Regen van klachten na diskwalificaties 'Het team daar waar nodig beetje sturen fel 'roefproject voor nieuwe vangstmethode in Waddenzee 1X63 Schagen aangepast voor vangst mosselzaad ënï 'Veiligheid zeilers staat voorop' .TEXELSE J COURANT" (j eslaagd Walter Oskam nieuwe trainer Tevoko-dames VRIJDAG 17 JUNI 2005 Tientallen zeilers hebben zich be klaagd over het strenge optreden van de organisatie van de Ronde om Texel, die 115 van de 304 ge starte boten diskwalificeerde om dat ze het controlepunt bij de vuur toren niet op de juiste wijze eir» hadden gepasseerd. 'De veiligheid van de deelnemers staat voorop en het correct passeren van de gate is daarbij een belangrijk onder deel', verdedigt voorzitter Sidny van Zon de handelwijze van de 0,9® wedstrijdcommissie in een verkla- 1 taakt ring die sinds dinsdag op de inmi- website van het Rondje staat, ene* 'tal 3ediskwalificaties - DSQ's in zeiler- te itermen - hielden de gemoederen learo danig bezig. Direct na de finish dien- P=i den ruim twintig zeilers een officieel tel west m. Veel groter nog was het !n dei rial zeilers dat ook dagen later nog iele repperend rondliep en in enkele a5" p/allen zelfs de krant opbelde om IQ® I rung te geven aan hun ongenoegen. 3,!ÖDo«, de organisatie zat er danig mee om i ihaar maag, vertelt voorzitter Van 090 ion desgevraagd. 'Het is goed voor -15.62 istellen dat je zo'n gate mist. Om- 3ste latjede uitleg tijdens de briefing met ahsts lelemaal goed hebt gehoord, bijvoor- Aarc eed. Of vanwege de onderlinge 'tor tnn,d op het water. Je bent er toch 45.8 leeds mee bezig om de boot die tos oor je vaart voorbij te gaan. Maar je 1 dei uit zo'n fout niet met de mantel der 17.CS ride bedekken, hoe graag we dat iok hadden gewild. Want dan dient rrd die wél goed heeft gevaren en protest in bij het KNWV (Konink- |kNederlands Watersport Verbond, id.jen dat wordt dan onherroepelijk m legewezen. De Ronde om Texel is j|| ueenmaal een officiële wedstrijd.' ij» edoor meer dan een derde van de selnemers gemiste gate maakt om 5| Sigheidsredenen al jaren deel uit 1 r het parcours van het Rondje. 'Te 1 cft onder de kust varen betekent -.aar vanwege de lange dam die I rafde kust onder water door loopt "et goed zichtbaar is. Te ver de 't H n gaan betekent dat de zeilers ramt ïhtkomen in de gevaarlijke Eier- voo se gronden, met een, heftige arrri6<3 'ding en grondzee'caldus-Van Degatebestaat uit twee boeien, die in het verlengde van de dam wor den neergelegd. Vanaf een nabijge legen boot zien leden van de wed strijdleiding er op toe dat de gate op de juiste wijze wordt gepasseerd. Volgens nogal wat deelnemers heeft juist deze boot zaterdag voor verwar ring gezorgd. Sommigen verklaarden dat ze de boei die het dichtst bij de dam lag niet hadden gezien en er vanuit waren gegaan dat ze tussen de andere boei en de boot door moes ten. Volgens Van Zon gebeurt het in derdaad wel eens dat een boot on derdeel uitmaakt van een gate. 'Maar dan wordt dat aangegeven met een vlag en dat was in dit geval niet zo. De boot voerde alleen de groene vlag van de organisatie.' Jury Gezien het grote aantal heeft de (on afhankelijke) jury serieus werk ge maakt van de klachten. Van Zon: 'Ze hebben meer dan 25 zeilers gehoord en zijn tot de conclusie gekomen dat de boei goed heeft gelegen. Sommi gen hadden de boei inderdaad niet gezien, maar er waren er ook die ex pres tussen de boei en de boot wa ren gevaren omdat ze het tussen de boeien te gevaarlijk vonden. Erv weer anderen vertelden dat ze de boei wel hadden gezien maar zo waren geva ren omdat ook de boten vóór hen dat hadden gedaan. De protesten waren niet eenduidig en zijn mede daarom afgewezen. Een vervelend besluit. Ik begrijp dat mensen boos zijn als ze dat eind hebben gevaren en moe en koud zijn. Maar ik hoop dat als de ergste emoties voorbij zijn ze zullen begrijpen.dat de organisatie ook met anders kon.' Om de 'gedupeerden' tegemoet te komen is op de website (www.ronde omtexel.nl) een complete lijst van alle gefinishte deelnemers opgenomen, zodat ze kunnen zien op welke plaats ze zonder hun diskwalificatie waren geëindigd. Overigens staan op deze lijst ook de deelnemers die om een andere reden zijn gediskwalificeerd, bijvoorbeeld omdat ze te vroeg zijn gestart of schuldig aan een aanvaring zijn verklaard. In tegenstelling tot wat het officiële overallklassement doet vermoeden, blijken ook veel Texe laars het Rondje te hebben voltooid. Het hoogst op de officieuze lijst van gediskwalificeerden staan de broers Robert (19) en Peter Zijm (16) uit de Waal, die op hun Hobie 16 ondanks hun jeugdige leeftijd slechts 3.20.48 nodig hadden voor de race. Hun na handicapverrekening gecorrigeerde tijd was zelfs nog bijna een half uur sneller: 2.51.37. Ook op een Hobie voeren Eric Heijenk en zijn over- kantse fokkenmaat Stefan Hameete- ma, die in 3.25.29 finishten. Hun ge corrigeerde tijd was 2.55.38. De andere gefinishte maar gediskwalifi ceerde Texelaars waren Kees Bakker en Dennis van Kooi (3.43.01gecor rigeerd 3.10.37), Ger Sangers en Karl Smit (3.17.24 resp. 3.17.24), Robbert de Jong en Roger Veen (3.10.12 resp. 3.18.08) en Rene Jager en Dennis Eelman (3.25.55 en 3.21.53). Reage ren op dit verhaal kan via de website www.texelsecourant.nl Kampioenschap strokeplay senioren Dames en heren boven de 55 jaar speelden afgelopen weekend op de Texelse golfbaan om het kampioen schap strokeplay. Hierbij worden alle slagen geteld en verrekend met de handicap. Met 70 slagen eindigde Ria Timmer als eerste bij de dames. Tweede werd Irene Schuijl (71), derde Josje Eelman (74). Bij de heren ein digde Hans de Leeuw als eerste met 75 slagen, gevolgd door Ed Eelman (79) en Piet Schuijl uit De Koog (80). Met 95 slagen was De Leeuw ook zonder verrekening van handicap eerste. Bij de dames was dat Janneke Kamstra (95). Hil en Schalk van der Schalie wonnen dinsdag met 34 punten de voorronde om de Arendsen de Wolfftrofee. Zij spelen straks mee in de landelijke fi nale. Bij deze wedstrijd speelt een duo van een seniordame en -heer mixed greensome stableford. Daarbij wordt om beurten geslagen. Tweede werden Manty Wijsman en Koos Jongebreurrrret 28 punten; tierde Janneke Kamstra en Ed Eelman (28). Marcus Brozius (16) en Mark Huis man (17) uit Den Burg hebben aan het Technisch Onderwijs Centrum in Den Helder het VMBO-diploma be haald in de afdeling bouwtechniek- timmeren. Beiden gaan verder bij het ESPEQ, een leer/werk-traject voor de bouw. Looptraining AVT Vanaf maandag 20 juni worden alle looptrainingen van de senioren van Atletiekvereniging Texel samenge voegd. De trainingen op dinsdag middag en -avond en donderdag avond worden in de zomermaanden vervangen door één training op maandag, te houden in de Dennen. Er wordt steeds om 19.00 uur gestart bij het Turfveld. Er wordt rekening gehouden met de individuele vermo gens van de deelnemers. Kampioenschap wielervereniging Wielervereniging Texel houdt van avond en morgen haar jaarlijkse club kampioenschap. Het evenement wordt vanavond (vrijdag) om 19.00 uur geopend met een tijdrit. De senio ren rijden een afstand van 16 kilome ter, de jeugd krijgt 8 kilometer voor de wielen. Start en finish zijn op de IJs- dijk bij Oudeschild. Zaterdagmiddag wordt het kampioenschap om 13.30 uur voortgezet met een zogeheten omnium. Alle deelnemers rijden een puntenrit en een afvalwedstrijd. Er worden aparte klassementen opge maakt voor de jeugd en de renners in de B- en A-poule. Rond 16.15 uur wordt de prijsuitreiking verwacht. Excursie IVN Speciaal voor jongeren van 11 tot en met 14 jaar houdt natuurorganisatie IVN zaterdag 2 juli een actieve och tend op het wad. Onder leiding van natuurgidsen wordt met netten en grepen op zoek gegaan naar planten en dieren die op het wad leven. Aan melden kan tot 24 juni bij Peter Ampt tel. 314259. Leuke wedstrijden spelen, hand having in de derde divisie en pro beren te groeien. Als het dames team van Tevoko aan het eind van het komende volleybalseizoen deze doelstellingen heeft gehaald, is Walter Oskam dik tevreden. Als opvolger van trainer (en speelster) Conny Joling wordt de Texelse systeembeheerder oefenmeester van het onlangs gepromoveerde damesteam. Makkelijk zullen de Texelse volleybal vrouwen het niet krijgen, voorspelt Oskam. 'Ze gaan spelen tegen teams die met twaalf dames voor elke po sitie een reserve hebben, terwijl Tevoko twee extra speelsters achter de hand heeft. De tegenstanders trai nen gemiddeld drie tot vier uur per week. terwijl anderhalf uur per week bij ons het maximaal haalbare is. Maar ik verwacht zeker det we bij veel wedstrijden één of meerdere sets kunnen pakken en dat we meerdere wedstrijden kunnen winnen. Dat heb ben de Tevoko-dames wel laten zien tijdens de bekerwedstrijden, waarin ze hebben gewonnen van teams van het niveau waartegen ze straks uitko men. Maar ze zullen ook wedstrijden om hun oren krijgen, dat hoort nu eenmaal bij promoveren Oskam weet waarover hij praat. De systeembeheerder volleybalt zo on geveer al zijn hele leven. Tijdens zijn middelbare schooltijd bij Tevoko. daarna bij verschillende clubs aan de overkant. 'Ik heb tijdens de HTS een aantal jaar in Alkmaar gespeeld, daar na twee jaar in Amsterdam bij de universitaire vereniging. Dat kon ei genlijk helemaal niet, maar via mijn broers die er ook speelden, ben ik er tussendoor geglipt.' Voor zijn werk bij Fokker verhuisde hij naar Hoofddorp, waar hij een jaar of acht bij VCH heeft gespeeld, onder meer in de promo tieklasse. In Hoofddorp gaf hij ook dne jaar volleybaltraining. Inmiddels vertoeft hij met zijn gezin alweer ja ren op Texel, waar hij als systeem beheerder bij de gemeente werkt. Met zijn oude clubmaten bij Tevoko zette hij zijn volleybalcarriëre hier voort, waarbij hij onder meer in de promotieklasse speelde. 'Prachtig om te doen, maar er gaat veel tijd in zitten, vooral als je uit speelt, Zater dag met de boot van elf uur van het eiland en bij terugkomst is de dag zo goed als om.' Toen de balans tussen spelplezier en belasting steeds meer naar het laatste begon door te slaan, stapte hij vier jaar geleden over naar de eilandcompetitie op dinsdag avond, waar hij nu in het team van Sportshop speelt. Recreatief spel, wat niet automatisch betekent dat het fanatisme minder is geworden. 'Ik ben best een gedreven volleyballer, die graag een lekkere wedstrijd speelt. Maar ik doe graag ook iets meer dan spelen alleen. Laat ik zeg gen dat ik altijd wel aanwezig ben. Een beetje praten in het veld, over dreven juichen en daarmee proberen de tegenstander te beïnvloeden. Er zullen best spelers zijn die dat verve lend vinden, maar ik vind dat het een beetje bij volleybal hoort. Ik observeer Walter Oskam, de nieuwe trainer van de Tevoko-dames: 'Leuke wedstrijden spelen, handhaving in de derde klasse en proberen te groeien. ook altijd het spel van de tegenstan der. Waar zit het gevaar? Waar moet je op ingaan en waarop juist niet? Als ze aan het net een spelverdeler heb ben en twee aanvallers, dan kunnen wij met twee blokken volstaan. Koos en Jitze (respectievelijk Doeven en Beintema. zijn medespelers, red.) draaien al zo lang mee, die zien dat Mnieuwe ontwikkeling in Oude- 'Md, waar de TX63 Verwachting 'armee de gebroeders Schagen itvoor kort op kokkels visten, is j igebouwd voor het 'vangen' van össelzaad. Het schip is onder «rvoorzjen van een flinke kraan Bnnee palen in de zeebodem wden getrild. Over de palen wor- w korven geschoven, waar touw "deen is gewikkeld. Hierop hecht mosselzaad zich. ■jebroeders Willem Anton en tet Schagen hebben na het ver flop de kokkelvisserij hun portie plag wel gehad. Maar voor de tos is dat geen reden bij de pak- J "eerte gaan zitten. Albert: 'We verknocht aan het wad. Als wissers hebben we jarenlang tokkelvelden geïnventariseerd, toi we met over de drooggevallen Colaten. dan voeren we wel over '*3d. Het is gewoon een prachtig -p. Hun enthousiasme en ken- k'5r het gebied waren voor werk- to tenger Seafoods uit Harlingen teide'Texelaars uit te kiezen voor 1 Project om op een geheel nieuwe gd gmosselzaad te vangen. Een 5llsfwaarmee grote investeringen «Hoe'd, dal een lange adem ton waarvan - ondanks het rots- overtrouwen van de gebroeders -r - nog moet blijken of het nst heeft. j*tot perspectief is goed. Het 'van mosselzaad waarop de 'Zich hebben toegelegd is na- nieuw. Het gebeurt al met pavoorde kust van Spanje, Chili 'euw Zeeland. De vangst- maakt gebruik van het ge- iri 'n zee zwevend mossel- - (melk) zich hecht op vaste *!e[pen' of dat nu een paal is of 1 i,0uw'Hoe 9roter het opper- •tos te meer zaad zich hecht. In "zeeland gebruiken ze daar- toi hangwatercultuur waarbij toifouwzijn bevestigd aan drij- - vlotten. Een goede methode, nadeel is dat hiervoor een groot gebied nodig is. Bo- is het oogsten tamelijk Met een kraan wordt vanaf de TX63 Verwachting v, touw omwikkelde korf op zijn plaats gehesen. e gebroeders Schagen een met in Den Oever voorzien van onder meer een kraan en zijn andere aan passingen verricht. De gebroeders Schagen maken gebruik van stalen korven van 4,5 meter hoog en een diameter van 2.60 meter. Rond zo'ri korf wordt een touw gespannen van ruim driehonderd meter lengte. Het touw zit op ongeveer tien centimeter afstand van elkaar rond de korf, zo dat het water er tussen door kan stro men en mosselzaad ruimte heeft om zich te hechten. De korven worden op hun plaats gehouden door palen met een diameter van 30 centimeter en een lengte van 12 meter. Deze palen worden met een aangepaste kraan tot een diepte van dne meter in de bodem getrild. Daarna wordt de korf er overheen geschoven en vast gezet. De korven blijven onder water en staan op een kleine meter afstand van elkaar. Ze zijn in velden van 32 stuks geplaatst, waarbij ze in rijen van twee naast elkaar staan. Het minis terie van LNV heeft vergunning ver leend voor velden van 100 bij 10 meter, maar deze ruimte hoeft niet volledig te worden benut. Er staan zo'n 6,5 kilometer ten oosten van Oudeschild, in het gebied De Scheer, 32 korven bij elkaar. Een stuk zuide lijker, in het Malzwin, staan er nog 32. En ten oosten van Dijkmanshuizen komen er nog 32. In totaal 96 paal- korven. waarvoor de Schagens ver gunning hebben gekregen van het ministerie van LNV. 'Als die er alle maal staan, dan hebben we een hoe veelheid touw in zee staan van onge veer de lengte van de Afsluitdijk.' Er wordt gebruik gemaakt van verschil lende soorten touw, om erachter te komen aan welke soort het zaad zich het"best hecht. 'Mosselzaad is best kieskeurig. Het hecht bijvoorbeeld niet op kunststof touw waarin week makers zijn verwerkt. Maar het touw mag onder water ook niet uitrekken, want het moet wel strak rond de kor ven blijven staan. En voor een zo groot mogelijk hechtoppervlak moet het ruw zijn. Hoe pluiziger hoe beter.' De eerste resultaten zijn bemoedi gend. Een lusje van amper een pink grootte dat de Schagens onlangs uit het water haalden, zat vol met mosselzaad. 'Het was nog piepklein, van 0,2 tot 0,3 millimeter doorsnee.' De verwachting is dat het zaad in een week of twaalf tijd uitgroeit tot schelpjes van ongeveer de grootte van een koffieboon, de optimale oogstmaat voor mosselzaad. Als de verwachting uitkomt, zijn de touwen straks begroeid met mossel zaad en breekt in augustus de tijd aan om te oogsten. Naar die periode wordt met spanning uitgekeken. Voor de oogst is een systeem uitgedacht waardoor dit zo efficiënt mogelijk moet verlopen. De korf wordt uit het water getakeld, aan boord gehesen en gekanteld. Via een ingenieuze methode wordt het draad van de korf gewikkeld, waarbij gelijktijdig het mosselzaad van het draad wordt ge schraapt. Dit moet wel zodanig ge beuren dat de tere mossels met wor den beschadigd. Een deel van het geoogste zaad gaat dan in een kous, een net dat rond het touw wordt aan gebracht. Deze kous is gemaakt van afbreekbaar matenaal, waarna de bundels mossels verder uitgroeien tot consumptiemosselen. 'Texelse roommossels, want reken erop dat ze goed zullen smaken', vertelt Willem Anton. 'Als mossels op de bodem groeien, hebben ze een dikke schelp en moet je ze na de oogst verwate- Om te kijken op welk soort touw mosselzaad zicht het best hecht, worden verschillende soorten touw gebruikt. De mossels hechten zich vooral op het pluizige touw. -j- feUU-1- Op een relatief kleine plek in de Waddenzee worden 32 korven bij elkaar gezet. De palen steken nog net boven het water uit, de korven blijven onder water. ren om het slib er uit te spoelen. Mosselen die in hangcultuur worden gekweekt groeien sneller, hebben een dunnere schelp en bevatten meer vlees.' De verwachting is dat de periode van zaad tot een eetbare mossel ongeveer een jaar duurt. Zeer benieuwd zijn ze naar de erva ringen tijdens de oogst van het zaad. 'Want dat we voor het plaatsen van de korven meer dan voldoende capa citeit hebben, weten we nu. Maar hoe snel het oogsten zal verlopen, weten we nu nog niet. Maar het zou me niet verbazen als we het dan erg druk zouden krijgen. Geeft met, want wij zijn geen mensen voor een baan van negen tot vijf.' Het mosselzaad dat ze niet zelf gebruiken, vermoedelijk het overgrote deel, zal worden verkocht. Er bestaat grote vraag naar deze jonge mossels. Het project van de familie Schagen betreft een proef voor een penode tot 2008 en waarbij onder meer het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) is betrokken. Elke twee weken worden monsters genomen, waarbij onder meer wordt gekeken op welk soort touw het mosselzaad zich het best hecht. De methode past in het beleid van minister Veerman van LNV. waarbij alternatieven worden nage streefd voor bodemberoerende vis serij. Tango in Worsteltent In De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen vindt zondag een op treden plaats van tango-orkest La Ocasión. De vier musici, Xavier ook wel en hoef ik niets te vertellen. Maar anderen geef ik wél aanwijzin gen. Op die manier probeer ik het team daar waar nodig is een beetje te sturen.' Oskam kwam als trainer van de da mes in beeld nadat Conny Joling, die ook bij de Tevoko-dames speelt, vo rig seizoen aangaf te willen stoppen met trainen. 'Begrijpelijk. Als je trai ner bent, valt het niet mee om én aanwijzingen te geven aan je team genoten én zelf mee te trainen. Dat laatste schiet er dan bij in.' Oskam, die bij afwezigheid van Joling de trai ningen al eens verzorgde, wordt oefenmeester van een tamelijk ge routineerde groep volleybaldames, van wie de meeste al jaren met elkaar spelen. Over de trainingsaanpak heeft hij al de nodig ideeën. 'Eerst aan de conditie werken, de basistechniek doornemen en daarna steeds meer accenten leggen. Ik heb in voor gaande wedstrijden wat dingetjes gezien die nog kunnen worden verbe terd.' Het coachen laat hij met plezier over aan André van der Vliet. 'Daar ben ik niet zo het type voor. De lijnen met André zijn kort. We volleyballen in hetzelfde team en hebben regelma tig e-mailcontact. En bij de thuis wedstrijden zit ik natuurlijk op de tn- bune.' Waar Oskam in alle beschei denheid over zijn eigen capaciteiten praat, tapt Van der Vliet uit een ander vaatje: 'Walter heeft veel verstand van het spelletje, heeft de tramings- vormen behoorlijk onder de knie en weet dat op een aardige manier naar voren te brengen.' Thomas Boom verrast met winst De jonge Thomas Boom is de ver rassende winnaar geworden van de trainingswedstrijd van Wieler vereniging Texel, die dinsdagavond werd verreden op de wielerbaan in Den Burg. De wedstrijd gold als laatste voorbereiding op het club kampioenschap, dat vanavond en morgen wordt verreden. De senioren gingen rustig van start, zodat het peloton lange tijd compleet bleef. Maar naarmate het tempo om hoog ging, werd de groep steeds klei ner. Opvallend was dat Nick Wehnes en Hans de Winter, die normaal in de B-poule uitkomen, de renners van de A-poule goed konden volgen. Tijdens de laatste fase van de wedstrijd pro beerden onder anderen Jordy Vinke, Jesse Hoven en Jan Zijm enkele ke ren te demarreren. Tevergeefs, want tenslotte moest een eindsprint de beslissing brengen. Deze werd ver rassend gedomineerd door enkele junioren. Ferry van der Vis trok de sprint aan, maar zag Thomas 'Boo- nen' Boom nog net langszij komen. Veteraan Theo Boom veroverde de derde plaats. De wedstrijd van de jeugd werd op geschrikt door een valpartij van Sverre Eschweiler. Hij verbeet de pijn en stapte weer op de fiets. De winst was voor Mike Brouwer. Erwin de Ridder werd tweede, Mick van der Steeg legde beslag op de derde plaats. Uitslagen: A-poule -1 Thomas Boom; 2 Ferry van der Vis; 3.Theo Boom, 4.0tto Goenga; 5.Jordy Vinke; 6. Nick Wehnes; 7 Erwin Goénga, S.Jesse Ho ven; 9. Hans de Winter. 10.Jan Zi|m. Jeugd - 1 Mike Brouwer. 2 Erwin de Ridder; 3 Mick van der Steeg; 4.Youp Wehnes; 5.Katja van Dooijeweerd. Zwemmen Zwemmers Simone de Wit, Jolanda van Stnen en Kim Vlaming deden af gelopen weekend mee aan de B- kringkampioenschappen in Bever wijk. Deze wedstrijden zijn de Noord-Hollandse kampioenschap pen voor de subtoppers, die geen li miet hebben gehaald voor deelname bij de A-Kring. Het beste eindresultaat werd behaald door Jolanda van Strien, die een derde plaats behaalde op de 50 me ter vrije slag voor dames senioren (jaargang '88 en eerder). Op de 100 meter vrije slag behaalde zij een vijfde plaats. Kim Vlaming, die bij de 100 meter vnje slag op een vierde plaats eindigde, behaalde op de 50 meter vrije slag een zesde plaats bij de meisjes jeugd 2 en jonger (jaargang '98 en later). Simone de Wit kwam alleen uit op de 100 meter schools lag, waar zij als vijfde eindigde. Uitslagen: Simone de Wit. 100 meter schoolslag, 1.34.42, 5de plaats. Jolanda van Stnen: 100 meter vnje slag. 1 11.15. 5de; 50 vnje slag 0.32.28. 3de; Kim Vlaming 100 meter vn/e slag, 1 14 .50.4de. 50 vri|e slag 0 32.74, 6de Alberto (zang). Willem Gotink (gitaar), Erik Evenhuis (accordeon) en Bel van der Linden (cello), beginnen om 14.00 uur. Bij mooi weer vindt het optreden in de tuin plaats. De toegang is gra tis.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7