit de samenwerking halen. We profiteren van de ontwikke- <w>9* sntis tike! 21 lingen en kennis van Corbis plus maar Texel vergt door de eiland positie een andere aanpak dan an dere gebieden. Hoge verwachtingen heeft ze van het opzetten van dorpssteunpunten, waarin bijvoorbeeld Thuiszorg en Zorgcentrum Texel, de Stichting Wel zijn Ouderen, de gemeente en de Stichting'Wonen Texel samenwerken. De laatste instantie is met name van belang om ervoor te zorgen dat er voor ouderen in de buitendorpen vol doende geschikte woonruimte is. 'Maar je kunt ook denken aan het houden van koffieochtenden en ge zamenlijke maaltijden. Mits daar vraag naar is. want de bewoners moeten het zelf aangeven. Want bij alles wat we aanbieden kijken we steeds meer naar welke voorzienin gen ouderen vragen.' Het wiel hoeft op Texel niette worden uitgevonden. 'We zijn op werkbezoek geweest naar vergelijkbare projecten in Groningen en Friesland. Daar werkt het heel goed. Je ziet dat wanneer zaken als welzijn, mantelzorg, veiligheid en het netwerk daaromheen goed zijn gere geld. de vraag naar zorg minder wordt. In een tijd dat de vraag naar zorg sterk zal stijgen, is dat een goede ontwikkeling.' VERVOLG VAN PAGINA 1 De Gollards Grond l in D» verpbr 'ëretiti k en inzet van de Thuiszorg en OOM lenf vrienden thuis worden ver- P Maar dat is, door de eerdere maatregelen, al een aan- reri "iet meer het geval.' sr 4 van de 108 kamers in De Bds leeg staan, kent ook inci- ÜhÜd aeoorzaken- 'Er komt op termijn "Srgnjzingsgolf op ons af, maar "sn we door de leeftijdsopbouw Hat al k^o'king even in een dalletje lijiina ':'idell|k sPrake van afname van L raa9 naar zorg. Tweede reden is ncoa irnu we'een stuk of acht oude- S 0pdewachtliisl van °e Gollards |efti neri daarvoor zijn geïndiceerd, o«i ,(3ie ervoor kiezen nog even .1 r d'''ven wor,en. Bewust wach- noemen we dat. waarbij geen Svan ur9er,t'e- De derde oor- deze» 'S aantal sterfgevallen. Dat Vorig jaar lag het onder ^middelde, maar dit jaar zijn er eerste half jaar al meer over 's dan in heel 2004. Je moet daarbij bedenken dat de bewoners die hier wonen tachtig- en negentig plussers zijn en vaak behoorlijk wat beperkingen hebben. Nog niet zo lang geleden hadden de bewoners bijvoorbeeld nog een fiets in de stal ling staan, dat is nu ondenkbaar.' 'Tot voor kort hadden Texelaars voor rang om hier te wonen. Maar omdat de vraag naar woonruimte vanuit het eiland is afgenomen, wonen er nu ook een aantal mensen van de over kant, die overigens wel kinderen op het eiland hebben wonen. Deze men sen zijn geïndiceerd voor het ver zorgingshuis en mogen in principe in elk verzorgingshuis in Nederland wonen.' De vraag is of het leeg staan van ka mers financiële gevolgen heeft. 'Vroe ger was het budget voor het zorg centrum gekoppeld aan het aantal kamers. Nu worden we afgerekend op wat we doen. Minder volle kamers betekent inderdaad "dat we minder geld krijgen. We moeten daarom de vingers aan de pols houden. Dat be tekent onder meer met meer dan een noodzakelijk aantal medewerkers. Maar wel voldoende mensen om de benodigde zorg te kunnen leveren.' in verpleegaf deling 'verzorgingshuis 7 w,9iR9shL!izen als De Gollards en-dat js ook een landelijke ?s.een beetje uit. Steeds kritische ouderen voelen er „ji V00r°m te gaan wonen in een u» |cenlrurT' met één kamer, bijvoorbeeld ook het bed ocatiedirecteur Geertje van *n:'Mensen komen alleen als "'niet anders kan, dat is een v®rschil met vroeger.' is in Verpleeghuis ^en sPrake, wel is de wacht- Lpekend kort en zijn er geen e 9evallen', die niet kunnen l1 9eplaatst. Dat is wel eens s 9eweest. Van Lingen: 'Nog geleden moesten Texelse H gebrek aan plaats wel k p he! verpleeghuis in Den werd zelfs gezegd dat er wed 20* 106' °P het verpleeg- nwntkomen' Maar als we op dit "'otzo'n uitbreiding zouden betekenen. Wel zal er, met het oog op de toekomstige vergrijzing, straks weer meer vraag naar verpleeghuis zorg komen.' Veel bewoners van De Gollards, die eigenlijk zijn geïndiceerd voor het verpleeghuis, krijgen aanvullende verpleeghuiszorg. Er kunnen dan behandelaars van het verpleeghuis ingezet worden in het verzorgings huis en er kunnen meer zorguren in gezet worden. Maar soms zijn er be woners die, als gevolg van toenemende dementie, eigenlijk niet meer in De Gollards kunnen wonen. Als er dan in het verpleeghuis geen plaats is, zouden ze naar de overkant moeten, wat heel verdrietig en verve lend is. Daarom kijken we of we bin nen De Gollards een kleine afdeling kunnen inrichten, voor zeg maar acht bewoners, waar we toch die zorg kunnen bieden. Daarmee schuiven we een beetje op richting verpleeg huis^ giro 404040 s&l zou dat ons faillissement KinderilMlp Tamara Hin slaagde aan de PABO in Alkmaar voor de opleiding tot lerares. Zij rondde de vierjarige studie in drie jaar af. De 21-jarige Martina Barhorst uit Den Burg heeft aan het Horizon Col lege in Alkmaar het diploma Sociaal Cultureel Werk niveau 4 behaald. Ze begint binnenkort een vervolgstudie Pedagogiek aan de Hogeschool InHolland in Diemen. VERVOLG VAN PAGINA 1 Raadhuis water te zetten en loopbruggen aan te leggen. Een groep pleitte ervoor gebruik te maken van een oude waterloop die vroeger ter hoogte van de meuwbouwlocatie moet zijn ge weest. Andere groepen presenteer den ideeën om met behulp van zwerf keien fonteinen of waterlopen aan te leggen. De aanleg van groen in het raadhuis werd eveneens gestimu leerd en zelfs een hortus botanicus kwam als mogelijkheid naar voren. Van Huut benadrukte dat planten een belangnjke bijdrage leveren aan het welbehagen in een gebouw. Er wer den ook ideeën gelanceerd om met dijken en wallen de auto's op het parkeerterrein aan het zicht van de Ernmalaan te ontrekken. Een groep had het concrete plan be dacht om de Haffelderweg vanwege de toenemende verkeersdrukte voor alle verkeer af te sluiten. Het sport park en het toekomstige hostel van Stayokay zouden via de Leemkuil bereikbaar moeten worden en de kruising van de Haffelderweg en de Ernmalaan zou ongelijkvloers moeten worden, zodat de fietsers van de OSG geen last hoeven te hebben van het verkeer op de Ernmalaan. Enkele toekomstige buren van het nieuwe raadhuis lieten het fantaseren aan zich voorbij gaan. Zij lieten weten het belangrijker te vinden dat er een goede verkeerssituatie ontstaat. Bur gemeester Joke Geldorp zegde hen toe dat daaraan wordt gewerkt. 'We worden straks buren van elkaar en je kunt beter een goede buur dan een verre vriend hebben.' De gemeente belegt maandagavond speciaal voor de buren een informatieavond bij Gemeentewerken aan de Reijer Keijserstraat waarbij de nadruk op het verkeer ligt. De publieksavond van woensdag krijgt een vervolg op donderdag avond 30 juni. Dan komen Ballieux en Van Huut terug naar het eiland en la ten zij in de Burgemeester De Koninghal zien wat zij op basis van de gekleide, getekende en beschreven ideeën en creaties hebben ontwor pen. Ballieux liet weten dat mensen de komende tijd op het emailadres avh@euronet.nl ook nog ideeën en suggesties kunnen indienen. Reage ren op dit verhaal kan via de website www.texelsecourant.nl. RHTOONSO6S0 O-06-1009 Wachten op nieuwe grijze golf 'Ik dacht voor een informatieavond over het nieuwe raadhuis te ko men, maar dit is veel leuker', zegt Lida Witte, terwijl ze met haar han den door de klei woelt. Zonder veel schroom of remmingen knutselden zo'n zeventig Texelaars er woens dagavond op los in de Burgemees ter De Koninghal. Drie lagen klei liggen er op tafel bij Witte. Elke laag moet een bouwlaag van het nieuwe raadhuis voorstellen. Haar ontwerp heeft de vorm van één van de drie schetsen die Architecten bureau Alberts Van Huut al hadden gemaakt. Het is een schets met twee vleugels die naar de Ernmalaan wij zen. 'Dat heeft iets uitnodigends.' De sfeer aan de tafels is ongedwon gen en vrolijk. Her der staat een bier tje of een wijntje tussen de kleur potloden en de klei en achterin de sporthal wordt rustige achtergrond muziek gedraaid. De architecten Marius Ballieux en Max van Huut lo pen rond om gesprekken aan te kno pen en vooral veel foto's te maken. Bouwers Adrie van der Vliet en Siep Schellinger laten de fantasie de vrije loop gaan. 'Ik maak een vijver tussen het parkeerterrein en raadhuis. Er komt een loopbrug bij en ook meteen maar een visvijver', zegt Van der Vliet lachend. Schellinger meldt gevat dat het alle maal weinig uitmaakt wat Van der Vliet tekent: op 30 juni zal het toch zijn ontwerp zijn dat bij de vervolg- presentatie als hét ontwerp wordt gepresenteerd. Van der Vliet laat zich niet uit het veld slaan en heeft nog een troef achter de hand. Hij gaat voor eb en vloed in zijn vijver. 'Dan moet je even stukje doorgraven rich ting zee', zegt Ballieux spontaan in het voorbij lopen. De homp klei op de tafel van de bouwers blijft onaange roerd. 'Daar zou Paul Buijsman mee aan de slag gaan. maar die is met andere dingen bezig.' De voorzitter van de bouwgroep waarin diverse Texelse bouwbedrijven zijn vertegen woordigd maakt van de gelegenheid gebruik om links en rechts een praatje aan te knopen. Jan Bakker en Luc van Lubek uitten hun ideeën voor het nieuwe raadhuis op papier. 'Ik beschrijf dat hier straks veel fietsers en mensen komen en daar in het ontwerp alvast rekening mee zou moeten worden gehouden', vertelt Bakker. 'Als je dat nu meteen opneemt, kun je een bushalte of een fietsenstalling bijvoorbeeld in de zelfde stijl als het gemeentehuis laten bouwen.' Van Lubek oppert de sug gestie om de toekomstige centrale hal met houten masten aan te kleden. Beiden werken ook een idee uit om met zwerfkeien een fontein aan te leggen. Architect Jan Pelgrim vertelt het belangrijk te vinden dat het nieuwe raadhuis een vriendelijke uit straling krijgt. 'Het moet geen macht uitstralen.' Pelgrim vindt het jammer dat er nog geen totaalvisie voor het gebied aan de Haffelderweg op tafel ligt. 'Terwijl dat toch in beweging is met de verbouwplannen voor de school en de komst van het nieuwe hostel. Je kunt het nu nog niet inpas sen in het geheel.' Dimitri Gazan maakt met de klei denkbeeldige dij ken die op het parkeerterrein bij het nieuwe raadhuis zouden moeten ko men. 'Dan kun je de geparkeerde auto's aan het zicht ontrekken.' Dat de klei en de kleurpotloden zeer in spirerend werken, blijkt aan het eind van de avond. Als architect Ballieux alle ontwerpen denkt te hebben ge zien en besproken, roeren de gemeentebodes achter de bar zich. Ook zij hebben met een stuk klei een ontwerp gemaakt. ^v/ng/M Een groep Texelaars bespreekt met elkaar in de Burgemeester De Koninghal ideeën voor het n De werkwijze van Architecten bureau Alberts Van Huut om mensen tijdens bijeenkomsten met klei, pen en papier ideeën te laten uitwerken, is een beproefde methode. 'We doen het vaker en het werkt', vertelt architect Max van Huut. 'Het is ons zelfs eens gelukt een groep moeilijk opvoedbare kinderen bij het ontwerpen van een nieuw ge bouw te betrekken. We hebben eerst wat muziek gedraaid en op een ge geven moment waren ze stil en de den ze volop mee. Daar kwam uit naar voren dat ze niet leuk vonden als mensen door de ramen naar binnen keken en vanuit die gedachte hebben yve toen een voortuin ontworpen.' Het bureau raakte woensdag met de klei. de kleurpotloden en het papier de juiste snaar bij de bezoekers van de publieksavond over het nieuwe raadhuis in de Burgemeester De Koninghal. Alberts Van Huut is een bekend architectenbureau dat in 1963 werd opgericht en zowel natio naal als internationaal bezighoudt stedenbouw, architectuur en het ont werpen van interieur. Enkele bekende gebouwen van hun tekentafel zijn het ING-gebouw in Amsterdam, de Gas unie in Groningen en het hoofdkan toor van KPMG in Amstelveen Ook de gemeentehuizen in onder meer Oosterwolde. Monniekendam. Bor- culo. Wormer en Gennep zijn door het Amsterdamse bureau ontworpen. Kerken, scholen, sportcentra, winkel centra en kantoor- en bedrijfs gebouwen staan eveneens in de lijst ontworpen gebouwen. 'Op het mo ment zijn we ook bezig met het groot ste ziekenhuis in Zwolle', vertelt Max van Huut. 'Daar gaat het om een pro ject van 130 000 vierkante meter.' Op de Amsterdamse vestiging werken negen mensen. Niet elke Texelaar toon-de zich woensdag onder de in druk van het bureau. 'Bij dat gebouw van de Gasunie lekt het dak', meldde een van hen. De gemeente ging met Alberts Van Huut in zee. nadat zij als beste uit de bus waren gekomen tijdens een bij eenkomst in april waar vijf architec tenbureaus lieten zien op welke ma nierzij het ontwerpen van het nieuwe raadhuis zouden aanpakken. De vijf bureaus gaven toen een presentatie aan onder andere de burgemeester, de gemeentesecretaris, de raads- griffier en vier van de zes fractievoor zitters van de partijen in de gemeen teraad. De andere twee, Alfred Schaatsenberg en Piet Standaart. hadden zich uit onvrede over de eer dere gang van zaken voortijdig uit de selectie teruggetrokken. Afvalglas naar andere inzamelaar De gemeente geeft per 1 juli de in zameling, het transport en de ver werking van afvalglas in handen van de VAOP, een coöperatieve vereniging die probeert het mono polie van de afvalverwerkers te doorbreken en geen winstoog merk heeft. Gehoopt wordt dat dit op termijn financieel voordeel zal opleveren. Jaarlijks wordt op Texel ongeveer 700 ton afvalglas ingezameld, meest fles sen en potten zonder statiegeld- waarde. Aanvankelijk had de ge meente daarvoor een contract met glasverwerker Malta, sinds vijf jaar is dat Van Gansewinkel. Het contract met laatstgenoemd bedrijf loopt deze maand af. Met de nieuwe contractant VAOP had de gemeente al een rela tie omdat dit bedrijf ook de afnemer is van het op Texel ingezamelde oud papier. De inzameling en verwerking van glas is voor VAOP een nieuwe activiteit. De organisatie heeft zijn diensten aangeboden aan meerdere gemeenten in Noord-Holland. Door de hiermee verkregen bundeling van inzamelcontracten kan het glas bij meerdere eindverwerkers worden aangeboden en kan een betere garantieprijs worden afgedwongen. Bijkomend voordeel is dat in de nieuwe situatie minder begeleiding van de glasinzameling door Ge meentewerken nodig is, al zal dat in de praktijk nog moeten blijken. De gemeente huurt momenteel glas bakken van Van Gansewinkel. De nieuwe contractant is bereid deze over te nemen en ze onder gelijke condities aan de gemeente te verhu ren. De gemeente had in de oude si tuatie de afspraak dat de contractant alleen via de gemeentelijke weg glas inzamelt en dus geen 'eigen' contai ners gaat exploiteren, bijvoorbeeld bij particuliere bedrijven. Dat houdt on der meer verband met het waarbor gen van inzameling naar de kleur van het glas (gescheiden in wit, groen en bruin). Men wil dat deze afspraak ook in het nieuwe contract met VAOP wordt opgenomen. Nog plaats vrij op Open Bak Wie een paar liedjes wil zingen, een stukje cabaret wil opvoeren, moppen tappen of wat anders wil opvoeren kan zich wenden tot Marcel Jansen en Ed van Bommel. Ze organiseren tijdens de Durpermarkten in herberg De Aanleg in De Cocksdorp zogehe ten Open Bak. waarbij voor liefheb bers het podium beschikbaar wordt gesteld. De stukjes van ongeveer een kwartier worden afgewisseld door muziek. Opgave is mogelijk via tele foonnummer 316448. Bierproeverij in Twaalf Balcken Café De Twaalf Baicken in Den Burg verzorgt zondag 19 juni voor de 22ste maal een proeverij van zogenoemde speciaalbieren. In tegenstelling tot wat vaak het geval is - 'wat je van ver haalt, is lekker' - worden ditmaal al leen Nederlandse bieren geserveerd. Ze zijn afkomstige van zes a zeven brouwerijen en worden behalve ge proefd ook van commentaar voor zien De proeven) duurt van 15.00 tot 17.00 uur en wordt bij mooi weer op het terras gehouden. Deelname kost €12,50. Aanmelden kan via de web site (info@12balcken.nl) of via tel. 312681

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5