fït s Dansers geven imponerende voorstelling j (j eslciagd d - k Waalder vertelfestival straks elke twee jaar oPIENie COURANT TEXELSE 2 (j eslaagd Aienda oud Papier teso (j tslaagd ÜÊÊËÊBl De laatvlieger, een vleermuis die de laatste tijd vaker voorkomt op het eiland. Geweldig Vorig weekend een tijdje in de feesttent bij paal 17 gestaan. Ge wéldige bands zouden erzi/n. Niks teveel gezegd, het was inderdaad geweldig. Vooral het geluid. Ik schreef eerst: vooral het lawaai, maar heb dat bij nader inzien weer geschrapt, om met met de zanik potten op een hoop gegooid te worden. Toch vrees ik dat lawaai meer op zijn plaats was dan geluid. Tenminste in de tijd dat ik me door de tent bewoog De drummer en de twee gitahsten waren gezamenlijk zo verschrikkelijk solo bezig, dat de zanger net zo goed thuis had kun nen blijven. In elk geval had de tekstschrijver zich de moeite kun nen besparen om er iets van te maken En misschien had hij dat ook wel gedaan. Het geluid was zo oorverdovend dat dat uit die enkele verstaanbare losse flodders niet te controleren viel. Maar aan de lichaamstaal af te lezen, had de zanger het moeilijk. Met de inhoud van zijn tekst, óf om zich verstaan baar te maken naast zijn mede bandledendat was niet helemaal duidelijk. Hij trok verschrikkelijk moeilijke tronies, verslikte zich bijna in de microfoon, kronkelde van el lende over de bühne en wist zich zo te zien geen raad. En denk maar met dat zijn kameraden zich er iets van aantrokken. Ze donderden ge woon door en overstemden zijn noodkreten tot de laatste noot. Om mij heen werd druk geoefend in gebarentaal, op goed geluk gela chen en geknikt. Mensen met mo bieltjes aan het oor haastten zich naar buiten en het was allemaal geweldig. 'D T zat zeker weer geen knop aan?' vroeg een meelevend persoon, toen hij mij al weer snel naar buiten zag komen? 'Snap jij nou dat het zo hard moet? ledereen klaagt erover, maar niemand kan er wat aan doen. Moet je op je bedrijf eens zo'n herrie maken. Gelijk de arbo op ye dak.Persoonlijk denk ik dat er beleid achter de vrijetijdsdecibellen zit. Dat er zo wordt gewerkt aan een verdraagza mer samenleving. Want hoe ga je in het dichtbevolkte Nederland om met burenruzies door geluids overlastOpvoeden, meer blauw of.'..? Regeren is vooruitzien. De jongeren van nu die week in week uit de disco's bevolken, zullen straks weinig klagen over lawaaiige buren. Ze horen ze amper. Pien Verberg DINSDAG 21 JUNI 2005 tpvpt ct; n Vertelster Janneke Tan/a bezig in de tuin van de familie Smit, Hogereind 23. Bach een even sierlijke als fragiele groep witte feeen tot leven bracht. Eén van de meest imponerende voor stellingen was van de éen-na-oudste groep streetdancers. Eveneens op muziek van The Prodigy verbeeldden ze de kauwen waarmee de Sommeltjes ruzie hebben. Erg knap van de dansers was dat de toeschou wers geen enkele moeite hoefden te doen om de zwerfrien zwarte vogels voor zich te zien die in de avonduren vaak in wolken over de dorpen trek ken. De snelle en rollende bewegin gen die daarbij horen, werden op bij zondere wijze nagebootst. De uitstekende prestaties van de dansers waren voor een belangrijk deel te danken aan Roos Bakker, die van vijftien van de zestien dansen de choreografie had geschreven en er overduidelijk ook in was geslaagd haar eigen plezier op de dansers over te brengen. Dat ze ook het script schreef, maakt duidelijk dat Bakker kennelijk ook (ontluikende) literaire kwaliteiten heeft. De andere choreografe was Klarina Combé, door directeur Maaike Deckers in haar dankwoord 'de steun en toever laat' van Roos Bakker genoemd. De dansen werden aan elkaar ge praat door Els Wennekendonk, zit tend onder een grote schemerlamp, om extra te benadrukken dat er sprake was van één, doorlopend, verhaal. Naast de docenten hadden tientallen andere vrijwilligers vele uren werk in de voorstelling gestopt. Dat was vooral goed te zien aan de kos tuums van de dansers. Prachtig wa ren de vossen, in de aankondiging van de voorstelling in deze krant 'een dichterlijke vrijheid' genoemd, omdat ze op Texel immers niet voorkomen, maar volgens de verteller 'kan het allemaal, zelfs poema's op de Vel- uwe'. Koor Baba Jaga in kerk Den Burg Het kleinvrouwenkoor Baba Jaga geeft zaterdag 2 juli een concert in de hervormde kerk van Den Burg. Op het programma staan werken van Joaquin Nin en Gustav Holst. Baba Jaga bestaat uit twaalf vrou wen, die al vijf jaar samenzingen on der leiding van Antje de Wit en op piano begeleid door Gerrie Meijers. Het concert in Den Burg heeft als motto meegekregen 'liederen uit het pen met tellen, kan zich opgeven bij Kees Verschoor van de vleermuizen- werkgroep, tel. 06-51880988 of bij EcoMare. tel 317741Meldingen van overlast van of gevonden vleermui zen zijn ook welkom. warme zuiden' en de muziek varieert dan ook van ntmische volksliedjes uit Guadeloupe tot Hymns of the Rig Veda van Holst. Voor het Spaanse temperament zorgt Joaquin Nin, die op basis van populaire melodieën vier composities voor vrouwenkoor schreef. Het concert begint om 16.30 uur, de toegang bedraagt €9,-. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij de VW en aan de zaal. 'Vleugel van Ed' wordt node gemist Het is nog met duidelijk wat er, na het faillissement van de Welzijnsstichting, met de 'vleugel van Ed' gaat gebeu ren. Curator Arthur Sweens, die als bewindvoerder is aangesteld, liet desgevraagd weten dat er nog geen nieuws over valt te melden, net zomin als over andere zaken uit de failliete boedel. Gevolg is dat de vleugel op Het vertelfestival Verhalen in de wind, dat zaterdagmiddag voor de tweede keer in De Waal werd ge houden, was nagenoeg uitver kocht. Organisatoren Henk Snij ders en Rosa Harbers van Wind kracht 7 hebben daaruit de conclu sie getrokken dat de behoefte is aangetoond en hebben besloten dat het festival elke twee jaar wordt herhaald. Ook de volgende editie heeft plaats in De Waal, omdat dit kleine dorp zich daarvoor bij uitstek leent. De tien adressen waar de verhalenvertellers hun beste beentje voorzetten, liggen overzichtelijk dicht bij elkaar en dat veroorzaakt gezellig contact tussen de gaande en komende bezoekers. Er werden meer dan 200 kaarten ver kocht. Afhankelijk van de grootte van de respectievelijke huiskamers kon den op elk adres 18 tot 36 bezoekers terecht. De meeste gastfamilies had den hun huis ook bij het eerste festi val opengesteld. Nieuwelingen waren deze keer de families Ipenburg. Klaassen en Smit. Bij laatstge noemde werd verteld in de tuin. Een afwijking van de vorige keer was dat nu ook een gezamenlijke nasimaaitijd in het programma was opgenomen. Dat gebeurde in dorpshuis De Wie lewaal, met muzikale ondersteuning van de groep Mannanan. Opmerkelijk is dat verhalenvertellers uit allerlei streken van het land bijzon der graag hun kunst op Texel komen vertonen. Ze zien zelfs af van hono rarium en nemen genoegen met de aangeboden hotelovernachting, eten en vergoeding van reiskosten. Mede daardoor is het voor de deelnemers betaalbaar geworden, want EUR15, - voor een passe-partout voor vier voorstellingen en de maaltijd is niet duur. Voor de continuïteit van het evenement is het echter gewenst dat de organisatoren wat meer financiële armslag hebben, zodat ze de mede werkers op zijn minst met een aardig heidje kunnen waarderen. Ze zijn daarom op zoek naar sponsors. De 20-jarige Bart van der Star uit Oosterend is in Emmeloord geslaagd voor het diploma Vakbekwaam Me dewerker Gemechaniseerd Loon werk. Hij is werkzaam bij Gerard Jimmink-Kolhorn. Linedance De Eastender Honeybee Hoppers uit Oosterend houden vrijdag een linedanceavond in dorpshuis De Bij enkorf. Aanvang 20.30 uur, toegang gratis. last van de curator voorlopig in Ho tel Den Burg blijft en met beschikbaar is voor het gemeenschapsleven, het doel waarvoor Texelaars desti jds geld beschikbaar hebben gesteld voor de aankoop. Eén van de gedupeerden is het Texels Vrouwenkoor, dat vrijdag het Zomerconcert geeft. De dames zijn nu honderden euro's kwijt om een vleugel van de overkant te laten ko men. Expositie nieuw raadhuis in klei De afbeeldingen van het nieuwe raadhuis die woensdag tijdens de publieksavond in de Burgemeester De Koninghal zijn gemaakt, zijn de komende weken te zien in het ge meentehuis aan de Groeneplaats in Den Burg. Aan de presentatiewand in de hal zijn tal van foto's gehangen die tijdens de publieksavond zijn ge maakt. De aanwezigen boetseerden daar met klei welke vormen het nieuwe raadhuis op het voormalige Texel-veld aan de Haffelderweg zou moeten krijgen De architecten Marius Ballieux en Max van Huut van Architectbureau Alberts Van Huut ontwerpen aan de hand van die crea ties en schriftelijk ingediende reacties het uiterlijk van het nieuwe raadhuis. Mensen die alsnog suggesties bij de architecten willen indienen, kunnen die doormailen op avh@euronet.nl. Donderdag 30 juni presenteren Van Huut en Ballieux in De Koninghal hun ontwerp. De leerlingen van de dansafdeling van de Dans- en Muziekschool hebben afgelopen weekend met twee imponerende voorstellingen afscheid genomen van het school jaar. De zoektocht van de Sommeltjes ging over de gevaar lijke zoektocht van de legendari sche Texelse aardmannetjes naar een geschikte woonplaats. Bij ie dere ontmoeting of gebeurtenis hoorde een dans en omdat alle 190 (uitsluitend vrouwelijke) deelne mers van alle cursussen het toneel beklommen, leverde dat een bij zonder afwisselend geheel op. In totaal werd zestien dansen opge voerd in de Burgemeester de Koning hal, die zaterdagavond uitpuilde van de toeschouwers en ondanks het zomerse weer bij de tweede voorstel ling op zondagmiddag ook goed ge vuld was. Zo verbeeldden de jongste leerlingen van de Algemene Dans ante Vorming - van vijf en zes jaar oud - op een lang met perfecte maar wel erg aandoenlijke manier de kippen die in de buurt van het Licht van Troost lopen. Zij dansten daarbij een vrolijke klezmer. Van heel andere aard was de dans van een groep al wat oudere streetdancers, die op de angstaanjagende en mechanisch aandoende klanken van de popgroep The Prodigy de bouwvakkers ten tonele voerden die hun werk doen in Den Burg-West. Snel en agressief was de sneeuwjacht van Streetdance groep 2, op tonen van de rappers van Run DMC, terwijl de Spitzengroep van het klassiek ballet op muziek van Het meest klassiek was de dans van de leden van de Spitzengroep, in hun rol van witte feeën. Sandra Bremer uit Oosterend heeft op het CIOS de studie Leraren Ondersteuner Bewegingsonderwijs en Sport (LOBOS) afgerond. Zij hoopt nu verder te studeren aan de ALO in Groningen. Vleermuiskolonies in kaart gebracht Vlcermuizenwerkgroep Texel is op zoek naar vrijwilligers die vrijdag 1 juli mee willen werken aan een in ventarisatie van de laatvlieger, een standvleermuis die in steeds gro tere aantallen op het eiland voor komt. Wie in de omgeving vleer muizen heeft waargenomen, wordt verzocht deze door te geven, zodat de kolonie kan worden geïnventa riseerd. Uit eerdere waarnemingen van de vleermuizenwerkgroep blijkt dat de laatvlieger terrein wint op Texel. Het zijn nuttige dieren, want deze vleer muis eet per nacht 20 tot 50 procent van het eigen lichaamsgewicht aan insecten en zorg er daarmee volgens de vleermuizenwerkgroep voor dat menigeen 's nachts wat rustiger slaapt. Een laatvlieger, die een span wijdte heeft van 38 centimeter, laat ook een mestkever of een nachtvlin der niet schieten. Met name in open landschappen zoals rond Eierland komen nogal wat kevers voor, wat in combinatie met de aanwezigheid van voldoende hangplekken verklaart waarom daar veel kolonies met laat- vliegers zijn. Jagende vleermuizen onënteren zich op hun omgeving en hun prooi met behulp van lage ultrasone pulsjes. De diertjes com municeren op een frequentie die rond de 28 kiloHertz ligt, ruimschoots bo ven de menselijke gehoorgrens van 20 kiloHertz. Zogeheten Batdetec toren maken het voor mensen tocch mogelijk de echosignalen van vleer muizen te horen. De vleermuizenwerkgroep doet al meerdere jaren onderzoek naar vleer muizen en gebleken is dat er op Texel steeds meer kolonies laatvlieger voorkomen. Ze brengen hun jongen ter wereld in spouwmuren en onder nokvorsten en dakpannen. De werk groep grijpt de huidige kraamperiode aan om de kolonies in kaart te bren gen, om zo verder onderzoek te kun nen verrichten naar dit vliegende zoogdier. Het tellen zal gebeuren van 22.00 tot 24.00 uur, de tijd waarop de vleermuizen uitvliegen. Wie wil hei- De 16-jange Gwen Gommans uit Oudeschild is aan de openbare scho lengemeenschap Willem Blaue in Alkmaar geslaagd voor de VMBO- opleiding Grafisch. Ze vervolgt haar opleiding aan het Grafisch Lyceum in Amsterdam. Dinsdag 21 juni: Om 19.00 uur begint op de wieler baan aan de Haffelderweg een wedstrijd van Wielervereniging Texel. Op de Groeneplaats in Den Burg houden de gezamenlijke Texelse fanfarekorpsen vanavond de jaar lijkse Taptoe, die is omgedoopt in het Midzomer Muziek Festival. Aanvang 19.30 uur. De gemeenteraad komt in het ge meentehuis bijeen voor een open bare vergadering. In verband met de taptoe begint deze pas om 20.30 uur. Om 20.45 uur (en met, zoals ge bruikelijk, om 20.15 uur) begint in de gereformeerde kerk van Den Burg een concert van blaas- ensemble Le Sextuor. De toegang is gratis, na afloop wordt een inza meling gehouden. In Cinema Texel draaien Hotel Rwanda (aanvang 19.15 uur), de ondertitelde versie van Mada gascar (19.15 uur), Batman begins (21.45 uur) en Hostage (22.00 uur). Woensdag 22 juni: Schapenhouders brengen van daag een bezoek aan twee schapenbedrijven in West-Fries land. Opgave en inlichtingen bij Koos Tjepkema (tel. 315187) of Theo Hin (tel. 318244). De protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp is van 10.30 tot 16.30 uur open voor bezichtiging. Vrijwilligers vertellen over het meer dan 150 jaar oude gerestaureerde gebouw. Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een intro ductieles golf gegeven. Bij het Agrarisch en Wagen Mu seum in De Waal gaat om 14.00 uur een twee uur durende huifkar tocht over het oude land van Texel van start. Deelname kost €8,- voor volwassenen en €5,70 voor kinde ren. Opgave via tel. 312951 In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Deelname kost €2,50. Van 21.30 tot 22.45 uur wordt ge mediteerd en worden mantra's ge zongen in De Aleph (Weverstraat 54, Den Burg). Toegang €5,-. In lichtingen via tel. 319449. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versies van Ro bots (aanvang 13.45 uur) en Madagascar (14.00 en 16.15 uur), The Wedding Date (16.00 uur), Hotel Rwanda (19.15 uur), de ondertitelde versie van Mada gascar (19.15 uur), Batman begins (21.45 uur) en Hostage (22.00 uur). In bioscoop De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim draaien Poeh's Lollitanten Film (aanvang 14.00 uur) en Star Wars Episode III (16.00 en 2'0.00 uur). Donderdag 23 juni: Vrouwenvereniging De Kaarsvlam verkoopt in de protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp van 11.00 tot 17.00 uur zelfgemaakte Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 4. Waalder- straat, Marelstraat, Burgerhout straat, Jan Reystraat, Wilhel- minalaan. Hoogwater te Oudeschild Di. 21 08.46 en 20.55 u. Wo. 22 09.36 en 21.55 u. Do. 23 10.25 en 22.45 u. Vr. 24 10.55 en 23.46 u. Za. 25 11.34 en - u. Zo. 26 0.25 en 12.36 u. Ma. 27 0.55 en 13 04 u Di. 28 01.35 en 13.54 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt zondag 26 juni op om 05 15 uur en gaat onder om 22.11 uur. woensdag 22 juni volle maan. vrijdag 24 juni spnngtij. kleding ten bate van het orgel fonds. Bij het Agrarisch en Wagen Mu seum in De Waal gaat om 14.9) uur (onder begeleiding van eer gids) een twee uur durende wan deling door en rond het dorp var start. Deelname kost €5,- voy volwassenen en €3,- voor kinde ren (inclusief toegang tot het mu- seum). Aanmelden via tel. 312951, ledereen die dat wil, kan op de atletiekbaan in Den Burg zijn fy-l sieke conditie testen met e coopertest. Deelnemers worder om 19.00 uur verwacht vooree gezamenlijke warming-up. Deel- name is gratis. Recreatief bridgen in dorpshuisOt Hof in De Koog. Aanvang 19 3D II uur, kosten €2,50 per persoon, F In Cinema Texel draaien Batmyl begins (aanvang 19.00 uur), del ondertitelde versie van Mada-C gascar (19.15 en 21.30 uur)er.i House of Wax (21.45 uur). Vrijdag 24 juni: De protestantse Waddenkerk r De Cocksdorp is van 10.30 te 13.30 uur open voor bezichtiging Vrijwilligers vertellen over het mee dan 150 jaar oude gerestaureerde gebouw. Het Zeemanskerkje in Oudeschild is van 14.00 tot 17.00 uur te be zichtigen. In de Nederlands Hervormde kerf in Den Burg begint om 20.00 uu het zomerconcert van het Vrouwenkoor. Van 20.15 tot 22.00 uur kante boothuis van KNRM-station De Cocksdorp worden bezichtigd. De reddingwinkel is geopend en e' worden films over de redding maatschappij vertoond. De Eastender Honeybee Hoppen uit Oosterend houden linedanceavond in dorpshuis De Bijenkorf. Aanvang 20.30 uur, toe gang gratis. In Cinema Texel draaien d> ondertitelde versie van Mada gascar (aanvang 16.00, 19.15er 21.30 uur), de Nederlands gespt ken versie van Madagascar (16': uur), Batman begins (19.00 uur)? House of Wax (21.45 uur). TESO zet in en rond het weekeinde geregeld twee boten in en verzoig! dan ieder half uur een afvaart, zo wel vanuit Den Helder als vete Texel. Dat gebeurt vrijdag van6.3C tot 20.00 uur, zaterdag en maan dag van 9.30 tot 16.00 uur en zon dag van 14.30 tot 20.00 uur. ondanks moeten automobiliste" rekening houden met wachttijden Die kunnen vrijdag op Texel tussr 9.00 en 13.00 uur en in Den Hel der tussen 13.00 en 18.00 uur op lopen tot een uur. Zaterdag modi in Den Helder tussen 8.00en16.r uur mogelijk een half uur w< gewacht. Nadere informatie worden verkregen via tel. 0222- 369600 of e-mail info@teso.nl. I" veerdienst heeft ook een eic website: www.teso.nl. TEXELSE^COURANJ Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN DenBifS Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.ri j Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6-1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mall info@lenr.nl Op al om» advartentiaconnacten an exemplaar van de Regolen voor nor Adv»»#"*» Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar 34,65 33.05 Per jaar €67.50 65.35 x"-" Bij verzending naar het buitenland ff portokosten verschuldigd, Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voer afloop van de abonnementsperiode. Badzout maken Annemarie Oosterbaan verzorgt woensdag 29 juni nogmaals een cur sus etherisch badzout maken. Deze wordt gegeven in Maries Hobby- en Decoshop in de Weverstraat W Burg en duurt van 19.30 tot 21-** Deelname kost €25.-. Voorin^ gen en aanmeldingen: tel. 320'21 e-mail annemee@texel.com.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2